Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Jaja, posledice industrijalizacije

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Jaja, posledice industrijalizacije

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 20054 | Odgovora: 97 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-213-198-193-231.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Jaja, posledice industrijalizacije27.06.2010. u 15:19 - pre 167 meseci
uvozimo sve zivo ukljucujuci i kokosija jaja!!!
(postoji mali milion farmi koka nosilja tu,ali se jaja uvoze!!,nebulozama nikad kraja)



[Ovu poruku je menjao mmix dana 30.06.2010. u 20:54 GMT+1]
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Jaja, posledice industrijalizacije27.06.2010. u 15:31 - pre 167 meseci
Kakve veze to ima, imamo i toliko duvanske industrije pa uvozimo pljuge. Trebalo bi to staviti u kontekst koliko domace prozivedenih jaja se baci z\bog uvoza a to je nesto sto ne znas.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-213-198-193-231.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Jaja, posledice industrijalizacije27.06.2010. u 15:52 - pre 167 meseci
pa upravo to, miniraju proizvodnju uvozom
zbog uvoza ljudi odavde bacaju (potpuno "ispravna") jaja

uvoze se cigarete cija proizvodnja ne postoji ovde (razlicite "marke", ono hb,malboro i ostale kake), to je isto kao sto se i automobili razlicitih marki uvoze,
drugo je automobil a drugo je jaje (ili neki drugi poljoprivredni proizvod), koje imas i 1. i 2. i 3. klase ovde SASVIM DOVOLJNo za domace potrebe

na to sam mislio
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Jaja, posledice industrijalizacije27.06.2010. u 16:14 - pre 167 meseci
ne vidim kako miniraju, samo eliminisu skupe nerentabilne proizvodjace. Evo ti timkok iz novog sela, oni su blizu mene, ljudi rade i prave jaja, cak i prodaju kroz Maxi lanac, ne vidim da propadaju niti bacaju jaja zbog toga sto se jaja uvoze, ali sam siguran da ce u svakoj raspravi da stanu na tvoju stranu i da traze protekcionizam, uvek je lakse da neko drugi bije trzisnu bitku. A uvozna jaja su nam koliko vidim uglavnom iz okruzenja (BiH) gde su operativni troskovi slicni, stoga ako su Bosanska jaja jeftinija to je onda zbog nesposobnosti ili gramzivosti lokalnih proizvodjaca. Ja kao konzumer jaja koliko vidim samo dobijem ovim uvozom. Kad se domaci proizvodjaci opamete i srede svoju proizvodnju onda ce logistika i blizina trzista biti njihova prednost u odnosu na uvozno, mozda cak dodju u poziciju i da izvoze. Ali ne, lakse je kukati i traziti protekcionizam. Kad bi drzava sad intervenisala i blokirala uvoz jaja vrlo brzo bi video formiranje kartela "udruznjea proizvodjaca jaja" i placao bi jaja 25 dinara komad.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-213-198-193-231.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Jaja, posledice industrijalizacije27.06.2010. u 16:17 - pre 167 meseci
pa naravno da ne treba neograniceno zastiti proizvodjace (bas zbog toga sto si rekao, da prodaju jaja po 25 dindzi)
ali ne treba ni sabotirani ni manje proizvodjace (znam i ja proizvodjaca koji prodaje soko starku i jaffi jaja)

jaja su samo jedan od primera
 
Odgovor na temu

Igor Gajic

Član broj: 93194
Poruke: 747
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+987 Profil

icon Re: Jaja, posledice industrijalizacije27.06.2010. u 16:23 - pre 167 meseci
@mmix

Zaboravljas da sve ide preko nakupaca. Tj. imas proizvodjace u centralnoj Srbiji, od njih otkupljuje nakupci pa prodaju Maxiju i ostalima.

Problem je sto nakupci ne placaju dovoljno veliku cenu da bi se proizvodjacima isplatila proizvodnja, mada je to i njihova krivica sto neznaju da se dobro organizuju.

I onda domaci proizvodjaci stave katanac, i onda uvozimo i jaja.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-213-198-193-231.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Jaja, posledice industrijalizacije27.06.2010. u 16:37 - pre 167 meseci
^^kad vec pominjete taj mahi,ne treba ni zaboraviti kako "gospodin" miskovic vrsi placanje ;)
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Jaja, posledice industrijalizacije27.06.2010. u 18:42 - pre 167 meseci
To vec ne znam, ne verujem bas da im daju za dzabe :) Ocigledno im odgovara dinamika palcanja kakva god da je.

A to za nakupce, to je tek izgovor za medalju. Nema vise tog modela poslovanja, da proizvodjac gleda samo svoj kokosinjac i da drzava kontrolise nakupce i misli za njega. Nakupac ce naravno da radi u svom intersu a ne u interesu proizvodjaca, a resenje je veoma prosto, regionalna kooperacija, u bilo kom krugu od 100 km ima bar dvadesetak proizvodjaca bilo kakve poljoprivredne robe (narocito u vojvodini), umesto sto prodaju nakupcima i pune im marze mogu da formiraju zajednicko preduzece u kome ce imati po 5% udela i koje ce biti veletrgovac njihovih proizvoda i organizovati prodaju i logistiku, i time iseku for-profit middleman-a cija profitna marza bi sad bila njihova trzisna prednost ili dodatna zarada. Ali ne, i to je problem, lakse je psovati drzavu i prosipati maline na put (to sto mrzim kad vidim da rade, u tom trenutku gube apsolutno svaku simpatiju od mene).


Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Jaja, posledice industrijalizacije28.06.2010. u 12:58 - pre 167 meseci
To tako i treba, al' koliko si puta video da se 20 ljudi odavde slozi oko necega (mislim poslovno, lako je loziti se oko paljenja ambasade)?
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip0.t-ipconnect.de.



+7169 Profil

icon Re: Jaja, posledice industrijalizacije28.06.2010. u 12:59 - pre 167 meseci
Pa onda ne treba da krive "nakupce", "Miskovica" i sl.. vec samo sebe za sopstvenu glupost, kratkovidost i gramzivost.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

NoneVi
Novi Sad

Član broj: 116972
Poruke: 17
*.dynamic.sbb.rs.



+24 Profil

icon Re: Jaja, posledice industrijalizacije28.06.2010. u 15:06 - pre 167 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Pa onda ne treba da krive "nakupce", "Miskovica" i sl.. vec samo sebe za sopstvenu glupost, kratkovidost i gramzivost.


Da ali ako nekada priznaš da si za nešto kriv ti automatski više nisi balkanac, a to ne može tako.
Svi drugi su krivi za moju nesreću. ja nikad!
On a long enough timeline, the survival rate for everyone drops to zero.
 
Odgovor na temu

HeYoo

Član broj: 72595
Poruke: 491



+1017 Profil

icon Re: Jaja, posledice industrijalizacije28.06.2010. u 22:22 - pre 167 meseci
Nije problem samo i u nakupcima i Misku.. Napolju se to radi malo drukcije nego kod nas. Farme su enormnih razmera... Jaja bukvalno na traci izlaze, a kokosi ne vide nebo za zivota svoga i bukvalno su samo deo te masinerije. Strogo kontrolisani uslovi (osvetljenje, klima.. itd) te tretiranje raznim hormonima povecavaju produktivnost pa posle na ambalazu stavu veselo pile kako trckara po livadi.

Slatko se nasmejem kad se prosecni Beogradjanin iscudjava metodama domacih poljoprivrednika, a opet zeli jeftinu hranu. Zacudilo me koliko je gradjana ubedjeno da kokoska dnevno snese 4-5 jaja ili veruje da se "zdravo" sa pijace hrani kljucajuci travu i ostale nebuloze

Proizvodjac odavde realno nema uslove da ostvari tako nesto bez velikih ulaganja tako da je izvesno da ce mali poljoprivrednici biti uguseni. Na zapadu su delimicno spaseni pomocu "zdrava hrana" ekskluzive ali ovde nema leba od toga.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Jaja, posledice industrijalizacije28.06.2010. u 23:20 - pre 167 meseci
Kao prvo ja ne zelim jaja iz baste nekog levog individualnog proizvodjaca koji hrani pilice fekalijama koje iseru ostale zivotinje na "farmi". Salmonela, bre :) Daleko smo mi od toga da bilo gde kupimo sertifikovano free-range pile i njeno jaje.

A kad vec toga nema onda itekako ima pravih industrijalizovanih farmi zivine u kojima pilici zive u metalnim kockicama i ne vide dana, takav je proces proizvodnje. Pile je nesrecno ali ni salmonele nema.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

HeYoo

Član broj: 72595
Poruke: 491



+1017 Profil

icon Re: Jaja, posledice industrijalizacije29.06.2010. u 02:07 - pre 167 meseci
Kad ti zeni pocnu rasti malje na grudima kao side effect hormonski tretiranih tovnih pilica drugu ces pesmu pevati :D
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Jaja, posledice industrijalizacije29.06.2010. u 08:09 - pre 167 meseci
Ma da, mali proizvodjaci su imuni od upotrebe hormona, antibiotika i ostalih preparata? Nista sto oni rade ne opravdava njihov opstanak na trzistu vecem od njihovog sela. Isto je trenutno vise manje nemoguce napraviti sertifikovanu organic hranu u Srbiji kad su njive natopljene hemikalijama od visedecenijskog tretiranja. Ja sam siguran da bi bar neki domaci proizvodjac ili preradjivac uzeo neki medjuanrodni organic sertifikat kad bi mogao da ispostuje sve sto se trazi. Kad je vec tasko onda uzmes ono sto imas ili se preselis na selo i gajis svoje kokoske

A dlake, to je vec naraslo u pubertetu od virsli i pasteta


Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Hadžihalef

Član broj: 255753
Poruke: 92
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+11 Profil

icon Re: Jaja, posledice industrijalizacije29.06.2010. u 08:13 - pre 167 meseci
Citat:
mmix: Pile je nesrecno ali ni salmonele nema.

Si ti ubeđen u to da ti je salmonela najveći neprijatelj u ishrani?
(kud svi Turci, tu i ćoravi Mujo, odo i ja malo van teme)

Pitaj dedu,babu, jesu li znali šta je to salmonela uopšte i koliko su godina, bez obzira na to, poživeli?

Srećni, zadovoljni, bez ogromne zalihe raznoraznih promincli u kućnoj apoteci.

A pogledni samo danas koliko je na svetu sisatih dečačića i daščavih curica.

Budi ubeđen da će selo i pored salmonele sačuvati i porodužiti svoj genetski materijal, dok je za grad to pod veeelikim znakom pitanja.

Dok seljančica ostaje trudna čim vidi muške gaće, bogami gradska frajlica za tako nešto mora da obezbedi asistenciju đozlavog čičice sa pipetom u ruci, da joj čeprka po međunožju.

Nikada u životu nisam imao prilike da uživam u blagodetima salmonele, a ako je i bilo nečega što je ličilo na to,onda se to zvalo obična sraćka i rešavalo se veoma efikasno zagorelim dvopekom.

Sad, kakve ovo veze ima sa tim što Grčka prodaje ostrva, ne znam, ali rekoh gore...
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Jaja, posledice industrijalizacije29.06.2010. u 08:36 - pre 167 meseci
Tesko, selo mora da ima zene da bi produzavalo svoj genetski kod a ja koliko vidim sela po Srbiji su prepuna matorih nezenja.

I kakvu to idilicnu pricu pricas o selima? Seljaci (u Vojvodini a verovatno jos gore u brdskim predelima) su imali veoma zaje*ane zivote i nisu bili ni srecni ni zadovoljni. Tezacili su na njivama i onda gledali kako im bolesti, stetocine, korovi i elementarne nepogodne unistavaju letinu, jeli povrce samo u piku sezone jer van toga nije mogla da opstane, itekako imali i salmonele i razne parazitne bolesti, patili od neuhranjenosti zbog jednolicne ishrane u zimskom periodu. Ne znam kako tebi, ali meni taj lifestyle ne bi bas prijao. +1 za industrijsku proizvodnju hrane.

A offtopic nam je potpun, zaveo nas Horvat na pogresan put
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-213-198-193-231.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Jaja, posledice industrijalizacije29.06.2010. u 10:14 - pre 167 meseci
samo da potvrdim mmixovu pricu da kod nas i te kako postoje te "farme jaja" u kojima kokoske ni zracak sunca ne vide (brojevi kokosaka na takvim farmama se krecu od po nekoliko desetina (premalo) pa preko nekoloko stotina hiljada "grla")

ali takva su i jaja...

Citat:
jeli povrce samo u piku sezone jer van toga nije mogla da opstane,

zato je bolje kupiti onaj gumeni paradajz koji i posle 3 meseca stajanja na otvorenom ostane isto tako gumen, tek posle pocinje kao malo da truli,a ukus... prva klasa...al odozdo ;)

zato postoje kisele salate, kompoti i ostalo, pa onda imas preko citave godine...


no dobro, dosta sam vas "navodio na zao put", kako je uopste trenutno stanje u grckoj?
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip0.t-ipconnect.de.



+7169 Profil

icon Re: Jaja, posledice industrijalizacije29.06.2010. u 11:17 - pre 167 meseci
@Horvat,

Sve te price o nekim "industrijskim" jajima jedan fini double-blind test zakopava samo tako... Da ti neko to "industrijsko" jaje uvali sa pricom kako je to organsko, od kokoske kojoj su masirali ledja i koja je isla na odmor na Maldive odma' bi ti omlet bio 10x ukusniji.

Sta ti je placebo bato.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: Jaja, posledice industrijalizacije29.06.2010. u 11:26 - pre 167 meseci
Double blind koji recimo izgleda ovako:


http://www.youtube.com/watch?v=8Zqe4ZV9LDs
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Jaja, posledice industrijalizacije

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 20054 | Odgovora: 97 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.