Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7692246 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

jardol1
vitez bih

Član broj: 331614
Poruke: 26
..ireless.vitez.global.net.ba.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.01.2016. u 18:53 - pre 100 meseci
Pa kotlu nece nista biti,ali ce biti previse vrela voda u bojleru,
Prepostavljam da je kotao na75/80c posto imas cetveroputi.
Da je pumpa u krugu radijatora'sve bi rjesijo sa jos jednom pumpom prema bojleru,i termostatom
Na nekih 55/60c temperature bojlera
TOPLING
 
0

mkmarino

Član broj: 331986
Poruke: 5
*.adsl.net.t-com.hr.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.01.2016. u 21:18 - pre 100 meseci
75 stupnjeva ne bi trebao bit problem za sami bojler ako se ne varam, mozda radi sigurnosti djece
se moze stavit mjesajući termostatski ventil na izlazu iz bojlera tako da prema kući
ne pusti vise od 55 ili 60 stupnjeva. Za ženu je 75 taman... ha
 
0

maks-rs
ing. elektrotehnike
Pale , R.Srpska

Član broj: 217855
Poruke: 796
31.223.138.*

Jabber: maks-rs


+45 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.01.2016. u 21:45 - pre 100 meseci
@mkmarino

75 C jeste mnogo za bojler zbog pojačanog skupljanja kamenca na izmjenjivaču. Jednostavno staviš trokraki termostatski ventil ( 60 C ) između kotla i bojlera. Em se bojler neće pregrijavati , em se neće pothlađivati kad kotao stane, em neće biti teret na kotlu dok isti ne dostigne 60 C.
Commo Compact 23 (4-18 kW) ,180m2 u 3 etaže na 870 mnv , izolacija 5cm zid ,20cm krov
VTC 512 @60C ,9 panelnih radijatora +termoglave , 2 sušača ,100L kombi bojler, T vode 65 C
Električni kotao Vaillant 18kW
Klima inverteri: MITSUBISHI MSZ-SF42VE, HITACHI RAC-DJ50
 
0

Karabajaem
Emir Mekanic
nastavnik
škola
Zenica

Član broj: 312298
Poruke: 51
*.dynamic.telemach.ba.

Sajt: www.medenko.com.ba


+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.01.2016. u 22:19 - pre 100 meseci
Prođe prvih 90 dana grijanja:
- potrošeno 2 tone peleta.
- 944 radna sata
-radila u prosjeku 10 sati/dan
- 22,2 kg peleta/dan
- 2,11 kg/h
-grijano 160 kvadrata-
-temperatura kotla od 75*-80*C
- u kuću išlo od 35*-42*C
-termoflux 25 kw eco
- stiropor 10 cm
cijena grijanja za polusezonu iznosila 520 KM ili mjesečno po 173 KM za 160 kvadrata
 
0

vendom
Milos
Zlatibor

vendom
Član broj: 222339
Poruke: 41
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.01.2016. u 17:27 - pre 100 meseci
Citat:
depacino:
pa 2-3 cm sam omasio prosli put.skoro sam merio tacno zidove.ja mislim da je izolacija sasvim ok.nesiguran sam oko parametara...da li su dobro postavljeni...kako je zima postajala jaca tako je rasla i potrosnja.trenutna je znaci oko 60 kg(4 dzaka).stvarno mi ova vrsta grejanja izlazi preskupo.na svim sajtovima,prodavnicama i internetu uopste citam da je ovo i do 50 posto jeftinije grejanje nego na ugalj i drva...ali niko ne govori da pale kotao 6 do 8 sati dnevno.na cvrsta goriva se greje 24 sata. kada sam se raspitivao kod ljudi, koji su imali grejanje na pelet,koliko otprilike trose za zimu,svi su bili u fazonu 2 do 3 tone,najvise 4.kada sam uveo grejanje i krenula potrosnja ponovo ih pitam pa kako ljudi vi toliko a ja duplo.kazu **grejes se 24 sata?pa ti si lud!!!****kakvo je onda grejanje ako nije 24 sata?gluposti

Isti kotao ali neuporedivo manja potrosnja za duplo vecu grejnu povrsinu i slicno izolovan objekat i to na brdu.


Radijator Compact 20.1 (2015) + Viadrus U22LP-5
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.01.2016. u 18:05 - pre 100 meseci
Samo sto negrejes na 25 i 24 sata.
 
0

27112000bz
Beograd,Srbija

Član broj: 327810
Poruke: 38
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.01.2016. u 18:40 - pre 100 meseci
Postovani forumasi,
Nov sam na forumu,pa mi nemojte zameriti ukoliko je pitanje koje cu postaviti,vec neko postavio pre mene.Naime imam kotao "naftas"RADIJATOR ZRENJANIN koji nikada
nije bio u upotrebi(jos uvek ni izolacija nije montirana).Snage je 18kw i ja bih u njega ugradio "ECOPELL"-ov gorionik za pelet(tj.ne ja licno vec ekipa iz Guce).Kontaktirao
sam sa nekima od njih i u principu,sto se njih tice nema nikakvih problema,vec su tu varijantu radili.Mene zanima da li neko ima licno iskustvo sa tom kombinacijom(mislim kotao naftas i gorionik na pelet),s'obzirom da pomenuti kotao nema pepeljaru za pepeo i ne znam kako u praksi to funkcionise(koliko se cesto mora gasiti kotao da bi ocistio pepeo da ne ometa rad gorionika).Sam kotao jako dobro radi sa gorionikom bilo na gas bilo na naftu imao sam priliku da se u to uverim kod nekih ljudi koji koriste identicne kotlove kao sto je moj.Ako neko ima iskustva puno bi mi znacilo u smislu saveta da li je to ok varijanta na koju mogu da racunam ili mi se savetuje kupovina drugog kotla.Puno hvala svima koji mogu da mi daju bilo kakav savet.Inace par godina pratim forum i izvrstan je.Pozdrav svima
 
0

pankec
beograd, malta

Član broj: 278875
Poruke: 487
*.i07-8.onvol.net.



+8 Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.01.2016. u 19:38 - pre 100 meseci
Ako ti je branimir potvrdio da može ne brini...a pepela nema tu puno, ja bih samo uzeo usisivač za pepeo da čišćenje bude lakše i brže...
I proveri sa branimirom ali mislim da bi bilo dobro da se napravi odbojnik za montažu gorionika pa onda neće ići puno duboko u kotao tj tubus će praktično biti van kotla
Time dobijaš mesta da se plamen formira lepo a i smanjuješ problem što nema pepeljare
Ecopell 35
 
0

27112000bz
Beograd,Srbija

Član broj: 327810
Poruke: 38
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.01.2016. u 21:26 - pre 100 meseci
Pankec,prvo da se zahvalim na brzoj reakciji,za odbojnik je u startu dogovoreno,ako se budem odlucio da udjem u pricu sa ovim kotlom.Ovaj forum pratim oko 2 godine i procitao sam temu od prve do poslednje strane,ali sam samo na par mesta nasao postove u kojima se povrsno pominje ova varijanta.Citao sam i neke druge forume ali
sam nailazio na vrlo oprecna misljenja od "radi ok" do "puno muke tokom rada"zbog previse cestog ciscenja 2-3 puta u toku dana.Zato bi mi znacilo misljenje ili iskustvo
nekoga ko koristi "naftas" RADIJATOR ZRENJANIN sa gorionikom na pelet ili nekoga ko ima prilicno iskustva sa grejanjem na pelet,a na ovom forumu takvih ljudi ima,to je evidentno.Ne znam ni kakva iskoriscenost ovog kotla moze biti u kombinaciji na pelet.U samom startu bih grejao oko 100m2,a u nekoj buducnosti oko 120m2Pozdrav
 
0

pankec
beograd, malta

Član broj: 278875
Poruke: 487
*.i07-8.onvol.net.



+8 Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.01.2016. u 23:38 - pre 100 meseci
ciscenje par puta na dan ....ne verujem....ti za 100kvm neces koristiti snagu vecu od 15kw i to kad je bas hladno....na toj snazi on trosi oko 3kg peleta na sat ili 30 kg za dan maximum a verovatno i manje ...od 30 kg peleta 1% je pepeo to je 300 grama ...nek je krs pelet pa nek bude duplo 600grama ...to je nista nema sanse da ti smeta radu gorionika a posto ja imam isti gorionik znam kako moze da radi....desi mi se po nekad da sam lenj pa ne ocistim resetku i ona bude skoro zatrpana pepelom i opet radi ne prijavljuje gresku...
sto se tice kotla video sam kod komsije on ga koristi sa ferolijem i to funkcionise ...a jos nema distancer , u pitanju je vrlo star covek i nije mi se ni jednom pozalio da mora cesto da cisti ...cak mislim da mu to radi zet koji ga obilazi povremeno...sama iskoriscenost mislim da je dobra kod njih jer su i napravljeni za gorionike
ne znam kakvu izolaciju imas ali za 100kvm neces trebati vise od 15kw....dakle gorionik ce ti raditi uvek na malim snagama sto on i moze bez problema ...9kw je najmanja fabricki namestena snaga a moze i da se malo ustroji :) ali to ce ti taneb vec bolje objasniti
Ecopell 35
 
0

Milenko_M
Milenko Mihajlović
Beograd

Član broj: 312732
Poruke: 231
95.180.69.*



+5 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.01.2016. u 19:58 - pre 100 meseci
Mislim da treba dobro proveriti u vezi tog odbojnika.Jer ako je peć predviđena da radi na naftu , čini mi se da gorionik na naftu ima mnogo veći plamen nego gorinik na pelet.Zašto bi se onda gorionik uopšte udaljavao sa odbojnikom.Ja koristim drugi kotao i drugi gorionik ali je uglavnom slično i na ovoj kombinacili. Kod mene je gorionik na pelet montiran na donja vrata ( na ista je bio i gorionik na naftu) i mora često da se čisti rešetka na gorioniku.To znači da se vrata otvaraju sa gorionikom i rešetka se vadi i čisti.To je zbog lošeg peleta koji često ostane u rešetki i mora jedino tako da se izbaci.Ostali pepeo pada na dno peči i to se retko čisti jel pepela ima malo.
Nekada mi se zaređa da moram dva puta dnevno da čistim tu rešetku jer se napravi zgura.To su moji utisci sa Ferolli gorionikom možda nije tako sa Ecopel-om.
Još jednom svaka peć koja je predviđena za gorionik na naftu može i na pelet sigurno.U oba slučaja se gorionici montiraju na vrata koja mogu kada treba da se otvore za čišćenje i servisiranje.
Kotao Majevica 32 KW , Ferolli gorionik SUN P7
 
0

Milenko_M
Milenko Mihajlović
Beograd

Član broj: 312732
Poruke: 231
95.180.69.*



+5 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.01.2016. u 19:59 - pre 100 meseci
Mislim da treba dobro proveriti u vezi tog odbojnika.Jer ako je peć predviđena da radi na naftu , čini mi se da gorionik na naftu ima mnogo veći plamen nego gorinik na pelet.Zašto bi se onda gorionik uopšte udaljavao sa odbojnikom.Ja koristim drugi kotao i drugi gorionik ali je uglavnom slično i na ovoj kombinacili. Kod mene je gorionik na pelet montiran na donja vrata ( na ista je bio i gorionik na naftu) i mora često da se čisti rešetka na gorioniku.To znači da se vrata otvaraju sa gorionikom i rešetka se vadi i čisti.To je zbog lošeg peleta koji često ostane u rešetki i mora jedino tako da se izbaci.Ostali pepeo pada na dno peči i to se retko čisti jel pepela ima malo.
Nekada mi se zaređa da moram dva puta dnevno da čistim tu rešetku jer se napravi zgura.To su moji utisci sa Ferolli gorionikom možda nije tako sa Ecopel-om.
Još jednom svaka peć koja je predviđena za gorionik na naftu može i na pelet sigurno.U oba slučaja se gorionici montiraju na vrata koja mogu kada treba da se otvore za čišćenje i servisiranje.
Kotao Majevica 32 KW , Ferolli gorionik SUN P7
 
0

pankec
beograd, malta

Član broj: 278875
Poruke: 487
*.i07-8.onvol.net.



+8 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.01.2016. u 20:13 - pre 100 meseci
Dobija se bolje sagorevanje kad plamen ima mesta da se razvije,
Gorionik na pelet ima duži tubus pa ulazi dublje u kotao a
I ne gore nafta i drvo na isti način...to su dosta različite stvari
Ja i na mom kotlu (bosch 2000) hoću da stavim odbojnik jer čini mi se da je suviše blizu zadnjeg zida kotla
U svakom slučaju ne može da škodi nikako može samo da bude bolje
Ecopell 35
 
0

Milenko_M
Milenko Mihajlović
Beograd

Član broj: 312732
Poruke: 231
95.180.69.*



+5 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.01.2016. u 20:26 - pre 100 meseci
Neznam šta je tubus ali gorionik na ulje ima mnogo veći plamen .Ovaj na pelet baca plamen do pola peći , čini mi se da je plamen duplo manji.
Ako je tubus cevka od gorionika , kod mene su oba gorionika sa sličnom dužinom te cevke.
Kotao Majevica 32 KW , Ferolli gorionik SUN P7
 
0

27112000bz
Beograd,Srbija

Član broj: 327810
Poruke: 38
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.01.2016. u 21:48 - pre 100 meseci
Ja odbojnik moram da stavim prvenstveno da bih mogao da otvorim vratanca na kojima ce biti gorionik na pelet,kako bih mogao
da otvorim ista da ocistim pepeo sa resetke gorionika.Kada to ne bih uradio vratanca ne bih mogao da otvorim jer je tubus duzi
nego kod gorionika na naftu.Sa gorionikom na naftu ta vratanca nisu ni predvidjena da se otvaraju cesto jer nema nus proizvoda
kada izgoreva naftu.Moj potencijalni problem bi mogao biti(moje laicko misljenje)sto je razmak izmedju vrata na koja se montira
gorionik i zadnjeg zida gorionika dosta mali(mozda 35cm ne znam tacno sutra cu izmeriti) zato sto moj kotao ima 3 livena rebra.
Po fabrickoj specifikaciji on je jacine 18kw ako gori gas,a 24kw ako gori naftu tj. loz ulje.Moj poznanik ima identicni kotao koji
koristi gorionik na naftu i bez problema greje oko 220m2(i to laganica).Vrata sam sam vec prepravio da se mogu jednostavno
i lagano otvarati zbog namere dakoristim gorionik na pelet,a ostalo ce prepraviti "ECOPELL"-ci(ako se uopste odlucim za tu opciju)
.Kotao imam vec neke 2 godineali upravo zbog oprecnih misljenja ljudi sa kojima sam imao prilike da razgovaram nisam smeo da se,
ni ove godine,upustim u realizaciju jer ako to nije pravo resenje morao bih da pored eventualno kupljenog peleta za ovu zimu jurim ponovo drva kako
bi mogli da se ogrejemo.Izolacija je solidna blok na 20cm,stiropor 4cm pa preko njega polutka fasadne cigle kao fasada.
 
0

nnikki
Srbija

Član broj: 69689
Poruke: 243
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.01.2016. u 21:52 - pre 100 meseci
Moj brat ima Ecopell gorionik nasadjen na kotao na naftu Buderus od 18KW.Snaga mislim da vrlo retko ide na 15KW.Mislim da odbojnik nema jer je bila odgovarajuca duzina kotla pa i samim tim,tubusa koji ulazi u kotao.Ciscenje ne obavlja bas svaki dan ali radi cesce od mene koji imam klasican kotao.Jedini "problem" koji ima je to sto mu je velika izlazna temperatura.Pravili smo neke vijuge od lima sa zadnje strane da bi se usporio put i zadrzala temp.ali ne pomaze mnogo mada je grejanje sasvim ok i radi dobro.Mislim da je jednom dnevno ili jednom u par dana,dovoljno da se ocisti kotao a i sa usisivacem je jos lakse.Uz gore pomenuto,ima sobni termostat,cetvorokraki mesni ventil sa pogonom i TrmRglt.Eto informacija iz druge ruke.
Junkers 25KW + Ecopell 35, (prizemna kuća,90kvm,5cm stiropor,drvena stolarija)
Kako izracunati snagu na Ecopell:3600s (s/h) /
23,5s+2,8s
(ciklus + vreme punjenja) = 136.88 (137 puta u satu gorionik dodaje gorivo).
137 * 2,8s = 383,6s (rad motora po satu)
383,6s * 5,1g (ubacivanje peleta u jednoj sekundi) = 1956g
1956g * 4,7KW (toplotna snaga po kilogramu peleta) = 9,19KW
 
0

Milenko_M
Milenko Mihajlović
Beograd

Član broj: 312732
Poruke: 231
95.180.69.*



+5 Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.01.2016. u 08:40 - pre 100 meseci
U vezi tubusa ( saznao sam šta je to) imate pravo , mora da se odmakne ako zakačinje prilikom otvaranja vrata.Ustvari meni je ugrađen gorionik na pelet malo u stranu prema šarkama i zato ne kači prilikom otvaranja vrata.Mislio sam da svi hoćete da stavljate gorionik na odbojnik zbog dužine plamena.Inače te stare peći su svakako zastarele , jer sada novije imaju drukčije rešene putanje dimova i zato imaju veću iskoristivost.

Promena gorionika je dosta jednostavna i to će da funcioniše bez problema.Ali iskoristivost energije će biti manja prema mogućnostima peći.Cena toga je ( gorionik i spremnik) valjda oko 100.000 - 120.000 din a kupovina intergrisane peći je oko 180.000 din.Zato treba sve izvagati.
Kotao Majevica 32 KW , Ferolli gorionik SUN P7
 
0

27112000bz
Beograd,Srbija

Član broj: 327810
Poruke: 38
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.01.2016. u 10:00 - pre 100 meseci
Meni nije problem fizicki ako se mora cistiti gorionik ,tacnije resetka, svaki dan,problem mi je ako negde odem na dan-dva.To bi znacilo da ne mogu da ostavim grejanje da radi da odrzava neku temperaturu kako bi nam bilo toplo po povratku kuci,a to je muka,jer kakva god da je izolacija treba puno vremena da se zidovi zagreju i da ponovo bude toplo.Licno smatram,da ko god se greje pomocu bilo kakvog kotla,bi trebao bar jednom u toku dana da obidje kotlarnicu radi provere da li je sve ok.A sto se tice integrisanog kotla,svestan sam da je iskoriscenost veca u odnosu na bilo koju dogradnju ali licno nisam za tu opciju iz razloga sto je ovo Srbija,sto ono sto je danas "pristojna" cena grejanja "sutra"vec ne mora da bude tako.Glavni razlog zbog koga se raspitujem i trazim savete vezano za "naftasa"RADIJATOR ZRENJANIN" u opciji gorionika na pelet je sto posedujem isti koji nikad nije koriscen,sto nemam dovoljno"vazduha" da u ovom trenutku odradim ono sto bih hteo(a to je kotao tipa viadrus,gorionik "ECOPELL" pa ako pelet u buducnosti bude neopravdano skup,kao sto je danas i kvalitet vrlo diskutabilan sta vise vrlo los,da mogu da se grejem na drva,ugalj,brikete).Prosto smatram da u uslovima u kojima zivimo moramo sebi obezbedjivati alternativu,a sa integrisanim kotlom to nije izvodljivo(bar koliko sam ja upoznat).Svaki savet,iskustvo,misljenje u vezi kotla na naftu"RADIJATOR ZRENJANIN" preradjenog na pelet mi znaci i svima koji su mi se do sad javili svojim dobronamernim
komentarima se zaista zahvaljujem.
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.01.2016. u 12:36 - pre 100 meseci
Cuvaj ti tog Zrenjaninca nafta u Francuskoj 0.90 centi euro dizel na pumpi a u Bosanskom Brodu loza 0.60 centi mozes na pumpi da ti dovuce kuci za tu cenu sa tedencijom pada.Tako da prica o integrisanim kotlom samo na pelet nije vise interesantna.Osim onih sto vrse propagandu nista nije realno.Ako je tona peleta 200 € i vise to nije vise drasticno jeftinije u odnosu na naftu.Ja sam trosio 4.5 tona nafte sa deset tona peleta trebao bi to da zamenm ali o tome mogu samo da sanjam.

Ovo nije provokativno vec dobronamerno.
 
0

mladen.jovic
Mladen Jovic
FK Novi Sad trener
FK Novi Sad
Kać, Novi Sad

mladen.jovic
Član broj: 330116
Poruke: 401
82.117.210.*



+32 Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.01.2016. u 13:00 - pre 100 meseci
Apsolutno se slazem sa vama koji razmisljate tako. I ja sam pristalica da je uvek bolja kombinacija dobar univerzalan kotao + gorionik nego integrisan kotao. Imam Viadrus U22S i gorionik na pelet, gas i naftu. Pa sta bude povoljnije, to cu koristiti. Jedina stvar koja mi fali je akumulator toplote, a to stize na leto! Sa akumulatorom moja prica o grejanju je zavrsena!
Novi Sad,Kac
Kotao:Viadrus U22S(30KW)
Gorionik:B-Max Home 10-30KW
AT Centrometal 2xCAS 801
Razdelnik 3 kruga grejanja+TPV
Pumpa u kotl. krugu:Wilo Star RS 32/6
Pumpe u rad. krugu: 3xWilo Stratos Pico 30/1-6
Mesni i aut. u kotl. krugu:ESBE VRG 131+ESBE CRA 111
Mesni i aut. u rad. krugu:3xESBE VRG 131+ESBE CRC 141
Armatura i cevi:5/4 i Cu fi35
Radijatori:Faral Alba H500-190 reb+termoglave
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7692246 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.