Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pravljenje briketa ?!?!?

elitemadzone.org :: TechZone :: Pravljenje briketa ?!?!?

Strane: << < .. 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 372078 | Odgovora: 336 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

sanda734
Sandić Aleksandar
Lazarevac

Član broj: 42745
Poruke: 54
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Pravljenje briketa ?!?!?12.05.2010. u 23:33 - pre 168 meseci
Mene interesuje peletirka
 
Odgovor na temu

rosan
stolar

Član broj: 248616
Poruke: 42
109.175.1.*



+3 Profil

icon Re: Pravljenje briketa ?!?!?13.05.2010. u 22:59 - pre 168 meseci
Nemam nacrte a danas sam na grijac stavio termostat prekidac i regulisao temp prvo sam sam puz stavio samo jedan navoj u kalup a onad 3 i ne ponasa sa isto takode uloga temp je vrlo bitna kao i duzina cijevi odnosno kalupa.Napravio sam dobar "pomak" na ovom projektu i mislim da ce uskoro da proradi.Evo slike ove moje skalamerije koju cu kad sve ustimam da radim kako treba ..mislim kos i postolje i ostalo...ako neko ima jos kakav savjet bicu zahvalan









 
Odgovor na temu

sanda734
Sandić Aleksandar
Lazarevac

Član broj: 42745
Poruke: 54
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Pravljenje briketa ?!?!?13.05.2010. u 23:12 - pre 168 meseci
Na koju si temp podesio grejac, i koliko imas obrtaja puza. jesu li ti ta tri navoja koja ulaze u cev konusna. kod mene ulazi 4 navoja i konus pocinje od ulaska u cev samo mi reci koliki je zazor izmedju puzai cevi kod mene je 5-6 mm. ovaj dim sto izlazi je normalna pojava
cestitam
 
Odgovor na temu

kovsr
Kovin

Član broj: 260051
Poruke: 4
93.87.32.*



+1 Profil

icon Re: Pravljenje briketa ?!?!?19.05.2010. u 11:31 - pre 168 meseci
Pozdrav svim forumasima!
Pošto sam se bavio proizvodnjom briketa i peleta mislim da ce biti korisno da vam prenesem neka svoja iskustva. Osnovni razlog zasto sam poceo ovaj posao je taj što živim u poljoprivrednom kraju gde biomase ima u ogromnim količinama. Kao sirovinu za proizvodnju izabrao sam oklasak kukuruza (šapurinu, kočanku) jer je suva, velike energetske vrednosti i dovoze ti je na mesto proizvodnje. Prilikom kupovine briketirke jako sam pogresio jer sam je nabavio u Trsteniku od nekih likova koji su imali znanje iz hidraulike ali o briketiranju nisu imali pojma. Iskopirali su Komafer briketirku s tim sto su izostavili neke ključne delove. Ovde se u potpunosti slažem sa Kostom da je daleko bolje kupiti manju, makar i polovnu, italijansku ili nemacku mašinu, nego vecu briketirku pravljenu po kojekakvim radionicama. Prvi problem je bio kako efikasno usitniti oklasak na granulaciju od oko 5-6 mm. Drobilica koju sam ja imao i koja se kači za traktor pukla je posle dve samlevene prikolice i lomila se još mnogo puta. Popravljao sam je i modifikovao ali bez uspeha sto je steta jer je imala ventilator koji je samlevenu masu prebacivao na odredjeno mesto. Kasnije sam napravio veliki mlin čekićar od 10 KW koji je efikasno radio. Briketiranje je islo sa promenjivim uspehom sto je zavisilo kako od briketirke tako i od materijala. Briketirka je zezala vrlo cesto i pokazalo se posle nekog vremena da je obično s..... Kad sam malo bolje upoznao taj posao video sam da je automatika najprimitivnija, mikroprekidači najlosiji mogući a neki glavni delovi nisu bili ni termički obradjeni. Briketirao sam pritiskom od oko 1000 kg/cm2 i briket je bio solidnog kvaliteta. Jedan od problem koji sam ja imao je bio taj sto se posle nekog vremena cev ili bolje reci polutke iz kojih je izlazio briket jako zagreju i briket počne da proklizava i tad od pritiska nema nista. Desavalo se i da upadne materijal koji je verovatno bio zamašćen motornim uljem i onda opet proklizava.Gotov briiket pakovao sam u džakove od 33 kg. Na kraju briket je jako tesko nalazio kupca iako je bio dobrog kvaliteta i pristojne cene jer su svi samo vrteli glavom kad bi culi od čega je napravljen, u smislu "Ma kupicu ja prikolicu sapurina pa cu da ložim".
 
Odgovor na temu

graja
Andreja Cvetanovic
Mambaby
Bec

Član broj: 59360
Poruke: 82
*.mambaby.com.



+1 Profil

icon Re: Pravljenje briketa ?!?!?19.05.2010. u 14:13 - pre 168 meseci
Hvala na konkretnim opisima problema koje si imao!

Mozda bi mogao da stavis nekoliko slika prese, drobilice koja ti je pravila probleme (da znamo sta treba da izbegavamo i gde se lomila), drobilice od 10 kW koju si kasnije napravio, fotke gotovih briketa, da napises jos poneku rec o tome kako si prevazisao probleme sa tom presom iz Trstenika (prepravljao ili prodao pa kupio neku drugu), koliku si brzinu briketiranja postigao. Posebno me interesuje geometrija cekicara od 10 kW i kako si postigao 1000 kg/cm2? To je vec pritisak koji hidraulicnim presama nije tako lako postici (sem u slucaju da je poprecni presek briketa nekoliko puta manji od preseka cilindra), ne secam da sam video hidraulicnu instalaciju koja radi na vise od 300 bar-a, sto je grubo preracunato 300kg/cm2? Sta znaci "briket solidnog kvaliteta"? Koliki kapacitet proizvodnje (na sat) ostvarujes?

Da li bi bilo moguce videti celu tvoju masineriju? Rodom sam iz Smed. Palanke, tako da se desetak puta godisnje nalazim u blizini Kovina.
 
Odgovor na temu

sanda734
Sandić Aleksandar
Lazarevac

Član broj: 42745
Poruke: 54
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Pravljenje briketa ?!?!?19.05.2010. u 16:50 - pre 168 meseci
Kovsr ,
da li se jos uvek bavite proizvodnjom briketa, i da li imae briket na prodaju i po kojj ceni.
 
Odgovor na temu

kovsr
Kovin

Član broj: 260051
Poruke: 4
93.87.32.*



+1 Profil

icon Re: Pravljenje briketa ?!?!?21.05.2010. u 10:20 - pre 168 meseci
Grajo,
Prva masina sa kojom sam sitnio oklasak bila je u stvari seckalica za silazu koja se kaci za traktor i kojoj sam dodao jos nekoliko cekica i smanjio prostor izmedju nozeva da bi sitnije mlela. Ona je imala stvarno veliki kapacitet ali nije bila dovoljno jaka da sitni oklasak koji je dosta tvrd i zato su se delovi lomili. Čekićar je jednostavne konstrukcije,motor 10 kw, ima u sebu rotor sirine 50 cm i dva reda sa po 26 čekića, sito je sa rupama 10mm, kapacitet je 400-500 kg sat oklaska. Sa presom iz Trstenika sam se mucio sve vreme, dok mi jedan čovek i Novog Sada , Mato Zubac, nije pregledao presu i ustanovio da neki delovi jednostavno ne postoje i da materijal nije čelik nego obicno sirovo gvoždje. Nedostajala je konusna čaura na mestu gde klip vrši sabijanje. To sam sve novo napravio, s tim sto sam u polutkama napravio i kanale za hladjenje vodom da bih sprecio proklizavanje. Ali tada je vec pocela da zeza automatika i ja sam presu menjao za liniju za peletiranje biomase(a to je opet sasvim druga prica i drugi problemi). Tako da sam ja moje neiskustvo skupo platio.
Pritisak od 1000 kg/cm2 je vrsio klip na briket. Glavni cilindar je bio precnika 180 mm, tako da je sa 150 bara vršio pritisak od oko 38000 kg. Posto je briket precnika 70 mm to mu dodje oko 1000 kg/cm2. Mada sam primetio da nije toliko bitan ogroman pritisak koliko je bitno da briket jos neko vreme ostane stisnut i da se tako ohladi. Briket koji je ostao u cevi samo 10 minuta izlazio je tvrd kao kamen i potpuno gladak. Ja sam na izlazu iz masine imao kao neke L profile kroz koje je briket prolazio i hladio se ali to nije dovoljno. Kad kažem solidan kvalitet mislim na briket koji se ne raspada kad ga bacis na beton i koji ima energetsku vrednost od oko 16 MJ/kg (radio analizu na Tehnoloskom fakultetu). Presa je radila 7 ciklusa u minuti i izbacivala briket od 300-330 grama tako da sam imao oko 120-130 kilograma na sat (naravno kad je sve funkcionisalo).

Sanda,
Ne bavim se vise proizvodnjom briketa i peleta. Briket sam inace prodavao po ceni od 6000 dinara za tonu, ali uz velike probleme, i to je bio i najveci razlog zasto sam za sada napustio preradu biomase. Smatram da ovaj posao ima ogromne potencijale ali samo uz ozbiljnu opremu, koja mora da bude prilagodjena vrsti materijala koji preradjujete, i resen problem plasmana (posebno briketa i peleta koji nisu od drveta). Sasvim drugacije ljudi gledaju na briket od bukve ili hrastovine i na briket od slame i kukuruzovine.

[Ovu poruku je menjao kovsr dana 21.05.2010. u 11:31 GMT+1]
 
Odgovor na temu

GoKuStyleee
Ilija Cvetic
Radnik
Serbia

Član broj: 259609
Poruke: 2
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Pravljenje briketa ?!?!?12.09.2010. u 21:00 - pre 164 meseci
Da promenim malo temu.....zna li neko kako se pravi briket za kadionicu....???znate na sta mislim.....Sta se stavlja,stastav i tako to.....ako neko ima tu informaciju bio bih mu zahvalan da mi kaze..ili posalje na pp.....mail.....bilo gde.....hvala u napred...
GoKu
 
Odgovor na temu

sanda734
Sandić Aleksandar
Lazarevac

Član broj: 42745
Poruke: 54
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Pravljenje briketa ?!?!?12.09.2010. u 21:14 - pre 164 meseci
Slabo znam o tome al sam video na limundu da prodaju presu pogledaj
 
Odgovor na temu

graja
Andreja Cvetanovic
Mambaby
Bec

Član broj: 59360
Poruke: 82
*.mambaby.com.



+1 Profil

icon Re: Pravljenje briketa ?!?!?14.09.2010. u 08:51 - pre 164 meseci
Evo par presa koje presuju ugljene brikete:

http://www.youtube.com/watch?v=4BQizQrzcLM&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=P-e3YL9TkeY&feature=related

Nisu bas briketi za kadionicu, ali mi se cini da se princip rada masine moze dobro videti.

 
Odgovor na temu

GoKuStyleee
Ilija Cvetic
Radnik
Serbia

Član broj: 259609
Poruke: 2
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Pravljenje briketa ?!?!?14.09.2010. u 22:36 - pre 164 meseci
Da...znam...prilicno je slabo i u prodaji i u opste o toj masini.....to je inace rucna masina....ali nema nigde da se nadje..video sam sad na limundu ali je ta presa prodata jos u februaru...i nzm jel sigurno registrova ti se na limundu....tj ovo sto mi traze licnu kartu....?pa bih mogao da kontaktiram ovog coveka sto je prodavao...?hvala u svakom slucaju...video sam i te snimke ali to nije to....to je krupan....i to je automacka tj elektricna....i veoma su krupni delovi...ovo je rucna masina sa oko 130 briketa u jednim "zahvatu"....mada mozda bih i mogao da nabavim tu spravu ali mi je problem nzm od cega se tacno pravi...sastojak i tako to....to me vise zanima....ali naravno ako jos negde neko naleti na spravu bio bih mu zahvalana da mi to posalje na pp...e-mail...ovde da da repliku sve jedno....pozzz svima :))
GoKu
 
Odgovor na temu

sanda734
Sandić Aleksandar
Lazarevac

Član broj: 42745
Poruke: 54
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Pravljenje briketa ?!?!?14.09.2010. u 23:05 - pre 164 meseci
ja sam je samo video na limundu i nigde vise zao mi je ali slabo se razumem u taj briket

[Ovu poruku je menjao sanda734 dana 15.09.2010. u 00:28 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Panon
Rade Panic
Masinac
Novi Sad

Član broj: 258995
Poruke: 5
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Pravljenje briketa ?!?!?18.10.2010. u 18:27 - pre 163 meseci
sanda734 sta te tacno interesuje u vezi peletirke?

Ljudi kupio sam mehanicku briket presu i imam problem sa piljevinom...zaista mi nije jasno o cemu se radi jer piljevinu treba jako lako da presuje a kod mene kontra...i caure sam konusne pravio koje kakve i nece i nece..a sezona pocela a ja stojim sa proizvodnjom...
Sojinu slamu presuje bez problema i to ispada dosta tvrd briket znaci kad ga bacis iz ruke na beton nema sanse da se raspadne...a sa piljevinom nemogu izaci na kraj sad sam napunio dve tri tone piljevine u bunker i mrzi me sada da vadim to sve napolje iz njega...

Ako Boga imate pomozite! :)))
 
Odgovor na temu

sanda734
Sandić Aleksandar
Lazarevac

Član broj: 42745
Poruke: 54
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Pravljenje briketa ?!?!?19.10.2010. u 20:42 - pre 163 meseci
sad nista provalio sam kako radi.
kako ti je vlazna piljevina i kakva je presa ekscentar ili puzna
 
Odgovor na temu

Panon
Rade Panic
Masinac
Novi Sad

Član broj: 258995
Poruke: 5
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Pravljenje briketa ?!?!?20.10.2010. u 18:51 - pre 163 meseci
Suva je ali sam probao i sa okvasavanjem ali ne mogu doci do preciznog okvasavanja ili pretera ili presuvo bude,ne mogu da nadjem optimum i to me sad vec u pojam ubija...
Presa je ekscentar nemacke proizvodnje i remotovao sam je skroz ali skroz od bronzanih caura na klipnjaci,lezaje na pogonskoj osovini,lezaje na dozatoru ispred klipa,ovi kajisevi pogonski i kajis na varijatoru od dozatora sve ali sve...puz za doziranje sam ojacao...znaci masina je dovedena do perfekcije...i nece...Celjusti sam nove pravio,caure konusne ispred klipa u vise varijanti konusa i opet nece.


Ima li neko iskustva sa mehanickom ekscentar presom???
 
Odgovor na temu

rosan
stolar

Član broj: 248616
Poruke: 42
109.175.2.*



+3 Profil

icon Re: Pravljenje briketa ?!?!?20.10.2010. u 23:36 - pre 163 meseci
eh..ja svoju briketirku zavrsio, jos da sredim estetski dio oko briketa ,malo su popucali ali tvdi ko kamen ..koliko ce izdrzat puz ,kolika potrosnja struje i koliko briketa na sat saznacu narednih dana









 
Odgovor na temu

graja
Andreja Cvetanovic
Mambaby
Bec

Član broj: 59360
Poruke: 82
*.mambaby.com.



+1 Profil

icon Re: Pravljenje briketa ?!?!?21.10.2010. u 08:48 - pre 163 meseci
Pozdrav svima!

@Panon: Ono sto sam uspeo da nadjem u literaturi (pogledaj moje stare postove, ima jedna jako dobra studija na srpskom, pisao je prof. Miladini Brkic sa polj. fakulteta u NS, stavio sam sam link ka njoj) je da se u zavisnosti od vlaznosti treba varirati velicina piljevine pa se moze briketirati/peletirati piljevina u velikom opsegu vlaznosti - to rade u firmi Kemyx u Italiji. Lakse reci nego uraditi, ali ne vidim neku bolju mogucnost... Moze li nekoliko slika masine sa detaljima kako su realizovani zamajac, ekscentar, klipnjaca i njihovi lezajevi.

@Rosan: Moze li neka slika sa zadnje strane, da vidimo pogon, jedna skica sa dimenzijama kaisa, kaisnika i podaci o motoru (snaga, brzina)?

Hvala!
 
Odgovor na temu

Semir K.
Semir Kadric
Zivinice,BiH

Semir K.
Član broj: 271230
Poruke: 1
91.191.51.*



+1 Profil

icon Re: Pravljenje briketa ?!?!?22.10.2010. u 00:49 - pre 163 meseci
svaka cast,ja imam jedno pitanje i molbu ako ste u mogucnosti da mi posaljete sliku puza(spirale) jer to mi sad predstavlja najveci problem,sve sam napravio al mi se stvara problem sa spiralom,nece da povuce piljavinu,vise je vraca nazad nego sto potiskuje naprijed,unaprijed hvala
 
Odgovor na temu

sanda734
Sandić Aleksandar
Lazarevac

Član broj: 42745
Poruke: 54
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Pravljenje briketa ?!?!?22.10.2010. u 18:28 - pre 163 meseci
ugrej cev na oko 300 c i nece baci slike masine
 
Odgovor na temu

sanda734
Sandić Aleksandar
Lazarevac

Član broj: 42745
Poruke: 54
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Pravljenje briketa ?!?!?22.10.2010. u 18:34 - pre 163 meseci
kolika ti je temperatura na izlalzu tj na cevi kalupu
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Pravljenje briketa ?!?!?

Strane: << < .. 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 372078 | Odgovora: 336 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.