Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Er-kondisn kao toplotna pumpa

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Er-kondisn kao toplotna pumpa

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 36315 | Odgovora: 40 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Er-kondisn kao toplotna pumpa02.04.2011. u 15:53 - pre 158 meseci
todore malo brkas pojmove kod sistema voda/vazduh nema otapanja vec kod vazduh/voda
a sto se tice te skupe automatike koju pominjes je recimo CARELpco2 koji moze da upravlja celim sistemom
moze da se kupi vec za 200-300e zavisi od konfiguracije a za 1k eura moze se dobiti i kompletan ormar
kojim mozes upravljati putem interneta i gsm mreze sa dojavom svih nepredvidjenih anomalija u sistemu.
izmenjivac 6kw za 1500din hm?ajd okaci sliku ako imas

 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+98 Profil

icon Re: Er-kondisn kao toplotna pumpa02.04.2011. u 21:06 - pre 158 meseci
Citat:
todorbgd: Tihi2
Sto se automatike tice bio sam jasan, samo nisi ubacio citat do kraja.
Otapanje sam napomenuo varijanta voda vazduh. Ukoliko pravis varijantu voda voda otapanje (cetvorokraki ventil) ti nije potrebno, ali onda neces moci da koristis uredjaj za hladjenje.
A cevni izmenjivac snage oko 6KW je kostao oko1500din u varijanti uradi sam. I mnogo je manjih dimenzija. Ne znam kakvu ideju imas za sud u koji bi potopio unutrasnju jedinicu ali sve to bi trebalo da drzi pritisak i deluje mi dosta komplikovano.
Kakav je to izmenjivač za 1500 dinara? Od čega je to i gde ja onda grešim u računici?
Ja sam mislio na meke bakarne cevi od 18mm koje se mogu lako saviti i za 10KW treba ih bar 30m dužine. Lamelni ima površinu od preko 1m2 za tu snagu.
Izmenjivač treba staviti u rezervoar od bar 200-300l da se kompresor ne pali prečesto.

Šta podrazumevate pod "četvorkraki ventil"? Ekspanzioni?


[Ovu poruku je menjao tihi2 dana 03.04.2011. u 09:01 GMT+1]
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

todorbgd

Član broj: 234960
Poruke: 32
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Er-kondisn kao toplotna pumpa03.04.2011. u 22:40 - pre 158 meseci
Jbt genije da li postoji neka oblast a da ti nisi ekspert. Drugi put sam pokusao da prokomentarisem oblast koja mi je osnovno zanimanje i naravno oba puta si se ti nasao da mi objasnis pojmove.
Da li ti uopste citas sta pises? Automatika 1000e, dva izmenjivaca, ekspanzioni ventil, kuciste, kompresor.... Sve to kad sklopis u tvojoj varijanti premasio si fabricku cenu bar za 50%.
Sto se tice izmenjivaca, idi u neku bolje opremljenu radnju sa frigo opremom i trazi vodeni kondenzator i pogledaj da li mozda mozes da ga napravis kod nekog bravara koji ima masinu za savijanje cevi.

Zelja je bila da se nekome pomogne a ne da ulazim u besmislena prepucavanja 2. i poslednji put.

Tihi2 ako zelis neko moje misljenje, molim te da to bude preko PP, nemam zivaca za ovo.
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+98 Profil

icon Re: Er-kondisn kao toplotna pumpa03.04.2011. u 22:53 - pre 158 meseci
Poslat PP. Valjda će i stići do tebe.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

Derva
student
Banja Luka

Član broj: 175329
Poruke: 113
*.teol.net.



+3 Profil

icon Re: Er-kondisn kao toplotna pumpa03.04.2011. u 23:40 - pre 158 meseci
Dok se vi prepirete ja čekam... he he ..hajde ljudi recite koju klimu da uzmem i koju punpu za bunar... Uostalom mislim da mail genije nije mislio ništa lose prema nikome samo je covjek nabrojao sta sve postoji... I ja ne volim kada se neko previse bavi teoriom ja sam entuzijasta i volim da isprobam pa šta bude bude...ali nekada sam bio i sam svoj svijedok pogreške sto nisam poslusao teoriu a sa druge strane dosta puta sam isao glavom kroz zid i uvijek je ispalo dobro često čak i više od očekivanog....

Što se tiče izmjenjivača ako ne naletim na nesto jeftino , jer ljudi na bubljacima donose svašta iz inostranstva često i ne znaju sta prodaju pa prodaju za smješne pare... Najvrerovatnije cu potapati spoljašnji isparivač jer lakšre mi je napraviti posudu za njega i izdihtovat sastave nego praviti nizmjenjivac pa opet za njega praviti posudu u suštini to mi predstavlja namjanji problem više me brine ovo izbacivanje ventila punjenje uređaja gasom i te tehničke stvari jer se slabo razumijem u frigo tehniku....
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.sksyu.net.



+292 Profil

icon Re: Er-kondisn kao toplotna pumpa05.04.2011. u 15:45 - pre 158 meseci
Kad je u časopisi "Sam svoj majstor" objavljena ideja o toplotnoj pumpi dalo je ideju da kod druga koji je već uradio podno grejanje umesto kupovine kotla napravimo toplotnu pumpu. Izmenjivači su napravljeni kao kondenzator za rakijski kazan, kompresor od neke vitrine.Frigo poslove je uradio njegov školski kolko se sećam od tada standardnog frigo materijala.
Uz postojeći duboki bunar izbušen je plitki prijemni bunar,voda uzimana sa postojećeg hidropaka.
Sve kompletno je koštalo u po cene kazana koji je trebao kupiti, a period "jeftine tarife" je bio i predug za rad sistema.
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Er-kondisn kao toplotna pumpa12.04.2011. u 14:03 - pre 158 meseci
Citat:
todorbgd: Jbt genije da li postoji neka oblast a da ti nisi ekspert. Drugi put sam pokusao da prokomentarisem oblast koja mi je osnovno zanimanje i naravno oba puta si se ti nasao da mi objasnis pojmove.
Da li ti uopste citas sta pises? Automatika 1000e, dva izmenjivaca, ekspanzioni ventil, kuciste, kompresor.... Sve to kad sklopis u tvojoj varijanti premasio si fabricku cenu bar za 50%.
Sto se tice izmenjivaca, idi u neku bolje opremljenu radnju sa frigo opremom i trazi vodeni kondenzator i pogledaj da li mozda mozes da ga napravis kod nekog bravara koji ima masinu za savijanje cevi.

Zelja je bila da se nekome pomogne a ne da ulazim u besmislena prepucavanja 2. i poslednji put.

Tihi2 ako zelis neko moje misljenje, molim te da to bude preko PP, nemam zivaca za ovo.

todore ispravka je bila dobronamerna jer forum citaju razni laici koji nemaju dodirnih tacaka sa datom materijom
pa ce pobrkati i ono malo sto procitaju na netu a sto se tice tvog osnovnog zanimanja nije samo tebi posao grejanje
ima nas jos ovde na forumu.
a sto se tice cene tp u samogradnji i da kosta vise od komercijalne varijante jer je primarni cilj u kvalitetu.
ti vodeni kondenzatori nisu ni za k..c sto se tice iskoristivosti i cop-a ali sistem i sa njima radi doduse jadno.
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+98 Profil

icon Re: Er-kondisn kao toplotna pumpa12.04.2011. u 20:14 - pre 158 meseci
Da se vratimo osnovnoj temi...
Da li je bolje prepravljati invertorski ili običan klima uređaj? Nešto razmišljam, da li je kontrola kod invertorske klime jednostavnija.
I dalje je varijanta vazduh/voda u opticaju... dakle, zamena unutrašnje jedinice vodenim izmenjivačem, a sva elektronika ostaje ista.
A zašto vodeni kondenzatori nisu ni za ...? Energija ko energija. Ako su dobro izračunati i izrađeni - moraju dati proračunato...
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

sasalabud
gitarista

Član broj: 305387
Poruke: 158
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Er-kondisn kao toplotna pumpa27.07.2012. u 02:07 - pre 142 meseci

Evo mene zivotno zainteresovanog za ovu temu.Nov sam na forumu i cini mi se da sam na pravom mestu.Svakako potrebni su mi saveti i informacije.Evo o cemu se radi.Upravo sam u fazi renoviranja kuce i planiram da postavim podno grejanje elektricnim kablovima koje sam vec nabavio.Uz to nameravam da posto se vec rade kompletno novi podovi postavim i plasticno crevo za grejanje toplom vodom koja ce se se grejati toplotnom pumpom.Nikako nemam nameru da kupujem toplotnu pumpu jer smatram da su cene prenaduvane s obzirom da se moze kupiti kvalitetna nova klima za oko 250e. a kako ja kontam to je jedno te isto i jos uz to vec imam 15 godina star prozorski klima uredjaj SANLUX koji radi isto kao i kada je bio nov,dakle potpuno je ispravan.Koristio sam ga samo za hladjenje.Imam nameru da ga u sklopu ukupne rekonstrukcije kuce,zamenim novm klimom split sistem jer mi je SANLUX u odnosu na split sistem prilicno bucan.E, kad ga vec imam i kad znam da je ispravan,zamislio sam da uz neke prepravke od njega napravim TP. SANLUX je kapaciteta 20000/16000 btu/h.Potrosnje 2,5/2,1kw/h.Malo sam zavirio u njega ovako montiranog i vidim da ima dva potpuno indenticna isparivaca sa po 2 zasebna kruga bakarnih cevi u svakom.Dakle ima 4 odvojena kruga bakarnih cevi.Tu je i ventil koji prebacuje usisnu i potisnu stranu kompresora na isparivace /grejanje,hladjenje/.E, te isparivace sa po dva odvojena kruga cevi spojenih medjusobno Al lamelama ja vidim kao odlicne izmenjivace.Nisam iz ove struke pa samo nabadam i molim nekog ko je strucan da iznese svoje misljenje dali ovo kako zamisljam moze da radi.Dakle,nameravam da rasturim sve kompletno,zatim jedan od isparivaca,oznacicu ga sa brojem 1,tu mislim na kompletan blok sa dva zasebna kruga cevi,jedan krug povezem sa pumpom za centralno grejanje da tera antifriz kroz cevi ukopane u zemlju.Drugi krug da vezem preko kapilare ili expanzionog ventila/sta je bolje u ovom slucaju?/ za izlaz jednog kruga iz drugog isparivaca broj 2 koji u tom slucaju igra ulogu kondenzatora /njegov ulaz na potisnu stranu kompresora/ i koji ce takodje biti istovremeno i izmenjivac sa drugim krugom kroz koji druga pumpa tera vodu kroz pod kuce.Naravno izlaz isparivaca broj 1 na usisnu stranu kompresora.Takodje nameran sam da izmenjivac broj 1 potopim u recimo antifriz,jer smatram da ce tako biti bolja izmena toplote nego kada je medij izmedju lamela vazduh,u posudu koja je taman tolika da u nju stane izmenjivac broj 1 i dobro termicki izolobana.Dvoumim se oko izmenjivaca broj 2 koji ce takodje biti potopljen,u ovom slucaju to moze biti i voda.Treba mi misljenje sa obrazlozenjem o kapacitetu ove posude.Sta je to COP? Kuca je 100 kvadrata ali cevi za podno grejanje postavljam samo na polovinu jer je ispod druge polovine podrum,i bice dobro izolovana/8 cm stiropor/ PVC stolarija.Dali ovo moze ovako? Koju snagu mogu ocekivati od ove pumpe s obzirom na snagu kompresora od 2.5/2.1kw ???
Zahvaljujem unapred
Labud
 
Odgovor na temu

popusicko

Član broj: 12568
Poruke: 678



+729 Profil

icon Re: Er-kondisn kao toplotna pumpa02.02.2013. u 20:07 - pre 136 meseci
Ima li ko novosti iz samogradnje Toplotne pumpe?
Kako bi funkcionisalo potapanje spoljne jedinice u kisnjicaru siroku 120cm a duboku oko 2,5 metra.Izlaz iz bazena
je direktno u kanalizaciju i nalazi se pri vrhu.
Ideja je da u kisnjicaru dovodim vodu iz bunara koja bi preko rebara spoljne jedinice tekla u kanalizaciju.
 
Odgovor na temu

elbastb
masinac

Član broj: 175354
Poruke: 149
*.mbb.telenor.rs.



+4 Profil

icon Re: Er-kondisn kao toplotna pumpa02.02.2013. u 22:38 - pre 136 meseci
Moras da nadogradis mesto spoljnog izmenjivaca odgov.vodeni izmenjivac i vodni ventil koji ce da regulise protok vode,ili pumu koja ce preko sonde il presostata da odredjuje pritisak isparavanja a samim tim i kondezacije da bi dobio odgov.tem.vode
 
Odgovor na temu

mdj2203956
istrazivac
sredice doo

Član broj: 312274
Poruke: 1
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Er-kondisn kao toplotna pumpa17.02.2013. u 23:33 - pre 135 meseci
Evo ukratko,prvo pozdrav svima prvi put na ovom forumu,posto se ovom temom grejanja bavim amaterski 5 godina,kolektori i topla voda , interesuju me i toplatne pumpe,onosno prepravka klima uredjaja u toplotnu pumpu.procitao sam dosta predloga i varijanti a mene interesuje da cujem misljenje o mom predlogu dali je izvodljiv i negov efekat,moja zamisao je da spoljnju jedinicu klime jednostavno stavim u jedan ram odnosno kolektor u kojem sam 4,2,2013 imao temperaturu od 61 o C a ni svih ovih dana nije zanemarljiva 10/60 oC a to je daleko vise od temperature vrbasa 7 stepeni ili bunara 10/12 oC.naam se dacu Vas zagolicati a to mi j cilj da od strucnijih a i pametnijih nesto pokupim... pozddrav
 
Odgovor na temu

baggio

Član broj: 72870
Poruke: 358
*.dynamic.sbb.rs.



+9 Profil

icon Re: Er-kondisn kao toplotna pumpa23.02.2013. u 18:20 - pre 135 meseci
Kako bi funkcionisalo kada bi obicnoj 12tici (cop oko 2,7) umesto unutrasnje jedinice montirali ovo

http://goo.gl/oHCFr

recimo najslabiji model od 4kw.

I sve to montirati u neki prohromski bojler od ~200l. Plus eksterna pumpa, ekspanzioni sud... Koliki COP bi mogao da ocekujem (iznad 0C) i koliko bi recimo naplatio neki frigomehanicar da napravi sve ovo? :)

U pitanju je podno grejanje za prizemlje kuce (45m2)
Fujitsu ASYA12LGC, ASHG09LECA, ASHG07LECA; LG Hero CS12AF; Midea MSR12-HRDN1; Gree Amber GWH09YD-S6DBA2A
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Er-kondisn kao toplotna pumpa23.02.2013. u 19:12 - pre 135 meseci
Šta je sa elektronikom, odleđivanjem, 2-3 brzine ventilatora, senzorima ...
Jedna 12tica daje oko 3kw. Ako nije inverter, teško će raditi ispod 0*C. Teško da i baba Vanga može da zna šta bi se dobilo.
Ako je dobra izolacija, može 3 kw da bude dosta za 45m2.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

baggio

Član broj: 72870
Poruke: 358
*.dynamic.sbb.rs.



+9 Profil

icon Re: Er-kondisn kao toplotna pumpa23.02.2013. u 22:48 - pre 135 meseci
Nisam neki strucnjak, samo glasno razmisljam..

Ne znam sta konretno od elektronike treba.. ali recimo ovako..
Uzeo bih fix speed uredjaj, zato sto imam vec jedan koji bih mogao iskoristiti. I ako ne radi, jeftinije mi je da eksperimentisem s njim nego sa inverterom.
Senzor za unutrasnju temperaturu da se zameni senzorom za temp vode. Nema dve, tri brzine ventilatora, samo on i off.
Nema odledjivanja tj defrosta (Recimo da sam u mogucnosti da postavim spoljnu jedinicu na takvo mesto da stalno bude minimalno 5*C ili vise. Trenutno mi na takvom mestu radi Midea inverter tokom cele zime i nikad ne odlazi u defrost).
Izolacija stana je odlicna.
3KW mi odgovara.

Jel ovo ima nekog smisla? :)

Gledao sam toplotne pumpe, ali najjeftinija Midea sa COP 2,7 je oko 1600e, sto mi je ipak prevelika investicija za 45m2.
Fujitsu ASYA12LGC, ASHG09LECA, ASHG07LECA; LG Hero CS12AF; Midea MSR12-HRDN1; Gree Amber GWH09YD-S6DBA2A
 
Odgovor na temu

elbastb
masinac

Član broj: 175354
Poruke: 149
*.mbb.telenor.rs.



+4 Profil

icon Re: Er-kondisn kao toplotna pumpa23.02.2013. u 23:00 - pre 135 meseci
Toplotna pumpa kao i svaki frizider i sistemi hladjenja rade na principu oduzimanja toplote,tj isparivac je taj primarni deo koji upija toplotu i putem rashladnog medija je odvodi na kondezator gdje je predaje spoljnom prostoru ili korisnom prostoru prostoriji zajedno sa oduzetom toplotom rada kompresora.
Sto znaci ako ti spoljna jedinica kao primarni deo tj isparivac u fazi grejanja ostaje isti imaces isti COP jedino sto imas mogucnost da preko noci dok je jeftina strujna tarifa grejes vodu u akumulacioni izolovani sud koju ces preko dana da koristis za grejanje dogrijavanje il sanitarnu vodu, i na taj nacin mozes da povecas COP ne tako sto ce uradjaj da daje vise energije nego sto ce manje da trosi.
 
Odgovor na temu

baggio

Član broj: 72870
Poruke: 358
*.dynamic.sbb.rs.



+9 Profil

icon Re: Er-kondisn kao toplotna pumpa23.02.2013. u 23:32 - pre 135 meseci
Sve je to ok i manje vise mi je poznato kako to sve funkcionise.

Mene samo zanima da li ovo sto sam gore napisao ima smisla i da li je prakticno izvodljivo? Ili postoje neki elementi koje celu stvar komplikuju?
Fujitsu ASYA12LGC, ASHG09LECA, ASHG07LECA; LG Hero CS12AF; Midea MSR12-HRDN1; Gree Amber GWH09YD-S6DBA2A
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Er-kondisn kao toplotna pumpa23.02.2013. u 23:39 - pre 135 meseci
Citat:
baggio: Uzeo bih fix speed uredjaj, zato sto imam vec jedan koji bih mogao iskoristiti. I ako ne radi, jeftinije mi je da eksperimentisem s njim nego sa inverterom.
Šta znači fix speed? on/off klima tj obična klima?
Citat:
baggio: Senzor za unutrasnju temperaturu da se zameni senzorom za temp vode. Nema dve, tri brzine ventilatora, samo on i off.
Senzor unutrašnje temperature ide do 30*C a temperatura cevi od klime ti je do 55*C. Dakle mora drugačija elektronika. Ako ostaviš taj senzor pa meriš sobnu temperaturu, onda se prema toj prostoriji podešava temperatura kuće a pošto on/off klime imaju merenje +-0,5*C upravljanje će biti jako tromo.
Citat:
baggio: Nema odledjivanja tj defrosta (Recimo da sam u mogucnosti da postavim spoljnu jedinicu na takvo mesto da stalno bude minimalno 5*C ili vise. Trenutno mi na takvom mestu radi Midea inverter tokom cele zime i nikad ne odlazi u defrost).
Neke idu u defrost i sa +7, zavisi od vlažnosti vazduha i od ciklusa.
Citat:
baggio:Gledao sam toplotne pumpe, ali najjeftinija Midea sa COP 2,7 je oko 1600e, sto mi je ipak prevelika investicija za 45m2.
Teško će bilo koje rešenje biti jeftinije od grejanja sa dve klime.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

baggio

Član broj: 72870
Poruke: 358
*.dynamic.sbb.rs.



+9 Profil

icon Re: Er-kondisn kao toplotna pumpa24.02.2013. u 00:19 - pre 135 meseci
Da, fix speed=on/off.

Vidi, ja se trenutno grejem na varijantu elektricni kotao + dva invertera (midea i fujitsu). Do prosle godine sam se grejao iskljucivo s invereterima i to je bilo u principu ok. Situacija koji imam je sto su u stanu dole plocice i sto kada podno ne radi one "zrace" hladno, cak i kada je temp u prostoriji 24*C. Kako od prosle godine imam i bebu, morao sam da ukljucim i podno grejanje i to tako sto podnim grejanjem dobijem temperaturu od nekih ~21*C, a do 24*C (ili vise po potrebi) dogrevam sa dva invertera.
Sa ovakvim koricsenjem sam na ivici crvene zone, tako da bi bilo dobro da do sledece zime smislim neku ustedu :)

Treba mi neko jednostavno-ekenomicno resenje (ne treba mi sanitarna voda ili akumulacija tokom jeftine tarife). Za unutrasnju temp bih mozda mogao da merim temperaturu poda tj plocica? Proverio bih to za defrost, ali mislim da nece biti problema, jedino ako je vremenski na tom modelu klime (nije na senzor). Mozda bih mogao nekako da ga iskljucim?. Jel postoji jos nesto bitno sto me sprecava da isprobam ovu varijantu?

Hvala na odgovorima u svakom slucaju.
Fujitsu ASYA12LGC, ASHG09LECA, ASHG07LECA; LG Hero CS12AF; Midea MSR12-HRDN1; Gree Amber GWH09YD-S6DBA2A
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Er-kondisn kao toplotna pumpa24.02.2013. u 08:11 - pre 135 meseci
Što bi te neko sprečavao? Cevni izmenjivač košta oko 150 evra, staviti ga umesto unutrašnje jedinice, ostaviti istu elektroniku i videti šta se dobilo.
Ni frigomehaničar ne bi trebao da bude skup, treba da izvadi freon, zavari izmenjivač, vrati freon, dopuni koliko treba i gotovo.
Kontrola grejanja je već malo veći problem, ali možda bi i tajmer bio dovoljno dobar. Ili osetljiviji sobni termostat. Svakako mora probanje, pa probanje...
Ima dosta ovde ljudi sa takvom idejom, svi smo zainteresovani za rezultat. Nemoj da zaboraviš da ga ovde objaviš.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Er-kondisn kao toplotna pumpa

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 36315 | Odgovora: 40 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.