Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Gospodje sa dva prezimena

elitemadzone.org :: MadZone :: Gospodje sa dva prezimena

Strane: << < .. 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 67563 | Odgovora: 346 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

maliradojca

Član broj: 55393
Poruke: 242
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+132 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena17.04.2010. u 09:05 - pre 170 meseci
Citat:
Marenović Slaviša:Tradicionalsti poput mene...

Niste vi tradicionalisti, to vam je izgovor. Lepo vam je Lesli objasnio da ste sonje.
 
Odgovor na temu

a1200

Član broj: 28980
Poruke: 200
87.250.50.*



+744 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena17.04.2010. u 09:12 - pre 170 meseci
Citat:
Zanimljivo, a odakle vama uopste ideja da bi ta veza ostala ista kao pre posle tog direktnog iskazivanja nemogucnosti kompromisa? I to cak ne oko neke zajednicke stvari vec oko NJENOG zakonskog prava da odabere prezime za SEBE. Reci su recene, nema nazad. Direktno ste im saopstili da je tradicija vaznija od nje i njenog misljenja i zelje i ocekujete da se nista ne promeni? Naiva?

Reci uvek treba da budu recene... tako se zna pravo misljenje partnera i sta njemu zaista smeta, sta ocekuje, to se zove: iskrenost u vezi.

Meni smeta da da budem sa nekim u braku ko smatra da je ok imati dva prezimena... eto, smeta mi - iskreno. A takodje ne vidim razlog zasto bi ulazili u brak na prvom mestu - osim da bi "ozvanicili" zajednicu, po normama drustva, tradiciji... tako da jbg, nije idealno, ali je iskreno - niko nju ne tera da udje u nesto u sta nece, ili da zakljuci, posle takve izjave, da su moja shvatanja retrogradna/primitivna i da me lepo pozdravi... lepo, svako treba da kaze sta oseca i sta misli da je ispravno - ako nema mesta dogovoru, ta stvar se ili ne radi, ili ako je steta nepopravljiva - slobodna smo bica, svako na svoju stranu.
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+558 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena17.04.2010. u 09:42 - pre 170 meseci
Citat:
Marenović Slaviša: A sta se to vidi? Iz uzrecice ces videti ko je ko? Koliko ja vidim ti zivis u nekoj zaostaloj Srbiji, negde izmedju plemenske zajednice i horde. combuster i ja zivimo u nekoj drugoj sredini, mnogo naprednijoj.
Evo na primer, vidi se da ti imas potrebu da se grupises sa nekim i da trazis drustvo onih koji ce da potvrde nesto sto ti vec mislis. Iz toga se vidi da ne dozivljavas sebe kao individuu nego kao deo nekih "mi", pa si zato napisao "combuster i ja" a uopste ne poznajes coveka. Ali vazno ste vi "vi" , a posto vas je mnogo, mora da je vecina onoga sto "vi" mislite ispravno. Eto to se vidi.

Pa se onda vidi to oko dozivljavanja okruzenja u kome zivis da je mozda ono sto je za tebe ultra uber ales napredno okruzenje, u nekim stvarima i vise nego sto je to po tvom ukusu, za mene najobicnija zaostala horda, eventualno pleme. Sve je to relativno. To se vidi samo za pocetak, a ima toga jos.
Citat:
Ozbiljna: Zar nije dodavanje prezimena - prihvatanje muskarcevog identiteta kao svog? I zar muskarac ne treba da bude PONOSAN na svoju zenu sto nije odlucila da zadrzi svoje prezime (sto je takodje moguce i sve cesce), vec je odlucila da udje u njegovu porodicu primanjem njegovog prezimena?
Tacno, ja te sve podrzavam, samo da napomenem, ovde se misli na dodavanje prezimena svom, za ove kojima je malo teze da prate napisano. A ja bih bio jos ponosniji da je zadrzala svoje prezime bez dodavanja mog. Koga briga za te formalnosti koje ne znace nista u stvarnom svetu. Ma ovi bundzije, to su sve samo nesigurni mali ljudi koji zele preko crte, preko crte zele ali ni ne smeju. Mogu samo da galame na forumima, to im je sto im je. Ode "tradicija" u vazduh, tako se to radi. Zene imaju po dva prezimena ili zadrzavaju svoje, pederi paradiraju ulicama, deca i zivotinje su dobili svoja prava, jos malo boga ti pa neces smeti ni da ih maltretiras i bijes a da te ne u'apse. Gadno ovo evropejstvo.
Citat:
žutokljunac: Ma idi, to ispade kao usluga. Moramo da budemo ponosni što se neka Keri iz " Sex i Grad " odlučila da doda čak i naše prezime pored svog. Kakva čast.
Ja ne bih bio ponosan zbog toga, bas me briga za prezimena, nego zato sto bi taj cin za mene bio dokaz da se radi o jakoj zeni koja drzi do sebe i koja nece tu da mi kukumavci i ocekuje da joj ja u zivotu budem The Tata i The Oslonac, nego ce da bude samostalna, i onda ako ja ne daj boze opandrknem pre nje, nece da mi tu place kao neka ba, ba, baba drugovi i drugarice pioniri, pa da rasturi i upropasti kucu zaleci me sto godina i ponasajuci se nenormalno, nego ce od prvog dana bez mene, ma od prvog sata, da nastavi da zivi i da odrzava kucu i razvija dalje ako moze. More samo li ih vidim da kukaju za mnom kao neke piiiii ima da se vratim pa svako vece da ih uznemiravam sve dok ne postanu normalni.

[Ovu poruku je menjao Lesli Eldridz dana 17.04.2010. u 11:17 GMT+1]
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena17.04.2010. u 09:57 - pre 170 meseci
Citat:
Ozbiljna: Zena svoje devojacko prezime dozivljava kao deo sebe i svog identiteta. Po tom prezimenu su nas prozivali nastavnici, profesori tokom skolovanja, po tom prezimenu nas poznaju prijatelji iz osnovne, srednje skole, sa fakulteta, znaju nas u poslovnim krugovima. Ali ono najvaznije - TO SMO MI! Ja sam svoje ime i prezime! I da - zelim da na svoje dodam i muzevljevo i da na taj nacin postanemo porodica, da nam se deca isto prezivaju, da nam na ulaznim vratima pise samo jedno prezime, ali da ja za svoje potrebe mogu da koristim i svoje originalno prezime. Jer je ono deo mog najdubljeg identiteta...

Moram da te pitam, koja je svrha onda udavati se ako ne zelis da se odreknes ranijeg zivota. Naravno ne u potpunosti. Ovako ispada da ti hoces i jare i pare. Odnosno hoces, prihvatices novu porodicu jednim delom, a sa druge strane hoces da zadrzis raniji identitet, kako kazes, TO SI TI! Imas SVOJE potrebe!? U braku!?

Hvala ti na iskrenosti. :)
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+558 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena17.04.2010. u 10:01 - pre 170 meseci
Pa cekaj, cije potrebe treba da ima? To sto mi zivimo zajedno i placamo zajedno racune, ako ih zajedno placamo, ili zajedno se brinemo o detetu ne treba da znaci da sad ja treba da se odreknem svega sto sam ja u stvari (ili ona). OK, ako je bilo ranije ono svako vece kafana, drustvo i to, to se brise skroz, i druge zaumne stvari koje su i tako jos ranije bile glupe ali sto bih se ja sad odricao nekih svojih najvaznijih interesovanja, navika ili osobina ako zivim sa nekim? Te price "dva tela ali jedno bice" to su bre neke gluposti, to ne postoji, to su obicne lazi kojima truju decu.
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena17.04.2010. u 10:01 - pre 170 meseci
Citat:

Zena svoje devojacko prezime dozivljava kao deo sebe i svog identiteta. Po tom prezimenu su nas prozivali nastavnici, profesori tokom skolovanja, po tom prezimenu nas poznaju prijatelji iz osnovne, srednje skole, sa fakulteta, znaju nas u poslovnim krugovima. Ali ono najvaznije - TO SMO MI! Ja sam svoje ime i prezime! I da - zelim da na svoje dodam i muzevljevo i da na taj nacin postanemo porodica, da nam se deca isto prezivaju, da nam na ulaznim vratima pise samo jedno prezime, ali da ja za svoje potrebe mogu da koristim i svoje originalno prezime. Jer je ono deo mog najdubljeg identiteta...


Ja tu ne vidim neku prakticnu primenu. Poznaju te prijatelji, drz ne daj, ako ti je do toga drzi na fejsu dve prezimena da te ljudi lakse pronadju, oni koji su u tvojoj neposrednoj okolini znaju kako se ti prezivas kada si se udala. Tamo gde je bitno da se navede tvoje devojacko prezime, dokumenta etc - trazice ti da navedes. Ime, devojacko ime, prezime.

Ono sto mnogi u ovoj temi ne povezuju i ne priznaju to je simbolika. Vencanje je prepuno simbolike. Baca se bidermajer, pije se sampanjac sa ukrstenim rukama, sece se zajedno torta, gazi se po stopalu mladozenja/mlada, kaze se glasno DA. Ali kada te maticarka pita da li zelis da zadrzis svoje prezime ili uzimas muzevo - u tome nema simbolike jel tako :)

E sad ono boldovano mogu da razumem ;-)

make love - !war
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+558 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena17.04.2010. u 10:10 - pre 170 meseci
Citat:
combuster: Baca se bidermajer, pije se sampanjac sa ukrstenim rukama, sece se zajedno torta, gazi se po stopalu mladozenja/mlada...
Meni se da prostis od svega ovoga... pa, povraca. To li je ta vasa tradicija, kombinacija americkih filmova i bapskih prica. Sto ne videste u tim filmovima sto ih gledate protestantsku radnu etiku da je prihvatite u tu vasu tradiciju, nego sve nesto ovakvo. Sadrzina nula, ali zato od forme pravite kule i gradove. More Arcibald Rajs je zakon.
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena17.04.2010. u 10:11 - pre 170 meseci
Citat:
Lesli Eldridz: Pa cekaj, cije potrebe treba da ima? To sto mi zivimo zajedno i placamo zajedno racune, ako ih zajedno placamo, ili zajedno se brinemo o detetu ne treba da znaci da sad ja treba da se odreknem svega sto sam ja u stvari (ili ona). OK, ako je bilo ranije ono svako vece kafana, drustvo i to, to se brise skroz, i druge zaumne stvari koje su i tako jos ranije bile glupe ali sto bih se ja sad odricao nekih svojih najvaznijih interesovanja, navika ili osobina ako zivim sa nekim? Te price "dva tela ali jedno bice" to su bre neke gluposti, to ne postoji, to su obicne lazi kojima truju decu.

Pa pazi, ja stvarno ne mogu da razumem da neko u braku, moze da ima neke svoje potrebe, koje ce da zadovolji time sto ce se predstaviti sa dva prezimena. Koje i kakve su to SVOJE potrebe toliko vazne da je nekoga stid, sramota da kaze da je udat i da ima muzevljevo prezime? Da li muz ne treba da zna za te SVOJE potrebe? Kakve su to specijalne potrebe?

Inace u toj dekadentnoj, zaostaloj Evropi, ogromna vecina zena uzima muzevljevo prezime.
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+558 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena17.04.2010. u 10:14 - pre 170 meseci
To je njihova stvar i ne znam zasto se stalno poteze taj argument Evrope ili Azije. Niko ovde nije pomodar pa da radi to "zato sto tako rade u Evropi" , nego je stvar u slobodi i oslobodjenju licnosti. Nije vazno da ti vidis koje potrebe on/a zadovoljava time sto radi, a cime ne ugrozava nikoga, nego je vazno da on/a vidi te potrebe. Ako je za nju/njega to zadrzavanje prezimena ili bilo sta cime nikoga ne ugrozava nekakvo "osvajanje slobode" onda neka je osvaja, svaka cast, od mene ima podrsku, posebno ako je zensko ovde u zemlji balkanaca.
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena17.04.2010. u 10:22 - pre 170 meseci
Citat:
Lesli Eldridz: To je njihova stvar i ne znam zasto se stalno poteze taj argument Evrope ili Azije. Niko ovde nije pomodar pa da radi to "zato sto tako rade u Evropi"...

Ahahaha, pa procitaj sta si napisao malopre, ja ti samo odgovorih...

Citat:
Lesli Eldridz: Zene imaju po dva prezimena ili zadrzavaju svoje, pederi paradiraju ulicama, deca i zivotinje su dobili svoja prava, jos malo boga ti pa neces smeti ni da ih maltretiras i bijes a da te ne u'apse. Gadno ovo evropejstvo.


 
Odgovor na temu

a1200

Član broj: 28980
Poruke: 200
87.250.50.*



+744 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena17.04.2010. u 10:48 - pre 170 meseci
U vezi simbolike... koliko puta u Americkim filmovma ste videli da otac, na vencanju, dovodi mladu za ruku i "predaje" je buducem suprugu. Koliko puta mladic ide da pita oca za "dozvolu" - forme radi.
Cak i u LOST seriji Dezmond ide da pita mr. Charles Widmore-a za ruku njegove cerke, a ovaj ga na najgori moguci nacin odbija (ono, nisi dostojan ni da pijes moj viski :))...

Naravno da je ceo taj proces pun simbolike, i naravno da je uzimanje prezimena deo te simbolike.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-213-198-199-117.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena17.04.2010. u 10:52 - pre 170 meseci
kad vec pominjete "tradicionalizam",ispijanje sampanja i to je pokupljeno bas iz tih americkih filmova,tradicionalizam na delu ;)
(vodenje mlade pred oltar od strane oca nije)

svaka banda ima svoje obicaje,oni se menjaju,ali reci da je tradicionalisticki ispijanje sampanjca kod nas... ni kod jedne bande nije
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena17.04.2010. u 11:23 - pre 170 meseci
Citat:
vilil1: Pa pazi, ja stvarno ne mogu da razumem da neko u braku, moze da ima neke svoje potrebe, koje ce da zadovolji time sto ce se predstaviti sa dva prezimena.

Ali je zato sasvim razumljiva tvoja "svoja" potreba u braku da ona ima tvoje prezime...
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+558 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena17.04.2010. u 11:27 - pre 170 meseci
Citat:
vilil1: Ahahaha, pa procitaj sta si napisao malopre, ja ti samo odgovorih...
To sa "zlim evropejstvom" sam se ja samo sprdao sa ovima koji tvrde da je ta stvar sa zenama koje zadrzavaju svoje prezime ovde donesena sa zlog i mrskog i dekadentnog za-pada, a ovamo preuzimaju ikonografiju vencanja iz americkih filmova i to predstavljaju kao srpsku tradiciju.
 
Odgovor na temu

Pirossi

Član broj: 7692
Poruke: 234
*.dynamic.sbb.rs.



+968 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena17.04.2010. u 11:33 - pre 170 meseci
ovde je na delu klasično poimanje plemenskog morala gde je zlo kada nam susedno pleme pohara selo i odvede stoku a dobro kada mi to učinimo njima.
tj. insistiranje na sopstvenom prezimenu & lozi je posve razumljivo (da ne kažem - prirodno) a te iste aspiracije suprotnog pola nisu. jer smo alfe.
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena17.04.2010. u 11:38 - pre 170 meseci
Citat:

To sa "zlim evropejstvom" sam se ja samo sprdao sa ovima koji tvrde da je ta stvar sa zenama koje zadrzavaju svoje prezime ovde donesena sa zlog i mrskog i dekadentnog za-pada, a ovamo preuzimaju ikonografiju vencanja iz americkih filmova i to predstavljaju kao srpsku tradiciju.


Meni na pamet nije pao ni jedan americki film kada sam to pisao nego burazerova svadba na kojoj sam bio.
make love - !war
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena17.04.2010. u 11:51 - pre 170 meseci
Citat:
Shadowed: Ali je zato sasvim razumljiva tvoja "svoja" potreba u braku da ona ima tvoje prezime...

Ne znam sta ti tu nije jasno...

Citat:
Ozbiljna: Zar nije dodavanje prezimena - prihvatanje muskarcevog identiteta kao svog? I zar muskarac ne treba da bude PONOSAN na svoju zenu sto nije odlucila da zadrzi svoje prezime (sto je takodje moguce i sve cesce), vec je odlucila da udje u njegovu porodicu primanjem njegovog prezimena?


Dobro, mozda ti drugacije shvatas brak, tvoje pravo. Ali onda se vracamo na ono sto je Ventura napisao, zasto brak? Zasto ne zivot u vanbracnoj zajednici, kada se priznaje i kao formalni brak?

Eto, Lesli je lepo i napisao da je za njega brak samo formalnost, i to oko prezimena ga nije bilo briga, nego je njegova supruga zelela tako. I po meni, on ima sva prava da iznosi svoje misljenje o ovoj temi jer je tako postupio i u realnom zivotu.

A ovi koji su nazovi evropljani, napredni...po forumima, a u stvarnom zivotu su uradili drugacije...No comment.
 
Odgovor na temu

maliradojca

Član broj: 55393
Poruke: 242
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+132 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena17.04.2010. u 13:01 - pre 170 meseci
Citat:
vilil1

Eto, Lesli je lepo i napisao da je za njega brak samo formalnost, i to oko prezimena ga nije bilo briga, nego je njegova supruga zelela tako.

I ja sa mislim da je brak samo formalnost, emocionalna veza cini brak, a ne glupo prezime koje smo dobili po nekom dedi od pre 100 godina.
Citat:
I po meni, on ima sva prava da iznosi svoje misljenje o ovoj temi jer je tako postupio i u realnom zivotu.

Ajde, "po tebi" jel si mu dozvolio da iznosi misljenje?
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena17.04.2010. u 14:13 - pre 170 meseci
Citat:
vilil1: Ne znam sta ti tu nije jasno.

Ma, sve je jasno ;)
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena17.04.2010. u 15:04 - pre 170 meseci
Citat:
vilil1: Ali onda se vracamo na ono sto je Ventura napisao, zasto brak? Zasto ne zivot u vanbracnoj zajednici, kada se priznaje i kao formalni brak?

OK, iz ovako napisanog nedvosmisleno sledi da za zenu brak nema drugu svrhu osim promene prezimena. Ako je tako - zasto bi ijedan muskarac zeleo da bude u braku? On nema ama bas nista od toga posto prezime ne menja - osim jedne stvari. Da zena promeni prezime u njegovo.
Po tom stavu koji zastupas, jedina poenta braka ti je da rasiris svoje prezime.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Gospodje sa dva prezimena

Strane: << < .. 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 67563 | Odgovora: 346 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.