Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

strucnjaci za srpski jezik

elitemadzone.org :: MadZone :: strucnjaci za srpski jezik

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 40683 | Odgovora: 41 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

luaay

Član broj: 64504
Poruke: 1218



+37 Profil

icon strucnjaci za srpski jezik 12.12.2009. u 09:33 - pre 174 meseci
treba mi objasnjenje par reci i izreka i zasto se tako zovu,tj odakle su dosli:
1."kostace te ko svetog Petra kajgana"
2.camuga
3.bosiljak
4.boginje (aludira na Boga?)? hrvati zovu vodene kozice pa me zanima distinkicija.


ako ima jos slobodno unesite.
p.s.nadam se da ovo nece biti cenzurisano jer nema potrebe.
hvala
NISAM TROLL!
 
Odgovor na temu

Take 5

Član broj: 200551
Poruke: 1423
109.93.18.*



+12 Profil

icon Re: strucnjaci za srpski jezik12.12.2009. u 10:23 - pre 174 meseci
LOL!
"Platićeš k'o Grčka"
"Razbuc'o ga k'o Bugarsku Skupštinu"
...

"Take Five" is the famous jazz piece written by Paul Desmond and performed by The Dave Brubeck Quartet. It is famous for its distinctive saxophone line and use of the unusual quintuple (5/4) time, from which its name is derived.

Take Five (1966)

Take Five by Al Jarreau 1976
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.ptt.rs.



+257 Profil

icon Re: strucnjaci za srpski jezik12.12.2009. u 10:36 - pre 174 meseci
a "razbice ga ko Panta pitu"?

Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

Take 5

Član broj: 200551
Poruke: 1423
109.93.18.*



+12 Profil

icon Re: strucnjaci za srpski jezik12.12.2009. u 11:14 - pre 174 meseci
... ili "k'o Bugar ćure"

"Take Five" is the famous jazz piece written by Paul Desmond and performed by The Dave Brubeck Quartet. It is famous for its distinctive saxophone line and use of the unusual quintuple (5/4) time, from which its name is derived.

Take Five (1966)

Take Five by Al Jarreau 1976
 
Odgovor na temu

maksvel

Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: strucnjaci za srpski jezik12.12.2009. u 11:39 - pre 174 meseci
Stručnjaci za srpski jezik LOL!
Citat:
Apokrifna priča kaže da su Isus i sveti Petar prenoćili kod nekog seljaka, koji ih nije ponudio večerom pa su legli gladni. Zato se u neko doba sveti Petar ustao, ukrao nekoliko jaja i napravio kajganu. Kad se najeo, legao je spavati kraj Isusa. No, seljak je primetio krađu i lopova pa ga je nekoliko puta opalio kocem po leđima, za kaznu. Zato je sveti Petar probudio Isusa i predložio mu da zamene mesta, bojeći se što će mu seljak još učiniti. Isus je pristao. No, tada se seljak setio da je izdevetao samo jednoga, a da su jaja vjerojatno podelili, pa je opet ustao i raspalio po onom drugom, tj. opet po svetom Petru.
 
Odgovor na temu

fanfon
Apatin

Član broj: 15355
Poruke: 2658
93.87.154.*



+363 Profil

icon Re: strucnjaci za srpski jezik12.12.2009. u 13:12 - pre 174 meseci
Čamuga(uglješa):

1)Pravoslavni brat iz Kenije.
2)Dete na 600 stepeni. Na 100 stepeni je Žarko, a na 6000 Sunčica.
3)Sin posnosnog rudara ili coveka koji ceo zivot radi sa mashinama za vadjenje uglja(sa ponosom)
4)Čovek negroidne rase, afrikanac, crnja, čamuga. Izraz od milja.

Use Your Mind. Or someone else will.
 
Odgovor na temu

Yoba
Projektant

Član broj: 240687
Poruke: 121
*.dynamic.sbb.rs.



+11 Profil

icon Re: strucnjaci za srpski jezik12.12.2009. u 13:30 - pre 174 meseci
Citat:

Apokrifna priča kaže da su Isus i sveti Petar prenoćili kod nekog seljaka, koji ih nije ponudio večerom pa su legli gladni. Zato se u neko doba sveti Petar ustao, ukrao nekoliko jaja i napravio kajganu. Kad se najeo, legao je spavati kraj Isusa. No, seljak je primetio krađu i lopova pa ga je nekoliko puta opalio kocem po leđima, za kaznu. Zato je sveti Petar probudio Isusa i predložio mu da zamene mesta, bojeći se što će mu seljak još učiniti. Isus je pristao. No, tada se seljak setio da je izdevetao samo jednoga, a da su jaja vjerojatno podelili, pa je opet ustao i raspalio po onom drugom, tj. opet po svetom Petru.



EPIC FAIL! xD lol :))))))
 
Odgovor na temu

NoneVi
Novi Sad

Član broj: 116972
Poruke: 17
*.dynamic.sbb.rs.



+24 Profil

icon Re: strucnjaci za srpski jezik12.12.2009. u 14:25 - pre 174 meseci
Citat:
[url=/p2463964][/url]: Apokrifna priča kaže da su Isus i sveti Petar prenoćili kod nekog seljaka, koji ih nije ponudio večerom pa su legli gladni. Zato se u neko doba sveti Petar ustao, ukrao nekoliko jaja i napravio kajganu. Kad se najeo, legao je spavati kraj Isusa. No, seljak je primetio krađu i lopova pa ga je nekoliko puta opalio kocem po leđima, za kaznu. Zato je sveti Petar probudio Isusa i predložio mu da zamene mesta, bojeći se što će mu seljak još učiniti. Isus je pristao. No, tada se seljak setio da je izdevetao samo jednoga, a da su jaja vjerojatno podelili, pa je opet ustao i raspalio po onom drugom, tj. opet po svetom Petru.


ja ovu pricu znam samo sa titom u glavnoj ulozi :-)
On a long enough timeline, the survival rate for everyone drops to zero.
 
Odgovor na temu

maksvel

Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: strucnjaci za srpski jezik12.12.2009. u 15:23 - pre 174 meseci
Pa logično, kada je u jednom periodu bilo Tito==Bog. Je l' u toj priči sa njim bio A. Ranković?
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
109.93.191.*



+558 Profil

icon Re: strucnjaci za srpski jezik12.12.2009. u 16:35 - pre 174 meseci
Citat:
luaay: treba mi objasnjenje par reci i izreka i zasto se tako zovu,tj odakle su dosli:
1."kostace te ko svetog Petra kajgana"
2.camuga
3.bosiljak
4.boginje (aludira na Boga?)? hrvati zovu vodene kozice pa me zanima distinkicija.

A na sta se tacno misli ovim izrazima? Hajde prvo to ne postoji sam kod nas, ali ovo ostalo, za sta su to u tvom kraju "sinonimi" pa se raspitujes. Ovako je malo nejasno. Hajde ovo "camuga" , to tako neki ovde prevode nigger, mada je ranije, pre jedno 20 godina prevod bio "crncuga" ali negde od Pulp Fiction su uveli to "camuga" ne znam zasto. Mi smo "camuga" zvali ono sto negde zovu "macola", kad nekome udaras kokavce tako sto mu stavis saku na glavu pa odapnes srednji prst. Na sta se tacno kod tebe odnosi ovo "bosiljak" ili "boginje" ?
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

Bojan Basic
SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: strucnjaci za srpski jezik12.12.2009. u 17:17 - pre 174 meseci
Citat:
luaay:
treba mi objasnjenje par reci i izreka i zasto se tako zovu,tj odakle su dosli:
1."kostace te ko svetog Petra kajgana"

Slična izreka postoji u grčkom jeziku, s razlikom u tome što je na mestu svetog Petra tamo sveti Đorđe. Neko je, prema predanju, svetom Đorđu napravio kajganu i nju mu odneo u crkvu. Utom su naišli neki trgovci da se pomole u crkvi, ali nisu mogli odoleti kad su videli kajganu, i pojedoše je. Onda ih je sveti Đorđe kaznio tako što im nije dao da izađu iz crkve dok svako od njih ne ostavi po jedan zlatnik. Dakle, skupo ih je izašla ova kajgana svetog Đorđa.

Kod nas je izreka preneta, s tim što je u njoj umesto svetog Đorđa učešće uzeo nešto poznatiji „kolega“.

Doduše, postoje i druge priče, po kojima čak nije u pitanju kajgana koja je bila u vlasništvu svetog Petra, već kajgana koju je sam sveti Petar skupo platio (a činjenica je da su oba zaključka moguća na osnovu formulacije). Jednu od tih priča čak je obradio u formi pesme i Jovan Jovanović Zmaj („Skupa kajgana svetoga Petra“). No, sve su one nastale dosta kasnije, i zato je malo verovatno da izreka potiče od njih — već je najpre upravo obrnuto, tj. da su priče nastale u pokušaju da se za izreku pruži objašnjenje.

Citat:
luaay:
4.boginje (aludira na Boga?)? hrvati zovu vodene kozice pa me zanima distinkicija.

Maretić u ’Gramatici hrvatskoga ili srpskoga književnog jezika’ kaže kako „misli da upravo znači: bolest od boga poslana“, a pre njega je Daničić u rečniku JAZU tumačio ovu reč preko (donjo)nemačkog Pocken (boginje). Ovo poslednje je i Skokov stav, ali problem je u tome što nemačko p ne prelazi u naše b u pozajmicama. Otuda on dalje navodi da se ipak „umešala reč bog“ — što bi objasnilo i (takođe sumnjivo) pojavljivanje g.

Možda ovo deluje malo klimavo, ali zanimljivo je napomenuti da se boginje u nekim krajevima nazivaju ’kozice’. To bi moglo da ipak uplete nemački u celu priču, budući da bi se u narodnoj etimologiji nem. Pocken moglo pobrkati sa nem. Bock (jarac), i tako pogrešno prevesti.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

jonathan
Aleksandar Ilic
Aleksinac

Član broj: 2113
Poruke: 456
*.nat.medianis.net.

Jabber: yu1is@elitesecurity.org
ICQ: 62419462


+45 Profil

icon Re: strucnjaci za srpski jezik12.12.2009. u 19:20 - pre 174 meseci
3) bosiljak se kaže βασιλικόν, što je od βασϊλις (kralj), isti koren kao i praznik Vasilica i još neke reči
-=- 73 de YU1IS -=-
 
Odgovor na temu

luaay

Član broj: 64504
Poruke: 1218



+37 Profil

icon Re: strucnjaci za srpski jezik13.12.2009. u 08:26 - pre 174 meseci
odlicno.ovo je bolje nego sto sam ocekivao.dakle "cam" je staro srpska rec za ugalj?
NISAM TROLL!
 
Odgovor na temu

Beltrammi

Član broj: 42910
Poruke: 883
..7-r.retail.telecomitalia.it.



+11 Profil

icon Re: strucnjaci za srpski jezik13.12.2009. u 09:31 - pre 174 meseci
Citat:
)Dete na 600 stepeni. Na 100 stepeni je Žarko, a na 6000 Sunčica.


Treba:

Zarko 40 stepeni
Ognjen 80 stepeni
Ugljesa 120 stepeni
 
Odgovor na temu

ivan_sim
ivan savic
frigomehanicar,serviser bele tehnike
krusevac

ivan_sim
Član broj: 204327
Poruke: 641
89.216.88.*



+32 Profil

icon Re: strucnjaci za srpski jezik14.12.2009. u 01:43 - pre 174 meseci
Koliko ja znam bosiljak je biljka.

Ponuda klima uredjaja na:
http://www.facebook.com/sim.sbt
SERVIS BELE TEHNIKE "SIM"
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

maliradojca

Član broj: 55393
Poruke: 242
*.dynamic.sbb.rs.



+132 Profil

icon Re: strucnjaci za srpski jezik14.12.2009. u 02:29 - pre 174 meseci
Citat:
Koliko ja znam bosiljak je biljka.

Ma zakuni se By the way ,covek pita odakle poticu reci a ne sta je bosiljak
 
Odgovor na temu

barakuda111

Član broj: 122532
Poruke: 180
109.93.135.*



+32 Profil

icon Re: strucnjaci za srpski jezik14.12.2009. u 02:31 - pre 174 meseci
Ajde strucnjaci za srpski jezik, na sta mislite kad kazete zavijaca, a na sta kad kazete przenica?
Ljubav, mir & sir
 
Odgovor na temu

Take 5

Član broj: 200551
Poruke: 1423
93.86.84.*



+12 Profil

icon Re: strucnjaci za srpski jezik14.12.2009. u 02:50 - pre 174 meseci
^ U Sremu je ovako:
"Zavijača" je hleb umočen u smesu od jaja, brašna i mleka pa ispržen na ulju (ili masti). "Otmeniji" naziv je "pofezna"
"Prženica" je prepržen hleb (tost).

"Zavijača" se u nekim drugim krajevima zove "prženica", "pofezna", a ponegde i "rutavci"

PS
Kada sam služio vojsku niko nije znao šta znači reč "amper", kako mi u Sremu zovemo posudu za vodu ("kofa")

"Take Five" is the famous jazz piece written by Paul Desmond and performed by The Dave Brubeck Quartet. It is famous for its distinctive saxophone line and use of the unusual quintuple (5/4) time, from which its name is derived.

Take Five (1966)

Take Five by Al Jarreau 1976
 
Odgovor na temu

barakuda111

Član broj: 122532
Poruke: 180
109.93.135.*



+32 Profil

icon Re: strucnjaci za srpski jezik14.12.2009. u 04:14 - pre 174 meseci
Secam se kao klinac kad sam rekao drustvu da je zavijaca hleb zavijen u jaja i isprzen na masti, a da je przenica isprzeni hleb (tost) svi su me gledali kao da sam blesav :)

Tada je za vecinu njih bilo obrnuto, zavijaca (tost), przenica (hleb zavijen u jaja) sto je meni zvucalo totalno nelogicno, hehe... :)
Ljubav, mir & sir
 
Odgovor na temu

Black_eyed
Black_eyed
Kać (pored Novog Sada)

Član broj: 24662
Poruke: 841
195.178.50.*



+110 Profil

icon Re: strucnjaci za srpski jezik14.12.2009. u 06:33 - pre 174 meseci
Za mene:

Zavijača - vrsta pite

Hleb uvaljan u jaja i ispečen - Moča

...It's nothing very special...
Try and be nice to people, avoid eating fat, read a good book every now and then, get some walking in, and try and live together in peace and harmony with people of all creeds and nations.

Monty Python's The Meaning of Life
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: strucnjaci za srpski jezik

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 40683 | Odgovora: 41 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.