Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7703193 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

malden mb
struja/fotografija

Član broj: 34679
Poruke: 709



+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.03.2016. u 00:55 - pre 98 meseci
Citat:
Goranto:
Kotao je napunio spremnik a i sam je ugrejan,ugasen je.Trokraki je zatvorio gornji(srednji) krak,pumpa je ugasena.Pumpa u radijatorskom krugu radi,trokraki u tom krugu regulise polaz i polako prazni kotao i spremnik.
Pitanje: Posto sad postoje dve struje protoka vode pitanje je kojom ce se kretati i ako recimo se prvo isprazni kotao,posto su sad paralelno vezani kotao i spremnik,hoce li sad ta hladnija voda se mesati sa vrelom iz spremnika i prakticno smanjivati njegov kapecitet.On je iovako mali pa jos i da ga smanjim.
Sa jos jednim trokrakim,onde na povratu iz radijatora,bi se ova sumnja otklonila al’ da cujem i iskusnije.Kod kotlova sa manje vode bi se to moglo zanemariti a ovde je kotao pola spremnika.Steta baciti.




Da odmah kažem da nemam termićki troputni u krugu kotla i da mi kotao ima 17 litara i spremnik 200 litara a temperaturu polaznog voda regulira troputni sa acc10,pomoću pidb postavki na acc10 u najgorem slućaju temperatura u kotlu se spusti do 58*C a u spremniku do 60*C,radna temperatura kotla je 60(58)-80 a spremnika 60-75,poslje gašenja plamenika temperatura raste 2-3*C i u kotlu i u spremniku
 
0

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
62.193.155.*



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.03.2016. u 08:40 - pre 98 meseci
Kod tebe 17l----100l
Negasis kotao----gasim
Uslovi basi nisu jednaki.
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.03.2016. u 09:13 - pre 98 meseci
Dvije sigurnosne grupe netrebaju.A ko se dogrijava na struju moze a i netreba.
Kontrola polaza pa i jos sobni bespotrebni .Trosak bezveze.Moze rucno malo vise pa sobni dalje regulise.Prepostavljam da ovaj kontrolor trgm nema spoljni senzor onda je jos vise bezveze.Ako ga moram sam podesavat onda mogu i ventil zakreniti pa pogledati koliko pokazuje.
Ekspaziona posuda malena a i nije joj mjesto ondje .Nesmije imat ventil ispred. Povrat u spremnik a ne u cijev.
Sigurnosna grupa na kotlu ne tamo daleko.Treba paru da ispusta.

Zastita podhladjivanja termicki esbe vtc 512.Mehanicki ne elektrobski ili sa motoricom.

To su moje zamjerke na ona dva ofarbana crteza.





[Ovu poruku je menjao zeljezara dana 19.03.2016. u 11:51 GMT+1]
 
0

malden mb
struja/fotografija

Član broj: 34679
Poruke: 709



+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.03.2016. u 09:44 - pre 98 meseci
Citat:
Goranto:
Kod tebe 17l----100l
Negasis kotao----gasim
Uslovi basi nisu jednaki.


Kod mene 17l+200l
Kotao se pali/gasi tj.radi prema potrebi ovisno o traženoj temperaturi objekta (zašto bi radio nonstop ili dozvolio pothlađivanje kotla i objekta)
Kakve bolje uslove rada kotla predlažete
Treba pravilno složiti pidb postavke na acc10 kao i izbalansirati prigušnice po radijatorima i nema se problema-nema kod mene

 
0

ZoranObradovic
penzioner
Pančevo

ZoranObradovic
Član broj: 304642
Poruke: 996
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: ZoranObradovic


+133 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.03.2016. u 12:03 - pre 98 meseci
Citat:
zeljezara:
Dvije sigurnosne grupe netrebaju.A ko se dogrijava na struju moze a i netreba.
Kontrola polaza pa i jos sobni bespotrebni .Trosak bezveze.Moze rucno malo vise pa sobni dalje regulise.Prepostavljam da ovaj kontrolor trgm nema spoljni senzor onda je jos vise bezveze.Ako ga moram sam podesavat onda mogu i ventil zakreniti pa pogledati koliko pokazuje.
Ekspaziona posuda malena a i nije joj mjesto ondje .Nesmije imat ventil ispred. Povrat u spremnik a ne u cijev.
Sigurnosna grupa na kotlu ne tamo daleko.Treba paru da ispusta.

Zastita podhladjivanja termicki esbe vtc 512.Mehanicki ne elektrobski ili sa motoricom.

To su moje zamjerke na ona dva ofarbana crteza.





[Ovu poruku je menjao zeljezara dana 19.03.2016. u 11:51 GMT+1]

Na ofarbanim crtežima,ili kako se kulturnje kaže,šemama,nije sve onako kao će biti u kotlarnici.
Jednostavno,zato što ne može da se dočara pravo stanje koje će biti u stvarnosti u odnosu na "nešto što se farba"!
Ovo što je na ofarbanom crtežu tj. šemi nije nikakav trošak bez veze pošto većinu stvari što sam ofarbao već imam.
Potrebno mi je da kupim akumulator,dva mešna ventila,veću ekspanzionu posudu i dve pumpe.Ostalo,imam sve kao i na ofarbanom crtežu.
Ja koliko vidim,na ofarbanom crtežu,povrat i ide u spremnik.
Sigurnosna grupa nije daleko od kotla,tj. maksimalno 0,5 metara a stavljena je još jedna za varijantu kada se,ne daj Bože,ne bude koristio akumulator.
Jedino ne znam koja para treba da se ispušta.
Seltron ACC 2O ne može da se poredi sa bilo kojom mehaničkom regulacijom (koristio sam ga pa zato i kažem)-
- 110m²
-Viadrus25 kW
-gorionik Ecopell
- 2 X AT 800 litara (privatna
režija+Austria email)
-2 X Gree Viola + Gree G Tech 12000
Btu/h
-Wilo Yonos Pico 25/1-6
-elektro kotao 12 kW
-izolacija:5 cm zid, 30 cm plafon (10
stiropor+20 staklena vuna)
-aluminijumski radijatori (130 rebara)
-PVC stolarija
-kotlovski krug Seltron ACC 20
-radijatorski krug HeatOn WCHR-01
 
0

malden mb
struja/fotografija

Član broj: 34679
Poruke: 709



+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.03.2016. u 12:58 - pre 98 meseci
Opet pitam jer čitam da ljudi ponavljaju da su koristili acc20 u kotlovskom krugu, gdje i kako su spajali ntc osjetnike koji reguliraju rad troputnog i cirkulaciju koje pumpe (kruga grijanja ili kotlovskog kruga),zvući zanimljivo pa bi želio saznati mada mi se ćini da je vtc512 idealno i jeftinije rješenje za kotlovski krug,ko totalni dibidus očekujem logičko objašnenje-sigurno ne samo ja
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
31.223.128.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.03.2016. u 13:16 - pre 98 meseci
[quote]ZoranObradovic:
[quote]
Sigurnosna grupa nije daleko od kotla,tj. maksimalno 0,5 metara a stavljena je još jedna za varijantu kada se,ne daj Bože,ne bude koristio akumulator.

Zorane, ako ne uvažiš onu moju prepravku za povrat iz radijatora, kako misliš da koristiš grijanje za ovo "ne daj Bože" bez akumulatora?
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.03.2016. u 13:48 - pre 98 meseci
Iznad crtez sa crnim linijama a unazad dva sa farbom .Seltron acc 20 malo poskup ako vec imas to je drugo.Meni je termicki odradio isti posao kosta 60 evra.
Para je kad kotao prokuva .Onda je najbolje da je na najvisem dielu kotla . Izbaci paru a ne vodu.Na jednom crtezu ide u spremnk a na drugom neide.Ja volim onaj sto ide u spremnik.

Taj trmg je meni bezveze jer ne znam zasto bi sluzio samo da se kiti bezveze.Ja imam regulaciju polaza komplet po spoljnoj temperaturi koja je jako bitna jer ujutro nije isti polaz kao i u podne kad je napolju vec 15 c.Mozes to i sa rucnim mesnim da odredis.Svejedno moras i taj trgm da pomjeras.Pa onda pomjeris mesni i pogledas kolko je na termometru.Dodjes na i sto.Onda zasto sluzi taj trgml.

esbe vtc 512 je super stvar netreba kontrolu odradi posao jeftin jos je bolje kad se dva stave a moze i jedan

Prica o cetverokrakom to netreba samo je bezveze.A i ovo ako necu preko spremnika.Kad jednom urads nema vise necu .Ja sam sve isprobao i zakljucio da pelet ne moze bez spremnika jer prezadugo postize temperaturu.Cak i oni sto imaju super modulaciju kasne previse.Dobra modulacija 150evra a spremnik 1000 evra

Ovi sto prave obilaz za nedaj boze ako se nebi preko spremnika.Neznam zasto uopste stavljaju spremnik ako sumnjaju da ce ponekad grijati se bez spremnika,



[Ovu poruku je menjao zeljezara dana 20.03.2016. u 15:01 GMT+1]
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.03.2016. u 14:37 - pre 98 meseci
Sigurnosn grupa na akumulatoru/spremniku toplote nije potrebna, sem odzračnog lončeta.

zeljezara
Po vašim postovim sudeći, bez veze je sve, ništa ne valja i sve tako to. Imate li štogod sa vezom da kažete, da nešto valja?
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.03.2016. u 16:47 - pre 98 meseci
ACC 20 meni je skup za zastitu kotla.
A nisam bas ni vidio da se ugradjuje na tom mjestu.
Ali ako Zmajdin kaze da treba neka se ugradi .JA NECU.
Tvoj trmgl meni je bezveze jer nema nista sto bi me zainteresovalo.Skoro svaki gorionik moze pumpu da pal i gasi a to da se stavi mesni i da tako regulise polazsa sa tvojom regulacijom isto mi je bezveze jer se time nista ne dobije.Samo za dzaba motorni pogon se plati.Pa jos i taj trgml koi nizasto nesluzi Naravno moze se da kiti i cetverokraki i sigurnosne grupe ali nje potrebo.

Ovo je sa vezom napisano.

Proizvodjaci gorionika ugradjuju akumulacioni bez obzira sto imaju modulaciju i odrzavanje plamena.A sjetite se prije samo nekoliko mjeseci koliko je bilo aktuelno to odrzavanje plamena i neka ekstremna modulacija. Neki super gorionici pokazase veoma brzo da nevrijede toliko koliko su reklamirani.Mnogi su prodavali cm kotlove bud zasto a evo sad i ovi sa super modulacijom crtaju seme za spremnik toplote.Ofarbane kulturne seme.

Tako .

Kad na tvojoj regulaciji bude po spoljnoj temperaturi onda dizem kapu.Ovako nije interesantno .Imaju drugi sto nude vise.Ako rucno moram pomjerati tu regulaciju onda ja mogu i mesni malo da zakrenem .To mi je isto.U spremniku toplote svejedno ima priblizno ista temperatura.

Ovdje na ovom forumu kad bi Zmajdin rekao hajde da skacemo kroz prozor mislim da bi velika vecina dzipila.





[Ovu poruku je menjao zeljezara dana 20.03.2016. u 18:14 GMT+1]
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.03.2016. u 16:50 - pre 98 meseci
Onda tako.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

ZoranObradovic
penzioner
Pančevo

ZoranObradovic
Član broj: 304642
Poruke: 996
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: ZoranObradovic


+133 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.03.2016. u 17:42 - pre 98 meseci
Citat:
malden mb:
Opet pitam jer čitam da ljudi ponavljaju da su koristili acc20 u kotlovskom krugu, gdje i kako su spajali ntc osjetnike koji reguliraju rad troputnog i cirkulaciju koje pumpe (kruga grijanja ili kotlovskog kruga),zvući zanimljivo pa bi želio saznati mada mi se ćini da je vtc512 idealno i jeftinije rješenje za kotlovski krug,ko totalni dibidus očekujem logičko objašnenje-sigurno ne samo ja

Ja sam koristio ACC 20 za regulaciju radijatorskog kruga i odrađivao je besprekorno.
Jedino što mi se nije sviđalo je to što je u "hladnom stanju" mešni bio otvoren.
Zato sam taj regulator zamenio za TrmRglt koji odrađuje onako kako bi i trebalo.
ACC 20 će raditi kako treba ali u kotlovskom krugu i na trokrakom mešnom ventilu.
Mešni ventil će biti zatvoren sve dok se ne dostigne temperatura koja je zadata na regulatoru.
Kada se dostigne (npr. 60 ili 65 *C) ventil će se otvoriti i pustiti vodu u kotao.
- 110m²
-Viadrus25 kW
-gorionik Ecopell
- 2 X AT 800 litara (privatna
režija+Austria email)
-2 X Gree Viola + Gree G Tech 12000
Btu/h
-Wilo Yonos Pico 25/1-6
-elektro kotao 12 kW
-izolacija:5 cm zid, 30 cm plafon (10
stiropor+20 staklena vuna)
-aluminijumski radijatori (130 rebara)
-PVC stolarija
-kotlovski krug Seltron ACC 20
-radijatorski krug HeatOn WCHR-01
 
0

malden mb
struja/fotografija

Član broj: 34679
Poruke: 709



+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.03.2016. u 19:48 - pre 98 meseci
Za krug grijanja je zakon u kombinaciji sa nepovratnim ventilom na povratu između njega i spremnika,em gasi/pali pumpu kruga grijanja em regulira temperaturu polaznog voda i zbog spomenutog ventila nema termosifonike pa nema veze što ne zatvara u stanju mirovanja.
ZoraneO. pa to ti termički vtc512 u krugu kotla odrađuje bez ikakvih kerefeka (ako si pravilno koristio acc20 znaš da treba pravilno naštelati pidb postavke da bi radio kako bog zapovijeda a i napajanje moraš riješiti pa i trokraki za njega kupiti,fakat ne vidim računice za njega u kotlovskom krugu umjesto spomenutog termičkog) a o ukupnoj cijeni njegove instalacije da se i ne priča naspram vtc termičkog,može se ići u gradsku vožnju i sa lamburđinijem a može i sa mbw serije 1/2 ili mečkom serije A/B

[Ovu poruku je menjao malden mb dana 19.03.2016. u 20:58 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao malden mb dana 19.03.2016. u 21:02 GMT+1]
 
0

ZoranObradovic
penzioner
Pančevo

ZoranObradovic
Član broj: 304642
Poruke: 996
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: ZoranObradovic


+133 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.03.2016. u 20:04 - pre 98 meseci
@malden mb,
ja ACC 20 već imam,znam da će sigurno raditi kako treba.Za kotlovski krug mi iovako treba trokraki mešni ventil.Zašto bih ja sada prodavao upola cene nešto što će mi trebati?
Ja garantujem da je taj regulator i pumpa u rangu sa Ladomatom a o nekim drugim regulatorima neću ni da pričam.
Uostalom,ko nije koristio ACC 20 ne verujem da zna koliko je "dobra sprava''.
- 110m²
-Viadrus25 kW
-gorionik Ecopell
- 2 X AT 800 litara (privatna
režija+Austria email)
-2 X Gree Viola + Gree G Tech 12000
Btu/h
-Wilo Yonos Pico 25/1-6
-elektro kotao 12 kW
-izolacija:5 cm zid, 30 cm plafon (10
stiropor+20 staklena vuna)
-aluminijumski radijatori (130 rebara)
-PVC stolarija
-kotlovski krug Seltron ACC 20
-radijatorski krug HeatOn WCHR-01
 
0

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
62.193.155.*



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.03.2016. u 21:24 - pre 98 meseci

Crtez sa crnim linijama-ofarbanom crtezu:CAC prodaj,kupi TVC mozda bolje regulise sigurnosnu grupu,kod mene je tako,bolje ti ne treba a i ove bezvezotine……?!.!?
 
0

ZoranObradovic
penzioner
Pančevo

ZoranObradovic
Član broj: 304642
Poruke: 996
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: ZoranObradovic


+133 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.03.2016. u 21:25 - pre 98 meseci
Evo nekih prepravki,pa bih zamolio za komentar i da li ima još nekih grešaka.







[Ovu poruku je menjao ZoranObradovic dana 19.03.2016. u 22:39 GMT+1]

- 110m²
-Viadrus25 kW
-gorionik Ecopell
- 2 X AT 800 litara (privatna
režija+Austria email)
-2 X Gree Viola + Gree G Tech 12000
Btu/h
-Wilo Yonos Pico 25/1-6
-elektro kotao 12 kW
-izolacija:5 cm zid, 30 cm plafon (10
stiropor+20 staklena vuna)
-aluminijumski radijatori (130 rebara)
-PVC stolarija
-kotlovski krug Seltron ACC 20
-radijatorski krug HeatOn WCHR-01
Prikačeni fajlovi
 
0

zibel32

zibel32
Član broj: 322519
Poruke: 110



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.03.2016. u 21:32 - pre 98 meseci
Citat:
dusanmijat:
Ako ima neki razlog, zašto povrat iz radijatora MORA da žubori kroz spremnik i uznemirava vodu na dnu, volio bih ga čuti. Zašto ne uštedjeti nekoliko spojeva i jedan ventil a funkcija nije narušena, čak šta više..


Zašto isto ne napraviti i na polaznom vodu i napraviti spoj spremnika kao slijepo crijevo?

Prednost spoja kao slijepo crijevo jest brža dostupnost vruće vode kada je cijeli sistem hladan (i kotao, i spremnik), ili kada se spremnik isprazni, a kotao tek treba isporučiti toplinu. Prioritet u ovom slučaju uvijek ima krug grijanja u odnosu na spremnik. Nedostatak ovog spoja (jedini meni poznat) je što paljenje/gašenje kotlovske pumpe radi "smetnje" regulaciji kruga grijanja koje se događaju zbog povećanih/smanjenih protoka kroz miješajuće ventile.

Ono što je nedostatak kod spoja spremnika kao slijepo crijevo, to je prednost kod spajanja spremnika kao protočnog (2 ulaza, 2 izlaza). Ovim spojem spremnik postaje hidraulička skretnica koja odvaja krug kotla od kruga grijanja, pa se promjene protoka koje uzrokuju pumpe u tim krugovima unutar spremnika anuliraju.

Osobno, više volim spoj spremnika kao "slijepo crijevo" i dajem mu prednost, a ono što sam naveo kao nedostatak dobre regulacije grijanja ispravljaju unutar 2-3 minute.

Na kraju moje mišljenje o toj shemi... Naravno da povrat iz radijatora ne mora ići kroz spremnik. Ne mora ni polaz, a povrat može, i radit će. Međutim, takvo spajanje nije ni slijepo crijevo, a ni protočni spremnik, pa samim time gubimo prednosti iz oba svijeta.
 
0

zibel32

zibel32
Član broj: 322519
Poruke: 110



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.03.2016. u 21:51 - pre 98 meseci
Citat:
Goranto:
Kotao je napunio spremnik a i sam je ugrejan,ugasen je.Trokraki je zatvorio gornji(srednji) krak,pumpa je ugasena.Pumpa u radijatorskom krugu radi,trokraki u tom krugu regulise polaz i polako prazni kotao i spremnik.
Pitanje: Posto sad postoje dve struje protoka vode pitanje je kojom ce se kretati i ako recimo se prvo isprazni kotao,posto su sad paralelno vezani kotao i spremnik,hoce li sad ta hladnija voda se mesati sa vrelom iz spremnika i prakticno smanjivati njegov kapecitet.On je iovako mali pa jos i da ga smanjim.
Sa jos jednim trokrakim,onde na povratu iz radijatora,bi se ova sumnja otklonila al’ da cujem i iskusnije.Kod kotlova sa manje vode bi se to moglo zanemariti a ovde je kotao pola spremnika.Steta baciti.


Ne treba ti još jedan trokraki, ali s pumpom kotla treba ispravno upravljati. Kod spoja spremnika kao slijepo crijevo su kotao, spremnik i radijatori svi u paraleli. Ako je grijanje potrebno i pumpa kotla je uključena, tada glavni protok ide kroz kotao, a ne kroz spremnik. U spremnik odlazi samo višak koji radijatorski krug nije uzeo. Kada se kotao ugasi i iz njega se uzme sva vruća voda, kotlovska pumpa se mora isključiti, a trokraki ventil u kotlovskom krugu zatvoriti. Tada protoka kroz kotao više ne može biti, pa samim time ni miješanja njegove rashlađene vode s vrućom iz spremnika.

[Ovu poruku je menjao zibel32 dana 19.03.2016. u 23:16 GMT+1]
 
0

zibel32

zibel32
Član broj: 322519
Poruke: 110



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.03.2016. u 22:02 - pre 98 meseci
Citat:
malden mb:
Opet pitam jer čitam da ljudi ponavljaju da su koristili acc20 u kotlovskom krugu, gdje i kako su spajali ntc osjetnike koji reguliraju rad troputnog i cirkulaciju koje pumpe (kruga grijanja ili kotlovskog kruga),zvući zanimljivo pa bi želio saznati mada mi se ćini da je vtc512 idealno i jeftinije rješenje za kotlovski krug,ko totalni dibidus očekujem logičko objašnenje-sigurno ne samo ja


Kada ACC20 regulira povrat u kotao, jedna temp. sonda ide u kotao, druga na povratni vod kotla i na njega se spaja kotlovska pumpa. ACC20 će uključiti kotlovsku pumpu na nekoj podešenoj temperaturi kotla (npr. 65-70*C) i regulirat će povrat u kotao na npr. 60*C. Mogućnost upravljanja pumpom na određenoj temperaturi preko dodatne temp. sonde je jedina razlika ACC20 u odnosu na ACC10.
 
0

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
62.193.155.*



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.03.2016. u 22:02 - pre 98 meseci
ZoranObradovic-
Ova sema moze da pomiri obe struje,u izradi!Posle biraj sta volis.
Bravo,Super!!!
I moja sema ce pretrpeti ove izmene.

Zibel svaka cast,na pumpu nisam racunao da usmeri protok.

[Ovu poruku je menjao Goranto dana 19.03.2016. u 23:14 GMT+1]
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7703193 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.