Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Skidanje lanca sa montain bike_a

elitemadzone.org :: TechZone :: Skidanje lanca sa montain bike_a

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 38311 | Odgovora: 149 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Skidanje lanca sa montain bike_a16.04.2009. u 21:38 - pre 182 meseci
Ne sumnjam da bi smo se sasvim fino razumjeli. To su vrlo ozbiljni ljudi koji razgoljuju budalastine koje drugi ljudi smatraju ozbiljnim i vaznim. No nazalost, ti ljudi koji su predmet klovnove "obrade" uglavnom vide u tome svemu samo besmisleno lakrdijastvo kome je cilj da nekog zasmije. Tako da je i tvoj post sasvim primjeren svom autoru.
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
91.185.124.*

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: Skidanje lanca sa montain bike_a16.04.2009. u 21:44 - pre 182 meseci
Ma da, klovnovi su u osnovi filozofi i mislioci, a oni koji voze levom trakom nacionalni heroji ;)
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Skidanje lanca sa montain bike_a16.04.2009. u 22:04 - pre 182 meseci
Pa ne bas. Oni sto voze lijevom trakom su vise klovnovi, a oni sto ginu u desnom jarku postaju posthumno heroji.
Da bi se situacija u saobracaju popravila za one bicikliste sto sjede kod kuce i cekaju da se nesto popravi, treba neki broj nevinih biciklista da pogine u saobracaju, sto ce eventualno dovesti do nekih promjena.
Kad se promjene dese, onda ovi sto su sjedili kod kuce proglase ove nevino poginule herojima.
A ovi sto se voze lijevom stranom su oni koje boli uvo i za ove sto sjede i za ove sto ginu na desnoj strani. Oni se bez problema voze tamo gdje ovi strasljivci ne mogu i gdje heroji ginu. Slicno kao sto i klovnovi rade u nekim drugim sferama drustvenog zivota.
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
91.185.124.*

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: Skidanje lanca sa montain bike_a16.04.2009. u 22:10 - pre 182 meseci
Ma genijalci kazem ti, samo iz mog nemalog iskustva i licimerne pickice,obicno kad nalete na biciklistu koji ide u svojoj traci ocekuju da se mrdne ka saobracaju u traci ... Nije da su svi takvi, ali vecina jeste ... No sta da kazem mene leva traka ne vidi pa nesto i nisam mrtav ...

[Ovu poruku je menjao pri3rak dana 16.04.2009. u 23:59 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
79.101.139.*



+558 Profil

icon Re: Skidanje lanca sa montain bike_a17.04.2009. u 12:36 - pre 182 meseci
Je li, ovo te ozbiljno pitam, koje su bolje rucice menjaca, prednjeg, da li ona koja ima samo tri "klika" , za prednji menjac za tri zupcanika, znaci 1 najmanji zupcanik, 2 srednji, i 3 najveci, ili je bolja ona rucica sto ima vise nivoa zatezanja? Mislim na ove nove sto se vrte, a ja sam imao one stare rucice sa polugom sto ih guras palcem, pa rekoh da ga malo modernizujem. Po meni je "gospodskije" resenje ovo sa samo tri stepena, ali onaj u prodavnici kaze da je bolje ovo drugo, sto kao rucica sa polugom ima vise "klikova" , jer kaze ako ima samo 3 stepena, onda ce kad je lanac pozadi u krajnjim polozajima, mozda da napred lanac struze o "kavez" menjaca, ili kako se vec to zove. Ima u tome logike, u stvari tacno je, ali da li postoje kombinacije rucica i prednjeg menjaca kod kojih je ovaj problem resen, a za neke normalne pare, ne da bude skuplje nego sto sam ja platio ceo bicikl.
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
91.185.124.*

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: Skidanje lanca sa montain bike_a17.04.2009. u 17:20 - pre 182 meseci
Ajd evo i ozbiljnog odgovora.

Ove koje si imao pre rade "na sluh" tj osluskujes (a nekad i gledas) da li je lanac tamo gde treba.Sa pojavom SIS (Shimano Index System) to je otislo u vecna lovista i danas je sem u apsolutno najjeftinijoj opremi (koja je kvalitetna koliko i kosta) potpuno napusteno.

Daklem slobodno predji na ove sto klikcu.Ne znam koliko zupcanika imas pozadi, ukoliko je 7 preporuka ide za ovo



Ove integrisane poluge te izadju negde oko 1600 dinara ako kupujes tamo gde su nize cene shimano opreme... Mozda ti deluje skupo, ok zavisi od licne situacije i zelje za ulaganjem, ali realno ovo kupis jednom i zaboravis na njih ... Ukoliko ih kupis, moguce je da ce ti cak i kocnice raditi bolje.Objasnjenje je u tome sto se na jeftinije bicikle pakuju poluge kocnica sa plasticnim telom koje se uvija i rasipa silu kocenja, dok su ovo komplet metalne poluge kocnica (zajedno sa polugama menjaca)

Ako imas pozadi 6 zupcanika najbolje sto mozes naci je ovo ...





Ova potonja slika pokazuje okidac za 7 brzina ali postoji i za 6, samo trazi shimano tx-50 za 6 brzina, ako se ne varam ima da se nadje bez prevelikih problema ...Cena je oko 800-900 dinara ...

Mozes uzeti i ovako nesto ...



Ovo je slika okidaca za zadnji menjac, a okidac za prednji menjac je na istu foru ... Cena je oko 1000-1100

Ako nisi previse na biciklu, sigurnije ti je da kupis one poluge nego ove valjkaste (grip-shift) ...

E sad oko problema koji si naveo, tj kontakta lanca sa prednjim menjacem.To sto si rekao stoji, i za taj problem su oni stari sistemi "na sluh" bolji, jer ih mozes prezicno namestiti samo sto od tebe ocekuju da to uradis bas kako treba . E sad postoji tu jedna zackoljica tebi to precizno namestanje da ne tare prakticno nikad i ne treba jer postoji sledeci problem a to je lomljenje lanca koje mora da se izbegava.Sta to znaci, pa to znaci da iako ti imas npr 18 (ili 21) brzina realno ti njih nemas jer postoje kombinacije koje nisu dozvoljene za upotrebu Koje su to evo samo primera.

Prvo da usvojimo nomenklaturu pa ide primer.Najmanji zubac (sajbna) napred je 1, srednji 2, najveci 3. Najvezi zubac pozadi je 1, prvi manji 2, ... najmanji 6 ili 7 ...

Daklem nisu dozvoljene kombinacije (primer je za 7 faz)

1-4 1-5 1-6 1-7
2-1 2-2 2-6 2-7
3-1 3-2 3-3 3-4

E sad kako vidis ukoliko vozis tako da ne lomis lanac, ukoliko je prednji mejnac korektno podesen, ne mozes se naci u situaciji da ti lanac udara o njega ...

Ovo je inace problem koji se sada resava.Kod drumasa je mnogo manje izrazen jer oni imaju napred dve sajbne a pozadi do 11 pa se sve manje lomi.I kod mtb-a ce se uskoro resiti na isti nacin, upravo sada se naveliko prica o novoj SRAM XX grupi koja ce imati 2x10 sistem.Do sada je pozadi kod mtb-a bilo najvise 9 zupcanika ...

E sad ova prica je validna ukoliko imas shimano ili shimano kompatibilnu opremu (2:1) ...

I da odogovorim jos na pitanje oko postojanja sistema koji sam vodi racuna da ti lanac ne udara u prednji menjac.Postoji za drumase, izasao je skoro zove se Shimano Dura-Ace Di2 i kosta k'o otrov, pakuje se na bicikle koji kostaju vise od Dinkicevog punta te ti iz vise razloga ne radi posao ...



[Ovu poruku je menjao pri3rak dana 17.04.2009. u 20:01 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
79.101.139.*



+558 Profil

icon Re: Skidanje lanca sa montain bike_a17.04.2009. u 21:13 - pre 182 meseci
OK, hvala, ja pozadi vec imam Simano SIS sa polugom i on radi dobro nego napred sam hteo da stavim neki sa tri stepena kao ovaj sa slike, jer je sad isto poluga kao za pozadi, isto Simano, samo nema tri stepena, nego ono, od L do H djuture pa gde se pogodi, samo sto se tesko pomera palcem kad treba da prebaci sa srednjeg stepena na najveci, a kad se pa vraca sa srednjeg na najmanji ne ide uvek do kraja pa nece da prebaci, jer izgleda da je ona opruga postala labava. Pa sam mislio da mozda ima nesto kao za pozadi kad vec menjam prednji menjac zbog te opruge. Znaci ima to, ali sad kad si opisao ovo koje grupe ne treba da se koriste, slabo ja to postujem vec menjam kako mi odgovara, pa ispada da je mozda najbolje da ja lepo zadrzim pozadi to sto ima i sto lepo radi, a za napred da stavim ovo kao sa poslednje slike, samo sa slobodnim podesavanjem, isto od L do H, zato sto je lakse da vrtis rucicu nego da guras polugu palcem, bar meni.

Za ovo poslednje sto rece sam cuo, za ove elektricne menjace, mada nisam znao ime i oznaku, niti sam pa gledao kako rade, ali sad kad vec rece, pogledah malo ono sto ima na youtube, i iskreno, nije vazna cena, nego oni je cisto sviranje q, mislim za obicne ljude, osim sto ne treba nikakva sila da se promeni brzina, nego samo pritisnes dugme, to je dobro. Ja i inace ne volim te mnogo "pametne" andrmonje, pa tako i na kompu sve sto radi sam iskljucujem i brisem. Ja bre hocu da imam nad njim totalnu kontrolu a ne on da mi pametuje i smislja sta je dobro za mene, i ako je bicikl u pitanju, ako ja 'ocu da stavim nazad 6 napred 3 sta ima on tu sam da mi menja kako on zna. Odbij more ;-) Ne kazem, profesionalcima je to verovatno korisno za trke, ali meni nije, posebno ne za 5,500 $. Sve u svemu, zanimljiv "gadzet" , ali u svakodnevnom zivotu obicnih "biciklista" prilicno neupotrebljiv.

[Ovu poruku je menjao Lesli Eldridz dana 17.04.2009. u 22:24 GMT+1]
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
91.185.124.*

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: Skidanje lanca sa montain bike_a17.04.2009. u 21:22 - pre 182 meseci
Nema na cemu.Ako zelis da ti ispadne najjeftinije pojuri neki servis pa nek ti daju raspar rucicu, izaci ce te ne vise od 200 din ako i toliko izadje.Nego kad vec opisa problem, meni ovako bez licnog uvida vise deluje da ti imas problem sa samim menjacem nego sa polugom.Pogledaj ti malo ona dva srafa granicnika dole na samom menjacu da ti oni ne otezavaju posao, tj onemogucavaju, isto tako postoji solidna mogucnost da ti i sajla ne valja, pa ti je mozda (ali samo mozda jer ne mogu da tvrdim bez uvida) poluga OK ali ovo drugo ne valja.U tom slucaju bi te trosak izasao celih 25 dinara za sajlu i malko licnog srafljenja...

BTW Di2 nije ni namenjen obicnim smrtnicima, pa cak ni onim opsednutim mehanikom.Jednostavno prekup je i to ima smisla koristiti ili ako imas sponzora za kog vozis ili ako si neki Miskov blizi rodjak.Inace i kod biciklista uglavnom izaziva tesko podozrenje, ali ako covek pogleda ista ta faza je vec prosla kroz autoindustriju i danas recimo vise nema automobila sa platinama, a kroz neko vreme ce i tu biti sve na dugme nekakav drive by wire a znamo da vec uveliko rula fly by wire.Koliko to valja ili ne vreme ce najpouzdanije da pokaze, ali evo ja da sebi danas ovo mogu da priustim to svakako ne bih ucinio, jednostavno ne vidim smisao u tome.Inace ne vodi on racuna o tome da ti lanac ne udara prednji menjac tako sto ti bilo sta brani, ne on ti bas nista ne brani mozes ti da vozis u kome god hoces prenosu, nego ti pomera prednji menjac u skladu sa polozajem zadnjeg kao sto bi ti radio kod onog matorog sistema "na sluh".
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
79.101.139.*



+558 Profil

icon Re: Skidanje lanca sa montain bike_a17.04.2009. u 21:30 - pre 182 meseci
A, to li je. Pa onda je to drugo, onda to nije lose, ali da pocnu Kinezi da ga cepaju za 1000 dinara, pa neka tera par godina, nema veze.

Za ovo moje, niisu srafovi, oni su dobro podeseni, nego bas menjac ne vraca do kraja, pa kad ga malo caknes petom da se vrati do kraja, on prebaci na najmanji zupcanika napred. Kako god, bilo sta da je, probacu ipak da nadjem ja raspar rucicu na okretanje, ili mozda da kupim neke jeftine pa da iskoristim samo levu, jer je ipak teze da se gura poluga palcem nego da se ono vrti. Doduse, u skladu sa mojim metodama, moze i da se navari nesto na polugu da bude duza pa ce onda lakse da se gura ;-)
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
91.185.124.*

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: Skidanje lanca sa montain bike_a17.04.2009. u 23:44 - pre 182 meseci
Inace imas i elektromehanicke sisteme za ne tako megalomanske smrtnike.



http://cycle.shimano-eu.com/pu..._comfort_bike/nexave_c810.html

Nisu ni sportski ni posebno nasvirani, e sad sigurno nisu jeftini, ali nisu ni otrovni kao dura-ace di2

 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Skidanje lanca sa montain bike_a

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 38311 | Odgovora: 149 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.