Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3906138 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

agora11

Član broj: 306713
Poruke: 499



+803 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika20.02.2014. u 23:20 - pre 124 meseci
Aha evo ga

Porodicni zakon

Član 78

(3) Roditelj koji ne vrši roditeljsko pravo ima pravo i dužnost da izdržava dete, da sa detetom održava lične odnose i da o pitanjima koja bitno utiču na život deteta odlučuje zajednički i sporazumno sa roditeljem koji vrši roditeljsko pravo.

(4) Pitanjima koja bitno utiču na život deteta, u smislu ovog zakona, smatraju se naročito: obrazovanje deteta, preduzimanje većih medicinskih zahvata nad detetom, promena prebivališta deteta i raspolaganje imovinom deteta velike vrednosti.

Dakle i Srbija je definitivno u grupi zemalja gde nije zakonito odvodjenje deteta ni nakon razvoda (osim za lica lisena roditeljskog prava sto ti nisi).

Evo ti i stranica ministarstva pravde

http://www.mpravde.gov.rs/tekst/848/medjunarodna-otmica-dece.php

Svako lice, institucija ili organ koji tvrdi da je odvođenjem ili zadržavanjem deteta van granica teritorije Republike Srbije povređeno pravo na staranje ili pravo na viđanje (u daljem tekstu: podnosilac zahteva), može podneti zahtev Ministarstvu pravde i državne uprave Republike Srbije, koje je određeno kao Centralni izvršni organ za sprovođenje Konvencije.

Podnosilac zahteva mora dokazati:
1. Da je dete imalo redovno boravište u državi različitoj od one u koju je dete odvedeno.

2. da odvođenje deteta predstavlja povredu prava na staranje u državi iz koje je dete odvedeno. Pravo na staranje može postojati i po sili zakona, bez obzira da li postoji odluka suda ili drugog državnog organa kojom je regulisano pravo na staranje. Povredom prava na staranje, u smislu člana 75, 77 i 78 Porodičnog zakona Republike Srbije (preuzmi odredbe Porodičnog zakona) smatra se odvođenje ili zadržavanje deteta od strane jednog roditelja, bez saglasnosti drugog roditelja, bez obzira da li su oba roditelja zajednički ili samo jedan, vršili pravo na staranje. Ne smatra se povredom prava na staranje nedostatak saglasnosti roditelja ukoliko je roditelj potpuno lišen roditeljskog prava, ako je roditelj lišen prava da odlučuje o pitanjima koja bitno utiču na život deteta ili je roditelj lišen poslovne sposobnosti.

3. da je podnosilac zahteva faktički vršio odnosno pravo na staranje, odnosno pravo na viđanje nad detetom u trenutku odvođenja ili zadržavanja.

4. da dete nije navršilo 16. godinu života.

Za evropske drzave postoji i dodatna evropska konvencija.

I ne znam sto kazete coveku da posle j nema kajanja, pa ne vidim da se covek igde kaje tipa da kuka zbog alimentacije i sl. vec obrnuto. A i valjda ljudi koji su pisali ove zakone i medjunarodne konvencije znaju malo vise o toj temi pa samim tim i zasto su te propise napisali bas tako kako su ih napisali.

[Ovu poruku je menjao agora11 dana 21.02.2014. u 00:44 GMT+1]
 
Odgovor na temu

joksla

Član broj: 292913
Poruke: 194
*.customer.telenor.rs.



+249 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika21.02.2014. u 00:38 - pre 124 meseci
Agora,stvarno palac gore,za sve do sada na forumu!
 
Odgovor na temu

shok1973
Indjija

Član broj: 321522
Poruke: 3
178.79.54.*



+1 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika21.02.2014. u 06:46 - pre 124 meseci
Hvala svima,a posebno Agora11 na iscrpnom i znacajnom odgovoru.
Kao sto je i on rekao,ne bezim ja od odgovornosti niti od placanja alimentacije.
Ja samo zelim da sam u njegovom zivotu,da ucestvujem u njegovom odrastanju.
 
Odgovor na temu

agora11

Član broj: 306713
Poruke: 499



+803 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika21.02.2014. u 11:08 - pre 124 meseci
Citat:
član:prilicno sam siguran da iako to mozda nije legalno, da ce zena bez ikakvih problema bez tvoje saglasnosti moci da napusti zemlju sa detetom.


Ja sam mu i rekao da ce uspeti da ode iz zemlje. Ali nije u tome poenta, dete ce biti vraceno vrlo brzo, cim sazna gde su otisli, jer se tome daje apsolutni prioritet, da se dete vrati u predjasnje stanje.

Citat:
član:sto se tice interpolove poternice za takvo krivicno delo... stavicu samo jednog smajlja :)


Obrati paznju:
http://www.interpol.int/notice/search/missing

yellow notice se pravi izmedju ostalog od baze "database of missing and abducted children." Sve to pokriva i konvencija o gradjanskopravnim aspektima medjunarodne otmice dece. U svakom slucaju niko nije stvorio ceo taj sistem zato sto nema pojma sta radi nego zato sto je grupa strucnjaka procenila da je tako najbolje za decu a zatim su i redom sve razvijene drzave to ratifikovale.
 
Odgovor na temu

robertinjons

Član broj: 133287
Poruke: 37
*.dynamic.kdsinter.net.



+56 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika21.02.2014. u 21:41 - pre 124 meseci
Ako nekog zanima iskustvo iz Kiskunhalasa.
Zvao telefonom 04.02., zakazali mi 19.02. proslo sve bez problema. Zena skroz fina, nije me nista posebno cimala, uglavnom sve vezano za zahtev.
Opusten razgovor, verovatno zbog toga sto je vec iz prvih par recenica skontala da znam madjarski.
Rekla je da moze da potraje od 6-8 meseci dok dobijem odgovor. Nisam je samo razumeo, tj nisam obratio paznju, kad je rekla da ce biti ili ce mozda biti provere jezika preko telefona iz peste.
 
Odgovor na temu

joksla

Član broj: 292913
Poruke: 194
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+249 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika22.02.2014. u 09:46 - pre 124 meseci
Za robertinjons
Cestitam na uspesnoj predaji papira i reci mi samo gde si trazio zakletvu i da li ti je sluzbenica neko mesto preporucila?Ovo pitam iz razloga.jer je ovde bilo dosta polemike oko zakletve u Kiskunhalasu,pa posto je tvoje iskustvo najsvezije,nadam se da ces i tu informaciju podeliti sa ostalima.
 
Odgovor na temu

robertinjons

Član broj: 133287
Poruke: 37
*.mts.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika22.02.2014. u 10:06 - pre 124 meseci
nije mi nista sugerisala, cak naprotiv, samo mi je rekla da mogu u bilo kojem mestu gde ima maticar.
ne znam tacno kakva je bila drama po pitanju kiskunhalasa, nije mi se dalo da citam 300 strana :) , izabrao sam tompu jer tamo idem da pazarim, iako sam cini mi se na ovoj temi video da se spominje neki famozni viktor sto komplikuje zakletvu, ali nisam najbolje ispratio fabulu :)
 
Odgovor na temu

kako

Član broj: 321419
Poruke: 7
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika22.02.2014. u 11:44 - pre 124 meseci
I niko nece da oda,gde u Budipestu vodi Tomislav iz centra,cak ni na pp.
Pa ne mogu da verujem.a sigurno idu eto znam 1,marta jedna grupa,ali poznanik ne zna gde je ta adresa jer je samo cuo da idu,
Ajde bar na pp,pa nece nikom pasti glava.
 
Odgovor na temu

mardeljano524

Član broj: 321550
Poruke: 6
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika22.02.2014. u 13:08 - pre 124 meseci
Pozdrav svima. Cuo sam samo reci hvale za ovaj sajt i ovde ljude koji su prisutni,pa sam hteo da postavim pitanje. Moja verenica treba da uzme pasos i dr\avljanstvo madjarsko,pa planiramo da idemo u Svedsku.Da li ona tamo kad ode i yaposli se(to nam nije problem) moze da odvede i mene kao njenog muza.Koliko je to realno?Hvala unapred. :-)
 
Odgovor na temu

vit_018

Član broj: 165745
Poruke: 4
*.adsl.verat.net.



+15 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika22.02.2014. u 14:02 - pre 124 meseci
Koliko znam svako ko je u braku sa državljaninom EU, a ti ćeš to biti, ima pravo na boravišnu i radnu dozvolu. Stim što u roku od 3 meseci boravka u Švedskoj moraš naći posao, kako ne bi morao da se vratiš u Srbiju.
 
Odgovor na temu

flighter_022
L2 Applications Administrator
NS

Član broj: 18499
Poruke: 737
41.203.69.*

ICQ: 23089150


+232 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika22.02.2014. u 18:55 - pre 124 meseci
Nije direktno vezano za temu (madjarsko drzavljanstvo) ali jeste za to gde je tema skrenula:

Moja supruga je drzavljanka Nigerije (i tek od skoro i Srbije). Deci smo izvadili pasose cim su se rodili (ovoje u Srbiji). Igrom slucaja, a i zbog potrebe mog posla, uglavnom sam se ja vracao ovamo (u Nigeirju) prvi, a ona posle 2-3 meseca sa decom. naravno, fizicki sam bio prisutan prilikom podnosenja zahteva za pasos i kod izdavanja istog. Medjutim, ni jedan jedini put niko je nista na aerodromu nije pitao, a ona je tada izlazila sa nigerijskim pasosem, dok je sin izlazio sa nigerijskim a cerka sa srpskim pasosem. Imala je pri ruci njihove izvode iz maticne knjige rodjenih (jer je suprugino prezime drugacije od mog i prezimena dece, za sada) ali i to niko nije trazio (izvod).
 
Odgovor na temu

dejanab92
subotica

Član broj: 315762
Poruke: 248
*.adsl.eunet.rs.



+398 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika22.02.2014. u 20:48 - pre 124 meseci
Evo ovdje imate svakodnevne reci za madjarski jezik, ima 1158 reci podeljene u 21 lekciju, http://www.memrise.com/course/...vne-reci-iz-madjarskog-jezika/ , nadam se da ce nekome pomoci.
 
Odgovor na temu

maaar

Član broj: 283850
Poruke: 246



+390 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika23.02.2014. u 01:36 - pre 124 meseci
Novi Sad:

Kursevi mađarskog jezika na Filozofskom fakultetu

Centar za mađarski jezik Odseka za hungarologiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu organizuje kurseve mađarskog jezika kao stranog. Prijava zainteresovanih je u toku i traje do 28. februara 2014. godine. Sve potrebne informacije možete dobiti telefonom na broju: 48-53-878, putem imejl adrese Centra: [email protected], ili lično u sekretarijatu Odseka za hungarologiju (Filozofski fakultet, soba br. 125/2,5 ulica Dr Zorana Đinđića 2). U prijavi navesti ime, prezime, nivo kursa (A1 ili A2), telefon i imejl adresu. Nastava počinje 3. marta, odvijaće se dva puta nedeljno po dva časa, u večernjim terminima. Kurs traje 4 meseca.

http://www.ff.uns.ac.rs/vesti/...Kursevi_madjarskog_jezika.html
 
Odgovor na temu

makimak
novi sad

Član broj: 302040
Poruke: 34
*.dynamic.kdsinter.net.



+34 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika23.02.2014. u 11:17 - pre 124 meseci
Citat:
dejanab92:
Evo ovdje imate svakodnevne reci za madjarski jezik, ima 1158 reci podeljene u 21 lekciju, http://www.memrise.com/course/...vne-reci-iz-madjarskog-jezika/ , nadam se da ce nekome pomoci.


Hvala Dejana, odlican je sajt!
 
Odgovor na temu

Gospodin-BP
Ravnica

Član broj: 314449
Poruke: 86
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+52 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika23.02.2014. u 12:26 - pre 124 meseci
Citat:
dejanab92:
Evo ovdje imate svakodnevne reci za madjarski jezik, ima 1158 reci podeljene u 21 lekciju, http://www.memrise.com/course/...vne-reci-iz-madjarskog-jezika/ , nadam se da ce nekome pomoci.


I ajde, svi koji ucimo jezik, koliko ste znali od prilike od ovih reci? Koliko procenata?
 
Odgovor na temu

dejanab92
subotica

Član broj: 315762
Poruke: 248
*.adsl.eunet.rs.



+398 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika23.02.2014. u 13:23 - pre 124 meseci
Ja 80% , da sam bar ovo ranije nasla nebi se morala mucit da sama prikupljam reci. Ali verujem da puno znaci onima koji jos uce same osnove jer imaju sve na jednom mestu.
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
77.243.20.*



+595 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika23.02.2014. u 15:34 - pre 124 meseci
Kakve su info sta je bilo u Tompi 20.02.? Jel opet bilo torture sa slikama ili se nesto menjalo?
 
Odgovor na temu

joksla

Član broj: 292913
Poruke: 194
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+249 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika23.02.2014. u 20:06 - pre 124 meseci
Znam da je vec bilo i da se pisalo o tome,ali mi je stvarno mrsko da listam po forumu,ako neko zna do kad je poslednji rok za registraciju na izborima u Madjarskoj?Koliko se secam @agora11 je pisao o tome.
 
Odgovor na temu

joksla

Član broj: 292913
Poruke: 194
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+249 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika23.02.2014. u 20:08 - pre 124 meseci
Citat:
dejanab92:
Ja 80% , da sam bar ovo ranije nasla nebi se morala mucit da sama prikupljam reci. Ali verujem da puno znaci onima koji jos uce same osnove jer imaju sve na jednom mestu.

Odlicno je i za nas koji vec imamo neko znanje,da vidimo gde smo!
 
Odgovor na temu

zorbal
Kula

Član broj: 209305
Poruke: 29
*.ptt.rs.



+6 Profil

icon Re: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika24.02.2014. u 01:15 - pre 124 meseci
HVALA dejanab92 !!!
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Madjarski pasos - znanje madjarskog jezika

Strane: << < .. 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3906138 | Odgovora: 13727 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.