Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Smanjuju gramazu, litrazu a cene ostaju iste

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Smanjuju gramazu, litrazu a cene ostaju iste

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 10248 | Odgovora: 49 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

stewuss je
Popić Stevan
Komercijalista
Agrimatco d.o.o.
Bečej

stewuss je
Član broj: 160397
Poruke: 201
*.dynamic.stcable.net.



+20 Profil

icon Smanjuju gramazu, litrazu a cene ostaju iste05.05.2009. u 20:51 - pre 181 meseci
Slusao sam jutros na RTS1 vestima da su i nasi proizvodjaci konditorskih proizvoda poceli bez najave da smanjuju gramazu (u prilogu je bio konkretno primer sa Pionirovom cokoladom) a da pri tom ostaju iste cene. Navodi se da je EU donela takav neki zakon pa i nasi poceli da primenjuju. I ne odnosi se samo na konditorske proizvode nego i na mleko, secer, testenine, supe iz kesice... Interesantno mi je da nisam takav/slican prilog video na drugim televizijama. Tako vam se sada moze desiti da kupite cokoladu od 90gr ili 75gr po ceni one od 100gr. I jos navode da tu manju kolicinu pakuju u identicna pakovanja, te da ko ne obrati paznju ili ovo nije cuo bice prevaren. Evo i Politikinog Clanka:
Citat:
Evropa diktira manja pakovanja hrane
Eu ukinula regulativu o standardnoj veličini pakovanja namirnica, pa mleko može da teži 0,9 litara, a čokolada 75 ili 90 grama. – Pojedini domaći proizvođači već primenili nova pravila


Stare prepoznatljive mere namirnica – 100 grama čokolade i kafe, litar mleka, pola kilograma testenine ili kilogram šećera polako odlaze u zaborav. U potrošačkoj korpi je svakim danom sve više „kalirane” robe upakovane u istu ambalažu. I dok proizvođači i trgovci trljaju ruke, jer imaju priliku da smanje količinu a ne menjaju cenu, potrošači su pred još jednim iskušenjem: u trgovinama za isti novac kupuju ista pakovanja, a manje količine mlečnih proizvoda, kafe, čokolade, grickalica, zamrznutog voća i povrća, testenina... Sve ovo dogodilo se bez prethodnih obaveštenja ili promena ambalaže koje bi potrošače moglo da asocira na smanjenje količine proizvoda koje su navikli da kupuju.

Ni rizik da bi se na ovaj način moglo narušiti teško stečeno poverenje kupaca nije sprečio velike kompanije da se odluče na takve poteze. U suštini, kaže Petar Bogosavljević, predsednik Pokreta potrošača Beograda, to je prikriveno povećanje cena.

– Kupci su reagovali odmah posle odluke „Imleka” da smanji količine kiselomlečnih proizvoda sa 200 na 180 mililitara. Proizvođači time nisu prekršili zakon, proizvod je propisno deklarisan, ali su potrošači ipak mogli da budu dovedeni u zabludu, jer prethodno nisu jasno obavešteni o promenama – kaže Bogosavljević.

Goran Papović, potpredsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije, ističe da je na našem tržištu dosta ovakvih primera i on zamera proizvođačima što su uskratili informacije kupcima. Papović smatra da je to nemoralno i pitanje principa, jer istovremeno nisu promenili ambalažu.

Iznenada ukinuvši regulative o standardnoj veličini pakovanja namirnica, Evropska unija je pre desetak dana i ozvaničila ovaj trend koji se na gotovo svim tržištima odomaćio dolaskom krize.

I u Evropi i kod nas je do sada bilo lako uporediti cenu namirnica različitih proizvođača. Recimo, mleko od litra do sada je bilo standard, ali, po novim pravilima, koja se već od 11. aprila primenjuju u EU, ograničenja više neće biti. Tako će proizvođači sada moći da ga pune i u količinama 0,9, 0,95 ili 0,937 litara. Po novoj regulativi čokolade mogu da teže 75, 90 ili 158 grama. Da li će i cene pratiti ove promene i da li će kupci primetiti novine (sitno ispisane na pakovanjima) pitanja su o kojima sada najviše polemišu evropska udruženja za zaštitu potrošača. Sluteći da će opet profitirati proizvođači i maloprodavci, oni pozivaju kupce da širom otvore oči, jer je izvesno da će mnoge fabrike u istoj ambalaži pakovati manje količine, ali da roba neće pojeftiniti. Da bi zaštitio kupce, zakonodavac je obavezao proizvođače da na svakom proizvodu istaknu osnovnu cenu, odnosno koliko nešto košta po jedinici mere (kilogramu ili litru).

Ukidanje jedinstvene veličine pakovanja za određene grupe proizvoda fabrikama navodno otvara nove mogućnosti za inovacije i ideje, a time industrija može fleksibilnije odgovoriti na potrebe potrošača. Nove odredbe o slobodnoj veličini pakovanja inače se odnose na pivo, mleko, kiselu vodu, sokove, šećer, čokoladu, kafu. Klasična ambalaža od, na primer, 0,75 litara i dalje ostaju propisana za vina i jake alkoholne napitke.

Kako kompanije u Srbiji u ovom slučaju, sasvim je sigurno, neće čekati pristupanje EU da bi primenile nova pravila, ovdašnjim kupcima ne preostaje ništa drugo nego da krenu u inspekciju, za početak u sopstvenom frižideru. Da provere koliko artikala sa promenjenom gramažom su već pazarili po istoj ceni i prepoznatljivom pakovanju. Iznenadiće ih možda domaća čokolada od 75 ili 90 grama (za koje su bili sigurni da teži sto), kesica supe za tri umesto četiri osobe, sve manja pakovanja deterdženta (koji isto pere), zamrznuti grašak od 450 ili testenine od 380 ili 400 grama.


Link:http://www.politika.rs/rubrike...-manja-pakovanja-hrane.lt.html

Sta mislite o ovome?
Slanina je najzdravija, jos ako se peče na ulju..

Manje su bitne cifre, bitniji su procenti.
 
Odgovor na temu

zaraza

Član broj: 19938
Poruke: 1139
*.adsl.beotel.net.



+4 Profil

icon Re: Smanjuju gramazu, litrazu a cene ostaju iste05.05.2009. u 20:54 - pre 181 meseci
Citajte sta pise na deklaraciji.
Najmanje je lose ako vam uvale 20 grama manje od onog na sta ste navikli.
Najvise je lose ako na toj deklaraciji pise neka nebuloza....a kako statistike kazu vecina stanovnistva Srbije uopste ne gleda deklaraciju, nego samo naslov.....tako da je ovo u stvari dobro, mozda ce ljudi kupiti manje, ali ce pronaci manje djubreta medju proizvodima koje kupuju....
 
Odgovor na temu

stewuss je
Popić Stevan
Komercijalista
Agrimatco d.o.o.
Bečej

stewuss je
Član broj: 160397
Poruke: 201
*.dynamic.stcable.net.



+20 Profil

icon Re: Smanjuju gramazu, litrazu a cene ostaju iste05.05.2009. u 21:01 - pre 181 meseci
Ali to manje djubreta ces vise platiti..
Slanina je najzdravija, jos ako se peče na ulju..

Manje su bitne cifre, bitniji su procenti.
 
Odgovor na temu

zaraza

Član broj: 19938
Poruke: 1139
*.adsl.beotel.net.



+4 Profil

icon Re: Smanjuju gramazu, litrazu a cene ostaju iste05.05.2009. u 21:02 - pre 181 meseci
e onda ne kupis to nego nesto drugo, pa kad to uradi jos par stotina hiljada ljudi, onda se desi nesto....
 
Odgovor na temu

Black_eyed
Black_eyed
Kać (pored Novog Sada)

Član broj: 24662
Poruke: 841
77.46.204.*



+110 Profil

icon Re: Smanjuju gramazu, litrazu a cene ostaju iste05.05.2009. u 21:10 - pre 181 meseci
ha,ha.ha pa ovo stvarno postaje 1984...sledeceg meseca bice 20gr vise za +10% cene....
...It's nothing very special...
Try and be nice to people, avoid eating fat, read a good book every now and then, get some walking in, and try and live together in peace and harmony with people of all creeds and nations.

Monty Python's The Meaning of Life
 
Odgovor na temu

stewuss je
Popić Stevan
Komercijalista
Agrimatco d.o.o.
Bečej

stewuss je
Član broj: 160397
Poruke: 201
*.dynamic.stcable.net.



+20 Profil

icon Re: Smanjuju gramazu, litrazu a cene ostaju iste05.05.2009. u 21:22 - pre 181 meseci
@zaraza
Ja se nadam da ce to isto uciniti jos par stotina 'iljada ljudi, ali nisam ubedjen u tako nesto, mi nemamo razvijenu potrosacku svest, niti posebno razvijenu zastitu potrosaca, cini mi se da ce biti: vuk se najeo, magarac nije ni imao sanse. :[
Slanina je najzdravija, jos ako se peče na ulju..

Manje su bitne cifre, bitniji su procenti.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-78-30-161-188.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Smanjuju gramazu, litrazu a cene ostaju iste05.05.2009. u 21:26 - pre 181 meseci
sve je to divno sto su oni "najavili" ovo
ali ovo se vec godinama radi ;)
pogledajte gramaze cipseva,kekseva,cokoladica...naizgled isto pakovanje...
 
Odgovor na temu

Kosuth

Član broj: 206609
Poruke: 329
77.46.190.*



+7 Profil

icon Re: Smanjuju gramazu, litrazu a cene ostaju iste05.05.2009. u 21:26 - pre 181 meseci
Citat:
stewuss je:

Sta mislite o ovome?


Budućnost je počela....
 
Odgovor na temu

zaraza

Član broj: 19938
Poruke: 1139
*.adsl.beotel.net.



+4 Profil

icon Re: Smanjuju gramazu, litrazu a cene ostaju iste05.05.2009. u 21:35 - pre 181 meseci
Citat:

mi nemamo razvijenu potrosacku svest, niti posebno razvijenu zastitu potrosaca,


eee.......
sta reci....
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
93.86.55.*



+558 Profil

icon Re: Smanjuju gramazu, litrazu a cene ostaju iste05.05.2009. u 21:36 - pre 181 meseci
Citat:
stewuss je: Sta mislite o ovome?

Ja mislim da su sve to degenerici koji treba da budu na silu leceni ili uklonjeni ako ih je nemoguce izleciti.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16346



+2921 Profil

icon Re: Smanjuju gramazu, litrazu a cene ostaju iste05.05.2009. u 21:42 - pre 181 meseci
Najjaca mi je reklama za "novi" pepsi, gde se reklamira pepsi u "novom" pakovanju a po staroj ceni...
Naravno ni pomena da je staro pakovanje bilo od 2.5l a novo od 2l...a cena ista.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Challenger

Član broj: 37755
Poruke: 156
93.86.3.*



+1 Profil

icon Re: Smanjuju gramazu, litrazu a cene ostaju iste05.05.2009. u 22:12 - pre 181 meseci
Beat this



(nije u vezi tezine proizvoda ali nije daleko)
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dial-up.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: Smanjuju gramazu, litrazu a cene ostaju iste05.05.2009. u 23:59 - pre 181 meseci
U Sloveniji (a mislim da bas zbog EU) postoji pravilo, za vece prodavnice (ne znam koliko m^2 i vise), da moraju na ceni da imaju napisanu i cenu jednog kilograma/litra/komada tog proizvoda, da moze kupac lakse da uporedjuje cenu, sa cenom ostalih proizvoda.

Naravno to ima opet losu stranu, zato sto ljudi kupujo velika/ogromna pakovanja samo zbog relativno male cene kilograma/... tog proizvoda...

To je jako primetljivo pogotovu kod praska za ves, jer su oni, pre toga, bili ekstrem nestandardnih tezina (jer ko ce da deli cenu za 3.6 ili 4.3 da vidi koji je zaista jeftiniji), pa se je moglo kupiti pakovanje od 3.2, 3.6, 4.2, 4.5,..7.6,.. kilograma praska :))

Tako da, ja cu jos uvek da gledam cenu na kg, pa neka oni menjaju kolicinu koliko hocu, bez obzira na pakovanja, ova cena ne moze da vara (naravno ako prodavnica namerno ne 'pogresi', ali za to postoje institucije, gde se zali, pa onda te prodavnice, bar u normalnim zemljama, imaju probleme) :)
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

BBS
Be Back Soon
ŠUMADIJA DO TOKIJA

Član broj: 40443
Poruke: 1720
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 250629747


+75 Profil

icon Re: Smanjuju gramazu, litrazu a cene ostaju iste06.05.2009. u 03:53 - pre 181 meseci
Nije mi jasno sta vas tu cudi?

Coca Cola je smanjila flasicu sa 0.33 l na 0.2l zadrzala istu cenu i to jos zestoko izreklamirala kao neki + kao lepsa bocica i slicne gluposti

Isti je slucaj kao sa Plazom, dok je bila srpska i mogao si nesto da pojedes kako je postala slovenacka odma` manja i opet ista prica - reklama mini, mikro itd. a cena ostaje ista cak i poskupljuje.

Mi nazalost niti imamo izgradjenu svest niti imamo pokret koji ce zastititi potrosace, cak i kad se u susednim zemljama zabrani prodaja pojedinih prozivoda zbog otrova kod nas to ide kao alva (npr. Rauch sokovi i cuvena ambalaza u kojoj (su)se pakuju)

Za kraj samo jos jedan primer:
Sokovi koji su navodno 100% voce i sa 0% secera i bez konzervansa na nasem trzistu nepostoje i sto je najveca poenta od svega svi oni koi to napisu na kutiji ne krse zakon, jer zakon kaze da pored baze ne sme da se doda secer recimo a sta je u bazi to niko nekontrolise dakle ako proizvodjac baze kaze to je 100 prirodno (a nije) onda prozivodjac soka na bazu doda vodu i kaze to je 100% sok samo voce i nista vise (a baza sto sadrzi secere, boje, konzervanse itd nikom nista)

Srbija je ovo


 
Odgovor na temu

NoneVi
Novi Sad

Član broj: 116972
Poruke: 17
87.116.149.*



+24 Profil

icon Re: Smanjuju gramazu, litrazu a cene ostaju iste06.05.2009. u 09:17 - pre 181 meseci
Ja sam u nedavno primetio da jogurte neobeležavaju u litrama nego u gramima. Sad ne znam jeli uvek tako bilo, ali kad kupiš litru (po navici) jogurta dobiješ manje tj. kg.
On a long enough timeline, the survival rate for everyone drops to zero.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-78-30-161-188.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Smanjuju gramazu, litrazu a cene ostaju iste06.05.2009. u 09:18 - pre 181 meseci
Citat:
BBS:
Isti je slucaj kao sa Plazom, dok je bila srpska i mogao si nesto da pojedes kako je postala slovenacka odma` manja i opet ista prica - reklama mini, mikro itd. a cena ostaje ista cak i poskupljuje.


to nije problem,problem bi bio kada bi na onoj "standard" kutiji sve isto pisalo [sem sitnim slovima gramaza] ,a kad bi to bilo manje gramaze nego sto je uobicajeno


po pogledajte samo kisele vode i sokove u kaficima,ni za jednu casu te bocice nisu,i to nije od juce,vec ima godina


kao sto rekoh,nista novo
za zastitu potrosaca nema zainteresovanih finansijera,site na kojem su bile analize "prirodnih" sokova,misteriozno su nestale...tj nemaju finansijsku pomoc da vrse analize...


tako da,ako vidis da je nesto "na snizenju",prvo pogledaj koliko je to tesko uopste


@mulaz,ne razumem,sta je problem ako kupis vece pakovanje praska,u vecim pakovanjima je sve jeftinije po kg?ili nisam dobro razumeo poruku
 
Odgovor na temu

Nabukodonosor
Marjan Bažalac
Kraljevo

Član broj: 17066
Poruke: 6463
93.86.111.*

Jabber: nabukodonosor@elite.....
ICQ: 235843000
Sajt: https://www.toolsify.com


+565 Profil

icon Re: Smanjuju gramazu, litrazu a cene ostaju iste06.05.2009. u 11:58 - pre 181 meseci
Citat:
cak i kad se u susednim zemljama zabrani prodaja pojedinih prozivoda zbog otrova kod nas to ide kao alva (npr. Rauch sokovi i cuvena ambalaza u kojoj (su)se pakuju)

Molim te reci mi sta je sa ovim sokovima, ja bas imam obicaj da ih kupujem.

Citat:
Isti je slucaj kao sa Plazom, dok je bila srpska i mogao si nesto da pojedes kako je postala slovenacka odma` manja i opet ista prica - reklama mini, mikro itd. a cena ostaje ista cak i poskupljuje.

Plazma vise nije nasa?! AAAAAAAAAAAAAAAAA


Citat:
Sokovi koji su navodno 100% voce i sa 0% secera i bez konzervansa na nasem trzistu nepostoje i sto je najveca poenta od svega svi oni koi to napisu na kutiji ne krse zakon, jer zakon kaze da pored baze ne sme da se doda secer recimo a sta je u bazi to niko nekontrolise dakle ako proizvodjac baze kaze to je 100 prirodno (a nije) onda prozivodjac soka na bazu doda vodu i kaze to je 100% sok samo voce i nista vise (a baza sto sadrzi secere, boje, konzervanse itd nikom nista)

Srbija je ovo


Ne znam da li je neko ovde gledao onu emisiju Kljuc od pre par nedelja, gde je tema bila "da li je Srbija deponija za evropske proizvode", tj. govorilo se o tome kako jedan isti proizvod koji se prodaje u Evropi, nije isti kao ovaj sto se prodaje u Srbiji. Ja sam ovo imao prilike da vidim mali milion puta u praksi jer mi roditelji donose dosta toga otud, a kupujem isto to i ovde, i to je razlika nebo i zemlja. Ali sa druge strane, ni cene nisu iste, tamo su te stvari dosta skuplje, jer su i kvalitetnije. Pogledajte samo odecu i obucu. Udjite u Delta sport i pogledajte neke npr. Nike patike i kupite ih na zapadu negde, to je nebo i zemlja razlika. Pogledajte kakvo djubre se samo prodaje kod nas sto se tice npr. hemije za ciscenje. To je strasno sta sve kod nas prolazi.
Have you ever had a dream that you were so sure was real? What if you were unable to wake from
that dream? How would you know the difference between the dream world...and the real world?

www.toolsify.com
 
Odgovor na temu

mrle 011

Član broj: 143142
Poruke: 234
*.ptt.rs.



+8 Profil

icon Re: Smanjuju gramazu, litrazu a cene ostaju iste06.05.2009. u 19:31 - pre 181 meseci
svu hranu, osim jogurta, kupujem na pijaci ... sve se prodaje "na meru", a cene izrazavaju u din/kg.
tamo jos nisu uvedeni prirodni zakoni trzisne ekonomije, po kojima je jedno kilo tesko 900 grama.
sve te blagodeti tzv. slobodnog trzista su oduvek valjda i sluzile da zbune protivnika i prodaju mu mooda za bubrege.
otuda valjda i citave "nauke" ... kojekakvi marketinzi, advertajzmenti itd. u kojima se "strucnjaci" obucavaju kako da te prevare.

tja ... blagodeti slobodnog trzista .... tri meseca u citavom yebenom beogradu trazim da kupim integralni susam i nema nigde.
... a u krugu od 200 metara oko moje zgrade imam 9 (devet) apoteka, 4 banke, i po jedno 10-ak pekara, menjacnica i kladionica.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-78-30-161-188.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Smanjuju gramazu, litrazu a cene ostaju iste06.05.2009. u 20:12 - pre 181 meseci
@mrle,hajde molim te napisi mi definiciju "slobodnog trzista"
jer taj termin koristis u svakoj mogucoj temi ,pa cak i kada nemaju dodirnih tacaka

p.s. ne volis cokoladu?

edit:p.s. kad pomenu jogurt,ja bih i nek smanje litrazu na 1,98dcl ,ali nek vrate ukus pravog jogurta,a ne ovo sto sada pakuju,razvodnjeno,fuj...

p.p.s. zar u begesu ne postoje prodavnice "zdrave hrane"? mada ne znam ni kod nas da li se prodaje integralni susam...
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
93.87.156.*



+5251 Profil

icon Re: Smanjuju gramazu, litrazu a cene ostaju iste06.05.2009. u 20:56 - pre 181 meseci
Kad pomenu jogurt, prisetih se priloga.

Djevreci kao cajni kolutici, kifle kao prst, satro dansko pecivo ili bavarske kifle, a cena 30 dindzi.

Sipaju dve mrve susama i vec je novi "proizvod".

Hleb da ne spominjem, ofarbani crni, male vekne 30% jeftinije od velikih..

Poceo sam da izbegavam fensi pekare, nisam video vece prevarante..

Poz.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Smanjuju gramazu, litrazu a cene ostaju iste

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 10248 | Odgovora: 49 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.