Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Za Srbe u belom svetu: odjava boravka u Srbiji

elitemadzone.org :: MadZone :: Za Srbe u belom svetu: odjava boravka u Srbiji

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 27299 | Odgovora: 84 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.hsi.kabelbw.de.



+7176 Profil

icon Re: Za Srbe u belom svetu: odjava boravka u Srbiji05.08.2014. u 13:23 - pre 118 meseci
Nisam zato sto poslednji put kada sam bio u Srbiji, nisam jos imao "novi novi" pasos vec "prvu verziju" "novog" pasosa koja nije bila kompatibilna (no comment...) sa e-gate sistemom.

Sledeci put kad budem isao do Srbije probacu taj e-gate.

Mada, u vezi sa pitanjem korisnika jorganwd, sa e-gate sistemom postoji ista teorijska mogucnost logovanja podataka. Opet, nemam pojma sta tacno cuvaju / loguju u Srbiji, ali tehnicki to mogu da urade jos lakse sa e-gateom posto tu pasos mora biti iscitan od strane racunara.

Sa EU je prakticno omoguceno da se podaci ne loguju, bar za ljude koji su EU drzavljani ili imaju dozvolu boravka, zato sto tu granicni policajci cesto uopste ne unose broj pasosa vec samo vrse kratku vizuelnu inspekciju dokumenta. Ako podatke unose, postoji ista teorijska mogucnost da se loguju ali, koliko mi je poznato, to se ne radi bar ne za drzavljane EU.

Opet, kako Srbija nije u EU, pravila su drugacija. Ne znam da li u Srbiji loguju podatke EU drzavljana koji ulaze, pretpostavljam da rade isto sto i sa domacim pasosima, ali nisam nikada proveravao niti me je to nesto specijalno zanimalo. Ljudi koji prate ovu temu i imaju EU pasose mogu da kazu svoja iskustva na granicnim prelazima u Srbiji. Naravno, ostaje isti komentar: cinjenica da se podaci unose u terminal ne znaci nuzno da se ti podaci loguju u neku bazu. Kao sto rekoh, to treba proveriti sa MUP-om za one koje to zanima.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Otto23

Član broj: 300024
Poruke: 4



+2028 Profil

icon Re: Za Srbe u belom svetu: odjava boravka u Srbiji06.08.2014. u 01:07 - pre 118 meseci
Citat:
cinjenica da se podaci unose u terminal ne znaci nuzno da se ti podaci loguju u neku bazu.

LOL, nada umire poslednja :). Ljudi prosto vole da unose podatke na lokalni HDD, cisto onako - da izgledaju napredno, Europski... umesto da recimo samo udare pecat u na to predvidjeno mesto kao pre 50 godina.

Naravno da unose, upravo da bi se evidentiralo ko, kada i gde (i sa kojim pasosem) je usao u zemlju - kako bi se ta baza upravo mogla lako procesljati u slucaju da se neko trazi ili da kasnije treba proveriti kretanje neke osobe u odredjenom periodu. Da podsetim, ovo je ipak 2014 - gde pojedini likovi (svi znamo ko je najsvetliji primer u toj prici), npr. prisluskuju i snimaju sve, bukvalno sve, razgovore neke zemlje i prepoznaju glasove, utvrdjuju ko je koga zvao i prave mreze kontakata... onako, sve iz te neke baze. Valjda je za ocekivati, sa 99.9% izvesnosti, da ovi u kamenom dobu, sto jos uvek ne prisluskuju 2/3 zemaljske kugle, imaju barem bazu sa ulascima i izlascima iz sopstvene zemlje.

S' druge strane: cinjenica da neko stalno sipa gorivo u auto, ne znaci nuzno da je taj auto u voznom stanju...



[Ovu poruku je menjao Otto23 dana 06.08.2014. u 02:45 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Hank

Član broj: 320271
Poruke: 106



+827 Profil

icon Re: Za Srbe u belom svetu: odjava boravka u Srbiji06.08.2014. u 02:00 - pre 118 meseci
Ne može u Srbijici ni "dobar dan" da prođe bez teorije zavere.

:-)

Po meni je savršeno normalno da zemlja u poziciji u kojoj je Srbija evidentira prelazak granice (i "administrativne linije" :-)) svojih i građana drugih zemalja. Da li ovo može biti zloupotrebljeno? Naravno da može. I antibiotik može biti zloupotrebljen, ali sve to ne znači da sud i policija ne treba da traže i momentalno dobiju podatak da li je građanin X za koga se osnovano sumnja da je silovao i ubio - u zemlji ili nije, a ukoliko nije kada je i koju granicu prešao.

Pretpostavljam da će se situacija promeniti ako Srbija postane članica EU: mada i tada sumnjam da srpski sud i policija neće po istom principu dobiti podatak da li je građanin X za koga se osnovano sumnja da je silovao i ubio - na teritoriji EU ili nije, a ukoliko nije kada je i koju granicu EU prešao + mogućnost razmene podataka sa svim drugim policijama država članica EU i drugih država koje sa EU imaju određene sporazume koji regulišu ovu materiju. Treba imati u vidu i da nisu sve članice EU u Šengenskom sporazumu, niti su sve potpisnice Šengenskog sporazuma članice EU, a ima tu još nekoliko podvarijanti...

Što se pajsera po Srbiji tiče koji se kreću samo na relaciji dragstor - roditeljski stan, onanišu na Miroslava Lazanskog i tripuju se da su iz nekog slobodarskog razloga vrlo interesantni NATO paktu i CIA-i... to je najverovatnije više tema za psihologe i psihijatre. Svi ostali koji veze nemaju sa kriminalom, a prelaze razne granice svakodnevno ili više puta mesečno uglavnom nemaju problem ni da preko foursquare-a, fejsbuka, tvitera ili bilo čega drugog čitavoj planeti obznane svoju trenutnu lokaciju. Vrlo su NATO, SAD, EU, Rusija i Kina zainteresovani za podatak da li je Milisav iz Mladenovca stavio rebarca u pasulj ili cepa klot...

Pozdrav.

[Ovu poruku je menjao Hank dana 06.08.2014. u 03:29 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Otto23

Član broj: 300024
Poruke: 4



+2028 Profil

icon Re: Za Srbe u belom svetu: odjava boravka u Srbiji06.08.2014. u 02:36 - pre 118 meseci
Nazalost, neki vrte istu pricu o "teorijama zavere" - cak i kad im se nacrta i iznesu direktni dokazi (na svetskom nivou, od strane nekog tamo Snoudena npr. izmedju ostalih), kako to zaista funkcionise ispod Diznilend fasade - "garantovanih" ljudskih prava i sloboda.

Da li je to neobavestenost, ogranicenost ili prosto ignorisanje istine, uz ponavljanje stare "mantre" - na kraju nije ni bitno. Zalosno je sto pojedinci jednostavno ne shvataju znacaj informacija... i moc onog koji raspolaze sa njima, kao i njegov direktan uticaj na oblikovanje buducnosti. Na njihovu zalost, NSA ih demantuje svakodnevno, novim ulaganjem neverovatnih kolicina para upravo za skladistenje, prikupljanje i obradjivanje takvih (ne)bitnih informacija. Bice, na kraju, da ne znaju ljudi sta rade - da im to ustvari ni ne treba :)

...
Za pojedine je verovatno i prica o Deda Mrazu dakako verovatna i logicna - tj. postoji realna sansa da je istinita (molim lepo, je l' imate dokaza da nije?)... isto kao sto je logicno da racunar u koji se unose podaci na granicnom prelazu nije umrezen, tj. da ne postoji centralna baza u 2014, vec to tako stoji tamo slucajno... eto... da se unese - zlu ne trebalo, pu, pu. Pa ako ga pozovu, iz "centrale" na telefon, Djura ce da pogleda, rucno...

:-)




[Ovu poruku je menjao Otto23 dana 06.08.2014. u 03:55 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Hank

Član broj: 320271
Poruke: 106



+827 Profil

icon Re: Za Srbe u belom svetu: odjava boravka u Srbiji06.08.2014. u 04:10 - pre 118 meseci
Pajseri su, po pravilu, toliko izgubljeni u pričama u kojima vladaju beskonačno ogromna prostorna i vremenska prostranstva i zavere najrazličitijih vrsta da jednostavno nisu u stanju da pojme osnovne stvari vezane za objektivnu realnost "ovde" i "sada" - zato i kažem da je to više tema za psihologe i psihijatre da pokušaju da reše taj u Srbiji toliko prisutan sindrom "lupetaj globalno, skapavaj u bedi lokalno".

NATO pakt, CIA, EU, Indija i Kina su, na čelu sa Edvardom Snoudenom, Džulijanom Asanžom, Paolom Koeljom i potomcima Agate Kristi, po prirodi stvari, apsolutno nezainteresovani za to da li je Milisav iz Mladenovca u utorak stavio rebarca u pasulj ili je cepao klot, da li baca prvu vodu i šta je pametno zaključio na zasedanju lokalnog odbora SNSa - besciljno je, a skupo prikupljati i skladištiti "podatke" ove vrste - dok je srpska policija upravo zainteresovana za sve podatke koji mogu brzo rešiti problem donošenja odluke da li da "češlja" Mladenovac i Novi Sad po obradi informacije da je Milisav izvadio pasoš, ali ga je koristio samo jednom kada je išao u Segedin na 5 sati pre 3 godine ili da se fokusira na komunikaciju sa policijom Islanda po obradi informacije da je Milisav iz Budimpešte uhvatio avion za Rejkjavik nekoliko sati pošto su na lešu čoveka u Novom Sadu kome je Milisav dugovao silne pare pronađeni njegovi otisci pristiju...

Eto zašto je od presudnog značaja za dalju istragu srpske policije podatak da li je Milisav i kada prelazio koju granicu bez obzira da li i ako da na koje sve načine prikupljanje ovakvih podataka može biti zloupotrebljeno od strane (ne)zvaničnih vlasti u banana Beogradu, Vašingtonu ili na Madagaskaru - kada ovaj podatak ne postoji, a nema čak ni indicije koju granicu je tražena osoba mogla preći (ne)legalno, nastaju veliki problemi, vidimo to i sada na slučaju nestale Tijane Jurić, ali smo imali i bezbroj slučajeva raznoraznih degenerika koji su se po izvršenju najtežih zločina u Srbiji uz pomoć drugih degenerika sklanjali na Kosovo ili BiH u kojima nikada ranije nisu bili, pa onda slučajevi ljudi optuženih za ratne zločine koje su godinama viđali po Južnoj Americi i Australiji, a ovi sve vreme bili na Novom Beogradu ili Vojvodini... ako nemaš informaciju da li je tražena osoba na teritoriji Srbije ili je u inostranstvu, a nemaš mogućnost ni da izvadiš listing prelazaka granice u skladu sa kojim možeš doći do nekih saznanja - onda zapravo nemaš ništa i ta osoba može biti bilo gde.

Ja ne živim u Srbiji, niti bilo koja institucija i "institucija" u Srbiji ima informaciju u kojoj zemlji živim, ali kada bi srpska policija bila zainteresovana za moju malenkost - pronašli bi me vrlo lako baš metodom vađenja listinga prelaska granice i donošenja zaključka gde sam, kada i kako ulazio u Srbiju i izlazio iz iste (samo spisak letova preko kojih sam dolazio u Srbiju i izlazio iz Srbije u kombinaciji sa informacijama o konektovanim letovima bi rešio ovu "misteriju"), dalje je sve tehnička stvar da me proglase traženim na teritorijama države u kojoj živim, Srbije i čitave EU: postoji promil šanse da bih uspeo da pobegnem u neku petu zemlju, ali sve bi to bilo toliko komplikovano, skupo i neizvesno da se graniči sa nemogućim. U EU je situacija drugačija, vrlo ih zanima bezbednost spoljašnjih granica Unije i aerodroma, zaštita unutrašnjih granica im nije od značaja, jer postoji mnogo mehanizama da pokupe informaciju gde je "iskočila" tražena osoba, bez obzira o kojoj članici da se radi.

U situaciji kada se Srbija graniči sa 8 drugih država (neke članice EU, neke ne) i ima velike probleme sa azilantima u oba smera, ekonomijom, definisanjem vlastite teritorije i čime sve nema probleme - onemogućiti policiji da uz odobrenje suda dobije podatke ovog tipa je praktično direktno omogućavanje masi slučajeva status nerešivosti.

Ukoliko već pričamo o negativnim uticajima velikih država u ovoj sferi - što da ne proćaskamo i o tome zašto i kako Rusija svom velikom savezniku i viševekovnom prijatelju Srbiji godinama i ne pomišlja da izruči tražene Mirjanu Marković i Marka Miloševića, na primer? Čestite države na mestu Srbije bi u ovom slučaju razmatrale sve opcije uključujući i mogućnost prekida diplomatskih odnosa... a da, zaboravio sam... Rusi su naša braća i njima je sve dozvoljeno u ime bratske ljubavi, i NIS da "kupe" i gasovode da prave kako im se digne i da ne izručuju državljane Srbije tražene od strane srpskih sudova... :-) To je sve OK, nego daj mi Vikiliks i Snoudena da razmotrimo dok čekamo da se SAD i EU raspadnu... "Vladimire Putine, raširi nam butine".

Jadni mi s nama: ovo je isto kao onaj protest protiv ličnih karti sa čipom na kom je bilo više mobilnih telefona nego demonstranata obzirom da je baš svako imao mobilni telefon, a neko i dva komada.

Pozdrav.

[Ovu poruku je menjao Hank dana 06.08.2014. u 06:11 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Otto23

Član broj: 300024
Poruke: 4



+2028 Profil

icon Re: Za Srbe u belom svetu: odjava boravka u Srbiji06.08.2014. u 06:11 - pre 118 meseci
Realno, od silne papazjanije i price o nekakvim pajserima, Miri i Marku, Milosevicu, Rusima (?!) ... ^ceo memory dump od posta moze da se svede na mozda 3 recenice. Ako nisi u stanju da se skoncentrises 2 poruke i pises koncizno, realno nema smisla odgovarati na ovo - tesko je za citanje, tako da cu te verovatno preskakati u buducnosti... tj. dodje mi ko mucenje - ekstrahovati nesto smisleno.

...
Ono sto je valjda jasno, je da je 99.99% izvesno da se izlaci iz Srbije loguju u centralnu bazu koja - gle cuda - sluzi za pretrazivanje. S' kim i da li tu bazu delimo - to je vec drugo pitanje.

Ono sto ja pokusavam da kazem je sledece: to ce se raditi nevezano za "zakone", "slobode" ili "prava"... kao sto ce npr. USA/NSA sakupljati sve sto moze da sakupi, bez limita, bez obzira na zakone/ustav/prava, o svakome o kome moze - do maksimuma tehnickih mogucnosti, koje iz godine u godinu rastu. Isto tako, u Srbiji se u skladu sa mogucnostima, sakuplja sve ono sto moze da se sakupi - a u to gotovo sigurno spadaju prelasci preko grane. (hteli su pre par godina internet provajderima da nakaleme trosak cuvanja celokupnog saobracanja njihovih korisnika do godinu dana unazad - pa su na kraju odustali od toga -> jbg. nemaju para ko ameri da dizu citave komplekse sa serverima za tu namenu).

...
Sa informacijama koje recimo NSA skuplja, moze da se bukvalno kontrolishe, uceni, bankrotira, unisti bilo koji politicki pokret u zacetku, firma, biznis, novinar, finasijer politicke opcije/grupe ili pojedinac. Tako se u korenu saseca ono sto se naziva "demokratija i sloboda govora", "mogucnost izbora" od strane naroda, i uvodi apsolutna kontrola (diktatura) - tj. apsolutno kontrolisu svi tokovi drustva. Uopste nije bitno da li im te prikupljene informacije trenutno trebaju, bitno je da imaju sve o svakome... da ako im zatreba, tj. kad im zatreba, oni koji su prava vlast i kontrolisu informacije, mogu brzo da reaguju - i tu je kraj dalje price o slobodama, demokratiji i sl. -> ali "pajseri" to ne shvataju.

Tj. pravi "pajseri" se prave ludi i pricaju o "teorijama zavere" posle dokumentovanog nacina rada (Snowden), i javne objave o kojoj kolicini nasiroko prikupljenih podataka se radi (dakle, ne specificnih slucajeva), kao i o stepenu uvida u neciji zivot, koji moze da se ostvari po potrebi. Ignorisanje toga je pravo guranje glave u pesak. To se dogadja danas, a ne sutra. Sutra ce baza biti samo veca, potpunija.



[Ovu poruku je menjao Otto23 dana 06.08.2014. u 07:22 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Hank

Član broj: 320271
Poruke: 106



+827 Profil

icon Re: Za Srbe u belom svetu: odjava boravka u Srbiji06.08.2014. u 07:38 - pre 118 meseci
NSA se okomila na Otto23a prikupljajući i skladišteći sve podatke o njegovim prelascima u Segedin i kupovinama majoneza, sira i kiselih krastavaca i fotkanjem obnaženog slobodarskog tela na plaži u Ulcinju kako bi ga sutra time ucenjivala i zaustavila na njegovom putu donošenja slobode i prosperiteta naciji kojoj pripada.

:-D :-D :-D

Za*ebana priča...
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Za Srbe u belom svetu: odjava boravka u Srbiji06.08.2014. u 07:58 - pre 118 meseci
ne razumem kakav je to novi i novi novi pasos ? Nisam u toku.

http://www.mup.gov.rs/cms_lat/dokumenta.nsf/boraviste.h
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Za Srbe u belom svetu: odjava boravka u Srbiji06.08.2014. u 08:22 - pre 118 meseci
Za novi pasoš bilo je obavezno donjeti fotografiju, iako ničemu ne služi,
dok za novi novi pasoš donošenje fotografije nije obavezno, ali se ipak
može priložiti "po želji" donosioca:



http://www.mup.gov.rs/cms_lat/dokumenta.nsf/putne-isprave.h

Ostaje doduše nejasno zašto se može priližiti samo fotografija dimenzija
50 sati 50 miliminuta "an fas", na jednobojnoj sivoj pozadini, a ne npr. fotografija
sa ljetovanja ili selfi iz kupatila, ali se nadam da će i ta nelogičnost
biti razrešena na nekom od sledećih zasjedanja skupštine.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Hank

Član broj: 320271
Poruke: 106



+827 Profil

icon Re: Za Srbe u belom svetu: odjava boravka u Srbiji06.08.2014. u 08:38 - pre 118 meseci
Citat:
Braksi:
ne razumem kakav je to novi i novi novi pasos ? Nisam u toku.


E-gate na beogradskom aerodromu iz nekog razloga ne radi sa prvom generacijom biometrijskih pasoša (izdatih do nekog datuma 2009. godine ukoliko se dobro sećam), već samo sa pasošima izdatim posle tog datuma. :-) :-)

Ono što je meni lično bilo poražavajuće jeste to da smo nas dvoje ili max troje koristili e-gate dok su svi ostali strpljivo čekali u podužem redu pred "kioskom" streljajući nas pogledom ili čak otvoreno komentarišući nebuloze tipa "ovi su kao mnogo pametni, pa neće da čekaju sa ostalima", "sigurno su neke VIP mudonje", "sve mi to plaćamo" itd. Valjda se e-gate u međuvremenu malo popularizovao u Srbiji, pošto je reč o vrlo jednostavnoj "spravi" koja je mnogoprisutna na većini aerodroma u svetu i to ne samo za državljane date države - u Emiratima e-gate mogu koristiti državljani mnogih država, u Australiji e-gate (smartgate) mogu da koriste Novozelanđani i obrnuto, u mnogim zemljama možeš da prođeš upotrebom biometrijske lične karte ili drugog dokumenta, ne nužno pasoša itd. itd.

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+7176 Profil

icon Re: Za Srbe u belom svetu: odjava boravka u Srbiji06.08.2014. u 08:46 - pre 118 meseci
Citat:
Otto23
LOL, nada umire poslednja :).


Kao sto rekoh, za Srbiju ne znam, a teorijama zavere se ne bavim. Nit se nesto nadam pa da nesto treba da "umre", u Srbiji sam max. jednom godisnje i puca mi ona stvar da li ce to negde da registruju ili ne (sto se mene licno tice mogu te podatke i u Politici da objave). Ako neko sa registracijom ima problem, moze da se obrati MUP-u.

Citat:

Ljudi prosto vole da unose podatke na lokalni HDD, cisto onako - da izgledaju napredno, Europski... umesto da recimo samo udare pecat u na to predvidjeno mesto kao pre 50 godina.


Btw, postoji savrseno smislen razlog za ukucavanje podataka koji nije nekakvo logovanje, a to je provera da li je pasos proglasen za nevazeci ili da li je osoba trazena. Pojma nemam da li te podatke posle loguju ili ne, ali svakako postoje smisleni razlozi cak i ako se ne loguje nista.

Ali sam za EU prilicno siguran, iz prostog razloga zato sto kad ulazim/izlazim u EU u 9 od 10 slucajeva mi samo pogledaju pasos i vrate ga u roku od 5 sekundi. Taj deseti put eventualno ukucaju broj pasosa, ali kako onih 9 puta nisu ukucali ne znam kakvu korist imaju od logovanja.

Osim ako im senzor povezan za nekom bazom nije ugradjen u oko, tesko da mogu da registruju bilo sta.

Ko ima turisticku vizu, njemu unose broj pasosa uvek. Zato je cesto spor red na "all nationals" granicnom prolazu, zato sto svakom Kinezu i sl.. moraju da unesu sve i provere.

Sasvim druga stvar je kada se putuje u USA, gde je opste poznata stvar (javno) da avion uopste ne moze da udje u vazdusni prostor USA bez da je kompletan manifest putnika odobren od strane USA. Takodje je javna stvar da se loguju ne samo brojevi pasosa, imena i adrese - vec i informacije o sredstvu placanja i prijavljena adresa u USA.

Svi ti podaci moraju biti poslati u USA pre nego sto avion uopste dobije dozvolu za poletanje. Na ulazu u USA se uzimaju i otisci prstiju koji se, vrlo verovatno, skladiste tamo gde i ostale informacije.


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 06.08.2014. u 10:00 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Za Srbe u belom svetu: odjava boravka u Srbiji06.08.2014. u 09:20 - pre 118 meseci
ne trkeljišu te za pasoš zato što imaš trajno boravak, a inače ko nema dobro je da uzme pečat !
 
Odgovor na temu

Hank

Član broj: 320271
Poruke: 106



+827 Profil

icon Re: Za Srbe u belom svetu: odjava boravka u Srbiji06.08.2014. u 09:26 - pre 118 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:

Ali sam za EU prilicno siguran, iz prostog razloga zato sto kad ulazim/izlazim u EU u 9 od 10 slucajeva mi samo pogledaju pasos i vrate ga u roku od 5 sekundi. Taj deseti put eventualno ukucaju broj pasosa, ali kako onih 9 puta nisu ukucali ne znam kakvu korist imaju od logovanja.


Da li pod svim ovim slučajevima podrazumevaš samo prelaske granica na aerodromima? Ukoliko imaš dozvolu boravka za određenu EU zemlju i granicu prelaziš na aerodromu, nema potrebe da posebno evidentiraju prelazak granice obzirom da si već evidentiran na listi putnika na datom letu.

Negde mora da postoji informacija da li si na teritoriji EU ili ne u datom trenutku i gde si putovao avionom - šta ukoliko npr. danas učiniš neko teško krivično delo u Nemačkoj: gde će te tražiti nemački sud i policija pošto zaključe da si napustio stan u kom si živeo? Sasvim sam siguran da neće reći "*ebi ga, ode on" i ništa - nego će u skladu sa zakonom dobiti informacije čiji pasoš imaš, gde radiš, kuda si, odakle sa teritorije EU i kada leteo uključujući i prelaske granice EU kopnenim i vodenim putem - ukoliko si posle počinjenog dela legalno otišao u SAD, kontaktiraće SAD, ukoliko si nestao, kontaktiraće ostale članice EU i druge države u koje si najviše putovao i zemlju porekla u skladu sa verovatnoćom da ćeš tamo pre pokušati da se sakriješ nego u nekoj zemlji u kojoj nikada nisi boravio.

Nemačka d*ka Hrvatsku zbog nekih ubistava učinjenih pre 30 godina koji sa Nemačkom, osim činjenice da su izvršeni na njenoj teritoriji, nemaju bilo kakve veze (niti ubice, niti ubijeni nisu nemački državljani) - ne verujem da im puca ona stvar ko im i kako ulazi u zemlju i šta tamo radi. Nije tu poenta da li podaci postoje, nego kako su zaštićeni i ko i pod kakvim okolnostima može da ih čita/menja.

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.hsi.kabelbw.de.



+7176 Profil

icon Re: Za Srbe u belom svetu: odjava boravka u Srbiji06.08.2014. u 09:53 - pre 118 meseci
Citat:
Hank
Da li pod svim ovim slučajevima podrazumevaš samo prelaske granica na aerodromima? Ukoliko imaš dozvolu boravka za određenu EU zemlju i granicu prelaziš na aerodromu, nema potrebe da posebno evidentiraju prelazak granice obzirom da si već evidentiran na listi putnika na datom letu.


Nije samo aerodrom u pitanju. U vreme kada je Svajcarska bila van Sengena sam cesto prelazio granicu vozom (gde nije potrebno ostaviti bilo kakve podatke) i u vecini slucajeva su granicni policajci slucajno trkeljisali samo neke osobe (pretpostavljam po nekom svom principu profilinga).

A i za avio karte nije garantovano da su svi podaci dostupni. Za letove iz EU nije potrebno uvek uneti pasos osim ako ne letis za zemlju koja zahteva da se unese broj pasosa (kao USA, recimo). Samo ime i prezime nije garancija da se radi o istoj osobi (Petar Petrovic?), tako da u manifestu mogu da imaju Petra Petrovica koji je avio kartu kupio kesom i uneo levu adresu.

Ne znam kako, recimo, nemacka policija obezbedjuje da se osoba pronadje, ali ne mogu da se oslanjaju samo na informacije sa granicnih prelaza i putnicki manifest posto postoji mogucnost da tu ne budu svi podaci koji im trebaju.

Pretpostavljam da se oslanjaju na dodatne informacije i rad policije/bezbednostnih kao i drugih sluzbi.

USA je to drugacije resila tako sto je neophodno da svi podaci budu pristupni pre nego sto se avionu uopste dopusti da udje u severno-americki vazdusni prostor.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Za Srbe u belom svetu: odjava boravka u Srbiji06.08.2014. u 09:59 - pre 118 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Nije samo aerodrom u pitanju. U vreme kada je Svajcarska bila van Sengena sam cesto prelazio granicu vozom (gde nije potrebno ostaviti bilo kakve podatke) i u vecini slucajeva su granicni policajci slucajno trkeljisali samo neke osobe (pretpostavljam po nekom svom principu profilinga).

A i za avio karte nije garantovano da su svi podaci dostupni. Za letove iz EU nije potrebno uvek uneti pasos osim ako ne letis za zemlju koja zahteva da se unese broj pasosa (kao USA, recimo). Samo ime i prezime nije garancija da se radi o istoj osobi (Petar Petrovic?), tako da u manifestu mogu da imaju Petra Petrovica koji je avio kartu kupio kesom i uneo levu adresu.

Ne znam kako, recimo, nemacka policija obezbedjuje da se osoba pronadje, ali ne mogu da se oslanjaju samo na informacije sa granicnih prelaza i putnicki manifest posto postoji mogucnost da tu ne budu svi podaci koji im trebaju.

Pretpostavljam da se oslanjaju na dodatne informacije i rad policije/bezbednostnih kao i drugih sluzbi.

USA je to drugacije resila tako sto je neophodno da svi podaci budu pristupni pre nego sto se avionu uopste dopusti da udje u severno-americki vazdusni prostor.


pa ako si putovo pre ulaska CH u Sengen onda je to bilo i pre ukidanja viza pa si nosio sa sobom i nemacke dokumente. A drugo, CH su itada (to licno znam) uvek kontrolisali sporadicno i pre sengena, a i sad jer nisu u carinskoj uniji. Znam jer sam putovao 2008 cesto na relaciji Milano - Lausanne vozom.

Sto se tice Amerikanaca, oni najpre gledaju iz koje zemlje uopste mogu da im dolete avioni i te zemlje su odgovorne da ne udje neki terorista pa makar se zvao i Hans Hansen. A oni uvek mogu da ga vrate sa Atlante i JFK.

To i jeste smisao ESTA viza gde svako koje sumnjiv bude sprecen cak i da putuje, sto i za njega nije lose cisto da ga ne vrate iz Amerike nece mu dati da se ukrca u Frankfurtu.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.hsi.kabelbw.de.



+7176 Profil

icon Re: Za Srbe u belom svetu: odjava boravka u Srbiji06.08.2014. u 10:02 - pre 118 meseci
@Braksi,

Citat:

pa ako si putovo pre ulaska CH u Sengen onda je to bilo i pre ukidanja viza pa si nosio sa sobom i nemacke dokumente


To nije sporno uopste.

Medjutim poenta je da ni Svajcarci a ni Nemci nisu >uvek< kontrolisali >sve< putnike u vozu.

Stavise, iz mog iskustva, u jednom vagonu su 2-3 osobe pitali da pokazu pasos (i njihove podatke proverili preko terminala), ostale su zaobisli. A i te 2-3 osobe su izgledale ne-tipicno za putnike na toj relaciji (tipa trese ili osisani na celavo ili u nekoj poderanoj odeci) sto je verovatno "upalilo lampicu" kod policajaca. Sto dosta govori o sigurnosti, tipa - operi se i ocesljaj, obuci lepo odelce i nema zime :-)

To znaci da postoji, bar teoretska, mogucnost da neko udje/izadje bez logovanja - a o tome se upravo prica.

Citat:

To i jeste smisao ESTA viza gde svako koje sumnjiv bude sprecen cak i da putuje, sto i za njega nije lose cisto da ga ne vrate iz Amerike nece mu dati da se ukrca u Frankfurtu.


Yep. Amerikanci su tu prilicno temeljni i kod njih se zna da moras biti logovan i odobren pre nego sto uopste i poletis ka USA.

Sasvim druga off-topic stvar je sto ni to ne garantuje nista, kao sto se videlo u slucaju onog pavijana sto je nakrljao eksploziv u gace. Putnike je spasao ne sistem logovanja vec cinjenica da wannabe-terorista nije menjao gace duze vreme pa je okvasio eksploziv.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Za Srbe u belom svetu: odjava boravka u Srbiji06.08.2014. u 10:07 - pre 118 meseci
da da, to stoji, CH su uvek nasumice kontrolsali ili ako bas sam hoces nesto da prijavis.

Sada logovanje na relaciji Nemacka CH nema smisla jer je sve Sengen, ali ako neko leti iz ZH za BG, a ima nas pasos i turista je onda bolje da trazi pecat i da insistira jer je bilo nasih ljudi koji nisu ni pecatirani ni logovani pa su posle imali problema sa toboznjim prekoracenjem.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Za Srbe u belom svetu: odjava boravka u Srbiji06.08.2014. u 10:17 - pre 118 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:

Citat:

To i jeste smisao ESTA viza gde svako koje sumnjiv bude sprecen cak i da putuje, sto i za njega nije lose cisto da ga ne vrate iz Amerike nece mu dati da se ukrca u Frankfurtu.


Yep. Amerikanci su tu prilicno temeljni i kod njih se zna da moras biti logovan i odobren pre nego sto uopste i poletis ka USA.

Sasvim druga off-topic stvar je sto ni to ne garantuje nista, kao sto se videlo u slucaju onog pavijana sto je nakrljao eksploziv u gace. Putnike je spasao ne sistem logovanja vec cinjenica da wannabe-terorista nije menjao gace duze vreme pa je okvasio eksploziv.


pretpostavljam da govoris o slusaju sa Shiphola. Da.

ESTA je uvedena posle napada na bus u Londona jer su Amerikanci shvatili da su izvodjaci bili svi Britanski drzavljani i da mnogo muslimana cak i veoma opasnih ima zapadnoevroppske pasose. Zato danas ako se zoves Muhamed ili Ibrahim neces proci ESTA 90% vec ces bit stavljen ESTA illegible i moraces u ambasadu na proveru za B1/B2 vizu.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.hsi.kabelbw.de.



+7176 Profil

icon Re: Za Srbe u belom svetu: odjava boravka u Srbiji06.08.2014. u 10:21 - pre 118 meseci
Pa da.

Mada da stvar bude ludja, doticni terorista sa boksericama je vec bio na nekoj CIA listi + njegov sopstveni otac je otisao u USA ambasadu nekoliko nedelja pre da prijavi da mu je sin potencijalni terorista.

I pored svega toga je lik prosao. To govori dosta o celom sistemu. Na kraju krajeva, u pitanju su drzavne sluzbe, sto gotovo sigurno garantuje da su u pitanju neefikasne birokratije.

Jedino sto izdvaja bezbednosne sluzbe je to da rade tajno i imaju manje-vise odresene ruke finansijski. Medjutim to samo po sebi ne garantuje nista - upravo cinjenica da im je smanjena odgovornost (zbog tajnosti sto sprecava neku siru proveru efikasnosti od strane drugih stubova vlasti kao i javnosti) garantuje da ce se tu zapatiti podoban kadar i da im je glavni cilj punjenje sopstvenih guzica i odrzanje statusa quo.

Zbog toga se samo moze ocekivati ulupavanje jos vise para u kojekakve skupe X-ray skalamerije, superracunare za analizu saobracaja i sl.. bez prakticnog povecanja bezbednosti. Pitanje je uopste da li je moguce eliminisati teroristicke napade posto su asimetricni i tesko predvidljivi. Ako je neko dovoljno istrajan i ima 2 grama mozga, tesko je garantovati da ce biti uhvacen pre nego sto izvrsi teroristicki cin.

--

Jedina ekipa kojoj skidam kapu su Izraelci. El Al je primer kako je moguce imati uspesne procedure koje sprecavaju terorizam (poslednje uspesno kidnapovanje El Al aviona je izvrseno pre 47 godina). Medjutim El Al to radi na vrlo drugaciji i vrlo temeljan nacin koji je verovatno tesko primenjiv kod drugih.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Hank

Član broj: 320271
Poruke: 106



+827 Profil

icon Re: Za Srbe u belom svetu: odjava boravka u Srbiji06.08.2014. u 10:54 - pre 118 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
A i za avio karte nije garantovano da su svi podaci dostupni. Za letove iz EU nije potrebno uvek uneti pasos osim ako ne letis za zemlju koja zahteva da se unese broj pasosa (kao USA, recimo). Samo ime i prezime nije garancija da se radi o istoj osobi (Petar Petrovic?), tako da u manifestu mogu da imaju Petra Petrovica koji je avio kartu kupio kesom i uneo levu adresu.


Na stranu SAD, tu je situacija specifična, ali mislim da ovo što pričaš važi za letove unutar same EU. Što se tiče letova na relaciji EU - treća zemlja u oba smera, mora da postoji provera podataka iz pasoša u nekoj tački procesa koja će onemogućiti opciju da letiš pod lažnim imenom u Manifestu (odnosno PIL-u - Passenger Information List), a najčešće ima i više od jedne provere. Ukoliko letiš iz Srbije u Nemačku (ili bilo gde), na beogradskom aerodromu će ti (ili bi trebalo) na 3 mesta da provere da se ime i prezime u pasošu i na karti slažu, moraš da dobiješ pečat u pasoš, moraju da ti "provuku" pasoš preko čitača, a u međuvremenu te je snimilo bezbroj sigurnosnih kamera - ukoliko se stvarno zoveš Pera Perić, so be it, a ukoliko Nemačka zatraži informacije o Peri Periću koji je leteo u julu tekuće godine iz Beograda za Frankfurt, na primer, brzo će se skupiti informacije o svih 100 Peri Perića koji su u julu leteli u Frankfurt iz Beograda, pa je posao drugih službi da odbaci 99 i pronađe traženog Peru Perića... što i nije neki problem u Beogradu, ali jeste u Lagosu - zato Srbinu ne treba viza za Nemačku, ali Nigerijcu treba.

Citat:
Ne znam kako, recimo, nemacka policija obezbedjuje da se osoba pronadje, ali ne mogu da se oslanjaju samo na informacije sa granicnih prelaza i putnicki manifest posto postoji mogucnost da tu ne budu svi podaci koji im trebaju.

Pretpostavljam da se oslanjaju na dodatne informacije i rad policije/bezbednostnih kao i drugih sluzbi.


Slažem se, ne oslanjaju se oni isključivo na informacije sa graničnih prelaza i aerodroma i od aviokompanija - ali se oslanjaju i na ove informacije, sigurno je da ih ne ignorišu 100%... naprotiv, vrlo im je ovo zgodan teren za započinjanje istrage i lociranja.

Citat:
Zbog toga se samo moze ocekivati ulupavanje jos vise para u kojekakve skupe X-ray skalamerije, superracunare za analizu saobracaja i sl.. bez prakticnog povecanja bezbednosti.


Praktično i ne treba povećavati nivo bezbednosti - za koliko si čuo (od 11. septembra 2001.) uspešnih otmica aviona i/ili uspešno postavljenih bombi (a svakodnevno se obavi nekoliko desetina hiljada letova širom planete)? Daleko je nivo bezbednosti od "lošeg", ne slažem se sa time da svako istrajan sa pola grama mozga u glavi može da obori avion - prosto ne može.

Ovde nije pitanje da li je nivo bezbednosti loš, jer uopšte nije loš, nego koliko se plaća (u novcu i smaranju običnih ljudi) taj nivo bezbednosti i da li može isto, a jeftinije.

Citat:
Jedina ekipa kojoj skidam kapu su Izraelci. El Al je primer kako je moguce imati uspesne procedure koje sprecavaju terorizam (poslednje uspesno kidnapovanje El Al aviona je izvrseno pre 47 godina). Medjutim El Al to radi na vrlo drugaciji i vrlo temeljan nacin koji je verovatno tesko primenjiv kod drugih.


Od 2001. godine otmice aviona su "out" u terorističkim krugovima. :-) Sigurnosna vrata koja štite kokpit rezultuju time da čak i ukoliko si u toku leta preuzeo kontrolu nad kabinom aviona - ne možeš zakucati avion u zgradu. Potrebno je da si profurao vatreno oružje u kabinu da bi mogao da trguješ životima putnika - ali što bi ovo radio u avionu, a ne na kopnu? Obesmišljeni su pokušaji otmice aviona, pa to i nije merodavna kategorija po kojoj možemo upoređivati bilo šta.

Još bitnije, El Al ima 40ak aviona i radi 40ak destinacija - putem kog trika možeš to upoređivati po bilo kom osnovu sa jednom Lufthansom koja ima 280 aviona i radi 215 destinacija? :-) Po ovoj logici nepostojeći Air Hank je najbezbednija aviokompanija na svetu: 0 incidenata, 0 pokušaja, 0 povređenih, 0 nastradalih, 0 u bilo kom smislu oštećenih u proteklih 100 godina.

Dimkoviću, ne priliče ti ova "Dragi Vođa" poređenja - usluga u avionima Air Serbia će biti bolja nego u avionima Lufthanse. :-)

Pozdrav.

[Ovu poruku je menjao Hank dana 06.08.2014. u 12:20 GMT+1]
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Za Srbe u belom svetu: odjava boravka u Srbiji

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 27299 | Odgovora: 84 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.