Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pri uparivanju tranzistora kolika sme biti razlika u pojacanju?

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Pri uparivanju tranzistora kolika sme biti razlika u pojacanju?

[ Pregleda: 5866 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Pigoza
Igor Markovic
tv snimatelj/montazer
TV Telemark Cacak
Pozega

Član broj: 41017
Poruke: 1726
*.47.eunet.yu.



+7 Profil

icon Pri uparivanju tranzistora kolika sme biti razlika u pojacanju?18.04.2006. u 07:20 - pre 219 meseci
Zanima me prilikom uparivanja izlaznih tranzistora kolika sme biti razlika u pojacanju istih?
Recimo ako su u pitanju bipolarni tranzistori gde je pojacanje reda 20-100,dali ima logike ovako razmisljati buduci da pojacanje od 1db ljudsko uvo ne primecuje-odnosno ne razlikuje moze li se to uzeti za maksimum razlike izmedju dva tranzistora,posebno je to vazno jer uglavnom su to komplementarni tranzistori,sto znaci ako je recimo jedan sa pojacanjem 100, dali je dozvoljeno da drugi moze imati najmanje pojacanje od 85(priblizno razlika od 1db) da bi to korektno radilo,mada znam slucaje gde konkretno su bili u pitanji izlazni tranzistori 2N3055 obadva sa komplementarnim drajverima, i gde kad je jedan 2N3055 crko zamnenjen je sa drugim bez ikakvog uparivanja i radio je sasvim ok?
Zanima me vase misljenje i saveti a posebno za darlington tranzistore gde je pojacanje i po 1000,koliko sme da se razlikuju izlazni tranzistori u pojacanju-mislim koliko je dozvoljeno da bi bilo prihvatljivo,jer vrlo je tesko ukoliko moram da odem u Beograd ili Nis,ajde Cacak mi je blizu, ali mozda nemaju te SC tranzistore,koji su i skupi oko 300 dinzi po komadu,pa da ih na lice mesto uparujem ,a da narucim 20 komada i da uparim 4 ili 8 to je lutrija a i preskupo.Vas savet?
Blago onome ko zna da ne zna, a hoce da zna.
Covek se uci dok je ziv, pa opet lud umre.
 
Odgovor na temu

viktor1986
Viktor Bradjan
Beograd, Palilula

Član broj: 69458
Poruke: 1361
213.244.208.*



+20 Profil

icon Re: Pri uparivanju tranzistora kolika sme biti razlika u pojacanju?18.04.2006. u 09:15 - pre 219 meseci
Pazi,uparivanje izlaznih tranzistora je veoma slozena stvar.Ja nisam uparivao bipolarce zato sto mi nisu trebali ali sam uaprivao MOSFET-ove.Kod njih gledas napo Ugs i struju drejna.Obicno ljudi mosfete uparuju sa tacnoscu od 0.01V razlike Ugs-a.Najvaznije od svega kod uparivanja tranzistora je da drzis temepraturu hladnjaka na konstantnom nivou,recimo na 50-60stepeni jer ces tada dobiti prave rezultate s'obzirom da ce posle ti tranzistori u tim uslovima raditi.To je po meni najvaznije.Ali,gde nabaviti takav termometar koji ce da meri temperaturu hladnjaka?!

http://www.mc.rs/mc-web-televizija.1498.html

Na pomolu velika pljačka: Kvadrat zemljišta kao četiri kilograma krompira, tvrde građani Borče i Ovče povodom eksproprijacija za potrebe gradnje mosta Zemun-Borča
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
194.106.169.*



+128 Profil

icon Re: Pri uparivanju tranzistora kolika sme biti razlika u pojacanju?19.04.2006. u 19:50 - pre 219 meseci
pigoza, uparivanje tranzistora NIJE mikrohirurgija.
uparivanje je poželjno ali ni tranzistori nisu više sa tolikim rasturom pojačanja da bi se o tome vodilo toliko računa. drugo, ako šema "ima mozga" onda takva tretira trandže (tačnije traži pojačanje) manje od maksimalnog. takođe vuče korene iz onog vremena kada su pnp imali manje pojačanje pa se "za svaki slučaj..." radilo to što ti spominješ.
slično važi i za fetove. bolesnici guraju i ujednačenje kapaciteta gejta.
 
Odgovor na temu

echelon
Ne radim ništa...a da ti pravo kažem,
nemam ni kad...
Sam svoj majstor; elektronika/PC
CAP

Član broj: 8585
Poruke: 174
*.tel.net.ba.



+2 Profil

icon Re: Pri uparivanju tranzistora kolika sme biti razlika u pojacanju?19.04.2006. u 23:27 - pre 219 meseci
pozdrav gujo boze!
i sta ti kazes, onda, jeli ih potrebno uparivat u slucaju ovog pojacala sto je rijec o njemu ovde? LEGEND.
 
Odgovor na temu

Pigoza
Igor Markovic
tv snimatelj/montazer
TV Telemark Cacak
Pozega

Član broj: 41017
Poruke: 1726
*.34.eunet.yu.



+7 Profil

icon Re: Pri uparivanju tranzistora kolika sme biti razlika u pojacanju?20.04.2006. u 07:38 - pre 219 meseci
Hvala Gujo,tako sam i mislio,sto se tice odrzavanja tranzi na istoj temperaturi,to nije problem evo jednog resenja, u kitovima radio kluba ima temperaturni relej koji ukljucuje iskljucuje na odredjenoj temperaturi, a relej na izlazu je namenjen za 220V, pa sad ako imamo univerzalac koji meri i temperaturu uzmemo casu tople vode iz boljera i stavimo sondu iz univerzalca unutra i merimo temperaturu, ako je niza od predvidjenih 50 stepeni dodajemo topliju vodu, ili obrnuto ako je toplija, a istovremeno senzor sa kita iz radio kluba stavimo u tu casu i kad temperatura bude malo iznad 50 stepeni recimo 55 stepeni namestimo potenciometrom na kitu da relej ukljuci, i gotova matematika kit ce biti podesen na potrebnu temperaturu.Zatim sondu sa kita stavimo-pricvrstimo na hladnjak koji cemo kasnije i koristiti kao hladnjak trandzi,instaliramo tranze i preko kita na izlaznom releju prikljucimo fen koji ce da zagreva hladnjak,stim posto relej na kitu ima mirni i radni kontakt, na mirni kontakt ili onaj prvi vezemo ven tako da odmah po ukljucenju kita za temperaturni relej i samog fena on radi, a kad dostigne temperaturu od 50-55 stepeni relej ce izkljuciti fen i tako odrzavati temperaturu na oko 50 stepeni.
Sto se tice uparivanja,znam da je Boro napominjao da bi bilo pozeljno uparivati trandze,najbolja varijanta je otici kod prodavca zamoliti ga da vam izruci sijasaet tranzistora i na posao, a da se uparivanje vrsi merenjem pojacanja,koja po mojoj logici ne bi trebalo da se razlikuju +-10%-mozda gresim, ali koliko je meni poznato tesko je upariti PNP i NPN tranzistore sa istim pojacanjem,cak i nemoguce,onda tolerancija je sigurno dozvoljena,bar 5%,a pretpostavljam da ta razlika dolazi do izrazaja tek kod pune snage pojacivaca,dok on radi na polovini snage nece biti to toliko izrazeno,mozda malo veca izoblicenja od slucaja da su dobro upareni-ali kompromis mora da postoji, a pretpostavljam da cak i fabricka pojacala sa tranzistorima, gde imaju mogucnost uparivanja pa bio to maranz,denon ili mnogi drugi rade sa tolerancijom i nisu striktni oko tog uparivanja,jer jedino za 2N3055 moze da se nadju fabricki upareni tranzistori-SGS Thomsom, inace za komplementarne jos nisam nasao.
Sve u svemu ako moze da se upari moze, ako ne to sto moze da se nadje i bez silovanja pojacala 50% snage maskimum i mislim da ce sve biti u redu?
Blago onome ko zna da ne zna, a hoce da zna.
Covek se uci dok je ziv, pa opet lud umre.
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
*.rcub.bg.ac.yu.



+128 Profil

icon Re: Pri uparivanju tranzistora kolika sme biti razlika u pojacanju?20.04.2006. u 09:54 - pre 219 meseci
Citat:

i sta ti kazes, onda, jeli ih potrebno uparivat u slucaju ovog pojacala sto je rijec o njemu ovde? LEGEND.


za spomenuto pojačalo ne bih ovde da komentarišem. može na mail ako hoćeš.
 
Odgovor na temu

viktor1986
Viktor Bradjan
Beograd, Palilula

Član broj: 69458
Poruke: 1361
213.244.208.*



+20 Profil

icon Re: Pri uparivanju tranzistora kolika sme biti razlika u pojacanju?20.04.2006. u 15:08 - pre 219 meseci
A zasto ne bi komentarisao ovde?Daj da i mi ostali cujemo a ne preko mail-a!Ako imas nesto da komentarises komentarisi javno.Jel si ti pravio Legend-a?Ja zavrsavam komplementarnu verziju Legenda,cekam caleta da mi odradi trafo,EI limove sam nabavio za snagu trafoa od 1KW.



[Ovu poruku je menjao viktor1986 dana 20.04.2006. u 16:16 GMT+1]
http://www.mc.rs/mc-web-televizija.1498.html

Na pomolu velika pljačka: Kvadrat zemljišta kao četiri kilograma krompira, tvrde građani Borče i Ovče povodom eksproprijacija za potrebe gradnje mosta Zemun-Borča
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
*.rcub.bg.ac.yu.



+128 Profil

icon Re: Pri uparivanju tranzistora kolika sme biti razlika u pojacanju?20.04.2006. u 16:53 - pre 219 meseci
Citat:
viktor1986: A zasto ne bi komentarisao ovde?Daj da i mi ostali cujemo a ne preko mail-a!


pa jednostavno
1)što je slično pitanje echelon već pitao preko maila.
2)za komentare ovde je autor pojačala najmerodavniji.
3) što se tiče pravljenja, hehe..
 
Odgovor na temu

viktor1986
Viktor Bradjan
Beograd, Palilula

Član broj: 69458
Poruke: 1361
213.244.208.*



+20 Profil

icon Re: Pri uparivanju tranzistora kolika sme biti razlika u pojacanju?20.04.2006. u 17:34 - pre 219 meseci
2)Potpuno se slazem
3)Da li bi nam otkrio sta si sve pravio od pojacala?
http://www.mc.rs/mc-web-televizija.1498.html

Na pomolu velika pljačka: Kvadrat zemljišta kao četiri kilograma krompira, tvrde građani Borče i Ovče povodom eksproprijacija za potrebe gradnje mosta Zemun-Borča
 
Odgovor na temu

JOJO847

Član broj: 14162
Poruke: 6623
*.adsl.net.t-com.hr.



+10 Profil

icon Re: Pri uparivanju tranzistora kolika sme biti razlika u pojacanju?20.04.2006. u 21:55 - pre 219 meseci
cica guja je sagradio eiffel-ov toranj lemilicom za 80 dana


 
Odgovor na temu

viktor1986
Viktor Bradjan
Beograd, Palilula

Član broj: 69458
Poruke: 1361
213.244.208.*



+20 Profil

icon Re: Pri uparivanju tranzistora kolika sme biti razlika u pojacanju?21.04.2006. u 10:34 - pre 219 meseci
PA bilo bi lepo da od njega cujemo sve sto je pravio.
http://www.mc.rs/mc-web-televizija.1498.html

Na pomolu velika pljačka: Kvadrat zemljišta kao četiri kilograma krompira, tvrde građani Borče i Ovče povodom eksproprijacija za potrebe gradnje mosta Zemun-Borča
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
195.252.86.*



+128 Profil

icon Re: Pri uparivanju tranzistora kolika sme biti razlika u pojacanju?21.04.2006. u 13:31 - pre 219 meseci
trebalo bi tu malo više prostora a nikom ne bi značilo.
ako ti je ta cifra tačna, onda par godina pre nego što si se ti rodio prvih 30 fetovskih blokova. posle nisam ni brojao. monoblok, stereo, 3+3, 2+2+1.. uglavnom nikad zbog zarade, što je velika greška. kako je vreme prolazilo tako su dolazili sve bolji fetovi a apetiti za snagom su rasli dok se to na kraju nije zgadilo.
 
Odgovor na temu

viktor1986
Viktor Bradjan
Beograd, Palilula

Član broj: 69458
Poruke: 1361
213.244.208.*



+20 Profil

icon Re: Pri uparivanju tranzistora kolika sme biti razlika u pojacanju?21.04.2006. u 16:00 - pre 219 meseci
Pa lepo onda samo daj reci po kojim si semama radio.Jel su to bile neke elektor ili neke tvoje licno projektovane?
http://www.mc.rs/mc-web-televizija.1498.html

Na pomolu velika pljačka: Kvadrat zemljišta kao četiri kilograma krompira, tvrde građani Borče i Ovče povodom eksproprijacija za potrebe gradnje mosta Zemun-Borča
 
Odgovor na temu

Arnold Layne
Chedomir Jokanovich
Beograd

Član broj: 33895
Poruke: 772
..shall-bg.customer.sbb.co.yu.

Sajt: chejok.freecoolsite.com


Profil

icon Re: Pri uparivanju tranzistora kolika sme biti razlika u pojacanju?21.04.2006. u 17:12 - pre 219 meseci
Ovo pocinje da lici na intervju.

Da bi nekoga pitao nesto na takav nacin pristojno bi bilo makar reci zasto te zanima. Ako to pitas da bi procenio necije znanje (ne kazem da jeste tako - samo tako izgleda:)) onda je to po mom misljenju malo nepristojno.

Mislim da ovakve stvari treba da idu na private (pod uslovom da uopste treba da "idu").

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Pigoza
Igor Markovic
tv snimatelj/montazer
TV Telemark Cacak
Pozega

Član broj: 41017
Poruke: 1726
*.43.eunet.yu.



+7 Profil

icon Re: Pri uparivanju tranzistora kolika sme biti razlika u pojacanju?22.04.2006. u 09:43 - pre 219 meseci
Necu da potcenjujem nikoga,Gujo oprosti,naravno da nije u redu komentarisati tudji rad,sem ako si isti uradio pa uneo neka poboljsanja i onda partnerski sa autorom doveli do zakljucka da je taj novi kvalitetniji,ali ja nisam video nijednu tvoju semu za pojacivac,nijedan sajt,vec samo saveti,ako cemo da prepisujemo fabricke seme od Motorole,philipsa tda8560Q i ostalo,simensa,ili drugih proizvodjaca, i ako uz sugestije koje daju sami proizvodjaci integrisanih kola konstruisema pojacivace ,onda bih i ja sebe mogao da proglasim konstruktorom?Ako su tranzistorska-fet,pokazi nam bilo koju semu, pa i ako si poceo od Nellson Passa pa usavrsio super, u sustini topla voda od tranzistorskim pojacivacima postoji odavno mozemo je samo filtrirati,malo poboljsati, da bude kvalitetnija i ostalo, ali to nije sramota, a to da si od nule napravio HIGH-END mozda uz reklami za koka kolu i prodje,bez uvrede ali reziltati Gujo?Koje seme,pa daj da vidimo pa mozda narucimo i gotove kitove od tebe, daj nam specifikacije,kazes o uparivanju ne mora bas da se uparuju, znam dosta slucaja da bas zbog toga se desava da crkavaju izlazi-tranzistori,kad nisu upareni,pa sto se u integrisanim kolima poput TDA2005 postoji i TDA 2005S i TDA2005M i TDA 2005R, pa ne mogu se u mostu spojiti TDA2005S,vec samo TDa 2005M ili TDA 2005R-sto? bas zbog uparivanja i slicnosti samih IC kola????
Bez uvrede, mozda ces posle ovoga se uvrediti i neces ni na koje moje pitanje vise odgovoriti, ali ne bi trebalo da budemo sujetni,mozda ja gresim ali mozda i neki drugi?
Pozdrav!
Blago onome ko zna da ne zna, a hoce da zna.
Covek se uci dok je ziv, pa opet lud umre.
 
Odgovor na temu

viktor1986
Viktor Bradjan
Beograd, Palilula

Član broj: 69458
Poruke: 1361
213.244.208.*



+20 Profil

icon Re: Pri uparivanju tranzistora kolika sme biti razlika u pojacanju?22.04.2006. u 10:00 - pre 219 meseci
Ma nadam se da se Guja011 nije uvredio.Mislim niko ga uopste nije uvredio,ne znam zasto sticete misljenje da se uvredio!Ja kao "podmladak" zelim da znam ako nije tajna po kojim si semama radio Gujo.Ne znam sta je tu lose.Mislim neko je rekao da imas i neke kit komplete.Pa ako ih prodajes onda si ih ti sam isprojektovao.Ispravi me ako se varam.

meni bi recimo znacilo sta si sve uradio od pojacala jer ce mozda to biti podsticaj se isto to nekad uradi.

Poz


http://www.mc.rs/mc-web-televizija.1498.html

Na pomolu velika pljačka: Kvadrat zemljišta kao četiri kilograma krompira, tvrde građani Borče i Ovče povodom eksproprijacija za potrebe gradnje mosta Zemun-Borča
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
194.106.169.*



+128 Profil

icon Re: Pri uparivanju tranzistora kolika sme biti razlika u pojacanju?22.04.2006. u 11:39 - pre 219 meseci
ama društvo, jednostavno, nema se vremena.
porodične obaveze su važnije.
 
Odgovor na temu

viktor1986
Viktor Bradjan
Beograd, Palilula

Član broj: 69458
Poruke: 1361
213.244.208.*



+20 Profil

icon Re: Pri uparivanju tranzistora kolika sme biti razlika u pojacanju?22.04.2006. u 21:00 - pre 219 meseci
Ok!
http://www.mc.rs/mc-web-televizija.1498.html

Na pomolu velika pljačka: Kvadrat zemljišta kao četiri kilograma krompira, tvrde građani Borče i Ovče povodom eksproprijacija za potrebe gradnje mosta Zemun-Borča
 
Odgovor na temu

New Village DC
Projektant hardvera
Srbija

Član broj: 65539
Poruke: 438
*.vdial.verat.net.

Sajt: www.itnetwork.rs


+222 Profil

icon Re: Pri uparivanju tranzistora kolika sme biti razlika u pojacanju?01.06.2006. u 14:08 - pre 218 meseci
Pitanje za Pigozu:
Koja je razlika izmedju TDA2005S TDA2005R i TDA2005M i samo TDA2005?

moze li da se koristi tda2005 umesto tda2005s.

Da li su ovo razliciti cipovi ili su isti samo je bitno kako se vezuju?

Molim za odgovor postome ovo buni.

Hvala
Ovi se prepanuše, a Marko, onako srdit iza sna, uze jednog po jednog darivati: kog
sabljom, kog buzdovanom. Nije se ni triput okrenuo, a već svih sedam s dušom rastavi.

 
Odgovor na temu

Pigoza
Igor Markovic
tv snimatelj/montazer
TV Telemark Cacak
Pozega

Član broj: 41017
Poruke: 1726
195.178.58.*



+7 Profil

icon Re: Pri uparivanju tranzistora kolika sme biti razlika u pojacanju?01.06.2006. u 20:37 - pre 217 meseci
TDA2005 je osnovna varijanta PHilipsovo kolo 2X6W/4 oma,ili 2X10W/2 oma, moze imati prefix TDA2005S a to znaci da je namenjen za stereo varijantu,ono kolo koje nema nista posle TDA2005 nema nikakvo slovo =TDA2005S.
TDA 2005M je od istog proizvodjaca ali namenjeno za mostni spoj-znaci mono 20W/4 oma, i nemozes upotrebiti umesto TDA2005S-TDA2005M,njegova zamena za TDA2005M je LM2005M-samo drugi je proizvodjac inace isto kolo.
Postoji i varijanta TDA2005R koja je isto namenjena za mostni spoj kao i TDA2005,ali nigde se se napominje da je zamena za TDA2005M, a nigde ne moze da se nadje sema za to kolo.
Imas u Radio klubu kit sa TDA2005M-ako te zanima.
Ono sto mene buni dali se TDA2005S i 2005M totalno razlikuju ili su samo dobro uparena unutrasnja kola, pa bi sa TDA2005S u mostnom spoju bila velika izoblicenja-ne znam,a drugo sto mnoga kola cak i od SGS-THomsona koji ih isto pravi kao i philips stoji samo TDA2005,
pa onda ispod serijski broj pa na kraju slovoR,dali je to ono TDA2005R ne znam, ali logicno bi bilo da ako je TDA2005M-oznaceno i poznato kao IC za mostni spoj, onda bi trebalo i TYD2005R da ima tu oznaku, inace primetio sam nigde vise nema TDA2005S,vec samo TDA2005 i to znaci da je to to isto kolo ustvari,znaci ako je samo TDA2005 to je stereo pojacivac.
Pozdrav nadam se da te nisam zbunio,inace imam seme za mostni spoj TDA2003,sto je ustvari diskretno gradjenje kola TDA2005M, jer u njemu su ustvari dva dobro uparena TDA2003-to je moje misljenje, a manje nogica ima TDA2003-ista snaga-jevtiniji itd.
Evo ti sema za tda 2005 u pdf formatu.
Blago onome ko zna da ne zna, a hoce da zna.
Covek se uci dok je ziv, pa opet lud umre.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Pri uparivanju tranzistora kolika sme biti razlika u pojacanju?

[ Pregleda: 5866 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.