Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

reduktor ili neznam?

elitemadzone.org :: TechZone :: reduktor ili neznam?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 12502 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

uncut
teh. referent
Zrenjanin

Član broj: 193218
Poruke: 24
195.252.127.*



Profil

icon reduktor ili ne znam?09.09.2008. u 10:15 - pre 189 meseci
Mašina tj. mlin, koristi motor od 11kw sa 260 rpm, e sad mene kao „velikog poznavaoca” mašinstva interesuje dali mogu uzeti neki motor manje snage a većeg broja obrtaja pa mu reduktorom ili čime već, smanjiti broj obrtaja a povećati snagu? U pitanju je ustvari smanjenje troškova struje, a da opet sve radi kako je predviđeno.
 
Odgovor na temu

lm741
VOJVODINA

Član broj: 167617
Poruke: 672
*.mynsn.net.



+67 Profil

icon Re: reduktor ili ne znam?09.09.2008. u 13:49 - pre 189 meseci
To što vi hoćete mislim da apsolutno nema veze sa uštedom energije. napravite vi draugi reduktor ali će te napraviti samo sebi troška,..
Ako mislite da taj motor ima viška snage pa vam zato puno troši struje, nije tačno,..on troši upravo onoliko koliko je potrebno da se utroši za taj rad
Kada bi stavili motor od 50 kw taj motor bi vukao struje samo onoliko koliko mu je potrebno (koliko je opterećen) da se utroši za rad.
Kada bi stavili manji motor pritom ga redukovali, motor bi radi pod punim opterećenjem i trošio isto onoliko energije kao i sada vaš originalni motor,..

Pozdrav,..

1. Ko zna više, bog mu je dalje
2. Ko zna manje, bog mu je bliže
3. Ko ništa ne zna, njemu bog može biti svako
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dial-up.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: reduktor ili ne znam?09.09.2008. u 14:12 - pre 189 meseci
kakve veze ima snaga sa brojem obrtaja?
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

uncut
teh. referent
Zrenjanin

Član broj: 193218
Poruke: 24
195.252.127.*



Profil

icon Re: reduktor ili ne znam?09.09.2008. u 17:38 - pre 189 meseci
lm741

Hoćeš reći, ja na ti, da iako stavim manji motor sa više obrtaja i reduktorom mu jeli redukujem odnos snage, on motor će i dalje trositi isto struje da obavi svoj posao.

mulaz

Pa kontam ono, odnos, smanjiš obrtaje povećaš snagu, nemam pojma, zato i pitam.
 
Odgovor na temu

Skandy
AB, Canada

Član broj: 152655
Poruke: 944
*.cable.casema.nl.



+41 Profil

icon Re: reduktor ili ne znam?09.09.2008. u 17:41 - pre 189 meseci
Mislim da pomocu reduktora mozes doci do ustede energije. Treba uzeti o obzir da pokretanje reduktora, takodje zahteva utrosak energije. Motor snage od 7kw u nekoj od standardnih izrada, sa brojem obrtaja od 1400 o/min, u kombinaciji sa reduktorom prenosnog odnosa 1/5.4 , bi bio neka prihvatljiva zamena. Tacno je da manje opterecen motor, trosi manje energije, ali isto tako ako uporedimo dva el. motora od 11kw, i 7kW, kako im snaga raste tako im i utrosak energije u praznom hodu raste. Povecanje snage El. motora povlaci za sobom i povecanje njegovih gabarita i ukupne mase, pa samim tim i kolicine utrosene energije. Kretni momenat ne treba ni pominjati.
 
Odgovor na temu

lm741
VOJVODINA

Član broj: 167617
Poruke: 672
*.mynsn.net.



+67 Profil

icon Re: reduktor ili ne znam?09.09.2008. u 18:35 - pre 189 meseci
uncut

nije navedeno dali motor od 11kw goni reduktor ili sam motor ima 260 o/min.

meni je sasvim logično da motor od 11 kw redukovan za neki mlin

za skandi
šta misliš kolika je snaga na izlaznom vratilu jednog takvog reduktora sa motorom od 11 kw. pa sad recimo da treba da istu tu silu dobiješ sa manji motorom a redukovano da dobiješ opet tih 260 o/min



1. Ko zna više, bog mu je dalje
2. Ko zna manje, bog mu je bliže
3. Ko ništa ne zna, njemu bog može biti svako
 
Odgovor na temu

Skandy
AB, Canada

Član broj: 152655
Poruke: 944
*.cable.casema.nl.



+41 Profil

icon Re: reduktor ili ne znam?09.09.2008. u 18:49 - pre 189 meseci
Slazem se, razmisilo sam i veoma je tesko da taj motor vec sada nema reduktor. Sam rotor motora od 11kw ima minimum 50kg, plus ostatak mehanizna u mlinu je malo previse za start i rad bez reduktora.
 
Odgovor na temu

Black_eyed
Black_eyed
Kać (pored Novog Sada)

Član broj: 24662
Poruke: 841
*.adsl.beotel.net.



+110 Profil

icon Re: reduktor ili ne znam?09.09.2008. u 19:16 - pre 189 meseci
Citat:
Skandy:  Tacno je da manje opterecen motor, trosi manje energije, ali isto tako ako uporedimo dva el. motora od 11kw, i 7kW, kako im snaga raste tako im i utrosak energije u praznom hodu raste.


To je naravno tako ali sa druge strane povecavamo mogucnost ako nam taj manji motor stalno radi sa npr. 95% nazivne snage bude manje raspoloziv za rad u kratkotrajnim preopterecenjima (da ga izbaci prekostrujna zastita npr.).

Znaci, veci motor ima vece gubitke u praznom hodu ali nam daje vecu marginu u preopterecenju. Moze te vise kostati zastajanje radnog procesa nego to malo povecanje gubitaka.

Naravno, tu je uvek i pitanje zasto mislis da je taj motor toliko predimenzionisan ? Ipak, ako je to fabricka izvedba mlina nekako mi je logicnije pomisliti da su projektanti ipak tu stavili taj motor zato sto to tako treba.

Znas onu: Ne opravljaj ako nije pokvareno.

Inace, postoji i opcija da se uvede tzv. vektorsko upravljanje tog asinhronog motora gde bi dobio i regulaciju brzine i podesavanje maksimalnog momenta motora na brzini koju zelis ali to koostaa...



...It's nothing very special...
Try and be nice to people, avoid eating fat, read a good book every now and then, get some walking in, and try and live together in peace and harmony with people of all creeds and nations.

Monty Python's The Meaning of Life
 
Odgovor na temu

stormman
Novi Sad

Član broj: 123088
Poruke: 36
*.ns.ac.yu.



+2 Profil

icon Re: reduktor ili ne znam?19.09.2008. u 11:27 - pre 188 meseci
Ubacivanjem reduktora ne može se povećati snaga nego obrtni moment. Snaga na izlazu će se smanjiti zbog gubitaka koji se javljaju u reduktoru, a obrtni moment se množi sa prenosnim odnosom i dobije se obrtni moment na izlazu.
 
Odgovor na temu

uncut
teh. referent
Zrenjanin

Član broj: 193218
Poruke: 24
195.252.127.*



Profil

icon Re: reduktor ili ne znam?15.10.2008. u 16:45 - pre 188 meseci
Evo mene opet.
Da prvo malo upotpunim situaciju.
Znaci motor je od 11kw, na njemu ima kaisnik precnika 120mm, a na osovini masine ima kaisnik precnika 500mm i tu ima oko 260 obrtaja.
E sad ja opet, ono, broj obrtaja snaga, pa sad i obrtni moment za koji sam cuo ali ne kontam, ako tu vec postoji neki odnos u prenosu, neverujem da je sve bas tako crno belo, mislim ako je to neko tako proracuno svaka mu cast, ali mora biti i neko drugo resenje.
 
Odgovor na temu

palomas
Davis Cup
Croatia

Član broj: 50896
Poruke: 666
*.hep.hr.



+5 Profil

icon Re: reduktor ili ne znam?16.10.2008. u 08:39 - pre 188 meseci
Da ne kompliciramo previše - bio bi jako koristan podatak, koliko taj mlin potroši kWh za jedan sat rada, pod nekim radnim opterečenjem, u kakvom on najčešće radi. Iz toga se može dobiti podatak koliku prosječnu snagu razvija motor, da bi obavio taj posao.

Istina je da veči motor troši nešto više energije u režimu praznog hoda, ali isto tako - manji motor se više grije pod opterečenjem, dakle - stvara više toplinskih gubitaka. Tako da ja baš ne vjerujem da bi se investicija u manji motor i drugu remenicu brzo isplatila, osim ako baš nije puno predimenzioniran.

Elektromotori su vrlo ekonomični strojevi, daleko največi postotak energije potroše baš za obavljanje posla, puno manje energije otpada na gubitke unutar motora.
 
Odgovor na temu

uncut
teh. referent
Zrenjanin

Član broj: 193218
Poruke: 24
195.252.127.*



Profil

icon Re: reduktor ili ne znam?16.10.2008. u 19:15 - pre 188 meseci
Pa ne znam koliko potrosi jer nije u funkciji.
Mene ustvari zanima ovo, jer sam na netu nasao veoma slicnu masinu koja koristi motor od 5hp i reduktor "reduction gear (10:1)",
a produktivnost joj je za nekih 30% veca.
Sad mene razbi, dali je to varaja ili je stvarno tako.
 
Odgovor na temu

palomas
Davis Cup
Croatia

Član broj: 50896
Poruke: 666
*.hep.hr.



+5 Profil

icon Re: reduktor ili ne znam?17.10.2008. u 07:19 - pre 188 meseci
Taj motor od 5 KS (3,8 kW) vjerojatno pokreće mlin drugačije tehničke izvedbe. Tvoj mlin traži određeni broj okretaja, za svoj nominalni učinak. Tako da uspoređivati dva različita stroja, nema previše smisla.
 
Odgovor na temu

uncut
teh. referent
Zrenjanin

Član broj: 193218
Poruke: 24
195.252.127.*



Profil

icon Re: reduktor ili ne znam?17.10.2008. u 08:26 - pre 188 meseci
Druze, nisam masinac, al' nisam ni glup.
To su dve iste masine, mozda se nesto razlikuje u +- 2mm.
Broj obrtaja ti pise, pa ako neko ima nekakvo "tehnicko resenje" neka mi pomogne, a te verovatnoce i sumnje, mislim ...
 
Odgovor na temu

palomas
Davis Cup
Croatia

Član broj: 50896
Poruke: 666
*.hep.hr.



+5 Profil

icon Re: reduktor ili ne znam?17.10.2008. u 09:26 - pre 188 meseci
Pa ako je u pitanju vrlo sličan stroj, kojeg pokreće puno manji elektromotor, onda možeš i ti pokušati nabaviti neki sličan!

Elektro motori najčešće nemaju jako različite brojeve okretaja, kod asinhronih to je uglavnom ~1480, nešto rjeđe ~2990 rpm. Pogledaj na postojećem motoru (natpisna pločica), koliki mu je nominalni broj okretaja. Nabavi isto takvog, samo manje snage. U tom slučaju promjer remenice bit će ti dobar, jedino je vjerojatno različit promjer osovine.
 
Odgovor na temu

uncut
teh. referent
Zrenjanin

Član broj: 193218
Poruke: 24
195.252.127.*



Profil

icon Re: reduktor ili ne znam?20.10.2008. u 22:07 - pre 187 meseci
Ej, Palomas Evo i tebi ! (mislim na znak)

Taj nacin kako ti razumes moj problem bas mi i nije najjasniji, vidis par puta sam citao tvoj odgovor ubedjujuci sebe da nesto nisam dobro procitao ali nisam se mogao razuveriti.

Vidi Druze, ja nisam ni mislio da samo stavim drugi motor i svi moji problemi reseni, mislim ... sta me ...
Meni bre treba kombinacija motora manje snage i reduktora da mi zameni postojecu kombinaciju motora i remenica, shvatas li ti mene.
 
Odgovor na temu

glackop
Le.

Član broj: 168452
Poruke: 1143
*.ninet.rs.



+26 Profil

icon Re: reduktor ili ne znam?21.10.2008. u 00:30 - pre 187 meseci
Ovako stoje stvari;ako tamo imas motor od 11.Kw 1400 o/min,na kome dobijas redukovan odnos na tih 260 obrtaja,budes li ga zamenio motorom od 2800 o/min i napravio mu reduktorom isti izlazni odnos na 260 obrtaja istu snagu ces dobiti sa upola slabijim motorom tj 5.5Kw.
 
Odgovor na temu

palomas
Davis Cup
Croatia

Član broj: 50896
Poruke: 666
*.hep.hr.



+5 Profil

icon Re: reduktor ili ne znam?21.10.2008. u 09:57 - pre 187 meseci
uncut, dobro si napisao u naslovu ove teme - reduktor ili ne znam? Točan odgovor dobrio si odmah u sljedećem postu - snaga nijednog stroja ne može se povečavati nikakvom redukcijom - izmjenom prijenosnog omjera.

Promjenom omjera prijenosa postiže se samo veči ili manji okretni moment, ali snaga se time uopće ne mijenja. Ona je određena pogonskim motorom, i piše ti na pločici motora. Stvarno utrošena snaga ovisi o opterečenju kojeg stvara pogonjeni stroj, ako njega preopteretiš, motor će stati ukoliko nema dovoljno snage.

Najbolji primjer su ti osobna vozila, ona imaju deklariranu samo jednu snagu (na pr. 75 KS), a pri tome imaju 5 stupnjeva prijenosa. U prvoj brzini razvijaju največi okretni moment, u petoj najmanji, a snaga se nije promijenila, ona ovisi o tome koliko se pritisnula papučica gasa.

 
Odgovor na temu

uncut
teh. referent
Zrenjanin

Član broj: 193218
Poruke: 24
195.252.127.*



Profil

icon Re: reduktor ili ne znam?21.10.2008. u 13:28 - pre 187 meseci
E, a sta je meni potrebno ako promenim motor, ista snaga ili isti obrtni moment sa postojecim?
Mislim da imam isti ucinak masine.
 
Odgovor na temu

uncut
teh. referent
Zrenjanin

Član broj: 193218
Poruke: 24
195.252.127.*



Profil

icon Re: reduktor ili ne znam?31.10.2008. u 13:18 - pre 187 meseci
Hoce li mi neko odgovoriti?
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: reduktor ili neznam?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 12502 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.