Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Drvena letnja kuca

elitemadzone.org :: TechZone :: Drvena letnja kuca

Strane: 1 2

[ Pregleda: 17112 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Drvena letnja kuca12.10.2009. u 16:12 - pre 176 meseci
Treba da napravim jednostavnu, jeftinu letnju prizemnu drvenu kucicu na placu koji se nalazi u sumskom podrucju pored reke. Cilj je sto niza cena i prakticnost a ne izgled, izolacija i drugi zahtevi klasicnih drvenih i montaznih kuca. Zbog cene, valjalo bi da veci deo posla oko gradnje mogu da uradim sam sa pomoci prijatelja a ne da moram da angazujem majstore.

Unutrasnjost treba da zadovolji potrebu za cetiri lezaja (planiram krevete na sprat), i dovoljno prostora da se moze komotno provesti recimo kisni vikend (dakle mali kuhinjski deosa trpezarijom i eventualno malo kupatilce sa tus kabinom, klozetskom soljom i umivaonikom. Ipak glavna namena kucice je da se moze prespavati leti pod cvrstim krovom i da se mogu ostaviti stvari kada nismo tu. Leti bi se vreme uglavnom provodilo napolju pod vecim tremom koji moze biti sa cvrstim krovom ili mozda lozom ili slicnim nacinom da se napravi hladovina. Zimi se kucica nece koristiti.

Plac je sirok 8 metara, tako da procenjujem da najveca sirina kucice moze biti 5 - 6 metara da bi se ostavilo prostora da se moze obici oko nje. Povrsina kucice bi trebalo da bude 30-40 m2 (bez trema). Temelj bi bio najverovanije betonski.

Na Internetu nalazim samo na planove i resenja za drvne kuce za stanovanje ili luksuznije vikend kuce. Nigde ne mogu da nadjem kakvo resenje koje je jeftino i lako napravljivo bez mnogo komplikacija.

Da li je neko pravio nesto ovakvo ili me moze uputiti na vise informacija o gradnji kucica za ovu namenu?

 
Odgovor na temu

Nikola M
Češka

Član broj: 11660
Poruke: 360
*.hemofarm.com.



+25 Profil

icon Re: Drvena letnja kuca13.10.2009. u 07:45 - pre 176 meseci
Jesi mislio baraku, ili nešto jače...?
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Drvena letnja kuca13.10.2009. u 11:30 - pre 176 meseci
Tako nekako, samo ipak malo solidnije od sklepane barake, bar toliko da drzi sumske akrepe van :)
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.teletrader.com.



+10242 Profil

icon Re: Drvena letnja kuca13.10.2009. u 12:41 - pre 176 meseci
Ovako kako si opisao želje i mogućnosti, meni se u glavi oformila sledeća slika:
- betonska nulta ploča sa relativno plitkim temeljima (plitki zbog uštede materijala i zbog toga što ovako laka kuća ne zahteva posebno duboke temelje).
- ćoškovi kuće od debljih greda (12 x 12 na primer). Grede mogu i u beton (drvo prethodno impregnirano) a možeš da kupiš i posebne nosače greda za ovu namenu. Zapravo čitav kostur kuće treba uraditi gredama, a takođe i posebno odraditi otvore za prozore i vrata.
- kostur od greda obložiti OSB pločama spolja i unutra. Umesto OSB ploča mogu i daske (jedna preko druge) ali to je već komplikovanija varijanta. Preko OSB ploče, unutra može gips kartonska ploča, a za spolja nisam siguran, ali mislim da postoje fasade koje mogu da se nanose na OSB (možda sa mrežicom)
- prozori, vrata idu standardno.
- krovna konstrukcija mora standradna, od drvene građe, a krovni pokrivač već sam izaberi.

Sve u svemu, mislim da ovo neće biti ništa jeftinije od zidane kućice. Ako si već rešio da temelj bude betonski (drugačije ni ne može) onda si samo jedan korak od postavljanja betonskih stubova, vertikalnih, kao i horzontalnih betonskih greda - serklaža. A između betonskih greda - giter blokovi. Sve to ide brzo i jednostavno. I ako nikad nisi zidao, savladaćeš veštinu ređanja cigli / giter blokova veoma brzo. Jedino, prepusti izradu betonskih greda nekome kome je to profesija ili bar dobro zna kako se to radi.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

drbogi

Član broj: 5045
Poruke: 601
79.101.210.*

ICQ: 454238854


+3 Profil

icon Re: Drvena letnja kuca13.10.2009. u 13:36 - pre 176 meseci
Ako kućica treba da bude drvena, predlažem ti da iskopiraš nekakvu staru magazu ili vajat, to nije toliko komplikovano. Vertikalne grede na 1m, između se popuni daskom, gore se povežu i ide krov. Iznutra, mogu gipskarton ploče, ili opet neko drvo, između izolacija.

Ako i zidanje dolazi u obzir, možda bi bilo moguće ozidati do 1.5m visine, pa onda odatle krenuti sa krovom na 2 vode, gde bi u tom slučaju imao krovne prozore, i špicasta ulazna vrata, tj. pratila bi kosinu krova i imala 5 stranica, ako me razumeš. Na taj način izbegavaš gornju ploču, a estetski vrlo lepo izgleda. Mislim da je to i jeftinije rešenje, ako pronađem fotografiju postaviću je.


http://picasaweb.google.com/lh...NGwhuGBxAE&feat=directlink


http://picasaweb.google.com/lh...NGwhuGBxAE&feat=directlink



[Ovu poruku je menjao drbogi dana 13.10.2009. u 14:52 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao drbogi dana 13.10.2009. u 14:53 GMT+1]
 
Odgovor na temu

zraj
BG

Član broj: 106234
Poruke: 386



+3 Profil

icon Re: Drvena letnja kuca13.10.2009. u 15:23 - pre 176 meseci
Universo kućice:

http://www.uradi-sam.co.rs/vesti/universo-kucice.html
 
Odgovor na temu

Brodoplovac
Beograd

Član broj: 171299
Poruke: 838
*.adsl.verat.net.



+166 Profil

icon Re: Drvena letnja kuca13.10.2009. u 22:32 - pre 176 meseci
Evo predloga za zidanu kuću. Mislim da je ova zidana kuća dovoljna jednostavna da bi se mogla prihvatiti kao razumna solucija.

Ozidaj ytongom od 15 cm zidove. Cena je 863 dinara po kvadratu. Trebaće ti oko 600 evra za blokove.

Krov napravi od fosne na jednu vodu. Preko fosni stavi ondulin ili tegolu. Cena ondulin ploča je (odokativno) oko 400 dinara po kvadratu. Trebaće ti dvesta evra za ondulin ploče.

Još će ti trebati:
- Vrata
- Dva prozora. Veći za sobu i manji za kupatilo.
- Lepak za ytong, hidroizolacija ispod ytonga.
- Šrafovi i tiplovi za fosne i tegolu.
- Spoljni i unutrašnji premaz ytong zidova.
- Sve ostalo neophodno za kupatilo.
- Komunalna infrastruktura unutar kuće.

Sa obzirom da je reč o kući vrlo skromnih dimenzija obavezno ostavi mogućnost proširenja kuće.



 
Odgovor na temu

Black_eyed
Black_eyed
Kać (pored Novog Sada)

Član broj: 24662
Poruke: 841
195.178.50.*



+110 Profil

icon Re: Drvena letnja kuca14.10.2009. u 06:51 - pre 175 meseci
Ukoliko je gradnja u pitanju vise sam naklonjeni ovom resenju sa ytong-om nego sa drvetom ,cini mi se da se to sa drvetom zakomplikuje a pogotovo sto drvetu treba odrzavanje, farbanje inace nista od kuce za 10-15 godina...

Pade mi jos nesto napamet...Zasto ne bi potrazio polovne kontejnere za stanovanje, kupis 2 komada, spojis ih i napravis bas to sto ti treba. Napravis mali temelj (mogu i betonski stubici), da ti kontejneri nisu na zemlji i mozes izvesti neki krov na dve vode kada spojis kontejnere.
Vec imas i vrata i prozore i malu kuhinju i kupatilce...

http://www.containercity.com
...It's nothing very special...
Try and be nice to people, avoid eating fat, read a good book every now and then, get some walking in, and try and live together in peace and harmony with people of all creeds and nations.

Monty Python's The Meaning of Life
 
Odgovor na temu

spop

Član broj: 76674
Poruke: 32
77.46.247.*



Profil

icon Re: Drvena letnja kuca14.10.2009. u 11:57 - pre 175 meseci
Da li si razmisljao o varijanti da kupis neku staru brvnaru koju bi postavio na
betonski temelj uradio izolaciju i sve ono sto si zamislio. Poprilicno lepo izgleda.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Drvena letnja kuca14.10.2009. u 14:39 - pre 175 meseci
Citat:
spop:Da li si razmisljao o varijanti da kupis neku staru brvnaru koju bi postavio na
betonski temelj uradio izolaciju i sve ono sto si zamislio. Poprilicno lepo izgleda.


Da li bi mogao ukratko da opises gdje se to kupuju stare brvnare i kako se se transportuju do potrebne lokacije, tj. kako se izvodi sva ta demontaza/montaza sa jedne lokacije na drugu?
Takodje, ako mozes nesto da kazes i o toj izolaciji koja bi se tu uradila. Kako si to zamislio?

Ideja je super, ali ako mozes malo i nekim prakticnim savjetom to da nam priblizis bilo bi jos bolje.
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Drvena letnja kuca16.10.2009. u 00:04 - pre 175 meseci
Ne treba mi izolacija. Ideja je da ista daska sluzi i kao spoljna i unutrasnja povrsina. Pretpostavljam da bi samo trebalo da se na daskama naprave useci da mogu da se preklope kako ne bi ostajale rupe izmedju njih (slicno kao lamperija). Gornja ploca mi ne treba. Zamislio sam da krov ide na dve vode ali tako da jedna strana bude iznad kucice a druga da pokrije trem. Trema je u stvari najvazniji deo kucice, jer bi se tu najvise vremena provodilo.

Slicno su radjene planinske brvnare, samo sto je dobru i ocuvanu brvnaru tesko naci, a pogotovo da se uklopi u potrebnu povrsinu i preradi da bi bila funkcionalna sa tremom.

Zidanje me ne privlaci. Ima tu mnogo posla i komplikacija. U principu bi posao odradili i ytong blokovi ali kada ne bi moralo da se preko njih radi fasada a unutra da se malterise i sve ostalo - i to ne iz potrebe nego iz estetskih razloga. Ako koristim drvo, sve dobijam odjednom, apretpostavljam da bi kucica mogla da se sastavi maltene za vikend ako se sve dobro smisli i pripremi.

Pomenute universo kucice ponajvise lice na to sto sam zamislio, mada mi izgledaju nesto mnogo niske. Koliko mi se cini, one cak i nemaju stubove nego se daske uklapaju tako da formiraju čvrstu konstrukciju na uglovima.

Kontejneri dolaze u obzir kao prakticno mad amanje lepo resenje. Video sam da ribolovci cesto tako rese problem smestaja ali njima nije bitno kako to sve izgleda nego da mogu da prespavaju, jer su po ceo dan negde na reci. Ja nisam ribolovac, ja bih provodio vreme u bliyini kucice i voleo bih da mi prizor bude ugodan :) Doduse, ne znam da li uopste kod nas mogu da se nabave kontejneri, a da to ne budu oni vojni polutruli sa otpada.


Imam jos jednu nedomicu. Naime, uy objekat moram imati i klozet, bilo ukucici ili van nje. Uslovi za gradnju propisuju da septička jama mora biti zatvorenog tipa (ne sme se sadržaj iz nje izlivati u zemlju). To je ok za klozet, ali šta sa svakodnevnim koriscenjem vode za pranje sudova, tuširanje i slično. Tu vodu ako pustim u septičku jamu, brzo će se napuniti... Opet, ako napolju napravim česmu za pranje, i pustim da se voda odliva u zemlju, pre svega će mi se praviti blato... Ne mogu a nparavim poseban odvod koji će vodu odvesti niz teren gde bi se izlivala, jer prvo, to bi moralo da izađe iz mog palca a drugo, to je sve blizu reke, a ne želim da se voda sa deterdzentima izliva u reku (to je ionako zabranjeno).
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.tippnet.co.rs.



+292 Profil

icon Re: Drvena letnja kuca16.10.2009. u 20:10 - pre 175 meseci
Citat:
Predrag Supurovic: Ne treba mi izolacija. Ideja je da ista daska sluzi i kao spoljna i unutrasnja povrsina. Pretpostavljam da bi samo trebalo da se na daskama naprave useci da mogu da se preklope kako ne bi ostajale rupe izmedju njih

To se naziva brodski pod. Jednostavnije je u obe nalezuce daskecirkularom urezati kanal ~5mm i ubaciti izrezane ploce,kao od gajbi za jabuke.

Citat:
Predrag Supurovic: to je sve blizu reke,

Zbog ovog ne mozes imati drenaznu septicku.


[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 18.10.2009. u 23:00 GMT+1]
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Drvena letnja kuca16.10.2009. u 20:37 - pre 175 meseci
Evo nasao sam jedan video na youtube o gradnji kucice kakvu sam zamislio.

http://www.youtube.com/watch?v=1dE8u7YUKuA

Ja bih to eventualno radio nesto sirotinjskije: tanje grede i manja povrsina, jednobrodni krov, bez galerije za spavanje, mada ta galerija uopste nije losa ideja.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16343



+2920 Profil

icon Re: Drvena letnja kuca18.10.2009. u 10:55 - pre 175 meseci
Lepa je to kucica, ali mislim da tebi ne treba tako nesto...a i sumnjam da je nesto bas topla...

Ne znam da li si ikada gledao kako se pravi montazna kuca, iz toga moze da se nauci dosta.

Temelj ti ne treba, cak se i neke montazne kuce prave samo sa tampon plocom (bez temelja), a ne moras ni to vec celu konstrukciju jednostavno izdici sa nivoa zemlje sa gredama.

Kada napravis takav "temelj" na njega postavis suplju konstrukciju od greda, za spajanje postoje gotovi metalni elementi ili to mozes raditi ekserima ili po meni jos jednostavnije srafovima za drvo sa el. srafilicom.
Te suplje zidove najednostavnije zatvori sa OSB plocama (ili daskama) jer njima ne treba nikakav dodatni tretman zidove ispuni mineralnom vunom, a iznutra mozes zidove obloziti lameprijom, daskom, brodskim podom ili gips kartonom sve zavisi od toga koliko zelis natural look

Moj savet ti je da celu kucicu napravis od osb ploca i gredica to ce biti njajjeftinije, i najbrze a dovoljno kvalitetno resenje.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-213-198-205-222.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Drvena letnja kuca18.10.2009. u 12:12 - pre 175 meseci
zanimljiv nacin izgradnje "lamperija montazne kuce" [jeste da to bas i nije log cabin,ali dobro sad...]

nego,kako ovom ne treba temelj?
i sta je ona crno-siva traka sto su postavljali ispod glavnih greda na pod na 1:43?

 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16343



+2920 Profil

icon Re: Drvena letnja kuca18.10.2009. u 15:10 - pre 175 meseci
Citat:
Horvat
nego,kako ovom ne treba temelj?
i sta je ona crno-siva traka sto su postavljali ispod glavnih greda na pod na 1:43?

Ta crna traka je zastita od vlage, isto to postavljaju i kod montaznih kuca.

Ovakva kucica je "industrijska" nema tu nimalo majstorluka, sve se svodi na cistu montazu i nije ni malo jeftino...

Temelj ne treba jer je u pitanju veoma lagana konstrukcija.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-213-198-205-222.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Drvena letnja kuca18.10.2009. u 15:33 - pre 175 meseci
a koliko je stabilna u slucaju jacih vetrova?

 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.teletrader.com.



+10242 Profil

icon Re: Drvena letnja kuca19.10.2009. u 09:06 - pre 175 meseci
Citat:
Predrag Supurovic: Evo nasao sam jedan video na youtube o gradnji kucice kakvu sam zamislio.

http://www.youtube.com/watch?v=1dE8u7YUKuA

Ja bih to eventualno radio nesto sirotinjskije: tanje grede i manja povrsina, jednobrodni krov, bez galerije za spavanje, mada ta galerija uopste nije losa ideja.


Wow ! Razgalio sam se, maltene, pošla mi voda na usta ! Kako bih ja ovo rado ovako sklopio !!! Predivno. Ipak, ne mogu a da ne zamerim ponešto.

1. Čudno mi je da ispod podnih dasaka nisu ubacilii neki ozbiljniji izolacioni materijal. Na primer staklenu vudu.
2. Podne grede su nivelisali onim kosim podmetačima, ali mi je čudno da su te podmetače ostavili kao trajno rešenje. (!?). A oni će definitivno da iskliznu. Ti podmetači su samo privremeno konstrukcijsko rešenje, korisno u toku gradnje.
3. Nismo videli kako je izvedena elektrika. Ali dobro, verovatno spoljnim vodovima.
4. Nismo videli da li je bar teoretski moguće sprovesti neku vodu, kanalizaciju ...
5. Krov ne može onako da ostane. Tu svakako ide tegola ili neki drugi krovni pokrivač
6. Drvena građa mora ozbiljno da se zaštiti. Sa unutrašnje strane još i đene-đene, bar osnovno, ali sa spoljne strane morada bude ozbiljna, prava dugotrajna impregnacije. Posebno, ako je kućica (kao što jeste) na prilčno vlažnom podneblju.
7. Sve je zaista prelepo i preslatko, ali one daske su izuzetno hladne, kad krenu prave zimske hladnoće.

Sve u svemu, građevisnki materijal je perfektno prefabrikovan, milimetarski precizno. Stoga, verujem da je ovakva kućica, bar za naše pojmove - preskupa.

I još nešto: oni akumulatorski šrafcigeri svakako nisu P.R.C. proizvodnja, ali, za onakav rad jedna baterija ne traje više od pola sata !
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16343



+2920 Profil

icon Re: Drvena letnja kuca19.10.2009. u 21:50 - pre 175 meseci
Citat:
Java Beograd:  Ipak, ne mogu a da ne zamerim ponešto.

1. Čudno mi je da ispod podnih dasaka nisu ubacilii neki ozbiljniji izolacioni materijal. Na primer staklenu vudu.
2. Podne grede su nivelisali onim kosim podmetačima, ali mi je čudno da su te podmetače ostavili kao trajno rešenje. (!?). A oni će definitivno da iskliznu.

meni se cini da je to samo demo model kucice, postavljene da se vidi cisto kako ide montaza i kako kucica izgleda.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.teletrader.com.



+10242 Profil

icon Re: Drvena letnja kuca20.10.2009. u 07:46 - pre 175 meseci
Da, biće da je to zapravo reklamni film, a ne "live" kamera koja je snimala dok je neko montirao svoju kuću. Možda su sve to kasnije lepo razmontirali.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Drvena letnja kuca

Strane: 1 2

[ Pregleda: 17112 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.