Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...

elitemadzone.org :: TechZone :: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...

Strane: << < .. 17 18 19 20 21 22

[ Pregleda: 229052 | Odgovora: 426 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Drmaj_storija

Član broj: 340738
*.dynamic.a1.rs.

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...29.07.2021. u 06:42 - pre 53 dana i 23h
Da budem iskren, sa velikim isčekivanjem sam očekivao vaš odgovor...
malo ste me iznenadili, ovo je ipak samo šupa istina sa potencijalom da bude vikendica :)
imamo montažne drvene kuće, pa od starih vagona, brodskih kontejnera, samo od stiropora, tu brvnara ispada luksuz...sve male i po smislu vikendice. I u mojoj ideji nema akumulacije u zidovima, zato je tu pod, a ja objekat nazivam samo šupom iako 30 kvadrata nije za bacanje...

Rado ću pojasniti detalje, ali je najbolje da konkretno pitate. Više sam se bavio realizacijom staklenika (nezavisna priča i lokacija od šupe) poslednjih dana ali mi je razvoj ideje solarne šupe mnogo važniji...

Odgovor na temu

eloiza

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...30.07.2021. u 19:33 - pre 52 dana i 10h
Citat:
Drmaj_storija:
Krećem od staklenika.

Temelj je betoniran, a od podzemne akumulacije se odustalo pre svega zbog visokih podzemnih voda pa je nasuto 10tak cm iberlaufa kao tampon prema zemlji (deo ploče je već bio betoniran, kose crte na slici). Ploča iznad iberlaufa će se izliti uskoro. Nadam se da neće biti neophodna hidroizolacija baš zbog podzemnih voda, ali je sigurnije prelepiti kondor celom povrinom, a može se ostaviti i prelivna cevka ka napolju za svaki slučaj. Završni sloj će biti pločice.

Nadam se da je temelj urađen sa aditivom za vodonepropustljivost betona? Iberlauf nije samo kao tampon već bi i služio kao drenažni sloj.

Bilo bi dobro da se ploča uradi sa aditivom za vodonepropu8stljivost betona, i na kraju premazati bitulitom.

Citat:
Drmaj_storija:Na slici je taj pod sve izvan šrafiranog zida kuće, (vidi se i smer ka jugu). V1 su ulazna vrata koja se prebacuju levo na spoljni zid. Slovo A obeležava prvi svetlarnik dimenzija 75x240 (verovatno pvc), B i D su dupli svetlarnici istih dimenzija, a smatram da je bolje odvojiti ih drvenom gredom nego tražiti/praviti veliki svetlarnik 160x240. Pošto je raspoloživa visina 260cm po betonu-temelju bih izidao jedan red siporeksa, kao što je ELOIZA sugerisao, pa bi onda išli svetlarnici, dok bi pod prozorom bio parapet od 80cm. Sa G je obeležen pvc prozor 140x140, i to će verovatno biti postojeći prozor (nije obeležen, na šrafiranom zidu) jer se tu otvara prolaz, a otvor gde su trenutno ulazna vrata verovatno zaziđuje. I na kraju je najvažniji detalj, slovom V je obeleženo mesto za Trombov zid ili vazdušni solarni kolektor.

Šta znači "svetlarnik"? Okvir nekog PVC prozora sa duplim staklom?

Bilo bi dobro za staklenik da svi svetlarnici budu sastavljeni neposredno tj. bez ikakvog rastojanja između njih i plus da nema nikakvih parapeta ispod niti ikakvog zida između PVC prozora jer se smanjuje prijem sunčeve energije i to poprilično a i osvetljenost.

Citat:
Drmaj_storija:Bliža mi je opcija da to ne bude Trombov zid, jer bi on grejao sam staklenik, a on i ne mora da bude topao celog dana. U opciji sa kolektorom, zid širine 120cm bi se izolovao spolja, pa bi se na njega tokom zime kačio solarni kolektor 1x2. Odvod toplog vazduha bi se mogao sprovesti u sobu na spratu jer je baš iznad (verovatno bi ulazni vazduh mogao da se uzima iz podnožja staklenika). Prvi deo staklenika, levo, bi se odmah završavao, a desni nakon odluke o eventualnim vratima na pregradnim zidovima.

Trombov zid se UVEK gradi UNUTAR staklenika koji deli prostoriju od staklenika a ne na spoljnoj strani vertikalnog zida staklenika.

Citat:
Drmaj_storija:Termalne zastore bi sami pravili od stiropora obmotanog limom sa reflektujućim slojem na unutra, u metalnom ramu od alu ili čeličnih profila, koji bi se pomerao po šinama levo desno sa spoljne strane zida. Može se i skidati pa postavljati samo u sezoni, ali je neophodan kako leti tako i zimi. Možda se može i motorizovati...

Komplikovano. Pogledajte na internetu AGERO REFLEX ROL.

https://www.reflex-rol.co.uk

Odgovor na temu

eloiza

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...30.07.2021. u 19:38 - pre 52 dana i 10h
Citat:
Drmaj_storija:
Evo skice i za solarnu šupu, o kojoj se može natenane diskutovati.

Slika redom, 1 je presek komore poluprikolice 13.4x2.5m, visina joj je oko 2.4. Na 2 je izgled njenog presecanja na pola, dobija se levi i desni deo. # prikazuje isecanje po horizontali da se dobije gornji deo od oko 190 neto i donji od 50. Sa F je označen južni front koji treba isecati u prozore.

Donji i gornji zid poluprikolice su deblji od bočnih, i ovo je posebno važno za podzemnu akumulaciju gde treba da se baškari iberlauf visine 50cm (ovo je radni predlog). Preostali veći deo isečene komore poluprikolice bi se oslonio na zid od siporeksa, bloka, cigle čega god da bi se dobila potrebna unutrašnja visina od 240 do 260cm (i 220 je dovoljno). Postoje vertikalna ukrućenja na 120cm raspona i kada se bude rezala za prozore (verovatno samo s juga) o njihovoj poziciji se mora voditi računa. Ostaje pitanje statike srednjeg "zida" prilikom spajanja 2 polovine LG i DG, u podzemlju mogu biti odvojene. Opcija centralnog stuba u vidu dimnjaka je o.k., možda imate boljih ideja? Verovatno bi se natakla metalna konstrukcija da nosi limeni krov na dve vode...Staklenik (broj 2) bi se radio naknadno...

Ništa mi nije jasno šta je sve nacrtano i napisano pod "Profil".

Odgovor na temu

Drmaj_storija

*.dynamic.a1.rs.

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...31.07.2021. u 12:51 - pre 51 dana i 17h
jasne su mi primedbe i sugestije:

1. Staklenik radim kako "gazda kaže", sugerišem koliko mogu, ne odlučujem ništa. Imam želju da se uradi što bolje u solarno-pasivnom smislu pa kako ispadne. Dakle, koliko znam biće prelepljen kondor po celoj površini (ispod zida) i ploče. ZA aditive nisam siguran, ali ste u pravu potpuno, visoke su podzemne vode...

2. I za "sastavljanje svetlarnika" bijem bitku jer će sve biti džaba ako se ne dobije pristojna površina u staklu. Kako gazda preferira parapet (pominjao je 80cm), a ja sugerišem da se staklo što više spusti, kompromis će biti da se zida jedan do dva reda siporeksom ispod svetlarnika. Svetlarnikom sam nazvao ručno pravljen fiksni prozor, dakle neće se otvarati okvirnih dimenzija 75x220. Kod stakloresca će se naručiti duplo staklo sa alu pregradom tzv. vakuum. Jeftinije je od pvc vrata, a imamo slobodu da uklopimo mere. To staklo će sa sve četiri strane uokviriti profilisana greda 10x12, iznutra će se staklo fiksirati lajsnicom, dodati silikon... Jedno polje će ipak zauzeti pvc balkonska vrata sličnim dimenzija, zbog estetike, i zbog luftiranja.

Uostalom, imate li bolju ideju kako bočno spojiti stakla ili ići na jedno duple širine, negde 190 će biti između betonskog stuba i zida? ALU profili su skupi, metalni su uži...

3. Tromba nećemo stavljati. Umesto toga, višak dnevne energije ću odkotrljati u vidu 2 klub stočića koja ću napraviti od malih (60 lit) metalnih burića za ulje, napunjenih vodom. U susednoj sobi će biti 1-2 pa ću ih menjati pred veče. Zid je zidan od bloka pa nije pogodan za akumulaciju toplote, a i tu će zidni plakar popuniti prostor.

4. Hvala za preporuku, plašim se da nije jeftino. Improvizacija bi bila da se alu roletna prelepi spolja reflektujućom folijom, ali se energija gubi u IC delu spektru npr. noću? A roletna je debljine 5mm max, a ja bih pravio Milkovićeve (i gornju i donju) reflektore na 45 i 22 stepena, respektivno, koje bi obe sklapao (gornja preko donje) kao termo zastori, a stiropora bi bilo bar 3cm...

[Ovu poruku je menjao Drmaj_storija dana 31.07.2021. u 15:28 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Drmaj_storija dana 31.07.2021. u 15:29 GMT+1]

Odgovor na temu

Drmaj_storija

*.dynamic.a1.rs.

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...31.07.2021. u 12:53 - pre 51 dana i 17h
Citat:
eloiza :
Citat:
Drmaj_storija:
Evo skice i za solarnu šupu, o kojoj se može natenane diskutovati.

Slika redom, 1 je presek komore poluprikolice 13.4x2.5m, visina joj je oko 2.4. Na 2 je izgled njenog presecanja na pola, dobija se levi i desni deo. # prikazuje isecanje po horizontali da se dobije gornji deo od oko 190 neto i donji od 50. Sa F je označen južni front koji treba isecati u prozore.

Donji i gornji zid poluprikolice su deblji od bočnih, i ovo je posebno važno za podzemnu akumulaciju gde treba da se baškari iberlauf visine 50cm (ovo je radni predlog). Preostali veći deo isečene komore poluprikolice bi se oslonio na zid od siporeksa, bloka, cigle čega god da bi se dobila potrebna unutrašnja visina od 240 do 260cm (i 220 je dovoljno). Postoje vertikalna ukrućenja na 120cm raspona i kada se bude rezala za prozore (verovatno samo s juga) o njihovoj poziciji se mora voditi računa. Ostaje pitanje statike srednjeg "zida" prilikom spajanja 2 polovine LG i DG, u podzemlju mogu biti odvojene. Opcija centralnog stuba u vidu dimnjaka je o.k., možda imate boljih ideja? Verovatno bi se natakla metalna konstrukcija da nosi limeni krov na dve vode...Staklenik (broj 2) bi se radio naknadno...

Ništa mi nije jasno šta je sve nacrtano i napisano pod "Profil".

Mislio sam na profil gornjeg dela koji je isečen od poluprikolice. Kao što kasnije napisah, biće više rezanja, ukupno će biti 6 delova. Gornja 3 prave šupu, donja tri akumulaciju...

Odgovor na temu

eloiza

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...04.08.2021. u 20:25 - pre 47 dana i 9h
Drmaj_storija,

Što se tiče tzv. profila solarne šupe, za podnu akumulaciju UVEK se ide ovim redom po preseku:

01 - sloj nabijene ravne zemlje
02 - OBAVEZAN šljunak oko 10 cm visine
03 - beton sa aditivom za vodonepropustljivost (poželjno sa armaturom)
04 - premazivanje betona trajnim vodonepropustljivim slojem i horizontalnih i vertikalnih površina
05 - postavljanje nosive termoizolacije 2 x 6 cm sa aluminijumskom folijom na vrhu i horizontalnih i vertikalnih površina
06 - postavljanje iberlaufa visine kako vi želite oko 50 cm
07 - postavljanje PVC folija na vrhu iberlaufa i na bočnim površinama betona
08 - podno grejanje po želji
09 - postavljanje (betoniranje) cementnog estriha visine 6 cm
10 - postavljanje lamel parketa

Odgovor na temu

Drmaj_storija

*.dynamic.a1.rs.

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...14.09.2021. u 20:24 - pre 6 dana i 10h
Nije me dugo bilo...ali se desilo najvažnije, plac za solarnu šupu pa kuću je kupljen!

Ovde bih vas pitao, da li je pvc folija najbolje rešenje za ono čemu treba da služi? Bavio sam se idejnim "pakovanjem" krova na solarnoj šupi pa sam blizu rešenja da je pokrijem drvenim gredama i crepom, ali bez daščanja. Analiziram koja bi folija za krov bila najzahvalnija, mora biti paropropusna ka spolja, a vodonepropusna ka unutra...

U mojoj koncepciji verovatno neću ispoštovati sve što mi predlažete, smatram da je i hidroizolacija skoro pa suvišna ali ću ipak prelepiti kondor i još samo nisam odlučio da li po spoljnioj i/ili unutrašnjoj površini korita, sećate se od isečene poluprikolice. Moguće je da ću korito malo i nagnuti pa da dozvolim gravitaciono oticanje vode ako prodre u korito...

Zadovoljiću se termoizolacijom u samom zidu poluprikolice od 8cm, jer će ipak biti u zemlji koja bi trebalo da je uvek makar malo iznad nule...a za patos razmatram keramičke pločice. Za podno grejanje nisam odlučio, možda žičano?, ipak je to samo 30 kvadrata, a furunica se podrazumeva...

Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...

Strane: << < .. 17 18 19 20 21 22

[ Pregleda: 229052 | Odgovora: 426 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.