Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Putovanje kroz vreme - razmišljanja i iskustva

elitemadzone.org :: MadZone :: Putovanje kroz vreme - razmišljanja i iskustva

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 13143 | Odgovora: 76 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Onaj

Član broj: 260000
Poruke: 131
*.adsl.eunet.rs.



+196 Profil

icon Re: Putovanje kroz vreme - razmišljanja i iskustva27.07.2010. u 01:33 - pre 167 meseci
Citat:
Ankalagon the Black: A dobro pitanje ovde bi bilo: Da li postoji neko "zbirno" mesto tebe, entitet koji obuhvata sve tvoje zivote i koji ima svoju sopstvenu svest? Odnosno tvoje "vise" ja. Prema teoriji koju sam pomenuo, postoji.


Ovo je zanimljivo. Da li imaš neki link gde je ovo ili nešto slično ovome detaljnije objašnjeno?
Slobodan i otvoren internet = elementarno ljudsko pravo
 
Odgovor na temu

Milos911
Serbia

Član broj: 219127
Poruke: 1230
*.mbb.telenor.rs.



+303 Profil

icon Re: Putovanje kroz vreme - razmišljanja i iskustva27.07.2010. u 11:50 - pre 167 meseci
Citat:
Nevena79: Nisam citala sve pa se verovatno necu ponavljati. Teoretski moguce je "gledati" u proslost. Sve sto se desava na Zemlji svetlosno odlazi u svemir. Dokaz? Bilo koji snimak sa satelita. Ono sto vidimo je nista drugo nego presretnuta Sunceva svetlost odbijena u prostranstvo svemira. I sad sta mi tu moyemo uraditi? Neki dogadjaj je poslat u svemir i mi zelimo da ga vidimo ponovo. Zamislimo da imamo raketu, svemirski brod ili sta vec koja moze da se krece brzinom vecom od brzine svetlosti. Tako bismo mogli da prestignemo svetlost odbijenu u svemir i da je tamo sacekamo sa nekim izuzetno jakim teleskopom i pogledamo sta smo to radili u proslosti. Verovatno ce jednom biti izvodljivo...

Teoretski nemoguce je putovati brze od svetlosti, tako da teoretski nije moguce gledati u proslost :)
 
Odgovor na temu

Onaj

Član broj: 260000
Poruke: 131
*.adsl.eunet.rs.



+196 Profil

icon Re: Putovanje kroz vreme - razmišljanja i iskustva27.07.2010. u 13:57 - pre 167 meseci
Ali ipak možemo da tražimo teleskopske snimke istorije Zemlje od vanzemaljaca, tako da je gledanje u prošlost moguće.
Slobodan i otvoren internet = elementarno ljudsko pravo
 
Odgovor na temu

etjen
beograd

Član broj: 153477
Poruke: 1946
95.180.92.*

Sajt: www.terrarenting.com


+492 Profil

icon Re: Putovanje kroz vreme - razmišljanja i iskustva27.07.2010. u 14:04 - pre 167 meseci
a možeš i da pogledaš neki svoj stari snimak sa letovanja. I to je isto gledanje u prošlost :D


p.s.
Kad bi provalili kako da putujemo brže od svetlosti, tj. kad bi to bilo moguće, onda bi i putovanje kroz vreme bilo vrlo izvesno.
Tada sam pogledao kroz prozor... Imao sam sta da vidim... Napolju je bila fabrika MACIJE TRAVE! Morao sam nesto da ucinim!
 
Odgovor na temu

Ankalagon the Black

Član broj: 126324
Poruke: 24
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+250 Profil

icon Re: Putovanje kroz vreme - razmišljanja i iskustva27.07.2010. u 15:05 - pre 167 meseci
Citat:
Ovo je zanimljivo. Da li imaš neki link gde je ovo ili nešto slično ovome detaljnije objašnjeno?


http://www.4shared.com/file/17524396/c77f49c4

Evo, ovo je no.1 stvar gde je ta teorija objasnjena. I jos mnogo toga sto nikad ne bi ocekivao da ces negde procitati. Evo sad si i mene inspirisao da ponovo malo iscitam ovu knjizicu :)
 
Odgovor na temu

Onaj

Član broj: 260000
Poruke: 131
*.adsl.eunet.rs.



+196 Profil

icon Re: Putovanje kroz vreme - razmišljanja i iskustva27.07.2010. u 16:13 - pre 167 meseci
Citat:
etjen: a možeš i da pogledaš neki svoj stari snimak sa letovanja. I to je isto gledanje u prošlost :D


Jeste ali ovako bismo mogli da gledamo i snimke nekih istorijskih događaja koji nisu odmah tad snimljeni jer nije još uvek ni bilo kamera. Ili čak da gledamo dinosauruse kako su trčkarali po Zemlji.
Slobodan i otvoren internet = elementarno ljudsko pravo
 
Odgovor na temu

Milaks
Milan Aksić
Srbija, Beograd

Član broj: 208787
Poruke: 5
*.127.129.1.dyn.user.ono.com.

Sajt: www.milaks.tk


Profil

icon Re: Putovanje kroz vreme - razmišljanja i iskustva28.07.2010. u 01:33 - pre 167 meseci
Citat:
Milos911: Teoretski nemoguce je putovati brze od svetlosti, tako da teoretski nije moguce gledati u proslost :)

Možda Takion (Tachyon) :) U mnogim teorijskim raspravama o njoj (ako postoji) se govori kao čestici bez mase čija bi najmanja brzina kretanja bila jednaka svetlosnoj brzini kretanja ali ne sporije.

Ankalagon the Black, da li u svom stanovištu (kada govoriš o petoj dimenziji npr.) prihvataš "nepromenjenu" Teoriju Niti (String Theory) koja je u svojih nekoliko verzija (4 ako se dobro sećam) podrazumevala 10 dimenzija, ili pak M-Teoriju (M-Theory) koju je ujedinio iz ostalih verzija Edvard Viten i koja podrazumeva 11 dimenzija?
U M-Teoriji se naznačava da "iskakanje" iz jedne u drugu dimenziju nije moguće, odnosno da je čak i moguće ne bi mogli da je vidimo (više dimenzije) u potpunosti, barem ne s čulom vida, iz istog razloga zbog kojeg neko iz npr. druge dimenzije (flatlander) ne bi mogao jasno da opazi treću dimenziju (teorijski, video bi dvodimenzionalne oblike kako nastaju i nestaje kada se poklope s njegovom ravni a sam ravan prostora ne bi mogao da opazi). S toga, zašto misliš da je i teorijski moguće putovati kroz vreme "prelaskom" u petu dimenziju (mada bi možda šesta bila adekvatnija za ovu temu)?

Interesuju me razmišljanja, jer ne mogu da ne primetim, kao i mnogi drugi čak i teorijski fizičari koji se bave ovim profesionalno, da sve ovo više spada u domen filozofije nego nauke (sa praktičnim dokazima), iskreno nisam u toku i ne znam da li je LHC već otkrio čestice koje bi najzad utrle put Teoriji Svega ili još uvek nije :)

Uzgred, interesantno, s obzirom na naziv teme očekivao sam da će dežurne "sveznalice" koje koriste Wikipediu u retoričke svrhe, da sahrane ovu temu pre nego što stigne do treće stranice, ali to se nije desilo :) Dobro, možda odmori, ko će ga znati.


[Ovu poruku je menjao Milaks dana 28.07.2010. u 03:01 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Blue82
dipl. ecc.

Član broj: 165981
Poruke: 838
*.adsl-3.sezampro.yu.



+322 Profil

icon Re: Putovanje kroz vreme - razmišljanja i iskustva28.07.2010. u 05:36 - pre 167 meseci
Citat:
Teoretski nemoguce je putovati brze od svetlosti, tako da teoretski nije moguce gledati u proslost :)


Teoretski moguce je iskriviti prostor pa samim tim i vreme pa ti to dodje kao putovanje brze od svetlosti jer pronadjes "precicu" pa stignes pre nje pa je opet izvodljivo :p
 
Odgovor na temu

Ankalagon the Black

Član broj: 126324
Poruke: 24
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+250 Profil

icon Re: Putovanje kroz vreme - razmišljanja i iskustva28.07.2010. u 09:34 - pre 167 meseci
Citat:
Ankalagon the Black, da li u svom stanovištu (kada govoriš o petoj dimenziji npr.) prihvataš "nepromenjenu" Teoriju Niti (String Theory) koja je u svojih nekoliko verzija (4 ako se dobro sećam) podrazumevala 10 dimenzija, ili pak M-Teoriju (M-Theory) koju je ujedinio iz ostalih verzija Edvard Viten i koja podrazumeva 11 dimenzija?
U M-Teoriji se naznačava da "iskakanje" iz jedne u drugu dimenziju nije moguće, odnosno da je čak i moguće ne bi mogli da je vidimo (više dimenzije) u potpunosti, barem ne s čulom vida, iz istog razloga zbog kojeg neko iz npr. druge dimenzije (flatlander) ne bi mogao jasno da opazi treću dimenziju (teorijski, video bi dvodimenzionalne oblike kako nastaju i nestaje kada se poklope s njegovom ravni a sam ravan prostora ne bi mogao da opazi). S toga, zašto misliš da je i teorijski moguće putovati kroz vreme "prelaskom" u petu dimenziju (mada bi možda šesta bila adekvatnija za ovu temu)?


Dava, je taj koji je pominjao petu dimenziju. Sto se mene tice nisam jos uvek siguran sta da mislim o takvoj podeli dimenzija, bez obzira koliko ih ima 3,5,11... Ono sto mogu lakse da razumem jeste aspekt dimenzije koji je dat u fizici, recimo 4 dimenzije jednako tri koordinatne ose plus vreme. Ali, koliko sam do sada shvatio to nije ono sto se podrazumeva pod visim dimenzijama. A upravo taj nedostatak definisanosti mi smeta.... Ako neko zna da ukaze na link ili objasni sta se pod dimenzijama podrazumeva bio bih zahvalan. U smislu, koja je ralika izmedju 5, 6 i 7 dimenzije. Teorija koju sam ja pomenuo je metafizicka teorija i nije direktno vezana za teoriju niti niti bilo koju drugu teoriju. Sa druge strane, nisam stigao do sada (ili imao dovoljno volje :) ) da detaljnije procitam o teoriji niti i drugim teorijama tako da u tom pogledu znas vise od mene. Ako znas za neki dobar izvor koji na kvalitetan i praktican nacin objasnjava M-teoriju, string teoriju i druge ako postoje, bio bih zahvalan.
 
Odgovor na temu

Milaks
Milan Aksić
Srbija, Beograd

Član broj: 208787
Poruke: 5
*.127.129.1.dyn.user.ono.com.

Sajt: www.milaks.tk


Profil

icon Re: Putovanje kroz vreme - razmišljanja i iskustva28.07.2010. u 15:06 - pre 167 meseci
Citat:
Ankalagon the Black: Ako neko zna da ukaze na link ili objasni sta se pod dimenzijama podrazumeva bio bih zahvalan. U smislu, koja je ralika izmedju 5, 6 i 7 dimenzije. Teorija koju sam ja pomenuo je metafizicka teorija i nije direktno vezana za teoriju niti niti bilo koju drugu teoriju. Sa druge strane, nisam stigao do sada (ili imao dovoljno volje :) ) da detaljnije procitam o teoriji niti i drugim teorijama tako da u tom pogledu znas vise od mene. Ako znas za neki dobar izvor koji na kvalitetan i praktican nacin objasnjava M-teoriju, string teoriju i druge ako postoje, bio bih zahvalan.

Izvoli, nadam se da će ovo pomoći :)

- Grafičko objašnjenje deset dimenzija, od prve do desete (Teorija Niti pretpostavljam, jer M-Teorija mora da sadrži 11-u dimenziju kako bi bila u mogućnosti da objasni između ostalog i singularitet, BigBeng):
http://www.youtube.com/watch?v=JkxieS-6WuA

- Serija video snimaka koji u delovima objašnjavaju Teoriju Niti, M-Teoriju, Paralelne Univerzume...
http://www.youtube.com/watch?v...=PL&index=0&playnext=1

- O M-Teoriji iz odličnog BBC-evog Horizon serijala:
http://www.youtube.com/watch?v=F-yEu-b_YD0

- Ne toliko vezano za teorijsku fiziku ali je spomenuto u videu autora objašnjenja deset dimenzija iznad. Na nivou spekulacija i pretpostavki, pokušava da pokaže da mi možda i ne postojimo onako kako sebe shvatamo :)
http://www.youtube.com/watch?v=vnvM_YAwX4I&feature=related

Razlog zašto sve ovo smatram više delom filozofije nego nauke je, kao što ćeš videti u snimcima a i naučnici u njima to priznaju, taj što M-Teorija, koja dobija sve više pobornika, predviđa da svaki univerzum može imati drugačiji set fizičkih zakona odnosno drugačiji od naših fizičkih zakona, a nastanak univerzuma je "objašnjen" sudaranjem dve membrane - univerzuma, i pri tom sudaru naši fizički zakoni nisu postojali (!?). U vezi putovanja kroz vreme, M-Teorija govori da jedino Gravitoni (gravitacija) može da prelazi iz univerzuma u univerzum zbog njegove konstrukcije niti, ali i ovo izgleda kao nekakvo uslovno objašnjenje jer je bilo potrebno objasniti zašto je gravitaciona sila slabija od ostalih osnovnih sila pa su to objasnili "odlivanjem" u druge univerzume... :)

Da ne bude zabune, ja nisam nikakav teorijski fizičar :) samo me samo zanima cela tema oko eventualne Teorije Svega od objašnjenja šta je bilo pre BigBenga do toga da li vreme zaista postoji i da li moguće je putovanje kroz njega :)

[Ovu poruku je menjao Milaks dana 28.07.2010. u 16:28 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Onaj

Član broj: 260000
Poruke: 131
*.adsl.eunet.rs.



+196 Profil

icon Re: Putovanje kroz vreme - razmišljanja i iskustva28.07.2010. u 15:58 - pre 167 meseci
@Milaks

Odoh da kupim kokice pa da gledam te snimke na youtube.
Slobodan i otvoren internet = elementarno ljudsko pravo
 
Odgovor na temu

Milaks
Milan Aksić
Srbija, Beograd

Član broj: 208787
Poruke: 5
*.127.129.1.dyn.user.ono.com.

Sajt: www.milaks.tk


Profil

icon Re: Putovanje kroz vreme - razmišljanja i iskustva29.07.2010. u 01:51 - pre 167 meseci
@Onaj

Onda je bolje da pogledaš jedan od delova Terminatora, da ti slučajno ne bude dosadno s onim teorijama :)
 
Odgovor na temu

Onaj

Član broj: 260000
Poruke: 131
*.adsl.eunet.rs.



+196 Profil

icon Re: Putovanje kroz vreme - razmišljanja i iskustva29.07.2010. u 01:55 - pre 167 meseci
Citat:
Milaks: Onda je bolje da pogledaš jedan od delova Terminatora


Terminator je dosadan, naročito onaj poslednji deo iz davne 2049. god u kojem glumi potomak Arnolda Švarcenegera.... Ups, previše sam rekao!
Slobodan i otvoren internet = elementarno ljudsko pravo
 
Odgovor na temu

Ankalagon the Black

Član broj: 126324
Poruke: 24
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+250 Profil

icon Re: Putovanje kroz vreme - razmišljanja i iskustva29.07.2010. u 21:25 - pre 167 meseci
@Milaks

Hvala puno za linkove.

Citat:
Da ne bude zabune, ja nisam nikakav teorijski fizičar :) samo me samo zanima cela tema oko eventualne Teorije Svega od objašnjenja šta je bilo pre BigBenga do toga da li vreme zaista postoji i da li moguće je putovanje kroz njega :)


Ako nisi do sada, mozda bi ti bilo interesantno da procitas nesto od metafizickih teorija, kao npr. u linku koji sam dao ranije. Cisto da uporedis sa onim sto si vec saznao proucavajuci fizicke teorije. U najmanju ruku, dobices citav set novih ideja. Za mene ce sigurno biti interesantno da pogledam linkove koje si dao, iz istih razloga :)
 
Odgovor na temu

Milaks
Milan Aksić
Srbija, Beograd

Član broj: 208787
Poruke: 5
*.127.129.1.dyn.user.ono.com.

Sajt: www.milaks.tk


Profil

icon Re: Putovanje kroz vreme - razmišljanja i iskustva29.07.2010. u 22:28 - pre 167 meseci
@Onaj
Eto, otkrio si se sam, nemoj posle da me prozivaš kada Milojko bude radio "probe" na tebi u naučno-istraživačke svrhe i sledeću epizodu možda upravo Horizon-a serijala :D
Šala :)

@Ankalagon the Black
Molim, nema na čemu i drugi put. Ako sam i malo pomogao, zadovoljstvo mi je :)

Uživaj u snimcima nisu nikako suvoparni kao što si i sam verovatno video.

Neizostavno ću pročitati ono što si postavio, odgodio sam jer mi je traženo da instaliram dodatni program za pregled tih datoteka, a to iskreno (kada je u pitanju sadržaj na web-u) ne gotivim jer se obično instalira i nešto "dodatno". Metafizika je široko polje, može se vrlo lako izgubiti u (ne)plaćenim materijalima "vidovnjaka" i ostalih "obdarenih". Ipak, pronaći ću način i pročitaću, sumnjam da je u pitanju nešto slično, hvala još jednom :)
 
Odgovor na temu

Milaks
Milan Aksić
Srbija, Beograd

Član broj: 208787
Poruke: 5
*.127.129.1.dyn.user.ono.com.

Sajt: www.milaks.tk


Profil

icon Re: Putovanje kroz vreme - razmišljanja i iskustva29.07.2010. u 22:33 - pre 167 meseci
A šta ja pričam... sve ove teorije vrhunskih naučnika u Teorijskoj Fizici su po slovu definicije, ništa drugo do Metafizika. Čak ni oni to ne opovrgavaju :)
 
Odgovor na temu

Ankalagon the Black

Član broj: 126324
Poruke: 24
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+250 Profil

icon Re: Putovanje kroz vreme - razmišljanja i iskustva30.07.2010. u 21:12 - pre 167 meseci
U pitanju je obican pdf file. Knjizica od 185 strana. Materijal jeste nastao chanelovanjem, ali govori sam za sebe. Predlazem Foxit Pdf Reader, besplatan i mali program. http://www.foxitsoftware.com/pdf/reader/

 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Putovanje kroz vreme - razmišljanja i iskustva

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 13143 | Odgovora: 76 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.