Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako smanjiti potrosnju goriva?

elitemadzone.org :: AutoZone :: Kako smanjiti potrosnju goriva?

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 27831 | Odgovora: 62 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10242 Profil

icon Re: Kako smanjiti potrosnju goriva?20.11.2015. u 20:13 - pre 101 meseci
Interesantno je kako taj "naftni lobi" (valjda američki) naterao i Ruse, u sred hladnog rata da takođe prave benzinske motore maltene iste kao i one u Americi.

Dozvoljava, taj naftni lobi, u današnjici i automobile na struju, i na vodonik, i na komprimovani zemni gas, i na komprimovani vazduh, samo nikako da dozvoli automobil koji će da troši malo benzina - 1.6 l/100km

Mislim da je taj naftni lobi jako povezan sa masonima, iluminatima, jevrejima, Vatikanom, i naravno sa farmaceutskim lobijem.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Kako smanjiti potrosnju goriva?20.11.2015. u 20:17 - pre 101 meseci
Cekaj jesu li isparenja benzina zapaljiva ili ne?
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10242 Profil

icon Re: Kako smanjiti potrosnju goriva?20.11.2015. u 20:27 - pre 101 meseci
Naravno da su zapaljiva. Zapravo, benzin i ne gori, već samo benzinske pare.

Ali, jednaki efekat se može postići i takozvanim "osiromašenjem smeše". Dakle, u cilindre, zajedno sa vazduhom ubacivati manje benzina. Prema ovoj teoriji - to će onda doprineti većem isparavanju i manjoj potrošnji. Ali šipak.

Ljudi već decenijama usavršavaju benzinski motor sa unutrašnjim sagorevanjem, i naravno, došlo se do neke optimalne smeše (količine benzina u vazduhu) koja daje optimalne rezulate - najviše snage uz najmanju potrošnju. I to je to. Može i manje banzina, ali onda nema 200 na sat. Može još siromašnija smeša, ali onda ne može ni 100 na sat. Može i još siromašnija, ali onda motor počne da trokira.

I taman kad naučiš konja da ne jede - a on lipsao !


OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Kako smanjiti potrosnju goriva?20.11.2015. u 22:04 - pre 101 meseci
Znaci moguce je voziti auto pomocu isparenja iz benzina! :-)
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10242 Profil

icon Re: Kako smanjiti potrosnju goriva?21.11.2015. u 16:55 - pre 101 meseci
Naravno da je moguće. Zapravo, svi automobili na svetu danas voze samo i jedino na isparenju benzina. Nikako drugačije. (benzin ispari u usisnoj grani)

Ono oko čega se diskutuje je količina benzina koji mora da ispari (i zapali se) da bi motor mogao da radi i ostvari deklarisanu snagu.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

pajapop
Beograd

Član broj: 183139
Poruke: 1800
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+632 Profil

icon Re: Kako smanjiti potrosnju goriva?21.11.2015. u 21:34 - pre 101 meseci
Da sam danas umro, umro bi sa uverenjem da se gorivo usisava ili ubrizgava i rasprsuje u vidu fine magle pomocu dovedenog vazduha...I ta fina "magla" se koristi kao gorivo...a ne benzinska isparenja...A kolicina tog goriva zavisi od zapremine vazduha koji ulazi u motor i opterecenja motora... Benzinska i uljna isparenja se mogu samo reciklirati i kao takva se koristite kao dopuna sa osnovnim gorivom koje je dopremljeno u usisnu granu...
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Kako smanjiti potrosnju goriva?22.11.2015. u 04:10 - pre 101 meseci
Pa onda da iskoristimo i izduvne gasove koji pre izlaska u atmosferu, napravimo krug da pokrene neki klip i generise dodatno punjenje neke baterije,
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Kako smanjiti potrosnju goriva?22.11.2015. u 08:19 - pre 101 meseci
Ili prosto lazes kao Nemac, koliko ti auto trosi:)
 
Odgovor na temu

pajapop
Beograd

Član broj: 183139
Poruke: 1800
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+632 Profil

icon Re: Kako smanjiti potrosnju goriva?22.11.2015. u 08:44 - pre 101 meseci
Citat:
pajapop:
Da sam danas umro, umro bi sa uverenjem da se gorivo usisava ili ubrizgava i rasprsuje u vidu fine magle pomocu dovedenog vazduha...I ta fina "magla" se koristi kao gorivo...a ne benzinska isparenja...A kolicina tog goriva zavisi od zapremine vazduha koji ulazi u motor i opterecenja motora... Benzinska i uljna isparenja se mogu samo reciklirati i kao takva se koristite kao dopuna sa osnovnim gorivom koje je dopremljeno u usisnu granu...


U stvari, ja se ovde moram malo ispraviti ili dopuniti...Postoji mogucnost koriscenja para goriva, ali opet samo kao dopuna osnovnom gorivu...Pored sistema za recirkulaciju benzinskih i uljnih isparenja, pare iz rezervoara za gorivo se mogu odvoditi u posebnu posudu za sakupljanje isparenja, gde ih kristali drvenog uglja sakupljaju, deluju kao sundjer...Prilikom startovanja i rada motora, svez vazduh cirkulise kroz tu posudu i odvodi ta isparenja u usisnu granu koji sagoravaju u motoru...Ovaj proces se naziva "prociscavanjem"...Normalno, to nemaju svi automobili, ja ne mogu sad da se setim nekog konkretnog, ali verujem da savremeniji to uveliko imaju...Ali svrha svega toga je pre svega u ocuvanju zivotne okoline, a ne u postizanju nekih znacajnijih performansi u smislu smanjenja potrosnje...ona sigurno postoji, ali ne verujem da je znacajna...Osim, ako neko ne istakne neke posebne rezultate...
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10242 Profil

icon Re: Kako smanjiti potrosnju goriva?22.11.2015. u 13:42 - pre 101 meseci
Citat:
pajapop: Da sam danas umro, umro bi sa uverenjem da se gorivo usisava ili ubrizgava i rasprsuje u vidu fine magle pomocu dovedenog vazduha...I ta fina "magla" se koristi kao gorivo...a ne benzinska isparenja...

"Čovek uči dok je živ" kaže stara poslovica.

Dizel gorivo se raspršava u vidu fine magle (kao dim od cigarete) i kao takav se pali.
Benzin isparava u usisnoj grani, i u cilindru se pali smeša bezinske pare i vazduha.

Dizel je slabo isparljivo gorivo. Benzin je veoma isparljiv. Onog delića sekunde kad bi se benzin, teoretski, raspršio u vidu fine magle - istog momenta bi ispario i "maglu" ne bi ni video.

Natopi parče vate benzinom, pa tako prevuci vatom preko neke glatke površine. Staklo na primer. Sloj benzina isparava momentalno.
Uradi isto dizelom, pa ćeš videti koliko dugo dizel ostaje.

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Igor88

Član broj: 176643
Poruke: 279



+20 Profil

icon Re: Kako smanjiti potrosnju goriva?22.11.2015. u 14:57 - pre 101 meseci
Ne bih se složio sa konstatacijom da "Benzin isparava u usisnoj grani, i u cilindru se pali smeša bezinske pare i vazduha", jer bar ja, takvog benzinca još nisam vidio (što ne znači i da ga nema). Naročito kod benzinaca sa direktnim ubrizgavanjem u cilindar.
Na autu koji imam i koji je 15 godina star, ima i evap sistem koji se ovdje spominje, ali on je tu više sa aspekta "prehrane" u vidu uštede goriva i ekoloških razloga (motor je Euro 4, a star je 15 godina) i da ne bude zabune, lično smatram da bi se tehnologiji "isparavanja benzina" možda trebala posvetiti veća pažnja.
 
Odgovor na temu

T.r.o.n.i.c.Srb

Član broj: 330926
Poruke: 81
*.dynamic.sbb.rs.



+11 Profil

icon Re: Kako smanjiti potrosnju goriva?22.11.2015. u 15:17 - pre 101 meseci
Citat:
Igor88: Ne bih se složio sa konstatacijom da "Benzin isparava u usisnoj grani, i u cilindru se pali smeša bezinske pare i vazduha", jer bar ja, takvog benzinca još nisam vidio (što ne znači i da ga nema). Naročito kod benzinaca sa direktnim ubrizgavanjem u cilindar.
Na autu koji imam i koji je 15 godina star, ima i evap sistem koji se ovdje spominje, ali on je tu više sa aspekta "prehrane" u vidu uštede goriva i ekoloških razloga (motor je Euro 4, a star je 15 godina) i da ne bude zabune, lično smatram da bi se tehnologiji "isparavanja benzina" možda trebala posvetiti veća pažnja.

Naravno da postoji i da se uveliko primenjuje isparavanje benzina, nema tu neke posebne tehnologije dovoljno je rasprsiti benzin u cilindar i samo svojstvo benzina da isparava na 60-70C ce dovesti do toga da se sav benzin pretvori u paru. Znaci dovoljno je samo rasprsiti benzin i on ce poceti da isparava ( a kada je motor zagrejan isparavanje je jos brze i efikasnije)
 
Odgovor na temu

Igor88

Član broj: 176643
Poruke: 279



+20 Profil

icon Re: Kako smanjiti potrosnju goriva?22.11.2015. u 15:48 - pre 101 meseci
Kolega je rekao da benzin isparava u usisu i da takav ide na sagorijevanje. Za taj sistem sam rekao da ne znam da postoji, a da postoje evap isparenja koja idu usisnom granom.
Za sistem koji si ti opisao, nikako mi nije jasno odakle benzinu vrijeme (kada ga smjeste u direktno u cilindar) da stigne da ispari? Koliko znam, benzin se pritiskom dovodi u maglovitom stanju (pogodnom za bolje miješanje vazduhom) + mješa sa vazduhom sa strane i ide na sagorjevanje. Ne vidim kako im "vremena" da isparava kad ga direkt dovedu u cilindar. Ne znam, meni ta teorija nekako ne drži vodu. Lično sam smatrao da se, baš zbog navedenog, benzin pod pritiskom ubacuje u cilindre u vidu magle, zbog boljeg miješanja sa molekulima vazduha, što ujedno daje bolje sagorijevanje, ekonomičnost potrošnje u odnosu na karburatorske sisteme (kod kojih takođe nema ništa u usisnoj grani, osim povratnih gasova). Da u svemu ovome još i ima vremena za isparavanje, meni nije bilo poznato, ali evo izgleda da ima...

[Ovu poruku je menjao Igor88 dana 22.11.2015. u 16:59 GMT+1]
 
Odgovor na temu

T.r.o.n.i.c.Srb

Član broj: 330926
Poruke: 81
*.dynamic.sbb.rs.



+11 Profil

icon Re: Kako smanjiti potrosnju goriva?22.11.2015. u 16:12 - pre 101 meseci
Ako hoces da proveri u zagrejanu rernu rasprsi vodu ( najbolje ona pumpica od tecnsti za pranje prozora) i videces da ce voda trenutno da ispari, isto se desava i u cilindru samo sto je "magla" mnogo finija, pri kompresovanju vazduha i benzina temperatura raste i cim predje 70C magla je vec pretvorena u paru( radna temperatura motora je oko 80C dok je temperatura u cilindru mnogo veca pa samim tim cim se se smesa pojavi u cilindru ona pocinje da isparava).
 
Odgovor na temu

pajapop
Beograd

Član broj: 183139
Poruke: 1800
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+632 Profil

icon Re: Kako smanjiti potrosnju goriva?22.11.2015. u 17:58 - pre 101 meseci
Citat:
Java Beograd:
Dizel gorivo se raspršava u vidu fine magle (kao dim od cigarete) i kao takav se pali.
Benzin isparava u usisnoj grani, i u cilindru se pali smeša bezinske pare i vazduha.


Dobro...sve jedno, neke stvari se uzimaju "zdravo za gotovo"...Poenta je u drugom...Kod klasicnih automobila, gorivo se doprema u tecnom stanju, pa se vazduhom i pritiskom rasprsuje u usisnu komoru...Ovde je poenta, da se gorivo usisa u gasovitom stanju, da bi kao gasni fluid imao bolju distribuciju kroz usisnu granu do komora za sagorevanje...Odgledao sam neke klipove, mislim da sam i nasao jedan adekvatan ( do duse ne rade mi zvicnici ali mislim da je to to):https://www.youtube.com/watch?v=l3mVhmlbwP8...ako je to to, onda to i nije losa stvar, samo to je jos uvek "budzevina" ... dok se ne atestira i ne prodje odgovarajuce provere, jos uvek je u fazi eksperimenta pojedinaca...Ali kao sto postoje servisi za ugradnju auto gasa, nadam se da ce poceti i ugradnja ovakvih benzinskih, kako bi ih nazvao..."paroraspsivaca"...
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
89.216.32.*



+10242 Profil

icon Re: Kako smanjiti potrosnju goriva?23.11.2015. u 08:04 - pre 101 meseci
OK, da se vratimo na srž teme, a to je potrebna količina goriva. Dakle, dal' isparava ovde ili onde, 'vako ili onako - manje je bitno. Ono šta meni zvuči nelogično, to je deklarisana količina goriva.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Igor88

Član broj: 176643
Poruke: 279



+20 Profil

icon Re: Kako smanjiti potrosnju goriva?23.11.2015. u 10:29 - pre 101 meseci
Pa možda i nije manje bitno, obzirom da kolege tvrde da, u postojećim benzinskim sistemima benzin već isparava (u usisu ili cilindru) i da se u takvom isparenom stanju sagorijeva, pa se stiče zaključak da, ili ovaj malo „lagi“ vezano za potrošnju isključivo na benzinskim isparenjima, ili postojeći sistemi ne rade na način opisan u prethodnim postovima, a lično smatram da ne rade. Takođe, od uvijek sam se pitao zašto benzinski injektori ne rade na većim pritiscima (kao dizelski). Sasvim je sigurno da postoji neki razlog, ili tehičko-tehnološki, kojeg možda nisam svjestan, ili ovaj naprijed spomenuti, vezano za moto-lobi.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
89.216.32.*



+10242 Profil

icon Re: Kako smanjiti potrosnju goriva?23.11.2015. u 11:10 - pre 101 meseci
Citat:
Igor88: ... od uvijek sam se pitao zašto benzinski injektori ne rade na većim pritiscima (kao dizelski). Sasvim je sigurno da postoji neki razlog, ili tehičko-tehnološki, kojeg možda nisam svjestan, ili ovaj naprijed spomenuti, vezano za moto-lobi.

Možemo moto-lobi da ostavimo po strani. Jer to celu diskusiju dovodi do apsurda. Dakle, ništa masoni, jevreji, vatikan i slično.

Benzin je sklon samozapaljenju tj. detonaciji kad je izložen visokim pritiscima. Dizel nije.

Ubrizgavanje benzina (u usisnu granu, ili direktno u cilindre, svejedno) obavlja se u usisnom taktu. Onda sledi kompresija (vazduha i bezina, tj. benzinksih para) , i pred sam kraj kompresije ide varnica i paljenje smeše.

Ubrizgavanje dizela, naprotiv ide pred sam kraj kompresije. U usisnom taktu usisava se čist vazduh, čist vazduh se komprimuje (znatno veći stepen kompresije) i pred sam kraj kompresije ubrizgava se dizel. Komprimovani vazduh je već vreo (Karnoov termodinamički proces) pa tako dolazi do zapaljenja dizela.

Kad imaš ovo u vidu, skapiraš da veoma visok pritisak ubrizgavanja benzina i nije potreban, jer svejedno, u usisnom taktu cilindar "srče" tj. "uvlači" i vazduh i gorivo iz brizgaljki. Potreban je samo dovoljno veliki pritisak da se gorivo rasprši i kažem, ispari, da bi se sve zajedno komprimovalo i zapalilo.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Power Manager

Član broj: 331293
Poruke: 80



+76 Profil

icon Re: Kako smanjiti potrosnju goriva?23.11.2015. u 11:28 - pre 101 meseci
Evo, na mojoj skoda "Felaciji" iz 97-e, nikako da idem ispod 8 Lit/100Km.

Ako mi neko pomogne,

-Donosim res prase, gajbu hladnog i za predjelo 2L loze .....valjane,

 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Kako smanjiti potrosnju goriva?23.11.2015. u 17:50 - pre 101 meseci
Citat:
jer svejedno, u usisnom taktu cilindar "srče" tj. "uvlači" i vazduh i gorivo iz brizgaljki.


Ovaj deo nije tacan,ne uvlaci.Direktno se ubrizgava u cilindar,isto vazi i za dizel.


Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: AutoZone :: Kako smanjiti potrosnju goriva?

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 27831 | Odgovora: 62 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.