Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Povećanje pritiska iz gradske vodovodne mreže?

elitemadzone.org :: TechZone :: Povećanje pritiska iz gradske vodovodne mreže?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 37149 | Odgovora: 31 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bozans

Član broj: 103698
Poruke: 44
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Povećanje pritiska iz gradske vodovodne mreže?13.06.2010. u 12:24 - pre 168 meseci
Živim u delu grada gde je pritisak vodovodne mreže očajan, a leti naročito. Postoji li neko praktično rešenje, s obzirom da živim u zgradi na IV spratu? Razmišljam o upotrebi hidropaka ali nisam sasvim upoznat sa principom rada, odnosno da li direktno isisava vodu iz vodovoda u rezervoar ili se rezervoar prvo puni normalno pa onda pumpa iz njega vuče vodu?
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Član broj: 7761
Poruke: 3871
91.191.34.78



+334 Profil

icon Re: Povećanje pritiska iz gradske vodovodne mreže?13.06.2010. u 14:41 - pre 168 meseci
Ima kupiti pumpi koje sluze upravo za te svrhe ( prije par dana smo montirali jednu u zgradi sa 9 spratova).
Generalno one isisavaju vodu iz mreze i dizu pritisak. Tu se dolazi do jednog interesantnog problema.
Ako je cjevovod negdje supalj pri normalnoj eksploataciji nema problema jer voda istice kroz rupu ( podrazumijeva se da je pritisak u cijevi veci od okolnog pritiska) ali kod isisavanja dolazi do negativnog pritiska koji kroz rupu usisa blato i bakterije ( ne daj boze neku kanalizaciju).
Hidropak ima manu da pritisak varira ( histereza prekidaca) pa imas realan problem kod kupanja ( nemoguce je podesiti temperaturu vode).
Inace ova pumpu koju smo montirali ima invertor i vrti se varijabilnom brzinom u cilju odrzavanja konstantnog pritiska.
Poz.
 
Odgovor na temu

ognjeni_zmaj
Vjekoslav Madzar
elektromehanicar
Novi Sad-Mosorin

Član broj: 247394
Poruke: 203
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: Povećanje pritiska iz gradske vodovodne mreže?13.06.2010. u 14:56 - pre 168 meseci
A ako imaš prostora,postavi hidrofor sa bocom od 130 ili 180 litara i rešiš sve probleme.Ako podesiš tlačnu sklopku na 2-4 bara imaćeš kontinuiran pritisak pri kupanju i nećeš imati efekat"vruće-hladno".
Popravlja sve osim karaktera-nema delova!
 
Odgovor na temu

Hadžihalef

Član broj: 255753
Poruke: 92
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+11 Profil

icon Re: Povećanje pritiska iz gradske vodovodne mreže?13.06.2010. u 17:16 - pre 168 meseci
I kojeg onda komšiju, sa mreže, da ostavi bez vode?!?

Odakle tu vodu da izvlači?!?

Možda odavde:
Citat:
kroz rupu usisa blato i bakterije ( ne daj boze neku kanalizaciju).

?!?!
Mante se ljudi ćorava posla...
 
Odgovor na temu

ognjeni_zmaj
Vjekoslav Madzar
elektromehanicar
Novi Sad-Mosorin

Član broj: 247394
Poruke: 203
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: Povećanje pritiska iz gradske vodovodne mreže?13.06.2010. u 17:39 - pre 168 meseci
Ne može ostavit komšiju bez vode!Može samo spustiti nivo u glavnom rezervoaru(zakon spojenih posuda).Jasno kao dan,pritisak i kapacitet su dve sasvim različite stvari.E druga stvar bi bila kada bi svaki potrošač prikačio turbo pumpu,ali mali je procenat potrošača koji ulazi u tu investiciju.Čak ni ona tvrdnja o blatu i bakterijama po meni ne stoji.I nije ćorav posao,mnogi su od ovog posla progledali,mislim imali su bar vode da se umiju i operu oči ha-ha.
Popravlja sve osim karaktera-nema delova!
 
Odgovor na temu

Hadžihalef

Član broj: 255753
Poruke: 92
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+11 Profil

icon Re: Povećanje pritiska iz gradske vodovodne mreže?13.06.2010. u 19:55 - pre 168 meseci
Citat:
Ne može ostavit komšiju bez vode!Može samo spustiti nivo u glavnom rezervoaru(zakon spojenih posuda)

Ajd' porazmisli o ovome još jednom, makar nacrtao to sebi, zapreminu rezervoara, prečnik dovodnih, razvodnih cevi....

...eventualno, ako se setiš, pokušaj da tu primeniš i Bernulijev princip...ili se, evetualno, priseti još koje lekcije iz dinamike fluida...l

Sasvim je sigurno da će neki komšija zbog takvog ćoravog progledavanja u datom momentu ostati bez vode!
 
Odgovor na temu

ognjeni_zmaj
Vjekoslav Madzar
elektromehanicar
Novi Sad-Mosorin

Član broj: 247394
Poruke: 203
*.cpe.parabolanet.com.



+9 Profil

icon Re: Povećanje pritiska iz gradske vodovodne mreže?13.06.2010. u 20:24 - pre 168 meseci
Ha ha,dobra ti ova kovanica "ćoravo progledavanje",a i briga za komšije je za svaku pohvalu.A sve ostalo može u "opštu tehničku diskusiju".
Popravlja sve osim karaktera-nema delova!
 
Odgovor na temu

lm741
VOJVODINA

Član broj: 167617
Poruke: 672
*.mynsn.net.



+67 Profil

icon Re: Povećanje pritiska iz gradske vodovodne mreže?13.06.2010. u 21:54 - pre 168 meseci
dobro,..ali ako naj bliži komšija otvori česmu dok pumpa vuče, zar se neće desiti da pumpa jednog momenta povuče vazduh iz komšijske česme
ako je u pitanju veća količina vode ka na primer za kupanje,...a hoće i komšija da se kupa i ima sasvim dovoljno vremena da posisa vodu iz sistema pa i vazduh,..
1. Ko zna više, bog mu je dalje
2. Ko zna manje, bog mu je bliže
3. Ko ništa ne zna, njemu bog može biti svako
 
Odgovor na temu

Kemppi
Sasa Simic
masinac
Bgd

Član broj: 202019
Poruke: 33
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Povećanje pritiska iz gradske vodovodne mreže?13.06.2010. u 22:48 - pre 168 meseci
Moj drug ima istih problema sa pritiskom vode,ali on ima kucu,pa je hidropak postavio na dovodnu cev i vuce(isisava)vodu direktno iz glavnog voda.Problem je kada nestane vode u glavnom vodu,a on nije kuci,tada pumpa vuce u prazno dok ne izgori ili dok voda ne dodje.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9490
*.teletrader.com.



+10253 Profil

icon Re: Povećanje pritiska iz gradske vodovodne mreže?14.06.2010. u 09:17 - pre 168 meseci
Kad hidropak počne da vuče vodu, ako je spojen direktno za vodovodnu cev, definitivno će komšiji da isisa vodu iz slavine. Garant, 100 % Dakle, komšija (ili više njih) će definitivno ostati bez vode. Naravno pod uslovom da je ukupan dovod u glavnu cev slab, tj. jako malog pritiska. A ako drže slavinu odvrnutu, usisavaće se vazduh u instalaciju. Sve u svemu - pogrešna kombinacija iz puno razloga. A mislim da je i protivzakonito. Zamisli sebe da si ti "komšija" kojem voda u slavini nestane kad god majmun uključi hidropak !

Ne pričam na pamet, pričam iz sopstvenog iskustva ! Naravno, čim sam ovo skapirao, batalio sam ćorava posla, i napravio pravi sistem:

1. Dolazna cev
2. Ventil za vodokotlić, ugrađen u rezervoar od 200 litara (plastično bure)
3. Preko filtera se ta voda izvlači iz rezervoara
4. Hidropak
5. Cev ka kučnoj instalaciji




Veličinu rezervoara sam otrplike izabrao rukovodeči se sledećim razmišljanjima:
- ako je preveliko, voda će biti ustajala
- ako je premalo, može se desiti da se voda potroši i ne stigne da se napuni.

Sve u svemu, meni je bude od 200 litara, sasvim ok.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9490
*.teletrader.com.



+10253 Profil

icon Re: Povećanje pritiska iz gradske vodovodne mreže?14.06.2010. u 10:19 - pre 168 meseci
Uzgred, u mom kraju je samo leti pritisak slab. Zimi je sasvim OK. Zato, s jeseni kad dođu hladniji dani, premostim celu skalameriju, i direktno spojim 1. sa 5. Hidropak i rezervoar operem, osušim i pripremim za sledeće leto.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

bozans

Član broj: 103698
Poruke: 44
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Povećanje pritiska iz gradske vodovodne mreže?14.06.2010. u 17:34 - pre 168 meseci
Hvala puno na konstruktivnim odgovorima. Koliko vidim ideja da se voda direktno isisava iz vodovoda može izazvati probleme. Zato i mislim da je bolje da postoji određeni rezervoar pre pumpe, a da pumpa zapravo vuče vodu odatle i gura pritisak. Mislim da bih mogao sam nešto improvizovati ali me zanima postoji li gotovo rešenje. Odnosno, pravo pitanje je: da li je onaj rezervoar koji vidim na fotografijama hidropaka (na internetu) zapravo pre ili posle pumpe? Inače, moja misao je bila da pojačam samo pritisak tople vode, odnosno da hidropak montiram pre bojlera. Pritisak hladne vode je kakav-takav podnošljiv ali nedovoljan da pogura toplu iz bojlera. Ako bih na kraju pustio mlaku iz slavine protok bi bio zbir pritiska hladne i pojačanog pritiska tople što bi trebalo da bude ok.
 
Odgovor na temu

Hadžihalef

Član broj: 255753
Poruke: 92
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+11 Profil

icon Re: Povećanje pritiska iz gradske vodovodne mreže?14.06.2010. u 20:29 - pre 168 meseci
Hidropak nema rezervoar, a to što se kod njega čini kao rezervoar je ustvari sud za kompenzaciju pritiska u kome se nalazi jedna gumena membrana,slično (gotovo identično) kao što je to u ekspanzionim posudama za centralno grejanje.

Normalnije funkcionisanje bojlera u slučajevima nižeg pritiska u mreži moglo bi se donekle rešiti popuštanjem glavne opruge u jednosmernom ventilu, recimo toliko da se duvanjem kroz njega, bez većeg napora, može propustiti vazduh.Za ovaj zahvat mora se taj ventil demontirati sa bojlera i onda pristupiti štelovanju.

Ono što je bitno kod ovog zahvata je to da ventil i dalje služi svojoj svrsi odnosno da u kontra smeru,prilikom produvavanja(provere) ne sme ni u kom slučaju da propušta vazduh!

Davno,davno, moja kuća se snabdevala vodom iz jednog rezervoara od nekih 3000 litara(sistem još iz tamo neke 1920.godine) koji je nadopunjavan bunarskom vodom uz pomoć ruske pumpe(Kama 3), pa su zbog male visinske razlike svi bojleri u kući imali tako preštelovane jednosmerne ventile i sve je funkcionisalo besprekorno što se bezbednosti i funkcije tog ventila tiče.
 
Odgovor na temu

ognjeni_zmaj
Vjekoslav Madzar
elektromehanicar
Novi Sad-Mosorin

Član broj: 247394
Poruke: 203
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: Povećanje pritiska iz gradske vodovodne mreže?14.06.2010. u 21:18 - pre 168 meseci
Pa dobro,da ne ispadnem ja sad tu neka"crna tehnička ovca",neka ide ova "komšijsko-urednička"varijanta.U svakom slučaju,bezbednije je za komšije,što se za korisnika(zbog eventualne ustajalosti vode u otvorenom sudu ne bi moglo reći.Po meni,to je jednokratno rešenje,jer ako se potroši rezervoar u intervalu slabog pritiska opet smo na početku ali u svakom slučaju,bolje išta nego ništa.
Najbolja varijanta je kada je čovek suvereni gospodar sopstvenog kvalitetnog bunara,kapaciteta i pritiska što je privilegija sve manjeg broja ljudi na planeti.Drago mi je da sam svojim geografskim položajem na obronku mošorinskog brega,na žili najkvalitetnije vode u Vojvodini,sa hidroforom koji besprekorno funkcioniše(uzgred servisiram iste)+ručna pumpa,upisan u tu privilegovanu grupu i mogu reći da sam bogat čovek.Pozdrav svima.

Popravlja sve osim karaktera-nema delova!
 
Odgovor na temu

bozans

Član broj: 103698
Poruke: 44
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Povećanje pritiska iz gradske vodovodne mreže?14.06.2010. u 23:03 - pre 168 meseci
@ Hadžihalef

 
Citat:
Hidropak nema rezervoar, a to što se kod njega čini kao rezervoar je ustvari sud za kompenzaciju pritiska u kome se nalazi jedna gumena membrana,slično (gotovo identično) kao što je to u ekspanzionim posudama za centralno grejanje.

Normalnije funkcionisanje bojlera u slučajevima nižeg pritiska u mreži moglo bi se donekle rešiti popuštanjem glavne opruge u jednosmernom ventilu, recimo toliko da se duvanjem kroz njega, bez većeg napora, može propustiti vazduh.Za ovaj zahvat mora se taj ventil demontirati sa bojlera i onda pristupiti štelovanju.

Ono što je bitno kod ovog zahvata je to da ventil i dalje služi svojoj svrsi odnosno da u kontra smeru,prilikom produvavanja(provere) ne sme ni u kom slučaju da propušta vazduh!

Davno,davno, moja kuća se snabdevala vodom iz jednog rezervoara od nekih 3000 litara(sistem još iz tamo neke 1920.godine) koji je nadopunjavan bunarskom vodom uz pomoć ruske pumpe(Kama 3), pa su zbog male visinske razlike svi bojleri u kući imali tako preštelovane jednosmerne ventile i sve je funkcionisalo besprekorno što se bezbednosti i funkcije tog ventila tiče.


Prepodešeni jednosmerni ventil se čini kao rešenje. Pretpostavljam da je težinski pritisak vode u bojleru tada niži od pritiska iz mreže tako da vodovod lagano poguruje toplu vodu.
 
Odgovor na temu

kana

Član broj: 111284
Poruke: 617



+28 Profil

icon Re: Povećanje pritiska iz gradske vodovodne mreže?02.09.2010. u 17:57 - pre 165 meseci
Citat:
Java Beograd: Kad hidropak počne da vuče vodu, ako je spojen direktno za vodovodnu cev, definitivno će komšiji da isisa vodu iz slavine. Garant, 100 % Dakle, komšija (ili više njih) će definitivno ostati bez vode. Naravno pod uslovom da je ukupan dovod u glavnu cev slab, tj. jako malog pritiska. A ako drže slavinu odvrnutu, usisavaće se vazduh u instalaciju. Sve u svemu - pogrešna kombinacija iz puno razloga. A mislim da je i protivzakonito. Zamisli sebe da si ti "komšija" kojem voda u slavini nestane kad god majmun uključi hidropak !

Ne pričam na pamet, pričam iz sopstvenog iskustva ! Naravno, čim sam ovo skapirao, batalio sam ćorava posla, i napravio pravi sistem:

1. Dolazna cev
2. Ventil za vodokotlić, ugrađen u rezervoar od 200 litara (plastično bure)
3. Preko filtera se ta voda izvlači iz rezervoara
4. Hidropak
5. Cev ka kučnoj instalaciji




Veličinu rezervoara sam otrplike izabrao rukovodeči se sledećim razmišljanjima:
- ako je preveliko, voda će biti ustajala
- ako je premalo, može se desiti da se voda potroši i ne stigne da se napuni.

Sve u svemu, meni je bude od 200 litara, sasvim ok.




Kakva je situacija kada se rezervoar isprazni a nestala je i komunalna voda, kako se to resava?
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9490
*.teletrader.com.



+10253 Profil

icon Re: Povećanje pritiska iz gradske vodovodne mreže?03.09.2010. u 07:47 - pre 165 meseci
To mi se desilo samo jednom. I to zato što nismo znali da je nestalo vode u kraju, i nastavili smo da regularno trošimo vodu. U toku prepodneva smo potrošili vodu iz rezervoara. Kad je došla voda, morao sam iz početka da punim hidropak, kao kod prvog uključenja.

Uzgred, nekoliko nestanaka vode u komšiluku smo uspešno prebrodili uz umerenu potrošnju tj. bez tuširanja i pranja kupatila i bez veš mašine. Za vreme tih nekoliko sati.

Inače, s jeseni, tokom zime i ranog proleća pritisak vode u vodovodnoj mreži je sasvim OK. Tako, u tim mesecima prespojim posebnom cevi od tačke 1 do tačke 5, i isključim celu skalameriju, operem bure (tj. rezervoar) i filter, isključim hidropak pa i njega operem, podmažem, osušim i pripremim za sledeće leto.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

kana

Član broj: 111284
Poruke: 617



+28 Profil

icon Re: Povećanje pritiska iz gradske vodovodne mreže?04.09.2010. u 09:40 - pre 165 meseci
Citat:
Java Beograd: To mi se desilo samo jednom. I to zato što nismo znali da je nestalo vode u kraju, i nastavili smo da regularno trošimo vodu. U toku prepodneva smo potrošili vodu iz rezervoara. Kad je došla voda, morao sam iz početka da punim hidropak, kao kod prvog uključenja.

Uzgred, nekoliko nestanaka vode u komšiluku smo uspešno prebrodili uz umerenu potrošnju tj. bez tuširanja i pranja kupatila i bez veš mašine. Za vreme tih nekoliko sati.

Inače, s jeseni, tokom zime i ranog proleća pritisak vode u vodovodnoj mreži je sasvim OK. Tako, u tim mesecima prespojim posebnom cevi od tačke 1 do tačke 5, i isključim celu skalameriju, operem bure (tj. rezervoar) i filter, isključim hidropak pa i njega operem, podmažem, osušim i pripremim za sledeće leto.


Pitao sam iz drugog razloga, bazen moram da postavim na mestu gde vode ima samo u odredjenom delu dana.
Plan je da bazen bude 500l-1000l, sta se desava sa hidropak-om ako se izprazni bazen kao i sto se tebi izpraznio?
Da li se on automatski iskljucuje ili nastavlja da nesto crpi? Zanima me zato sto severov hidropak koji nameravam
da kupim nije bas jeftin (reda 250e) da bih sebi mogao da dozvolim luksuz da otkaze za par meseci.

Druga stvar koja me zanima, cini mi se da niko to nije ovde (na forumu) pominjao, da li mogu da bocu koja ize uz hidropak
prosto zamenim bocom veceg kapaciteta odnosno da kupim inox kazan od drugog proizvodjaca i tako smanjim verovatnocu
da ce doci do situacije malo topla - malo hladna voda iz bojlera.
 
Odgovor na temu

kana

Član broj: 111284
Poruke: 617



+28 Profil

icon Re: Povećanje pritiska iz gradske vodovodne mreže?07.09.2010. u 12:20 - pre 165 meseci
@Java Beograd

1. Dolazna cev
2. Ventil za vodokotlić, ugrađen u rezervoar od 200 litara (plastično bure)
3. Preko filtera se ta voda izvlači iz rezervoara
4. Hidropak
5. Cev ka kučnoj instalaciji


Mozda je ovaj ventil dovoljan za bure od 200litara ali nesto nisam siguran da je dovoljan
za 500 litara ili 1000litara, jer vise vode otice nego sto dotice u rezervoar, pa bid se kod
cesceg koriscenja rezervoar bzo izpraznio a trebala bi vecnost da se napuni ponovo.
Pretrazio sam ceo grad i nigde nisam nasao ventil sa plovkom od pola cola ili 3/4, svi su
za vodokotlice.
Da li neko ko vec koristi rezervoare moze da mi kaze kako se kontrolise nivo vode?
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9490
*.teletrader.com.



+10253 Profil

icon Re: Povećanje pritiska iz gradske vodovodne mreže?07.09.2010. u 14:48 - pre 165 meseci
U principu nema veze koliki je rezervoar, nego koliko se vode troši. Ti, svejedno, ne možeš za 24 sata da potrošiš više nego što za 24 sata možeš da uzmeš iz mreže.
Meni je ventil za vodokotlić sasvim dovoljan, jer, kao što rekoh, pritisak je u instalaciji slab. Džaba da staviš neznamnija koliki ventil, ako iz vodovodne mreže uspeva tek mali mlaz da isteče.

Na kraju krajeva, i to nije tako teško izračunati. Proveri koliki je volumen vodokotlića (valjda negde oko 10-15 litara, bemliga) i izmeri vreme koje je potrebno da se vodokotlić napuni.
Evo proste, karikirane računice. Neka je 10 L zapremina vodokotlića i neka se puni 2 min. Dakle, za sat vremena takav isti ventil može da dopuni rezervoar za oko 300 litara tj. kubik vode za oko 3 i po sata. Malo li je ?

Ne znam za koje namene tebi treba ovakav rezervoar, ali sasvim sam siguran da prosečna četvoročlana porodica, uz normalnu potrošnju u domaćinstvu (dakle: NE zalivanje bašte ili neka manufaktura tj. proizvodnja) nikako ne može da potroši kubik vode za tri sata.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Povećanje pritiska iz gradske vodovodne mreže?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 37149 | Odgovora: 31 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.