Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7699354 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet07.08.2014. u 09:13 - pre 118 meseci
Zavisi i šta želite u buduće , da Vam ostane opcija loženja sa drvima i ugljem i da na ovaj kotao koji je manje iskorištenosti od integrisanih ugradite gorionik set , ili da pređete na pelet kotao sa većom iskorištenosti i zaboravite na drva i ugalj i česte posete kotlarnici (što će biti ovako ili onako). Po m2 i izolaciji bi reko da Vam je dovoljan i neki kotao na pelet do 12kW.
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

filjke

Član broj: 320588
Poruke: 23
*.cpe.vektor.net.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet07.08.2014. u 20:30 - pre 118 meseci
Hvala na odgovorima.
Kada sam rekao greje se 120m2 to je bruto površina, a u stvarnosti se greje još manje.
Ono što sam ja pronašao, a to je da na našem tržištu postoji vrlo mali broj kotlova male snage, Centrometalov Pel-tec, Termomontov Toby ili opet Centrometalov set od 14 kW.
Svi ostali kotlovi koji se prodaju, bilo da su setovi ili integrisani su od 20 kW, pa na dalje, što znači da onda treba ugraditi i akumulator toplote, što iziskuje dodatne troškove, ali je grejanje kvalitetnije.
Još jedan podatak, u radijatorima imam 14,5 kW snage, možda je i to bitno.
Još jednom hvala...

 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet07.08.2014. u 21:42 - pre 118 meseci
Jel kamin ispada iz igre ? Njih ima i manje snage npr MBS 12 (8+4kW) al je posluživanje malo češće zbog malog rezervoara za pelet.
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

filjke

Član broj: 320588
Poruke: 23
*.cpe.vektor.net.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet07.08.2014. u 22:29 - pre 118 meseci
Ne bih baš kamin, možda: centropelet toplovodna peć ZVB15.
Možda neko ima iskustva sa njima?
 
0

sinisa_oop

Član broj: 200164
Poruke: 25
*.mbb.telenor.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet09.08.2014. u 17:46 - pre 118 meseci
Evo mene opet. Stigao sam da procitam dosta strana unazad i sad mi je slika mnogo jasnija.

Shvatio sam da jaci kotao povlaci i vecu potrosnju, a u "prelaznim periodima" kad nije potrebna velika snaga za zagrevanje dolazi do iskljucivanja i ukljucivanja kotla jer mu je minimalna snaga veca od potrebne, sto povecava potrosnju. Kao pomoc dolazi taj cetvorokraki ventil koji verovatno ujednacuje temperature one cetiri grane (kao sa slike dve strane unazad). Dodatno postoji i akumulator (buffer) koji vrsi slicno "ujednacavanje" temperatura i pozeljno je da se ugradi.

Preracunao sam svoj slucaj:
Zbog razlicitih visina tavanica, prebacio sam u kubike i podelio sa standardnom visinom od 2.5m (i za 2.6 nije velika razlika). Ukupno ima oko 215-220 m2

Izolacija sad ne postoji sa spoljne strane i bice stavljena u naredne tri godine (debljina stiropora min 8cm). Sada ce se grejati 75m2, a za 2-5god mozda pun kapacitet.

Cevi za radijatore ce ici ispod kosuljice (one plasticne).

Moje nedoumice:

-Koliko kW je dovoljno? Iz Termomonta mi rekose da je toby 20 do nekih 180m2. Nisam pitao da li imaju varijantu levog (ovo mi je bitno jer u slucaju desnog moram da vodim cevi oko kotla, verovatno pozadi).
-Neki dodatni senzor koji svi kupuju, da li je nephodan?
-Ako je odzak veceg precnika od Toby-jevih 120 (precnih je 200mm), da li to moze da smeta nekako?
-Sam akumulator, sta donosi i koliko bi to kostalo? (izrazio sam se kao da izjednacava temperature, ali ima sigurno malo lepse objasnjenje :) )
-Od ostalih proizvodjaca, procitao sam za termoflux 25, stilmetal 20 (ili 25), biodom 27 i onaj radijatorov od 20kW za koji se jos ne znaju detalji.
Da li neko zna okvirne cene ovih kotlova, posto Toby kosta preko 250000 (to je bez obaveznog 4krakog ventila).
Zanima me i preporuka za koji se odluciti (opet, trebao bi mi neki kojem je dimovod po mogucstvu sa leve strane).

Hvala.

 
0

sinisa_oop

Član broj: 200164
Poruke: 25
*.mbb.telenor.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet09.08.2014. u 17:48 - pre 118 meseci
Evo mene opet. Stigao sam da procitam dosta strana unazad i sad mi je slika mnogo jasnija.

Shvatio sam da jaci kotao povlaci i vecu potrosnju, a u "prelaznim periodima" kad nije potrebna velika snaga za zagrevanje dolazi do iskljucivanja i ukljucivanja kotla jer mu je minimalna snaga veca od potrebne, sto povecava potrosnju. Kao pomoc dolazi taj cetvorokraki ventil koji verovatno ujednacuje temperature one cetiri grane (kao sa slike dve strane unazad). Dodatno postoji i akumulator (buffer) koji vrsi slicno "ujednacavanje" temperatura i pozeljno je da se ugradi.

Preracunao sam svoj slucaj:
Zbog razlicitih visina tavanica, prebacio sam u kubike i podelio sa standardnom visinom od 2.5m (i za 2.6 nije velika razlika). Ukupno ima oko 215-220 m2

Izolacija sad ne postoji sa spoljne strane i bice stavljena u naredne tri godine (debljina stiropora min 8cm). Sada ce se grejati 75m2, a za 2-5god mozda pun kapacitet.

Cevi za radijatore ce ici ispod kosuljice (one plasticne).

Moje nedoumice:

-Koliko kW je dovoljno? Iz Termomonta mi rekose da je toby 20 do nekih 180m2. Nisam pitao da li imaju varijantu levog (ovo mi je bitno jer u slucaju desnog moram da vodim cevi oko kotla, verovatno pozadi).
-Neki dodatni senzor koji svi kupuju, da li je nephodan?
-Ako je odzak veceg precnika od Toby-jevih 120 (precnih je 200mm), da li to moze da smeta nekako?
-Da li se proracun svih radijatora mora poklopiti sa snagom kotla? (ako se ostave malo predimenzionisani radijatori, i sve u zbiru treba da bude manje/vece/mora jednako snazi kotla). Ovo ce da radi majstor, ali da budem upucen.
-Sam akumulator, sta donosi i koliko bi to kostalo? (izrazio sam se kao da izjednacava temperature, ali ima sigurno malo lepse objasnjenje :) )
-Od ostalih proizvodjaca, procitao sam za termoflux 25, stilmetal 20 (ili 25), biodom 27 i onaj radijatorov od 20kW za koji se jos ne znaju detalji.
Da li neko zna okvirne cene ovih kotlova, posto Toby kosta preko 250000 (to je bez obaveznog 4krakog ventila).
Zanima me i preporuka za koji se odluciti (opet, trebao bi mi neki kojem je dimovod po mogucstvu sa leve strane).

Hvala.

 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet09.08.2014. u 22:30 - pre 118 meseci
Jel to cena toby 20 ? Jer je nešto jaka, ne znam gde si pitao ...može se naći i znatno jeftinije , a o ostalim pitanjima ću kad budem pored neke normalne tastature da se raspišem .
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet10.08.2014. u 13:44 - pre 118 meseci
E ovako :

četvorokraki se uvek mora staviti (već smo rekli zašto) naročito na takve sisteme kao što bi bio tvoj , on ne samo da sprečava pothlađivanje kotla već ima i mogućnost podešavanja konstantne temperature u polaznom vodu ka radijatorima i samim tim i precizniju kontrolu temperature u prostorijama pa još ako imaš i termo glave (preporuka da se ugradi ako ima mogućnosti) - super. Kod tebe sad je sreća u nesreći da nemaš izolaciju a greješ mali prostor pa će ti potrošnja biti povećana , a kad završiš biće veća grejna površina al sa dobrom izolacijom pa će ti se i potrošnja stabilizovati . Ja predpostavljam da bi ti bio dovoljan Toby 20 , zbog gore pomenutih radova , i da , toby ima samo u toj izvedbi , jedino se može ventilator okrenuti za 90° da duva nazad (na slici dole) za šta su mi u termomontu rekli da ne može (neko neupućen ,izgleda).
Ne znam na koji dodatni senzor misliš , možda na senzor spoljne temperature , to dobro dođe al je još jedan trošak koji baš nije "preko potreban" .
Za termomontove kotlove nije preko potreban dimnjak , ako ga ima dobro je i nije problem što je veći od izduva , čak šta više tako bi trebalo da bude , u svakom slučaju kotlovi na pelet imaju ventilatore a ne prirodnu promaju pa je dimnjak u drugom planu .
Ako su radijatori predimenzionisani nije preoblem (al u granicama normale) jer ćeš onda grejati sa manjom temperaturom tj jedna ušteda , tako bi i trebalo da uradiš jer je mnogo prijatnije i bezbednije po ciciban ukućane , temperatura u radijatorima ne bi trebalo da ti prelazi u najhladnijem periodu 50° max 55° .
Akumulator toplote bi ti lego jako dobro jer bi on upio onaj višak kilovata što ti u prelaznom periodu "guši" kotao , al to je ozbiljnija investicija , računaj na 500e pa na dalje.Ako bi ga ugradio kotao bi ti lepše radio jer bi imao gde da prenosi snagu , lepše sagorevanje , ušteda na energentu ...npr kotao namestiš da ti se isključuje na 85° tj kad napuni rezervoar sa toliko , a u sistem šalješ samo koliko ti je potrebno preko mešnog sa pogonom za konstantnu temperaturu.




Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
Prikačeni fajlovi
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet10.08.2014. u 16:15 - pre 118 meseci
Molba.

Dali neko ima ledja od viadrusa u 22.''?
Dali moze telefon od firme koja prodaje gusane clanke.Srbija Beograd Loznica.
Mozel to brzom postom ,Imam presu za montazu.
 
0

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
*.mts.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet10.08.2014. u 17:02 - pre 118 meseci
Sinisa poslao sam ti pp poruku.
 
0

sinisa_oop

Član broj: 200164
Poruke: 25
*.mbb.telenor.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet10.08.2014. u 18:54 - pre 118 meseci
Boree, hvala ti mnogo na odgovorima!

Malo me muci ovo sto postoji samo pozadi sa desne strane odvod. Mislio sam da da izvedem sa desne strane i onda kolenima provedem pozadi iza kotla i opet kolenima u odzak. To je vec budzenje. Hteo bih da ustedim maksimalno u prostoru od zida (odmicanje oko 15 cm) ali sa tim dimovodom bi moralo vise. Sad ne znam koji bi drugi odgovarao, ako je ovo previse "buzdenja".

Cena je oko 10000 manja za 20kW, to je iz njihove prodavnice informacija. Postoji nekakav popust, ali mora da se ode na lice mesta. Uskoro cu imati preciznije informacije za samu cenu.

Mesni sa pogonom je podrazumevana varijanta ili postoji i bez pogona? Znam da je pominjano ranije za 30e (ivar), ali ne znam da li on ima automatski pogon.

Trenutno treba da uradim instalaciju u prostoriji gde ce se nalaziti kotao, pa me zanima da li je ok da se ostavi negde iza (levo/desno) uticnica monofazna (3x2.5) i koja bi visina bila ok, cak i ako toby ne bude odgovarao mestu.

Vasic74, nemam poruku sada(nije stigla?). Ako te ne mrzi, da li mozes da posaljes ponovo?
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet10.08.2014. u 19:33 - pre 118 meseci
Ako će biti samo kotao priključen dovoljno je i 3x1,5mm2 al tu od viška glava ne boli pa slobodno stavi deblji , a visina ... pa kod mene je na 130-140cm , i ako možeš stavi bar 2 utičnice , i tu od viška glava ne boli a možda (sigurno) zatreba za neke druge potrošače (pumpa , pogon , kotao , mikrotalasna
Mešni se prodaje onako blanko za tu cenu , a kasnije se može nadograditi pogon što je cirka 100e , al ako možeš kupi odma komplet (sve-u-jedan) i mirna glava .
Privatne poruke su ti gore u crvenom polju , nadam se da si primetio polje.


[Ovu poruku je menjao boree dana 10.08.2014. u 21:05 GMT+1]
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

aslservis
Darko Lausev
servis
aslservis
Subotica, Srbija

Član broj: 323989
Poruke: 52
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.aslservis.com


Profil

icon Re: Grejanje na pelet10.08.2014. u 20:56 - pre 118 meseci
Da li je neko uzimao ovaj pelet. Po ceni je primamljiv i kaze da mu je cena ista tokom cele godine https://www.kupujemprodajem.co...1604-oglas.htm?filter_id=15828
 
0

aslservis
Darko Lausev
servis
aslservis
Subotica, Srbija

Član broj: 323989
Poruke: 52
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.aslservis.com


Profil

icon Re: Grejanje na pelet10.08.2014. u 21:36 - pre 118 meseci
Jos jedno pitanje... Sta mislite kako je bolje regulisati temperaturu u prostoriji. Da li da povezem termostat na kotao ili da montiram termo glave?
 
0

pankec
beograd, malta

Član broj: 278875
Poruke: 487
*.i07-32.onvol.net.



+8 Profil

icon Re: Grejanje na pelet10.08.2014. u 23:36 - pre 118 meseci
Citat:
aslservis: Jos jedno pitanje... Sta mislite kako je bolje regulisati temperaturu u prostoriji. Da li da povezem termostat na kotao ili da montiram termo glave?

termo glave definitivno
termostat na kotao je najgora varijanta

Ecopell 35
 
0

filjke

Član broj: 320588
Poruke: 23
*.cpe.vektor.net.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet11.08.2014. u 17:28 - pre 118 meseci
Ima li neko Pel-Tec kotao? Dosta je skup, da li vredi toliko?
 
0

aslservis
Darko Lausev
servis
aslservis
Subotica, Srbija

Član broj: 323989
Poruke: 52
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.aslservis.com


Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.08.2014. u 21:32 - pre 118 meseci
Postavio sam termo glave na radijatore marke Ivar, ok deluju samo ima u uputstvu neke finte oko stelovanja tih termo glava. Taj deo jos nisam shvatio pa ako je neko to radio ne bi bilo lose da podeli iskustvo. I jos me interesuje koju elektroniku za mesaone ventile preporucujete? Hvala.
 
0

mistermicko
Miodrag Mitrovic
Srbija

Član broj: 44768
Poruke: 6
*.static.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet22.08.2014. u 10:45 - pre 117 meseci
Zdravo svima, pročitao sam dosta postova na ovoj temi ali pošto sam nov u grejanju na pelet i čvrsta goriva (do sada sam se grejao na električni kotao Termomont) imam nedoumice u vezi izbora kotla:

1. varijanta - centrometal 25kw pelet set sa mogućnoću loženja na čvrsta goriva
2. varijanta - TKAN 1 20-35KW (malo skuplji od prve varijante) ali za njega kažu da je lakši prelaz na čvrsta goriva i da je trajnožarući u odnosu na centrometal koji je toplovodni (ne znam u čemu je razlika)
3. 3-promajni kotao Megal sa feroli gorionikom (najeftinija varijanta)

Da napomenem da mi je potreban za grejanje 2x75m2=150m2
 
0

bure
blazo djukic
Beograd

Član broj: 40062
Poruke: 76
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.08.2014. u 14:25 - pre 117 meseci
Citam sve redom, evo procitah preko 100 strana uh...

Stvari su mi malko jasnije nego na pocetku.

Imam kucu sa podnim grejanjem 300 kvm. Do sada sam koristio Ariston gasni kotao i TNG i elektricni kotao (poslednje 3 sezone). Kuca je izolovana sa 8cm stiropora i ima pristojnu drvenu stolariju i termo stakla. Kotao na struju je 18KW Termomont. I kada je najhladnije dovoljno je bilo da rade 2 grejaca - 12KW ukupno.

Sada u jadnacinu dodajem i servis - garazu koja ima 100 kvm. Tu bi postavio fan coil-e.

U servisu planiram da postavim kotao na cvrsto gorivo (da mogu da koristim drva i ugalj) i naravno gorionik za pelet. Razdaljina izmedju servisa i kuce je 15M.
Plan je bio da uzmem liveni kotao 30Kw i akumulator centrometalov od 1000L i da se grejem na drva ove sezone.

Expont mi je ponudio za moju kvadraturu i potrebe za kotao liveni i akumulator 1400 eur-a.

E sad se u igru ukljucuje isti kotao i BOSCH gorionik na pelet za 1450 eur-a. Kotao+gorionik+spremnik za pelet.

I sad razmisljam sta ciniti, uzeti kotao i akumulator i grejati se na drva ili ici na kotao sa gorionikom na pelet ali izbeci ove sezone kupovinu akumulatora?

Para i za pelet i akumulator nazalost nemam...
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.08.2014. u 15:01 - pre 117 meseci
A kako ste mislili kontrolisati temperaturu u sistemu ako bi išli na pelet bez rezervoara ?
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7699354 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.