Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7731333 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet27.11.2016. u 17:35 - pre 90 meseci
Neka ga malo sad tako - na P3, pa da vidimo šta će da bude.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

3576

Član broj: 125713
Poruke: 137
77.46.252.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet27.11.2016. u 17:43 - pre 90 meseci
Pozdrav svima!
Ako može od nekog poznavaoca Ferolija P12 pomoć?
Konstantno imam problem sa paljenjem i sto je hladnije to je češće. Sve krene kako treba, naspe pelet upali počne da gori prebaci na snagu 1 pocne da sipa pelet jefnom ili dvaputa i naglo prekine sipanje obično u pola i vrati na 0 i nekada ponovo prebaci na snagu 1 i nastavi sa radom a nekada ode u gresku 01 ili 02. Fotocelija je menjana, uz dozvolu uvoznika probušene još dve dodatne rupe da fotocelija vidi više svetla, kupljen nov originalni koš sa kojim radi lošije :( . Prošle godine sam koristio Spačvin pelet koji je kaže majstor previše tvrd i zato nije dobro palio. Ove godine kupljen top pelet sa kojim nihe bilo problema dok nije zahladilo (Jeste ali retko). U subotu pet puta nije hteo upaliti.
Ako neko ima neki savet bio bih zahvalan! Gorionik je u garanciji do sledeceg oktobra.
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
213.55.184.*



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet27.11.2016. u 17:47 - pre 90 meseci
Dule va ako hoces da ti posaljem parametre iz vremena kad sam ja smanjivo snagu.Samo nema nekog efekta velikog.
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet27.11.2016. u 18:37 - pre 90 meseci
3576
Nema to veze sa foto-ćelijom, već sa presostatom. Za početak temeljno očistite kotao. Bušenjem dodatnih rupa poremetili ste odnos primarnog i sekundarnog vazduha.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

maks-rs
ing. elektrotehnike
Pale , R.Srpska

Član broj: 217855
Poruke: 796
31.223.138.*

Jabber: maks-rs


+45 Profil

icon Re: Grejanje na pelet27.11.2016. u 18:46 - pre 90 meseci
Citat:
dany12:
Kako se čiste turbulatori na toby kotlovima. Da li je mnogo komplikovano. Koliko puta treba čistiti turbulatore tokom jedne grejne sezone.Čime čistiti ložište kotla,da li samo sastrugati pepeo sa zidova ili koristiti neko hemijsko sredstvo. Imam osećaj da mi je sve to veoma zaprljano zbog dugotrajnog rada kotla na najmanjoj snazi. I kao da toplota samo prođe kroz kotao,zato mi je visoka temperatura dimnih gasova.

Svi savetuju da kotao što više radi u modulaciji na najmanjoj snazi,ali primetio sam da ako kotao najviše vremena radi u modulaciji kotao se više zaprlja,ima više čađi i pepela po zidovima kotla i sagorevanje je nepotpuno,jer teško može da se razvije visoka temperatura plamena ako se ubacuje samo po par komada peleta u šolju. Po meni je najbolja opcija što veći AT i kotao da radi što više vremena u najvećoj snazi dok ne zagreje vodu u AT. Što je veći AT kotao će se ređe paliti i potrošnja će biti manja.
Uzeti manji kotao bi bilo dobro kada bi temperature tokom zime bile ujednačene,ovako dešava će se i da sa dosta manjim kotlom nego što je potrebno za određenu kvadraturu kotao radi na najmanjim snagama kad su spoljašnje temperature kao ovih dana,ili veće.Dok kad naiđe neki hladan talas sa temperaturama i do minus 20 stepeni on neće biti dovoljan da zagreje objekat. Znači ipak je dobitna kombinacija odgovarajući kotao plus AT.


Nema toliko veze dugotrajan rad u najmanjoj snazi sa prljanjem kotla, pogotovo ako su parametri pravilno podešeni. Moj kotao 90% vremena radi u snagama 1 i 2 i nikad nemam šljake u pepeljari ni čađi po zidovima. Već sam ti pisao zašto se tvoj kotao intenzivno prlja - zbog preniske temperature povratne vode. Termostatski mješni ventil bi riješio 90% problema.
Commo Compact 23 (4-18 kW) ,180m2 u 3 etaže na 870 mnv , izolacija 5cm zid ,20cm krov
VTC 512 @60C ,9 panelnih radijatora +termoglave , 2 sušača ,100L kombi bojler, T vode 65 C
Električni kotao Vaillant 18kW
Klima inverteri: MITSUBISHI MSZ-SF42VE, HITACHI RAC-DJ50
 
0

3576

Član broj: 125713
Poruke: 137
77.46.252.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet27.11.2016. u 19:07 - pre 90 meseci
Očistiti ću kotao ujutro detaljno mada nebi trebao biti prljav nešto posebno jer ga čistim jednom nedeljno detaljno. A što se tiče bušenja rupa to su iz centralnog servisa prošle godine rekli serviseru da probuši u nadi da će problemi prestati.



Citat:
zmajdin:
3576
Nema to veze sa foto-ćelijom, već sa presostatom. Za početak temeljno očistite kotao. Bušenjem dodatnih rupa poremetili ste odnos primarnog i sekundarnog vazduha.

 
0

dule va
Sam svoj gazda
Valjevo

Član broj: 335421
Poruke: 50
*.dynamic.sbb.rs.



+6 Profil

icon Re: Grejanje na pelet27.11.2016. u 20:05 - pre 90 meseci
Zvoncica mi je poslala parametre koje je podesio Zmajadin.
Gorionik sada kod mene radi bez prekida na svakih 24-25sec se pali transporter i 8sec ubacuje pelet.
Temp u kotlu je 60c u kuci 23c vatra ima bas dosta iskrica.
Zeljezara moze na [email protected]
Pelet je Gorstak iz BB ima bas dosta prasine u njemu....

viadrus+centrometal cppl35,termoglave,4 kraki mesni ventil,kuca 130m2 dve etaze bez izolacije
pvc stolarija .
 
0

nucleuswizard
nucleus Wizard
BEograd

nucleuswizard
Član broj: 95169
Poruke: 50
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet27.11.2016. u 20:29 - pre 90 meseci
Citat:
3576: Pozdrav svima!
Ako može od nekog poznavaoca Ferolija P12 pomoć?
Konstantno imam problem sa paljenjem i sto je hladnije to je češće. Sve krene kako treba, naspe pelet upali počne da gori prebaci na snagu 1 pocne da sipa pelet jefnom ili dvaputa i naglo prekine sipanje obično u pola i vrati na 0 i nekada ponovo prebaci na snagu 1 i nastavi sa radom a nekada ode u gresku 01 ili 02. Fotocelija je menjana, uz dozvolu uvoznika probušene još dve dodatne rupe da fotocelija vidi više svetla, kupljen nov originalni koš sa kojim radi lošije :( . Prošle godine sam koristio Spačvin pelet koji je kaže majstor previše tvrd i zato nije dobro palio. Ove godine kupljen top pelet sa kojim nihe bilo problema dok nije zahladilo (Jeste ali retko). U subotu pet puta nije hteo upaliti.
Ako neko ima neki savet bio bih zahvalan! Gorionik je u garanciji do sledeceg oktobra.


Druže i ja imam istu muku, i nisam uspeo da rešim još od prošle godine. Potpuno identičan problem, kada pređe u snagu 1 odnosno posle paljenja pređe u 1 samo prekine na pola uzimanja i vatra mi se ugasi. Na kratko sam rešio problem tako što sam za početno uzimanje promenio sa 8 na 12 (mislim da se to množi sa 4s) i tako i kada mi prekine u 1 vatra se ne ugasi, ali sam promenio i grejač, uzeo sam onaj keramički skuplji koji pali baš brzo, mada opet imam isti problem, nemam baš stalno ali s vremena na vreme. Nekoliko puta sam pratio uzimanje i čak sam pomislio da nije do puža ili da nije do napona, ali izgleda da je možda do same elektronike.
 
0

Taradrina
precizni mehaničar
Tara

Član broj: 335325
Poruke: 637
212.200.65.*



+115 Profil

icon Re: Grejanje na pelet27.11.2016. u 20:41 - pre 90 meseci
Dule va
Radi ti punjenje za 27kw,a (7.4s). Jesam pogodio?Probaj smanjitvazduh jer je pelet od četinara. Kod mene nema varnica/iskrica.
Ekopell Guča 2 kom.za dva objekta
 
0

Taradrina
precizni mehaničar
Tara

Član broj: 335325
Poruke: 637
212.200.65.*



+115 Profil

icon Re: Grejanje na pelet27.11.2016. u 20:55 - pre 90 meseci
3576
Zovi servis i gde si ga kupio traži da ti zamene. Pa treba neko da dežura kraj njega. Zakon o zaštiti kupaca,garancija...pa kada istekne garancija nećeš im biti ni u malom mozgu da ti pomognu. Traži zamenu ako ne poprave.
Ekopell Guča 2 kom.za dva objekta
 
0

3576

Član broj: 125713
Poruke: 137
77.46.252.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet27.11.2016. u 21:22 - pre 90 meseci
Citat:
nucleuswizard:
Citat:
3576: Pozdrav svima!
Ako može od nekog poznavaoca Ferolija P12 pomoć?
Konstantno imam problem sa paljenjem i sto je hladnije to je češće. Sve krene kako treba, naspe pelet upali počne da gori prebaci na snagu 1 pocne da sipa pelet jefnom ili dvaputa i naglo prekine sipanje obično u pola i vrati na 0 i nekada ponovo prebaci na snagu 1 i nastavi sa radom a nekada ode u gresku 01 ili 02. Fotocelija je menjana, uz dozvolu uvoznika probušene još dve dodatne rupe da fotocelija vidi više svetla, kupljen nov originalni koš sa kojim radi lošije :( . Prošle godine sam koristio Spačvin pelet koji je kaže majstor previše tvrd i zato nije dobro palio. Ove godine kupljen top pelet sa kojim nihe bilo problema dok nije zahladilo (Jeste ali retko). U subotu pet puta nije hteo upaliti.
Ako neko ima neki savet bio bih zahvalan! Gorionik je u garanciji do sledeceg oktobra.


Druže i ja imam istu muku, i nisam uspeo da rešim još od prošle godine. Potpuno identičan problem, kada pređe u snagu 1 odnosno posle paljenja pređe u 1 samo prekine na pola uzimanja i vatra mi se ugasi. Na kratko sam rešio problem tako što sam za početno uzimanje promenio sa 8 na 12 (mislim da se to množi sa 4s) i tako i kada mi prekine u 1 vatra se ne ugasi, ali sam promenio i grejač, uzeo sam onaj keramički skuplji koji pali baš brzo, mada opet imam isti problem, nemam baš stalno ali s vremena na vreme. Nekoliko puta sam pratio uzimanje i čak sam pomislio da nije do puža ili da nije do napona, ali izgleda da je možda do same elektronike.


Ma ne znam šta da radim više, ludilo. Desilo se čak jednom dok sam bio prusutan da se samo ugasio na snazi 3 (samo se ugasio ventilator na par sekundi) i nastavio sa gašenjem i izduvavanjem.
I onda to kod njega traje i traje dok ne ugasi pa sve iz početka. Padne temperatura vode na 40c.
 
0

dany12
/home

Član broj: 247039
Poruke: 464
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+25 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.11.2016. u 07:36 - pre 90 meseci
Citat:
maks-rs:
Citat:
dany12:
Kako se čiste turbulatori na toby kotlovima. Da li je mnogo komplikovano. Koliko puta treba čistiti turbulatore tokom jedne grejne sezone.Čime čistiti ložište kotla,da li samo sastrugati pepeo sa zidova ili koristiti neko hemijsko sredstvo. Imam osećaj da mi je sve to veoma zaprljano zbog dugotrajnog rada kotla na najmanjoj snazi. I kao da toplota samo prođe kroz kotao,zato mi je visoka temperatura dimnih gasova.

Svi savetuju da kotao što više radi u modulaciji na najmanjoj snazi,ali primetio sam da ako kotao najviše vremena radi u modulaciji kotao se više zaprlja,ima više čađi i pepela po zidovima kotla i sagorevanje je nepotpuno,jer teško može da se razvije visoka temperatura plamena ako se ubacuje samo po par komada peleta u šolju. Po meni je najbolja opcija što veći AT i kotao da radi što više vremena u najvećoj snazi dok ne zagreje vodu u AT. Što je veći AT kotao će se ređe paliti i potrošnja će biti manja.
Uzeti manji kotao bi bilo dobro kada bi temperature tokom zime bile ujednačene,ovako dešava će se i da sa dosta manjim kotlom nego što je potrebno za određenu kvadraturu kotao radi na najmanjim snagama kad su spoljašnje temperature kao ovih dana,ili veće.Dok kad naiđe neki hladan talas sa temperaturama i do minus 20 stepeni on neće biti dovoljan da zagreje objekat. Znači ipak je dobitna kombinacija odgovarajući kotao plus AT.


Nema toliko veze dugotrajan rad u najmanjoj snazi sa prljanjem kotla, pogotovo ako su parametri pravilno podešeni. Moj kotao 90% vremena radi u snagama 1 i 2 i nikad nemam šljake u pepeljari ni čađi po zidovima. Već sam ti pisao zašto se tvoj kotao intenzivno prlja - zbog preniske temperature povratne vode. Termostatski mješni ventil bi riješio 90% problema.


Nemam termostatski ali imam mehanicki i nikad mi povrat nije ispod 60 stepeni,tako da to nije problem,isto tako pelet je dobrog kvaliteta tako da ni to nije razlog.
Grejna površina:Kuća na sprat 100 m2,podno grejanje,zid i plafon 10cm
stiropor,pod 5cm
stirodur + prizemna kuca 40 m2,radijatori,zid 5cm stiropor,plafon 10cm staklena
vuna + kombinovani bojler 120 litara.I na jednom i drugom objektu
petokomorna pvc stolarija sa duplim staklom punjena argonom.
Kotao: Termomont toby20
 
0

maks-rs
ing. elektrotehnike
Pale , R.Srpska

Član broj: 217855
Poruke: 796
*.static.corp.blic.net.

Jabber: maks-rs


+45 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.11.2016. u 07:48 - pre 90 meseci
@dany12

Kažeš "nikad mi povrat nije ispod 60 stepeni" a imaš ručni ventil. Jel sjediš pored njega prvi sat-dva rada pa ga podešavaš ručno? Ili dobiješ tih 60 C u povratu kad se sistem ustabili-ugrije?
Commo Compact 23 (4-18 kW) ,180m2 u 3 etaže na 870 mnv , izolacija 5cm zid ,20cm krov
VTC 512 @60C ,9 panelnih radijatora +termoglave , 2 sušača ,100L kombi bojler, T vode 65 C
Električni kotao Vaillant 18kW
Klima inverteri: MITSUBISHI MSZ-SF42VE, HITACHI RAC-DJ50
 
0

dule va
Sam svoj gazda
Valjevo

Član broj: 335421
Poruke: 50
*.dynamic.sbb.rs.



+6 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.11.2016. u 08:42 - pre 90 meseci
Uradio sam reset gorionika,kako da podesim da imam sobni ?
viadrus+centrometal cppl35,termoglave,4 kraki mesni ventil,kuca 130m2 dve etaze bez izolacije
pvc stolarija .
 
0

dany12
/home

Član broj: 247039
Poruke: 464
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+25 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.11.2016. u 09:08 - pre 90 meseci
Citat:
maks-rs:
@dany12

Kažeš "nikad mi povrat nije ispod 60 stepeni" a imaš ručni ventil. Jel sjediš pored njega prvi sat-dva rada pa ga podešavaš ručno? Ili dobiješ tih 60 C u povratu kad se sistem ustabili-ugrije?


Pumpa u kotlovskom krugu se uključuje na 70 stepeni a isključuje na 65 stepeni u kotlu.
Grejna površina:Kuća na sprat 100 m2,podno grejanje,zid i plafon 10cm
stiropor,pod 5cm
stirodur + prizemna kuca 40 m2,radijatori,zid 5cm stiropor,plafon 10cm staklena
vuna + kombinovani bojler 120 litara.I na jednom i drugom objektu
petokomorna pvc stolarija sa duplim staklom punjena argonom.
Kotao: Termomont toby20
 
0

maks-rs
ing. elektrotehnike
Pale , R.Srpska

Član broj: 217855
Poruke: 796
92.241.158.*

Jabber: maks-rs


+45 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.11.2016. u 09:22 - pre 90 meseci
@dany12

Sve je to ok , ali me opet ne razumiješ. Ako imaš mogućnost , mjeri prvi sat vremena grijanja T povratne vode u kotao. Sigurno nije 60 C nego mnogo manje. Pođe sa nekih 15-20 i lagano raste kako se kuća zagrijava. Taj prvi sat je kritičan zbog kondenzacije i tad se turbulatori bukvalno zamalterišu od rose i pepela. Termostatski ventil ne dozvoljava ovu pojavu jer se povrat ugrije u roku 5-10 minuta.
Commo Compact 23 (4-18 kW) ,180m2 u 3 etaže na 870 mnv , izolacija 5cm zid ,20cm krov
VTC 512 @60C ,9 panelnih radijatora +termoglave , 2 sušača ,100L kombi bojler, T vode 65 C
Električni kotao Vaillant 18kW
Klima inverteri: MITSUBISHI MSZ-SF42VE, HITACHI RAC-DJ50
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.11.2016. u 09:58 - pre 90 meseci
Citat:
dule va:
Zvoncica mi je poslala parametre koje je podesio Zmajadin.
Gorionik sada kod mene radi bez prekida na svakih 24-25sec se pali transporter i 8sec ubacuje pelet.
Temp u kotlu je 60c u kuci 23c vatra ima bas dosta iskrica.
Zeljezara moze na [email protected]
Pelet je Gorstak iz BB ima bas dosta prasine u njemu....


Mislim da to nisu moje postavke: rutinski na Centrometalove gorionike postavljam ukupan ciklus rada transportera na 15 sekundu, snagu "1" 2 sekunde rada, 13 sekundi pauze, snagu "2" tri sekunde radam 12 sekundi pauze.... snagu "6" 7 sekundi rada, 8 sekundi pauze, ventilator (orijentaciono, jer zavisi od dimnjaka) 850 obrtaja za snagu "1", svaka sledeća 100 obrtaja više, dodatno razgorevanje 300 obrtaja, ciljana temperatura 80 stepeni, četvorokraki ventil na pola, histereza najveća koja može.




[Ovu poruku je menjao zmajdin dana 28.11.2016. u 11:23 GMT+1]
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

dany12
/home

Član broj: 247039
Poruke: 464
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+25 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.11.2016. u 10:19 - pre 90 meseci
Citat:
maks-rs:
@dany12

Sve je to ok , ali me opet ne razumiješ. Ako imaš mogućnost , mjeri prvi sat vremena grijanja T povratne vode u kotao. Sigurno nije 60 C nego mnogo manje. Pođe sa nekih 15-20 i lagano raste kako se kuća zagrijava. Taj prvi sat je kritičan zbog kondenzacije i tad se turbulatori bukvalno zamalterišu od rose i pepela. Termostatski ventil ne dozvoljava ovu pojavu jer se povrat ugrije u roku 5-10 minuta.

Zato sam i mislio da otvorim i pogledam turbulatore,ako su prljavi onda je to to,ali ne znam kako se to radi.Serviser je rekao da će on na kraju sezone da očisti prvi put i da mi pokaze kako se to radi. Plašim se da nešto ne zabrljam i izgubim garanciju.
Grejna površina:Kuća na sprat 100 m2,podno grejanje,zid i plafon 10cm
stiropor,pod 5cm
stirodur + prizemna kuca 40 m2,radijatori,zid 5cm stiropor,plafon 10cm staklena
vuna + kombinovani bojler 120 litara.I na jednom i drugom objektu
petokomorna pvc stolarija sa duplim staklom punjena argonom.
Kotao: Termomont toby20
 
0

zvonchica27

Član broj: 198846
Poruke: 455
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.11.2016. u 10:35 - pre 90 meseci
Citat:
dule va:
Zvoncica mi je poslala parametre koje je podesio Zmajadin.
Gorionik sada kod mene radi bez prekida na svakih 24-25sec se pali transporter i 8sec ubacuje pelet.
Temp u kotlu je 60c u kuci 23c vatra ima bas dosta iskrica.
Zeljezara moze na [email protected]
Pelet je Gorstak iz BB ima bas dosta prasine u njemu....


Kod mene temperatura u kotlu 80C, na P3 doziranje je 15 gr peleta na 20 sekundi.
 
0

maks-rs
ing. elektrotehnike
Pale , R.Srpska

Član broj: 217855
Poruke: 796
*.static.corp.blic.net.

Jabber: maks-rs


+45 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.11.2016. u 10:57 - pre 90 meseci
Citat:
dany12:
Zato sam i mislio da otvorim i pogledam turbulatore,ako su prljavi onda je to to,ali ne znam kako se to radi.Serviser je rekao da će on na kraju sezone da očisti prvi put i da mi pokaze kako se to radi. Plašim se da nešto ne zabrljam i izgubim garanciju.

Nemaš potrebe da otvaraš turbulatore i rizikuješ garanciju. Dovoljno je za eksperiment da podesiš trokraki da voda minimalno ide ka kući a maksimalno cirkuliše u kotlu. Ako ima prljavštine u turbulatorima - sasušiće se i otpasti trešenjem istih , a dali si uspio znaćeš ako padne T izduvnih gasova.
Commo Compact 23 (4-18 kW) ,180m2 u 3 etaže na 870 mnv , izolacija 5cm zid ,20cm krov
VTC 512 @60C ,9 panelnih radijatora +termoglave , 2 sušača ,100L kombi bojler, T vode 65 C
Električni kotao Vaillant 18kW
Klima inverteri: MITSUBISHI MSZ-SF42VE, HITACHI RAC-DJ50
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7731333 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.