Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7704878 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
62.193.155.*



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.02.2016. u 07:07 - pre 99 meseci
mvp84:Bojler možeš da pališ tajmerom ili ručno a ujedno bi i palio pumpu koja bi radila stalno dok je kotao pod naponom.Pazi da dovedeš na pumpu istu fazu koju dovodi i trmrglt.Automatski bi to sve bilo mnogo kulturno ali bi meni više“odgovarala“ ručna varijanta zbog crvene tarife u koju bi brzo ušao.
 
0

mvp84
preduzetnik

Član broj: 232394
Poruke: 70
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.02.2016. u 09:43 - pre 99 meseci
Sve bi to bilo lako rešivo kad bi sve bilo na jednom mestu, ali na "terenu" najviše mi odgovara da bojler bude na drugom mestu (u kući), tu mi je bio stari kotao na ugalj i struju i tu je već izvučena jaka trofazna instalacija, osigurači, sklopka itd. Toby, pumpa, četvorokraki, trmrglt, sve je prebačeno u garažu, na drugom su strujomeru ali instalacija trofazne struje nije prilagodjena za jake potrošače.

Ako bi nekako kablom trofaznu struju iz kuće odvukao u garažu, onda bi mogao da biram izmedju svih opcija o kojima pišemo već 2-3 strane (izgleda da svi imamo slobodnog vremena na pretek, ali i dobre volje).
Toby 30
 
0

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
62.193.155.*



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.02.2016. u 11:17 - pre 99 meseci
Bojler-kotao postavi gde ti je zgodno,blizu do trofazne uticnice,a pumpu pali posebnim prekidacem do kotla ili na samoj pumpi.Sve sto mislis da dogradis ne narusava rad kotla na pelet.
 
0

mvp84
preduzetnik

Član broj: 232394
Poruke: 70
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.02.2016. u 12:24 - pre 99 meseci
Tako je, na kraju se opet sve svelo na kontrolu rada pumpe, ne sumnjam da bi dobar električar elegantno rešio problem. Sada je stanje sledeće: pumpa je trofazna, uključuje je i isključuje signal iz trmrglt preko sklopke kada temp. u kotlu dostigne 67*. Postavljanjem nekog prekidača(ili releja) mogla bi se u 24h sinhronizovano sa paljenjem bojlera upaliti pumpa da radi stalno, posle odredjenog vremena bi temp. u tobiju pala, regulacija zatvorila mesni ventil i poslala signal da se gasi pumpa - e taj signal treba neutralisati. Kad se u 8h ugase bojler i pumpa, upali se toby i opet krene sve po starom.

Gorane, ti si električar, kako to izvesti?
Toby 30
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.02.2016. u 22:55 - pre 99 meseci
https://www.kupujemprodajem.co...08-oglas.htm?filter_id=4299176.


Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
Prikačeni fajlovi
 
+1

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
62.193.155.*



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet20.02.2016. u 21:26 - pre 99 meseci

Mvp84:
Princip rada ovog sklopa je:Sistem je hladan na recimo 20*C.Startujemo pelet kotlom koji postize kotlovsku temp. 67*C,trmrglt daje impuls za start pumpe tj. ukljucuje Pr i time ukljucuje pumpu i juri zadatu temp.u radijatorima recimo 45*C.Iskljucena je sva veza sa el. kotlom.Kotao ide u gasenje,trmrglt odvaja krugove grejanja i gasi pumpu.Tog momenta startuje el.kotao ako su ispunjeni svi uslovi tj ukljuceni svi prekidaci 1,2,3,5.Prekidac 1 eliminise rad el.kotla rucno.Prekidac 2 je jos jedna zastita el kotla od pregrevanja,koju i sam kotao vec ima kao i regulaciju temperature.Startovanjem pelet kotla el.kotao se gasi.Uklopnim satom ga aktiviramo na jeftinu struju a tajmerom ga gasimo posle isteka vremena.Prekidace mozes da kombinujes po volji da ih ukidas ali i da dodas nove uslove.
Kontaktor K1 vec imas,K2 verovatno sadrzi el.kotao,sto bi elektricar prepoznao a Pr(manji kontator-pomocni relej) bi morao da dodas kao i one prekidace koje izaberes.Sve u svemu to nebi trebalo da ispadne skupo a ni tesko za izradu.Pitaj za pojasnjenja.Srecno!!!
Prikačeni fajlovi
 
0

koborjanos
mlađi referent u pemziji
štazi
Kovin

koborjanos
Član broj: 327553
Poruke: 436
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+60 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.02.2016. u 09:52 - pre 99 meseci
Ovo na ovoj temi se iskomplikovalo toliko da ja ovako mator to više ne mogu da pratim.
Ferroli SUN P-7, Tam Štadler 25KW star 30 godina!! Naravno i protočni kotao na gas Beretta
 
0

toppelet
serviser
toppeletservis

Član broj: 328075
Poruke: 476
31.223.144.*



+27 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.02.2016. u 10:29 - pre 99 meseci
to je to aKo su dostupni kontakti na uklopnom satu Moguce automatsko ukljucivanje kotla na pelet

sa jos jednim PR ili dodavanjem pomocni kontakta na K2
kad dodes bogu na istinu nek ti u dusi vlada mir
 
0

dadoposušje
Dalibor Bakula
nezaposlen inžinjer
turizam u NEUM
Posušje

Član broj: 332266
Poruke: 89
*.tel.net.ba.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.02.2016. u 11:05 - pre 99 meseci
Citat:
Goranto:

Mvp84:
Princip rada ovog sklopa je:Sistem je hladan na recimo 20*C.Startujemo pelet kotlom koji postize kotlovsku temp. 67*C,trmrglt daje impuls za start pumpe tj. ukljucuje Pr i time ukljucuje pumpu i juri zadatu temp.u radijatorima recimo 45*C.Iskljucena je sva veza sa el. kotlom.Kotao ide u gasenje,trmrglt odvaja krugove grejanja i gasi pumpu.Tog momenta startuje el.kotao ako su ispunjeni svi uslovi tj ukljuceni svi prekidaci 1,2,3,5.Prekidac 1 eliminise rad el.kotla rucno.Prekidac 2 je jos jedna zastita el kotla od pregrevanja,koju i sam kotao vec ima kao i regulaciju temperature.Startovanjem pelet kotla el.kotao se gasi.Uklopnim satom ga aktiviramo na jeftinu struju a tajmerom ga gasimo posle isteka vremena.Prekidace mozes da kombinujes po volji da ih ukidas ali i da dodas nove uslove.
Kontaktor K1 vec imas,K2 verovatno sadrzi el.kotao,sto bi elektricar prepoznao a Pr(manji kontator-pomocni relej) bi morao da dodas kao i one prekidace koje izaberes.Sve u svemu to nebi trebalo da ispadne skupo a ni tesko za izradu.Pitaj za pojasnjenja.Srecno!!!

još bolje je napraviti foto sliku s napomenutim elektromaterijalom u sistem priključenja s oba kotlom u kotlovnici,da lakše shvatimo...da nebude zabuna s kratkim spojem!!!!
kotao CM EKO P 90
plamenik CM PELET SET 60-90KW
POVRŠINA GRIJANJA:350 M2 OD 600 M2 U 2 KUĆE
Dajcova regulacija s vanjskim senzorom i ESBE VRG 141 S ARA670 motorićem
sobna temperatura do 21 C od 7 do 18 sat,22 C do 23 sati
 
0

mvp84
preduzetnik

Član broj: 232394
Poruke: 70
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.02.2016. u 11:37 - pre 99 meseci

Goranto:

Izgleda da sam i ja kao i kolega Koborjanos mator pa slabo kapiram (ovo mvp 84 je ustvari nalog mog sina tj.njegovo godište). Pretpostavljam da ovakvo povezivanje podrazumeva da su oba kotla i pumpa na jednom mestu tj. neke kablove koji ih povezuju a to ovde ne bi bio slučaj. Imam neku ideju sa tajmerima ali ne bih više da trujem temu sa mojim glupostima, pa ako se slažeš da ti to obrazložim nap PP?
Toby 30
 
0

toppelet
serviser
toppeletservis

Član broj: 328075
Poruke: 476
31.223.144.*



+27 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.02.2016. u 13:04 - pre 99 meseci
ne treba bjezati od problema Elektricna veza između kotlova mora postojati.Ja bih na postojecoj šemi

samo promjenuo raspored elemenata ne znam kavi su propisi u Srbiji sto se tiče signala sa uklopnog
kad dodes bogu na istinu nek ti u dusi vlada mir
 
0

Milenko_M
Milenko Mihajlović
Beograd

Član broj: 312732
Poruke: 231
95.180.69.*



+5 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.02.2016. u 14:26 - pre 99 meseci
Signal sa uklopnog sata (signalizira jeftinu tarifu ) se može koristiti za pokretanje releja .Taj signal inače po stanu i kući treba da dolazi obavezno do table sa osiguračima gde je lampica za signalizaciju.Ako neko nema izvedenu žicu za signalizaciju jeftine struje može se upotrebiti i digitalni tajmer , ovde košta oko 800 - 1000 dinara .Sa njim se može programirati cela nedelja.

Inače neko je spomenuo relej od 100 dinara.Nema releja za te pare u regularnoj prodaji.
Kotao Majevica 32 KW , Ferolli gorionik SUN P7
 
0

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
62.193.155.*



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.02.2016. u 17:59 - pre 99 meseci

Vec smo ranije rekli da ovi elektricni elementi nemoraju da budu fizivki na jednom mestu.Bojler gde je zgodno a povezivanje izmedju je kablom 3x0,75mm,bolje i sa vise provodnika da ostane rezerva ako jos nesto padne na pamet(a da nije cigla).Prekidaci su takodje fizicki gde i treba da stoje a povezivanje je kablom.
Uklopni sat nemora i netreba onaj koji je kod brojila,vazno je vreme.Moze i oni sobni termostati temostati programibilni vise nedelja,meseci unapred.
Sklop je potpuno automatski.Tobi valjda moze da se pali i gasi vremenski,ostalo vreme bi,ako se ne uslovi,radio elktricni,pa nemora ni uklopni sat.Valjda su ovo slatke muke birati od mnogo kombinacija.
Ko se posvadjao sa strujom bolje da ne krece u povezivanje.Iskoristi pomoc prijatelja!!
 
0

DANKO966
Lazarevac

DANKO966
Član broj: 331782
Poruke: 96
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.02.2016. u 18:32 - pre 99 meseci

Pozdrav za sve na ovom forumu koji su uvek spremni da pomognu svima koji imaju neki problem sa svojim grejanjem na pelet,ili jednostavno iznoseći svoja zapažanja i njihovim objavljivanjem pomognu nekom ko se možda prepozna u tome.
Ja sam celu prošlu zimu i proleće pratio jedan drugi forum ,sa ovom temom i žao mi je što tad nisam znao za ovaj forum ,jer možda bi se rešio za neki drugi gorionik da ugradim na moj kotao.
Elem kako je tako je, u skladu sa tadašnjim mogućnostima mislim finansijskim i uz mišljenje nekih ljudi kojima hvala, ja sam se slatko ogrejao ove zime.
Imam megal 32 kw sa kosim ložištem i tri promaje i do ove zime sam ložio ugalj,neponovilo se .
A od 01 10 2015 sm počeo da se grejem na pelet.odnosno ugradio sam feroli gorionik sunp7.
Grejem moju kuću 80 kv plus isti sprat i taštinu kuću koja je odmaknuta od kotlarnice 4 metra i ima 70 kv ,ukupno negde oko 230 kvadrata visine normalne 2,6 m.
Ja na tavanu imam za sada 10 cm mineralne vune (sledeće zime sigurno 20cs i uz savet od zvonchice parnu branu i preko paropropusnu-vlagonepropusnu foliju)
spoljni zidovi 5 cm stiropora i stolarija pvc petokomorna .
Druga kuća taština ima 5 cm stiropor na zidovima spolja ,pvc stolariju i na tavanu sobe gde je bežični termostat 10 cm mineralne vune i ima i iznutra 3 cm stiropora (pre par godina je uradila iznutra zidove ,jer su stalno pucali jer je stara gradnjai loš temelj) tako da sad se kod nje brzo zagreva ali i hladi jer nema akumulacije.
A kad je termostat bio kod mene u kući kod nje se brzo hladilo ,kad se kod mene zagreje kako treba kod nje vrućina , ali se kod nje mnogo brzo hladilo u odnosu na moju kuću. Do sad sam potrošio skoro 7 tona peleta crown forest iz ivanjice plaćen 155 eura u avgustu mesecu ,ima malo šljake na rešetci al nije strašno kako sam ja mislio,dok nisam otišao kod nekih drugih i video njihovu muku sa šljakom.
Malo sam eksperimentisao i otišao sam da kupim 100 kg košpe od šljive i uz malo štelovanja parametara i malu intervenciju na samom gorioniku uspeo sam da namestim da se neglavi košpa na ulazu u gorionik i da ne izbacuje onu čuvenu grešku 1 nema peleta. Pošto sam taze u ovim vodama malo mi je više čadilo kotao al ko zna možda i uspem da ga nateram da radi kako ja hoću uz pomoć nekog od vas ko ima iskustva više nego ja .
Uz neke dodatke na kotlu uspeo sam da spustim temperaturu na 120 stepeni celzijusa i da nema vrelog poklopca ložišta i prednje strane iznad donjih vrata odma iza cevi koja doprema pelet .
Stavio sam tulburatore na dva mesta izmedju komora i parče šamotne cevi na cev gorionika i sprečio pregrevanje prednje strane kotla i par cigli ispod kosih vrata koja su sad hladna kao led u odnosu na početak kad su isijavala brdo toplote u nepovrat.
E toliko za prvi put od mene postaviću par slika kako izgledaju turbulatori koje sam napravio i sve ostalo ,još samo da skontam kako to uraditi
Veliki pozdrav iz Lazarevca

[Ovu poruku je menjao DANKO966 dana 21.02.2016. u 20:23 GMT+1]
Grejna površina:230m2 spoljne mere
1 priz+ spr 170m2 zid siporeks+spolja stiropor5cm +fasada tavan 20 cm vuna
2 priz 93m2 zid cigla i spolja stiropor5cm+fasada+2 prostorije iznutra 3cm stiropor
Megal mtr 32kw ferroli SUN P-7+turbulatori
Rad.pum.hst 5/4''četv.meš IVAR i m.pog seltron AVC05 TECH ST-431n
pod.pum.hst 1''četv. meš ROTOMIX
uniTEC SQ7 RF od 00-7h 19'c od 7h-24h na 22'c
Prikačeni fajlovi
 
0

DANKO966
Lazarevac

DANKO966
Član broj: 331782
Poruke: 96
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet21.02.2016. u 19:40 - pre 99 meseci
I dužan sam vam mobjašnjenje šta je na slikama premda će velika većina shvatiti o čemu se radi.
Dva turbulatora koji mogu da se skupe pošto su na lancima i mogu da se ubace odozdo izmedju komora .
I kako stoje namešteni i mogućnost njihovog trešenja a da se ne mora otvrati kotao.
Dodate šamotne cigle na vratima koje sprečavaju rasipanju toplote kroz ista ,i parče šamotne cevi na samom gorioniku koje spečava da se ne prenosi premnogo toplote na prednju stranu kotla, i na oplatu koja je zagrevala cev kroz koju upada pelet.
http://static.elitesecurity.org/winksquare.gif
Grejna površina:230m2 spoljne mere
1 priz+ spr 170m2 zid siporeks+spolja stiropor5cm +fasada tavan 20 cm vuna
2 priz 93m2 zid cigla i spolja stiropor5cm+fasada+2 prostorije iznutra 3cm stiropor
Megal mtr 32kw ferroli SUN P-7+turbulatori
Rad.pum.hst 5/4''četv.meš IVAR i m.pog seltron AVC05 TECH ST-431n
pod.pum.hst 1''četv. meš ROTOMIX
uniTEC SQ7 RF od 00-7h 19'c od 7h-24h na 22'c
 
0

malden mb
struja/fotografija

Član broj: 34679
Poruke: 709



+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet22.02.2016. u 19:10 - pre 99 meseci
kolika je udaljenost od kraja surle plamenika do suprotne stjenke kotla,prema fotkama čini mi se da je mala,možda izgled vara,ja sam imao cca.25cm i na knap je bilo,sada je cca.33cm i puno je bolje,čini mi se da fali još par centimetara (svakoj peči malo još fali....) :-) ,pitam zbog mjesta za razvijanje plamena iz plamenika-zagrijavanje vrata kotla kao i priključne cijevi transportera na plameniku ;-)
 
0

DANKO966
Lazarevac

DANKO966
Član broj: 331782
Poruke: 96
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2016. u 16:55 - pre 99 meseci
malden mb

Sad sam izmerio ima oko 32 cm dao dna dole do same rešetke gde počinje kosina na megalu ,a malo višlje gde je prva pregrada koja je okomita tu ima manje oko
23 -24 cm.
Malo je nezgodno izmeriti al to je tu negde,e sad ja sam tu postavio par cigli šamotnih bas tu da nebi plamen se odma podvlačio pod komoru nego se malo vraćao u ložište i tu kružio,bar jedan deo a ostatak se provlači pored i odlazi dalje kroz kotao.
Ja nisam imao problem sa pregrevanjem vrata i iznad vrata kotla i nije mi se nikad ugasio zbog prevelike temperature cevi za dopremu peleta u gorionik ,gde ima sigurnosni termostat protiv pregrevanja istog .
Samo mi je to bilo baš dosta toplo pa sam sam sa tim dodatkom parčeta šamotne cevi na surlu gorionika još skinuo par stepeni mozda i svih deset.Iako se to ugreje kasnije ali nikad tako brzo i čini mi se nikad nije baš tolika velika temperatura kao prešto je bila.
Razmišljao sam da možda ubacim parče šamotne cevi ukoso preko ložišta ispred plamena da ga usmerava višlje prema toj prvoj pregradi i da malo više toplota kruži kroz kotao i onda prolazi pored i podvlači se i odlazi dalje,samo ne znam da neće da mnogo priguši protok i da nabija preveliki pritisak u kotlu.
A kako si ti povećao razmak jesili ugradio onaj dodatak čini mi se da sam video tako nešto da je tražio mladen.jovic gde ima da se kupi.
:)
Grejna površina:230m2 spoljne mere
1 priz+ spr 170m2 zid siporeks+spolja stiropor5cm +fasada tavan 20 cm vuna
2 priz 93m2 zid cigla i spolja stiropor5cm+fasada+2 prostorije iznutra 3cm stiropor
Megal mtr 32kw ferroli SUN P-7+turbulatori
Rad.pum.hst 5/4''četv.meš IVAR i m.pog seltron AVC05 TECH ST-431n
pod.pum.hst 1''četv. meš ROTOMIX
uniTEC SQ7 RF od 00-7h 19'c od 7h-24h na 22'c
 
0

Milenko_M
Milenko Mihajlović
Beograd

Član broj: 312732
Poruke: 231
95.180.69.*



+5 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2016. u 17:50 - pre 99 meseci
malden mb kako je podešen tvoj gorionik.Jeli radi sa modulacijom?
Kotao Majevica 32 KW , Ferolli gorionik SUN P7
 
0

malden mb
struja/fotografija

Član broj: 34679
Poruke: 709



+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet23.02.2016. u 18:20 - pre 99 meseci
Milenko_M:
ne,feroli na žalost ima preglupu modulaciju pa je ne koristim,plamenik mi radi sa 9-13-16kW dakle u 3 brzine koje manualno uključujem i mijenjam
DANKO966:
zamjenio kotao sa 3 za kotao sa 4 rebra i ssm napravio sljedeče:







[Ovu poruku je menjao malden mb dana 23.02.2016. u 19:37 GMT+1]
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet24.02.2016. u 03:28 - pre 99 meseci
Sve modulacije glupe.Kod cm kod ferolija.
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7704878 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.