Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kakav je zivot u Rusiji ?

elitemadzone.org :: MadZone :: Kakav je zivot u Rusiji ?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 44095 | Odgovora: 131 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Kakav je zivot u Rusiji ?15.11.2008. u 06:54 - pre 188 meseci
Na slicnu temu o Americi smo se mnogo ispricali, pa me malo cudi da niko ranije nije postavio 'kontra' temu.

Ovde http://www.elitemadzone.org/t344001-0#2107651 je kao malo pocelo da se prica o tome, pa rekoh
sebi da je pravi momenat da se pokrene i ova tema.

Dakle - voleo bih da svi koji poznaju rusku svakodnevicu pomognu da sklopimo mozaik.
 
Odgovor na temu

kelja

Član broj: 70429
Poruke: 1416
93.86.78.*



+35 Profil

icon Re: Kakav je zivot u Rusiji ?15.11.2008. u 07:13 - pre 188 meseci
Nemoj milanche, to ce izazvati ponovo stari srpski boj izmedju rusofila i ljubitelja Zapada, pa ce pajaja morati da zakljuca temu.

Evo, i meni je Ivan obrisao post na topicu koji si linkovao, a tim postom sam samo pozdravio vrlo smeo i vest postupak pravoslavne slovenske brace.
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.info-net.co.yu.



+558 Profil

icon Re: Kakav je zivot u Rusiji ?15.11.2008. u 09:03 - pre 188 meseci
Nece niko da odgovori. Ko ignorise lazni sjaj (koga briga za to, svako cudo za tri dana, a ruje su pored sklonosti ka alkoholu i divljastvu napoznatiji po Potemkinu) pa vidi kako je van pojedinih delova Moskve i van odredjenih novokomponovanih drustvenih slojeva (to su oni sto privatizuju i samo o tome razgovaraju kao da su maniti) pa prica o tome, umrece u najstrasnijim mukama. Da ne pominjemo sprdanje sa civilizacijom tipa sad ce ovaj da bude predsednik a onaj premijer pa ce onda da se zarotiraju, a sad ce pa malo da produze mandate sami sebi na 6, 7, 77 godina itd. Ali uvek ima kvaka, jer onaj ko zeli da zna kako je u Rusiji moze da cita Dostojevskog - isto je. Doduse, ima razlike, tad su rasprodavali sume i zlato, a sad naftu i gas. Malo li je.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
212.200.204.*



+6455 Profil

icon Re: Kakav je zivot u Rusiji ?15.11.2008. u 10:47 - pre 188 meseci
Ja imam iskustva sa onim malo ruralnijim, baš 'Ruskim' delom Rusije - sibirom :)

Standar življenja, ako se gleda po novcu (plate i sl.) je nešto malo lošij od standarda u Srbiji, međutim ako se gleda po kvalitetu života, kvalitet života u Srbiji je daleko ispred.

Stanovi su svi redom ogromni, loš kvalitet gradnje (lošije od Beograda, bolje od Bukurešta), ali je sam raspored prostorija u sve i jednom stanu toliko čudan da sam se uvek češao po glavi... Imaju taj neki trip da je dnevna soba apsolutno ogromna, možeš fudbal da igraš u njoj, a onda kuhinju i WC nabiju tako da se ne možeš okrenuti unutra, a spavaće sobe jedva da su malo veće od kreveta... Ulazna vrata na svim zgradama su metalna kao na nekom trezoru, vrata od stanova takođe (a svi kažu da pljačke stanova nisu neki popularan vid kriminala, i da im nije jasno čemu takva vrata) što stvara neki sumorni utisak kad ulaziš u zgradu...

Kvalitet namirnica je jako loš. U prodavnicama jednostavno nema kvalitetnih namirnica, voća i povrća. U svakoj samoposluzi ima i deo sa nekim restoranom gde se mogu kupiti gotova jela, ali to je sve najlošijeg kvaliteta. Od delikatesa nema ništa. Sirevi su svedeni na jedan te isti kačkavalj, a mesne prerađevine su jedna vrsta kobasice, neka vrsta jako loše salame (izgled je bio dovoljan da ne probam) i neke viršle koje su ustvari identične kao te kobacice samo u manjem pakovanju. I to je to. Nema šunke, nema pileća prsa, pršut bilo šta drugo što je kod nas normalno bilo i u onim najgorim vremenima. Na hranu u restoranima se treba navići... U suštini je ok, ali ima nekih stvari na koje mi nismo navikli, npr. kiseli paradajz i sl. U sve, a pogotovo u meso stavljaju gomilu začina (peršun, kopar, korijander, ćubrica i još gomilu bilja koju ne znam), to predpostavljam vuče iste korene kao i sl. upotreba u Rumuniji i Bugarskoj što potiče iz Sovijetskih vremena, a to je da se zamaskira loš kvalitet odnosno pokvareno meso, i da mu se da uvek isti ukus bez obzira šta je u pitanju... Nije da je hrana baš toliko loša, ali se jednostavno treba naviknuti na lokalne ukuse što je i normalno na kraju krajeva bilo gde u svetu. Ja sam se recimo instantno navikao na šašlik (ražnjiće od jagnjetine/ovčetine/teletine iz marinade, spremljeno na žaru), po lokalnim Korejskim restoranima pseće meso je fenomenalno, a imaju i jako dobra čorbasta jela (borš, solyanka) koja mi se takođe sviđaju...

Što se tiče alkohola, nisam primetio da nešto više piju nego kod nas, ali sam primetio da postoji razlika - tamo piju da bi se napili. Što objašnjava i masovno ispijanje piva na slamčicu (valjda se instant napiješ od toga, nisam probavao)... Uz klopu je normalno da popiješ 200-300 grama votke, ne kao aperitiv, nego piješ uz jelo..

Kvalitetne garderobe i kvalitetne robe po radnjama nema (ovde ne pričam o Moskvi već sibiru)... Sve je najjeftinija roba, falsifikati, a tržni centri izgledaju nekako, kao kod nas sredinom devedesetih, onako nije kriza, ali je sve nekako jadno i bedno, i u svim radnjama se prodaje ista roba.

Od auta Toyota je zakon, pa onda sve ostalo... I svi imaju na autima neke alarme sa kojim mogu na daljinu da upale auto, što im je neophodno preko zime jer ako se auto ne pali automatski svako 2 sata, motor zaledi i ujutru moraju onda da ga šlepaju u toplu garažu gde ga polivaju toplom vodom da se odledi, da bi upalio... Auta mahom ima svakakvih, ali je primetno da je vozni park dosta lošij nego u Srbiji...

Za življenje nije sve tako crno, ima i jako mnogo pozitivnih stvari, ali kao i na sve drugo čovek treba da se privikne da bi mu to sve postalo normalno...
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.info-net.co.yu.



+558 Profil

icon Re: Kakav je zivot u Rusiji ?15.11.2008. u 11:25 - pre 188 meseci
Citat:
ventura: Što se tiče alkohola, nisam primetio da nešto više piju nego kod nas, ali sam primetio da postoji razlika - tamo piju da bi se napili.

A zar postoji drugi nacin da se pije, e ;-) To se zove "fenomen prve čaše" . Karakteristican je za prave alkoholicare, koji ne smeju da pocnu, jer ako pocnu i popiju jednu čašu, ne mogu da se zaustave se dok se ne oleše i onesveste se. Takvi su oni.

E, jel znate onu sliku "ruska joga"

 
Odgovor na temu

commissar

Član broj: 18743
Poruke: 600
93.86.139.*



+172 Profil

icon Re: Kakav je zivot u Rusiji ?15.11.2008. u 12:01 - pre 188 meseci
Citat:
Lesli Eldridz: .....onaj ko zeli da zna kako je u Rusiji moze da cita Dostojevskog.....

Ili Solzenjicina, ili Vojinovica.... Malo su sveziji podaci :)
Dobra vila mi je ispunila 2 zelje. Treci put nisam mogao.
 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
77.238.201.*



+471 Profil

icon Re: Kakav je zivot u Rusiji ?15.11.2008. u 12:28 - pre 188 meseci
Sliku sam video, ali " ruska joga " - ha ha ha!
 
Odgovor na temu

Catclaw
Beograd/Miami,Fl

Član broj: 127762
Poruke: 6
79.101.163.*



+3 Profil

icon Re: Kakav je zivot u Rusiji ?15.11.2008. u 17:54 - pre 188 meseci
Evo i ja da se nadovezem sa mojim utiscima iz Petrovgrada, koji sam imala prilike da posetim nekoliko puta.

Ukratko, jako sivo i jako tuzno. Ne bih volela tamo da se vratim.

Ono sto je na mene ostavilo najveci utisak jeste neverovatna slicnost sa Srbijom iz najgorih dana, ako ne i gore. Za vecinu ljudi na ulicama ne znate da li su beskucnici ili ne, jer su prilicno zapusteni i obuceni u kojekakve krpe. Ljudi su obuceni gore od nasih najbednijih penzionera, ono je stvarno tuga gledati. Svako lice, svaki covek koji prodje pored vas odise siromastvom i nemastinom.

Uz to se moze primetiti i velika nevoljnost da se stupe u komunikaciju sa bilo kojim strancem. Srecom, govorim po malo ruski i dosta toga razumem, pa bih, kada mi je trebala neka pomoc, prosla mnogo bolje neko moji prijatelji iz drugih zemalja. Zatim je tu cinjenica da apsolutno niko ne govori i ne razume engleski, sto opet ukazuje na nizak nivo obrazovanja, barem po tom pitanju. Ako recimo udjete sami u Ermitaz, bez organizovanog vodica, necete naci nijednog zaposlenog koji bi razumeo bar jednu rec na engleskom. To je bilo dosta tuzno gledati, jer jer rec o muzeju koji ima preko 2 miliona dela i jos uvek vodi bitku sa Luvrom oko toga koji je prestizniji. Ovde ce vas na ulazu u svaki deo muzeja docekati dve brkate sluzbenice, u nekoj smesnoj uniformi iz 45-te i na svaki vas pokret samo ce vristati NJET NJET!!! Mene nije mnogo iznenadilo, ali ne bas lep prizor za ljude koji nisu imali prilike da uz tako nesto odrastaju, kao mi ovde nekada...

Zatim, kao sto je neko gore napisao, totalna eksploatacija prostora. Zgrade su ogromne, masivne i PROPALE. Sve zvrje prazne. Iskoriscena je mozda jedna soba ili hol, sve ostalo samo propada. Ulice su prljave, zgrade i fasade crne od prljavstine. U vecem delu grada nije bas prijatno ici sam, narocito nocu. Zatim neizostavne grupe momaka u crnim koznim jaknama osisanih na tarzanke koje mozete videti na svakom cosku itd...

Ono sto se kod nas naziva gradskim kaficem ili barom, ja tamo nisam videla. Postoje samo kafane, ali ne one poput nase Skadarlije, vec birtije u kojekakvim prolazima, sa kariranim isflekanim stolnjacima i ekipom koja nije za komentarisati. Alkohol je jako jeftin, vodka narocito. Ona je recimo jeftinija od piva, tako da svako ko sedne u kafanu narucuje vodku, pivo se slabo pije.

Jedan od nasih najvecih poduhvata bio je naci menjacnicu. One su takodje skrivene po kojekakvim prolazima i haustorima. Na ulazu su obicno oni isti momci u jaknama. U njima opet niko ne prica engleski, vec samo i iskljucivo ruski. Dok menjate pare ne mozete da se otrgnete utisku da radite nesto nezakonito i nelegalno. Naravno zbog ambijenta koji vas okruzuje...

O nekoj kupovini nemojte ni razmisljati. Najvece i najluksuznije prodavnice koje smo imali prilike da nadjemo bile su u rangu naseg Centrotekstila. U izlogu po dva kondukterska odela, mozda neka karirana kosulja i to je to.

Naravno tu je i cuveni Black Market, verni duplikat naseg buvljaka iz 90-tih. Rasireni satori i cerade na kojima jadni ljudi prodaju sve sto su mogli da iznesu iz kuce. Mada, vredi otici zbog video kaseta sa ruskim bajkama :) Da, tamo se prodaju iskljucivo video kasete, oni jos nisu evoluirali do DIVX-eva i DVD-ova...

Sta znam. Prijatelji koji su bili sa mnom, a koji su inace iz Kanade, Amerike, Evrope..., non stop su se smejali na sve sto vide i komentarisali kako nikad tako nesto nisu videli. Sa druge strane, ni meni, niti bilo kome ko je rastao u Srbiji to nije bilo nimalo smesno, vec jako tuzno!

I njima je prestalo da bude smesno kada im je taksista prilikom jedne voznje zaustavio kola u nekoj zabiti i rekao da moraju da mu daju jos odrednjeni iznos novca ako misle da ih odveze odatle.

Sa druge strane, ako u odredjeni deo dana stanete na neki od mostova na reci Nevi, videce brojne luksuzne glisere i jahte, trke istih, uzivanje i bahacenje njihovih vlasnika itd... Jos jedan tuzan primer zemlje u kojoj manjina zivi na racun vecine...

I najvaznije, napominjem da su ovo samo moji utisci na postavljenu temu. Znaci utisci nekoga ko se u tom gradu vise puta zadesio. Verovatno bi neko ko je imao priliku da tamo zivi ili radi, mogao da vam isprica i neku drugu, lepsu stranu svega ovoga....



[Ovu poruku je menjao Catclaw dana 15.11.2008. u 19:36 GMT+1]
 
Odgovor na temu

kelja

Član broj: 70429
Poruke: 1416
93.86.78.*



+35 Profil

icon Re: Kakav je zivot u Rusiji ?15.11.2008. u 18:10 - pre 188 meseci
Ma to je zato sto su odustali od socijalizma. A bas su bili na pravom putu!
Samo da nisu upoznali zla trzisne ekonomije...

A uostalom, ti si opisala samo materijalnu stranu, ja sam ubedjen da su ti ljudi sretni i zadovoljni, bez obzira na relativnu nemastinu. Sloveni vole duhovne vrednosti, eto, pitajte, recimo, ruske tajkune. Oni sigurno nisu tako srecni, kao ta polugola sirotinja koja krstari ulicama poput aveti...



Citat:
Jos jedan tuzan primer zemlje u kojoj manjina zivi na racun vecine...


Ma ne, to si ti nesto pobrkala, Amerika je takva.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Kakav je zivot u Rusiji ?15.11.2008. u 18:38 - pre 188 meseci
Ja mogu da kazem malo iskustva iz Jermenije, koja nije Rusija - ali je definitivno ex-SSSR zemlja a i danas imaju jako dobre veze sa Rusijom, cak im Rusi cuvaju granicu sa Turskom, i na svakom koraku se moze naci neka kancelarija ruske armije...

Elem, pri ulasku u zemlju prva stvar na koju cete naici su vrlo namrsteni granicari koji ce vrlo temeljno pregledati vas pasos i pitati vas da li pricate ruski... Sledi placanje vize i prolaz preko carine koja je sasvim OK.

Po izlasku iz aerodroma ce vam prvo upasti u oci ogromna kolicina lada (sto starih, sto novih) kao i vrlo nabudzenih automobila (Audi Q7, Cayenne, Mercedes G klasa, nadje se i neki Hummer i sl..) - cela slika neodoljivo podseca na Srbiju '90-tih po pogledu zapustenosti puteva, prljavstine i lokalnih kontrasta sa "oazama" blagostanja u vidu vila i besnih kola. Kontrasti su ogromni, sto je sablon u zemljama ruske uticajne sfere.

Put do Jerevana (glavni grad) podseca na periferije Istanbula i Izmira - relativno slaba infrastruktura, ali je taj konkretan put OK (sto se ne bi moglo reci za druge) - ima 3 trake u jednom pravcu, verovatno zaostavstina SSSR-a... Dalja predgradja Jerevana su vrlo ruralna (krave na putu nisu retkost) ali cim udjete u Jerevan situacija postaje urbanija.

Sam grad Jerevan je vrlo interesantan - lokalno ulicno zuto natrijumsko svetlo ukombinovano sa starim fasadama jako podseca na Beograd i daje mu interesantan "smek". Jos slicnosti sa Beogradom su i koriscenje olovnog benzina i konstantan miris izduvnih gasova u vazduhu kao i potpuno nekontrolisana voznja i parkiranje - doduse, ovde su otisli jos korak dalje, bila neka svadba i onda se svi pomenuti dzipovi lepo zaustave u voznoj traci da sacekaju "komandu" za polazak, dok ih ostali obilaze...

U svakom slucaju infrastruktura je otprilike na nivou Srbije polovinom 90-tih - sama Jermenija nema neku jaku ekonomiju vec manje-vise zavisi od doznaka njihove dijaspore iz inostranstva. Interesantno je primetiti da postoji dosta infrastrukturnih projekata koji su potpuno finansirani od strane njihovih bogatih expata, tipa novi muzej i delovi puteva.

Sami ljudi su prijateljski nastrojeni mahom - vrlo tradicionalni sa akcentom na porodicu i crkvena verovanja, odredjen broj prica engleski, a ruski svi razumeju (uci se u skoli). Na ulici cete videti dosta mladjih likova u crnim koznim jaknama (ekvivalent BG dizelasima) - ovo je valjda klasicna stvar za sve te ex-SSSR zemlje, kao i vrlo atraktivno obucene devojke. Lokalci jako polazu na istoriju, i imaju velike traume iz proslosti - od 4 zemlje sa kojima se Jermenija granici sa 2 je potpuno zapecacena granica a sa jednom (Azerbejdzan) su i dalje u ratu. Svi do reda imaju identican kolektivni osecaj nepravde ucinjene nad njima, i to do nivoa koji vrlo verovatno opterecuje i sredjivanje diplomatskih problema sa Turskom. Ljudi su generalno dobro obrazovani, Jermenija je i u SSSR bila republika sa najvecim prosekom visoko obrazovanih ljudi.

Ekonomija zemlje je vrlo losa - propascu SSSR je cela veca industrija propala, i ostao je ogroman broj ljudi sa zastarelim doktoratima i fakultetima koji nemaju nista da rade - IT industrija je u velikom rastu i u samom Jerevanu postoji nekoliko vecih outsourcing firmi. Plate su reda velicine 200-300 EUR osim za IT-ovce i bankare, koji imaju i preko 1000 EUR. Stanovi su jako skupi, i jako je tesko kupiti neki - bankarske kamate su podjednako lihvarske kao i u Srbiji (tipa 14%-15%). Kao i u Rusiji i ex-SSSR - dolar je glavna strana valuta, ne euro. Medju ljudima koliko sam primetio preovladava pesimizam - ogromna kolicina mladih emigrira u inostranstvo cim im se ukaze prilika.

Ruski oligarsi ("biznismeni") drze gotovo sve sto vredi od ekonomije u Jermeniji - mobilne operatere, distributere nafte, itd... Korupcija je vrlo visoka, i politicki sistem iako nominalno demokratski je i dalje fokusiran oko pojedinaca u centrima moci.

Hrana je miks sovjetskog, grckog i bliskoistocnog uticaja - tako da figurira dosta mesa u raznim kebab-like jelima, hleb je slican turskom (lok: lavash) kao i odredjena ruska jela (soljanka) - i naravno ogromna konzumacija vodke, koja je gotovo univerzalna za sve ex-SSSR republike. Postoji par sireva slicnih nasim. Cena hrane je generalno jeftina i verujem da bi ljudima naviknutim na balkansku kuhinju bila ne tako strana.

Geografija je vrlo interesantna - Planina Ararat (>5000 M) se vidi iz svih mesta u Jerevanu ali do nje nije moguce doci lako jer je ostala na turskoj strani (morali bi ste ici preko Gruzije, ili da budete ludi i da za $1000 probate da se ilegalno prebacite uz pomoc Kurda) - ogromna vecina zemlje je na uzvisenju tako da je klima prilicno ostra zimi - ali zato ima odlicnih delova za treking i skijanje. Jezero Sevan je drugi po redu najveci rezervoar slatke vode na svetu i definitivno vredi posetiti ga - oko jezera Sevan je ranije isao bitan krak "svilene staze" mada je vecina geografskih ostataka unistena, postoje ostaci par karavanseraja iz te epohe. Jermenija lezi na vrlo osetljivom zemljistu i smrtonosni zemljotresi nisu retkost. To ih ipak nije sprecilo da sagrade nuklearni reaktor koji i dan danas radi, iako mu je istekao rok...

Eto, to bi bilo to - Jermenija je zanimljiva za posetiti, mada ce dosta ljudi iz Srbije mnoge stvari u njoj podsetiti na 90-te u Srbiji.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-221-177.eunet.yu.



+165 Profil

icon Re: Kakav je zivot u Rusiji ?15.11.2008. u 19:17 - pre 188 meseci
hvala venturi,catclaw i ivanu na opisima...previse podseca na ne tako lepo vreme...

najvise me iznenadio st. peterburg ,za njega sam mislio da je ,poput moskve [opet moguce da gresim] "razvijen" i ne toliko tmuran..."vidim" koliko sam pogresio :(...

znaci na istok nista bez ruskog :P
 
Odgovor na temu

Catclaw
Beograd/Miami,Fl

Član broj: 127762
Poruke: 6
79.101.163.*



+3 Profil

icon Re: Kakav je zivot u Rusiji ?15.11.2008. u 20:12 - pre 188 meseci
Citat:
Po izlasku iz aerodroma ce vam prvo upasti u oci ogromna kolicina lada (sto starih, sto novih) kao i vrlo nabudzenih automobila


Jaooo, totalno sam zaboravila da se osvrnem na temu "voznog parka" brace rusa. Setati njihovim ulicama vise je kao obilazak neke izlozbe oldtajmera. Vecinu tih modela verovatno ne bih znala ni da opisem, jer su prestali da se proizvode daleko pre mog rodjenja. Jos jedna atrakcija za strance koji se odusevljeno osvrcu za svakom krntijom koja prodje (uz sto vecu buku po mogucstvu).

Jedina zemlja koja bi mogla da parira Rusiji po ovom, a i ostalim pitanjima, jeste Litvanija.

Citat:
najvise me iznenadio st. peterburg ,za njega sam mislio da je ,poput moskve [opet moguce da gresim] "razvijen" i ne toliko tmuran


Pa St. Petersburg moze izgledati jako velelepno u nekim svojim delovima, ali to je samo jedan veliki privid. On ima dosta cuvenih turistickih atrakcija, masivnih i ukrasenih, kao na primer Ermitaz ili Petropavlovska tvrdjava. Ali sve su to samo prividne atrakcije jer odaju jednu tuznu prazninu i pustos. Siromasne i bedne ljude koji u njima rade, oronule i zastarele delove koje niko decenijama ne renovira, prljave fasade, potpunu nebrigu i indiferentnost prema turistima koji u ta mesta dodju itd, itd....

Ono sto je takodje prva asocijacija na St. Petersburg jesu cuvene carske palate i velelepni vrtovi, kao na primer - Peterhof, Catherine's Palace, Pavlovsk itd. I zaista, poseta nekom od tih mesta moze vas ostaviti bez daha. Mene jeste. Ali opet dzaba, kad vas u njima docekaju isti prizori i kada znate kako ostatak naroda u tom istom gradu zivi. Odmah se i zapitate jos gore pitanje - kako li je taj jadan narod ziveo nekada dok su sva ova cuda gradjena?

Nazalost, mnogi turisti koji na par dana odu u St. Petersburg imaju priliku da obidju samo ta "velelepna" mesta i atrakcije, i ostanu slepi za svo ono sivilo i bedu koja se iza toga nalazi.



[Shadowed: Popravljen quote tag]

[Ovu poruku je menjao Shadowed dana 16.11.2008. u 01:41 GMT+1]
 
Odgovor na temu

101010

Član broj: 166349
Poruke: 112
79.101.216.*



+18 Profil

icon Re: Kakav je zivot u Rusiji ?15.11.2008. u 20:16 - pre 188 meseci
Nemam bas licno iskustvo, ali posto radim sa ljudima koji redovno putuju u Rusiju i imam par prijatelja koji tamo zive i rade, mogu izneti neki opsti utisak koji sam ja stekao.

Moj utisak iz price sa par prijatelja koje izrazito cenim zbog nacina na koji razmisljaju, a koji duze vreme zive i rade u razlicitim delovima Rusije, je razocaranje Rusima u globalu, njihovim mentalitetom, i tako nekim generalnim osobinama kao naroda [ovo zvuci diskriminatorno, al jbg].
Slicnu pricu mi upravo isprica par poznanica koje su tamo provele 6 meseci radeci kao prevodioci. I tako, pored svih prica o ekonomiji, arhitekturi, drzavnom urdenjenju, mafiji, umetnosti, ta prica je na mene ostavila najveci utisak, to neko razocaranje...

Sto se tice St.Petersburga, ne znam sta da kazem, jer svi koji su bili tamo su uglavnom odusevljeni vidjenim, nadam se da cu i ja skoro u posetu... Naravno ne sumnjam da su ostatak grada kao i ljudi isti kao bilo gde u Rusiji, a to je ta postkomunisticka beda koja deli prostor sa tajkunima i mafijom, kontrasti...

Posle Venturinog opisa, razmisljam da li bi neciji putopis iz nekog manjeg mesta na jugu Srbije, zvucao bolje ili gore od tog Sibirskog?...
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-221-177.eunet.yu.



+165 Profil

icon Re: Kakav je zivot u Rusiji ?15.11.2008. u 20:29 - pre 188 meseci
Citat:
101010:Posle Venturinog opisa, razmisljam da li bi neciji putopis iz nekog manjeg mesta na jugu Srbije, zvucao bolje ili gore od tog Sibirskog?...


to i meni palo na pamet,setio sam se [delimicnog] opisa drugovog puta na sahranu u nis...
 
Odgovor na temu

vukad
Switzerland

Član broj: 44086
Poruke: 129
*.swipnet.se.



+14 Profil

icon Re: Kakav je zivot u Rusiji ?15.11.2008. u 20:33 - pre 188 meseci
Citat:
Catclaw: Jaooo, totalno sam zaboravila da se osvrnem na temu "voznog parka" brace rusa. Setati njihovim ulicama vise je kao obilazak neke izlozbe oldtajmera. Vecinu tih modela verovatno ne bih znala ni da opisem, jer su prestali da se proizvode daleko pre mog rodjenja. Jos jedna atrakcija za strance koji se odusevljeno osvrcu za svakom krntijom koja prodje (uz sto vecu buku po mogucstvu).

Jedina zemlja koja bi mogla da parira Rusiji po ovom, a i ostalim pitanjima, jeste Litvanija.


Totalno neukusno kad nesto ovako napise neko iz Srbije.
 
Odgovor na temu

Catclaw
Beograd/Miami,Fl

Član broj: 127762
Poruke: 6
79.101.163.*



+3 Profil

icon Re: Kakav je zivot u Rusiji ?15.11.2008. u 21:12 - pre 188 meseci

Citat:
Totalno neukusno kad nesto ovako napise neko iz Srbije.


Ne vidim problem u pasusu koji sam napisala.
Sto se tice automobila, citirala sam i odgovorila na izjavu decka koji se par postova iznad osvrnuo na tu temu, a koja je po meni, jos jedan dobar pokazatelj zivota u Rusiji.

Nisam ljubitelj ni "besnih" automobila, niti ljubitelj automobila UOPSTE, i apsolutno me ta tematika sama po sebi ne zanima. Ali kada pricamo o nacinu zivota u jednoj zemlji, mislim da je ona itekako dobar pokazatelj zaostalog razvoja i jako lose ekonomske situacije iste. Takodje, od svih zemalja u njenom okruzenju u koje sam imala prilike da odem, Litvanija je jedina zemlja u kojoj sam mogla videti tako nesto. Ne razumem sta je tu neukusno. I kakve ima veze odakle je ko i da li je neko iz Srbije ili ne. To ne menja situaciju o kojoj je se ovde diskutuje, niti pred njom treba zatvarati oci "zato sto smo mi iz Srbije".

Naravno da je Srbija manje-vise podjednako tuzna po tom pitanju i naravno da mi nemamo prava da kritikujemo nerazvijenost neke zemlje dok je nasa u ovakvom stanju kakvom jeste. Ali ovo nije nikakva kritika, vec opis onoga sto smo videli i doziveli.


 
Odgovor na temu

vukad
Switzerland

Član broj: 44086
Poruke: 129
*.swipnet.se.



+14 Profil

icon Re: Kakav je zivot u Rusiji ?15.11.2008. u 21:24 - pre 188 meseci
Tvoj opis St. Petersburga i zivota u njemu je potpuno neobjektivan, obojen nekim negativnim emocijama iz ko zna kog razloga. Da citiram samo neke delove:


Citat:
O nekoj kupovini nemojte ni razmisljati. Najvece i najluksuznije prodavnice koje smo imali prilike da nadjemo bile su u rangu naseg Centrotekstila. U izlogu po dva kondukterska odela, mozda neka karirana kosulja i to je to.


Burberry, Escada, Trussardi,...i mnogi drugi, svi se nalaze na Nevskom prospektu. Da znas za sledeci put.

Citat:
Da, tamo se prodaju iskljucivo video kasete, oni jos nisu evoluirali do DIVX-eva i DVD-ova...


No comment.
 
Odgovor na temu

Catclaw
Beograd/Miami,Fl

Član broj: 127762
Poruke: 6
79.101.163.*



+3 Profil

icon Re: Kakav je zivot u Rusiji ?15.11.2008. u 21:40 - pre 188 meseci
Citat:
Tvoj opis St. Petersburga i zivota u njemu je potpuno neobjektivan, obojen nekim negativnim emocijama iz ko zna kog razloga.


Da, da, da... Sigurno zato sto sam domaci izdajnik i strani placenik.
Nikako zato sto sto stanje zaista moze biti takvo.

To je jedan divan grad iz bajke, u kojem vas jos divniji taksisti voze do zabiti i traze harac kako bi vas odatle vratili u civilizaciju. Sram me bilo!



 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
77.238.216.*



+471 Profil

icon Re: Kakav je zivot u Rusiji ?15.11.2008. u 21:50 - pre 188 meseci
Vukade a što si ti otišao u Švedsku, što nisi kod braće? Klima je slična, al je zato hrana bolja, alkohol mnogo jeftin a ako si sposoban i ako imaš preduzetnički duh, možeš mnogo više da zaradiš. Vidiš kako Abramovič.
 
Odgovor na temu

vukad
Switzerland

Član broj: 44086
Poruke: 129
*.swipnet.se.



+14 Profil

icon Re: Kakav je zivot u Rusiji ?15.11.2008. u 21:52 - pre 188 meseci
Citat:
Da, da, da... Sigurno zato sto sam domaci izdajnik i strani placenik.

Ne, zapravo palo mi je na pamet nesto drugo. Problem nije u tome sto si rekla nego u nacinu na koji si rekla. Verovatno si se do juce truckala u jugu ili stojadinu kao i svi ostali osim ako ti roditelji nisu jedni od onih koji su se "snasli" 90-tih, a sada se kao sablaznjavas voznim parkom u St. Petersburgu. I gde majke ti nadje Litvaniju za poredjenje? Pa pogledaj oko sebe, bilo da si u Beogradu ili u Majamiju gde 25% ljudi zivi ispod granice siromastva.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Kakav je zivot u Rusiji ?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 44095 | Odgovora: 131 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.