Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li je po zakonu da radim 7 dana u nedelji?

elitemadzone.org :: MadZone :: Da li je po zakonu da radim 7 dana u nedelji?

Strane: << < .. 28 29 30 31 32 33

[ Pregleda: 90812 | Odgovora: 644 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

jericho1405
Programer
Istocno Sarajevo

Član broj: 178952
Poruke: 45



+683 Profil

icon Re: Da li je po zakonu da radim 7 dana u nedelji?05.05.2010. u 15:52 - pre 170 meseci
Citat:
anakin14: btw slobodno trziste bez regulacija nije postojalo u praksi tako da mozete imati samo hipoteticki argument da ne valja.

A sva gorepomenuta krahiranja su se dogodila zbog postojanja regulacije? Preformulisano, da nisu postajale regulacije sve bi bilo u redu?
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with
experience.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Da li je po zakonu da radim 7 dana u nedelji?05.05.2010. u 15:55 - pre 170 meseci
Citat:
Isak666
A sta je americko trziste, ako ne slobodno trziste? Jedino sto vise nije samoregulisuce trziste u koje se kunu ultralibertijanci i koje se pokazalo kao nefunkcionalno.


Ne znam odakle ljudima ideja da je USA trziste "slobodno trziste" u libertarianskom smislu.

Americko trziste je u mnogim stvarima VISE birokratsko i regulisano od EU trzista. I tako je bilo vec dugi niz decenija.

Primera radi, kontrola banaka u USA je >veca< nego u Evropi. U USA je do kraja prosle decenije bilo potpuno zabranjeno investicionim bankama da se bave retail bankarstvom. To ce opet biti uvedeno, i to je nesto sto je slobodno u EU i drugde.

Dalje, postoji GOMILA perpietija u inter-state trgovini - ako nisi znao, primera radi, ne mozes tek tako da izvozis vino iz jedne USA drzave u drugu, ono postoji gomila nekih birokratskih smicalica koje moras da ispunis... cirkus totalni. EU je po tim pitanjima mnogo manje regulisano.

Poreski zakoni? Hahaha, pa IRS je nocna mora u poredjenju sa EU poreskim institucijama. IRS reputacija je poznata sirom sveta.

Zakoni koji regulisu berzu? Pa SarbOx (Sarbanes Oxley) je jedan od najstrozijih zakona koji regulise berzu na svetu (i zbog te strogoce su USA berze od poverenja) i firme moraju da trose milione $ godisnje samo da budu u skladu sa tim zakonom. Primera radi, u Nemackoj je sve do sredine prosle decenije prolazio insider trading samo tako, ono niko to ozbiljno nije nadgledao dok u USA za to ozbiljno mozes da fasujes robiju, i to od najmanje moguce sume (znam za slucaj NVidia developera koji su na-je-ba-li... o vecim svotama da ne pricamo)

Onda zakoni koji regulisu privredni kriminal - pa pogledaj kako shibaju firme od kazni za potkupljivanje tj. mito... u Evropi se mito u stranim zemljama tolerise kao svojevrstan vid "competetive advantage"-a (cak je dugo vremena i bio legalan - mada mislim da to i treba da bude tako, ali to je druga prica) dok je u USA to od uvek veliki no-no za koji ti sledi teska kazna ako te uhvate, bez obzira sto si to radio >van< USA.

Ista prica i za propise o zagadjivanju vazduha - gomila USA drzava ima zapravo strozije zakone u domenu zagadjenja od Evrope (recimo zbog toga je nemoguce prodavati evropske dizele tamo) - Kalifornija, npr. je po tom pitanju mozda i jednu deceniju ispred EU.

Kao sto rekoh, USA je u mnogim pogledima nocna mora po pitanju birokratije.... Tesko da bi se ona mogla nazvati "slobodnim trzistem" u liberalno-kapitalistickom smislu.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Da li je po zakonu da radim 7 dana u nedelji?05.05.2010. u 16:01 - pre 170 meseci
Citat:
anakin14: pa naravno i da radnik placa porez, ali vec smo (cak i na ovoj temi) a i bilo gde drugde videli primer da u stvari THE GAZDA placa za radnika i da GAZDA stedi na radniku itd itd. Bila je vec diskusija o neto i bruto. A poenta mog posta je da i RADNIK hoce da bude poreski obveznik KAD MU ODGOVARA, a kad mu ne odgovara za sve je kriv gazda.

citao sam tvoje postove i ti se drzis negde na sredini. nisam ni mislio na tebe kada sam rekao vi, vec na udruzeni prolterijat koji hara po ovoj temi.


Ok.
Btw ja ni ne mislim puno na Srbiju kad diskutujem o ovoj temi, jer je ona neuklopiva ni u jedan koncept.
To je srpsko ludilo, jer se ne zna ko pije ko placa.
Kontam ja problem poslodavaca tamo, jer je jos u glavama vecine pasivni trip i ceka se da "drzava da da se radi."

Govorim o principu slobodnog trzista.

Citat:
ne pokusano je da mi se objasni da NE BI VALJAO, a ne da nije postojao. a sve je to teorija, ja i dalje mogu da imam argument da bi valjalo jer ipak nismo probali sa tim sistemom tako da ne mozemo znati kako bi se pokazao.


Pa i nije teorija. U SAD je do krize i bailouta par decenija bio ultraliberalizam u solidnom sjaju. I zavrsio je neslavno.
Mislim da apsolutno slobodno trziste bez bilo kakve regulacije bi imao isti zavrsetak, samo solidni ;)

I to je bila moja poenta.



A ovo, minimalac i socijala - to ce Srbija da doceka da raspravlja o tome kad napuni budzet.
A to ce biti kad pocne da se radi.
A to ce biti kad se pokrene neki posao, a ne da se ceka "drzava da da".

A tamo se trenutno ide zguza.



Edit
@BluesRocker

Da, tu si upravu.
Ali mislim da bi posledica pustanja da firme propadnu, kako bi i trebale - ustvari proizveo isti efekat u buducnosti, samo to ne bi opet bio GM ili Lehman Brothers, nego neka druga firma jer je princip neodrziv.

Sustinski se slazem sa principima slobodnog trzista, ali ne verujem u njegovu apsolutnu svemoc, nego postoji ipak potreba za nekom kontrolom.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Da li je po zakonu da radim 7 dana u nedelji?05.05.2010. u 19:23 - pre 170 meseci
Jedno od najdjelotvornijih rjesenja za brzi (relativno brzi) izlazak iz krize bi bilo uvodjenje "legitimacije o mentalnoj uracunljivosti".

Prvu legitimaciju o mentalnoj uracunljivosti osobe bi mogle sticati jos u osnovnoj skoli, gdje bi se citavo jedno polugodiste posvetilo samo proucavanju zakona o odrzanju mase i energije, te objasnjavanja zasto perpetum mobile nije moguc i kako se ni iz cega ne moze napraviti nista. Nakon uspjesno polozenog testa, djete bi dobijalo potvrdu da je mentalno uracunljivo.

To bi se ponavljalo u srednjoj skoli, fakultetu i dalje kroz zivot na svakih 5 godina trebalo bi produzavati tu legitimaciju ponovnim polaganjem testa o gore navedenim temama. Nemanje te legitimacije bi trebalo da onemogucava pristup svemu, osim ludnici.

Cini mi se da je jedan od glavnih problema svega to sto neki, koji ne rade nista, ipak trose neka materijalna sredstva, i pogresno zakljucuju da se iz nicega moze stvoriti nesto, a tako isto zakljucuju i neki koji raduckaju pomalo, a trose vise nego sto taj rad vredi, te tako umisljaju da se ta razlika stvara na neki volseban nacin.

 
Odgovor na temu

anakin14

Član broj: 73683
Poruke: 862
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+137 Profil

icon Re: Da li je po zakonu da radim 7 dana u nedelji?05.05.2010. u 23:14 - pre 170 meseci
http://www.youtube.com/watch?v=Ea8ki0yAXwY


... mozda je za lemminge mit ali za ljude definitivno nije...
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Da li je po zakonu da radim 7 dana u nedelji?

Strane: << < .. 28 29 30 31 32 33

[ Pregleda: 90812 | Odgovora: 644 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.