Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nasilje u skolama

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Nasilje u skolama

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 20984 | Odgovora: 69 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

kelja

Član broj: 70429
Poruke: 1416
93.86.78.*



+35 Profil

icon Re: Nasilje u skolama16.11.2008. u 21:20 - pre 187 meseci
milanche, ako mozes te tvoje zivotinjske metafore da koristis u nekom drugom licu (a ne prvom licu mnozine), bilo bi lepo. :)
A pravedno i vitesko je narocito dolazilo do izrazaja u doba komunizma, how yes no...
Sve vitez do viteza, samoupravljaci sto su dizali ruke i kad nisu trazili od njih. Ej, tugo. :(

Nego milanche, valjda postoji i jos koja opcija, sem lavova i hijena, da se zadrzimo trenutak ipak na tim metaforama? ;)
 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
77.238.218.*



+471 Profil

icon Re: Nasilje u skolama16.11.2008. u 21:36 - pre 187 meseci
Pa lepo Keljo. Testiraj sad viteštvo i pravdoljubivost da vidiš koju ljudi imaju želju da pomognu. Izađi na Knez i odglumi infarkt, otkud znam, pretvaraj se da ti nije dobro, lezi malo na ulicu, pa da vidiš. Ako neko priđe da ti pomogne, tu me seci. Dobro si prošao ako te neko ne odžepari ili zapiša.
 
Odgovor na temu

budjavlebac
Srbija, brale

Član broj: 179059
Poruke: 72
*.adsl-4.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: Nasilje u skolama16.11.2008. u 21:46 - pre 187 meseci
@Kelja

Verovatno nemaš dovoljno godina da bi pričao o ovim stvarima... Činjenica je da su ljudi nekada, bez obzira što su živeli u komunizmu, bili solidarniji. To nema veze sa komunizmom koji ti hoćeš da provučeš na mala vrata.
Ja sam se odmah setio one priče o atentatu na turskog ambasadora, kada je pola Beograda pojurilo za atentatorom koji je imao pištolj u ruci. Samo ga je policija spasila batina...

http://www.politika.rs/rubrike...-na-turskog-ambasadora.sr.html

Čitao sam da je pre neki dan neki neki maloumnik udario trudnicu i oteo joj torbu u centru Beograda. Ono što me je obradovalo je da su svi koji su posmatrali pojurili napadača i opet ga je samo policija spasila linča.
Dakle, ima nade. Ja sam optimista. Trudnica je dobro :-)
 
Odgovor na temu

kelja

Član broj: 70429
Poruke: 1416
93.86.78.*



+35 Profil

icon Re: Nasilje u skolama16.11.2008. u 22:04 - pre 187 meseci
Citat:
Kelja

Verovatno nemaš dovoljno godina da bi pričao o ovim stvarima...


Stariji sam od tebe 6 godina, samo kanda imam bolje pamcenje. ;)
A mozda smo ziveli i u paralelnim univerzumima koji su se nekim cudom devedesetih spojili. ;)

Ja se nekog vitestva ne secam, nisam nesto primecivao narocite demonstracije gradjanske hrabrosti, borbe za svoje misljenje, branjenja slabijeg, osim kod retkih ljudi. Pre bih rekao da je konformizam bio dominantan, ne znam zasto...

Nisam hteo da sirim pricu na komunizam (vise je ta rec bila oznaka za period pre devedesetih, koje je milanche oznacio kao pocetak kraja, sto su i bile; nema to ideoloske konotacije... dobro, mozda samo malko:)), samo mi nije jasno kako se to vitezovi pretvaraju u fukaru, odjedared.

Citat:

Izađi na Knez i odglumi infarkt, otkud znam, pretvaraj se da ti nije dobro, lezi malo na ulicu, pa da vidiš.


Evo, sad cu uskoro poslom u prestonicu, pa lezem, nema frke. ;)
 
Odgovor na temu

braker

Član broj: 80035
Poruke: 419
*.smin-1.sezampro.yu.



+2 Profil

icon Re: Nasilje u skolama16.11.2008. u 22:59 - pre 187 meseci
Citat:
kelja:Kako wikipedia kaze:
Citat:

Scientists disagree on whether violence is inherent in humans.


Jbg, za***ano je sve to, ali siguran sam da nije samo vaspitanje, ili opste stanje u drustvu krivo.

Ne znam... meni je nekako najprijemcivije postavljanje bioloski adaptivne agresije kao urodjene (egzistencija biva ugrozena - pokrece se genetski kodiran odbrambeni mehanizam) dok je svaki drugi vid "maligna agresija" i predstavlja poremecaj.
Pojednostavljen primer: normalnom coveku je nezamislivo nanosenje bola drugom, medjutim, sta bi bio u stanju uciniti u zastitu svojih najblizih od istog, recimo deteta?

Sa druge strane, patoloska destruktivnost i okrutnost ili "maligna agresija" moze se razvrstati u dva karakteristicna pojavna oblika:

- prvi je posledica poremecaja vezanog uz strukturu licnosti (kao npr. sadizam) i odlikuje je stalnost
- i tzv. destruktivna eksplozija, cije je stvaranje uslovljeno raznim stimulisucim vanjskim faktorima, a mobilizuje se sponatano, nekim traumaticnim dogadajem/iskustvom/sta vec.

U drugom slucaju ne moze se govoriti o ljudskoj prirodi - nepojmljivo je da se ljudska priroda iznenada aktivira pod vanrednim okolnostima.

Razvoju ove druge grupe pogoduju, izmedu ostalog, drustvena previranja, nedostatak zakonske regulative i poremecen sistem vrednosti, cini mi se vec napomenuti ovde, ali ako je nesto propusteno dovoljno je osvrnuti se oko sebe i zaviriti u blisku proslost. U tom kontextu moze se traziti i odgovor na pitanje koje je postavio milanche, i objasnjenje za prevladavajuci nacin resavanja nesporazuma, nesuglasica, neslaganja.....

Citat:
Lesli Eldridz Ovome treba suditi kao odraslima pa nabiti u zatvor. Koga briga za njihovo nesrecno detinjstvo.

Ovo se ima kategorizovati po licnom nahodenju :-)






.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Nasilje u skolama16.11.2008. u 23:13 - pre 187 meseci
Koreni nase sveopste propasti leze u sveprisutnoj integraciji policije i kriminala. Kad pomenuste sedamdesete, moze neko ko se seca sedamdesetih da kaze sta bi bilo da vas policajac zaustavi, a vi ga podmitite novcem vrednim turu pica u prosecnom kaficu? Pa, ja mislim da bi vas prvo kompletno oplavio onim pendrekom, zakljucao iza resetaka i tek onda seo pa napisao krivicnu prijavu. Danas ne samo da svaki kriminal moze proci nekaznjeno za sitne pare, vec su vrlo cesto policajci iyvrsioci krivicnih dela. Eto, u poslednjih 2-3 godine, ja se ne secam da je pohvatana neka mafija a da medju njima nije bilo policije, bilo ih je u drumskoj mafiji, medju falsifikatorima markica za gradski prevoz, medju kradljivcima automobila, medju pljackasima menjacnica... a mozete misliti koliko ih ima kad ih je toliko pohvatano a zna se da se medjusobno stite. Imao sam negde neku statistiku krivicnih dela, pogodite koje je najzastupljenije zanimanje na spisku pocinilaca krivicnih dela - policajac. Secam se pre par godina kad je bilo ono povecanje broja policajaca - momci koji su vec bili kriminalci u najavi primljeni su u redove policije. Da ne bude kako ja imam nesto licno protiv policije, rame uz rame sa njima su sudstvo i razne inspekcije. I, sad, realno, ima li nade za nas? Ja sam u sklou krenuo osamdesetih, secam se kad je nestala jedna kreda iz ucionice - za pola sata tu su se pojavila dva policajca sa sluzbenim psom. Neko ce pomisliti "koja glupost angazovati policiju zbog jedne krede", ali, upravo to je sustina, saseci kriminal u korenu, ne dozvoliti da se predje na kradju novca, stvari, automobila... tada je vec kasno da se preventivno reaguje. Tako je to nekad bilo, a danas - evo, ovde je nedavno bila tema na kojoj se doslo do zakljucka da covek moze uci u samoposlugu, ukrasti sta mu treba i izaci napolje bez da neko sme da ga nesto pita ili ne daj boze zaustavi.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

kelja

Član broj: 70429
Poruke: 1416
93.86.78.*



+35 Profil

icon Re: Nasilje u skolama16.11.2008. u 23:36 - pre 187 meseci
@braker, znaci drustvo je krivo? ;)
Ok, pod pretpostavkom da je drugi vid ''maligne agresivnosti" dominanatan.
Ja vise nisam siguran u to.
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Nasilje u skolama17.11.2008. u 00:02 - pre 187 meseci
@kelja,

Citat:
milanche, ako mozes te tvoje zivotinjske metafore da koristis u nekom drugom licu
(a ne prvom licu mnozine), bilo bi lepo. :)
A pravedno i vitesko je narocito dolazilo do izrazaja u doba komunizma, how yes no...
Sve vitez do viteza, samoupravljaci sto su dizali ruke i kad nisu trazili od njih. Ej, tugo. :(


Jeste, upravo tako kao sto sam rekao predhodno. I upravo tako kao sto si ti rekao u ironiji,
a faktualno si pogodio sve.

U usranom komunizmu bar u tom pogledu nikada nije bilo indolencije. Ljudi su o mnogo
cemu cutali, pazili su da ne pricaju politicke viceve, pazili su da ne hvale ni Ruse ni Amerikance,
pazili na svoju senku. Ali, kada je dolazilo pitanje o tome da li ce neka saka huligana da se
ponasa kao copor hijena, obicno bi se nalazio bar jedan ili dva lava (a za njima i ostatak dzungle)
koji bi doticne doterivao u red.

Nije se cekao policajac, niti su se potezali advokati.

Moj rodjeni otac, inace miran i rezervisan covek, je ne jednom u slicnim situacijama intervenisao.

Moja majka, i dan-danas se ne libi da utrci medju provalnike koji obijaju necija kola u kraju i da
ih strogim glasom pita 'sta to radite - jesu li to vasa kola ? kako vas nije sramota', iako sam joj
vise puta objasnio da ce se probuditi sa tri rupe od metka u grudnom koshu.

U svoje vreme je jedna jedina cistacica metlom sprecila pljacku banke, zviznuvsi lopova preko face
(ona jedna banka u Njegosevoj, na delu koji izlazi ispred SKC-a, da li je Beobanka, ili koja je vec bila).

Citat:
Sve vitez do viteza, samoupravljaci sto su dizali ruke i kad nisu trazili od njih


Upravo tako. Narod je o mnogo cemu cutao, ali se nije dao silovati.

Ponovo tvrdim - u onim vremenima, na tom istom tlu je u narodu postojala daleko bolja regulacija
sile i nasilja u svakodnevnom zivotu nego na mnogo nominalno mirnijih mesta u svetu.

I vremena su bila daleko vise viteska od danasnjih, cak i medju kriminalcima. Procitaj stare intervjue
Giske ili Zorza Stankovica ili C'ente ili kojekoga od stare garde kriminalaca sa kraja osamdesetih, i
videces da svi pricaju istu pricu - da su se u tucama znala pravila, da je neko ko bi se umesao sa
strane prvo dobio batine od onoga kome je hteo da pomogne. Za mladju generaciju su isticali da
potezu pistolj za sitnicu, i da bez problema pucaju sa ledja.

To je bilo osamdesetih, a od tada je mnogo vremena proslo.

Ako sve to nisi video, onda si ili slep, ili rastao pod staklenim zvonom u kraju sa debilima, ili pod istim
onim kamenom ispod koga su izmileli svi oni Macole i ostala ekipa iz pozorisnih komada Leslie Eldridz-a.
 
Odgovor na temu

kelja

Član broj: 70429
Poruke: 1416
93.86.78.*



+35 Profil

icon Re: Nasilje u skolama17.11.2008. u 00:24 - pre 187 meseci
Citat:
Procitaj stare intervjue
Giske ili Zorza Stankovica ili C'ente ili kojekoga od stare garde kriminalaca sa kraja osamdesetih,


Moracu da te razocaram.
U poslednje vreme ne citam ni daleko pametnije i daleko ljudskije stvari, pa tako verovatno necu procitati ni intevjue ovih velikana ulice, ali dobro, necu ostati uskracen za neka bitna saznanja, posto si mi ti prepricao sustinu. ;)

Elem, da, milanche, manje se potezalo oruzje jer je zivot vredeo vise, odnosno sankcije za oduzimanje istog su bile daleko ozbiljnije. A bilo je i para i normalnog zivota, pa su i kreteni bili manje nervozni. ;)

Jbg, ne moze i da se brani otadzbina i da pritom zivot vredi isto kao i u miru, kad se ne brani. Ne ide to tako. Prvo mora zivot da se obezvredi, da ti bude svejedno gubis li ga ili ne.

Kako ono ide: "Narod je ovaj umirati sviko, u smrti svojoj da nadje lijeka". ;)
E, kad se to postigne, onda se posledice zanju godinama. Kod nas jos traju, hteli to da vidimo ili ne.

Inace milance, ja sam mislio da se pod vitestvom ne podrazumeva samo ucesce u ''ferkama'' dripaca, zato sam i rekao da ni ono nase zlatno doba nije bilo bas najviteskije. ;)

A glede tog "pretvaranja lavova u hijene" (mada bih ja to nazvao samo skidanjem maski) ima onaj levicarski hit-filozof Zizek jedan genijalan tekst.
Sad cu da bacim link, ako ga nadjem. (Vec sam jedared linkovao tekst, ubo je sustinu, samo tako)
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Nasilje u skolama17.11.2008. u 03:13 - pre 187 meseci
Moracu i ja tebe da razocaram.

Cime god pokusavao da se igramo zmurke oko panja i analizom analiziramo analizirano,
ostacu pri svom zakljucku. Nikakvih skidanja maski nije bilo.

Odredjene generacije su i dan-danas u svojim poznim godinama ostali ono sto su bili -
lavlja srca, ljudi sa odredjenim ljudskim dostojanstvom. Cak i kad ih zivot natera da
moraju da kopaju po kontejnerima cesto nose tu svoju bedu ljudskije nego sto gomila
olosa svoje bogatstvo istureno ispred onih koji zive u krajnjoj bedi. Soko ostaje soko,
i tu mozes da mudrujes do sutra.

Citat:
Elem, da, milanche, manje se potezalo oruzje jer je zivot vredeo vise, odnosno
sankcije za oduzimanje istog su bile daleko ozbiljnije. A bilo je i para i normalnog zivota,
pa su i kreteni bili manje nervozni. ;)


Ne nego obrnuto.

Prvo su kreteni bili vaspitani da ne budu nervozni, oni za koje nije bilo leka preostajao je
samo Leka (Rankovic). Para je bilo koliko moze da se zaradi, a ne koliko moze da se potegne
iz vazduha da bi se kupile sarene li-lu-le, uopste zivelo se sa jakim osecajem za normalu.
Fudbal se igrao radi igre, pa za narod, pa za drzavni grb, pa tek na kraju za pare. Sekularac
je nedeljom igrao na Marakani, subotom na terencetu kod vozdovacke crkve, sedeo je sa
glumcem Ljubom Tadicem u Maderi a parama brisao cipele. Muziku su svirali oni koji znaju,
a ne oni koji su prodali njivu. Na fakultetima su predavali oni koji znaju sve, a ne oni koji
znaju sve koje trebaju da znaju. Doktori nisu prodavali tek rodjene bebe, porucnici nisu
prodavali pistolje iz magacina Siptarima, a cak ni kriminalcima nije padalo na pamet da
zapacuju drogu u osnovnim skolama u kojima su odrasli - posao se radio napolju, a u kraj
dolazilo da se vidi drustvo i provede.

E, kad i obicna Zivka cistacica ume da potegne metlu u odbranu onoga sto je moralna
norma, onda tu nekog reda i poretka moze da bude, i kao rezultat nekog normalnog zivota.

Nikako ne obratno.

Kvalitetni ljudi stvaraju kvalitetna vremena, a od g*vana se pita ne pravi.

I najvaznije - onaj koji je krao, ne daj Boze bio osudjivan zbog kradje, kad prodje ulicom ni
pas ga nije zapisavao, okretala se glava od njega (...skoro potpuno isto kao devedesetih od
skolovanih i sposobnih....). Imam jedan dobar primer iz kraja, tipa koji pri povratku iz zatvora
zbog privrednog kriminala posle sest godina do smrti nije izlazio na ulicu.



 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Srđan Pavlović
Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.228.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Nasilje u skolama17.11.2008. u 04:17 - pre 187 meseci
Mislim da roditelji ne posvecuju svojoj deci kvalitetnu paznju. Ovo kazem kao neko ko radi
sa decom u skoli, pa govorim iz licnog iskustva, jer kontaktiram i sa roditeljima i taj deo svog
posla smatram veoma vaznim (dobro, populacija sa kojom ja radim ima svoje specificnosti, ali
se taj odnos prema radu moze primeniti i na redovnu populaciju u redovnim skolama).

Dakle odnos prema deci je nesto o cemu se jako mora voditi racuna, i vaspitanje dece jeste
jedan vrlo odgovoran posao koji ce biti onoliko uspesno obavljen koliko se ozbiljno shvati, i
koliko ima mogucnosti za to u drustvenom okruzenju - onakvom kakvo je. A svi znamo kakvo je nase.

Posto uglavnom radim sa marginalnom populacijom, ove probleme vidim izrazene u svojoj
najtezoj formi. Medjutim treba shvatiti da je ovde prosto posao drzave da odgovorno neke
stvari sprovede, jer bez tog elementa ni mi koji se trudimo da vaspitavamo (ja u skoli, a roditelji
kod kuce) ne mozemo obaviti dobar posao koliko god se trudili.

Stvari se u nasoj drzavi resavaju po senzacionalistickom principu. Nesto se uzasno desi,
drzava odreaguje samo jednom (i najcesce neadekvatno), i stvar ubrzo prestane da bude u "fokusu".
a problem i dalje ostaje kao sto je i bio.

Tako rade i sve ostale stvari. I onda prosto ne moze ni skola kao ustanova, ni roditelj
ili porodica da vaspita dete jer prosto ne mozes ti pricati jednu pricu kada je na ulici jedna druga prica.

U Srbiji je danas IZUZETNO tesko vaspitati dete (i skola i roditelj), i odgovorno tvrdim da ni skola
ni roditelj nisu JEDINI krivci za to.
Ne radi se ovde o nekoj ulozi drzave kao "dadilje" - vec ono najosnovnije - da se zakoni SPROVODE,
jer kako je neko primetio mi zakone imamo ali se ne sprovode. Dakle vaspitanje deteta kod kuce od strane
roditelja, vaspitanje u skoli i sama potpora drzave MORAJU biti u skladu medjusobno, jer dovoljno je da samo jedan od ovih
faktora zakaze, doci ce do problema. Nasa drzava jako slabo funkcionise, i zato ni roditelj ni skola
(koliko god zeleli) nisu u mogucnosti da vaspitaju dete kako treba.

Ljudi su ovde izgubili smisao za licnu odgovornost - kada na TV-u 8 milijardi puta cuju "Srbija ce ovo, Narod ce ono",
to se tako i desava. Gomila neodgovornih ljudi koji se kriju iza apstraktnih identiteta "Srbija.. Mi cemo... Narod zna..."
proizvodi drustvo u kakvom smo upravo i udaljava svest ljudi od cinjenice da za lose stvari koje se desavaju
nisu odgovorni ni "srbija" ni "narod", vec sasvim konkretni Pera Peric od krvi i mesa, koji obavlja konkretan posao sa poznatim
setom obaveza i odgovornosti i poznatim setom posledica koje mora da snosi ako posao ne radi odgovorno.

Inace, mnogo je bolje razvijati i razmisljati o programima za mlade koji ce nasilje da sprece
nego o saniranju cisto posledica vec osoba koje su se razvile u nasilnike.
Ali i u ovom procesu je ITEKAKO potrebna dobra potpora drzave, jer ga je inace nemoguce sprovesti.
Ideja i programa ima, ali ih je u praksi jednostavno zbog drustvenih okolnosti ili jako tesko ili nemoguce sprovesti.

[Ovu poruku je menjao Kernel-1 dana 17.11.2008. u 05:28 GMT+1]
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Nasilje u skolama17.11.2008. u 05:47 - pre 187 meseci
Čitam vaše postove i prisetih se da je bilo odeljenja i u osnovnoj i u srednjoj školi gde nasilja nije bilo. Glavni krivci za to su bili, naravno pored roditelja i učitelji odnosno razredne starešine. Oni su ohrabrivali solidarnost među učenicima i mada je među učenicima bilo onih koji su imali predispozicije da budu siledžije to nije dolazilo do izražaja, jer kad god bi taj pokušao nešto na tu temu čitavo odeljenje bi se okrenulo protiv njega. Zbog toga se ne slažem sa stavom da za sve treba optuživati državu, barem što se ove teme tiče. U svakom slučaju na ovaj ili onaj način rešenje za ovaj problem se mora naći. To se neće postići međusobnim optuživanjem i prebacivanjem odgovornosti sa jednog mesta na drugo.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Srđan Pavlović
Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.228.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Nasilje u skolama17.11.2008. u 05:59 - pre 187 meseci
Ili ti nisi dovoljno pazljivo citao, ili ja nisam bio dovoljno jasan.
Tri elementa - roditelj (i porodica), skola i drzava moraju dati
svako svoje - dovoljno je da nedostaje samo jedan od tih elemenata
i ne moze biti uspesnog vaspitanja. Naravno, pojedinacno - od
slucaja do slucaja - negde je vise kriv roditelj, negde skola,
ali svi oni egzistiraju u okvirima drustvenog uredjenja koje
daje osnovu u velikoj meri na kojoj se gradi institucija skole,
a bogami i institucija porodice. Ja ne skidam odgovornost sa
roditelja ili skole, ali zelim da ukazem i na vrlo bitnu ulogu same drzave,
i bitne mehanizme kojima ona utice na stvaranje vrednosti u
drustvu a time i na proces vaspitanja koji je direktno uvezan sa
uvazavanjem odredjenog sistema vrednosti. Bez neophodne podrske
drzave u najelementarnijim stvarima, borba roditelja i skole da decu
vaspitaju pravilno je borba sa vetrenjacama.

Ne treba zaboraviti cinjenicu nagle deterioracije i opsteg raspada sistema vrednosti
na nasim prostorima, od devedesetih. U takvim uslovima zivota i odrastanja tesko
da mogu stasati normalne generacije.

Talas nasilja po skolama koji se sada sve cesce
javlja i koji se vidi danas - ta su deca rodjena i rano detinjstvo provela u kakvim drustvenim uslovima?
Jednostavno to je nuzna cena koju placamo sada, a bice jos racuna koje cemo placati, nazalost.

Inace - kada si vec pomenuo da ne volis dobacivanje sa odgovornoscu - pa sta mislis ciji je posao
da propisuje odgovornosti i da pazi da se one postuju? Da nije to posao drzave? Pa naravno da JESTE.
Ja ne bezim od odgovornosti, i gde god da radim zelim tacno da znam koje su mi obaveze, odgovornosti,
jer jedino tako i mogu da radim posao a da se osecam dobro.

[Ovu poruku je menjao Kernel-1 dana 17.11.2008. u 07:17 GMT+1]
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Nasilje u skolama17.11.2008. u 07:01 - pre 187 meseci
Sva tri elementa su važna slažem se. Međutim kako sva tri elementa utiču na konačan zbir koji je nama bitan, moguće je do neke mere kompenzovati njihove međusobne uticaje da bi se dobio zadovoljavajući ishod. Pazi , vi (mislim na one koji rade u prosveti) sada formirate izgled naše države kakav će biti za 20 godina jer kada ta deca odrastu onda će ona činiti državu i glasčko telo.

Nasilnika u školama je bilo uvek jer takvih učenika je uvek bilo i biće u populaciji. Međutim mora postojati antidot za takvo ponašanje. Pročitao sam ovde nešto o zakonu jačeg i o takvom prirodnom toku stvari. E pa isto tako odgovor prirode na zakon jačeg je udruživanje, solidarnost čime se može odgovoriti na tu pojavu gde i "slabiji" mogu odgovoriti na represiju.

Pominješ vreme u kojem su ta deca odrastala slažem se, međutim to je ono što sada ne možemo promeniti, to je konstanta u jednačini. Treba menjati one parametre koji se mogu menjeti jer vremeplov nemamo.

Državu čine svi njeni građani ti, ja i onaj ministar u vladi a svi mi smo prošli kroz nekakvu školu gde smo oblikovani u ono kakvi smo danas. Zbog toga ...
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Nasilje u skolama17.11.2008. u 08:18 - pre 187 meseci
Citat:
E pa isto tako odgovor prirode na zakon jačeg je udruživanje, solidarnost čime se može
odgovoriti na tu pojavu gde i "slabiji" mogu odgovoriti na represiju.


Solidarnost jeste nesto sto je bitno, ali mislim da je malo utopijska stvar. Recimo, dugo sam se
pitao posle onog poslednjeg masakra u USA (http://en.wikipedia.org/wiki/Virginia_Tech_massacre)
kako je moguce da celi razredi cekaju kao ovce da ih neka budala pokoka. Meni bi recimo prvo
palo napamet da uhvatim stolicu i stanem iza vrata i da ga cekam. Ili da se uhvatim sa par ljudi
pa da naguramo klupe ispred vrata ili da mu otezamo na bilo koji nacin.

Mislim da je uzdanje u tako neku solidarnost prilicno labav posao, i vrlo retko se desava u zivotnoj
praksi.

Postoji, medjutim, nesto drugo o cemu sam govorio, sto je u moje vreme bilo jako svojstveno za
okruzenja u kojima sam boravio (skola, kraj, razna udruzenja), a to je regulisuca uloga onih
najjacih
. Vrlo cesto su upravo oni najjaci u skoli bili nepisani garanti (video sam to toliko puta)
da neki magarac koji krene da maltretira slabije nece daleko dospeti sa tim stavom. Obicno bi
taj najveci baja upozorio izgrednika da ne pravi sr*nja, posle cega su sledili konkretnije posledice.

Ako nije bilo tog glavnog baje, cesto puta bi pristupao neko od starijih (slucajni posmatrac u onom
slucaju sto sam opisao), profesor, neko od roditelja, skolski domar ili posluzitelj. Uvek se nalazio neko
ko bi te stvari ravnao i dovodio u red.

Uglavnom, nasilje radi nasilja, pogotovo nad mladjima, slabijima, nemocnijima...nije bilo tolerisano,
stavise mislim da je bilo jedna od stvari koje nikako nisu bile tolerisane, narocito ne njih N na jednog.

 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Srđan Pavlović
Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.228.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Nasilje u skolama17.11.2008. u 08:26 - pre 187 meseci
Citat:
Međutim kako sva tri elementa utiču na konačan zbir koji je nama bitan, moguće je do neke mere kompenzovati njihove međusobne uticaje da bi se dobio zadovoljavajući ishod.


Samo do neke mere, bas kako si rekao - problem je sto nema ni tog minimuma od strane
drzave, pa i kada se roditelj i skola trude maksimalno, zadovoljavajuci rezultati cesto izostaju.

Dzaba roditelj i nastavnik uce dete da stane na crveno svetlo, kada ono na putu do skole vidi
100 ljudi + 3 milicionera kako na to isto crveno prelazi ulicu. O tome govorim. Drzava se ni najmanje ne
trudi da stvori atmosferu u kojoj ce vaspitanje imati smisla, odnosno u kojoj ce sistem vrednosti
biti uspostavljen. Moje jeste da vaspitam dete, ali nije moje da odrzavam red u drzavi, jer za taj
posao postoje ljudi koji su placeni da ga rade. Ako oni ne rade svoj posao, ni moj nema mnogo smisla.
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.info-net.co.yu.



+558 Profil

icon Re: Nasilje u skolama17.11.2008. u 10:46 - pre 187 meseci
Citat:
milanche: Prvo su kreteni bili vaspitani da ne budu nervozni, oni za koje nije bilo leka preostajao je
samo Leka (Rankovic). Para je bilo koliko moze da se zaradi, a ne koliko moze da se potegne
iz vazduha da bi se kupile sarene li-lu-le, uopste zivelo se sa jakim osecajem za normalu.
Fudbal se igrao radi igre, pa za narod, pa za drzavni grb, pa tek na kraju za pare. Sekularac
je nedeljom igrao na Marakani, subotom na terencetu kod vozdovacke crkve, sedeo je sa
glumcem Ljubom Tadicem u Maderi a parama brisao cipele. Muziku su svirali oni koji znaju,
a ne oni koji su prodali njivu. Na fakultetima su predavali oni koji znaju sve, a ne oni koji
znaju sve koje trebaju da znaju. Doktori nisu prodavali tek rodjene bebe, porucnici nisu
prodavali pistolje iz magacina Siptarima, a cak ni kriminalcima nije padalo na pamet da
zapacuju drogu u osnovnim skolama u kojima su odrasli - posao se radio napolju, a u kraj
dolazilo da se vidi drustvo i provede.

E, kad i obicna Zivka cistacica ume da potegne metlu u odbranu onoga sto je moralna
norma, onda tu nekog reda i poretka moze da bude, i kao rezultat nekog normalnog zivota.

Nikako ne obratno.

Kvalitetni ljudi stvaraju kvalitetna vremena, a od g*vana se pita ne pravi.

I najvaznije - onaj koji je krao, ne daj Boze bio osudjivan zbog kradje, kad prodje ulicom ni
pas ga nije zapisavao, okretala se glava od njega (...skoro potpuno isto kao devedesetih od
skolovanih i sposobnih....). Imam jedan dobar primer iz kraja, tipa koji pri povratku iz zatvora
zbog privrednog kriminala posle sest godina do smrti nije izlazio na ulicu.

Ti rece da kad ja nesto ovako napisem, to su pozorisni komadi.
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Nasilje u skolama17.11.2008. u 11:13 - pre 187 meseci
@ milanche Ti si naveo drastican primer koji nema bas mnogo veze sa ovim. Kod nas se radi o slucaju kada vrsnjak maltretira vrsnjaka iz zabave ili koristoljublja a pri tome drugi koji ce sutra mozda doci na red to posmatraju i nista ne cine. Ne shvataju da ih zajedno ima vise i da su u stvari jaci od njega. U tom slucaju solidarnost je u stvari zajednicki interes da im dolazak u skolu ne bude stresan dozivljaj. Ne moze neko odrastao bas uvek da bude u blizini kad se onom cefne da radi to sto radi. @ Kernel-1 Drzava su svi ljudi koji u njoj zive . Pre nekoliko dana sam cuo apel gradskih vlasti na Studiu B na gradjane da prijave one koji bacaju smece po gradu u takvoj kolicini da za noc nikne deponija. Mislim u interesu gradjana je da nesto ucine jer ovi smece bacaju kad prodje radno vreme inspektora. Sto se tice prelaska na crveno svetlo. Kada nekome objasnis da ako to ne postuje moze da zavrsi u Urgentnom centru ili nesto jos gore. Da to nije samo tamo neki zakon bez veze koji je neki cika napisao da nam zagorca zivot. Naravno to treba ilustrovati slikama i filmom. Ja se jos uvek secam edukativnih filmova i slajdova na tu temu koje sam gledao u skoli . Posle toga nije potrebno da neko dezura pored tebe i gleda da li primenjujes to sto si naucio.
 
Odgovor na temu

kelja

Član broj: 70429
Poruke: 1416
93.86.78.*



+35 Profil

icon Re: Nasilje u skolama17.11.2008. u 12:48 - pre 187 meseci
Citat:
Prvo su kreteni bili vaspitani da ne budu nervozni, oni za koje nije bilo leka preostajao je
samo Leka (Rankovic). Para je bilo koliko moze da se zaradi, a ne koliko moze da se potegne
iz vazduha da bi se kupile sarene li-lu-le, uopste zivelo se sa jakim osecajem za normalu.
Fudbal se igrao radi igre, pa za narod, pa za drzavni grb, pa tek na kraju za pare. Sekularac
je nedeljom igrao na Marakani, subotom na terencetu kod vozdovacke crkve, sedeo je sa
glumcem Ljubom Tadicem u Maderi a parama brisao cipele. Muziku su svirali oni koji znaju,
a ne oni koji su prodali njivu. Na fakultetima su predavali oni koji znaju sve, a ne oni koji
znaju sve koje trebaju da znaju. Doktori nisu prodavali tek rodjene bebe, porucnici nisu
prodavali pistolje iz magacina Siptarima, a cak ni kriminalcima nije padalo na pamet da
zapacuju drogu u osnovnim skolama u kojima su odrasli - posao se radio napolju, a u kraj
dolazilo da se vidi drustvo i provede.


Sve je tacno, i jos ima:
- Novac se kupovao za male pare (copyright: Veliki Akademik)
- Sto je bilo dvesta (copyright: Veliki Akademik)
- Buliji su klincima delili besplatnu uzinu
- Smejali smo se Ckalji i Miji, ma koliko to iz ove perspektive izgledalo nemoguce
- Mi smo vec ziveli u buducnosti progresivnog covecanstva
- Trosili smo vise nego sto smo proizvodili


- a milanche je bio mlad...

Zezam se ja malo, milanche.
Ne mogu sad, kad je ovakav problem u pitanju, da ovde postujem neke tabele i grafikone o rastu/opadanju/stagnaciji vitestva u Srbalja, pa nam ostaju samo utisci i price.

Ja cenim tvoj trud, ali neces ni ti mene ubediti da nije isti ljudski materijal izgurao i osamdesete i devedesete.

Citat:

Mislim da je uzdanje u tako neku solidarnost prilicno labav posao, i vrlo retko se desava u zivotnoj
praksi.
Postoji, medjutim, nesto drugo o cemu sam govorio, sto je u moje vreme bilo jako svojstveno za
okruzenja u kojima sam boravio (skola, kraj, razna udruzenja), a to je regulisuca uloga onih
najjacih.


Da, da, najjaci su obicno (bili) i moralno najispravniji. Bas me zanima koliko bi se ljudi slozilo sa tobom...

A ne znam sto ti onda smeta koncepcija ''svetskog policajca" (a imam utisak da ti smeta?).
Mislim, USA je danas u svetu "
taj najveci baja koji upozori izgrednika da ne pravi sr*nja, posle cega slede konkretnije posledice", zar ne?
Tako smo i mi prosli, krenuli na duplo slabije, pa dos'o baja i udario par samara, i eto, sve je regulisano.

Je li tako, milanche?
Ili se te lokalne price ne mogu preneti na globalni nivo?



[Ovu poruku je menjao kelja dana 17.11.2008. u 13:58 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Srđan Pavlović
Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.228.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Nasilje u skolama17.11.2008. u 13:02 - pre 187 meseci
Citat:
Drzava su svi ljudi koji u njoj zive


Drzava je vid drustvene organizacije i postoje ljudi koji drzavom upravljaju,
i donose vazne odluke koje direktno uticu na nase zivote - i ja sam njih adresirao zapravo, mislio sam da je to jasno.

Citat:
Mislim u interesu gradjana je da nesto ucine jer ovi smece bacaju kad prodje radno vreme inspektora.


To su malo jaci inspektori kada im ovi sto bacaju smece znaju i "radno vreme" :)

(verovatno nosi tablu oko vrata "radim do 18h, u 18:01 iznesite smece na ulicu da vas ne ufatim")

Da ova drzava ima volju / zelju / snagu (sta god) da se izbori sa ovakvim pricama, mnogo bi olaksali
i roditeljima i skolama, sto ne znaci da sa njih skidam odgovornost, naravno da je nasjveca odgovornost na njima.
(najvise na roditeljima / porodici)
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Nasilje u skolama

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 20984 | Odgovora: 69 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.