Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nerealni racuni za struju

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Nerealni racuni za struju

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 58965 | Odgovora: 208 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

enteksmont
Milan Reljic
samostalni majstor za venecijanere,
trakaste zavese i roletne
Beograd,Srbija

enteksmont
Član broj: 251012
Poruke: 11
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.enteksmont.rs


Profil

icon Nerealni racuni za struju18.02.2010. u 23:11 - pre 172 meseci
Radi se o sledecem... Rodjaku u poslednji 5 meseci dolaze racuni za struju 12000,10000,18000,15000,22000... S obzirom da se greje na drva, kuva na plin nikako ne razumem kako toliko. Isao je da se zali i kazu mu sve je ok, toliko ste potrosili toliko i platite. Ja u mom stanu koji placam 4000-6000din a pritom se grejem na ta pec i klimu,imam sudo masinu, ves masina radi svaki dan, bojler ne gasimo sem kad se kupamo... Nije mi jasno sta moze da bude uzrok njegovih racuna? jel sat moze da okrece brze nego sto treba?
 
Odgovor na temu

Black_eyed
Black_eyed
Kać (pored Novog Sada)

Član broj: 24662
Poruke: 841
195.178.50.*



+110 Profil

icon Re: Nerealni racuni za struju19.02.2010. u 06:39 - pre 172 meseci
Ako je sve tako kako kazes nema sanse da se toliko potrosi, ali moguce su sledece situacije:

1. U kuci zive dve porodice, znaci sve duplo - zamrzivaci, ves masine, bojleri. Ovo je problem jer ce i pored najbolje volje ici u crvenu zonu i onda to kosta, resenje je naravno razdvajane prikljucka ali i to dosta kosta, jbg.

2. Ne grejem se na struju ali se "malo" dogrevam na kaloriferu. Taj kalorifer je obicno oko 2KW i bez problema ces dizati racun u nebesa sa njim, iznenadjujuce mnogo ljudi ovo jednostavno ne vidi kao problem povecane potrosnje.

3. Naravno, sasvim je moguca i situacija da je i brojilo pokvareno ali i tu ima leka. Svako moze otici do svoje distribucije i pokrenuti postupak za vanredno bazdarenje brojila. U ovakvim slucajevima to ne radi distribucija vec treca strana i ukoliko se utvdi da brojilo izlazi iz svoje klase tacnosti (+/- 2% za domacinstva) sve troskove vandrednog bazdarenja snosi distribucija i naravno ide i ispravka racuna (minimalno zadnja 3 ali ovo treba proveriti, nisam siguran). Ukoliko je brojilo OK, ti dobijes racun za vanredno bazdarenje.

Neka ti rodjak pogleda koliko je trosio KW u istom periodu prethodne godine ili za nekoliko godina u nazad, ovo sve moze dobiti u distribuciji. Nesto mora da se pokaze.
...It's nothing very special...
Try and be nice to people, avoid eating fat, read a good book every now and then, get some walking in, and try and live together in peace and harmony with people of all creeds and nations.

Monty Python's The Meaning of Life
 
Odgovor na temu

Kosuth

Član broj: 206609
Poruke: 329
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+7 Profil

icon Re: Nerealni racuni za struju19.02.2010. u 08:40 - pre 172 meseci
Citat:
enteksmont: Nije mi jasno sta moze da bude uzrok njegovih racuna? jel sat moze da okrece brze nego sto treba?

Malo je tu podataka da bi se mogao dati i približno tačan odgovor,ali da pođemo od nečega,pa ćemo videti...

Ovo što je @Black_eyed rekao stoji i tu još treba proveriti u kojoj meri crvena zona u tom računu utiče na ukupan iznos.
Ako se tako nešto ranije nije dešavalo,prvo što mi je na pamet palo je da možda struja negde,iz nekog razloga,ne curi nekontrolisano,što će reći da kojim slučajem nije došlo do proboja na masu,a tu podrazumevam i vlažne zidove oko utičnica,gde je osnovni uslov za tako nešto loše urađeno uzemljenje i nedostatak fid sklopke.

Najjednostavniji način da se tako nešto ustanovi je da se svi potrošači el.en. isključe,povade iz utičnica i onda proveri da li se sat i dalje vrti.
Ujedno proveriti ima li koja nagorela,ugljenisana,utičnica,a pogotovu ona koja ima uzemljenje(šuko).
Posebno treba obratiti pažnju na trofazne utičnice.
Za kompletiranje čitave slike pomogla bi i informacija o kakvom je stambenom objektu reč.
Na iznose računa u mnogome doprinosi napon u instalaciji i pad napona koji može biti uzrokovan lošom instalacijom ili preopterećenjem mrežnog trafoa.
Niži naponi ili sukcesivan pad napona u odnosu na broj uključenih potrošača može uzrokovati brže okretanje sata(veći protok struje) (P=U x I P-nominalna snaga potrošača,U-napon mreže, I-struja) ozirom da sat meri protok struje.

Obzirom da je po svemu sudeči visok račun za struju samo posledica nekakvog tehničkog problema u instalaciji,pitanje je pre za tehnički forum.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-134-35.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Nerealni racuni za struju19.02.2010. u 12:54 - pre 172 meseci
da li mu redovno zapisuju stanje na brojilu?
koje uredjaje svakodnevno koristi?
da li je jedno domacinstvo u pitanju?
da li ima neke velike elektromotore koji mu stalno rade [npr. neke radne masine]?

nek uzme sad zapise stanje na brojilu,i nek u isto vreme pogleda sutra,pomnozi to sa 30 i dobice otprilike koliko ce potrositi,ako to ulazi u crvenu zonu,onda ili ima jaku potrosnju ili mu brojilo kaki

p.s. ovo je jako bitno
zna se desiti da brojilo poblesavi kada se ljudi igraju s magnetima i ostalim "patentima" za vracanje stanje!

tako da je i to jedan od mogucih uzroka zbog cega ima povisenu potrosnju
 
Odgovor na temu

enteksmont
Milan Reljic
samostalni majstor za venecijanere,
trakaste zavese i roletne
Beograd,Srbija

enteksmont
Član broj: 251012
Poruke: 11
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.enteksmont.rs


Profil

icon Re: Nerealni racuni za struju21.02.2010. u 13:38 - pre 172 meseci
Podstanar je i jedini je stan u koji je zauzet u toj kuci, gasio je sve aparate, brojilo stane.
Od uredjaja koristi bojler (nocu), ves masina (nocu) ta pec 2,5kw (punjenje nocu).
Kuvaju na plin, veci deo kuce greju na drva (izuzev te sobe gde je ta pec)
Od ostalih potrosaca ima tv, komp, frizider ... ali sve je to sitno da bi bili toliki racuni.
Zadnji mesec je imao 1000kw u crvenoj zoni sto je po mom misljenju nemoguce. A u Edb mu kazu da je sve kako treba i nije greska na racunu...
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Srđan Pavlović
Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.145.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Nerealni racuni za struju21.02.2010. u 13:44 - pre 172 meseci
Citat:
u poslednji 5 meseci dolaze racuni za struju 12000,10000,18000,15000,22000


Ako je tako kao sto tvrdis, ovo su sulude cifre - neka ih zove da dodju i detaljno ispitaju.

U stanu sa 2 klime 12-ice koje rade (greju skoro stalno), 2 bojlera koji se ne gase (kupatilo i kuhinja),
velikim zamrzivacem, friziderom, sporetom, ... i jos milion sitnih potrosaca tipa TV,
sijalice, 4 akvarijuma svaki sa svojom elektronikom, itd... ne bude vise od 5k din nikad.
 
Odgovor na temu

NicholasMetropolis
NicholasMetropolis
Beograd

Član broj: 220441
Poruke: 283
*.adsl.eunet.rs.



+17 Profil

icon Re: Nerealni racuni za struju21.02.2010. u 13:58 - pre 172 meseci
Citat:
Srđan Pavlović
U stanu sa 2 klime 12-ice koje rade (greju skoro stalno), 2 bojlera koji se ne gase (kupatilo i kuhinja), velikim zamrzivacem, friziderom, sporetom, ... i jos milion sitnih potrosaca tipa TV, sijalice, 4 akvarijuma svaki sa svojom elektronikom, itd... ne bude vise od 5k din nikad.



WOW!! Stvarno??? Pa to je samo 50€!! Moram da kažem dedi da batali drva i ugalj. Ne da se ne isplati nego j***e kevu koliko se ne isplati.
#define TRUE FALSE /*Happy debugging suckers*/
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Srđan Pavlović
Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.145.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Nerealni racuni za struju21.02.2010. u 14:02 - pre 172 meseci
Pa pazi, dve klime dvanaestice ne trose nesto mnogo (klime trose priblizno isto kad hlade i kad greju),
tako da je grejanje na klime VRLO POVOLJNO. Naravno, za temperature dosta nize od nule, moraju
da idu klime sa invertorom koje su skuplje - ali najvecio deo zime, nama pokriju 2 klime u stanu od 67 kvadrata.

Naravno - tu je i jedna velika "kaljeva" pec na sred stana - ako opici bas -20 :)

I da, dve klime ne kostaju mnogo, 400 evra (ove obicne) ali su sasvim OK i vise godina si obezbedio
najveci deo grejne sezone.

Negde mu "curi" struja sto posto, ili se dobro ne ocitava, racun od 15.000 din za potrosnju koju je
naveo (ako je iskren) je zaista nebuloza.
 
Odgovor na temu

Kosuth

Član broj: 206609
Poruke: 329
109.93.187.*



+7 Profil

icon Re: Nerealni racuni za struju21.02.2010. u 14:09 - pre 172 meseci
Citat:
enteksmont: Podstanar je i jedini je stan u koji je zauzet u toj kuci, gasio je sve aparate, brojilo stane.
Od uredjaja koristi bojler (nocu), ves masina (nocu) ta pec 2,5kw (punjenje nocu).
Kuvaju na plin, veci deo kuce greju na drva (izuzev te sobe gde je ta pec)
Od ostalih potrosaca ima tv, komp, frizider ... ali sve je to sitno da bi bili toliki racuni.
Zadnji mesec je imao 1000kw u crvenoj zoni sto je po mom misljenju nemoguce. A u Edb mu kazu da je sve kako treba i nije greska na racunu...

Postoji li mogućnost da taj tvo rođak proveri kolika mu je ukupna potrošnja za jednu noć,dakle u periodu kada su mu ti veći potrošači uključeni?To će jednostavno da uradi tako što će pre paljenja potrošača da ubeleži stanje na brojilu,pa ujutru ponovo i izračuna utrošak.
Bojler,veš-mašina i ta TA peć ne bi trebalo da potroše više od 20-tak kilovata za jednu noć,opet sve u zavisnosti od spoljne temperature i na to sve dodati dnevnu potrošnju manjih potrošača,pa će to približno dati neku sliku.
Ukoliko je noćna potrošnja mnogo veća od proseka koji sam naveo,struja negde curi!
Da li je to gašenje aparata uradio u noćnom periodu(jeftina tarifa) ili u toku dana?
 
Odgovor na temu

NicholasMetropolis
NicholasMetropolis
Beograd

Član broj: 220441
Poruke: 283
*.adsl.eunet.rs.



+17 Profil

icon Re: Nerealni racuni za struju21.02.2010. u 14:50 - pre 172 meseci
Citat:
Kosuth:struja negde curi!


Apropo tog curenja, ako njemu curi baš toliko zapanjen sam kako do sada nije imao nekakav požar. Toliko količina električne energije ne može da nestane. Ako se ne troši na koristan rad, troši se na zagrevanje nečega, bile to instalacije ili neispravni uređaji.

Ja bih pre sumnjao na neispravno brojilo ili na krađu.
#define TRUE FALSE /*Happy debugging suckers*/
 
Odgovor na temu

glackop
Le.

Član broj: 168452
Poruke: 1143
*.ninet.rs.



+26 Profil

icon Re: Nerealni racuni za struju21.02.2010. u 15:34 - pre 172 meseci
Ja sam imao slucaj curenja struje tako sto je bio zakucan ekser u zid pogodivsi kabal,nije bilo fida tako da se je mesecima strujomer lagano okretao iako je sve bilo iskljuceno,problem je slucajno resen tako sto sam jednom prilikom dotakao doticni ekser.
 
Odgovor na temu

NicholasMetropolis
NicholasMetropolis
Beograd

Član broj: 220441
Poruke: 283
*.adsl.eunet.rs.



+17 Profil

icon Re: Nerealni racuni za struju21.02.2010. u 15:43 - pre 172 meseci
Citat:
glackop: Ja sam imao slucaj curenja struje tako sto je bio zakucan ekser u zid pogodivsi kabal,nije bilo fida tako da se je mesecima strujomer lagano okretao iako je sve bilo iskljuceno,problem je slucajno resen tako sto sam jednom prilikom dotakao doticni ekser.


Ok je to, ali čovek nema problem sa curenjem par vati. Sudeći prema računima koji mu stižu, njemu se negde gubi snaga reda 4-5kW, a možda više (ne znam baš tačno kako idu tarife), a to nije nešto što tek tako može da nestane u instalacijama bez ikakvih posledica. Sa tom snagom ugreješ 50 litara vode do ključanja za sat vremena.
#define TRUE FALSE /*Happy debugging suckers*/
 
Odgovor na temu

Marko Enter
Smederevo-Hagen,Nemacka

Član broj: 155840
Poruke: 1453
*.dip.t-dialin.net.



+6 Profil

icon Re: Nerealni racuni za struju21.02.2010. u 15:47 - pre 172 meseci
Citat:
Kosuth
Niži naponi ili sukcesivan pad napona u odnosu na broj uključenih potrošača može uzrokovati brže okretanje sata(veći protok struje) (P=U x I P-nominalna snaga potrošača,U-napon mreže, I-struja) ozirom da sat meri protok struje.

.


Ovo nije tacno , ako padne napon padne i struja (to su osnove elktrotehnike) npr ako je napon manji nego sto treba bojleru ce trebati vise vremena da zagreje ali neci vuci struju kao pri normalnim naponom znaci potrosnja struje ce biti ista i pri 230 V i pri 200V

pozdrav
Marko
 
Odgovor na temu

Kosuth

Član broj: 206609
Poruke: 329
109.93.187.*



+7 Profil

icon Re: Nerealni racuni za struju21.02.2010. u 16:15 - pre 172 meseci

Uz formulu,koju i sam znaš(pretpostavljam),malo matematike,promenljiva,poznata,sračunaj i sam,a ako i tome ne veruješ,pa,praksa je jedini kriterijum istine,veži, redno,jedno brojilo na potrošač i igraj se sa naponom...pa javi do kavih si zaključaka došao..

Ovde imaš jednu blažu situaciju curenja:
Citat:
glackop: Ja sam imao slucaj curenja struje tako sto je bio zakucan ekser u zid pogodivsi kabal,nije bilo fida tako da se je mesecima strujomer lagano okretao iako je sve bilo iskljuceno,problem je slucajno resen tako sto sam jednom prilikom dotakao doticni ekser.

...a zamisli koliko je struje potrebno da zagreje čitav zid?

...ako su se potrefili uslovi za tako nešto...

...a imao sam prilike i takve bisere da vidim.

Krađu,kao mogućnost,takođe ne isključujem,međutim treba u svakom slučaju proveriti kako mrežnu instalaciju tako i instalaciju kućnih potrošača.

O svemu ovome pričamo pod pretpostavkom da je vlasnik proverio navedeno stanje brojila na računu sa faktičkim,odnosno da je brojilo stvarno registrovalo tu potrošnju.
 
Odgovor na temu

Yoba
Projektant

Član broj: 240687
Poruke: 121
*.dynamic.sbb.rs.



+11 Profil

icon Re: Nerealni racuni za struju21.02.2010. u 16:22 - pre 172 meseci
>>a sam imao slucaj curenja struje tako sto je bio zakucan ekser u zid pogodivsi kabal,nije bilo fida tako da se je mesecima strujomer lagano okretao iako je sve bilo iskljuceno,problem je slucajno resen tako sto sam jednom prilikom dotakao doticni ekser.



wtf, ar u kidding me xD

big LOL :-)


go back 2 schll...
 
Odgovor na temu

Kosuth

Član broj: 206609
Poruke: 329
109.93.187.*



+7 Profil

icon Re: Nerealni racuni za struju21.02.2010. u 17:09 - pre 172 meseci
Citat:
Yoba
wtf, ar u kidding me xD

He,he...

U jednom domaćinstvu ukućane je veoma neprijatno peckala struja prilikom tuširanja,a nekako su uspeli da ustanove da do toga dolazi kada u drugom domaćinstvu,prilično udaljenom od ovog,sa posebnim brojilom,uključe TA peć!

Prilično brzo sam ustanovio šta to na TA peći uslovljava tu neprijatnost,a to je bio loš kontakt od grejača koji je u potpunosti ugljenisao staklenu vunu u njegovoj okolini i napravi od nje provodnik struje ka masi,odnosno uzemljenju,starom i loše urađenom,tako da sve što je bilo prikopčano na to zajedničko uzemljenje odavalo je taj lutajući napon.

Onaj primer sa ekserom bi pokazao itekakvu potrošnju da je kojim slučajem zid bio vlažan.
 
Odgovor na temu

glackop
Le.

Član broj: 168452
Poruke: 1143
*.ninet.rs.



+26 Profil

icon Re: Nerealni racuni za struju21.02.2010. u 17:41 - pre 172 meseci
Citat:
Yoba: >>a sam imao slucaj curenja struje tako sto je bio zakucan ekser u zid pogodivsi kabal,nije bilo fida tako da se je mesecima strujomer lagano okretao iako je sve bilo iskljuceno,problem je slucajno resen tako sto sam jednom prilikom dotakao doticni ekser.



wtf, ar u kidding me xD

big LOL :-)


go back 2 schll...


Da li nesto nije jasno?
 
Odgovor na temu

Yoba
Projektant

Član broj: 240687
Poruke: 121
*.dynamic.sbb.rs.



+11 Profil

icon Re: Nerealni racuni za struju21.02.2010. u 18:20 - pre 172 meseci
to sto pecka struja u vodi je posledica loseg uzemljenja (tkz nulovanje), obichno se javljana na ves masinama i TA pecima.


ma sve je jasno, "gubite" struju na exker xD kakve ste exere zgutali to me vise intersuje ;))))


da ne hvatate mozda i satelitsku na exer xD
 
Odgovor na temu

glackop
Le.

Član broj: 168452
Poruke: 1143
*.ninet.rs.



+26 Profil

icon Re: Nerealni racuni za struju21.02.2010. u 18:32 - pre 172 meseci
Ih satelitsku smo prevazisli,tako mi ovde na jugu i Wireless net hvatamo na ekseru, tj on nam zamenjuje fid,sta ces najeftinija varijanta...
 
Odgovor na temu

Yoba
Projektant

Član broj: 240687
Poruke: 121
*.dynamic.sbb.rs.



+11 Profil

icon Re: Nerealni racuni za struju21.02.2010. u 19:05 - pre 172 meseci
odo i ja da ukucam jedan u tel da imam gps xD
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Nerealni racuni za struju

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 58965 | Odgovora: 208 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.