Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

XP i Vista na laptopu

[es] :: Windows desktop :: XP i Vista na laptopu

[ Pregleda: 2553 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

systeko

Član broj: 199171
Poruke: 9
*.vdial.verat.net.



Profil

icon XP i Vista na laptopu28.10.2008. u 15:12 - pre 188 meseci
Zelim da instaliram XP na laptopu na kome imam Vistu Home Basic (koja je licencirana jer sam je dobio sa laptopom). Citao sam i skapirao proceduru. Posto ima SATA HDD skinuo sam odgovarajuci drajver sa sajta proizvodjaca. Skinuo i program nLIte kako bi ugradio taj drajver u samu instalaciju XP-a. Sledece sto kazu brojna uputstva je da treba da odvojim particiju na hardu i da krenem sa instalacijom. Kazu da Vista nece da se podigne jer ce XP da prebrise Vistinog boot menadzera, pa bi trebao, posle instalacije XP-a da ubacim disk sa Vistom kako bi se upisao Vistin boot manager i onda ce sve da funkcionise. Posto sam ja kupio laptop sa vec instaliranom Vistom, disk mi nisu dali (jer kako su mi rekli, tako ide uz tu licencu) ja nemam originalan disk nego sam nabavio od kolege disk sa Vistom koji nije Home Basic. Moje pitanje: da li ce to sto disk nije originalan i sto nije ista verzija Viste da pravi probleme? Mozda zbog serijskog kljuca koji je na koleginom disku sigurno drugaciji. Pitam da mi se ne bi desilo da instaliram XP pa posle ne mogu da vidim ni XP ni Vistu.
 
Odgovor na temu

Goran Mijailovic

Član broj: 12684
Poruke: 6907



+437 Profil

icon Re: XP i Vista na laptopu28.10.2008. u 15:47 - pre 188 meseci
Bolje nemoj tako, tvoja Vista je sa tvojim laptopom i mozes da imas problema. Ja bih pre svega sa Acronisom snimio stanje sistema pa ako nesto krene naopako samo vratis.
Ne znam da li si dobio recovery disk uz laptop?
 
Odgovor na temu

systeko

Član broj: 199171
Poruke: 9
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: XP i Vista na laptopu28.10.2008. u 17:25 - pre 188 meseci
Uz laptop nisam dobio nikakav disk. Pitao sam sta da radim ako nesto krene naopako ako nemam disk da preinstaliram, rekli su mi da nosim kod njih, dok traje garancija. Laptop sam uzeo pre godinu dana. Takodje, sto se garancije tice nije problem da izbrisem licenciranu Vistu.
Rekli su mi da mogu da napravim Vistin disk sa laptopa, mada ne znam kako. Mozda je prodavac mislio na recovery disk. Laptop je Acer Extensa. Na hardu ima nekoliko GB koji su posebna particija.
Znaci, ti preporucujes da koristim Acronis za backup sistema. Dobro, ako mislis da ova predlozena procedura nije dobra, a u cemu je problem? Da nadjem negde Home Basic disk Viste ili ... Jel je problem moze da bude u verziji Viste ili u serijskom kljucu?
Cilj mi je da instaliram XP a da Vista ostane kakva jeste. Da li je to moguce?
 
Odgovor na temu

zoran_dojkic

Član broj: 105358
Poruke: 1688
dial-120.041net.co.yu.



+35 Profil

icon Re: XP i Vista na laptopu28.10.2008. u 19:29 - pre 188 meseci
Napravi snimak C particije sa Acronis True Image, kako je već rečeno i pročitaj celu sledeću temu: http://www.elitesecurity.org/t253184-0
 
Odgovor na temu

systeko

Član broj: 199171
Poruke: 9
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: XP i Vista na laptopu28.10.2008. u 21:11 - pre 188 meseci
OK, ali meni nije jasno da li ce koriscenje diska Viste koji nije originalan ( niti iste verzije kao instalirani a samim tim ni istog serijskog broja) radi prepravljanja boot menadzera posle instalacije XP-a proci i sistem uspesno raditi ili to apsolutno nije moguce. Nisam bas pocetnik i neke stvari znam. Krajnje resenje mi je da "pregazim" legalnu Vistu i da instaliram XP i Vistu sa diska koji imam. Ali, pitam da li je to moguc u moj slucaj? Nista mi ne znaci da imam bekap Viste ako ne mogu da instaliram XP.
 
Odgovor na temu

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
93.86.80.*



+21 Profil

icon Re: XP i Vista na laptopu28.10.2008. u 21:16 - pre 188 meseci
Prvo pogledaj ovo:

Windows Vista Recovery Disc Download

Citat:
If you're like most PC users, you probably got Windows Vista with a new PC or laptop. And if you're like 99% of the population, you get your new machines from one of the major manufacturers. Dell, Acer, HP, Toshiba, Lenovo, they all have one thing in common: they don't give you a real Windows Vista installation disc with your purchase. Instead, they bundle what they call a "recovery disc" (that's if you're lucky - otherwise you'll have a recovery partition instead) with your machine and leave it at that.

It doesn't matter that you just paid a thousand dollars for a machine that comes with a valid Windows Vista license - your computer manufacturer just don't want to spend the money (or perhaps take on the responsibility) of giving you a Windows Vista installation DVD to accompany your expensive purchase.

The problem is, with Windows Vista, the installation media serves more than one purpose. It's not just a way to get Windows installed, it's also the only way of recovering a borked installation. The Windows Vista DVD has a "recovery center" that provides you with the option of recovering your system via automated recovery (searches for problems and attempts to fix them automatically), rolling-back to a system restore point, recovering a full PC backup, or accessing a command-line recovery console for advanced recovery purposes.

Microsoft seems to have realized this problem, and have thankfully made a recovery disc for this purpose. It contains the contents of the Windows Vista DVD's "recovery center," as we've come to refer to it. It cannot be used to install or reinstall Windows Vista, and just serves as a Windows PE interface to recovering your PC. Technically, one could re-create this installation media with freely-downloadable media from Microsoft (namely the Microsoft WAIK kit, a multi-gigabyte download); but it's damn-decent of Microsoft to make this available to Windows' users who might not be capable of creating such a thing on their own.

NeoSmart Technologies is hosting a copy of the Windows Vista Recovery Disc for your convenience. It is a 120 MiB download, and in the standard ISO format.


PS
Inastalacioni DVD za Vistu sadrži u sebi sve verzije Viste, a ti unošenjem serijskog broja i odabirom verzije instaliraš onu za koju si platio licencu. Opcija "Vista Boot Recovery" ne bi trebalo da pravi problema bez obzira što se ne radi o istom instalacionom mediju.
Za popravku multiboot diska sa Vistom možeš da koristiš i VistaBootPRO
 
Odgovor na temu

Goran Mijailovic

Član broj: 12684
Poruke: 6907



+437 Profil

icon Re: XP i Vista na laptopu28.10.2008. u 22:16 - pre 188 meseci
Citat:
Moje pitanje: da li ce to sto disk nije originalan i sto nije ista verzija Viste da pravi probleme?


Mozda hoce mozda nece, najverovatnije hoce. Zato ti predlazemo da se osiguras, tj. da snimis celu particiju pre bilo kakve manipulacije diskom i/ili instaliranja novog OS-a. Skrivena particija koju pominjes moze sadrzati upravo to, image tj. sliku tvog sistema koju ce ti u servisu vratiti najverovatnije pomocu Norton Ghosta. Ovo govorim posto sam nailazio na Acer racunare koji su imali recovery diskove i koji su se koristili upravo Ghostom za vracanje kompjutera u prvobitno stanje.

 
Odgovor na temu

systeko

Član broj: 199171
Poruke: 9
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: XP i Vista na laptopu28.10.2008. u 23:24 - pre 188 meseci
Citat:
Catch 22: Prvo pogledaj ovo:

Windows Vista Recovery Disc Download



PS
Inastalacioni DVD za Vistu sadrži u sebi sve verzije Viste, a ti unošenjem serijskog broja i odabirom verzije instaliraš onu za koju si platio licencu. Opcija "Vista Boot Recovery" ne bi trebalo da pravi problema bez obzira što se ne radi o istom instalacionom mediju.
Za popravku multiboot diska sa Vistom možeš da koristiš i VistaBootPRO


Bas kao sto kazu u tekstu.


Citat:
Goran Mijailovic: Mozda hoce mozda nece, najverovatnije hoce. Zato ti predlazemo da se osiguras, tj. da snimis celu particiju pre bilo kakve manipulacije diskom i/ili instaliranja novog OS-a. Skrivena particija koju pominjes moze sadrzati upravo to, image tj. sliku tvog sistema koju ce ti u servisu vratiti najverovatnije pomocu Norton Ghosta. Ovo govorim posto sam nailazio na Acer racunare koji su imali recovery diskove i koji su se koristili upravo Ghostom za vracanje kompjutera u prvobitno stanje.


Znaci, ja cu ovako da uradim. Prvo cu napraviti neki bekap sistema, sliku, ghosta ( ne znam da li Vistu moze da izgostira ;-) Nothon Ghost sa Hirens boot diska, posto imam njega, na dial-up-u sam i ne mogu da skinem Acronis koji je nekih 90 MB). Onda cu da odradim celokupnu proceduru koju sam naveo na pocetku. Ako sve prodje OK probacu sa instalacionim diskom Viste koji imam da popravim boot managera a ako nece onda cu da probam pomenuti VistabootPRO. Pa ako ne budem uspeo, bice licencirana Vista pregazena:-( i postavljen XP na nju. Javicu se ako bude problema, a sigurno ce ih biti. Hvala.
 
Odgovor na temu

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
93.86.80.*



+21 Profil

icon Re: XP i Vista na laptopu28.10.2008. u 23:35 - pre 188 meseci
Citat:
systeko: ...Prvo cu napraviti neki bekap sistema, sliku, ghosta ( ne znam da li Vistu moze da izgostira ;-) Nothon Ghost sa Hirens boot diska, posto imam njega...

Ne može, biće "džaba ste krečili!"

Pogledaj malo ovu temu:
http://www.elitesecurity.org/t...u-particiju-na-drugi-hard-disk
 
Odgovor na temu

zoran_dojkic

Član broj: 105358
Poruke: 1688
adsl-78-30-177-189.eunet.rs.



+35 Profil

icon Re: XP i Vista na laptopu29.10.2008. u 12:42 - pre 188 meseci
Prvo: Nisi pročitao ono što ti je bilo preporučeno.
Drugo: Ne slušaš ni jedan savet.
Treće: I te kao ti znači da imaš bekap Viste.
Snađi se sam i nemoj posle da kukaš ovde.
 
Odgovor na temu

systeko

Član broj: 199171
Poruke: 9
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: XP i Vista na laptopu08.11.2008. u 02:12 - pre 188 meseci
Daklem, iskopao sam Acronis (ver11), napravio bekap i rescue disk. Na laptopu postoji skrivena particija ali mi je problem jer ne znam kako da napravim recovery disk tj, butabilni disk kojim bi u slucaju (ras)pada sistema mogao da podignem tu sliku sa skrivene particije. Postoji varijanta sa precicama sa tastature kojima se poziva eRecovery iz Biosa, ali bih bas voleo da znam kako da napravim taj disk. Dalje, uz pomoc nLite sam napravio butabilni disk XP-a sa drajverima za SATA disk. Sve je spremno sem...
No, glavno zbog cega pisem je to sto mi DVD Viste nije butabilni vec imam cetiri fajla tipa .mdf i 4 tipa .mds. Dakle, treba da napravim od tih fajlova butabilni ali ne uspevam. Ne znam da li treba prvo od ta cetiri fajla da napravim 1 iso (i kako) pa uz pomoc njega da napravim butabilni DVD. Probao sam s programima MAgicISo i UltraISO ali nisam nasao opciju za ovo sto mi treba.
Znaci, kako da odradim butabilni DVD viste ako imam navedena 4 mdf i 4 mds fajla?
 
Odgovor na temu

zoran_dojkic

Član broj: 105358
Poruke: 1688
dial-181.041net.co.yu.



+35 Profil

icon Re: XP i Vista na laptopu08.11.2008. u 09:07 - pre 188 meseci
Imaš instaliranu Vistu na C particiji.
Na D si instalirao XP.
Sa Easy BCD si omogućio pokretanje oba sistema.
Napravio si backup C i D particije.
To je sve što ti treba. Možeš da oporaviš bilo koji sistem sa tih diskova. Taj eRecovery sa skrivene particije ti vraća Vistu u početno stanje, ali ti neće raditi XP, jer ga nije ni bilo kada je pravljen taj fabrički backup. U tom slučaju treba samo sa Easy BCD da ubaciš i XP u but lider. Dokle god ne izbrišeš tu skrivenu particiju, ne treba ti nikakav CD, jer se backup pokreće prečicom na tastaturi.
Butabilna kopija Vistinog diska se pravi sa vLite.

[Ovu poruku je menjao zoran_dojkic dana 08.11.2008. u 10:22 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Take 5

Član broj: 200551
Poruke: 1423
79.101.143.*



+12 Profil

icon Re: XP i Vista na laptopu08.11.2008. u 10:49 - pre 188 meseci
Dovoljan ti je i taj Windows Vista Recovery Disc, koji je neko vec pomenuo par postova iznad. Valda imas i link za download u toj poruci...
"Take Five" is the famous jazz piece written by Paul Desmond and performed by The Dave Brubeck Quartet. It is famous for its distinctive saxophone line and use of the unusual quintuple (5/4) time, from which its name is derived.

Take Five (1966)

Take Five by Al Jarreau 1976
 
Odgovor na temu

systeko

Član broj: 199171
Poruke: 9
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: XP i Vista na laptopu08.11.2008. u 11:03 - pre 188 meseci
Dobro, sa EasyBCD treba da sredim pokretanje oba sistema. Program instaliram na Visti ali kako da dodjem do njega. Jel i od njega treba da napravim butabilni disk?
A sto se vLitea tice on zahteva WAIK komponentu koja je skoro 2 GB teska sto je za moj dial-up isuvise. No, ako moze da se odradi sa EasyBCD tako cu da probam. Ali mi opet nije jasno kako da napravim butabilni disk od vise mdf i mds fajlova?
Izvinite ako sam malo dosadan ali ovo sa multi-boot om radim prvi put tako da nisam siguran.
Hvala

 
Odgovor na temu

zoran_dojkic

Član broj: 105358
Poruke: 1688
dial-151.041net.co.yu.



+35 Profil

icon Re: XP i Vista na laptopu09.11.2008. u 17:16 - pre 188 meseci
Za EasyBCD http://neosmart.net/dl.php?id=1 si mogao da pitaš Google.
Instaliraš EasyBCD na XP i dodaš Vistu jer ćeš posle instalacije XP-a moći samo njega da pokreneš. Rastart i uđeš u Vistu i sada i tu instaliraš EasyBCD da bi posle pravljenja imidža C i D particije bilo sve na svom mestu. Pogledaj detaljno uputstvo na već pomenutoj temi: Instalacija i podešavanje Viste.
Napravi jedan ISO Viste i instaliraj vLite na Windows XP i odatle propusti taj ISO kroz vLite da ti napravi butabilni disk. I to ima negde detaljno objašnjeno na forumu. Ne treba ti nikakav WAIK, ma šta to bilo.
 
Odgovor na temu

Take 5

Član broj: 200551
Poruke: 1423
79.101.215.*



+12 Profil

icon Re: XP i Vista na laptopu09.11.2008. u 21:12 - pre 188 meseci
Citat:
zoran_dojkic: ...Ne treba ti nikakav WAIK, ma šta to bilo.


Windows Automated Installation Kit (AIK)

Citat:
The Windows Automated Installation Kit (Windows AIK) is designed to help corporate IT professionals customize and deploy the Microsoft Windows Vista™ family of operation systems. By using Windows AIK, you can perform unattended Windows installations, capture Windows images with ImageX, and create Windows PE images


Ocigledno je da mu to ne treba, ali on koliko vidim svejedno ignorise sve ovde ponudjene odgovore... mozda je postovao svoj problem na vise raznih foruma, mozda mu se saveti koje dobija tamo cine ubedljivijim?
:(
"Take Five" is the famous jazz piece written by Paul Desmond and performed by The Dave Brubeck Quartet. It is famous for its distinctive saxophone line and use of the unusual quintuple (5/4) time, from which its name is derived.

Take Five (1966)

Take Five by Al Jarreau 1976
 
Odgovor na temu

systeko

Član broj: 199171
Poruke: 9
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: XP i Vista na laptopu10.11.2008. u 01:11 - pre 188 meseci
Instalacija odrađena.
Malo me neplanirano zezao Majkrosoftov disk menadžer dok sam pravio particiju ali sam iz komandne linije odradio posao. Iks-pe instaliran, nakon toga uz pomoć diska za opravku prepravio ono što je Iks-pe brljao i sa Izi-be-ce-deom napravio redosled.

I ne znam odakle utisak da ne prihvatam šta se ovde piše. Pa upravo sam tako i uradio.
Ali sad mi nije jasno kako Zoran misli da se sa vLite napravi butabilni disk. Ja kad pokrenem vLite pojavi prozor za prihvatanje ili ne prihvatanje. Posle klika na slažems e otvara se prozor u kome je potrebno imat VAIK i kliknuti na Instaliraj. Bilo šta drugo zatvara vLite.
Raspakovao sam ja sve te mdf fajlov i napravio jedan ISO i narezao ga na disk, i sve to lepo radi, ali neće da se butuje s njega, a vlite neće bez VAIKa da se otvori. Probajte.
 
Odgovor na temu

zoran_dojkic

Član broj: 105358
Poruke: 1688
dial-183.041net.co.yu.



+35 Profil

icon Re: XP i Vista na laptopu10.11.2008. u 09:21 - pre 188 meseci
Instaliraj Microsoft .NET Framework 3.0.
 
Odgovor na temu

systeko

Član broj: 199171
Poruke: 9
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: XP i Vista na laptopu10.11.2008. u 10:21 - pre 188 meseci
Ja imam instaliran .NET 3.5 koji se instalirao uz MS Visual Studio 2008. Jer bas mora 3.0 posto mislim da 3.5 obuhvata i to sto ima 3.0 pa opet necce
 
Odgovor na temu

zoran_dojkic

Član broj: 105358
Poruke: 1688
adsl-78-30-177-189.eunet.rs.



+35 Profil

icon Re: XP i Vista na laptopu10.11.2008. u 12:52 - pre 188 meseci
Probaj onda na nekom drugom komjuteru, kod mene radi vLite.
 
Odgovor na temu

[es] :: Windows desktop :: XP i Vista na laptopu

[ Pregleda: 2553 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.