Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Moguće uvođenje "poreza na nezdravu ishranu"

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Moguće uvođenje "poreza na nezdravu ishranu"

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 27994 | Odgovora: 145 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Moguće uvođenje "poreza na nezdravu ishranu"15.07.2011. u 20:49 - pre 155 meseci
^^
Eto ti post iznad, a da je jeftinije u restoranu nego da kuva - to je ludilo, sorry.

Koja je razlika izmedju krompira koji ti neko prodaje za 1€ ili vise?!
Kilo krompira nije jedna porcija, btw.
 
Odgovor na temu

deerbeer
Beograd

Član broj: 174418
Poruke: 1189
*.mbb.telenor.rs.



+395 Profil

icon Re: Moguće uvođenje "poreza na nezdravu ishranu"15.07.2011. u 20:58 - pre 155 meseci
Isace , zasto se junk-food ujedno zove i fast-food ?
Zato sto vecina raje rmba po ceo dan i nadje malko vremena da ubaci nesto iz burger-kinga u kljun .

Viva lollapalooza
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Moguće uvođenje "poreza na nezdravu ishranu"15.07.2011. u 20:58 - pre 155 meseci
Citat:
deerbeer
@Ivan Dimkovic
Vidi , ne sporim ja postojanje izbora najrazilicitijih kuhinja u USA .
Samo taj izbor u praksi izgleda malo drugacije jer sam bas pre par dana pricao sa ortakom koji je tamo vec nekoliko godina .

On i zena su zaposleni .
U pocetku se hranio junk food-om izgledao je kao mecka deformisana i nedugo zatim se kljukao pilulama,
Kad je shvatio kuda to ide posle je presao na malo "kvalitetnije namirnice" a junk food je zastupljen 10% .

Rezultat toga je : Nema ustede nikakve ode plata . Ja mu kazem : Ok zdravlje nema cenu i to je dobro sta bi ti hteo .
Eee al kad bi hteo stambeni kredit da bi imao svoj stan onda jedno veliko "PRC" daj tamo one hamburgere .

Tako da "praksa" tamo pokazuje dzabe ti izbor ako nemas gde da zivis . Ustvari ga nemas. Al dobro America je "The land of oportunity " .

A kad pogledam i probam ostale medjunarodne kuhinje i hrana kojom se raja hrani -
recimo da je kineska klopa (teletina , piletina sa raznovrsnim povrcem) daleko zdravija od burger kingova i mc-donaldsa
i ne fiksaju je kojekakvim s.ranjima opasnim po zdravlje tako da onda nije toliki problem je jesti ako nemas para za nesto bolje .


Amerika jeste "land of opportunity". Da nije, ne bi se cekalo 9+ godina na zelenu kartu za vecinu kategorija.

Fora je da ljudi kao sto si ti prave pogresna poredjenja pa se onda pokusava praviti nekakav sarkazam.

Tvoj ortak bi se hranio bolje u Srbiji ako bi ziveo u stanu sa roditeljima, ili ako ga je dobio u nasledstvo. Sa tim bi mu mozda ostajalo vise love od plate da se hrani dobro... Ili to, ili da ima opciju da mu neko u familiji ne radi i kuva.

Ako nije, i ako bi morao da placa SVOJ stan od nule - sto znaci da bi morao da radi 40+ sati nedeljno (citaj: bar 50), prilicno sam siguran da su sanse da bi ziveo gore, i hranio se losije zato sto bi i u Srbiji morao da jede identicnu hranu sa slicnim primanjima (relativnim).

Postoje male sanse da to nije tako, ali te sanse su rezervisane za vrlo mali deo stanovnistva (ne racunam politicare i "povezane", one koji su dobili na lutriji neke silne pare - vec neki mali broj visokih strucnjaka koji su i u Srbiji jako dobro placeni). Mada opet, ako spada u visoko placene strucnjake, i u USA bi mu ostajalo sasvim dovoljno love i za kucu na kredit i dobru hranu.

Prema tome... kada poredimo "apples to apples" slika je sasvim drugacija.

Osim ako ne mislis da je zdranje hamburgera i pica sa kioska u Srbiji bolja opcija od KFC-a ili BK-a u USA.

Ili su hamburegeri i pice u Srbiji magicno drugaciji? Pravili ih jednorozi sa ljubavlju :-)

Citat:

Isace , zasto se junk-food ujedno zove i fast-food ?
Zato sto vecina raje rmba po ceo dan i nadje malko vremena da ubaci nesto iz burger-kinga u kljun .


Tvoj ortak je postao debeo ne zato sto je fast-food "junk", vec zato sto je u sebe unosio vise kalorija nego sto potrosi. I u fast-food restoranima se mozes hraniti tako da ne premasujes svoje potrebe - treba samo stati a ne zdrati najvecu porciju, i stalno pri sebi imati kojekakve cipseve, cokolade, zasecerena pica i sl...

Da li mu je kriv McDonald's za to? Tesko. Ocigledno ne moze da se kontrolise ako je postao debeo, pa bi bio isto tako debeo samo da ima dovoljno love i za "zdravu hranu", zato sto bi i nju unosio preko svojih potreba...

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Moguće uvođenje "poreza na nezdravu ishranu"15.07.2011. u 21:02 - pre 155 meseci
Citat:
deerbeer: Isace , zasto se junk-food ujedno zove i fast-food ?
Zato sto vecina raje rmba po ceo dan i nadje malko vremena da ubaci nesto iz burger-kinga u kljun .


Na kojoj planeti ti zivis, sorry?

Ima pauzu za rucak, neka kuva kad dodje sa posla za sutra i nosi.
Neka namesti sendvic i ponese. Kupi kilo jabuka uz sendvic za cenu jednog burgera i imace po jednu uz svaki obrok skoro cele nedelje.
Ne, on se vratio Mc Donald's-u.
To su price za malu decu.

Ako neko ima kredit za vratom, poslednje sto mu treba je da bude idiot.
A ovo oko radnika koji rmbaju ceo dan po Amerikama - nemoj molim te.
Vecina velikih firmi ima svoje jeftine kantine, a ako nema - imaju pauzu za rucak, pa mogu primeniti racionalni model koji sam naveo.
 
Odgovor na temu

deerbeer
Beograd

Član broj: 174418
Poruke: 1189
*.mbb.telenor.rs.



+395 Profil

icon Re: Moguće uvođenje "poreza na nezdravu ishranu"15.07.2011. u 21:11 - pre 155 meseci
Jbt, gde sam ja ovde pominjao srbiju nije mi jasno i otkud ti sad to kao neki argument .
Ti si sad u nekom tripu da sam anti americki raspolozen i da sad ispaljujem neke svoje frustracije.
Citat:
Isak666: Na kojoj planeti ti zivis, sorry?

Ima pauzu za rucak, neka kuva kad dodje sa posla za sutra i nosi.
Neka namesti sendvic i ponese.

Alo?! Kuc kuc.
Ako neko ima kredit za vratom, poslednje sto mu treba je da bude idiot.
A ovo oko radnika koji rmbaju ceo dan po Amerikama - nemoj molim te.
Vecina velikih firmi ima svoje jeftine kantine, a ako nema - imaju pauzu za rucak, pa mogu primeniti racionalni model koji sam naveo.

Covece rekao mi je da kupovina kvalitetnijih namirnica (od povrca , mesa, ribe zacina sta god) kosta i to ne malo vise nego dosta vise
i to bez preterivanja . Bilo sta sto nije fast food je skuplje i utice na budzet . Restorane da i ne spominjem .
Ako neces genetski modifikovan paradajz i soju i sargarepu platices je debelo skuplje.
Sta je sad tu toliko nejasno da bi potrosio toliko diskusije oko proste stvari .

Viva lollapalooza
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Moguće uvođenje "poreza na nezdravu ishranu"15.07.2011. u 21:21 - pre 155 meseci
Citat:
deerbeer
Jbt, gde sam ja ovde pominjao srbiju nije mi jasno i otkud ti sad to kao neki argument .
Ti si sad u nekom tripu da sam anti americki raspolozen i da sad ispaljujem neke svoje frustracije.


Pa kazes kako je Amerika "land of opportunity" u prici koja implicira da i nije bas tako. Zvuci kao sarkazam.

A posto zvuci kao sarkazam, red je da malo pogledamo na cemu se taj sarkazam zasniva. Srbija je tu samo kao primer kako cela stvar nema veze sa USA.

Poeta price - Amerika jeste "land of opportunity" i vrlo verovatno tvoj ortak sa istim uslovima ne bi ziveo bolje na vecini zemaljske kugle. Tako da je cela prica bez puno smisla - gle cuda, svet koji mora da radi i ima primanja koja tek pokrivaju zivotne potrebe moraju da biraju prioritete i cesto da zrtvuju stvari... sledeca vest je da je papa katolik.

To sto on mora da bira izmedju kredita za kucu i skuplje hrane nema veze sa "land of opportunity" vec sa njegovim socio-ekonomskim statusom. To sto je on u USA ne menja magicno tu cinjenicu.

Citat:

Ako neces genetski modifikovan paradajz i soju i sargarepu platices je debelo skuplje.
Sta je sad tu toliko nejasno da bi potrosio toliko diskusije oko proste stvari .


Mozes slobodno da jedes genetski modifikovan paradajz i da sasvim zadovoljis ideje "zdrave ishrane" posto tom paradajzu nista ne 'fali sto se nutricionistiskih stvari tice. Tvoj organizam nema nikakvu korist od DNK-a tog paradajza niti ce biti u stanju da "prepozna" razliku izmedju DNK-a jednog i DNK-a drugog, pa je potenciranje GM price off-topic.

Problem je sasvim druge prirode - procesirana i brza hrana imaju vise kalorija na manjoj "kolicini" i to kosta mnogo manje, ne sprema se vec se odmah dobija - pa to onda utice da mnogi ljudi jedu vise nego sto im treba.

Opet, za to nije odgovorna ta hrana, vec ljudsko ponasanje.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Moguće uvođenje "poreza na nezdravu ishranu"15.07.2011. u 21:25 - pre 155 meseci
@deerbeer
Pa to jednostavno nije istina.

Hrana nije jedino bio ili GM.
Niti je toliko skup kilogram povrca da se ne isplati kuvati, nego je jeftinije ici u McDonalds.

U DE je hrana jos skuplja nego u SAD i imam dvoje dece i nosim hranu uglavnom na posao koju sam spremio kuci.
Hej, za jedan Big Mek i pomfrit mogu kupiti manji dzak krompira i sta ne jos uz to, pa kuvati.
Pa pre cu da kupim malo svinjskog mesa i sam napraviti neke fasire sa dodatim hlebom ili slicno, jer je to jeftinije :))

Jednostavno, ni teoretski ne moze biti istina sto tvoj prijatelj navodi da je jeftinije da jede u Mc-u, nego da kuva.
Niti moze biti zdravije, sve da jede GM hranu.

 
Odgovor na temu

deerbeer
Beograd

Član broj: 174418
Poruke: 1189
*.mbb.telenor.rs.



+395 Profil

icon Re: Moguće uvođenje "poreza na nezdravu ishranu"15.07.2011. u 21:35 - pre 155 meseci
Citat:

Pa kazes kako je Amerika "land of opportunity" u prici koja implicira da i nije bas tako. Zvuci kao sarkazam.

E pa pogresio si .Kako sam rekao tako sam i mislio ;)
Amerika ima neke svoje veoma dobre strane a neke jako lose.A za posao i biznis je ipak raj na zemlji.
Jednostavno nije nista crno-belo .

Citat:

Jednostavno, ni teoretski ne moze biti istina sto tvoj prijatelj navodi da je jeftinije da jede u Mc-u, nego da kuva.
Niti moze biti zdravije, sve da jede GM hranu.

Ok. A tvoj argument protiv kao i uvek je "lozi te ortak" ili te je to neko slagao .
Znam coveka 20 i vise godina bio je sportista i znam ga veoma dobro.
Usput najvise verujem svojim ocima :Znam kakav je izgledao pre a kako posle prestanka zdranja junk-fooda.
A covek kaze da sada ima manje para u novcaniku a pritom ne jede u restoranu .

Ako ti sad iz Nemacke znas bolje od njega onda nek bude tako .


Viva lollapalooza
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Moguće uvođenje "poreza na nezdravu ishranu"15.07.2011. u 21:43 - pre 155 meseci
Tvoj ortak je jedini koji zivi u SAD :)
Btw moji argumenti su cene, kuvanje i zdrava logika.
Prve dve stvari se daju proveriti i obraditi prostom matematikom prilicno lako.

Ako ti, kao covek koji je jednom u zivotu skuvao nesto, verujes da je jeftinije da jedes u restoranu, nego sam da spremis sebi rucak - onda nema poente da raspravljamo dalje.



 
Odgovor na temu

Ovaj

Član broj: 286010
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10 Profil

icon Re: Moguće uvođenje "poreza na nezdravu ishranu"15.07.2011. u 22:01 - pre 155 meseci
Odlican film o industriji hrane ...




2/6 http://www.youtube.com/watch?v=fjTwQNm_uAk&feature=related

3/6 http://www.youtube.com/watch?v=Zh3HKFEoiMU&feature=related

4/6 http://www.youtube.com/watch?v=OMZNEhu1jHs&feature=related

5/6 http://www.youtube.com/watch?v=gP5ynTPCSUY&feature=related

6/6 http://www.youtube.com/watch?v=cYiRoWhWC-k&feature=related



[Ovu poruku je menjao Ovaj dana 15.07.2011. u 23:12 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Emil Ranc
Hannover, DE

Član broj: 20995
Poruke: 1150
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+294 Profil

icon Re: Moguće uvođenje "poreza na nezdravu ishranu"15.07.2011. u 23:51 - pre 155 meseci
Jedna veoma interesantna studija o tome kako konzumacija određene vrste hrane utiče na promenu telesne mase. Istraživanje su vršili naučnici sa Harvarda, a ono obuhvata preko 120.000 ispitanika i njihove navike tokom više od 20 godina. Interesantni rezultati, vredi pročitati.
http://goo.gl/7Hwm1
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Moguće uvođenje "poreza na nezdravu ishranu"16.07.2011. u 07:23 - pre 155 meseci
Citat:
Ako ti, kao covek koji je jednom u zivotu skuvao nesto, verujes da je jeftinije da jedes u restoranu,
nego sam da spremis sebi rucak - onda nema poente da raspravljamo dalje.


Ima mnogo racunica na koje izgleda uopste ne pomisljas.

Prva i najosnovnija - koliko realno vredi tvoje vreme ?

Tacnije - isplati li ti se da se na dnevnoj bazi zezas oko sporeta. Ako cenu rucka zaradis za manje vremena nego
sto ti treba da taj rucak spremis, ocito je da ces lepo otici u restoran, biti posluzen, izabrati jelo po svom trenutnom
cefu, platiti i lagano otici, ne osvrnuvsi se na prljave sudove posle toga.

Druga racunica - koliko ti treba vremena da sebi izaranziras recimo neki 'fresh choice' - gomilu svezeg voca i
povrca. Da odes, nadjes sve to u radnji, doneses, operes, iseckas, zacinis, serviras.....za samo jedan obrok se
to definitivno ne isplati. Ako sve to izaranziras u vecim kolicinama, onda ili silujes sebe da to moras da sve
pojedes, i to u vrlo skorom roku, jer svezina povrca odlazi brzo. Daleko ti se vise isplati da lepo odes u neki
'fresh choice/all you can eat' restoran i za jedva nesto vecu cenu zakonski minimalne satnice (8.50 USD) lepo
napunis tanjir svezim vocem/povrcem po svom nahodjenju.

Okreni, obrni....u zemlji u kojoj je hrana generalno vrlo dostupna, gde postoji kultura cestih izlazaka u restorane
(ne obavezno skupe), masa ljudi nalazi laku i opravdanu racunicu u tome da sprema hranu samo po neki put
nedeljno, mahom nesto sto ili nema na menu-ju (razne lokalne kuhinje), ili kao vid rekreacije (da se malo misli
sklone od svakodnevne profesionalne rutine).

Porodice koje imaju privilegiju da je u kuci sa decom stalno ili keva ili baba (ili obadve), naravno, obicno kuvaju
znatno cesce. One druge u kojima oba roditelja rade, daleko cesce rese problem na drugi nacin (sto uopste, ali
uopste ne mora da znaci da je losiji nacin).


[Ovu poruku je menjao milanche dana 16.07.2011. u 08:48 GMT+1]
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Moguće uvođenje "poreza na nezdravu ishranu"16.07.2011. u 07:47 - pre 155 meseci
@deerbeer

Citat:
Covece rekao mi je da kupovina kvalitetnijih namirnica (od povrca , mesa, ribe zacina sta god) kosta i to ne malo vise nego dosta vise
i to bez preterivanja . Bilo sta sto nije fast food je skuplje i utice na budzet . Restorane da i ne spominjem .
Ako neces genetski modifikovan paradajz i soju i sargarepu platices je debelo skuplje.
Sta je sad tu toliko nejasno da bi potrosio toliko diskusije oko proste stvari .


Ne mogu da lako povezem ono sto znam iz iskustva sa time sto tvoj ortak (ili ti) pricate.

Kvalitetnija, organic hrana definitivno kosta vise. Da li je to nesto sto 'utice na budzet' - taj deo price mi je prilicno
neverovatan.

Bar u Kaliforniji odavno postoji institucija 'farmer's market-a' - u svakom manjem gradicu ima po neki trg na kojem
u odredjenom terminu u nedelji individualni proizvodjaci iz okoline iznesu svoje proizvode, voce, povrce, med, peciva,
ali i mesne (kobasice, sunke) i mlecne proizvode (sireve). Cene su vrlo, vrlo normalne, a proizvodi vrlo cesto nadprosecnog
kvaliteta.

Naravno, ko je snob (ili kad je neka zurba) moze da se zaleti i u Whole Foods i slicna mesta koji bas jesu skupi.

Citat:
Restorane da i ne spominjem


Tek o ovome ne znam sta da kazem.

Ako ti je ortak neki graduate student, sa vrlo skromnim primanjima i ogranicenim izborom poslova, onda OK - ni ja
svojevremeno u toj situaciji nisam ulazio u restoran osim kroz ulaz za osoblje.

Onog momenta kad mozes da radis bilo kakav normalno placen posao (dovoljan za prevailing wage H1B vizu, recimo),
restoran ne da je dostupan, nego od kolicine izbora nekad prosto boli mozak, dodje ti da zamolis nekoga da ti da ideju
gde da ides. Naravno, to sve vazi za vece, metropolitan oblasti (NYC, Chicago, Boston, Miami, New Orleans, LA, SF,
Portland, Seattle i po jos neko rafinirano mestasce), naravno da nece vaziti za neku red neck vukojebinu.

Cene - u vreme rucka za nekih 10-11 USD (minimalac koju NKV radna snaga zaradi za sat je 8.5 ili 8.75 USD, nisam siguran)
mozes apsolutno da biras gde ces i sta da jedes - od burgera, paste, sendvica, preko orijentalnih kuhinja (libanske/mediteranske,
avganistanske, iranske, indijske, mongolske, kineske, tajlandske, korejanske, japanske (sushi,...), meksicke (burritos, tacos,...),
seafood (cajun shrimp, ...), peruanske, tradicionalnih evropskih kuhinja (nemacke, italijanske, francuske, grcke).

Stvarno - nema sta nema i nema sta je obicnom Ziki nedostupno. Svaki crv moze bar jednom nedeljno da izvede porodicu
u restoran na rucak.

Prosto mi dodje da lepo odem i slikam menu-e i cene, i kako to sve izgleda na tanjiru (zapravo, neke slike vec i imam, samo
me mrzi da ih trazim po arhivi).
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
212-200-65-125.3gnet.mts.telekom.rs.



+165 Profil

icon Re: Moguće uvođenje "poreza na nezdravu ishranu"16.07.2011. u 10:29 - pre 155 meseci
milanche, i dorucak i rucak i veceru (i mozda ponekad neki medjuobrok) uzimas u restoranima?

a koliko ti kosta vreme da putujes po sat vremena na posao i jos toliko nazad?
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Moguće uvođenje "poreza na nezdravu ishranu"16.07.2011. u 12:48 - pre 155 meseci
Citat:
milanche: Ima mnogo racunica na koje izgleda uopste ne pomisljas.

Prva i najosnovnija - koliko realno vredi tvoje vreme ?

Tacnije - isplati li ti se da se na dnevnoj bazi zezas oko sporeta. Ako cenu rucka zaradis za manje vremena nego
sto ti treba da taj rucak spremis, ocito je da ces lepo otici u restoran, biti posluzen, izabrati jelo po svom trenutnom
cefu, platiti i lagano otici, ne osvrnuvsi se na prljave sudove posle toga.



Milanche, na sve sam to mislio.

Samo, ne zaboravi da se ovde radi o tipu koji zbog kredita nije u mogucnosti da sam kuva jer mu je to skuplje od restorana (sto nema veze sa istinom) i da takav covek ni nema mogucnost da razmislja o ovoj opciji koju navodis, pa sa te pozicije sam i pisao sve.

Ako hoce Deerbeeer, mogu mu proslediti za ortaka sajtove sa receptima za jedan euro ;)

Mislim, taj tip je vec za Leslijeve metode, ako je to sve istina, jer generalno - cela ova prica oko brze hrane, tipa koji nema para da kuva, Amerikanaca koji jadni rade ceo dan i jedva stignu do Burger Kinga, razlikama u ceni "kvalitetnog krompira" mi je hipernategnuta.
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Moguće uvođenje "poreza na nezdravu ishranu"16.07.2011. u 16:48 - pre 155 meseci
@Horvat

Ne znam od kakve vrednosti za konkretnu temu je moja licna prica. Pokusacu da ti dam neke opstije koordinate:

Citat:
a koliko ti kosta vreme da putujes po sat vremena na posao i jos toliko nazad?


Izbor rastojanja od kuce do posla je zadatost viseg reda. Primera radi, muz i zena negde kupe kucu,
dodju deca, podju u skolu, a onda, recimo, muz iz nekog razloga mora da promeni posao, i desi se da
je za tu njegovu konkretan profesionalni profil lokacija najblizeg posla znatno dalja.

Sta ce da rade u tom slucaju ?

Deca idu u skolu gde idu, zeni je posao i dalje blizu, par blokova dalje, moze i peske.

Resenje - muz mora da komutira daleko. Primera radi, trenutno u jednoj od firmi sa kojima saradjujem
imam dvoje ljudi kojima treba 2.5 sata da kolima dodju do posla. Naravno, dolaze dva puta nedeljno,
a ostalim danima rade od kuce, preko VPN-a.

Dakle, ako si hteo da kazes da je pametnije preseliti se blize poslu pa kuvati kod kuce - pa jeste, samo
u dobrom broju slucajeva je to slabo moguce.


Citat:
Horvat: milanche, i dorucak i rucak i veceru (i mozda ponekad neki medjuobrok)
uzimas u restoranima?


Sve zavisi od svega i svacega.

Prvo, pattern mog radnog dana je promenljiva kategorija, varira u toku nedelje, nekad moram da odgovorim
na iznenadne zahteve klijenata, nekad sam blizu mnostva dobrih izbora za hranu, nekad firma u kojoj boravim
pruza zaposlenima apsolutno sve od hrane besplatno, pocevsi od jagoda, malina, kupina, banana, jabuka ujutru
'na izvol'te', preko dobro nutriciono dizajniranog rucka, do kafa, cajeva, vocnih jogurta, mleka, string chees-ova
u friziderima, mnostva cerelija, itd.

Medjuobrok (neki kikiriki, badem, keks,...) uvek moze da se regulise iz vending masine za dolar ili manje.

Ne samo ja, nego i mnostvo mojih kolega svih doba nemamo apsolutno nikakvu ogradu da se odlucimo da li cemo
jesti kod kuce ili u restoranu. Ako treba da usput nesto obavim (telefoniram, skockam neki mail, na papiru izmozgam
neki dizajn), masu puta mi dodje daleko svrsishodnije da se uopste ne bavim spremanjem obroka. Nema prilike
i mesta na kojem necu naci bar troje-cetvoro ljudi koji hoce da izadju negde na rucak, tj. koji nisu poneli svoj rucak
od kuce.

Takodje, ponekad sa nekog od dobrih mesta uvece uzmem i donesem kuci neko dobro jelo, i time malo ukucane odmorim
od spremanja vecere.

Ako radim od kuce (sto se takodje desava), naravno da cu da nesto spremim. Inace sam tip koji voli da kuva,
zanimam se dosta za hranu, i uopste dolazim iz porodice koja se nije hranila po restoranima. Duznost mi je, doduse
preuzeta odavno. Deca kod kuce, naravno, jedu skoro iskljucivo hranu spremljenu kod kuce.

Sta hocu da kazem ? Razlika u dostupnosti i kvalitetu hrane spremljene kod kuce i hrane iz restorana je odprilike
tu negde, i odluka da se hranis po restoranima uopste nema isti prizvuk kao kod nas.


 
Odgovor na temu

konislav

Član broj: 52073
Poruke: 520
46.217.43.*



+228 Profil

icon Re: Moguće uvođenje "poreza na nezdravu ishranu"17.07.2011. u 01:37 - pre 155 meseci
Nisam odusevljen Amerikom, ali po pitanju hrane, usluge u restoranima, posebno higijenom u restoranima i odnosom placeno-dobiveno ne mogu nista da prigovorim.
Ima nekolio problema koji se pojavljuju u ovoj diskusiji u vezi ishrane u Americi, a to su:

- jedan deo diskutanata pise nesto sto je cuo ili nacuo, a nije video i okusio.
- mesaju se pojmovi "restoran", nas pojam za restoran i tipovi restorana koji postoje u Americi se mnogo razlikuje
- nije tacno da u Americi nema zdrave i kvalitetne hrane, mozda je zdrava hrana malo skuplja, ali je mala verovatnoca da nezdravu hranu placas skupo, sto je slucaj kod nas.
- raznolikost ponude na tom trzistu i raznolikost ponude na nasem trzistu su neuporedive
- mislim, ne mogu da tvrdim, da je kontrola kvaliteta i ispravnosti namernica daleko stroza i ozbiljnija u Americi nego kod nas.

Sta sam ja primetio kod Americke hrane:
- generalno vole sladju hranu
- jedu manje hleba od nas
- krompir je dosta zastupljen
- prave bolje pice (pizza) od nasih picerija, cak mi je Americka pica (u Americi) bolja od Italijanske pice (u Italiji)
- CNN ih za*ebo da mogu jesti koliko hoce, ali ako piju dijetalnu Koka Kolu, da se nece udebljati. Tako da se cesto moze videti kako neko nosi dva-tri sendvica na po tri sprata svaki i uzima dijetalnu koka kolu.
- tesko je pronaci tecan jogurt (koliko sam video tamo je jogurt u cvrstom stanju)
- tesko je pronaci mineralnu-gaziranu vodu, tipa Knjaz Milos, Heba, Jamnica i ako je pronadjete dosta je skuplja od obicne vode. Govorim za tipicne Americke trzne centre, ne za specijalizirane Srpske ili Balkanske prodavnice.
Club Sandwich koji ce te dobiti u Americi je daleko bolji od Club Sandwich-a koji ce te dobiti u ostatku sveta, probao sam Club Sandwich u mozda 20 hotela u Evropi i Aziji , Americki je bez premca.



 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Moguće uvođenje "poreza na nezdravu ishranu"17.07.2011. u 09:10 - pre 155 meseci
Citat:
konislav: Nisam odusevljen Amerikom, ali po pitanju hrane, usluge u restoranima, posebno higijenom u restoranima i odnosom placeno-dobiveno ne mogu nista da prigovorim.
Ima nekolio problema koji se pojavljuju u ovoj diskusiji u vezi ishrane u Americi, a to su:

- jedan deo diskutanata pise nesto sto je cuo ili nacuo, a nije video i okusio.
- mesaju se pojmovi "restoran", nas pojam za restoran i tipovi restorana koji postoje u Americi se mnogo razlikuje
- nije tacno da u Americi nema zdrave i kvalitetne hrane, mozda je zdrava hrana malo skuplja, ali je mala verovatnoca da nezdravu hranu placas skupo, sto je slucaj kod nas.
- raznolikost ponude na tom trzistu i raznolikost ponude na nasem trzistu su neuporedive
- mislim, ne mogu da tvrdim, da je kontrola kvaliteta i ispravnosti namernica daleko stroza i ozbiljnija u Americi nego kod nas.


Sve vrlo tacno.

Citat:

Sta sam ja primetio kod Americke hrane:
- generalno vole sladju hranu
- jedu manje hleba od nas
- krompir je dosta zastupljen
- prave bolje pice (pizza) od nasih picerija, cak mi je Americka pica (u Americi) bolja od Italijanske pice (u Italiji)
- CNN ih za*ebo da mogu jesti koliko hoce, ali ako piju dijetalnu Koka Kolu, da se nece udebljati. Tako da se cesto moze videti kako neko nosi dva-tri sendvica na po tri sprata svaki i uzima dijetalnu koka kolu.
- tesko je pronaci tecan jogurt (koliko sam video tamo je jogurt u cvrstom stanju)
- tesko je pronaci mineralnu-gaziranu vodu, tipa Knjaz Milos, Heba, Jamnica i ako je pronadjete dosta je skuplja od obicne vode. Govorim za tipicne Americke trzne centre, ne za specijalizirane Srpske ili Balkanske prodavnice.
Club Sandwich koji ce te dobiti u Americi je daleko bolji od Club Sandwich-a koji ce te dobiti u ostatku sveta, probao sam Club Sandwich u mozda 20 hotela u Evropi i Aziji , Americki je bez premca.


Gotovo u svoj industrijski proizvedenoj hrani postoji corn syrup koji je kalorijska bomba.
Kolaci i sladoledi su znatno intenzivnijih ukusa nego nasi, sladji, i naravno, prave tezi atak na sistem za varenje.

Hleb - da, gotovo ga svi jedu manje nego mi, mada u masi restorana tipa evro-azijskog domena (evropa + iran)
ne propustaju da donesu uvek prvo hleb i buter.

Krompir - sve zavisi. U kuhinjama blizeg i dalekog istoka (sa bitnim izuzetkom filipinskih i malezijskih restorana) gotovo
da ga i nema, dominira pirinac kao prilog. Cak ga nesto ne pamtim ni kod meksikanaca, a vec recimo peruanska kuhinja
ga ima. Ameri imaju i onaj svoj sladak krompir (tzv. yam) koji je nezaobilazna stavka trpeze za Thanksgiving praznike.

Pizza - stvarno ih ima za svaciji ukus, u svim varijantama i tehnologijama. Pizza + soda je tipicno posluzenje na javnim
predavanjima, korporacijskim zurkicama, itd.

To za Diet Coke je ziva istina - ne jednom vidjeno upravo to - da natrpaju posluzavnik kalorijskim bombama, ali strogo
paze da ne uzmu obicnu Coca-Colu.

Jogurt - postoji malo cudnovata upotreba termina. Nase kiselo mleko u cvrstom stanju zovu 'yogurt'. Tecan jogurt se
(siguran sam) u Kaliforniji bez problema moze naci vec preko 15 godina pod nazivom 'kefir'. Taj tecni jogurt je nesto
viskozniji nego nas jogurt, a po ukusu je vrlo slican. Prilicno je daleko od onoga sto mi zovemo imenom kefir, za sta je
recept stigao sa Kavkaza negde sedamdesetih.

Mineralna voda - slicno kao i sa jogurtom, u Kaliforniji se vec 15-tak godina bez problema po raznim radnjama nalazi
San Pelegrino, jos nekoliko italijanskih marki gazirane mineralne vode.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.222.170.0



+6455 Profil

icon Re: Moguće uvođenje "poreza na nezdravu ishranu"17.07.2011. u 09:21 - pre 155 meseci
Citat:
konislav
- jedu manje hleba od nas
- krompir je dosta zastupljen

Svaki istorijski bogatiji narod jede manje hleba od sirotinjskih zemalja...

Citat:
konislav
- prave bolje pice (pizza) od nasih picerija, cak mi je Americka pica (u Americi) bolja od Italijanske pice (u Italiji)

Najbolja pica koju sam jeo u životu je sa benzinske pumpe u sred nedođije u Missouriju :)

Citat:
konislav
- CNN ih za*ebo da mogu jesti koliko hoce, ali ako piju dijetalnu Koka Kolu, da se nece udebljati. Tako da se cesto moze videti kako neko nosi dva-tri sendvica na po tri sprata svaki i uzima dijetalnu koka kolu.

Diet Coke ti je notoran među debelim crnjkinjama :) Retko da ćeš videti debelu crnjkinju, a da ne pazi na svoje zdravlje time što pije diet coke :)

Citat:
konislav
- tesko je pronaci mineralnu-gaziranu vodu, tipa Knjaz Milos, Heba, Jamnica i ako je pronadjete dosta je skuplja od obicne vode. Govorim za tipicne Americke trzne centre, ne za specijalizirane Srpske ili Balkanske prodavnice.

Sigurno da je teško pronaći i Uzbekistansku vodu u tipičnom američkom tržnom centru, ali neke svetske brandove tipa San Pellegrino, Perrier ćeš naći bukvalno u svakoj radnji..
 
Odgovor na temu

konislav

Član broj: 52073
Poruke: 520
77.29.100.*



+228 Profil

icon Re: Moguće uvođenje "poreza na nezdravu ishranu"17.07.2011. u 10:23 - pre 155 meseci
Citat:
ventura: Sigurno da je teško pronaći i Uzbekistansku vodu u tipičnom američkom tržnom centru, ali neke svetske brandove tipa San Pellegrino, Perrier ćeš naći bukvalno u svakoj radnji..


Da pojasnim. Nisam mislio na Knjaz Milos vodu, mislio sam na mineralno-gaziranu vodu Americke proizvodnje. Steko sam utisak da niko tamo ne proizvodi mineralnu-gaziranu vodu i da nemaju naviku da je konzumiraju. Normalno je da ima svetski poznatih voda (koje si nabrojao), ali to nisu Americke vode, vec Francuske ili Italijanske.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Moguće uvođenje "poreza na nezdravu ishranu"

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 27994 | Odgovora: 145 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.