Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

reduktor ili neznam?

elitemadzone.org :: TechZone :: reduktor ili neznam?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 12664 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

risp73

Član broj: 10771
Poruke: 1182
*.teol.net.



+40 Profil

icon Re: reduktor ili ne znam?01.11.2008. u 08:16 - pre 188 meseci
stormman je sve rekao: Ubacivanjem reduktora ne može se povećati snaga nego obrtni moment. Snaga na izlazu će se smanjiti zbog gubitaka koji se javljaju u reduktoru, a obrtni moment se množi sa prenosnim odnosom i dobije se obrtni moment na izlazu.

Ako hoćeš da računaš:

ObrtniMoment [Nm] = 9549 * Snaga [kW] / BrojObrtaja [1/min]
 
Odgovor na temu

uncut
teh. referent
Zrenjanin

Član broj: 193218
Poruke: 24
195.252.127.*



Profil

icon Re: reduktor ili ne znam?02.11.2008. u 18:05 - pre 188 meseci
Znaci, manji broj obrtaja veci obrtni moment, ako je obrtni moment ono sto mi treba, a snagu gubim na reduktoru, a ako imam umesto 11kw i 1400 obrtaja neki od 2800 obrtaja onda moze i 5.5 kw,(dobro je bar nije konfuzno).
Da li uopste neko moze da mi kaze neko resenje a da ono ima bar malo smisla u praksi, hvala.
Ne kazem ja da vi ne znate, samo, treba mi nesto konkretnije.
 
Odgovor na temu

risp73

Član broj: 10771
Poruke: 1182
*.teol.net.



+40 Profil

icon Re: reduktor ili ne znam?02.11.2008. u 21:40 - pre 188 meseci
Nisi rekao da li je u pitanju mlin poznatog proizvođača ili nečija "budževina".
Ako je mlin projektovao neko ko zna to da radi onda budi siguran da će te prepravka koštati više od onog što ćeš (eventualno) uštedjeti. Moraš da imaš u vidu da projektant kod izbora motora u prvom redu vodi računa o onome što motor treba da radi i da po pravilu bira motor najmanje snage koji zadovoljava postavljene uslove.
Kad bi se tako lako postizale uštede zar misliš da se proizvođači automobila ne bi dosjetili pa dodali još jedan reduktor a motor od 100 kW zamijenili motorom od 50 kW?
A čini mi se i da ti je neko već rekao da elektromotor određene snage ne vuče stalno istu struju, struja zavisi od optetećenja.

 
Odgovor na temu

uncut
teh. referent
Zrenjanin

Član broj: 193218
Poruke: 24
195.252.127.*



Profil

icon Re: reduktor ili ne znam?04.11.2008. u 22:08 - pre 188 meseci
risp73

Mislim,... Balkan je poznat po masinama renomiranih proizvodjaca, pogotovo mlinova .... pusti me toga.
Nego, sto se tice tih "renomiranih" proizvodjaca automobila, sta me lozis, hoces da kazes da jedna nemacka kompanija koja proizvodi automobile stalno menja limariju, sasiju, skazaljkicu na obrtomeru ili ne znam ni ja sta vec, a sve vreme koristi isti motor i menjac, jer je jednom neko "proracunao" da to radi i sad sto bi to menjali.
Druze, jedan od nas je u velikoj zabludi, eto nek to budem ja.
 
Odgovor na temu

risp73

Član broj: 10771
Poruke: 1182
*.teol.net.



+40 Profil

icon Re: reduktor ili ne znam?04.11.2008. u 22:52 - pre 188 meseci
U pravu si!
 
Odgovor na temu

glackop
Le.

Član broj: 168452
Poruke: 1144
*.ninet.rs.



+26 Profil

icon Re: reduktor ili ne znam?05.11.2008. u 00:14 - pre 188 meseci
Ja ne znam kakve sad ima veze benzinski ili dizel motor sa elektro motorom???Ni priblizne,prvenstveno zbog toga sto je iskoristenje energije dva puta vece kod elektricnog u odnosu na bilo koji Oto motor.Drugo: Kad se kaze auto razvija mah.snagu od 100kw pri recimo 4700.o/min ta snaga je merena na tockove a ne na motoru tako da ugradnjom jos jednog reduktora 2 prema 1 bi se dobila skoro dupla snaga na tockove ali bi se i brzina isto za toliko umanjila,tako da se time nista ne postize postoji tu jos i mali procenak gubitka snage u reduktoru zbog trenja ali je on toliko mali da nije vredan pomena.Tako da je zakljucak sto se vise bude usporavao el.motor sa reduktorima brzina opada ali se snaga povecava.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: reduktor ili ne znam?05.11.2008. u 01:05 - pre 188 meseci
Malo teoretske fizike moze pomoci da se okanemo prakticnih budalastina:

Taj mlin vrsi neki posao. Da bi taj posao uradio on mora da ulozi odredjeni RAD.
Rad, pored ostalih nacina, moze i da se izrazi kao proizvod SNAGE i VREMENA, tj. "snaga koja je djelovala u toku nekog vremenskog intervala".
Elektromotor uzima iz mreze onoliko snage koliko mu treba da bi se okretao nominalnom (ili priblizno nominalnom brzinom), a to zavisi koliko je opterecen tim poslom. Ako je opterecenje vece on ce uzimati vise struje, a kad opterecenje predje neku granicu nece moci da se vrti nominalnom brzinom, pocece da usporava i da se grije. Velicina motora u nekoj masini se bira da bude tolika da je motor ipak dovoljno jak da u svim normalnim uslovima koji se mogu pojaviti u toku rada ima dovoljno snage da prati svoji nominalnu brzinu, tj. da ne usporava i da se ne grije zbog toga.

Kad je opterecenje manje nego sto je nominalna snaga motora on trosi taman toliko struje koliko mu treba da savlada to opterecenje.
Znaci, motor od 11KW ne trosi stalno 11KW nego onoliko koliko mu treba da odrzava tu svoju brzinu.

Ti mozes uzeti duplo slabiji motor sa duplo vecim brojem obrtaja i duplom redukcijom u odnosu na postojeci, ili kakvu god hoces kombinaciju, i tako mjenjati obrtni momenat itd. Medjutim, ono sto unosi zabunu je sto neki misle da je snaga ustvari "snaga" kojom osovina motora "vuce" u neku stranu. Nije tacno, to je sila, ili obrtni momenat. Snaga je sposobnost da se odredjena kolicina rada obavi u nekom vremenu.

Dakle, uzmi kakav god hoces motor i nista neces dobiti u pogledu potrosnje struje. Ako tvoj sadasnji motor nikad ne prelazi potrosnju od 5KW (to treba da izmjeris) onda mozes da stavis i motor od 6KW i odgovarajuci reduktor da bi tamo dobio 260 obrtaja.
Ako ti potrosnja ponekad prelazi 5-6 KW onda takav motor moze da ti crkne.

Jedini nacin da manji motor u takvom slucaju ne crkava je da se smanji broj obrtaja npr. na 130, ali tada ce ti trebati duplo vise vremena da se obavi isti rad. Znaci, smanji snagu na pola i povecaces vreme na pola, tako da ti je isto trosio ti 11KW sat vremena ili 5.5KW dva sata.

Dakle, da bi dobio konkretan odgovor na svoje pitanje treba da utvrdis kolika ti je potrosnja te masine u svim radnim uslovima, i tek onda mozemo da znamo da li je taj motor predimenzioniran ili nije. Ako ti potrosnja nikad ne prelazi neku Pmax, onda mozes da stavis motor snage recimo 1.2 x Pmax.
Ovo je savjet u slucaju da ti je sadasnji motor neispravan pa hoces da ga zamjenis necim, ali ako radi, nema potrebe da ga mjenjas jer nista ne dobijas.
 
Odgovor na temu

uncut
teh. referent
Zrenjanin

Član broj: 193218
Poruke: 24
195.252.127.*



Profil

icon Re: reduktor ili ne znam?05.11.2008. u 21:11 - pre 188 meseci
risp73
Znam, Ja sam uvek u pravu!

Odin D.
Konacno!
Postovacu podatke o potrosnji sto pre, pa se pisemo.
Inace, hvala na izdasnom postu.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: reduktor ili neznam?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 12664 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.