Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Soping u Segedinu

elitemadzone.org :: MadZone :: Soping u Segedinu

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 28425 | Odgovora: 44 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Soping u Segedinu15.08.2014. u 20:11 - pre 118 meseci
Matora tema, ali da ne otvaram novu sa istim naslovom...

Sutra ću turistički da se provozam do Budimpešte.
Granicu ću preći kod Đale, pa i proći kroz Segedin.

Svratio bih možda u Tesco i Arkad.
Ako se baš nečim oduševim možda i kupim.

Je l' i dalje minimum 48000Ft?

Kako ide sa tim povraćajem AFA-e?

Kako sam ukapirao:
1. pre nego što počne račun treba da naglasim da mi je potrebna potvrda za povraćaj AFA-e?
2. racun treba da bude minimum 48000Ft
3. Sa tom potvrdom sta dalje? Na njihovoj ili nasoj granici trazim neku potvrdu ili povracaj poreza? Moze li neko detaljno da mi objasni proceduru?
4. Gde mi se daje novac? Citam da ako hocu da dobijem celu sumu da moram da se vratim nazad u tu prodavnicu. To mogu istog dana?
5. Na granici (cijoj?) neke agencije vracaju porez, ali uzimaju neki procenat (koliki otprilike?)
6. Je l' postoji kod nas neka agencija, recimo u BG-u gde mogu to da podignem?
 
Odgovor na temu

Flo33
Slovenija

Član broj: 137113
Poruke: 738



+1554 Profil

icon Re: Soping u Segedinu15.08.2014. u 20:44 - pre 118 meseci
U Mađarskoj nisam uzimao povraćaj poreza, ali ti je uvek ista stvar, gde god da sam vraćao isto sam radio (sad na žalost ne mogu, rezident EU sam)

Dakle, kupiš stvari u vrednosti preko limita za povrat poreza, naravno mora biti u istoj trgovini, (neki nisu shvatili to, pa su mislili na granici da dobiju sa skupnim računima), zamoliš kasirku (tesco, ikea i veći lanci nemaju direkt na kasi, nego na službi za korisnike) da ti ispuni formular za tax free. Daš pasoš, ona ti sve lepo napiše, da u kovertu, i gotov si sa tim delom. Posle na granici, odeš cariniku mađarskom, daš mu koverat, može da se desi da traži da vidi robu (mora biti neraspakovana, u original pakovanju) on ti pečatira, zavede u sistem, i dobiješ nazad formular. Na samoj granici može da ima neki od servisa za povrat (blue tax, i slično) i odmah dobiješ pare nazad, umanjene za proviziju njihovu. Recimo umesto 22% ti daju 17%, zavisi od firme. Možeš takođe i u BG, KG, zavisi gde imaju kancelarije tax free servisi. A najisplatiljivija varijanta je da u prodavnici gde si kupio robu odeš nazad sa overenim formularom i dobiješ pun povrat poreza. Mislim da važi 5 godina, ako se ne varam, pogledaj na opštim uslovima, napisanim na koverti.

Obrati pažnju ako kupuješ u manjim trgovinama, pitaj imaju li formulare, jer sam par puta dobio info od prodavca da su oni mala trgovina, i ne rade sa povratom poreza ništa. (doduše kada sam se okrenuo da izađem, skoro uvek su mi ponudili popust u visini DDV-a, što mi je još bolje:))

Pozdrav
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Soping u Segedinu15.08.2014. u 23:22 - pre 118 meseci
Posto je recimo Segedin na granici, mogu da se vratim odmah sa overenim papirom u tu prodavnicu i uzmem novac?
 
Odgovor na temu

Flo33
Slovenija

Član broj: 137113
Poruke: 738



+1554 Profil

icon Re: Soping u Segedinu15.08.2014. u 23:31 - pre 118 meseci
Naravno.

Info:
http://www.globalblue.com/cust...tax-free-shopping-in-hungary1/
Opšti uslovi:
http://www.globalblue.com/cust...opping/tax-free-shopping-faqs/

Edit:
Formular je validan 150 dana, u slučaju da si rezident, i da planiraš preseljenje u zemlju van EU, formular se može aktivirati i do 5 godina. Ili 3, ne sećam se šta mi je rekla gospođa u austrijskoj ispostavi Tax free

[Ovu poruku je menjao Flo33 dana 16.08.2014. u 00:44 GMT+1]
 
Odgovor na temu

kamicak

Član broj: 38051
Poruke: 630
62.193.153.*



+156 Profil

icon Re: Soping u Segedinu16.08.2014. u 07:42 - pre 117 meseci
Samo izračunaj kolika ti je satnica, jer ćeš se načekati na granici zbog formulara, pa vidi da li ti se isplati.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Soping u Segedinu

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 28425 | Odgovora: 44 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.