Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 917 918 919 920 921 922 923 924 925 926 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7704172 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

shando90
student

Član broj: 301352
Poruke: 141
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.11.2017. u 21:05 - pre 78 meseci
Ja sam se sad setio da imam 4-kraki mesni ventil esbe 5/4 ako nekome treba da se dogovorimo neka mi pusti poruku u pp dao bih ga povoljno

https://ibb.co/gYSFOR
 
0

pankec
beograd, malta

Član broj: 278875
Poruke: 487
*.i05-10.onvol.net.



+8 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.11.2017. u 21:14 - pre 78 meseci
Nema ...samo preko.... najbliže kod Hrvata
Ecopell 35
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
89.111.237.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.11.2017. u 21:36 - pre 78 meseci
Ima, ima mehanička klapna + motorni pogon. Kad se gorionik isključi, elektro pogon otvori klapnu tako da se kotao rastereti "cuga" koji povlači vruć dimnjak. Treba ispuniti neke uslove za postavljanje ali ništa strašno. Postavlja se na dimnjaču ili se uradi dodatak na otvor za čišćenje.
 
0

mikanski
Sam svoj majstor
Elektroinst.
Ptv
Pancevo,Srbija

Član broj: 337626
Poruke: 30
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.11.2017. u 21:36 - pre 78 meseci
Ok hvala Pankec
Gorionik Pelltech pv20 kotao Radijator 18kw.Objekat 140kv
izolovan fasada 8 cm tavan vuna 20cm pvc4 m.v. pogon
esbe,regulacija Imp sistem 300
 
0

skrseni
zoran joksimovic
teh visak
kaludjerica

Član broj: 336515
Poruke: 190
*.dynamic.sbb.rs.



+15 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.11.2017. u 21:43 - pre 78 meseci
regulacije mes ventila ima dve opcije heton srkson,,,,,balkan specijal zmajdin ...sve u bgd...i naravno seltron av05..a klapna neka rucna izrada motor za satelitsku antenu pa se skrati i ogranici napred nazad..
 
0

mikanski
Sam svoj majstor
Elektroinst.
Ptv
Pancevo,Srbija

Član broj: 337626
Poruke: 30
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.11.2017. u 22:26 - pre 78 meseci
Citat:
dusanmijat:
Ima, ima mehanička klapna + motorni pogon. Kad se gorionik isključi, elektro pogon otvori klapnu tako da se kotao rastereti "cuga" koji povlači vruć dimnjak. Treba ispuniti neke uslove za postavljanje ali ništa strašno. Postavlja se na dimnjaču ili se uradi dodatak na otvor za čišćenje.

Odgovorili smo u isto vreme,he he hvala i Vama.Ja sam mislio na klapnu bez motornog pogona.Klapna konstatno rasterecuje potpritisak od strane dimnjaka u zavisnosti koliko se protiv teg podesi

Gorionik Pelltech pv20 kotao Radijator 18kw.Objekat 140kv
izolovan fasada 8 cm tavan vuna 20cm pvc4 m.v. pogon
esbe,regulacija Imp sistem 300
Prikačeni fajlovi
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
31.223.128.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.11.2017. u 22:44 - pre 78 meseci
I ova tako radi, motor se može koristiti za potpuno rasterećenje kotla ali i ne mora. Mehanika uvijek prati podešeni podpritisak
 
0

mikanski
Sam svoj majstor
Elektroinst.
Ptv
Pancevo,Srbija

Član broj: 337626
Poruke: 30
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.11.2017. u 23:02 - pre 78 meseci
Citat:
mikanski:
Citat:
dusanmijat:
Ima, ima mehanička klapna + motorni pogon. Kad se gorionik isključi, elektro pogon otvori klapnu tako da se kotao rastereti "cuga" koji povlači vruć dimnjak. Treba ispuniti neke uslove za postavljanje ali ništa strašno. Postavlja se na dimnjaču ili se uradi dodatak na otvor za čišćenje.

Odgovorili smo u isto vreme,he he hvala i Vama.Ja sam mislio na klapnu bez motornog pogona.Klapna konstatno rasterecuje potpritisak od strane dimnjaka u zavisnosti koliko se protiv teg podesi

Ima neka slika koliko kosta?
Gorionik Pelltech pv20 kotao Radijator 18kw.Objekat 140kv
izolovan fasada 8 cm tavan vuna 20cm pvc4 m.v. pogon
esbe,regulacija Imp sistem 300
 
0

BojanBg80
Beograd

Član broj: 337383
Poruke: 103
*.fco.mts.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.11.2017. u 23:13 - pre 78 meseci
Malo kasnim u diskusiji o kosticama višnje... Neko je pomenuo da je u batajnici plaćao 10.000din...meni je isti predpostavljam nudio negde u u vreme berbe višnje 12.000din. I bilo mi je malo mnogo dok osusim i slično izađe na najmanje 17.000-18.000din. A takođe rekoše mi da ako sam planirao npr da kupim 6t peneta, da uzmem 8t koštice. Prva mi je godina na pelet pa sam se malo bojao da rizikujem...sušenje i sva ta gimnastika...gde osusiti tu količinu, spakovati...
Dvospratna kuća, 140m2,fasada 10cm stiropor, tavan
poredjan stiropor 5cm preko toga 10cm mineralne vune.
Stolarija aluminijum. Kotlarnica udaljena 12 metara, cevi
kroz zemlju, izolovane pre 20 godina + prizemna kuća
85m2, 5cm stiropor, izolacija plafona.
Vuadrus u 22s 6 rebara.
Gorionik EcoPell Guča.
 
0

Srkson
Beograd

Srkson
Član broj: 81479
Poruke: 359

Sajt: stsrdjan.blogspot.rs


+116 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.11.2017. u 23:26 - pre 78 meseci
Citat:
skrseni:
ja sam imao sreca da mi je gospodin srkson u kutiji napravio dva hetona dva auratona neke releje tako da mogu snizeno prekidac hocu ulje...pelet...ugalj pa lampice ono pumpa tata pumpa ja pa pumpa u kotlovskom ........ma inzenjersko odeljenje cernobilja mu je zahvalno .....eto toliko .....aa ne znam sta vise da stavim u tu kutiju .....aaa srksone kako sad sa izolacijom od 12 cm kako vam sad potrosnja peleta .....imali razlike sta kako.....


Valjalo bi i neku recenziju da napišeš o svom automatizovanom sistemu, pa neku fotografiju da postaviš, da objasniš kako radi...

Što se tiče moje trenutne potrošnje peleta sada sa izolacijom (Demit fasada 12cm stiropor koja se upravo privodi kraju) rezultati su NEVEROVATNI! Kotao-gorionik se pali tri puta dnevno vođen sobnim termostatom. Konkretno juče - ujutru od 5h do 8:30h, pa popodne od 11:30h do 13h, pa uveče od 17:30h do 19h i konstantno i ravnomerno održava na obe etaže od 21,5C do 22C. Ugrubo, pošto još nisam pratio i analizirao, potrošnja peleta ne veća od 10kg u toku ovih intervala pri snazi gorionika od oko 13,5KW.

A evo i fotografija kako je automatika spakovana kod skrsenog:







[Ovu poruku je menjao Srkson dana 30.11.2017. u 10:41 GMT+1]
https://www.youtube.com/watch?v=qnisZeuSDw4

Grejna površina: 160m2 (prizemlje 80m2 - drvena stolarija, sprat 80m2 - Alu stolarija)
Izolacija objekta: Demit fasada 12cm stiropor, u ravnajućem sloju potkrovlja 10cm stiropor, podaščan
krov OSB ploče 18mm
Kotao: Megal MTR 32KW
Gorionik: Ferroli SUN P7
Motorizovani četvorokraki mešni ventil
Automatika: HeatOn WCHR-01
Prikačeni fajlovi
 
0

mikanski
Sam svoj majstor
Elektroinst.
Ptv
Pancevo,Srbija

Član broj: 337626
Poruke: 30
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet28.11.2017. u 23:40 - pre 78 meseci
Sad videh post Goranto,samo konstatacija za povecanje temp kotla
Gorionik Pelltech pv20 kotao Radijator 18kw.Objekat 140kv
izolovan fasada 8 cm tavan vuna 20cm pvc4 m.v. pogon
esbe,regulacija Imp sistem 300
 
0

mikanski
Sam svoj majstor
Elektroinst.
Ptv
Pancevo,Srbija

Član broj: 337626
Poruke: 30
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet29.11.2017. u 18:54 - pre 78 meseci
Jel moguce da niko ne pise?
Gorionik Pelltech pv20 kotao Radijator 18kw.Objekat 140kv
izolovan fasada 8 cm tavan vuna 20cm pvc4 m.v. pogon
esbe,regulacija Imp sistem 300
 
0

Grada22
Pancevo

Grada22
Član broj: 240740
Poruke: 465



+147 Profil

icon Re: Grejanje na pelet29.11.2017. u 19:10 - pre 78 meseci
A, desava se ovde da prodje nekoliko dana bez postova.
Ik ben Rufus, ik ben in Nederland geboren.
 
0

blaske007
vujatovic aleksandar
beograd

Član broj: 335929
Poruke: 66
82.208.243.*



+6 Profil

icon Re: Grejanje na pelet29.11.2017. u 19:24 - pre 78 meseci
Evo isprobano...Termostat iskljucio u 18h na 22.2c u sobi kada sam ja rucno iskljucio i pumpu odmah posle toga.Ponovno paljenje usledilo je u 19 i 50 na 22c u sobi.Samo da naglasim da je temp vode u kotlu bila 50c i za ovo vreme od 18h do 19 i 50h pala na 38c.Sutra cu videti koliko se gubi na temp vode u kotlu bez gasenja pumpe.
Kotao radijator kraljevo 80kw
Gorionik B-max 50kw
Povrsina 300m2
Izolacija 10cm
pvc stolarija
 
0

zvonchica27

Član broj: 198846
Poruke: 455
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet29.11.2017. u 20:17 - pre 78 meseci
Dragi forumaši,

Pošto je kotlarnica u funkciji i radi kao mali satić, rešila sam da ispišem šta je rađeno i na koji način su prevaziđeni višegodišnji problemi sa grejanjem.

Letos je ubačen akumulator toplote (pravljen po narudžbini, iako sam protiv toga i uvek radije biram gotove, fabrički rađene proizvode, ali nisam imala izbora zbog ograničenja u prečniku i visini AT-a). Kad je Kiza došao da pogleda završene radove i kročio nogom na stepenište od podruma (kotlarnice) zapanjeno je prokomentarisao: „I ti si OVUDA spustila AT?!!?! Nije čudo što si onoliko oklevala da ga uvedeš!" :) Nisam ja, nego baja koji ga je pravio i njegov pomoćnik, okupani u tri hladne vode :)) Na isporučenoj garanciji piše da je AT zapremine 800 litara, ali to s obzirom na dimenzije naprosto nije moguće. Realno ima negde između 750 i 780 litara. U AT su ušrafljena dva grejača od po 6 kW.

Pošto AT nije mogao da se smesti blizu kotla, otišlo je 19 m bakarnih cevi. Veza između kotla i AT-a je urađena, po preporuci Mladena Jovića, cevima prečnika 35 mm.








Povratni vod:






U polaznom vodu, na trokrakom mešnom ventilu postavljen je aktuator Seltron AVC 05, dok trokrakim mešnim u povratnom vodu i kotlovskom pumpom upravlja Seltron ACC 20, koji od februara ne može da se nađe na stanju u Srbiji, pa sam ga nabavljala iz Hrvatske.

Za kompletnu automatiku pobrinuo se Srkson i to je sve uradio besprekorno, od ideje do izvedbe na licu mesta. Gornja velika kutija je komandna kutija Enterprise-a i u njoj su smešteni: automatika HeatOn, mini diferencijalni termostat sa sondom (upravlja radom grejača), mini digitalni tajmer (namenjen za start grejača), prijemna jedinica sobnog termostata i relej.





Radom grejača upravlja sonda koja je postavljena u drugi tobolac od dna AT-a, koji se nalazi u visini gornjeg grejača. Pošto kineska sonda „laže“ za nekih +5˚C, postavljeno je da se grejači isključuju kad u zoni gornjeg grejača temperatura vode dostigne 90˚C (tj. realnih 85˚C). U vrhu AT-a, sonda od HeatOna u tom trenutku pokazuje 84-86C.

Dok rade grejači, gorionik ne može da startuje.

Donja mala kutija sastoji se od dva kontaktora i sigurnosnog termostata. Napravljeni su prekidači za svaki grejač, tako da je moguće po potrebi birati jedan ili oba grejača.



Radom gorionika upravljaju kapilarni termostati. Tokom oktobra, pa sve zaključno sa 26. novembrom, pelet nisam uopšte koristila, jeftina struja je odrađivala posao. Gorionik je startovan samo u test fazi, kad je završena automatika, da se vidi da li funkcioniše. Od ponedeljka, 27.11. uključujem ga uveče na sat-sat i po vremena, na snazi od 12 kW i to je dovoljno da dogreje kuću kad se isprazni AT punjen jeftinom strujom. Dakle, u ovom periodu, gornji kapilarni je postavljen da se uključuje kad u vrhu AT-a bude temperatura vode 57˚C (zapravo 60˚C na kapilarnom, ali ta tri stepena su neslaganje između sonde HeatOn-a i kapilare), a u vreme kad pelet bude radio punom snagom, isključivaće se kada kapilara u dnu AT-a pokaže 75˚C (odgovara temperaturi 78˚C u kotlu). ACC 20 držim na fabričkim podešavanjima.

Za trošenje struje, na raspolaganju imam dva brojila:

1. kućno, na kome je jeftina struja u terminu 22:10-06:10h
2. kancelarijsko, sa sniženom tarifom u terminu 03:45-11:45h

Ne mogu da vam objasnim koliko je ovo bilo dobro za eksploataciju :)))) 4h su grejači radili u toku noći da napune AT (uslovno rečeno da napune, jer zona ispod donjeg grejača uvek ostaje hladna), a onda u 09:00h kad krene grejanje, ide pojačani start na 45˚C (ovih poslednjih dana na 47˚C) tokom 60-90-120 minuta (zavisno od spoljašnjih temperatura) i nakon 25 minuta od starta grejanja, mini digitalni tajmer startuje grejače u drugom zadatom terminu – od 09:25-11:40h. Za to vreme greje se kuća i istovremeno se puni AT. U trenutku kad na brojilu prebacuje na skupu tarifu u 11:45h, ja imam topli dom i do vrha pun AT za eksploataciju do kraja dana. Sreća nije trajala dugo – došli su zli ljudi iz EPS-a i rekli da kršim zakon jerbo koristim jeftinu tarifu mimo zvaničnog termina, dobiću novi uklopni sat ili brojilo sa integrisanim uklopnim satom. Za ubuduće, ostaće mi samo jedno punjenje AT-a na jeftinu struju, a nakon toga uskače pelet. A dok se to ne desi, i dalje profitiram ovu genijalnu varijantu :D Pošto je EPS u rasulu, nadam se da će proći neko vreme dok ne stignu sa rekvizitima :D

Ovo sad sve besprekorno radi. Kod starta grejanja, odmah ide toplota u sistem, radijatorsku i kotlovsku pumpu sam vratila na prvu brzinu (radijatorska je radila na III brzini ranijih godina, jer nisu mogli radijatori da se ugreju na I ili II). Bilo bi još bolje da umesto gusanih imam alu radijatore, kad već nije mogao AT veće zapremine da se udene u kotlarnicu, ali i ovo je fenomenalno. Razlika u odnosu na ono nekadašnje mrcvarenje (zavaljivanje hladne vode iz sistema u kotao, isključivanje radijatorske pumpe, prekid grejanja tj. grejanje koje nikako da krene) je ogromna.

Želela bih ljudima da skrenem pažnju na sledeće probleme sa kojima sam se suočila:

1. Aksijalni termometri, koje sam kupovala u EnergyNetu, radi postavljanja u AT, pokazali su se kao potpuni promašaj. Neprecizni su i nepouzdani. Nemoguće ih je baždariti (nemaju na poleđini nikakav šraf koji bi mogao da se rotira). Na nula stepeni, odstupanja su im 2C, nisam imala živaca da ih testiram na 100C. Naručila sam sa AliExpressa digitalne termometre i čim stignu, ovi aksijalni ima da lete.

2. Nikome, pa ni najgorem neprijatelju, ne bih preporučila da uzima ESBE VRG 131 trokrake ventile 5/4“. Konstrukcijski su napravljeni tesno, kad se dodaju gumice i kad se voda pusti u sistem, pružaju veliki otpor prilikom vrtenja. Meni je trokraki u polazu uzrokovao lančanu havariju: polomio je zupčanike na aktuatoru Seltron AVC 05, a od napora je stadao i solid state relej u okviru Heat On automatike. Srkson i Zibel su razumeli situaciju (hvala im na tome!) i dobila sam zamenski uređaj Heat On bez nadoknade. Kada sam videla šta se desilo u polazu, zamenila sam mešni ventil i u povratu, jer ovde u Srbiji ne može da se nađe novi ACC20, niti upgrade-ovane varijante iz Seltron proizvodnog programa. Kupila sam IVAR mešne ventile, a razlika u lakoći okretanja između njih i ESBE je ogromna! Da ne biste imali neplanirane i duplirane troškove, ESBE zaobiđite u širokom luku.

3. Električar mi je na grebenasti prekidač povezao pored grejača i napajanje komandne kutije od automatike i utičnicu na kojoj su kotao i ACC20. To je pravilo veliki problem, jer prilikom prebacivanja prekidača, komandna kutija ostaje bez napajanja, a kad dobije napon, Heat On počinje da greje (sve dok ne dobije signal od sobnog termostata da grejanje nije potrebno) i gubi se opcija pojačanog starta onda kada je grejanje potrebno (a potrebno je u kraćem roku od 3h kolika je minimalna varijanta za postavljanje). Većina ljudi na ovom forumu sama izvodi elektro radove, ali oni koji nisu iz te struke, treba da vise električaru nad glavom i da se uvere da grebenasti prekidač kontroliše isključivo rad grejača.

Na kraju, red je da se zahvalim svima koji su učestvovali u procesu dovođenja mog haotičnog sistema grejanja u red:

- na prvom mestu Srksonu, za ogromno strpljenje, znanje i spremnost da pomogne. Odradio si vrhunski posao Srks i hvala ti do neba za sve :)

- Mladenu Joviću, za konsultacije oko prepravki sistema i detaljne instrukcije oko pravljenja AT-a

- Zibelu, Aci Grejaču, Zoranu Obradoviću, Kizi za raspoloženost da odgovaraju na pitanja i dele iskustva iz prve ruke sa korišćenjem AT-a, kao i svim ostalim forumašima koji su se uključivali da pomognu savetima i sugestijama.

Prezadovoljna sam rezultatima i najzad više ne moram da dežuram u kotlarnici, što mi je najbitnije od svega :)








[Ovu poruku je menjao zvonchica27 dana 29.11.2017. u 21:33 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
+2

zvonchica27

Član broj: 198846
Poruke: 455
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet29.11.2017. u 20:35 - pre 78 meseci
Prošle godine u ložišu sam zidala tunel od seljačke opeke. Pošto je ložište kotla usko, nije ostalo previše slobodnog prostora od zidova tunela do bočnih zidova ložišta, pa je čišćenje bilo ravno podvigu. Ove godine sam napravila tunel od čeličnih limova i to sad izgleda ovako:




Ako nekoga zanimaju crteži, kačim detalje u pdf-u koje sam iscrtavala za izradu.
Prikačeni fajlovi
 
0

blaske007
vujatovic aleksandar
beograd

Član broj: 335929
Poruke: 66
82.208.243.*



+6 Profil

icon Re: Grejanje na pelet29.11.2017. u 20:55 - pre 78 meseci
Super,bas mi je drago da si sve to lepo odradila,secam se proslogodisnjih muka i smrzavanja :)Jel planiras mozda neke solarne ploce da ubacis da pune AT?Da li se to isplati?
Kotao radijator kraljevo 80kw
Gorionik B-max 50kw
Povrsina 300m2
Izolacija 10cm
pvc stolarija
 
0

mikanski
Sam svoj majstor
Elektroinst.
Ptv
Pancevo,Srbija

Član broj: 337626
Poruke: 30
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet29.11.2017. u 21:01 - pre 78 meseci
Svaka cast za kotlarnicu.Nadam se da ce se ulozeno i dobijeno ogledati u komforu grejanja.Nego kakvo je sagorevanje bilo pre ikakvih prepravki u lozistu?
Gorionik Pelltech pv20 kotao Radijator 18kw.Objekat 140kv
izolovan fasada 8 cm tavan vuna 20cm pvc4 m.v. pogon
esbe,regulacija Imp sistem 300
 
0

skrseni
zoran joksimovic
teh visak
kaludjerica

Član broj: 336515
Poruke: 190
*.dynamic.sbb.rs.



+15 Profil

icon Re: Grejanje na pelet29.11.2017. u 21:15 - pre 78 meseci
zvonchica27
izvini jel to centro metal elektronika iz 2014 godine ......
 
0

kokiboy

Član broj: 335061
Poruke: 26
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet29.11.2017. u 21:22 - pre 78 meseci
Pozdrav

Ja sam danas uspešno napravio valjda ga zovu ciklon za usisavanje pepela. Na netu ima dosta toga probao i za sada radi. Onaj usisivač za pepeo ne služi ničemu jer se vrlo brzo zaprlja njega koristim kao običan usisivač posle ciklona. Ovim sam baš zadovoljan i sve zajedno košta do 500 din. Ako je neko zainteresovan mogu da nakačim slike.
Prikačeni fajlovi
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 917 918 919 920 921 922 923 924 925 926 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7704172 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.