Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao
(Zaključana tema (lock), by Srđan Pavlović)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 47217 | Odgovora: 340 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao17.03.2010. u 14:20 - pre 171 meseci
Ne bih bas rekao :)

Revenue ▲ €59.4 billion (2008)
Net income ▲ €1.721 billion (2008)


Fiat Punto in India with double sales prediction in 2010
http://www.infocera.com/Fiat_P...es_prediction_in_2010_8348.htm


Tako da...ne brini se ti za FIAT ;) ovi radnici imaju posao SAMO zato sto se FIAT obavezao da nece otpustiti radnike x godina.
 
0

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-213-198-248-122.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao17.03.2010. u 14:20 - pre 171 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic
a) Da zapnes i radis vise za male pare, dok se situacija ne popravi (Kina je najbolji primer) a to ide polako, i zahteva dosta truda
ili
b) Da se inatis i mrsomudis, dok te ceo svet zaobilazi - i pricas "kako neces da budes jeftina radna snaga". Ne moras, samo - kako stvari stoje, sa tim znanjem i kapacitetima, neces biti NIKAKVA radna snaga...

a opcija c - pojacati standard?

po nekoj [mojoj] logici bi trebao minimalac [dakle najlosije placeni posao-moze da buce i ovaj sto zavrce sarafe u fiatu] da bude BAREM! za 10% veci od love neophodne za [po drzavnim merilima,tj po zavodu za statistiku] minimalnu potrosacku korpu mesecno

a oni koji rade xtra posao dobijaju xtra platu,srazmerno,pa mogu i veci luksuz da si priuste...

naravno rad se PODRAZUMEVA,ali ne i IZRABLJIVANJE
 
0

staticInt

Član broj: 66101
Poruke: 485
*.dynamic.sbb.rs.



+43 Profil

icon Re: 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao17.03.2010. u 14:22 - pre 171 meseci
Pa Fijat nije ulozio dinar u zastavu al to niko nece javno da kaze, nasa vlada je isla da ih moli tamo da dodju da se nesto proizvodi zarad socijalnog mira, inace celu igranku sponzorise drzava.
 
0

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao17.03.2010. u 14:23 - pre 171 meseci
Citat:
BrainDemage: Najbolje da se otvori konkurs gde ce traziti radnike koji ce raditi sto vise za sto manje para. Verujem da bi se i tu javio poprilican broj ljudi,zato sto narod u Srbiji ne moze da skrpi kraj sa krajem. Tacno je su ti radnici navikli da zabusavaju i da polovinu radnog vremena provedu ladeci m???,ali verujem da sada trpe pritisak i neku vrstu omalovazavanja,i to ne od stranaca,vec od nasih ljudi koji su postavljeni na rukovodeca mesta. Ovo kazem zato sto znam slucaj u austrijskoj firmi,gde se radnicima ne zna radno vreme,vikenda ponekad i nema,pritisak ogroman,a prekovremeni rad se nadoknadjuje slobodnim danima,koje i ne mozes da provedes na nacin na koji ti to zelis,jer u svakom trenutku mogu da te pozovu na posao. I sve to takodje za 250e! Sto je po meni jos teze,ta plata ne raste od kad je firma otvorena,i kada su na pocetku imali manju proizvodnju,i sada kad je obim posla dosta veci! Ali vazno da je plata redovana!

Kako je kod naših "gazda"? Je l i kod njih isto dobiješ slobodne dane za prekovremeni rad? Da li ima neko više od 2 radne nedelje godišnjeg odmora? Je l može da se bude bolestan ili se i sa gripom dolazi na posao? Da li te prijave na punu platu od 200, 250€ ili na minimalac a ostatak na ruke, ili skroz na crno? Da je kod stranaca tako loše ne bi svi trčali da rade za njih. Osim toga, mogu da se kladim da stranci cene kada se neko zalaže na poslu, i da će da ga nagrade većom platom i/ili boljom pozicijom. Imam druga koji radi u jednoj stranoj firmi, doduše kao prodavac, i već su mu nekoliko puta povećali platu jer se trudi i dobro mu ide, dok je većina nezainteresovana. Takvi će da pričaju kako je plata ista godinama, a ne trude se uopšte.
Romanes Eunt Domus
 
0

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao17.03.2010. u 14:27 - pre 171 meseci
Citat:
Nemamo gde da jedemo, ne možemo da zapalimo nijednu cigaretu, i onda mi je šećer skočio na 14


Kakva god da je plata od 250 evra, neko sa tom platom pokusava da pusi (tj. da odvaja deo plate da kupuje cigarete +
investira dugorocno u svoje zdravlje i opstu fizicku kondiciju) ?

Ne znam...mora da sam ja lud.
 
0

NoneVi
Novi Sad

Član broj: 116972
Poruke: 17
*.dynamic.sbb.rs.



+24 Profil

icon Re: 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao17.03.2010. u 14:45 - pre 171 meseci
Citat:
Horvat: a opcija c - pojacati standard?

po nekoj [mojoj] logici bi trebao minimalac [dakle najlosije placeni posao-moze da buce i ovaj sto zavrce sarafe u fiatu] da bude BAREM! za 10% veci od love neophodne za [po drzavnim merilima,tj po zavodu za statistiku] minimalnu potrosacku korpu mesecno

a oni koji rade xtra posao dobijaju xtra platu,srazmerno,pa mogu i veci luksuz da si priuste...

naravno rad se PODRAZUMEVA,ali ne i IZRABLJIVANJE


A ko će da plati takav minimalac?
Može država da kaže: Minimalac je 40 000 din (npr), ali ubrzo posle toga bi bio 80 000 pa 500 000 i na kraju stotine miliona dinara, kao u sretna vremena tamo negde 93.

Plata će biti 250 evra dok ima neko da radi za 250evra. Kada ne budu mogli da nađu nikoga za 250, onda će podići, ali uvek minimalno. Pa nije ti fijat (ili bilo koja strana firma) ovde da bude socijalna služba i dnevni odmor za gomilu neradnika. To je posao domaćih 'kompanija' tipa zastava, jat, rtb bor i slični. Moraš shvatit da svakog takvog neradnika TI plaćaš kroz porez koji daješ državi. Sad da sam političar mogao bi da pitam koliko se vrtića i škola moglo izgraditi umesto da su te pare otišle na kupovanje socijalnog mira i glasova za izbore.
On a long enough timeline, the survival rate for everyone drops to zero.
 
0

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip0.t-ipconnect.de.



+7177 Profil

icon Re: 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao17.03.2010. u 14:48 - pre 171 meseci
Citat:
Horvat
a opcija c - pojacati standard?

po nekoj [mojoj] logici bi trebao minimalac [dakle najlosije placeni posao-moze da buce i ovaj sto zavrce sarafe u fiatu] da bude BAREM! za 10% veci od love neophodne za [po drzavnim merilima,tj po zavodu za statistiku] minimalnu potrosacku korpu mesecno


Standard se ne povecava proglasima i propisima (mislim, mogu onda da napisu i da je minimalac 2000 EUR) vec porastom ekonomije.

Da prostis, srpska ekonomija je u "onoj stvari", tako da zaista ne vidim odakle bi ti to "povecao standard".

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

BrainDemage
gotovan

Član broj: 253985
Poruke: 114
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao17.03.2010. u 14:49 - pre 171 meseci
Citat:
BluesRocker: Kako je kod naših "gazda"? Je l i kod njih isto dobiješ slobodne dane za prekovremeni rad? Da li ima neko više od 2 radne nedelje godišnjeg odmora? Je l može da se bude bolestan ili se i sa gripom dolazi na posao? Da li te prijave na punu platu od 200, 250€ ili na minimalac a ostatak na ruke, ili skroz na crno? Da je kod stranaca tako loše ne bi svi trčali da rade za njih. Osim toga, mogu da se kladim da stranci cene kada se neko zalaže na poslu, i da će da ga nagrade većom platom i/ili boljom pozicijom. Imam druga koji radi u jednoj stranoj firmi, doduše kao prodavac, i već su mu nekoliko puta povećali platu jer se trudi i dobro mu ide, dok je većina nezainteresovana. Takvi će da pričaju kako je plata ista godinama, a ne trude se uopšte.


Ovo sto sam napisao je 100% tacno i provereno! Kod nasih "gazda" ljudi strajkuju,odstranjuju delove tela,noci provode po sinama,putevima,itd (sto naravno nepodrzavam ) U ovom primeru koji sam naveo,stranac je mesecno u firmi 5-6 dana,jer verovatno ima poverenja u ljude koje je postavio da vode posao,a koji se blago receno na los nacin ophode prema zaposlenima. Da ne govorim samo koliko je povreda na radu bilo za prilicno kratak vremenski period. Ne kazem da su svi takvi,ima i onih koji znaju da nagrade radnika,pa tako za one koji odlaze u penziju poklanjaju nesto od bele tehnike,porodilje dobijaju vredne poklone za bebe, svi radnici dobijaju 13.platu,i da ne nabrajam jos,a firma je takodje austrijska. Da ne idemo u off,jer je tema o (ne)radnicima iz FAS-a :-)
Život je polje svih mogućnosti.
Ono što izaberete to je vaš život.
 
0

Dr.sima

Član broj: 6237
Poruke: 478



+119 Profil

icon Re: 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao17.03.2010. u 14:54 - pre 171 meseci
Da li u Srbiji nema drugih 40 ljudi koji bi pristali da rade u Fiatu za 250e... Da li u Srbiji nema drugih 400 ljudi koji bi pristali da rade u Fiatu za 250e... Surova realnost je da vise od pola nacije sedi kuci i neradi nista i pristali bi da rade i za 150e. Ovi pokusaji da se kuknjavom izvuku vece plate mozda mogu da prodju u nekoj drzavnoj instituciji ili nekoj propalo privatizovanoj firmi. Davno bi oni svi popili nogu da nisu vezani ugovorom...
 
0

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao17.03.2010. u 14:55 - pre 171 meseci
Ti puntici se prodaju kao alva, vis da ljudi ne mogu da stanu sa proizvodnjom uopste, 250EUR po radniku ?

@Dimkovic

I zidar ima pomocnike koji su fizikalci pa opet kad trazis posao fizikalca, pita te jesi li radio nekad na slicnim poslovima. To znaci i da se na fizikaliji iskustvo u radu ceni.

A fiat-a ce mi biti zao do mojega kad krene sa prokomunistickim protestima i strajkovima, umesto da su dali platu od 400EUR koliko ti je minimalno potrebno za troclanu porodicu i to da imas svoju gajbu pa onda radnici siti i ovce na broju (po onim ciframa sto je Slobo dao nesto sumnjam da bi to i osetili) oni se sad zaboga pribojavaju sta ce ako ovi krenu da strajkuju. Strancu smanjis platu zbog krize za 100-200EUR na 2000EUR pa vidis kako strajkuju i kako se bune.

Ali opet ponavljam, nesto cisto sumnjam da bi im plata i od 400EUR znacila nesto, radnici bi opet odlazili da rade za 250 a da ne rade nista. E onda ce hala da se napuni dok si rek'o keks sa radnicima koji su do tada radili kod privatnika koji im je zivot uzimao pa ce da rade pod tim uslovima - sve da fercera.


Ljudi, shvatite, niko nece raditi u FIAT-u za 150 EUR (osim dzankoza i alkosa). Ovo mogu da vam garantujem, niko nece da fizikalise za te pare... pustite vi IDEA-u - nije to IDEA...
make love - !war
 
0

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao17.03.2010. u 15:01 - pre 171 meseci
Citat:
Slobodan Miskovic: Ne bih bas rekao :)

Revenue ▲ €59.4 billion (2008)
Net income ▲ €1.721 billion (2008)


Fiat Punto in India with double sales prediction in 2010
http://www.infocera.com/Fiat_P...es_prediction_in_2010_8348.htm


Tako da...ne brini se ti za FIAT ;) ovi radnici imaju posao SAMO zato sto se FIAT obavezao da nece otpustiti radnike x godina.


2008? Ovo je iz ove godine:

Citat:
Fiat fell 4 cents, or 0.4 percent, to 9.36 euros in Milan trading. The stock has declined 8.7 percent this year, valuing the company at 11.3 billion euros ($15.6 billion).
 
0

Igor Gajic

Član broj: 93194
Poruke: 747
*.static.sbb.rs.



+987 Profil

icon Re: 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao17.03.2010. u 15:05 - pre 171 meseci
Pa imaju izbor:

Ili u drzavnu firmu, ako imaju debelu vezu, ili ako plate "ulaznicu".
Ili kod privatnika za manje pare.
Ili u FIAT.

Ili da budu kuci i gledaju sta ce sami sa sobom i piju bensedine(ako mogu sebi da priuste).
 
0

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip0.t-ipconnect.de.



+7177 Profil

icon Re: 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao17.03.2010. u 15:10 - pre 171 meseci
Citat:
combuster
@Dimkovic

I zidar ima pomocnike koji su fizikalci pa opet kad trazis posao fizikalca, pita te jesi li radio nekad na slicnim poslovima. To znaci i da se na fizikaliji iskustvo u radu ceni.

A fiat-a ce mi biti zao do mojega kad krene sa prokomunistickim protestima i strajkovima, umesto da su dali platu od 400EUR koliko ti je minimalno potrebno za troclanu porodicu i to da imas svoju gajbu pa onda radnici siti i ovce na broju (po onim ciframa sto je Slobo dao nesto sumnjam da bi to i osetili) oni se sad zaboga pribojavaju sta ce ako ovi krenu da strajkuju. Strancu smanjis platu zbog krize za 100-200EUR na 2000EUR pa vidis kako strajkuju i kako se bune.


Vidi, nece ni meni biti zao Fiat-a (sto bi mi i bilo zao) ali stvarno mi je smesno da citam da Fiat treba da obezbedi "postenu platu za izdrzavanje troclane porodice"... ni vise ni manje :-) Mozda ce nekom jedino biti zao tih budala sto ce ostati bez ikakvog posla... ali kontam da ce oni zablokirati neki put onda, mozda prebiti nekog ministra sledeci put - i bice njima sasvim OK.

I, uzgred, poredis babe i zabe - kakvi bre zapadnjaci kojima je neko smanjio platu, covece... 250 EUR je bre premija za te likove tamo. To je sigurno veca plata nego sto su je imali u Zastavi i to na papiru, posto im je verovatno kasnila N meseci. Sta mislis, sto su otisli u Fiat? :)

Opet - ljudi se ne bune zbog te plate, ocigledno im je dobra. Bune se jer moraju da rade 7 sati dnevno... Ej!

Citat:

Ljudi, shvatite, niko nece raditi u FIAT-u za 150 EUR (osim dzankoza i alkosa). Ovo mogu da vam garantujem, niko nece da fizikalise za te pare... pustite vi IDEA-u - nije to IDEA...


Pa niko i ne radi - pise da je plata 250 EUR. Sto je prilicno vise od 150.

@Miroslav Jeftić - Fiat je bio jedina profitabilna firma prosle godine od velikih proizvodjaca automobila btw - naravno da ce im ove godine rezultati biti drugaciji, jer su kupili 20% akcija Chrysler-a... sto ocigledno pokazuje da im ne ide bas lose kad imaju jos i da kupuju druge firme.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-213-198-248-122.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao17.03.2010. u 15:13 - pre 171 meseci
ivane,potpuno tacno,ekonomija je u tujcu,sto je prevelika zalost

sta "imamo" [verovatno niko od sagovornika nema nista od ovoga...]?
par duvanskih industrija,par pivara,po neku sokaru,"vodaru" i kvazi proizvodnju traktora i automobila i guma

manje vise sve ostalo je "porodicni posao" di radi 5-10 ljudi max...

posao drzave je da stimulise rast proizvodnje...ali "lepse" je novce iz budzeta na neke druge stvari potrositi

dakle odg. ko ce dati te plate od minimum 500e [koliko je otprilike potrosacka korpa,tu varira 30-40 000 dinara,ako se ne varam] - proizvodjaci koje ce drzava stimulisati da PROIZVODE,poljoprivrednici koje ce drzava stimulisati da PROIZVODE

kako ce stimulisati? zavisi od mnogo cega,a i od onoga sta se stimulise

npr za poljoprivrednike - ne treba dozvoliti uvoz ebenog belog luka iz kine [nije samo beli luk sto se uvozi...] - treba smanjiti akcize za naftu,a ne da kad poljoprivrednik plati djubrivo,sredstva,naftu [ljudski rad da ni ne racunam] ne moze da ni to lepo pokrije nakon sto "podigne" plod i proda ga [ako ga proda!]...


ali lakse je kupiti vilu na dedinjama i voziti mercedesa sl klase...
 
0

anakin14

Član broj: 73683
Poruke: 862
*.dynamic.sbb.rs.



+137 Profil

icon Re: 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao17.03.2010. u 15:23 - pre 171 meseci
Horvat, ti pricas o drzavnim intervencijama i mesanju drzaave u trziste?

Kada li ce ovaj svet vise da se opameti bre...

KO NECE DA RADI ZA 250e NEK SEDI KUCI I AMIN.
PRAVO FIRME JE DA PLATI KOLIKO HOCE - NIKO NIKOG NE BIJE DA RADI ZA 100e mesecno.
 
0

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao17.03.2010. u 15:24 - pre 171 meseci
Ne, rekli su da je manja ali da je redovna i zato se ne bune, u pravu si, bune se za uslove rada. Ali da je stanje toliko lose u Srbiji sto se plata tice - nije uopste, znam da lelemudija po kojekakvim privatnim firmama gde ne podizu nista teze od papira ima te ili jace pare a sa istom strucnom spremom (pretpostavljam srednjom u fiat-u). Fora je u tome sto je nezaposlenost zaista visoka pa i to donekle utice na visinu plate.

Citat:

250 EUR je bre premija za te likove tamo


250EUR nije premija ni za koga a kamoli za ljude koji u stvari proizvode nesto sto se prodaje kao alva. Zbog toga ja smatram da to nije ni eticki a ni fer ali isto tako sam svestan da apsolutno nikakav pritisak nema FIAT za povecanje plata tim istim radnicima.

Svestan sam ja da je lakse strajkovati i blokirati prugu i otvoriti sator na njoj, zapaliti vatricu, ispijati domacu brlju i pusiti cigare - i da je to tuga jedna sto je tako, da je to navika jedna iz proslosti koja se nece mnogo zadrzati ovde jer stize nova generacija koja nije mnogo toga lepog u zivotu videla a ni osetila i to ce se promeniti vrlo brzo.

@anakin

Cemu takav stav? Zasto bi onda i jedna firma placala radnike posteno, neka svi ljudi na svetu rade za 250EUR ili neka sede kuci :)


Meni nije jasno sledece: Srecan radnik je vredan radnik. Ako za srecnog radnika na toj poziciji treba 400EUR a tog istog radnika placas u Italiji 2000EUR - dakle za 5 puta manje pare i po pogodnijim uslovima proizvodis robu nego u sopstvenoj zemlji, sta je tu lose za tebe? Ali neeeeee treba iskoristiti ljude maksimalno, rizikovati strajkove i stekati kes gde god je to moguce. E voleo bih da ovde nije moguce - ali je na zalost tako :(
make love - !war
 
0

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-213-198-248-122.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao17.03.2010. u 15:25 - pre 171 meseci
DA! anakin,drzava TREBA da se mesa
koji k ti sluzi drzava ako joj puca tujac o gradjanima?

i NE!,poslodavac NE TREBA da placa "i 100e radnika ako zeli"!
 
0

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip0.t-ipconnect.de.



+7177 Profil

icon Re: 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao17.03.2010. u 15:30 - pre 171 meseci
250 EUR za grad u kome DIVLJA NEZAPOSLENOST i zivotni standard je bedan u odnosu na razvijene delove zemlje >JESTE PREMIJA<

Tvoj problem je sto to posmatras iz perspektive koja se ne moze primeniti na Kragujevac. U Beogradu je 250 EUR mizerno, jer posla ima - i zivotni standard je relativno visok. U Kragujevcu je situacija dijametralno suprotna.

Prosecna plata u Srbiji je, kolika? 32 hiljade dinara, sto je ~320-330 EUR. Plata u nerazvijenom kraju od 250 EUR jeste de-facto prosek. I to za fizicki posao dobijas taj prosek... to onda zvuci skroz drugacije. Pazi, i ta prosecna plata je za one koji imaju srecu da imaju posao.

Ne kazem ja da je to "odlicna plata" - jer ona to nije niti moze biti. Ali za nekog ko zivi u mestu gde divlja nezaposlenost (Kragujevac je jedno od mesta sa najvecom stopom nezaposlenosti u Srbiji), i za nekog ko nema neke skole... ono, mislim da ipak ne zvuci lose uopste. Stavise, zvuci VRLO dobro ako uzmes u obzir okolnosti.

Citat:

Gradovi u kojima je zabeležena najviša stopa nezaposlenosti, od 52,6 do 33,8 odsto, jesu Novi Pazar, Loznica, Leskovac, Jagodina i Kragujevac, a gradovi sa najnižom stopom nezaposlenosti, od 13,4 do 18,1 odsto, bili su Beograd, Valjevo, Požarevac, Užice i Novi Sad.


Ono... stavimo stvari u pravu perspektivu. Trecina radno sposobnih ljudi ne radi u tom mestu. Verujem da bi bili vrlo radi da rade 7h za 250 EUR mesecno. Nego da ne rade nista za 0 EUR.

Citat:
combuster
Meni nije jasno sledece: Srecan radnik je vredan radnik. Ako za srecnog radnika na toj poziciji treba 400EUR a tog istog radnika placas u Italiji 2000EUR - dakle za 5 puta manje pare i po pogodnijim uslovima proizvodis robu nego u sopstvenoj zemlji, sta je tu lose za tebe? Ali neeeeee treba iskoristiti ljude maksimalno, rizikovati strajkove i stekati kes gde god je to moguce. E voleo bih da ovde nije moguce - ali je na zalost tako :(


Ma da, ti bi eto tako - umesto da platis patike 50 EUR na akciji, platio iste 100 EUR - jer, zaboga, u USA bi morao da ih platis 200....

Ni ti tako ne razmisljas, pa nece ni Fiat.

I po stoti put - ti ljudi se ne zale na platu. Ocigledno to nije razlog njihove "nesrece" - vec monstruozni rad od citavih 7h dnevno, bez mogucnosti da pusis dok sklapas kocioni sistem od auta.

Totalno saosecam sa njima... suze mi krenuse #@)*&#@(
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

anakin14

Član broj: 73683
Poruke: 862
*.dynamic.sbb.rs.



+137 Profil

icon Re: 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao17.03.2010. u 15:40 - pre 171 meseci
Ljudi poenta je ako poslodavac hoce da placa 100e - NIKO NECE HTETI DA RADI KOD NJEGA, i mehanizam trzista i ponude i potraznje ce da dovede DO REALNIH PLATA... medjutim zbog mnogih drzavnih intervencija NE MOZE.

Znaci poenta je da firma ako hoce treba da ima pravo da plati i 10e mesecno , a ne da pricamo o odredjenom minimalcu, to je van nacela ekonomije, a sami trzisni zakoni ce dovesti to realne cene. Ovako to nije slucaj, posto je drzava napravila igranku sa fijatom tako da konkurent ne moze da dodje na trziste a samim tim ne mogu ni da rastu plate. Bez konkurencije nema rasta ni plata ni standarda.

A stav je takav jer mi je puna patka ljudi koji podrzavaju drzavne intervencije u ekonomiju... Drzava je i ovako suvisna a kamoli sto treba da se mesa u slobodno trziste...
Sto se tice plate od 250e za 7 sati rada i placenim doprinosima u Kragujevcu, posto sam ja iz Kragujevca mogu vam reci da je plata skroz na mestu, medjutim ovde je narod lenj nece da radi, moj konobar odlazi na drugo mesto za manje pare jer se manje radi.

I tema uopste nije o tih 250 e nego o neradnicima.
 
0

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao17.03.2010. u 15:42 - pre 171 meseci
Ispade da su Kragujevac i Beograd u dve različite države, hiljadama kilometara udaljene. 250€ je beda u cela Srbiji, tačka. Naravno, može im se i to niko ne spori, ali bar možemo da prokomentarišemo da je to prilično blizu one granice kad počinje izrabljivanje - sloboda govora.

Da, istina je da se taj jedan kojeg su intervjuisali nije žalio na platu, što ne mora da znači da svi ostali dele njegovo mišljenje? Uzgred, valjda je i nekakav zapadni standard da ako je zabranjeno pušenje odvojiš nekakv prostor i/ili prostoriju i za pušače, kao da to nešto košta.

Btw,

Citat:
Ono... stavimo stvari u pravu perspektivu. Trecina radno sposobnih ljudi ne radi u tom mestu. Verujem da bi bili vrlo radi da rade 7h za 250 EUR mesecno. Nego da ne rade nista za 0 EUR.


Samo zato što ih ne pokriva statistika ne znači da ne rade... imaš klasično fizikalisanje, prodavanje svega i svačega na pijaci, zemljoradnju itd.
 
0

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao
(Zaključana tema (lock), by Srđan Pavlović)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 47217 | Odgovora: 340 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.