Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

kombinovani stednjaci na cvrsta goriva i struju za centralno

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: kombinovani stednjaci na cvrsta goriva i struju za centralno

[ Pregleda: 13864 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

montenegrino-bar

Član broj: 148841
Poruke: 14
95.155.17.*



Profil

icon kombinovani stednjaci na cvrsta goriva i struju za centralno23.05.2009. u 11:01 - pre 180 meseci
Zelim da ugradim u kući centralno grijanje preko ovih stednjaka koji rade kombinovano,na cvrsta goriva i struju.Razlog zasto bas ova vrsta stednjaka,zivim na moru i temperature ne idu mnogo u minus,ali ipak zbog čestih kiša i velike vlage u kući je prilicno hladno,pa mi se centralno grijanje čini kao najbolje rješenje.E sad,zašto ne samo na cvrsta goriva...mislim da je bolja varijanta ova,jer daje mogucnost fine regulacije temperature u prelaznim periodima,a to se ne može postići loženjem čvrstih goriva,a strujom je to izvodljivo.
Moje pitanje je sledeće...inreresuje me kako uopšte izgleda ta kombinacija drva-struja,jer na sajtu proizvodjača nema bas preciznog objašnjenja u čemu je razlika izmedju ovih štednjaka i onih koji rade samo na čvrsta goriva.U razgovoru sa nekim ljudima koji su imali dodira sa tim štednjacima došao sam do saznanja da pored šporeta postoji poseban kotao koji je namjenjen za rad na struju,znači,da je taj kotao fizički izdvojen iz tog štednjaka,i da od njega idu posebni vodovi cijevi prema radijatorima.Zanima me da li je moguća promjena grijanja sa čvrsta goriva na struju u hodu,recimo ujutro se ukljuci grijanje na struju dok se ne pripremi šporet za loženje,a onda se samo prebaci na kotao za drva.I da li je moguće preko neke automatike programirati taj kotao na struju da se uključi,recimo,ujutru u 6 sati da prostorije budu tople kad ustanemo...
Mnogo pitanja,mnogo nepoznanica...nadam se da će se neći neko da mi pruži precizne odgovore :)
 
Odgovor na temu

Kosuth

Član broj: 206609
Poruke: 329
93.86.43.*



+7 Profil

icon Re: kombinovani stednjaci na cvrsta goriva i struju za centralno23.05.2009. u 17:29 - pre 180 meseci
Jel' ti to misliš sam da radiš?
 
Odgovor na temu

montenegrino-bar

Član broj: 148841
Poruke: 14
95.155.17.*



Profil

icon Re: kombinovani stednjaci na cvrsta goriva i struju za centralno23.05.2009. u 17:30 - pre 180 meseci
Ne,naravno:)
majstore cu angazovati
 
Odgovor na temu

Kosuth

Član broj: 206609
Poruke: 329
93.86.43.*



+7 Profil

icon Re: kombinovani stednjaci na cvrsta goriva i struju za centralno23.05.2009. u 19:04 - pre 180 meseci
Obzirom da nisi bio dovoljno detaljan u opisu peći(kombinovane?!?),što se tiče tipa,proizvođača,eventualno slike iste,i odgovor će biti u toj meri manjkav.

Ali hajde da te još priupitam,jesi li ti mislio na kombinovano grejanje ("čvrsto",struja) ili konkretnu peć koja ima mogućnost kombinovanja ta dva energenta?

Pitam te iz razloga što su i odgovori različiti,ali pod uslovom da takva "kombinovana" peć uopšte postoji.

Zato ću pokušati da ti odgovorim na prvi slučaj.

Kada su u pogonu(naizmenično,po potrebi)peć na čvrsto gorivo i električni kotao može se u hodu,bez ikakvih problema prelaziti sa jednog na drugo,takođe se bez ikakvih problema može,putem odgovarajućeg satnog mehanizma,obezbediti automatsko uključivanje el.kotla u željeno vreme.

E,sad,obzirom da će ti to sve majstori raditi,precizniji odgovori od ovih ti i nisu potrebni,jer je to sve ustaljen standard i svaki majstor to zna da uradi,pod uslovom da je majstor,znači preporuka u svakom slučaju.

Eventualno će ti automatiku za uključivanje el.kotla odraditi neko iz elektro struke.
 
Odgovor na temu

montenegrino-bar

Član broj: 148841
Poruke: 14
95.155.17.*



Profil

icon Re: kombinovani stednjaci na cvrsta goriva i struju za centralno23.05.2009. u 19:25 - pre 180 meseci
Izvinjavam se sto nisam bio dovoljno precizan,radi se o stednjaku koji ima mogucnost rada i na cvrsta goriva i na el. energiju.Znaci,radi se o jednom uredjaju. Nisam htio da preciznije navodim modele,ali ako ne krsim pravila foruma (zbog reklamiranja), evo linka

http://www.alfaplam.rs/cms/products.php?tip=X&sifra=RAC70LBS

 
Odgovor na temu

Kosuth

Član broj: 206609
Poruke: 329
93.86.43.*



+7 Profil

icon Re: kombinovani stednjaci na cvrsta goriva i struju za centralno23.05.2009. u 22:05 - pre 180 meseci
Evo ovako,što se njihovih proizvoda tiče,svaka pohvala s moje strane.Ono što mislim da su ti pogrešno objasnili odnosi se na detalj da je kotao na struju izdvojen iz osnovnog kotla.
To se stvarno ne može zaključiti iz slike sa linka,jer nema detaljnijeg tehničkog crteža,ali ja već nekih 26 godina koristim njihovu peć Central 20 i ako su i ove ostale,a kombinovane,slično tehnički izvedene onda postoji mogućnost da se u njih direktno ugrade grejači za eksploataciju na el.energiju,što verujem da i jeste tako urađeno.
To se da i zaključiti iz opisa tehničkih karakteristika za korišćenje na el.energiju.
Dakle,moje je mišljenje,da je prelazak sa jednog energenta na drugi u slučaju koji sam naveo,daleko jednostaviji nego kod dvojakih sistema.
Ovde se jednostavno ili naloži vatra ili uključi struja,bez ikakvog manipulisanja oko preusmerenja toka vode iz jednog u drugi kotao,kako se to inače radi kada su dva kotla u pitanju(kotao na čvrsto gorivo i poseban kotao na struju).
Sve ovo mislim da je tako i iz razloga što su njihovi proizvodi savršeno jednostavni u tehničkoj izvedbi i eksploataciji(bar je tako bilo kada sam ja njihov kotao kupio,a ne vidim razlog da i dalje ne bude tako).
Kako sam se ja opredelio da koristim taj kotao,istina na čvrsto gorivo rekao sam ovde:
http://www.elitemadzone.org/t355881-0#2212235
i ovde:
http://www.elitemadzone.org/t285751-1#2224037

Što se tiče automatske vremenske kontrole el.kotla važi ono što sam ti već rekao,s tim da se to može izvesti na više načina.
Jedan od načina je da se vremensko aktiviranje glavne sklopke vrši putem onih belih tajmera što ih možeš kupiti gotovo na svakom buvljaku.
 
Odgovor na temu

montenegrino-bar

Član broj: 148841
Poruke: 14
95.155.17.*



Profil

icon Re: kombinovani stednjaci na cvrsta goriva i struju za centralno23.05.2009. u 22:41 - pre 180 meseci
Pa i meni je logicnije bilo da postoji samo jedan kotao,ali i sa sajta proizvodjaca me je jos jedan detalj naveo da pomislim da ipak postoje dva,a to je razlicita zapremina vode u kotlu za grijanje na struju,i u kotlu za grijanje na cvrsta goriva.Sad,tu decidno ne pise da postoje dva kotla,ali navode se dvije zapremine vode....
Imam jos jedno pitanje,shvatio sam da je u tom sistemu neophodna pumpa koja ce tjerati vodu kroz radijatore,a sta se desava kada nestane struja?Da li to znaci da se sporet mora odmah gasiti ako ne postoji alternativni izvor napajanja pumpe,i eventualno,na koji nacin bi se mogao izvesti neki alternativni vid napajanja?Da li se to moze izvesti a da ne lici na 'budževinu'?
 
Odgovor na temu

Kosuth

Član broj: 206609
Poruke: 329
79.101.201.*



+7 Profil

icon Re: kombinovani stednjaci na cvrsta goriva i struju za centralno24.05.2009. u 09:10 - pre 180 meseci
Da,ta dilema oko kotlova je prisutna,samo ne vidim razlog što ga na slici nisu prikazali ako je zaista zasebna celina.To ćeš najjednostavnije rešiti neposrednim obraćanjem fabrici.Neka ti pošalju tehnički crtež te peći i onda će biti sve mnogo jasnije.

E to i jeste problem kod peći za etažno grejanje,pumpa mora stalno da radi!
Stoga te ponovo upućujem na linkove u prethodnom postu,da vidiš kako sam ja taj problem rešio.
Znam ljude sa takvim načinom grejanja koji su u onim "slavnim" vremenima svakojakih kriza vadili žar iz peći,kod nestanka struje.
Kako to izgleda kada ti je ta peć negde u kuhinji ili već šta ti ja znam gde u stambenom delu kuće,možeš samo da pretpostaviš.
Onda su se dovijali nestanku struje raznim konvertorima-pretvaračima jednosmernog,akumulatorskog napona u naizmenični od 220 V,no to je u svakom slučaju jedna vidljiva skalamerija ili kao ti kažeš budževina.

Pročitaj kako sam ja to rešio,jer čini mi se da se nećeš nešto posebno ufajditi koristeći taj štednjak za kuvanje i pečenje u rerni,a da stambeni prostor istovremeno ne pretvoriš u saunu.
Kažem,nemam iskustva baš sa takvom peći,ali moja Central 20 je mogla,eventualno da drži sarmu da se ne ohladi,a da je skuva,teško...
Evo primera radi,da bi bilo šta skuvao,temperatura u loncu treba da bude 100°C!!!
Kako ćeš to da obezbediš,a da istovremeno temperatura u kotlu ne bude blizu ili istovetna toj temperaturi?!?
O pečenju u rerni,gde temperature treba da budu i do 200°C,da i ne pričam...
 
Odgovor na temu

montenegrino-bar

Član broj: 148841
Poruke: 14
95.155.17.*



Profil

icon Re: kombinovani stednjaci na cvrsta goriva i struju za centralno24.05.2009. u 19:53 - pre 180 meseci
Citat:
E to i jeste problem kod peći za etažno grejanje,pumpa mora stalno da radi!
Stoga te ponovo upućujem na linkove u prethodnom postu,da vidiš kako sam ja taj problem rešio.


Ako vam nije problem da te djelove koji se odnose na rjesavanje alternativnog napajanja pumpe kako ste vi rijesili, ovdje iskopirate,posto ja to nisam mogao da pronadjem u datim postovima.
 
Odgovor na temu

Kosuth

Član broj: 206609
Poruke: 329
79.101.201.*



+7 Profil

icon Re: kombinovani stednjaci na cvrsta goriva i struju za centralno24.05.2009. u 22:03 - pre 180 meseci
Hm,nemoj se naljutiti što te pitam,ali šta si po profesiji.Važno mi je to iz jednostavnog razloga,moram znati koliko detaljno da zalazim u materiju.
Nisam ja ni tada imao,a ni danas nemam te skalmerije za alternativno napajanje pumpe,već sam jednostavno grejanje uradio sa tzv."slobodnim padom",odnosno od peći za etažno grejanje napravio peć za centralno grejanje,sve to lepo spustio u podrumče,ispod donjeg nivoa najnižeg radijatora i kada nestane struja otvorim ventil za premošćenje pumpe i topla voda sama cirkuliše po termodinamičkom principu "toplo gore,hladno dole".
Ako nemaš mogućnosti da peć spustiš u neki podrum,već je moraš montirati u stambenom delu,znači u horizontali sa radijatorima,onda obavezno moraš imati alternativno napajanje pumpe i to automatsko.
Za to ti ne mogu pomoći,a nije isključeno da je na sajtu negde i bila neka tema sa tom problematikom.
Pretraži malo sajt ES-a ili u krajnjoj liniji "google je zakon" samo pronađi koje će ti ključne reči dati najbolji odgovor.
Srećno
 
Odgovor na temu

montenegrino-bar

Član broj: 148841
Poruke: 14
95.155.17.*



Profil

icon Re: kombinovani stednjaci na cvrsta goriva i struju za centralno24.05.2009. u 22:31 - pre 180 meseci
hvala vam na objasnjenju,nemam mogucnost spustiti pec,mora ostati u istom nivou sa radijatorima,jer je kuca prizemna,nema podruma.Nista,moracu onda traziti resenje u nekom rezervnom napajanju,akumulator,ili tako nesto slicno.
U svakom slucaju,jos jednom hvala puno.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: kombinovani stednjaci na cvrsta goriva i struju za centralno

[ Pregleda: 13864 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.