Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Podno grejanje sa akumulacijom toplote

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Podno grejanje sa akumulacijom toplote

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 27262 | Odgovora: 45 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.mts.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Podno grejanje sa akumulacijom toplote12.01.2011. u 06:37 - pre 161 meseci
Citat:
Takođe, preko stiropora nema one folije koju preporučuju da se postavi ispod cevi

To nije tako bitno. Beton sasvim dobro prenosi toplotu i bez folije.

Citat:
a ako nije lepo uradjena izolacija stiroporom....

Pa ne znam sta drugo - da polupas beton povadis stiropor pa sve ponovo? Ili da postavis izolaciju preko toga pa cevi i beton? Druga varijanta ti podize nivo poda za 15 cm od trenutnog, je li ti to prihvatljivo?

Citat:
Druga varijanta je da stavim tanak stirodur 1-2 cm...

Pa ne znam koliko ce tvoj stirodur od 2cm biti bolji od trenutnog od 5cm... ono sto ode ispod njega je svakako izgubljeno. Sve u svemu, mozda nesto malo dobijes, mozda ostane isto, mozda bude i gore. A gubis 5 cm betona tj. 6 metara kubnih akumulacionog sloja... Meni to bas i ne deluje kao pametno resenje.

Citat:
Razmišljam da na par mesta razbijem cementnu košuljicu i proverim šta je ispod i koje debljine stiropor.
Isto tako, misllim da uz ivicu zidova taskopam košuljicu i ubacim stiropor do zida (vertikalno) kako bih izolovao ploču od zidova.

Verovatno bih i ja uradio isto.
 
Odgovor na temu

dejanurosevic
Ex YU

Član broj: 229798
Poruke: 2
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Podno grejanje sa akumulacijom toplote19.10.2014. u 22:41 - pre 115 meseci
Pozdrav. Stara tema, ali ipak verujem da nije :)
U ovoj temi Darko Nedeljkovic pise o akumulaciji energije. Tacnije razlici akumulacije energije kod vode i betona, cigle, t.j. cvrsca materija i navodi da je akumulacija bolja kod ovih cvrscih materija. Jasno mi je da kod pasivne gradnje za termalnu masu se obicno koriste ove čvršće materije, ali koristi se i voda.
Malo me to zbunilo, ali molim ako Darko Nedeljovic može nešto više da kaže o ovome.
Naime, planiram da postavim solarne panele i u zemlju ubacim jedan rezervar vode od par hiljada litara. Ne bih da pogresim ako to uradim ili da pustim da topla voda iz kolektora greje neku drugu termalnu masu pa opet tu toplotu pokupim vodom i usmerim u podno grejanje. Hm...ako moze mala pomoc od Darka, molim !
Uros
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Podno grejanje sa akumulacijom toplote20.10.2014. u 13:03 - pre 115 meseci
Ova tema je od pre skoro 4 godine, ja sam tada bio negde pronasao tabele iz kojih sam citao kako koji materijal akumulira toplotu, a sada naravno takve podatke vise ne mogu da navedem. Generalno, to ako se dobro secam to zavisi od gustine materijala. Gustinu materijala ces lako uporediti sa gustinom vode tako sto ubacis parce tog materijala u bure sa vodom.Kao sto svi znamo, beton, cigla i kamen tonu, to znaci da su gusci, a to opet znaci da bolje akumuliraju toplotu. Sa druge strane, drvo, stiropor i vazduh izlaze na povrsinu, pa tako oni i jako lose akumuliraju toplotu. Voda je dakle na sredini liste i ista ona energija koja se moze akumulirati sa 1 kubnim metrom kamena, svakako moze i sa vodom, samo je potrebno vise vode, sad da li 1.5, 2 ili 3 kubika vode, tih podataka se vise ne secam.
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Podno grejanje sa akumulacijom toplote20.10.2014. u 15:52 - pre 115 meseci
Za vodu: 1m3 vode temperature 60*C ima 70kw.
Ako imaš podno koje radi na 30*C onda ti je korisna sačuvana energija pola od toga (tj samo razlika od 30 do 60*C).
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

dejanurosevic
Ex YU

Član broj: 229798
Poruke: 2
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Podno grejanje sa akumulacijom toplote21.10.2014. u 01:54 - pre 115 meseci
Hvala Darko Nedeljkovic i tihi2 na brzom odgovoru.
Koristim podno grejanje(duplex, gornji deo manja kubikaza zbog krovnih kosina) od 2007 i veoma zadovoljan. Sam instalirao onu katanu na sistem i do sada nista ne diram. Automatika odradjuje svoj posao kao i tajmer(kineski od 300RSD) pa je grejanje poda samo kad je jeftina struja.
Kad sam sistem postavio pre toga zvao dva majstora koji su mi bili em preskupi, em trebao sam ih cekati pola godine, po njihovim proracunima racuni su me do sada trebali sahraniti, ali evo me jos sam tu Nebitno. Ono sto je bitno je da se nisam previse bavio proracunima, uglavnom majstori mi odokativno rekli 100W/m2 i to je bilo sve.
Sada me ponovo ceka sve ispocetka posto bi ubacio podno grejanje u staru kucu od naboja zamlje debljine 50 - 55 cm. Po vasim postovima vidim da treba prvo izracunati gubitke kuce pa onda ici sa proracunima potrebne energije za grejanje. Hladjenje ovog tipa kuce nije potrebno (na srecu).
Podaci koje ste mi dali mi itekako pomazu i hvala vam jos jednom. U nedostatku vremena(mala deca) tesko mi je uci dublje u problematiku, a od majstora cesto ne mogu dobiti odgovore za neku alternativniju varijantu grejanja. Za sada je plan sistem podnog grejanja na vise varijanti, struja(jeftina tarifa), drva(raketna pec u sredini kuce), solarni paneli sa jeftinim izoliranim rezervarom u zemlji od par hiljada litara(tu su mi bitni proracuni) i gasni bojler o kome jos razmisljam, da li ili ne kao dodatnu rezervu.
Da li imate neki savet o ovome. Nadam se da ne davim pitanjima. Inace zgodna mi ona aplikacija za racunanje na sajtu herz fh, zaista pomaze.
E da. Kuca je u Novom Sadu. Vidim da je tihi2 iz N.S. pa ako nadjete vremena, bio bih zahvalan da dodjete do mene i malo popricamo(ako imate vremena i volje naravno) Hvala unapred na odgovorima.
Uros
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Podno grejanje sa akumulacijom toplote21.10.2014. u 23:21 - pre 115 meseci
Može, ali sledeće nedelje.
Ove nedelje malo prepravljam kotlarnicu pa kad završim.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Podno grejanje sa akumulacijom toplote

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 27262 | Odgovora: 45 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.