Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Radijatori u kuci mogu li da griju i hlade????

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Radijatori u kuci mogu li da griju i hlade????

Strane: 1 2

[ Pregleda: 23346 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

-VeGeTa-

Član broj: 51150
Poruke: 230
*.xnet.hr.



+28 Profil

icon Radijatori u kuci mogu li da griju i hlade????22.06.2008. u 12:33 - pre 192 meseci
Radim kucu i cijevi za radijatore su vec postavljene zanima me postoji li ,ima li kakav sistem da radijatori mogu grijati i hladiti ,jer u stanu imam radijatore i samo ih koristimo zimi da griju ,ali volio bi ih i iskoristit i ljeti da hlade ,postoji li tako nesto?????
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
195.252.78.*



+86 Profil

icon Re: Radijatori u kuci mogu li da griju i hlade????22.06.2008. u 14:11 - pre 192 meseci
naravno da postoji samo na postojece cevi se kace fancoil uredjaji umesto radijatora i to se sve
veze na toplotnu pumpu pa bude zimi tolo leti hladno
poz...
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Radijatori u kuci mogu li da griju i hlade????22.06.2008. u 16:03 - pre 192 meseci
Citat:
mali genije: naravno da postoji samo na postojece cevi se kace fancoil uredjaji umesto radijatora i to se sve
veze na toplotnu pumpu pa bude zimi tolo leti hladno
poz...
Mnogo mi se dopada! A cena? To jos nisam cuo da se spominje "u mom selu" Beogradu, a spoljne jedinice split sistema samo nicu, ko pecurke. Ja imam 2 mobilne, zbog specificnih uslova zivota i stanovanja, pa mi je sve unutar stana. Jeste da nisam doprineo poruznjavanju zgrade, ali zato imam malo vise buke.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

-VeGeTa-

Član broj: 51150
Poruke: 230
*.xnet.hr.



+28 Profil

icon Re: Radijatori u kuci mogu li da griju i hlade????22.06.2008. u 16:58 - pre 192 meseci
Mali genije ,bas si genije hvala ti puno na pomoci mal ocu procackat na google o tome da vidim ,kakva je to stvar , je li to isplativije od klime ???

Kuca je velika imam 2 klime od 7KW i neuspije sve ohladit uvijek neke sobe ili budu prehladne ili prevruce ,a svaka prostorija ima te cijevi pa sam to mislia stavit ako je isplativije od klime???
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16358



+2922 Profil

icon Re: Radijatori u kuci mogu li da griju i hlade????22.06.2008. u 17:09 - pre 192 meseci
Citat:
tdjokic: Mnogo mi se dopada! A cena?

Eh cena...
cena toplotnih pumpi (na koju se prikljucuju fan coil) je od 5-10k€-nije bas za domacinstvo

Bilo bi lepo kada bi se to moglo nekako improvizovati...
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Radijatori u kuci mogu li da griju i hlade????22.06.2008. u 20:29 - pre 192 meseci
Citat:
bakara: Eh cena...
cena toplotnih pumpi (na koju se prikljucuju fan coil) je od 5-10k€-nije bas za domacinstvo ;)
Dobro, shvatam ja da to nije da se kupi tek tako. Ali, vecina ovde kupi po jednu 12-ticu, eventualno jos jednu ako je veliki stan, ali BTU, a evo covek ima 2 klime po 7KW, sto ispadne nekoliko onih 12-tica, koje su verovatno oko 2KW, i radi se o kuci. Dugorocno gledano isplati se investirati pogotovo kad se gradi od pocetka.

Malo sam gledao po Google, po fabrickim halama to odavno imaju za grejanje, a sad vidim da sluze i za hladjenje. Ima raznih sistema i principa i pricaju temo nesto o ustedi energije.

Osim svega, mi smo dugo vazili za podrucje relativno blage klime, gde se klima uredjaj smatrao luksuzom i vrhunskim komforom, a sad naislo ovo globalno zagrevanje pa sve gore i gore.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Doberman
Milan Milanovic
Krusevac

Član broj: 2179
Poruke: 192
212.200.193.*



+10 Profil

icon Re: Radijatori u kuci mogu li da griju i hlade????22.06.2008. u 20:46 - pre 192 meseci
Stvar je u tome sto ni "radijatori" kod fenkoil sistema nisu bas konvencionalnih dimenzija ( uglavnom su ugradni ,bar oni koje sam ja video), svaki "radijator" se sastoji iz jednog toplotnog izmenjivaca (kao hladnjak od nekog veceg kamiona, samo deblji) i ventilatora a sve to se kontrolise sa tremostatom , na kom se podesava temperatura i brzina ventilatora.
Druga stvar ovaj sistem sa toplotnom pumpom je dobar, ako mozete da obezbedite, da izmenivac, koji je povezn sa toplotmnom pumpom, bude potopljen u neki bunar sa protocnom vodom ili da obezbedite da neka pumpa gura vodu iz tog bunara kroz izmenjivac. U suprotnom bi taj izmenjivac ( kao spoljna jedinica kod split sistem klime) trebao da bude bas velikuh dimenzija a i pored toga niko nebi mogao da garantuje da bi to grejalo dobro na ekstremnim minusima. Znaci ovo je dobra investicija za one koji mogu da obezbede dovoljne kolicine besplatne vode ( najbolje bunarske) koja ima manje vise nepromenljivu temperaturu (najcesce oko 10 stepeni C).
Ako vas zanima kontakt za ljudima koji to ugradjuju i projektuju pitajte na pp ( da ne reklamiram ovde).
Ovcu možeš da šišaš više puta,ali samo jednom da je odereš!
Fibux kennel
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
77.46.157.*



+292 Profil

icon Re: Radijatori u kuci mogu li da griju i hlade????22.06.2008. u 22:09 - pre 192 meseci
Ako imas bunar netreba ti izmenjivac!
Ja godinama vodu za polivanje teram kroz radijatore. besplatna klima.
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
195.252.78.*



+86 Profil

icon Re: Radijatori u kuci mogu li da griju i hlade????22.06.2008. u 23:33 - pre 192 meseci
Citat:
Horvat I: Ako imas bunar netreba ti izmenjivac!
Ja godinama vodu za polivanje teram kroz radijatore. besplatna klima.

bar neko se snasao nije nesto al ima efekta

@doberman
fan coil uredjaja ima raznih pocevsi od parapetnih, nazidnih, plafonskih, ugradnih plafonskih itd.
Citat:
bakara: Eh cena...
cena toplotnih pumpi (na koju se prikljucuju fan coil) je od 5-10k€-nije bas za domacinstvo ;)

Bilo bi lepo kada bi se to moglo nekako improvizovati...

ko kaze da ne moze uskoro bi trebale biti i slike jedne homemade ako stignem
da je zavrsim od ostalih obaveza
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.suonline.net.



+292 Profil

icon Re: Radijatori u kuci mogu li da griju i hlade????23.06.2008. u 08:57 - pre 192 meseci
Citat:
mali genije: nije nesto al ima efekta
Izprobaj! pred radijatore sam morao staviti po ventilator da susi kondez.dotle je kapljalo
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

-VeGeTa-

Član broj: 51150
Poruke: 230
*.xnet.hr.



+28 Profil

icon Re: Radijatori u kuci mogu li da griju i hlade????23.06.2008. u 09:02 - pre 192 meseci
Citat:
Doberman:
Druga stvar ovaj sistem sa toplotnom pumpom je dobar, ako mozete da obezbedite, da izmenivac, koji je povezn sa toplotmnom pumpom, bude potopljen u neki bunar sa protocnom vodom ili da obezbedite da neka pumpa gura vodu iz tog bunara kroz izmenjivac. U suprotnom bi taj izmenjivac ( kao spoljna jedinica kod split sistem klime) trebao da bude bas velikuh dimenzija a i pored toga niko nebi mogao da garantuje da bi to grejalo dobro na ekstremnim minusima. Znaci ovo je dobra investicija za one koji mogu da obezbede dovoljne kolicine besplatne vode ( najbolje bunarske) koja ima manje vise nepromenljivu temperaturu (najcesce oko 10 stepeni C).
Ako vas zanima kontakt za ljudima koji to ugradjuju i projektuju pitajte na pp ( da ne reklamiram ovde).


Ovo nisam bas dobro razumia imam bunar i to poprilicno dosta velik kako njega zasada koristimo za vodu jer se jos nismo prikljucili na glavni cjevovod ,kako mogu iskoristit taj bunar ,to vise nije fancoil sistem vec nesto drugo ???? Vidim da treba neki izmjenjivas i sl koji je to sistem ,je li on isplativiji od fancoil??

Mene zanima samo je li koji sistem isplativiji od klima ,razumim da u pocetku moze biti skupo to nije problem ako se kasnije isplati po mogucnosti da bude jeftiniji od klime a da vise ladi ,jer za sada su 2klime ,a kako je krenilo mogao bi jos jednu uzet,a 3x7kW nije bas malo za jedan stan
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16358



+2922 Profil

icon Re: Radijatori u kuci mogu li da griju i hlade????23.06.2008. u 10:23 - pre 192 meseci
Citat:
-VeGeTa-: a 3x7kW nije bas malo za jedan stan


Kakve su to klime od 7Kw?
Da nisi nesto pobrkao?
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

-VeGeTa-

Član broj: 51150
Poruke: 230
*.xnet.hr.



+28 Profil

icon Re: Radijatori u kuci mogu li da griju i hlade????23.06.2008. u 11:02 - pre 192 meseci
stari mi je to naruciva znam da smo je cekali mjesec dana nemogu se sitit koja je marka ali nije neka poznata i bas je izrazito trazia 7kW nista ispod toga sada pod sta se to podrazumjeva nemam ti blage veze,u stanu imamo klimu od 3,5 i ono hladi dobro ,ali kod ove u kuci se osjeti da brze hladi u 2min ohladi prostor koji je 3puta veci, ali posto ima dosta soba neke sobe ne uspijeh ohladit tako da ljeti bude sparno,a zimi prehladno .

Razmisljao sam o onim pokretnim klimama ali bi dobia isto ,gledam nesto sta je ekonomicnije od klime ,a da hladi ili isto ili bolje , jer kada preracunam kW u kune onda vidim da je to dosta para ,a cijene struje su porasle za 25% sta nije malo
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
195.252.78.*



+86 Profil

icon Re: Radijatori u kuci mogu li da griju i hlade????23.06.2008. u 15:12 - pre 192 meseci
kolika je kvadratura stana kad ti trebaju toliko jake klime ili si ti pobrkao nesto?
a toplotna pumpa i fan coil ti zavrsavaju posao sigurno jeftinije od gomile klima uredjaja
sto se tice grejanja i hladjenja i imas mogucnost regulacije temperature u svakoj prostoriji
zasebno.
Citat:
-VeGeTa-: stari mi je to naruciva znam da smo je cekali mjesec dana nemogu se sitit koja je marka ali nije neka poznata i bas je izrazito trazia 7kW nista ispod toga sada pod sta se to podrazumjeva nemam ti blage veze,u stanu imamo klimu od 3,5 i ono hladi dobro ,ali kod ove u kuci se osjeti da brze hladi u 2min ohladi prostor koji je 3puta veci, ali posto ima dosta soba neke sobe ne uspijeh ohladit tako da ljeti bude sparno,a zimi prehladno .

Razmisljao sam o onim pokretnim klimama ali bi dobia isto ,gledam nesto sta je ekonomicnije od klime ,a da hladi ili isto ili bolje , jer kada preracunam kW u kune onda vidim da je to dosta para ,a cijene struje su porasle za 25% sta nije malo

@HORVAT I
reko ja da ima efekta.a taman sam hteo da te pitam kako si resio problem kondenzata
poz...
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.suonline.net.



+292 Profil

icon Re: Radijatori u kuci mogu li da griju i hlade????23.06.2008. u 15:29 - pre 192 meseci
Citat:
-VeGeTa-: stari mi je to naruciva znam da smo je cekali mjesec dana nemogu se sitit

Imam utisak da si ti iz dalmacije,znam da se kod vas rezervoari kisnice nazivaju bunar.Ta voda ce ti se u kamenu brzo ugrijat i usmrdit.
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

-VeGeTa-

Član broj: 51150
Poruke: 230
*.xnet.hr.



+28 Profil

icon Re: Radijatori u kuci mogu li da griju i hlade????23.06.2008. u 22:03 - pre 192 meseci
Citat:
Horvat I: Imam utisak da si ti iz dalmacije,znam da se kod vas rezervoari kisnice nazivaju bunar.Ta voda ce ti se u kamenu brzo ugrijat i usmrdit.


:-) da iz dalmacije sam i da kaze se bunar ili čatrnja ,u nju ide pitka voda tocnije 1,5 cisterna ,neide kisnica jer ovu vodu koristimo za tusiranje,va vec masinu i slicno, a cistimo je par puta godisnje i dosada nisam osjetia smrad da ti iskreno kazem.

Kuca ima 3 kata po 160kvadrata,i sada 2 klime po katu to je 6klima i to je trosak ogroman, a raspored je takav da jedan klima ne moze sve ohladit tako da je jedna za dnevni boravak i kuhinju, a druga u hodniku za sobe ,ali neuspije sobe ohladit kako treba proslo ljeto sam skoro umra od vrucine :-)


>Mali genije< nerazumi se u to pa mi je to malo nepoznanica je li toplotna pumpa i fan coil jedan sustav to sve je jedno ili su to dva sustava ,ako je ekonomicnije od klime to cu definitivno malo vise se informirati o tome i uzeti ,razumim da je u pocetku skupo i da ce dosta doci ,ali vratit ce mi se jer cu manje trosit nego li ovako na klime
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
77.46.158.*



+292 Profil

icon Re: Radijatori u kuci mogu li da griju i hlade????23.06.2008. u 23:15 - pre 192 meseci
@-VeGeTa- pogresno si me razumeo sa letovanja znam da je na primorju bunar pojam ogranicine kolicine vode.Esade ako ti sa 7KW X 6(stepen iskoristenja toplotnih crpki) =42KW/h grejes bunar(rezervoar) razmisli sta ce biti sa tom vodom? Moras priznat da je kamen/pesak vreeeeeo. I ja zivim na njemu.

Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

-VeGeTa-

Član broj: 51150
Poruke: 230
*.xnet.hr.



+28 Profil

icon Re: Radijatori u kuci mogu li da griju i hlade????24.06.2008. u 07:07 - pre 192 meseci
Ajme ta se voda zabrijava, a da imas pravo kamen je zeznut moze se to usmrdit ali i nemora jer stvarno dosada smo je cistili masu puta nisam niti malo osjeca neki neugodan miris jer unutra ide cista voda koju vatrogasci dovedu,ljeti je voda hladna jer je ispod debelog sloja betona,ali sada da se grije tko zna sta bi bilo
Ako bi se umsrdilo onda mi to nije bas dobro jer nezelim kada izadem iz kuce da osjecam smrad ,uhh taman sam mislia da sam nasa nacin hladenja :-) malo cu jos procackat po google-u i vidit to za vodu što je jedini problem da li se to moze kako rijesit
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
195.252.78.*



+86 Profil

icon Re: Radijatori u kuci mogu li da griju i hlade????24.06.2008. u 09:08 - pre 192 meseci
evo ovako toplotna pumpa u sistemu grejanja ima ulogu kotla koji greje vodu koja kruzi kroz sistem
centralnog grejanja i zagreva ti prostorije. e sad umesto radijatora mogu da se montiraju fan coil uredjaji
zbog ustede energije i lakseg hladjenja leti.
ne moras da koristis bunarsku vodu ako nemas uslova mozes koristiti i sistem vazduh voda zemljani kolektor
evo i nekoliko slika da ti bude jasnije.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-217-119.eunet.yu.



+165 Profil

icon Re: Radijatori u kuci mogu li da griju i hlade????25.07.2008. u 17:34 - pre 191 meseci
@ivan,moze malo opsirnije kako je to sa bunarom reseno?
da li je kroz radijatore samo protok,ili cirkulise odredjeno vreme? imam neku predstavu ali molim te detaljnije ako moze :)
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Radijatori u kuci mogu li da griju i hlade????

Strane: 1 2

[ Pregleda: 23346 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.