Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7693197 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet25.09.2016. u 13:32 - pre 92 meseci
Onda ste verovatno i pročitali post grejača:

"Kolicina vazduha u komori za sagorevanje se automatski regulise. Elektronika putem piezzo elementa (presostata) regulise broj obrtaja ventilatora. U tome i jeste jedna prednost bilogic elektronike. Ima dva senzora pritiska/podpritiska. Cak sta vise, sam koriguje i brzinu ventilatora ako je dimnovod zapusen.
Sto se tice snage kotla, kod biodoma raspon snage je dosta veliki. Ako je ispostovano hidraulicki sve sto treba. Mesni, nepovratni... moze da se rucno obori snaga kotla i to bi trebalo da bude to."
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

Aleksa2002
Prodavac
Abv
Beograd

Član broj: 334892
Poruke: 1
95.180.48.*



Profil

icon Re: Grejanje na pelet25.09.2016. u 13:32 - pre 92 meseci
Poštovanje,

Prvi put se javljam na forumu, a pratim vas dovoljno dugo.
Potreban nam je jedan SAVET od majstora za grejanje.
Prelazimo od ove grejne sezone sa uglja na pelet(bukov), imamo stadler-ovu peć 44kw oko 10-tak godina i planirali smo da ubacimo samo gorionik za pelet na postojeći kotao. Greje se oko 470 a sa nadogradnjom, od sledeće godine, oko 550 kvadrata.
*Da li da ugrađujemo gorionik na postojeći kotao ili da se investira u novu peć na pelet imajući u vidu starost kotla od 44kw i kvadraturu objekta?

Hvala svima
 
0

MetatronMM
Beograd

Član broj: 334884
Poruke: 13
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet25.09.2016. u 13:44 - pre 92 meseci
Citat:
boree:
Onda ste verovatno i pročitali post grejača:

"Kolicina vazduha u komori za sagorevanje se automatski regulise. Elektronika putem piezzo elementa (presostata) regulise broj obrtaja ventilatora. U tome i jeste jedna prednost bilogic elektronike. Ima dva senzora pritiska/podpritiska. Cak sta vise, sam koriguje i brzinu ventilatora ako je dimnovod zapusen.
Sto se tice snage kotla, kod biodoma raspon snage je dosta veliki. Ako je ispostovano hidraulicki sve sto treba. Mesni, nepovratni... moze da se rucno obori snaga kotla i to bi trebalo da bude to."


Krajnje uprosceno: prednost je u Biologic elektronici.
Ali, Grejac je napisao i ovo:

"Meni se jedin one svidja kod 27 sto je hidraulicki prikljucak i dimni odvod samo sa desne strane kotla. Pa retko koja kotlarnica moze da "primi" ovaj kotao. 25 se pojavila skoro, ona u sebi sadrzi i pumpu i ekspanzionu posudu. Stoga, 27 i 33 je prakticnija zbog ugradnje mesnog ventila, sabirnika/razdelnika. Dok je 25 kao rodjena za hidraulicku skretnicu ali mora se kupiti jos jedna pumpa za grejni krug. Automatika je odlicna, ali mi se licno ne svidja korisnicki panel. Sve je to nekako prosto i sturo za takvu elektroniku. Lepse bi legao neki ts ekran sa mnogo vise ispisanih parametara."
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet25.09.2016. u 13:50 - pre 92 meseci
Ja bih glasao za Radijator.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

MetatronMM
Beograd

Član broj: 334884
Poruke: 13
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet25.09.2016. u 13:59 - pre 92 meseci
Vas cekam ko ozeblo Sunce...

 
0

MetatronMM
Beograd

Član broj: 334884
Poruke: 13
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet25.09.2016. u 14:04 - pre 92 meseci
Ali, bez ikakve sale... jos kad bih umela da postavim smajlice...!

Recite mi samo nekoliko argumenata u korist Compacta 25 da naucim napamet (ako bude bilo potrebno ubedjivanje ostalih clanova porodice)...

Hvala!
 
0

datas123
Savić Goran
Programer
data
Beograd

Član broj: 322558
Poruke: 19
*.kbcnet.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet25.09.2016. u 14:09 - pre 92 meseci
Upravo sam kupio Biodom C25.
Ja sam na tom drugom forumi i konstatovao da nema nikakvih informacija o tom kotlu.
Očito prepravljena kaminska varijanrta, prednja vrata nemaju staklo. Imaju još nekoliko modela koji nisu dokumentovani, za kaminske varijante kod uvoznika postoji štura brošura.
Iz postova koje ste kopirali sa drugog foruma se može zaključiti da kotao optimalno radi pri promeni parametara koji utiču na rad kotla (kvalitet peleta, funkcionisanje dimnjaka) bez dodatnog podešavanja od strane servisera i korisnika.
To bi trebalo da znači manje boravka u kotlarnici uz optimalnu-manju potrošnju peleta. Videćemo da li je tako. Na drugom forumu ma nekoliko članova koji su već ugradili taj kotao.
Grejač je dao još jedan bitan komentar, a to je da kod svih ugrađenih Biodom kotlova nije bilo nikakvih problema nakon ugradnje, kod ostalih brednova je bilo intervencije servisera i zamene delova, dok se sve ne dovede u red.
Takođe je bio i komentar jednog od korisnika C25 koji je naveo da ovlašteni serviser nije baš stručan za grejanje.
Videću kako radi za neko vreme, ali moram da navedem da je glavni parametar zbog koga sam se odlučio na kupovinu bio njegove male dimenzije. Praktično najmanji kotao ove snage. Imam malu kotlarnicu i još dodatni problem položaj dimnjaka.
Pored dimenzija, ostali tehnički parametri su čini mi se bolji od ostalih kotlova koji su mogli da stanu u moju kotlarnicu.
Kod drugih proizvođača postoje uslovi oko prostora oko kotla koji mora biti slobodan zbog održavanja i ja ih nisam mogao ispuniti.
Alfa Commo compact je bila najbliža mom izboru, mada sam najviše naginjao ka Kepo kotlovima.
Kod Biodoma C25 je pristup elektronici, pumpi i ostalim delovima sa zadnje strane, gde nemam problem sa prostorom.
Biodom C25 ima i relativno dobru cenu. Čini mi se da jedino Alfa Commo Compact ima nižu cenu za kotao ove snage.
Radijator Compact 20 sam prošle godine mogao da dobijem po ceni znatno nižoj od maloprodajne, ali mi nisu odgovarale dimenzije. Kratko sam ga pogledao i na prvi pogled odlično odrađen kotao.

[Ovu poruku je menjao datas123 dana 25.09.2016. u 15:20 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao datas123 dana 25.09.2016. u 15:21 GMT+1]
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet25.09.2016. u 14:35 - pre 92 meseci
BioDom kotlovi su se pokazali vrlo solidnim. Za ovaj o kome je reč sad prvi put čujem, što će reći da ga nisam ni video niti bilo šta o njemu znam, ali prepoznajem konstruktorski rukoipis. Ono što prvo upada u oko k'o prst je ono iskorišćenje od 96 odsto. Nije de nije moguće, ali to znači da (mu) je temperatura dima ispod 60 stepeni, a to, po meni, nikako ne valja kad je o grejanju na čvrsto gorivo reč, a pelet jeste čvrsto gorivo u granulama, zar ne?

Ovaj Kompakt koji su sad krstili "25" isti je onaj prošlogodišnji "20.1", odnosno preprošlogodišnji klot "20". U početku jeste bilo problema sa njim, jer serviserima nije bilo baš jasno šta čemu služi, pa je svačega bilo. Sad čujem pohvale na račun njihovih servisera, na čije brljoke jako retko nailazim u poslednjih godinu dana, za razliku od ranijih godina.

Do sad mi je kroz ruke prošlo njih (rcimo) dvadesetak, polovina njih su članovi ovog Foruma pa račinam ukljuliće se i oni. Ja mislim da je to dobar kotao, mislim i da bi imalo šta da se poboljša: na primer, ja bih dodao bar još jednu cev u izmenjivač, poklopac izmenjivača ne bi bio "na šraf", već kao kod Termofluksa - vrata, ostavio bih veće stakalce na vratima da ne moram dok šacujem plamen i da klanjam. Pa, eto.

Uzgred: šta znači "običan ženski mozak"?.

[Ovu poruku je menjao zmajdin dana 25.09.2016. u 15:51 GMT+1]
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

datas123
Savić Goran
Programer
data
Beograd

Član broj: 322558
Poruke: 19
*.kbcnet.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet25.09.2016. u 14:59 - pre 92 meseci
U brošuri koju sam dobio, kaminska varijanta se prodaje u tri modela H15, H20 i H25.
Svi su sličnih dimenzija.
Nisam pitao koje kaminske varijante su dobile C izvedbu. U izložbenom delu je bio izložen samo C25.
 
0

MetatronMM
Beograd

Član broj: 334884
Poruke: 13
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet25.09.2016. u 15:25 - pre 92 meseci
Boree, Zmajdine, Datas123, zahvaljujem vam se svima!
Bilo bi svakako korisno kad bi se javili jos neki korisnici kotlova Compact 25 i BioDom C25.

Zmajdine, "obican zenski mozak" je nezgrapna konstrukcija (ekonomija reci je presudila) za molbu
da objasnjenja budu uproscena, tj. prilagodjena nama totalnim laicima, pride zenskog pola (dakle, ne
preterano zainteresovanim za bavljenje parametrima rada kotla u kotlarnici, mada... pocinjem da se sve vise
interesujem za ovu tematiku!)

Pozdrav!
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet25.09.2016. u 16:02 - pre 92 meseci
Citat:
MetatronMM: ...da objasnjenja budu uproscena, tj. prilagodjena nama totalnim laicima, pride zenskog pola ...


Što 'no bi se reklo: "laik ženskog pola" je komparativ od uopštenog "laik". Nema ovo direktne veze sa temom, ali ima sa životom uopšte, pa eto... Izvinjavam se.

Kako god - dobrodošli u klub.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

MetatronMM
Beograd

Član broj: 334884
Poruke: 13
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet25.09.2016. u 16:24 - pre 92 meseci
Hvala!
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet25.09.2016. u 18:14 - pre 92 meseci
Rekloste da su oba kotla oko kojih se dvoumite preveliki, ali ne rekoste, ili je meni promaklo, koliki je grejani prostor, kakva je izolacija, čime ste se do sad grejali i koliko ste kog goriva potrošili - to su važni podaci za dimenzionisanje kotla.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

vendom
Milos
Zlatibor

vendom
Član broj: 222339
Poruke: 41
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet25.09.2016. u 18:39 - pre 92 meseci
Citat:
MetatronMM:
Boree, Zmajdine, Datas123, zahvaljujem vam se svima!
Bilo bi svakako korisno kad bi se javili jos neki korisnici kotlova Compact 25 i BioDom C25.
Pozdrav!

Vec sam pisao o koriscenju Compacta. Ja sam poslusao Zmajdina i nisam pogresio. Naravno Trmrglt i cetvorokraki. Kad ga Zmajdin nasteluje zaboravis na forum ;) Redovno sipas i ponekad cistis i to je to. Lepo i stabilno radi.
Nedostatak mog Compacta je sto nema sarke na poklopcu izmenjivaca. To znaci kada ga cistis (sto je veoma retko ako je kotao dobro podesen) moras da odvrnes 4 srafa i da skines poklopac koji nije bas lagan.
Posuda za pepeo je malo uza i kraca pa upadne nesto pepela ispod. Zenski mozak? :) Ja bih to drugacije konstruisao.
Inace odvod dima moze da se okrene i vodoravno (uglavnom je na slikama prikljucak na gore) pa se prikljucna visina u dimnjak smanji. To se veoma lako radi.

Radijator Compact 20.1 (2015) + Viadrus U22LP-5
 
0

MetatronMM
Beograd

Član broj: 334884
Poruke: 13
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet25.09.2016. u 19:15 - pre 92 meseci
Vendoma sam pratila, naravno... Kuca na brdu...

I kod nas je neko brdasce i na njemu kuca od 150 m2 (prizemlje, prvi sprat i potkrovlje), bez izolacije, losa stolarija, dimnjak nije OK uradjen.
Uglavnom smo dosad grejali samo prva dva nivoa. Nismo uopste lose prolazili, kotao na cvrsto gorivo Tam Stadler, legenda od 40 kW,
made in ex Yu ali, sticajem okolnosti, radio samo nekoliko sezona za ceo svoj dugi vek, ocuvan... I preeeveliki za nas, naravno. Potrosnja nije bila
velika, bar mislim tako citajuci ostale postove, oko 3 t uglja (nikad vise), i oko 6-8 metara drva. Nocu se nismo grejali,
nije bilo potrebe, sem ako bi bas bio neki veliki minus. Zapravo, nama je bilo pretoplo (tesko ce se to ponoviti sa peletom za iste pare, kako vidim).

No, sad bismo da se oslobodimo prljavstine od uglja u kotlarnici, muka oko nabavke, secenja i cepanja drva...
Stariji clanovi porodice, koji objektivno vise ne mogu da izigravaju lozace, krajnje su skepticni u vezi sa podesavanjima kotlova
na pelet, serviserima, ceni peleta itd. Mladji bi pak probali nesto sa vise "sminke" i komfora... I, eto nama polemika u kuci!
Vreme istice, pod hitno moramo da donesemo odluku.


 
0

signalizator
blagoje vukovic
nezaposlen
BiH

Član broj: 332716
Poruke: 15
31.223.142.*



Profil

icon Re: Grejanje na pelet26.09.2016. u 09:38 - pre 92 meseci
Jeste sigurni da za tako (ne)izolovanu kucu moze biti dovoljna pec od 25kw. Ako uskoro ne mislite raditi na izolaciji objekta tesko da ce ta pec od 25kw moci gurati 150 m2, a ako jos uz tu kvadraturu imate i kombi bojlere tesko da moze???
 
0

MetatronMM
Beograd

Član broj: 334884
Poruke: 13
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet26.09.2016. u 12:26 - pre 92 meseci
Nemamo kombi bojlere, zasad bi se grejalo samo 90-100 m2... Celih 150m2 vrlo retko. Izolacija ce biti jednog dana, kada - ne zna se...
Nama su, naprotiv, rekli da nam je i ova snaga prevelika, da nam treba nesto oko 20-tak kW snage i sl.

U svakom slucaju, totalni smo pocetnici sto se grejanja na pelet tice!

 
0

neo.

Član broj: 288288
Poruke: 54



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet26.09.2016. u 15:54 - pre 92 meseci
Poštovani članovi foruma,posle dugo čitanja,iskustava drugih korisnika... dilemu oko kupovine gorionika na pelet sveo sam na dva modela.Ti modeli su EcoPell i Termomontov TERMEC.Oba modela mogu kupiti po gotovo istoj ceni.Kotao na koji se gorionik ugrađuje je Termomont TKU3.Čitam danima specifikacije i prosto nisam pametan šta da odaberem.Ne uspeva mi da nađem argumente koji bi prevagnuli na jednu stranu.Da li neko od članova ima lična iskustva sa nekim od ova dva i koji bi vi odabrali?
 
0

1.salee
I love jazz
Zemun,Srbija

Član broj: 325621
Poruke: 100
*.dynamic.sbb.rs.



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet26.09.2016. u 16:51 - pre 92 meseci
@ neo.
Jesi li video ove gorioonike : PltGrnk 11.3 / 17.7 / 24.1
http://www.grnplt.rs/balkan-specijal/
Domaci proizvod , proveren proizvodjac , kompletna podrska , moguce najjeftiniji.


Zemun
Grejna povrsina 240 kvm(4 zone po 60 kvm)
120 kvm podno 120 radijatorsko grejanje
5 pumpi 4 za zone 1 za kotlovski krug
2 mesna termostatska za podove
1 termostatski za zastitu na povratu
1 trokraki sa pogonom i automatikom
Kotao: Toby 30
AT CAS 501
HeatOn
2 bojlera po 300l sa po dva izmenjivaca za ptv
Izolacija: 5 cm sti. u zidu 25 cm tervola u krovu
vecina stakala troslojna.
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet26.09.2016. u 20:14 - pre 92 meseci
A termomontov od 50kw ne jih preporučio, u stvari šta i koliko se greje?
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7693197 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.