Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

finese i cake na temu povraćaja poreza na prvi stan

elitemadzone.org :: MadZone :: finese i cake na temu povraćaja poreza na prvi stan

[ Pregleda: 5564 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zmau
Dragan Jovanović
programer
Šabac

Član broj: 80834
Poruke: 290
*.dynamic.sbb.rs.



+80 Profil

icon finese i cake na temu povraćaja poreza na prvi stan25.12.2008. u 12:27 - pre 185 meseci
Po zakonu mi koji kupujemo plac i zidamo/montiramo kuću nemamo pravo na povraćaj. A neko ko kupi gotovu kuću/stan ima. Mnogo glupo.
Razmišljam kako bih izveo da mi firma koja mi montira kuću proda tu kuću kao što investitor prodaje stan prvom kupcu. A tu sam na za mene dosta nepoznatom terenu.
Ali pretpostavljam da nisam prvi koji se našao u toj situaciji, pa me zanima da li je neko već pokušavao da odradi tako nešto. I sa kakvim uspehom, naravno.
it works on my machine
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: finese i cake na temu povraćaja poreza na prvi stan25.12.2008. u 12:54 - pre 185 meseci
Nisi u pravu. Oni koji kupuju novu prvu kuću ili stan plaćaju PDV od 8% (18% za garžno mesto, garažu, parking mesto i sl.). Oni koji kupuju staru nekretninu, plaćaju porez na prenos apsolutnih prava. Ovaj porez se ne plaća za prvu kuću/stan. PDV je veći nege porez na prenos apsolutnih prava, tako da ti se ne bi isplatilo...
 
Odgovor na temu

djolep
Beograd

Član broj: 10598
Poruke: 739



+53 Profil

icon Re: finese i cake na temu povraćaja poreza na prvi stan25.12.2008. u 19:30 - pre 185 meseci
I ti se nasao da se ovde, pod punim imenom i prezimenom, i linkom sa fotografijama raspitujes o tehnikama utaje poreza.
Jesi li dobro razmislio?
 
Odgovor na temu

zmau
Dragan Jovanović
programer
Šabac

Član broj: 80834
Poruke: 290
*.dynamic.sbb.rs.



+80 Profil

icon Re: finese i cake na temu povraćaja poreza na prvi stan26.12.2008. u 11:09 - pre 185 meseci
@Đoka
Sve mi je to jasno. Da može tako sa još jednom rukom da se odradi, već bih imao šemu i ne bih ovde ni pitao. Ja razmišljam o scenariu u kome bi firma koja meni prodaje montažnu kuću bila tretirana kao investitor koji prodaje stanove (što bi po meni bilo i logično). Razmišljam o međuslučaju - investitor kupi mali plac, ozida kuću (jednu stambenu jedinicu) i proda je na tržištu. Po čemu bi se ovakav scenario razlikovao od scenarija sa više stambenih jedinica ?

@Đole
Ne planiram da radim bilo šta što je van zakona, nego da unutar zakona odigram onako kako meni najviše odgovara i u tom smislu ne mislim da treba da se krijem od bilo koga. Takođe, nemam utisak da je država sklapajući svoju socijalnu politiku baš razmišljala o tome da treba pokloniti pare nekome ko kupuje stan ili polovnu kuću, a ne treba nekome ko kupuje novu kuću, nego mi se čini da je zakon jednostavno ugrubo sklepan pa je ova situacija ostala manje više slučajno. Al to je već neka druga priča o kojoj možemo posebno da raspravljamo.
Btw, i na zvaničnom sajtu se ne pominje drukčij tretman moje kuće od ostalih :
Citat:

ŠTA SE SMATRA STANOVIMA?
Stanovima, u smislu Pravilnika o postupku ostvarivanja prava na povraćaj PDV i o načinu i postupku refakcije i refundacije PDV (“Službeni glasnik RS” broj 107/04, 65/06 i 63/07), smatraju se stambeni objekti, ekonomski deljive celine u okviru tih objekata, kao i vlasnički udeli na tim dobrima.

Ovu detaljniju informaciju sam čuo u šabačkoj ekspozituri Uprave prihoda, a iz druge ruke sam čuo drukčiju priču sa šaltera neke druge ekspoziture. Sama Uprava naravno već 20 dana ne odgovara na moje pismo.
it works on my machine
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: finese i cake na temu povraćaja poreza na prvi stan

[ Pregleda: 5564 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.