Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7704148 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet09.07.2013. u 13:14 - pre 131 meseci
Parametri sagorevanja ne zavise samo od goriva, već i od celog sistema - od kotla u koji je gorionik ugrađen, od visine dimnjaka, od veličine grejanog prostora, od mnogo toga još. Parametri se razlikuju, odnosno mogu da se razlikuje čak i kad je reč o naizgled identičnim sistemima. Jedini pouzdan način da se gorionik podesi je pomoću analizatora dima. Nažalost, u Srbiji niko, ne računajući dvojicu proizvođača gorionika, to na taj način (još) ne radi, osim moje malenkosti.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

danko69
Danijel Miljković
Kruševac

Član broj: 128241
Poruke: 9
*.com
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Grejanje na pelet09.07.2013. u 13:21 - pre 131 meseci
>
 
0

danko69
Danijel Miljković
Kruševac

Član broj: 128241
Poruke: 9
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet09.07.2013. u 13:25 - pre 131 meseci
Ovako stoje stvari
kuća je na dva sprata oko 200 kvadrata izolovana 5-icom stiroporom,
stolarija je drvena ali nije loša,
kotao je viadrus u22 sa 6 rebara (mislim da je 35kW) i gorionik je elmec od 35-50kW
prošlu sezonu sam se grejao na bukov pelet i za celu sezonu potrošio 4.800 kg (pelet je Moca iz Jablanice i odličan je) brzina puža mi je bila 90 sec za taj pelet
a koja su mi ostala podešavanja mogu da dam popodne kad dođem kući (sad sam na poslu)
hvala unapred
 
0

v.vuksanovic
Thessaloniki Greece

v.vuksanovic
Član broj: 228043
Poruke: 98
...127.33.dsl.dyn.forthnet.gr.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet09.07.2013. u 13:44 - pre 131 meseci
Radi jos jedan "Srbin" ali nije u Srbiji.
Radimo sa TESTO 330
 
0

pankec
beograd, malta

Član broj: 278875
Poruke: 487
*.i07-25.onvol.net.



+8 Profil

icon Re: Grejanje na pelet09.07.2013. u 17:20 - pre 131 meseci
Citat:
savke_79:
Gde si u Segedinu nasao Ferroli gorionik?

nisam u segedinu ...vec mesto do segedina Mako..prakticno segedin...imas link par strana nazad....cena oko 690e i jos vratis afu na granici tako da je cena vise nego povoljna


Ecopell 35
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet09.07.2013. u 23:37 - pre 131 meseci
Uprkos "lošem" glasu koji ga prati, mislim da je Ferroli prilično dobar gorionik. Način na koji je rešeno određivanje broja okretaja ventilatora - spram pritiska u ložoštu inventivno je i elegantni rešenje. Istina, u radu sam ga vireo samo jedared, kod jednog člana ovog foruma iz Smedereva i za to malo vremena koliko sam se družio sa njim - gorionikom, stekao sam utisak koji ovde prenosim. Da ne bude zabune: daleko je on od vrhunskog, ali radi sve što se od njega zahteva, ako zahtevi nisu preterani.

Najveća mana mu je filigranski "kontrol panel" sa dugmoćima sitnim kao tačkice, a povrh svega postavljen vrlo nisko tako da podešavanje iziskuje klanjanje sa jednim uvetom uz pod. Međutim, video sam na nekim "net-oglasima" da neko nudi "kontrol nadogradnju" za Ferrolija, sa još ponekim "gadžetima" osim onoga šro na samom gorioniku ima, te je ova mana lako premostljiva: ako se ne varam, problem rešava 12000 dinara.

Trebalo bih do kraja ove nedelje, takav je dogovor, da dobijem jedan primerak Ferroli/Bosha od (jednog od mnogih) distributera na bliže upoznavanje. Tada ću, valjda, znati više.

PS: Odgovor pankecu kojo me je u PP pitao šta mislim o Ferroli/Bosh gorioniku?".
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

v.vuksanovic
Thessaloniki Greece

v.vuksanovic
Član broj: 228043
Poruke: 98
...127.33.dsl.dyn.forthnet.gr.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet10.07.2013. u 00:06 - pre 131 meseci
A sta bi rekao analizator dimnih gasova naprimer na temu iskoriscenosti kotla , kolika bi bila, kolika je potrosnja peleta Ferolija, kolika bi bila temperatura dimnih gasova na dimnjaci? 130 ili 330C
Pa svi ga stavljaju na kotao na drva koji ima veliki prolaz dimnih gasova, kakav je njegov stvarni rezultat, pelet da bi goreo ima ventilator?
Dali je bolje skupiti petlju, novac itd i kupiti jednom kotao koji je projektovan da sagoreva pelet i koji ima isoriscenost od minimum 92%?
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
89.111.237.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet10.07.2013. u 06:54 - pre 131 meseci
Citat:
v.vuksanovic:
Radi jos jedan "Srbin" ali nije u Srbiji.
Radimo sa TESTO 330


Još jedan Srbin iz Bosne će pokušati da gorionik radi po najbolje što može, a nadam se i pomoći kolega koji već imaju analizatore.

Radi se o analizatoru BACHARACH PCA 55 pa ako je neko od kolega imao susret sa istim, mišljenje i iskustvo dobro bi mi došlo
 
0

savke_79
Nebojsa Savic
Programer
Temerin

Član broj: 276527
Poruke: 101
*.dynamic.stcable.net.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet10.07.2013. u 08:06 - pre 131 meseci
Citat:
pankec:
Citat:
savke_79:
Gde si u Segedinu nasao Ferroli gorionik?

nisam u segedinu ...vec mesto do segedina Mako..prakticno segedin...imas link par strana nazad....cena oko 690e i jos vratis afu na granici tako da je cena vise nego povoljna



Tamo sam ga i ja kupio. Mislio sam da si nasao nesto bas u Segedinu. Inace da znas da povracaj Afe ne mozes dobiti na izlazu iz Madjarske posto nemaju ugovor sa njima, vec samo overiti papire pri izlasku a onda sledeci put kad budes isao u madjarsku moras opet ici do njih u Mako i tamo dobiti povracaj. Jedan deo Afe oni zadrzavaju (manji nego oni na granici doduse) ali obzirom kolika im je Afa opet dobijes dobar iznos nazad. Mene je tada kada je Afa bila jos uvek 25% izasao gorionik nesto malo preko 500e, a put mi se isplatio samo na siru koji sam kupio u Mertou u Segedinu :) posto sam naleteo na neku extra akciju.
 
0

pankec
beograd, malta

Član broj: 278875
Poruke: 487
*.i07-25.onvol.net.



+8 Profil

icon Re: Grejanje na pelet10.07.2013. u 09:31 - pre 131 meseci
Citat:
zmajdin:
Uprkos "lošem" glasu koji ga prati, mislim da je Ferroli prilično dobar gorionik. Način na koji je rešeno određivanje broja okretaja ventilatora - spram pritiska u ložoštu inventivno je i elegantni rešenje. Istina, u radu sam ga vireo samo jedared, kod jednog člana ovog foruma iz Smedereva i za to malo vremena koliko sam se družio sa njim - gorionikom, stekao sam utisak koji ovde prenosim. Da ne bude zabune: daleko je on od vrhunskog, ali radi sve što se od njega zahteva, ako zahtevi nisu preterani.

Najveća mana mu je filigranski "kontrol panel" sa dugmoćima sitnim kao tačkice, a povrh svega postavljen vrlo nisko tako da podešavanje iziskuje klanjanje sa jednim uvetom uz pod. Međutim, video sam na nekim "net-oglasima" da neko nudi "kontrol nadogradnju" za Ferrolija, sa još ponekim "gadžetima" osim onoga šro na samom gorioniku ima, te je ova mana lako premostljiva: ako se ne varam, problem rešava 12000 dinara.

Trebalo bih do kraja ove nedelje, takav je dogovor, da dobijem jedan primerak Ferroli/Bosha od (jednog od mnogih) distributera na bliže upoznavanje. Tada ću, valjda, znati više.

PS: Odgovor pankecu kojo me je u PP pitao šta mislim o Ferroli/Bosh gorioniku?".

hvala jos jednom zmajdine na brzom odgovoru

Ecopell 35
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet10.07.2013. u 13:06 - pre 131 meseci
Citat:
v.vuksanovic: Radi jos jedan "Srbin" ali nije u Srbiji.
Radimo sa TESTO 330

Citat:
dusanmijat: Još jedan Srbin iz Bosne će pokušati da gorionik radi po najbolje što može, a nadam se i pomoći kolega koji već imaju analizatore.
Radi se o analizatoru BACHARACH PCA 55 pa ako je neko od kolega imao susret sa istim, mišljenje i iskustvo dobro bi mi došlo

Nije bilo reči o Srbima, već o Srbiji i o rutinskom štelovanju gorionika odoka sa samo jednom kriterijumom: radi/ne radi.
Citat:
v.vuksanovic: A sta bi rekao analizator dimnih gasova naprimer na temu iskoriscenosti kotla , kolika bi bila, kolika je potrosnja peleta Ferolija, kolika bi bila temperatura dimnih gasova na dimnjaci? 130 ili 330C
Pa svi ga stavljaju na kotao na drva koji ima veliki prolaz dimnih gasova, kakav je njegov stvarni rezultat, pelet da bi goreo ima ventilator?
Dali je bolje skupiti petlju, novac itd i kupiti jednom kotao koji je projektovan da sagoreva pelet i koji ima isoriscenost od minimum 92%?

Svaki kotao, tačnije skorosvaki kotao može da se "natera" da dobro radi u kombinaciji sa gorionikom na pelet. Skoro svaki gorionik, rekoh: oni namenjeni sagorevanju lignita su težak zalogaj, ama ni to nije nerešivo. Ja sam sa Termisom i Viadrusom (koji važi za kotao jako malog iskorišćenja i kao takav nepodoban za ugradnju gorionika) postigao rezultate slične - malo lošije od onih kod integralnh kotlova na pelet.

U svakom slučaju je bolje "pljunuti" neku kintu više za kotao namenjen prevashodno sagorevanju peleta, ali za tu priliku treba imati šta da se pljune: oni koj kotao već imaju pre đe se opredeliti za gorionik, a ne za itegralni kotao na pelet, što je razumljivo. Takva odluka, sem finansijskog momenta, poduprta je (već endemskom) strahu od nestašice (peleta): kotao predviđen za sagorevanje drva/uglja je tu u slučaju nestašice&enomnog poskupljenja ili čega li već. Dogodi se i da gorionik prestane da radi iz nekog već razloga i to u sred zime... Integralni kotlovi na pelet, naime, po pravilu rade samo sa peletom i kad peleta nema, onda je u kući hladno.

Međutim, Thermoflux iz Jajca već nekoliko godina proizvodi kotlove kojima je loženje drvima alternativa i od nedavno je dostupan i na našem tržištu. Takođe, Termis iz Knjaževca je počeo sa proizvodnjom pelet/drva kotlova. Oba sam imao priliku da vidim u radu i da ih "premerim": lepo, nema šta. Thermofluxa sam video i u radu na drva, ali baš nakratko, tako da ne mogu bog-zna-šta sa sigurnošću da kažem. I jedan i drugi bi trebalo da se nađu u mojoj kotlarnici na propitivanju "koliko pile ima nogu". Tako je bar (preliminarno) dogovoreno na ovogodišnjem sajmu tehnike u Beogradu.


Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

Dominator08
Beograd

Član broj: 204089
Poruke: 224
95.180.95.*



+6 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.07.2013. u 20:45 - pre 131 meseci
Da li neko zna, jel cena od 10.000 eura za kotao od 250KW mnogo ili ne?
aj ostavicu ovako...
 
0

srecko18
nezaposlen

Član broj: 216114
Poruke: 116
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.07.2013. u 20:29 - pre 131 meseci
zanimaju me iskustva sa kosticom visnje. Koliko izgubi na tezini nakon susenja i zanima me da li je neko racunao, koliko je suve kostice potrebno da zameni tonu peleta? Il mu to dodje 1:1
 
0

GOSA 44
M&B Gorionik
M&B Gorionik
Nis,Srbija

Član broj: 316246
Poruke: 7
93.184.88.*



Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.07.2013. u 18:35 - pre 131 meseci
Pozdrav svim forumasima...Evo mene posle duzeg vremena.Vidim da je tema grejanja na pelet jos uvek veoma aktuelna i drago mi je da ce tako ostati i nadalje.Kod nas u M&B Gorioniku se u naveliko radi.Ubacili smo dosta izmena na samom gorionoku a i u elektronici(zelje korisnika).

http://mbgorionik.com/index.ph...ticle&id=21&Itemid=101
 
0

GOSA 44
M&B Gorionik
M&B Gorionik
Nis,Srbija

Član broj: 316246
Poruke: 7
93.184.88.*



Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.07.2013. u 18:40 - pre 131 meseci
Prijatelju...koscice od tresnje a i od visanja su suplje,imaju dosta veliku kaloriju ali su lake.Trebace ti duplo vise u kilazi od peleta a uz to,znaj da je to i gabaritno puno,puno vise.Desetak tona peleta mozes lako sloziti,dok ti za deset tone koscica treba citavo dvoriste.Nas gorionik provereno radi na koscice od visnje ali normalno,moraju biti lepo osusene. Pozzzz
 
0

taneb
Guca

Član broj: 2499
Poruke: 293

Sajt: www.ecopell.rs


+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.07.2013. u 18:50 - pre 131 meseci
Citat:
GOSA 44: Prijatelju...koscice od tresnje a i od visanja su suplje,imaju dosta veliku kaloriju ali su lake.Trebace ti duplo vise u kilazi od peleta a uz to,znaj da je to i gabaritno puno,puno vise.Desetak tona peleta mozes lako sloziti,dok ti za deset tone koscica treba citavo dvoriste.Nas gorionik provereno radi na koscice od visnje ali normalno,moraju biti lepo osusene. Pozzzz

U 1m3 stane 500kg suvih koštica od višnje, a u isti taj m3 stane cca 650kg peleta.
Koštice visnje prostorno/gabaritno zauzimaju cca 25% više prostora, ili ti u tonama,
u prostor gde stavis 10 tona peleta staje i 7,5-8 tona koštica od visnje...
“Recesija, ta opaka boljka hara i razjeda privređavanje, Amerika već određeno vreme kuburi z budžeti, Japanska se berza ljulja kao mala lađa na uzburkanom okeanu, Nemačka privreda posrće zbog ovo njihovo ujedinjenje, a bogami gospođe i gospodjo ne cveta cveće ni u naše preduzeće. Dolazi vreme reorganizacije, transformacije i sistematizacije."
 
0

GOSA 44
M&B Gorionik
M&B Gorionik
Nis,Srbija

Član broj: 316246
Poruke: 7
93.184.88.*



Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.07.2013. u 19:33 - pre 131 meseci
OK...kako ti kazes.
 
0

taneb
Guca

Član broj: 2499
Poruke: 293

Sajt: www.ecopell.rs


+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.07.2013. u 20:36 - pre 131 meseci
Citat:
GOSA 44
OK...kako ti kazes.
Jel to mislis na ove skoro ubrane visnje??????

Ne kažem ja već vaga!!!!!
Što se odmah cveljaš, nisam tebi lično ništa rekao. Predhodni post sam napisao da ljudi ne budu
u zabludi posle onoga što si ti napisao da treba duplo više prostora za koštice od višnje.
Evo sad i tebi lično da napišem neku
Za razliku od tebe, ja imam iskustva sa sušenjem, pakovanjem, a i sa grejanjem na iste.
A na koje sam koštice mislio, ukapirao bi da si malo pažljivije pročitao moj predhodni post.
Evo i malo slika da ti dočaram kako to izgleda...

“Recesija, ta opaka boljka hara i razjeda privređavanje, Amerika već određeno vreme kuburi z budžeti, Japanska se berza ljulja kao mala lađa na uzburkanom okeanu, Nemačka privreda posrće zbog ovo njihovo ujedinjenje, a bogami gospođe i gospodjo ne cveta cveće ni u naše preduzeće. Dolazi vreme reorganizacije, transformacije i sistematizacije."
Prikačeni fajlovi
 
0

GOSA 44
M&B Gorionik
M&B Gorionik
Nis,Srbija

Član broj: 316246
Poruke: 7
93.184.88.*



Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.07.2013. u 21:04 - pre 131 meseci
hvala...lepo si me ocarao.
Koliko kostaju???
 
0

taneb
Guca

Član broj: 2499
Poruke: 293

Sajt: www.ecopell.rs


+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.07.2013. u 21:12 - pre 131 meseci
Šta te je više očaralo, slike ili brojevi?
Cena je od 3-6 din/kg, zavisi kako se dogovoriš.
Mene je najviše očaralo to što sam se celu sezonu grejao za 200 i kusur eura...
“Recesija, ta opaka boljka hara i razjeda privređavanje, Amerika već određeno vreme kuburi z budžeti, Japanska se berza ljulja kao mala lađa na uzburkanom okeanu, Nemačka privreda posrće zbog ovo njihovo ujedinjenje, a bogami gospođe i gospodjo ne cveta cveće ni u naše preduzeće. Dolazi vreme reorganizacije, transformacije i sistematizacije."
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7704148 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.