Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7698238 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
31.223.128.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.03.2017. u 18:59 - pre 86 meseci
Prioritet je zastita kotla, radijatori pa onda bojler. Sve to odlicno funkcionise samo bih skratio vrijeme do pocetka grijanja i dobio stabilan povrat. Vjerovatno ce u ekonomajzeru biti malo veca razlika voda- dimni plinovi (vece oduzimanje) a i dimni plinovi nizi. Ova temperatura dima mi ne pravi problem jer u dimnjaku mi je inox ulozak od lima debljine 0,55 mm i jako brzo se zagrije. Da je klasican dimnjak, nebi se zagrijao ni za 10 sati na ovoj temperaturi
 
0

tommytom
preduzetnik
tomy

Član broj: 334119
Poruke: 369
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+39 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.03.2017. u 19:04 - pre 86 meseci
Zahvaljujuci @boree-u koji mi je prvi pritekao u pomoc kada sam bio u fazi prelaska na grejanje na pelet i zahvaljujuci ostalim clanovima foruma ja sam kod mene ugradio sistem sa 4-krakim mesnim...sa dve pumpe, jedna u kotlovskom krugu u kojem je i bojler a druga pumpa posle mesnog...imam i dve exp posude... pa ako nekoga interesuju neka iskustva i podesavanja, tu sam da pomognem. Ja sam prezadovoljan kako sve sad funkcionise
Commo 15... Stan 66m2... 4-kraki mesni i pumpa u radijatorskom krugu... Termo glave digitalne...
Bezicni c7rf (kontrolise pumpu u radijatorskom krugu)... Bojler 80l u kotlovskom krugu sa
"automatikom"
 
0

mladen.jovic
Mladen Jovic
FK Novi Sad trener
FK Novi Sad
Kać, Novi Sad

mladen.jovic
Član broj: 330116
Poruke: 401
*.dynamic.sbb.rs.



+32 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.03.2017. u 19:49 - pre 86 meseci
Citat:
lalajko:
Ajd malo na pocetak :)

Moze li neko da mi objasni prednost(i) rada kotla na 80 stepeni pa uz pomoc cetvorokrakog ventila pustati u radijatore 50 stepeni, u odnosu na pustanje 50 stepeni direktno iz kotla?? Da kazem da mene ne interesuje konenzacija, ekologija, nista sem potrosnje peleta. Dakle, ako rad na 80 plus cetvorokraki omogucuje komfornije grejanje, zar ne treba taj komfor negde da se plati? Nije valjda da su svi benefiti na strani takvog nacina rada? Mislim, nema kondenzacije, manja potrosnja, cistiji izduv...

Ja sam probao kod mene, najgore je sto imam 4-kraki mesni ventil. Posle par dana sam vratio na stari polozaj (u kome on nema funkciju) kad sam video kako odmice pelet iz spremnika. Slicno iskustvo ima jos par drugara sa kojima sam razgovarao. Razumem mesni ventil za grejanje na cvrsta goriva gde temp polako raste i polako opada kad ugalj izgori i pretvori se u zar. Tada mesni moze da kompenzuje promene temp vode i pusta u radijatore manje vise istu temp vode. Naravno, samo uz pomoc elektromotornog pogona. Ali u strogo kontrolisanom radu, kakav je sa gorionikom na pelet, nije mi sve najjasnije.

Dakle, moje iskustvo je da rad sa cetvorokrakim trosi vise peleta. Ne zelim da cuvam kotao povecanom potrosnjom, nije mi clan familije. Ako crkne, crkne, kupicu drugi.

Sem toga, prosta termodinamika kaze da se lakse zagreje voda sa 40 na 50 nego sa 70 na 80 stepeni. I kad temp u kuci stigne na zadatu, pa se gorionik ugasi, vrlo brzo ce se voda u kotlu ohladiti sa 80 na 70, mnogo brze nego sa 50 na 40 u mom sistemu.

Ako neko uspe da me ubedi, nameravam da kupim ESBE VRG140 sa CRC140 kontrolerom. Sta mislite o radu te kombinacije??

I konacno, ocigledno je da ovde jedan clan ima dva naloga. Administrator sam na jednom drugom forumu i znam da to prepoznam. Iste pravopisne greske, isti stavovi, potpuno isti stil pisanja, iz aviona se vidi. I na kraju klasican penal - neko ga je pomenuo u jednom postu, on pobrkao naloge i uz citat odgovara sa drugog naloga. Na tom drugom forumu se to kaznjava trajnim banom oba naloga, ovde moderatori izgleda tolerisu takve stvari.


Evo ja vam tvrdim da je sa cetvorokrakim mnogo bolje i da manje trosi. Ugradio sam 3 komada u 3 kotlarnice kod mojih drugara i razlika je odma primecena. Naravno uz obaveznu kotlovsku pumpu i automatiku! Kombinacija VRG 141 i CRC 141 je savrsena, ali ne probavajte to nikako bez kotlovske pumpe, a po mogucstvu da u radijatorskom krugu bude pametna pumpa i termoglave na svim radijatorima. Pumpe da rade non stop, eventualno kotlovska da se pali i gasi na sto manjoj t(oko 40). Jedino tako CRC 141 funkcionise perfektno i precizno u pola stepena! Naravno sve to podrazumeva da vam kotao, odnosno gorionik radi u modulaciji, a ako ne radi, bice cescih paljenja i gasenja. Verujte mi da je ovako najbolje, sve sam probao.
Novi Sad,Kac
Kotao:Viadrus U22S(30KW)
Gorionik:B-Max Home 10-30KW
AT Centrometal 2xCAS 801
Razdelnik 3 kruga grejanja+TPV
Pumpa u kotl. krugu:Wilo Star RS 32/6
Pumpe u rad. krugu: 3xWilo Stratos Pico 30/1-6
Mesni i aut. u kotl. krugu:ESBE VRG 131+ESBE CRA 111
Mesni i aut. u rad. krugu:3xESBE VRG 131+ESBE CRC 141
Armatura i cevi:5/4 i Cu fi35
Radijatori:Faral Alba H500-190 reb+termoglave
 
0

dukimen
Grocka

Član broj: 335405
Poruke: 272
..8.68.wifi.dynamic.gronet.rs.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.03.2017. u 19:59 - pre 86 meseci
Ako postoje termoglave na radijatorima, zar nije dovoljan trokraki termostatski?
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
31.223.128.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.03.2017. u 20:29 - pre 86 meseci
Citat:
Goranto:
2*C razlike na protok od 1000l/h ispada da ekonomajzer daje oko 2kw/h.
Dušane,ako ti nije teško,izmeri kolika je razlika temp.dima.Trebao bi da izvučem neku analogiju za moj budući.Malo sam drugačije zamišljao.

Razlika temperature dimnih plinova ulaz- izlaz u ekonomajzeru pri snazi 15kw i temperaturi u kotlu od 72 stepena. Pri nizim temperaturama u kotlu, razlika je i veca. P.S Ni kotao niti ekonomajzer nisu bas cisti

Prikačeni fajlovi
 
0

maks-rs
ing. elektrotehnike
Pale , R.Srpska

Član broj: 217855
Poruke: 796
31.223.138.*

Jabber: maks-rs


+45 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.03.2017. u 20:36 - pre 86 meseci
Citat:
Nenad-ynwa:
Uskoro ce mi biti pretoplo za modulaciju, a dogodine bice i beba u kuci, pa ne bih da imam zahladjenje kada koristim stand by. I jos nesto, za pocetak sto bi mogao da uradim, a pitam vas, kako da kada se pec ugasi odvojim radijatorski krug, tj da mi voda ne cirkulise u sistemu( i tako brze rashladi radijatore). Da li je moguce podesiti da se pumpa ugasi kad i pec?


Ako je taj trokraki usput i termostatski ventil - za početak probaj smanjiti snagu peći u modulaciji za neki procenat da izbjegneš ulazak u stand-by ( ja sam to uradio odmah po puštanju peći u rad ). Nisam upratio imaš li kombi bojler , a valjao bi jer ti je peć svakako predimenzionisana.
Commo Compact 23 (4-18 kW) ,180m2 u 3 etaže na 870 mnv , izolacija 5cm zid ,20cm krov
VTC 512 @60C ,9 panelnih radijatora +termoglave , 2 sušača ,100L kombi bojler, T vode 65 C
Električni kotao Vaillant 18kW
Klima inverteri: MITSUBISHI MSZ-SF42VE, HITACHI RAC-DJ50
 
0

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
62.193.155.*



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.03.2017. u 21:15 - pre 86 meseci
Citat:
dusanmijat:
Citat:
Goranto:
2*C razlike na protok od 1000l/h ispada da ekonomajzer daje oko 2kw/h.
Dušane,ako ti nije teško,izmeri kolika je razlika temp.dima.Trebao bi da izvučem neku analogiju za moj budući.Malo sam drugačije zamišljao.

Razlika temperature dimnih plinova ulaz- izlaz u ekonomajzeru pri snazi 15kw i temperaturi u kotlu od 72 stepena. Pri nizim temperaturama u kotlu, razlika je i veca. P.S Ni kotao niti ekonomajzer nisu bas cisti





Hiljadu mu Darkvudskih sekira pa ti ni sa 160*C nisi zadovoljan !!?
Crta se.
 
0

Vidic Miroslav

Član broj: 154465
Poruke: 273
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.03.2017. u 21:20 - pre 86 meseci
Citat:
lalajko:
Ajd malo na pocetak :)

Moze li neko da mi objasni prednost(i) rada kotla na 80 stepeni pa uz pomoc cetvorokrakog ventila pustati u radijatore 50 stepeni, u odnosu na pustanje 50 stepeni direktno iz kotla?? Da kazem da mene ne interesuje konenzacija, ekologija, nista sem potrosnje peleta. Dakle, ako rad na 80 plus cetvorokraki omogucuje komfornije grejanje, zar ne treba taj komfor negde da se plati? Nije valjda da su svi benefiti na strani takvog nacina rada? Mislim, nema kondenzacije, manja potrosnja, cistiji izduv...

Ja sam probao kod mene, najgore je sto imam 4-kraki mesni ventil. Posle par dana sam vratio na stari polozaj (u kome on nema funkciju) kad sam video kako odmice pelet iz spremnika. Slicno iskustvo ima jos par drugara sa kojima sam razgovarao. Razumem mesni ventil za grejanje na cvrsta goriva gde temp polako raste i polako opada kad ugalj izgori i pretvori se u zar. Tada mesni moze da kompenzuje promene temp vode i pusta u radijatore manje vise istu temp vode. Naravno, samo uz pomoc elektromotornog pogona. Ali u strogo kontrolisanom radu, kakav je sa gorionikom na pelet, nije mi sve najjasnije.

Dakle, moje iskustvo je da rad sa cetvorokrakim trosi vise peleta. Ne zelim da cuvam kotao povecanom potrosnjom, nije mi clan familije. Ako crkne, crkne, kupicu drugi.

Sem toga, prosta termodinamika kaze da se lakse zagreje voda sa 40 na 50 nego sa 70 na 80 stepeni. I kad temp u kuci stigne na zadatu, pa se gorionik ugasi, vrlo brzo ce se voda u kotlu ohladiti sa 80 na 70, mnogo brze nego sa 50 na 40 u mom sistemu.

Ako neko uspe da me ubedi, nameravam da kupim ESBE VRG140 sa CRC140 kontrolerom. Sta mislite o radu te kombinacije??

I konacno, ocigledno je da ovde jedan clan ima dva naloga. Administrator sam na jednom drugom forumu i znam da to prepoznam. Iste pravopisne greske, isti stavovi, potpuno isti stil pisanja, iz aviona se vidi. I na kraju klasican penal - neko ga je pomenuo u jednom postu, on pobrkao naloge i uz citat odgovara sa drugog naloga. Na tom drugom forumu se to kaznjava trajnim banom oba naloga, ovde moderatori izgleda tolerisu takve stvari.


Mislim da kotlovi najbolje rezultate postižu kad rade u režimu 80/60 C. Možda niste obezbedili T povrata od 60 C kada ste grejali vodu na 80 C a potisnu prema radijatorima 50 C. Bez pumpe u kotlovskom krugu ne verujem da možete dobiti veću povratnu temperaturu od potisne. Većina naših instalacija je projektovana kao vsokotemperaturna odnosno sistem je predvidjen da radi sa većom temperature vode. Poboljšanje izolacije ili povećanjem grejnih tela dolazi do disbalansa sistema. Ako je 50 C dovoljno da greje prostor premalo je kao povrat za optimalan rad kotla.
 
0

Vidic Miroslav

Član broj: 154465
Poruke: 273
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.03.2017. u 21:33 - pre 86 meseci
@lalajko. Ima mišljenja na forumu da kotao treba zaštiti termostatskim trokrakim ventilom i prema radijatorima slati vodu visoke temperature a na radijatore postaviti ventile sa termostatskim glavama.
 
0

malden mb
struja/fotografija

Član broj: 34679
Poruke: 709



+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.03.2017. u 21:44 - pre 86 meseci
ja i dalje čekam opis prerade modularnog rada za ferroli/cm pelet plamenik,ili je to samo za određene članove foruma ili su to bile prazne riječi,čovjek spomenuo da ima tj. da je uradio i da to nije problem nekome tko zna spojiti par žica a kad ga se zamoli da to konkretno iznese pa čak i na pp ako je potrebno ono i dalje muk kao i od ovog servisera @cicoline kojem je 2 i 2 viša matematika i koji sve zna al neće reći,dakle ako se ponudilo a ponuda se prihvatila bilo bi lijepo da se obećanje izvrši i da se drži do svoje riječi javno iznesene na forumu
 
0

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
62.193.155.*



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.03.2017. u 21:45 - pre 86 meseci
Citat:
urade:
Citat:
Goranto:
Citat:
urade:
Nisam razumeo ovo za 4k ventil,ne treba uopste ili treba neki drugi? Kako da regulisem temp polaza?


Dva 3k ventila.Na povratu u kotao i na polazu prema radijatorima.Ima mišljenja da povrat u kotao ne treba štititi.Taj 3k i ako ne štiti sigurno povećava temp. izlaza iz kotao pa ga Ja ne bih preskočio.


Ovo mi treba iako ne zelim at da grejem kotlom na pelet?


AT napuni bilo kojim kotlom ali kada ga prazniš kroz 4k se vraća voda u AT dosta visoke T.Trebalo bi da je što niža da bi AT imao veći kapacitet.Znači svakako ti trebaju dva 3k ventila,pa kad je tako možeš da ga puniš i pelet kotlom a i ne moraš,stvar izbora,shvatanja,probaš pa znaš.
 
0

xicolina servis
servis
beograd

Član broj: 336361
Poruke: 325
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.03.2017. u 22:03 - pre 86 meseci
Citat:
malden mb:
ja i dalje čekam opis prerade modularnog rada za ferroli/cm pelet plamenik,ili je to samo za određene članove foruma ili su to bile prazne riječi,čovjek spomenuo da ima tj. da je uradio i da to nije problem nekome tko zna spojiti par žica a kad ga se zamoli da to konkretno iznese pa čak i na pp ako je potrebno ono i dalje muk kao i od ovog servisera @cicoline kojem je 2 i 2 viša matematika i koji sve zna al neće reći,dakle ako se ponudilo a ponuda se prihvatila bilo bi lijepo da se obećanje izvrši i da se drži do svoje riječi javno iznesene na forumu

Ja vam nista nisam obecao ni ponudio nesto ste pogresili ,,,NOVU modulaciju za feroli mozete dobiti kad se uskoro pojavi novi model feroli gorionika,,,, a ko vam je obecao prepravku za bolju modulaciju nek vam uradi .......
 
0

koborjanos
mlađi referent u pemziji
štazi
Kovin

koborjanos
Član broj: 327553
Poruke: 436
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+60 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.03.2017. u 22:41 - pre 86 meseci




Molim cenjeno članstvo da mi ne dira Cicolinu!!!! Ona je moja omiljena dramska umetnica. Ilona Staller ybt!!!! smajli, smajli smajli..................
Ferroli SUN P-7, Tam Štadler 25KW star 30 godina!! Naravno i protočni kotao na gas Beretta
 
+1

Nenad-ynwa
Pancevo

Član broj: 335543
Poruke: 91
87.250.46.*



Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.03.2017. u 23:20 - pre 86 meseci
Maks-RS,nije termostatski,sluzi samo za zastitu povrata.ima nalegajucu sondu.Kotao drzim na 65c,u modulaciji je,termo glave na radijatorima. kada je napolju preko 15c temp u kotlu ide i preko,mislim da je modulacija na Kepu odlicna.Nemam kombi bojler,mislim da nije predimenzionisan,15kw na 100m2,manji Kepo nema :).
Kepo kotao 15kw-trokraki mesni ventil, pumpa u kotlu
100m2(trenutno grejem 60m2,ostalo klima), 5-ica stiropor,
na ploci 10cm vune
Sobni termostat Q7,dnevna 21-22c, nocna 19-20c
Trenutno ugasen sobni, kotao juri zadatu temp(
modulacija),postavljene termo glave- mnogo
bolje grejanje. Temp u kuci 21-24c
+
Fujitsu llcc 12btu (35m2 dnevna sa trpezarijom i kuhinjom)
 
0

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
62.193.155.*



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.03.2017. u 23:22 - pre 86 meseci
https://www.elitesecurity.org/images/static/disgust.gif https://www.elitesecurity.org/images/static/square.gif https://www.elitesecurity.org/images/static/smile4.gif https://www.elitesecurity.org/images/static/thumbdown.gif

Pa idu
https://www.elitesecurity.org/images/static/square.gif
Malo sutra.Ima li uputstvo?
Nenad-Ynwa u zadnjih nekoliko strana ih samo ima.Daj malo...
 
0

maks-rs
ing. elektrotehnike
Pale , R.Srpska

Član broj: 217855
Poruke: 796
92.241.158.*

Jabber: maks-rs


+45 Profil

icon Re: Grejanje na pelet07.03.2017. u 07:24 - pre 86 meseci
Citat:
Nenad-ynwa:
Maks-RS,nije termostatski,sluzi samo za zastitu povrata.ima nalegajucu sondu.Kotao drzim na 65c,u modulaciji je,termo glave na radijatorima. kada je napolju preko 15c temp u kotlu ide i preko,mislim da je modulacija na Kepu odlicna.Nemam kombi bojler,mislim da nije predimenzionisan,15kw na 100m2,manji Kepo nema :).

Ako ima nalegajuću sondu , onda jeste termostatski i to je OK, a ako je taj što mislim ,može se i regulisati T povrata.

Kotao jeste overkill , pogotovo njegova najmanja snaga oko 5 kW( zato predlažem da je smanjite) ,tako da ako insistirate da radi na +15, on mora ići često u gašenje ili da ugradite AT sa svom pratećom opremom. Sam 4k ventil sa regulacijom neće ništa pomoći.
Imamo sličnu izolaciju , a ja nikad ne uključujem grijanje na tolikim vanjskim T , odnosno pravim dužu pauzu u toku dana.

Commo Compact 23 (4-18 kW) ,180m2 u 3 etaže na 870 mnv , izolacija 5cm zid ,20cm krov
VTC 512 @60C ,9 panelnih radijatora +termoglave , 2 sušača ,100L kombi bojler, T vode 65 C
Električni kotao Vaillant 18kW
Klima inverteri: MITSUBISHI MSZ-SF42VE, HITACHI RAC-DJ50
 
0

marko srzic

Član broj: 336400
Poruke: 317
213.55.184.147



+19 Profil

icon Re: Grejanje na pelet07.03.2017. u 09:06 - pre 86 meseci
Toppelet

Mi cekamo ideju za feroli.Hocemo modulaciju.
 
0

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
62.193.155.*



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet07.03.2017. u 09:53 - pre 86 meseci
Kako na ovaj 4k ventil montirati aktuator.Na osovini nema rupu sa navojem za pričvršćivanje motora.Jedino da ga vežem žicom ?



Prikačeni fajlovi
 
0

sudija77
Zemun

Član broj: 78719
Poruke: 87
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet07.03.2017. u 11:03 - pre 86 meseci
ovako je kod mene spojen First 4 kraki sa pogonom, mislim da sam negde ranije procitao da Firstovi 4kraki ventili, traze i Firstove aktuatore, valjda nisu kompatibilni sa ostalim proizvodjacima
http://dodaj.rs/image/33686.html

http://dodaj.rs/image/33687.html

http://dodaj.rs/image/33689.html

 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
185.81.136.*



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet07.03.2017. u 11:16 - pre 86 meseci
Tako je, mora se budžiti ako želite drugu marku aktuatora.
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7698238 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.