Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3915802 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

prometeus87
rad na recepciji
privatni hotel
novi sad

Član broj: 319798
Poruke: 31
*.static.stcable.net.



+35 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika25.02.2014. u 21:18 - pre 124 meseci
ja samo sam pitao.da li moze doci do toga,.ok sada mi je nogo lakse..znaci ko je predao u generalnom konzulatu..i konzul potpise da je sve uredu,da nema razloga za strah,hvala na odgovoru..cenim to
 
Odgovor na temu

robertinjons

Član broj: 133287
Poruke: 37
*.dynamic.kdsinter.net.



+56 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika25.02.2014. u 21:47 - pre 124 meseci
^nisam bas siguran da moze tako da se generalizuje, tj konzulat ok - ostalo kako ti bude, odlucuje se u pesti.
citao sam na drugim forumima da su neki ljudi imali problema kad se nisu sporazumeli sa sluzbenikom prilikom podnosenja zahteva za izradu pasosa pa su ih ispreskakali, od drugara neki njegov drugar koji je nesto iskombinovao za drzavljanstvo prilikom ulaska u HU je dao njihov pasos, pa je carinik krenuo sa konverzacijom na madjarskom na sta se on zablenuo, pa su ga zamolili da parkira sa strane da vide u cemu je problem i sl...a opet znam i neke ljude koji su dobili drzavljanstvo i pasos na dobar dan i to u konzulatu...
sve u svemu mislim da nema nekog pravila i vise je kako ti bude.
ja sta sam sve procitao na netu, kontao sam da cu ja kao madjar i kao neko ko je godinama koristio aktivno madjarski (zadnjih desetak godina ne toliko), mozda imati problem na razgovoru, a u sustini je proteklo sve lagano i opusteno.
mislim da je vise ono kako ti zapadne, tj koliko sluzbenik bude zainteresovan da te cima ili da odradi protokolarno.
 
Odgovor na temu

dejanab92
subotica

Član broj: 315762
Poruke: 248
*.adsl.eunet.rs.



+398 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika25.02.2014. u 23:07 - pre 124 meseci
Citat:
pedja91_nss:
Početak jula, Morahalom. Ma naravno da znam, nego nisam kući, videću tek kasnije popodne


I jel stigla odbijenica?
 
Odgovor na temu

visko
finansijski analiticar
Banka
Beograd

Član broj: 321339
Poruke: 38



+19 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika26.02.2014. u 03:44 - pre 124 meseci
Mislim da je smesno ovo sa blic proverom jezika na granici i ostalim institucijama.
Ko te proverio do tad - proverio! Kad ti dobijes drzavljanstvo, tog dana mozes da dobijes amneziju i vise ne znas ni jedan jezik, jel tako? Pretrpeo si sok i zanemeo, osedeo i pomalo hramljes na levu nogu!
I sta cemo sad? Zbog bolesti, nesrecnog slucaja i slicno, neko ce da prijavi da si uhvacen u neznanju? Treba stalno da nosis lekarsku dokumentaciju sa sobom? Ma, 'ajte, molim vas...

Ovo za Tomislava... Preksinoc sam bio na nekom rodjendanu gde je bilo troje ljudi koji su isli preko centra i dvoje su jesenas polozili zakletvu u Kiskunhalas-u, a jedan je krajem godine predao u Budimpesti i sad ceka... Zanimljivo je da se NIKO od njih nije hvalio da je bilo jednostavno na predaji, cak su u Kis-u pitali sta vole da jedu slano, a sta slatko iz Madjarske kuhinje, kad su se roditelji penzionisali, da li mogu da zive od svojih penzija ili im deca pomazu, kada je stupio na snagu ovaj zakon o drzavljanstu...? Ma jedva su se snasli. Ovaj sto je bio u Pesti kaze da je sluzbenica citala bukvalno svako slovo na formularima i da ga je pitala 3-4 pitanja po strani (sad, nisam pitao koliko je to strana, ali kaze da je jedna strana je o njemu, druga o deci, treca o zeni, pretku Madjaru, biografija..). I on se "odseko", ali je sve razumeo i uspeo da odgovori(kaze, trajalo je "večnost").

Taj Tomislav je, zapravo, samo organizator "parade". Kod njega ucis jezik mesec dana(ultra ubrzano - ovaj sto je predao u Pesti je paralelno krenuo i na neki redovan kurs Madjarskog i ide i dalje, ali kaze da na tom kursu vec 5 meseci uce gramatiku i jedva malo "diraju" jezik, tako da je u centru naucio mnogo vise za potrebe predaje). Taj redovni kurs je mnogo bolji, naravno, ali da bi nesto "čevrljao" na madjarskom, treba ti minimum godinu dana, a on je bio nestrpljiv. Dalje, on organizuje prevoz i vodi te u Madjarsku i onda nastupas TI! Samo od tvog znanja zavisi da li ces da prodjes(naravo, ima tu i srece), ali ako neko misli da Tomislav vodi na neka "specijalna" mesta i da moze nekog da pozove telefonom i kaze: "pripazi mi na ovog momka, to mi je drugar-rodjak!" - od toga nema NISTA!!!
Dakle, klasicna agencija koja te malo uputi u jezik (oni ti daju osnove, a ti paralelno moras da radis kod kuce uz pomoc prirucnika kao sto su ovi koji se nalaze na forumu ili nekih privatnih casova 1/1) i pomogne ti oko papirologije, prevoza, dodatnih informacija...(isto kao organizacija svadbe, ili, daleko bilo, sahrane). Eto, to je iz prve ruke.

Da ne zaboravim, rekli su mi da je neki njihov drugar koji je predao u Kis-u u oktobru, pre nedelju-dve dobio poziv da se javi u Beograd na razgovor (to je taman ono vreme kad se njih nekoliko na forumu javilo da je dobilo pozive).

Dakle, nema LAKO, nego mora oooozbiljno da se radi , svaki dan po 2 sata i posle 200 sati prolazite sve provere (200 sati je, inace, univerzalno pravilo za sve jezike).

Eh, koliko vremena covek provede cekajuci odgovore na svoja glupa pitanja, vec bi naucio jezik.

Pozdrav

[Ovu poruku je menjao visko dana 26.02.2014. u 05:08 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Gagga84
UK

Član broj: 318588
Poruke: 23
*.2-3.cable.virginm.net.



+18 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika26.02.2014. u 07:49 - pre 124 meseci
Pedja 91ns - Nadam se da nije odbijenica!



[Ovu poruku je menjao Gagga84 dana 26.02.2014. u 09:15 GMT+1]
 
Odgovor na temu

zikkk
Beograd

Član broj: 303337
Poruke: 85



+68 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika26.02.2014. u 08:35 - pre 124 meseci
Posle punih 8 meseci od predaje u Kisteleku, stigla odbijenica, postom iz ambasade u Beogradu. Odluka je doneta jos pocetkom novembra 2013. u Budimpesti.
 
Odgovor na temu

Zole84
Stuttgart

Član broj: 316180
Poruke: 125
*.mbb.telenor.rs.



+238 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika26.02.2014. u 09:15 - pre 124 meseci
@visko - nešto mi ovo sa zakletvom u Kiskunhalas-u jesenas deluje malo čudno... Ja sam predala tamo u julu, i morala sam da izaberem drugo mesto pošto se kod njih više ne rade zakletve tako da sam u decembru to odradila u Morahalomu. Čak je službenica jedna govorila da moraju da zovu ljude za koje su stigla državljanstva da ih isprebacuju negde jer kad su predavali još nije bilo ukinuto mesto za zakletve. Drugarica koja je predala par meseci posle mene isto u Kiskunhalas-u, isto je morala da bira neko drugo mesto. A to je početak jeseni, i ako bi bilo neke promene u tom periodu ne bi joj rekle da bira drugde. Malo mi zbog priče o Tomislavu tekst deluje "naručen", možda grešim, ali takav utisak sam stekla.
Kad je Bog delio pamet mnogi nisu stali u red!
 
Odgovor na temu

joksla

Član broj: 292913
Poruke: 194
*.customer.telenor.rs.



+249 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika26.02.2014. u 09:23 - pre 124 meseci
Javi se Pedja,nije valjda odbijenica u pm!?
 
Odgovor na temu

veegun

Član broj: 315689
Poruke: 113
*.dynamic.sbb.rs.



+80 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika26.02.2014. u 09:51 - pre 124 meseci
Citat:
zikkk:
Posle punih 8 meseci od predaje u Kisteleku, stigla odbijenica, postom iz ambasade u Beogradu. Odluka je doneta jos pocetkom novembra 2013. u Budimpesti.


Izgleda da stvarno diskriminišu ljude koji ne žive u Vojvodini.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika26.02.2014. u 10:35 - pre 124 meseci
Ne bih da mracim, ali jos nikome postom nisu stigle dobre vesti...
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

dejanab92
subotica

Član broj: 315762
Poruke: 248
*.adsl.eunet.rs.



+398 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika26.02.2014. u 10:36 - pre 124 meseci
Ne diskriminisu oni nikoga, letos izmedju juna i septembra su bile uzasne muljaze po svim tim granicnim mestima na K,ja sam tad htela predati i dobila sam jedno 10 ponuda od "sredjivaca" upravo da predam u Kistelek,Kiskunhalas itd... ovi iz Subotice su to saznali i prosledili do Budimpeste, sve odbijenice su vise manje u isto vreme potpisane,znaci odbijaju sve koji su im sumnjivi, i znam ljudi koji si i iz Vojvodine pa su opet odbijeni jer su predali u tom periodu u tim mestima. Budimo realni, ne moze te samo krivit Madjarsku a nas narod tolike prevare radi i sad kad madjari brane svoju drzavu od sprdnje na kraju oni ispadaju krivi. Znam da ima ljudi koji nisu placali i isli su sami a ne u grupama ali eto i oni su odbijni jer su cisto otisli u ta mesta. Letos si u Kistelek-iu mogao proci sa dve recenice na madjarskom, a eto sad su poostrili da onaj koji uci jezik godinu dana ne moze proci,znaci to su dobili dojavu iz Budimeste,ista stvar i za Kiskunhalas....
 
Odgovor na temu

veegun

Član broj: 315689
Poruke: 113
*.dynamic.sbb.rs.



+80 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika26.02.2014. u 11:51 - pre 124 meseci
Od ljudi koji su predali u Kišeleku i Kiškunhalasu po istom niskom kriterijumu letos, neki budu pozvani na zakletvu, neki dobiju poziv na proveru u Suboticu a neki dobiju odbijenicu. Sigurno postoji neki kriterijum a on nije znanje jezika.
 
Odgovor na temu

nedefinisan

Član broj: 319150
Poruke: 71
*.dynamic.sbb.rs.



+67 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika26.02.2014. u 12:22 - pre 124 meseci
Dosta ljudi je dobilo odbijenice u poslednja dva dana,uglavnom ko je predavao oko granice sa Srbijom i ko je isao u grupi sa nekim vodicem...cela prica se polako ali sigurno zatvara!
 
Odgovor na temu

dejanab92
subotica

Član broj: 315762
Poruke: 248
*.adsl.eunet.rs.



+398 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika26.02.2014. u 12:50 - pre 124 meseci
Nema potrebe za uvodjenjem panike, i u februaru su isli svi u mala sela predavati pa su kasnje svi dobili odbijenice pogotovo koji su predali u jednom malom selu na F, i prica se i dalje nastavila tako i sad,ovo samo pokazuju da se stvarno vise ne moze muljati. Prica se samo zatvara za one koji hoce muljati.
 
Odgovor na temu

joksla

Član broj: 292913
Poruke: 194
*.customer.telenor.rs.



+249 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika26.02.2014. u 13:13 - pre 124 meseci
Citat:
nedefinisan:
Dosta ljudi je dobilo odbijenice u poslednja dva dana,uglavnom ko je predavao oko granice sa Srbijom i ko je isao u grupi sa nekim vodicem...cela prica se polako ali sigurno zatvara!

Sta ti mislis da je nas deset ovde na forumu,neki realan pokazatelj stanja na terenu,ja sam predao u tom famoznom Kiskunhalasu,ocekujem ovih dana poziv na zakletvu i necu dozvoliti da me mracnjaci ubedace.Zasto bi verovao u sve sto se ovde pise ko uopste moze da zna kakvo je znanje jezika tih ljudi koji su dobili odbijenice,ko moze da zna sta je sluzbenica mogla da dopise jos na formularima.Mozda se podkrala neka greska u prevodima,ko to zna.Hocu samo da zakljucim,da mi ne mozemo na osnovu nas desetine izvoditi nekakve realne preseke stanja i govoriti prica je zavrsena.Na kraju zao mi je sto jos nisam ucio i predao u Subotici,a ako kojim slucajem i dobijem odbijenicu,pravac Szabadka,jer sad imam potrebno znanje za nju!Toliko od mene i necu se vise javljati dok ne budem imao konkretne informacije.
 
Odgovor na temu

nedefinisan

Član broj: 319150
Poruke: 71
*.dynamic.sbb.rs.



+67 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika26.02.2014. u 13:32 - pre 124 meseci
Ko nije muljao i nije isao preko nekog posrednika za njega nema zime...svi ostali koji su predavali preko nekog ili su isli u nekoj grupi neka se ne cude...ovo je samo cinjenicno stanje,nazalost ali je tako!
 
Odgovor na temu

yiya

Član broj: 315425
Poruke: 9
*.mbb.telenor.rs.



+8 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika26.02.2014. u 13:58 - pre 124 meseci
ja nisam isla preko nikakvog posrednika iz vojvodine sam i dobila sam odbijenicu.
jezik sam ucila u subotici dok sam studirala i posle jedno pola god pred predaju, tako da teorije su cista nagadjanja.

sad me zanima ako neko zna jel tacno da se zakonski ceka 6 meseci do sledeceg puta kad mozes predati opet?
 
Odgovor na temu

visko
finansijski analiticar
Banka
Beograd

Član broj: 321339
Poruke: 38



+19 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika26.02.2014. u 14:09 - pre 124 meseci
@Zole84 - U pravu si, predali su u Kis-u, a zakletva je bila u Segedinu.

Ako sam vec cuo neko iskustvo, red je da to ovde iznesem, mozda ce nekom biti od koristi.

Cinilo mi se da je sve ovo bilo vazno, jer sam procitao svasta o "gospodinu iz Subotice", koji te vodi tamo i ostavi te u nekom selu, a ti se posle "češkaj" (naravno, za sve to ti uzme lovu).
To, ocigledno, nije potpuna prica, jer se radi o agenciji koja pruza usluge, a ne o nekom tipu koji ti uzme lovu ispred neke kancelarije i dok si ti na razgovoru, on trci prema Subotici, kroz njive, vraca se ilegalno u Srbiju i tvrdi da te nikad nije video... Salaš u Malom Ritu...

Preneo sam samo tudju pricu, mozda zato zvuci pristrasno, a moje misljenje su samo poslednje dve recenice iz tog teksta.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Zole84
Stuttgart

Član broj: 316180
Poruke: 125
*.mbb.telenor.rs.



+238 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika26.02.2014. u 14:53 - pre 124 meseci
@joksla, slažem se sa tobom. Količina inf. koja se ovde plasira ne može biti pravi pokazatelj situacije. I što ti kažeš, niko ni za koga ne zna kako priča mađarski i kako je prošla predaja papira. I dalje mislim da najviše zavisi od "potpisa službenice" koja prima papire. Možda se ona lepo i nasmeši ali kasnije pri slanju ima završnu reč... Inače, iduće nedelje je zakletva u Morahalomu, čisto za orjentir onima koji čekaju.
Kad je Bog delio pamet mnogi nisu stali u red!
 
Odgovor na temu

joksla

Član broj: 292913
Poruke: 194
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+249 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika26.02.2014. u 17:48 - pre 124 meseci
Evo posto sam rekao da se javljam sa konkretnim informacijama,pre par sati sam video,a jutros mi je stigao mail sa pozivom na zakletvu!2014.03.04 Morahalom.Punih devet meseci.Dva dana mi je falilo pa da se porodim :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3915802 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.