Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Merenje pojacanja izlaznih tranzistora???

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Merenje pojacanja izlaznih tranzistora???

[ Pregleda: 3851 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zvekis
zvezdan salijevic
nezaposlen
Odzaci

Član broj: 180985
Poruke: 13
*.opticon.hu.



Profil

icon Merenje pojacanja izlaznih tranzistora???10.07.2008. u 11:43 - pre 192 meseci
E ljudi, kako napraviti neki pakleni stroj koji bi merio pojacanje izlaznih tranzistora??? Ja imam neki instrument sa tim podrucjem, ali tamo pise da daje struju od 2mA pa mislim da to nije dovoljno, posto sam pokusavao pa daje neke glupe cifre, npr za 2N3773 270 a za MJ 11015 45? nebitno, aj ako neko ima neku semicu a da nije neki sex, neka je stavi da naucim nesto pametno, HVALA
 
Odgovor na temu

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
212.200.217.*



+638 Profil

icon Re: Merenje pojacanja izlaznih tranzistora???10.07.2008. u 11:56 - pre 192 meseci
kako mislish pojacanje izlaznih? pa pojacanje tranzistora je jedno, i imas ga u datasheet-u, obicno pod hfe

pojacanje tranzistora je odnos kolektorske struje i struje baze, tj. h21e u hibridnim parametrima
 
Odgovor na temu

zvekis
zvezdan salijevic
nezaposlen
Odzaci

Član broj: 180985
Poruke: 13
*.opticon.hu.



Profil

icon Re: Merenje pojacanja izlaznih tranzistora???10.07.2008. u 12:26 - pre 192 meseci
Mislio sam na strujno pojacanje,pa sam zato i naglasio izlazne, zbog uparivanja, treba da ih uparujem a imam dosta kom kuci, da ih nebi naknadno kupovao
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13060
*.adsl-1.sezampro.yu.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: Merenje pojacanja izlaznih tranzistora???10.07.2008. u 16:36 - pre 192 meseci
Dobro je sto se trudis, bice od tebe nesto!

Ja licno to radim malo drukcijom metodom jer imam osciloskop sa memorijom i modulom za merenje pojacanja.

To nije razlog da ti ne pomognem, ali to si mogao i sam!

Bitno je da potenciometar bude vece snage!!!!

Pozdrav zeoN_Rider
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

branko_g
Merna tehnika i elektronika

Član broj: 159227
Poruke: 756
*.static-fiber.styrion.net.



+9 Profil

icon Re: Merenje pojacanja izlaznih tranzistora???11.07.2008. u 07:16 - pre 192 meseci
Pošto ti treba pojačanje izlaznih tranzistora ja bi to uradi ovako:
a) Tranzistor montirao na jedan hladnjak.
b) Kao napajanje koristio bih 5V Laboratorijsko napajanje ili iz kompjutera(Stabilisano).
c) Spojio tranzistor na 5V* i između kolektora i napajanja stavio ampermetar(multimetar).
d) U kolu baze bih stavio potenciometar od 1K na red sa 220 oma(Sigurnosti radi) i drugi multimetar.
Druga strana potenciometra ide naravno na 5V.
e) Potenciometar postavio na najveći otpor i polako ga smanjivao dok struja u kolu kolektora ne poraste na tačno 1A.
f) Sačekao malo da se temperatura tranzistora stabilizuje(5W gubitaka!), eventuelno korigovao struju kolektora
koja sa porastom temeperature raste i očitao vrednost bazne struje.
g) Odnos te dve struje je strujno pojačanje(Statično)

*Obrati pažnju na polaritet! Kod NPN tranzistora E ide na 0V a C(preko multimetra) na +5V!
Kod PNP tranzistora je E na +5V a C na 0V! Naravno onda i potenciometar od baze ide isto na 0V.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Merenje pojacanja izlaznih tranzistora???

[ Pregleda: 3851 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.