Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Dostupnost dosijea gradjana?

elitemadzone.org :: MadZone :: Dostupnost dosijea gradjana?

[ Pregleda: 9516 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-109-121-78-64.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Dostupnost dosijea gradjana?22.02.2011. u 14:30 - pre 159 meseci
naidjem na ovaj link i padne mi na pamet da se upitam da li je tako nesto moguce kod nas

pronasao sam da postoji zakon o slobodno pristupu informacijama od javnog znacaja
ali to nije to, jer licni dokumenti gradjana (ili njihovih predaka) nisu od javnog znacaja

upisem zatim u google "javno dostuni dosijei gradjana", i tu naidjem na vesti iz 3. sept. 2010. godine sa naslovom "uskoro dostupni tajni dosijei", i u nastavku pise "do kraja godine (2010.) bi trebao da bude usvojen zakon"
naravno, godina je prosla, vec 2 meseca je skoro proslo od kraja godine, ali ja taj zakon ne nalazim

da li neko zna u kojoj je fazi ovaj zakon? (ili ce biti kao i sa raznim drugim "do kraja godine" zakonima, otegnuto na jedno 5-10 godina?)
da li neko zna da li je moguce (da napomenem, bez "ruka ruku mije" fazona ;) ) dobiti dosijee (ako postoje) bia-e (i njenih prethodnica/ka), kao i "obicnih" policijskih dosijea gradjana i njihovih predaka?
 
Odgovor na temu

Wi-Fi

Član broj: 260194
Poruke: 195
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+208 Profil

icon Re: Dostupnost dosijea gradjana?22.02.2011. u 15:09 - pre 159 meseci
Policijski je moguce dobiti, a za BIA/DB/UDBA i sl. ne znam, mada verovatno isto. S tim da ce, ako postoji nesto "interesantno", to isto biti cenzurisano
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-109-121-78-64.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Dostupnost dosijea gradjana?22.02.2011. u 15:20 - pre 159 meseci
mozes reci nesto vise o tome?
kod koga? (nacelnika sup-a?)
koliko kosta?
koliko se ceka?
 
Odgovor na temu

Wi-Fi

Član broj: 260194
Poruke: 195
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+208 Profil

icon Re: Dostupnost dosijea gradjana?22.02.2011. u 15:52 - pre 159 meseci
Nemam pojma, negde u SUP-u sigurno, ortak je to radio preko advokata. Mislim da ne kosta nista, a dobio je informaciju odmah, tj. isti dan. Mada, ne vidim cemu to, u policijskom dosijeu se nalazi ono sto i sam znas, dakle prekrsajne, uslovne ili zatvorske presude i kazne...
 
Odgovor na temu

abitbp6

Član broj: 221384
Poruke: 216
*.ptt.rs.



+17 Profil

icon Re: Dostupnost dosijea gradjana?22.02.2011. u 19:38 - pre 159 meseci
Definicija informacije od javnog značaja je dosta široka, tako da možeš da tražiš skoro sve, od bilo koje institucije koja se finansira iz budžeta. Od BIA-e i policije možeš dobiti sve o sebi, osim operativnih podataka iz tekuće istrage o tebi, ako postoje. Za podatke o drugima nisam siguran, ipak tu ima podataka o ličnosti, koji su zaštićeni drugim zakonom.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-109-121-78-64.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Dostupnost dosijea gradjana?22.02.2011. u 23:16 - pre 159 meseci
@wi-fi, ja stvarno ne znam sta se nalazi u dosijeima, pa iz puke radoznalosti me ovo zanima
ako je u policijskima samo to sto si reka, nije nista "zanimljivo" (u kojim dokumentima onda drze podatke ako su vrsili neku prismotru?)

@abitbp6, aha, mislis da bi se preko istog tog zakona moglo izboksovati?
pa da, al zato sam napomenuo pretke (da dodam, po direktnoj pravoj), ne o "komsijinom dedi"

Citat:
da tražiš skoro sve

off: je l mozes traziti zavrsni racun budzeta (i posebno izvode za svako ministarstvo)?:D
 
Odgovor na temu

abitbp6

Član broj: 221384
Poruke: 216
*.ptt.rs.



+17 Profil

icon Re: Dostupnost dosijea gradjana?23.02.2011. u 21:20 - pre 159 meseci
Citat:
Horvat: aha, mislis da bi se preko istog tog zakona moglo izboksovati?

Ne znam šta da ti kažem... traži pa vidi da li će ti dati. Verovatno bi mogao da ih dobiješ...

Citat:
Horvat: off: je l mozes traziti zavrsni racun budzeta (i posebno izvode za svako ministarstvo)?:D

Možeš. S tim da mogu tražiti da platiš troškove izrade kopija. Ne znam da li se sećaš slučaja sa BIA-om, kada je neko tražio informaciju o tome koliko ljudi prisluškuju. BIA je odgovorila da zakonima koji uređuju njen rad nije propisano da takav dokument treba da postoji, i da Zakonom o pristupu informacija od javnog značaja nije propisano da po zahtevu za pristup informaciji od javnog značaja moraju da sačine novi dokument koji će sadržati traženu informaciju, tako da oni ne mogu da odgovore na zahtev, tj ne mogu da daju traženu informaciju. I ovo je sasvim u skladu sa zakonom. Dakle, kada tražiš nešto, moraš da znaš šta tačno tražiš, da te ne bi uradili na ovu foru.

Ja sam tražio od Državne lutrije Srbije informacije u vezi info poruka iz one prevare oko SMS licitacija. I pravo da ti kažem, iznenadio sam se kada sam ih dobio. Posle sam hteo da tražim izvorni kod programa koji je upravljao licitacijama, ali je diskusija na tu temu već splasnula, pa mi nije bilo interesantno.



Evo nekoliko članova...

Informacija od javnog značaja
Član 2.
Informacija od javnog značaja, u smislu ovog zakona, jeste informacija kojom raspolaže organ javne vlasti, nastala u radu ili u vezi sa radom organa javne vlasti, sadržana u određenom dokumentu, a odnosi se na sve ono o čemu javnost ima opravdan interes da zna.
Da bi se neka informacija smatrala informacijom od javnog značaja nije bitno da li je izvor informacije organ javne vlasti ili koje drugo lice, nije bitan nosač informacija (papir, traka, film, elektronski mediji i sl) na kome se nalazi dokument koji sadrži informaciju, datum nastanka informacije, način saznavanja informacije, niti su bitna druga slična svojstva informacije.

Organ javne vlasti
Član 3.
Organ javne vlasti (u daljem tekstu: organ vlasti) u smislu ovog zakona jeste:
1) državni organ, organ teritorijalne autonomije, organ lokalne samouprave, kao i organizacija kojoj je povereno vršenje javnih ovlašćenja (u daljem tekstu: državni organ);
2) pravno lice koje osniva ili finansira u celini, odnosno u pretežnom delu državni organ.

Zakonske pretpostavke o opravdanom interesu
Član 4.
Smatra se da opravdani interes javnosti da zna, iz člana 2. ovog zakona, postoji uvek kada se radi o informacijama kojima raspolaže organ vlasti koje se odnose na ugrožavanje, odnosno zaštitu zdravlja stanovništva i životne sredine, a ako se radi o drugim informacijama kojima raspolaže organ vlasti, smatra se da opravdani interes javnosti da zna, iz člana 2. ovog zakona postoji, osim ako organ vlasti dokaže suprotno.


Ceo zakon:
http://www.parlament.gov.rs/co...kta_detalji.asp?Id=171&t=Z

Dopune i izmene:
http://www.parlament.gov.rs/co...kta_detalji.asp?Id=397&t=Z
http://www.parlament.gov.rs/co...kta_detalji.asp?Id=715&t=Z
http://www.parlament.gov.rs/co...kta_detalji.asp?Id=916&t=Z
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-109-121-94-43.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Dostupnost dosijea gradjana?27.02.2011. u 14:31 - pre 159 meseci
hvala ti na odgovoru,izneo si zanimljive podatke

Citat:
Dakle, kada tražiš nešto, moraš da znaš šta tačno tražiš, da te ne bi uradili na ovu foru.

samo ovo je prilican problem, jer ja stvarno ne znam kako oni koje podatke zovu,niti koje imaju, a ni nemam nikog u policiji ni u bia-i :(
 
Odgovor na temu

Danilo Cvjeticanin
Danilo Cvjeticanin
Apatin-Beograd

Član broj: 9614
Poruke: 3517
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+37 Profil

icon Re: Dostupnost dosijea gradjana?28.02.2011. u 07:41 - pre 159 meseci
Mozes da angazujes neku od detektivskih agencija da ti izvuku dosije,oni to mogu naravno uz neku novcanu nadoknadu.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-109-121-94-43.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Dostupnost dosijea gradjana?28.02.2011. u 14:33 - pre 159 meseci
hvala ti na savetu,ali tako nesto ne bih radio

off:nego kad pomenu te det. agencije, mene zanima odakle njima pravo da prate osobe, da prisluskuju, da vade papire vezane za odredjene osobe? (tako neki spisak sam video kod jedne auto skole i privatne detektivske agencije (nije zjbancija,to pise) na tabli, i jos par stvari)
 
Odgovor na temu

Marko_R
Marko Ranđelović
Programer
Niš

Član broj: 3737
Poruke: 575



+4 Profil

icon Re: Dostupnost dosijea gradjana?28.02.2011. u 16:42 - pre 159 meseci
xe xe ja bih rekao da oni otvaraju te zastarele dosijee koji im vise ne trebaju, ali zato prave nove u nekoj novoj arhivi. a naravno niko ne zna za tu arhivu. u stvari razne arhive, zamaskirane drugim razlozima, recimo baza podataka u birou za zaposljavanje itd.
 
Odgovor na temu

Ivan M.

Član broj: 228342
Poruke: 7
*.ptt.rs.



Profil

icon Re: Dostupnost dosijea gradjana?09.03.2011. u 05:16 - pre 158 meseci
A da li policija ikada brise (unistava) dosijee o svojim gradjanima?

Konkretno, npr. podnesu krivicnu prijavu za neko delo (osim npr. ubistva, silovanja, razbojnistva)... sud osumnjicenog oslobodi, ili ga delimicno proglasi krivim i odredi neku opomenu, novcanu kaznicu... da li u tom slucaju policija posle nekog vremena brise (unistava) podatak da je protiv te osobe podnosena krivicna prijava, ili osobi to ceo zivot visi nad glavom, i svaki put cak i godinama kasnije prilikom rutinske provere preko motorole osoba dozivljava neprijatnosti? Da se razumemo, ne govorim o krivicnoj evidenciji (jer tu postoji period rehabilitacije, pa npr. i ubica posle 15 godina moze da vadi potvrdu da je neosudjivan), nego na evidenciju (dosije) o podnosenju krivicnih prijava?


Kad smo vec kod toga, zna li neko da li prilikom zaposljavanja u policiji problem moze da predstavlja taj dosije iz mladosti... dakle situacija u kojoj je policija podnela kriv. prijavu, a osumnjiceni nije kaznjen?
 
Odgovor na temu

Mali Soso

Član broj: 281220
*.ptt.rs.



+7 Profil

icon Re: Dostupnost dosijea gradjana?09.03.2011. u 11:27 - pre 158 meseci
Citat:
Ivan M.: Kad smo vec kod toga, zna li neko da li prilikom zaposljavanja u policiji problem moze da predstavlja taj dosije iz mladosti... dakle situacija u kojoj je policija podnela kriv. prijavu, a osumnjiceni nije kaznjen?


pa zavisi od ostalih okolnosti.
imas primer prethodnog ministra policije koji je u mladosti obijao trafike, tj. samoposluge ("jabuka"), pa je, eto, uspeo da dospe cak i do ministarskog mesta.

znaci, generalni odgovor na tvoje pitanje bi bio da je u demokratiji sve moguce, samo ako si snalazljiv, tj. uspesan.
 
Odgovor na temu

Wi-Fi

Član broj: 260194
Poruke: 195
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+208 Profil

icon Re: Dostupnost dosijea gradjana?09.03.2011. u 17:54 - pre 158 meseci
^^ Ne, "update"-uju se dosijei, dakle ako je presuda oslobadjajuca - to se unosi, pa nema problema pri "rutinskim proverama". A ti sto proveravaju ionako dobijaju samo obavestenja o ispravnosti podataka, eventualnim poternicama i sl, nista detaljno

Sto se tice zaposlenja - kao i svuda, bitna je veza, ne dosije.
 
Odgovor na temu

spooky007

Član broj: 288838
Poruke: 1
*.31.24.217.adsl2.beograd.com.



Profil

icon Re: Dostupnost dosijea gradjana?03.06.2013. u 15:51 - pre 131 meseci
Zdravo, vidim da ste raspravljali o Zakonu o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja... Znate li da prema tom zakonu građani imaju pravo da od državnih organa traže sve informacije koje mogu biti u interesu javnosti da zna?

Ukoliko ste koristili ovo pravo i u svojstvu građanina slali zahteve za pristup informacijama od javnog značaja, pozivamo vas da popunite upitnik:

http://www.surveymonkey.com/s/S9RR2TR

Popunjavanjem upitnika imaćete priliku da ocenite rad državnih institucija.

Upitnik je namenjen svima koji su u svojstvu građanina, odnosno u privatne svrhe slali zahteve i deo je projekta “Slobodan pristup informacijama : teorija i praksa” koji su pokrenuli Beogradski centar za bezbednosnu politiku (BCBP) i Centar za istraživačko novinarstvo u Srbiji (CINS). Cilj projekta je analiza Zakona o slobodnom pristupu informacija od javnog značaja i njemu srodnih zakona, ali i uočavanje nedostataka i dobre prakse u primeni zakona, radi izrade odgovarajućih preporuka za učinkovitiju primenu i poštovanje zakona.

Pomozite nam u analizi sprovođenja zakona tako što ćete oceniti rad institucija ili obavestiti svoje prijatelje o projektu.

Više informacija na društvenim mrežama:

https://www.facebook.com/page

https://twitter.com/javne_info
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Dostupnost dosijea gradjana?03.06.2013. u 19:52 - pre 131 meseci
Kad pogledas datum prethodnog posta,pre oko 2 i nesto godine,saznao bi da je Sabic reizabran na mesto,
Poverenik za informacije od javnog znacaja i zastitu podataka licnosti.
Posalji zahtev i odgovorice ti.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Dostupnost dosijea gradjana?

[ Pregleda: 9516 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.