Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pomoc oko izbora antene

[es] :: Wireless :: Pomoc oko izbora antene

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 14806 | Odgovora: 83 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tox master
RS

Moderator
Član broj: 57200
Poruke: 2706
*.teol.net.



+122 Profil

icon Re: Pomoc oko izbora antene11.02.2011. u 23:32 - pre 160 meseci
Ako sa 3d cornerom nisi imao nikakvih signala onda definitivno nesto nije u redu sa samom antenom,konektorima,kablom... jer sam ih napravio nekoliko i sve rade na nekoliko kilometara sa odlicnim signalom.
Cak stavise sa 3d corenom sam pre par dana sam se konektovao na jedan ruter koji je udaljen oko 300m i nalazi se u kancelariji sa omni antenom i izmedju nas je jedna citava zgrada (doduse manja) i imao sam internet protok od 256kbit bez pucanja veze,ne znam koliko bi link mogao izvuci ali je bilo stabilno.

Kakav je bio taj kabal od 8m,koja oznaka posto na 8m kabla ima dosta gubitaka a jos ako je neki nekvalitetan...
Trebao si postaviti 3d corner sa pola metra kabla do rutera i sve to da stoji napolju,to bi ti dalo najbolje rezultate.

A kako omni 8db radi slabo se moze objasniti neipravnoscu same antene a i upitno je i tih 8db da li ih stvarno ima ili je samo zalepljena etiketa.
Mikrolokacija takodje moze da utice na ovu pojavu (istu antenu pomeris jako malo u prostoru a signal se drasticno promeni sto je uzrok uglavnom refleksija).

A i taj ruter na koji se kacis je pretpostavljam u zatvorenom pa imas bar jedan zid osim tog drveta koje pretpostavljam sada nema lisca a kada olista tek onda ces imati problem posto je drvo sa krosnjom skoro neprobojno za mikrotalase.

Ja bi ti savetovao da vratis tu 3d corner (bar na probu) spojis je kratkim kablom na ruter i pokusas ponovo,moralo bi da radi ako je sve ispravno sto se tice kabla i konektora i same antene.
 
Odgovor na temu

sax6

Član broj: 272096
Poruke: 321
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+36 Profil

icon Re: Pomoc oko izbora antene12.02.2011. u 00:03 - pre 160 meseci
Citat:
tox master: Ako sa 3d cornerom nisi imao nikakvih signala onda definitivno nesto nije u redu sa samom antenom,konektorima,kablom... jer sam ih napravio nekoliko i sve rade na nekoliko kilometara sa odlicnim signalom.
Cak stavise sa 3d corenom sam pre par dana sam se konektovao na jedan ruter koji je udaljen oko 300m i nalazi se u kancelariji sa omni antenom i izmedju nas je jedna citava zgrada (doduse manja) i imao sam internet protok od 256kbit bez pucanja veze,ne znam koliko bi link mogao izvuci ali je bilo stabilno.

Kakav je bio taj kabal od 8m,koja oznaka posto na 8m kabla ima dosta gubitaka a jos ako je neki nekvalitetan...
Trebao si postaviti 3d corner sa pola metra kabla do rutera i sve to da stoji napolju,to bi ti dalo najbolje rezultate.

A kako omni 8db radi slabo se moze objasniti neipravnoscu same antene a i upitno je i tih 8db da li ih stvarno ima ili je samo zalepljena etiketa.
Mikrolokacija takodje moze da utice na ovu pojavu (istu antenu pomeris jako malo u prostoru a signal se drasticno promeni sto je uzrok uglavnom refleksija).

A i taj ruter na koji se kacis je pretpostavljam u zatvorenom pa imas bar jedan zid osim tog drveta koje pretpostavljam sada nema lisca a kada olista tek onda ces imati problem posto je drvo sa krosnjom skoro neprobojno za mikrotalase.

Ja bi ti savetovao da vratis tu 3d corner (bar na probu) spojis je kratkim kablom na ruter i pokusas ponovo,moralo bi da radi ako je sve ispravno sto se tice kabla i konektora i same antene.


Jesam ja imao sa 3 D korner antenom signala, mozda 5-6 slabijih nego sam malom antenicom :D Znaci kada izbacim ruter sa antenicom napolje uhvatim oko 25 od 0-10 decibela, ima mozda 2 od 15-18, a 3 D korner gde god da je okrenem imalo je mozda 5 slabih bas...

Kako si uspeo to samo za taj ruter kada smeta zgrada da mi je znati... Kabal je bio obican antenski koaksijalni kabal... Nije mi trebalo uopste toliko kabla, ali tako je antena dosla i ja sam hteo da ga osecem, ali nemam pojma kako to posle da napravim ponovo tako da sam od toga odustao. A za omni od 8 meni je neko sa ovog foruma rekao da ona ima neki nisam siguran samo valjda vertikalni ili samo horizontalni ugao zracenja pa zato hvata manje nego mala, mislim da je tako rekao.
Da ruter je u zatvorenom i ima zid i moj kada je u kuci to su znaci moj prozor i tamo daj balkon + to drvo koje nije olistalo...
Evo uskoro ce i slike antene koju sam dobio, samo da okacim...
 
Odgovor na temu

sax6

Član broj: 272096
Poruke: 321
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+36 Profil

icon Re: Pomoc oko izbora antene12.02.2011. u 00:21 - pre 160 meseci
http://imagetwist.com/se1h19ie8ggb/Slika_2.jpg.html

http://imagetwist.com/qaup4ck8gapv/Slika_3.jpg.html

http://imagetwist.com/2qzykwrydw7o/Slika_4.jpg.html

http://imagetwist.com/yiuda340qunh/Slika_9.JPG.html

Izvinjavam se sto kacim na imagetwist, ali na imageshack gde obicno kacim izgleda iskljucili direct link sem ako nisi registrovan clan...

Nisi mi samo rekao ono sto sam pitao ima li da se uzme antena kao ova mala sto imam i da mi odradjuje posao kada je izbacim napolje, samo jaca, da li je to ova ?

http://winwin.rs/-tp-link-tl-a...-outdo.66.html?productId=21602
 
Odgovor na temu

tox master
RS

Moderator
Član broj: 57200
Poruke: 2706
*.teol.net.



+122 Profil

icon Re: Pomoc oko izbora antene12.02.2011. u 00:32 - pre 160 meseci
To bi bila prava omni antena i koja je sigurno bolja od te 8db sto imas mada mislim da ti to nece puno pomoci.
3d corner necu puno komentarisati iako nije bas po ps-u ali kod tebe je problem bio taj tv kabal koji ima prilicno velike gubitke i dosta signala se gubilo na tih 8m sa koliko si probao.
Probaj sa tom omni pa javi sta si uradio.
 
Odgovor na temu

mantas

Član broj: 257077
Poruke: 894



+38 Profil

icon Re: Pomoc oko izbora antene12.02.2011. u 04:23 - pre 160 meseci
bitno je da znas kod 3d korner antene:njen dijagram zracena je pod uglom od 45 stepeni u odnosu na sve tri reflektorske ravni i o tome moras jako povesti racuna prilikom montaze znaci kada je montiras ne sme da ima ugao od 90 stepeni u odnosu na stub,nosac nego 45 stepeni..
Long Live Rock 'n' Roll
 
Odgovor na temu

sax6

Član broj: 272096
Poruke: 321
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+36 Profil

icon Re: Pomoc oko izbora antene12.02.2011. u 04:32 - pre 160 meseci
Citat:
mantas: bitno je da znas kod 3d korner antene:njen dijagram zracena je pod uglom od 45 stepeni u odnosu na sve tri reflektorske ravni i o tome moras jako povesti racuna prilikom montaze znaci kada je montiras ne sme da ima ugao od 90 stepeni u odnosu na stub,nosac nego 45 stepeni..


Ja pa to, a ja sam stavljao onako samo kako sam stigao, i to mi je rekao taj covek sto je prodao, da je moram okaciti na vrh krova i nakriviti tacno mi je rakao kako....
 
Odgovor na temu

mantas

Član broj: 257077
Poruke: 894



+38 Profil

icon Re: Pomoc oko izbora antene12.02.2011. u 04:47 - pre 160 meseci
gde ces je staviti to ti znas, ali ugao antene u odnosu na nosac pri montazi je jako bitna stvar kada pricamo o 3d korner anteni...
Long Live Rock 'n' Roll
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Pomoc oko izbora antene12.02.2011. u 07:44 - pre 160 meseci
sax6, nisam zajedljiv, onda antena je humor, sastavljena je naopako i sasvim sigurno ne radi. Pitao sam ya link da vidim ko ju je pravio.

3d korner koju si kupio si pretpostavljam kupio na Limundu jer bas takve vec neko pvreme prodaje neki lik, koji više veze ima sa šusterajem nego sa antenama.

To povezivanej na ADSL ruter je problem samo po sebi, i kada ima uslovne optičke vidljivosti. Na njemu je antena mala isignal slab, taman za po sobi, a sve preko toga je velika lutrija.

Imam sličan slučaj: dve kuće, jedna pored druge, rastojanje oko 20 metara. U jednoj je ADSL a u drugoj dobar ap klijent. Veza je naopaka. Iako sam uspeo da izborom antene postignem dobar signal, veza i dalje ne valja zato što ima previše rasipanja, refleksija i interferenci. Mogu misliti kako to tek može da bude frustrirajuće za nekog ko nema iskustva, ima veće rastojanje i još dodatno nema optičku vidljivost.

Moraš razumeti, za wireless, optička vidljivost je sve. Ako to nemaš, onda možeš da očekuješ samo probleme. Da je rodiš ne možeš, ali možeš da izmestiš opremu negde gde je imaš, i to moraš uraditi na oba kraja linka. Wireless niej tehnologijakoja radi onako kako ti poželiš, nego moraš da je poznaješ i onda je upotrebiš tako da dobiješ to što želiš.

Na 100m, sa optičkom vodljivošću, i pristojnim uređajima (a za taj ADSL ruter, se ne može baš reći da je prsitojan) veza bi trebalo da radi čak i sa tim običnim malim antenicama.

Za te pare koje si dosad spiskao, mogao si lepo kupiti dva kvalitetna uređaja, namestiti ih gde valja i preko njih dobiti dobar link. Eto, sad ima u ponudi i onaj TP-Link koji je ugrađen u antenu od 15 dB a sve zajedno košta oko 5000 dinara. On je čak i mnogo bolji nego što ti treba.
 
Odgovor na temu

gigamg1
Novi Sad

Član broj: 221683
Poruke: 635
*.mynsn.net.



+270 Profil

icon Re: Pomoc oko izbora antene12.02.2011. u 13:08 - pre 160 meseci
a da nabavite obojica po biquad antene pa da se vijate signalom ali fabricke (bez tanjira)? one imaju sirok spektar prijema
wr543g ima athereos chip u sebi. u to sam 100%siguran jer ga posedujem
Samo polako i bez ikakve zurbe...
Resenje zavisi samo od perspektive gledanja na situaciju
 
Odgovor na temu

zivanicd
Dejan Zivanic
KLADOVONET ISP
Kladovo

Član broj: 137218
Poruke: 1129
*.CyberCity.KladovoNet.Com.

Sajt: www.kladovo.net


+139 Profil

icon Re: Pomoc oko izbora antene12.02.2011. u 14:14 - pre 160 meseci
Koj saban je okrenuo bikvad naopako na onom digijevom tanjiru...

SLazem se sa Tox-om i Supurovicem da je opticka vidljivost najveci problem...
Kada postoji opticka vidljivost i sasvim malo snage je dovoljno da se napravi dobar link...
Bez opticke vidljivosti mozes satelitski tanjir od 3 metra da vezes i na mikrotalasnu i nece da ti radi...

Moj predlog: uzmi low los kabl jedno 15m duzine na obe lokacije i podigni antene koliko mozes...


 
Odgovor na temu

sax6

Član broj: 272096
Poruke: 321
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+36 Profil

icon Re: Pomoc oko izbora antene12.02.2011. u 15:14 - pre 160 meseci
Citat:
Predrag Supurovic: sax6, nisam zajedljiv, onda antena je humor, sastavljena je naopako i sasvim sigurno ne radi. Pitao sam ya link da vidim ko ju je pravio.

3d korner koju si kupio si pretpostavljam kupio na Limundu jer bas takve vec neko pvreme prodaje neki lik, koji više veze ima sa šusterajem nego sa antenama.

To povezivanej na ADSL ruter je problem samo po sebi, i kada ima uslovne optičke vidljivosti. Na njemu je antena mala isignal slab, taman za po sobi, a sve preko toga je velika lutrija.

Imam sličan slučaj: dve kuće, jedna pored druge, rastojanje oko 20 metara. U jednoj je ADSL a u drugoj dobar ap klijent. Veza je naopaka. Iako sam uspeo da izborom antene postignem dobar signal, veza i dalje ne valja zato što ima previše rasipanja, refleksija i interferenci. Mogu misliti kako to tek može da bude frustrirajuće za nekog ko nema iskustva, ima veće rastojanje i još dodatno nema optičku vidljivost.

Moraš razumeti, za wireless, optička vidljivost je sve. Ako to nemaš, onda možeš da očekuješ samo probleme. Da je rodiš ne možeš, ali možeš da izmestiš opremu negde gde je imaš, i to moraš uraditi na oba kraja linka. Wireless niej tehnologijakoja radi onako kako ti poželiš, nego moraš da je poznaješ i onda je upotrebiš tako da dobiješ to što želiš.

Na 100m, sa optičkom vodljivošću, i pristojnim uređajima (a za taj ADSL ruter, se ne može baš reći da je prsitojan) veza bi trebalo da radi čak i sa tim običnim malim antenicama.

Za te pare koje si dosad spiskao, mogao si lepo kupiti dva kvalitetna uređaja, namestiti ih gde valja i preko njih dobiti dobar link. Eto, sad ima u ponudi i onaj TP-Link koji je ugrađen u antenu od 15 dB a sve zajedno košta oko 5000 dinara. On je čak i mnogo bolji nego što ti treba.


Za tu digi sam tek sada video :D Nisam ni obracao paznju, slucajno sam nasao slike i okacio ovde :D

Da kupio sam na Limundu od jedinog lika koji ih prodaje cena je 1000 dinara, bez kabla i konektora.
I hoces da kazes koliko vidim da ta antena nevalja sto on pravi, ja sam te tako razumeo ?

Neznam koji je taj Tp link, nije ni bitno....

Sutra idem kod lika kome sam prodao antenu, pa cu da je slikam kako je kod njega postavljena i da mi kazete kako tacno da se postavi, da vidim sta se kod njega desava...

Citat:
gigamg1: a da nabavite obojica po biquad antene pa da se vijate signalom ali fabricke (bez tanjira)? one imaju sirok spektar prijema
wr543g ima athereos chip u sebi. u to sam 100%siguran jer ga posedujem


Zato sto on odlazi na leto u Austriju i tamo ce najverovatnije da zivi, i neisplati mi se za takav kratak period sve to kupovati i montirati kada ce da propadne, a ovako samo ja kupim jednu antenu, ako neodgovara, preprodam je kao i ove dve ranije...

Ako ti tako kazes, ja ne znam :D

Citat:
zivanicd: Koj saban je okrenuo bikvad naopako na onom digijevom tanjiru...

SLazem se sa Tox-om i Supurovicem da je opticka vidljivost najveci problem...
Kada postoji opticka vidljivost i sasvim malo snage je dovoljno da se napravi dobar link...
Bez opticke vidljivosti mozes satelitski tanjir od 3 metra da vezes i na mikrotalasnu i nece da ti radi...

Moj predlog: uzmi low los kabl jedno 15m duzine na obe lokacije i podigni antene koliko mozes...


Nesto me zanima, posto je taj low los kabal, i da li se stvarno isplati po pitanju cena/kvalitet, onaj koaksijalni je 20 din / metar ?
 
Odgovor na temu

zivanicd
Dejan Zivanic
KLADOVONET ISP
Kladovo

Član broj: 137218
Poruke: 1129
*.CyberCity.KladovoNet.Com.

Sajt: www.kladovo.net


+139 Profil

icon Re: Pomoc oko izbora antene12.02.2011. u 16:02 - pre 160 meseci
Koliko ti je potrebno da podignes antene da bi dobio opticku vidljivost???

Imas firmu REINKJET iz Sabca (pogledaj po forumu) koja proizvodi antene.

Mi koristimo njihove 20dbi antene sa 15m koax kabla na 543 ruterima i to radi...

Cena antene je oko 30 evra otprilike.

Cena low los kabla nije mala... tj mnogo je skuplji nego obican coax...
Ne znam koja je cena ali mozes da pogledas kod Netiksa (www.netiks.rs): low los kablovi pa onaj LMR200.
 
Odgovor na temu

sax6

Član broj: 272096
Poruke: 321
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+36 Profil

icon Re: Pomoc oko izbora antene12.02.2011. u 16:35 - pre 160 meseci
Citat:
zivanicd: Koliko ti je potrebno da podignes antene da bi dobio opticku vidljivost???

Imas firmu REINKJET iz Sabca (pogledaj po forumu) koja proizvodi antene.

Mi koristimo njihove 20dbi antene sa 15m koax kabla na 543 ruterima i to radi...

Cena antene je oko 30 evra otprilike.

Cena low los kabla nije mala... tj mnogo je skuplji nego obican coax...
Ne znam koja je cena ali mozes da pogledas kod Netiksa (www.netiks.rs): low los kablovi pa onaj LMR200.



Pa ne znam zavisi gde je stavim, gde sam je predhodno stavljao ono kabla mi je bilo mnogo, mozda 5 m i da malo ostane...

Vidi ovo, ovo sam planirao da narucim :
http://www.limundo.com/kupovin...e/Grid-antena-wireless/2247420

Samo lik neodgovara pitao sam ga da li ide kabal uz nju juce neodgovara, ustvari uopste se nije logovao na limundo, da li da uzmem tu ?

Ili neku drugu, ima na limundu i kupindu raznih....
 
Odgovor na temu

gigamg1
Novi Sad

Član broj: 221683
Poruke: 635
*.mynsn.net.



+270 Profil

icon Re: Pomoc oko izbora antene12.02.2011. u 19:35 - pre 160 meseci
netiks
reinkjet
pannon wireless... biraj :D
mani se limunda jer kad kupis tu antenu, ti placas i postarinu pa se preracunaj jel se isplati dati te pare za polovnu antenu...
ali kako hoces...
Samo polako i bez ikakve zurbe...
Resenje zavisi samo od perspektive gledanja na situaciju
 
Odgovor na temu

mladenpotic
Mladen Potic
Beograd

Član broj: 91178
Poruke: 130
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Pomoc oko izbora antene12.02.2011. u 19:43 - pre 160 meseci
Neko rece na nekom forumu da Hyperlink grid 24db leci sidu...

Ja se potpuno slazem s tim i skoro sam potpuno siguran da ti ta antene resava problem.
Polovna se nalazi za 25-30e i uvek moze da se kasnije proda za isto toliko..
 
Odgovor na temu

zivanicd
Dejan Zivanic
KLADOVONET ISP
Kladovo

Član broj: 137218
Poruke: 1129
*.CyberCity.KladovoNet.Com.

Sajt: www.kladovo.net


+139 Profil

icon Re: Pomoc oko izbora antene12.02.2011. u 22:31 - pre 160 meseci
Pazi sta jos mozes:

543 ruter stavis u outdoor eletricnu razvodnu kutiju (imas u svakoj radnji koja radi elektro materijal), stavis kratak low los kabl i bikvad pravljenu antenu (ili bilo koju drugu antenu). Od kutije do kompa imas fore sigurno 50m obicnog mreznog kabla. Napravis POE da bi napajao ruter kroz taj isti mrezni kabl i sredjeno.

Sigurno ces u krugu od 50m od obe lokacije da nadjes mesto odakle imas opticku vidljivost. Mozda ces imati link i sa integrisanim antenicama.

Ako se odlucis za ovu kombinaciju, kupi ethernet cat5 kabl sildovani da mozes da ga uzemljis, da ne bi goreli lan portovi na grmljavini.

Poz
 
Odgovor na temu

sax6

Član broj: 272096
Poruke: 321
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+36 Profil

icon Re: Pomoc oko izbora antene12.02.2011. u 23:47 - pre 160 meseci
Citat:
gigamg1: netiks
reinkjet
pannon wireless... biraj :D
mani se limunda jer kad kupis tu antenu, ti placas i postarinu pa se preracunaj jel se isplati dati te pare za polovnu antenu...
ali kako hoces...


Znam da placam postarinu, nekupujem prvi put na limundu, odavno sam tamo...


Citat:
mladenpotic: Neko rece na nekom forumu da Hyperlink grid 24db leci sidu...

Ja se potpuno slazem s tim i skoro sam potpuno siguran da ti ta antene resava problem.
Polovna se nalazi za 25-30e i uvek moze da se kasnije proda za isto toliko..


Gde je naci, na limundu ima jedna, ali sa kompletnom opremom AP i ostalo 7500 ?


Citat:
zivanicd: Pazi sta jos mozes:

543 ruter stavis u outdoor eletricnu razvodnu kutiju (imas u svakoj radnji koja radi elektro materijal), stavis kratak low los kabl i bikvad pravljenu antenu (ili bilo koju drugu antenu). Od kutije do kompa imas fore sigurno 50m obicnog mreznog kabla. Napravis POE da bi napajao ruter kroz taj isti mrezni kabl i sredjeno.

Sigurno ces u krugu od 50m od obe lokacije da nadjes mesto odakle imas opticku vidljivost. Mozda ces imati link i sa integrisanim antenicama.

Ako se odlucis za ovu kombinaciju, kupi ethernet cat5 kabl sildovani da mozes da ga uzemljis, da ne bi goreli lan portovi na grmljavini.

Poz


Sve je to zeznuto, ustvari nije ko ume da napravi taj POE, pa da uzemljis kabal, nema nista od toga, slab sam sa tim...

Evo kako izgleda kada izbacim ruter napolje naravno sa malom fabrickom antenicom...

http://imagetwist.com/3ds7pvkezrvs/ruter.JPG.html


 
Odgovor na temu

sax6

Član broj: 272096
Poruke: 321
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+36 Profil

icon Re: Pomoc oko izbora antene14.02.2011. u 00:39 - pre 160 meseci
Evo i kako izgleda kod tog lika sto sam mu prodao antenu, primetio sam da je velika razlika kako se okrene antena, kada je okrenam na istok uhvati 55 signala, sli su vecinom slabi bas, kada je okrenem na zapad oko 45, pravo 30 mozda, a kada je pobodem ka zemlji ovo...

http://img52.imageshack.us/img52/3438/dsc00078li.jpg

Tako da antena odradjuje posao i onaj lik pravi lepo, samo sto kod mene slaba vajda :(

Resio sam sada uzeti ovu, pa sta bude bice...
Moze neko da mi samo kaze ovaj kabal sto je na njoj jeli to low los taj ili onaj obicni koaksijalni ?

http://www.limundo.com/kupovin...REink-Jet-Antena-20dbi/2260525
 
Odgovor na temu

tox master
RS

Moderator
Član broj: 57200
Poruke: 2706
*.teol.net.



+122 Profil

icon Re: Pomoc oko izbora antene14.02.2011. u 00:52 - pre 160 meseci
Najverovatnije je obicni posto pise 75 omski.
Low loss kabal je 50 omski,bar sto se tice wirelessa.
Pitaj coveka koja je oznaka kabla,mozda se zeznuo pa napisao 75 omski .
 
Odgovor na temu

sax6

Član broj: 272096
Poruke: 321
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+36 Profil

icon Re: Pomoc oko izbora antene14.02.2011. u 01:32 - pre 160 meseci
Pitao sam...

Jos jedna stvar kupujem i usb adapter...
Svi savetuju i hvale ovaj http://itsvet.com/proizvod/tp-...mp_comp_networkadapter/317/233 ...
Jel on ok da uzmem njega ?

EDIT : A evo dobio sam i brz odgovor...
Na kablu pise RG-6 ReinkJet
Dakle koji je kabal u pitanju ?
 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: Pomoc oko izbora antene

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 14806 | Odgovora: 83 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.