Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zubi u Srbalja...

elitemadzone.org :: MadZone :: Zubi u Srbalja...

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 12000 | Odgovora: 48 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

morihei ueshiba

Član broj: 174125
Poruke: 294
93.49.240.*



+435 Profil

icon Zubi u Srbalja...10.08.2010. u 08:56 - pre 165 meseci
Uh.......ko je pa za ovo kriv? Masoni,CIA,UDBA,Zika Obretkovic?

http://www.b92.net/zdravlje/ve...10&mm=08&nav_id=450707

Moja zubarka koja radi sa srednjoskolcima u velikom gradu u Srbiji je svaki dan na ivici nervnog sloma kad joj dodju deca iz urbanih porodica,sa garderobom od soma evra na sebi,ali natecenih obraza od upaljenih krnjetaka koje su nekad bile 6-ca,7-ca,pa tako redom...
Stvarno,ko je za ovo kriv?

Btw,nisam bio godinu dana kod nje
Mio papa' dice che ogni uomo ha tre misure:
altezza, larghezza e lunghezza
 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
*.sa.hs-hkb.ba.



+471 Profil

icon Re: Zubi u Srbalja...10.08.2010. u 09:01 - pre 165 meseci
Nemaština.

Znaš, u državnoj ustanovi ne možeš da središ zube ukoliko nemaš živce kao sajle, mnogo slobodnog vremena, dosta bombonjera i minas kafe.

A kod privatnika se sve plaća. Skoro sam sređivao zube, i jedna navlaka je oko 100€. A klinci više vole Air Max.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Zubi u Srbalja...10.08.2010. u 09:08 - pre 165 meseci
Sad se valjda i kod drzavnog zubara placa. Nemastina, ali i brz tempo zivota i nemanje vremena za zubara, nepoverenje u zubare i njihovu opremu i materijal, itd. Jos uvek se slepamo na stare zube ;), samo je pitanje vremena kad ce se umirati od karijesa, kao pre 50,000 godina.



Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

morihei ueshiba

Član broj: 174125
Poruke: 294
93.49.240.*



+435 Profil

icon Re: Zubi u Srbalja...10.08.2010. u 09:31 - pre 165 meseci
Hm...koliko me staracko secanje sluzi,u mojim tinejdzerskim danima je bila ista situacija. Mislim,broj zuba po glavi stanovnika. A zdravstvena zastita je bila dobro organizovana,kad sam ja isao kod tadasnjih drzavnih zubara nije bilo zakazivanja,a mogao si i da biras kod koga ces. A cekaonice su uvek bile prazne.
Ja bih rekao da je u pitanju neka vrsta tradicije,mnogo lepo izgleda fotografija sa svadbe mlade i mladozenje,on bez obe cetvorke,a ona ponosno pokazuje nedostatak sestice i zacetak karijesa na jedinici gore levo. A svadba bila...da se prica godinama.
Nisu tu pare u pitanju.
Mio papa' dice che ogni uomo ha tre misure:
altezza, larghezza e lunghezza
 
Odgovor na temu

dexxx
Novi Beograd

Član broj: 16471
Poruke: 240
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Zubi u Srbalja...10.08.2010. u 09:34 - pre 165 meseci
Mislim da ljudima ovde fali doza ozbiljnosti i samosvesnosti, bar kad je zdravlje u pitanju.
Većina je u fazonu da čeka do samog kraja, kad ne može više da izdrži od bolova, da bi se odlučila da poseti zubara (lekara) a tad često ume da bude kasno.
Preventiva je nešto što su zaboravili da da nam usade u obrasce ponašanja (i razmišljanja) još od malih nogu.

Btw, pre godinu dana sam sredio sve zube (za male pare, kod super profi lika); imao sam sreće jer da sam još malo sačekao, neki bi bili nepovratno izgubljeni (samo zbog mog odlaganja posete "čika zubi").

Commander James Bond, CMG, RNVR (+ 2008), R. I. P.
The Cold War couldn't kill you. Hollywood could.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip0.t-ipconnect.de.



+7169 Profil

icon Re: Zubi u Srbalja...10.08.2010. u 10:17 - pre 165 meseci
Stanje sa zubima je isto kao i ranije kao sto morihei ueshiba rece.

U pitanju je najobicniji nemar i nista drugo. Stomatolozi se placaju tek nekoliko godina, nece bas biti da su se ljudima zubi pokvarili od tada.

Citat:
dexxx
Preventiva je nešto što su zaboravili da da nam usade u obrasce ponašanja (i razmišljanja) još od malih nogu.


Problem je u tome sto to mora doci od roditelja. Kada se ukljuci skolski stomatolog, a to je u osnovnoj skoli - tada je vec prilicno kasno za pravljenje navika.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Član broj: 802
Poruke: 6609
*.adsl-4.sezampro.yu.



+536 Profil

icon Re: Zubi u Srbalja...10.08.2010. u 10:26 - pre 165 meseci
Naučila omladina da žvaće žvake da sakrije neprijatni zadah, umesto da ga spreči pranjem zuba...
 
Odgovor na temu

morihei ueshiba

Član broj: 174125
Poruke: 294
93.49.240.*



+435 Profil

icon Re: Zubi u Srbalja...10.08.2010. u 10:28 - pre 165 meseci
Moju decu sam prvo terao da peru zube,a onda ih odvikavao od noshe .Ukljucujuci budjenje i marsiranje iz kreveta u kupatilo,ako utvrdim da nisu obavili taj zadatak pre spavanja.
Pa onda redovno vodjenje kod cika zube za najmanju sitnicu ili preventive radi. Pa insistiranje da se nosi proteza da se isprave zubi,pa redovne lekcije o tome kako vecina bolesti potice od kvarnih zuba...Maltretirao sam i njih i sebe,ali rezultati su vidljivi. Navike stecene,sad nek se snadju sami,a snalaze se prilicno dobro i sami odu na kontrolu i vode racuna o tome bas kako sam ja zeleo.

Mmix,to je jedino zbog cega ih nisam tukao . Morao sam lepim recima,mada u nekim trenucima...

Mio papa' dice che ogni uomo ha tre misure:
altezza, larghezza e lunghezza
 
Odgovor na temu

MyWay

Član broj: 25141
Poruke: 1263
*.telekom.rs.



+629 Profil

icon Re: Zubi u Srbalja...10.08.2010. u 10:36 - pre 165 meseci
Citat:
Miroslav Cvejić: Naučila omladina da žvaće žvake da sakrije neprijatni zadah, umesto da ga spreči pranjem zuba...
Jezik (bakterije na njemu), grlo i stomak su daleko ispred zuba po pravljenju miomirisa
Save time... see it my way.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Zubi u Srbalja...10.08.2010. u 10:38 - pre 165 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Problem je u tome sto to mora doci od roditelja. Kada se ukljuci skolski stomatolog, a to je u osnovnoj skoli - tada je vec prilicno kasno za pravljenje navika.


Nije sve bas tako crno-belo. Ja sam odveo klinca u skolski dispanzer kod decijeg zubara da mu otvorim karton, da mu pogleda zube posto su mu izasle i petice i slicno, da mu bude zanimljivo od malih nogu da ne razvije strah, itd. Taj pregled se pretvorio u petominutno otvaranje kartona i petnaestominutnu komercijalnu prezentaciju proizvodjaca cetkica i pasti, da ne imenujem kojeg, jer zaboga samo njihove cetkice i paste su dobre za zube mog deteta, dok je usput poksavala da korporativnim igrackicama ureze mom detetu u mozak pozitivnu asocijaciju na logo te firme. Kako ja mogu da verujem bilo cemu sto mi ta zubarka saopsti kad je njena strucnost vlasnistvo for-profit korporacije? Dakle ako firma kaze da se zubi mazu njihovim cijanidom ja treba da ocekujem zubarkin savet da detetu mazem zube cijanidom?

On zaista pere svoje zube redovno (to rade cak i u vrticu, ono, en masse) ali ja u tome nisam imao nikakvu pomoc zdravstvenog sistema. Sta vise osecam kao svoju roditeljsku duznost potebu da dete zastitim od tih ajkula. I kako onda detetu stvoriti taj osecaj normalnosti odlaska kod zubara? Jbg, vodim ga kad idem ja na pregled ali i to je rizik, prosli put je u susednoj sobi neka zena stenjala dok joj je radio zub , to nikad nije dobra asocijacija
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: Zubi u Srbalja...10.08.2010. u 10:51 - pre 165 meseci
Zavisi od kućnog vaspitanja, koliko roditelji vode računa o zubima i svojim i svoje dece, a zavisi i od zubara.

Kad sam ja bio klinac odlazak kod školskog zubara je bila jedna od najvećih trauma u životu. Znači nigde anestezije, samo buši naživo. I tako to bušenje sa odmaranjima od bola je znalo da traje i po dobrih pola sata ako ne i više. To je teško mučenje. Sad popravka zuba traje max 20 min sa sve čekanjem da proradi anestezija.
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

X Files
SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4901
212.200.65.*

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Re: Zubi u Srbalja...10.08.2010. u 10:52 - pre 165 meseci
^^
Potpuno suprotan primer u Pozarevcu i to kod besplatnog, decjeg stomatologa :) Kod 'zubarke Rade' klinci trce da dodju... Neverovatan pedagog - zna svakog poimenicno, odmah se javi i nesto kratko poprica cim su usli u hodnik, ima strpljenja, ne drzi zatvorena vrata, vec klinci gledaju, ne zuri, vozi ih gore-dole, tu je i duvaljka, dozvoli im da biraju dal ce 'ovo' ili 'ono', ako ima vise stvari da se radi - natera roditelje da dodju i sutradan, da ne zamori dete.

Totalno opustena atmosfera. Moj klinac nema vise nikakav strah od zubara zahvaljuju njoj.
 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Zubi u Srbalja...10.08.2010. u 10:59 - pre 165 meseci
Citat:
bttp
Kad sam ja bio klinac odlazak kod školskog zubara je bila jedna od najvećih trauma u životu.


Ja sam isto tako na'vatao strah od zubara...ono busi majstore, pa sta bude...Nisam smeo da pridjem zubaru na 2km i dosta dugo nisam isao kod zubara upravo zbog ovoga...I znam da cu dobiti anesteziju i sve kako treba i sramota me sto nisam bio ko zna od kada, ali jednostavno nisam smeo...
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

Emil Ranc
Hannover, DE

Član broj: 20995
Poruke: 1150
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+294 Profil

icon Re: Zubi u Srbalja...10.08.2010. u 11:31 - pre 165 meseci
Milsim da je uzrok ovakvog stanja, ne samo nepranje, već i nepravilno pranje zuba. I još: koliko znate ljudi koji redovno koriste konac za zube?
 
Odgovor na temu

morihei ueshiba

Član broj: 174125
Poruke: 294
93.49.240.*



+435 Profil

icon Re: Zubi u Srbalja...10.08.2010. u 11:31 - pre 165 meseci
To sa anestezijom...pravi zubar ce vam uvek lepo objasniti zasto je bolje raditi bez anestezije. Kao i sto ce vam objasniti zasto su bolje dobre stare amalgamske plombe od ovih fancy belih,zasto izbeljivanje zuba ne valja i jos mnogo toga.
Ali mmix je u pravu sto se tice danasnjeg zdravstva,sve se svelo na uvaljivanje proizvoda od sponzora i treba biti jako oprezan,pogotovu ako ne znate nista o tome(a logicno je da obican covek nema pojma o stomatologiji).

Meni je taj prosek zdravih zuba po glavi stanovnika nesto kao statisticki pokazatelj o stanju nekog drustva,nesto kao BDP,ali mnogo kompleksnije.Mislim,nekako bolje oslikava ukupnu situaciju u drustvu - recimo nivo obrazovanja,kulture,organizovanosti itd. Ono,kad neko hoce da ima neki odnos sa srpskim drustvom,ekonomski,politicki,kulturni- bilo da pokusava nesto da kupi,proda,investira,bombarduje...bilo sta-dovoljno je da pogleda u stanje zuba nacije i da mu sve bude jasno s kim ima posla.I sta moze,a sta ne moze.

Nesto slicno kao sa javnim toaletima. Msm,ovo-ono,Beograd ludilo,splavovi,Gucha,siroka slovenska dusha,lepe devojke,stranci dele komplimente...al brate kad posete neku ustanovu tog tipa(izuzimajuci WC na zeleznickoj stanici u,gde ono bese,Kraljevu?),odma je sve jasno,nema tu sta mnogo vise da se prica.
Mio papa' dice che ogni uomo ha tre misure:
altezza, larghezza e lunghezza
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip0.t-ipconnect.de.



+7169 Profil

icon Re: Zubi u Srbalja...10.08.2010. u 11:32 - pre 165 meseci
@mmix,

Pazi, ja uopste ne kazem da je danas tako kako ti pricas (svakako pojma nemam o tome) - ali ono sto pokusavam da kazem je da nije situacija sa losim zubima "od juce" vec je takva vec ohoho vremena.

Moja keva je otisla u penziju pre par godina, zena je radila kao deciji stomatolog specijalista - i secam se koliko se cimala svake nedelje da ide po skolama i edukuje klince o tome... Kako sam se cesto druzio sa stolicom kod nje, dobro se secam i da su cekaonice stalo bile polu prazne ili skroz prazne... nije da se bas tuklo da dodjes na red. Pa sa svim tim, nije bilo nista bolje nego danas.

Opet, kao sto rekoh, skola je vec zakasneo period za pravljenje navika - vec tu imas klinaca sa skroz zdravim zubima i sa navikama, i klinaca sa haosom u ustima koji svakako nece poceti da se brinu o zubima tada.

Citat:
morihei ueshiba
To sa anestezijom...pravi zubar ce vam uvek lepo objasniti zasto je bolje raditi bez anestezije. Kao i sto ce vam objasniti zasto su bolje dobre stare amalgamske plombe od ovih fancy belih,zasto izbeljivanje zuba ne valja i jos mnogo toga.


Mislim da su u Srbiji ranije preterivali sa tim "bez anestezije" - tacno je da je rad na dubljim karijesima za samog stomatologa bolji ako nema anestezije, jer ce pacijent skociti sa stolice pre nego sto mu osteti pulpu :-) Medjutim, osetljivost na bol varira izmedju ljudi i za neke je to stvarno prava trauma. Tu imas problem - ako neko stvarno ima nizak prag bola, i istraumira se - posle nece dolaziti redovno zbog straha i na kraju ispadne daleko veca steta.

Zbog toga svakako treba popricati i ponuditi anesteziju kao opciju, bar posle prvog puta - kada se ustanovi da li pacijent ima nizak prag bola.

Doduse, sad kada se sve naplacuje kontam da nema problema sa tim :)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Zubi u Srbalja...10.08.2010. u 11:53 - pre 165 meseci
Citat:
morihei ueshiba: To sa anestezijom...pravi zubar ce vam uvek lepo objasniti zasto je bolje raditi bez anestezije.


Sta ima da mi objasnjava?
Jel boli kad se popravlja, boli...ocu anesteziju da ne boli, i gotova prica.
Bas zbog toga "bolje je bez anestezije" ja nisam smeo godinama da odem kod zubara...
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

Pirossi

Član broj: 7692
Poruke: 234
*.dynamic.sbb.rs.



+968 Profil

icon Re: Zubi u Srbalja...10.08.2010. u 12:16 - pre 165 meseci
u osnovnoj sam nosio protezu što je zahtevalo česte posete ortodontu i poboljšanu higjenu.

sada idem kod svog privatnog zubnog lekara godinama (7-8 najmanje). čovek je pažljiv, uvek objasni šta će da radi i pita te da li se slažeš, nikad ne radi na svoju ruku.
jednom sam bio nešto nervozan i neispavan (a intervencija ujutru) pa mu kažem "doktore, danas mi prag boli nešto nizak, moliću vas za anesteziju" on će na to "ne brini, polako ćemo" i zaista mi nije trebala.
a mogao je lepo da mi zvekne injekciju i uzme 5 eura više.

drugo, ajde korišćenje četkice i paste ali što je kultura korišćenja konca niska to je tek za ne poverovati.

slažem se da je porodica presudna za usađivanje higijenskih navika i kulturu odlaska kod zubara.
 
Odgovor na temu

morihei ueshiba

Član broj: 174125
Poruke: 294
*.cust.dsl.vodafone.it.



+435 Profil

icon Re: Zubi u Srbalja...10.08.2010. u 12:45 - pre 165 meseci
Kad sam bio klinac,pa provodio leta kod tetke u jednom vojvodjanskom selu,znam da je pre spavanja uvek bilo - ajde da operes noge,pa na spavanje.
Posle sam se cesto susretao sa tim obicajem,niko ne pominje pranje zuba,al ako ne operu noge-nista od spavanja...

Zubi se peru samo kad dolaze gosti
Mio papa' dice che ogni uomo ha tre misure:
altezza, larghezza e lunghezza
 
Odgovor na temu

deki77

Član broj: 21596
Poruke: 1570
*.crnagora.net.



+165 Profil

icon Re: Zubi u Srbalja...10.08.2010. u 12:51 - pre 165 meseci
hmm...
Nesećam se da su "naši" roditelji imali nekakvu svest...što se tiče zdravlja zuba i usta..
btw kako su ih oni odžavali...a nas vaspitavali...tome..
Verujem da su baš oni TA statistika.(krezava)


 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Zubi u Srbalja...

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 12000 | Odgovora: 48 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.