Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Isplativost kupovine stana (kuće)

[es] :: Ekonomija :: Isplativost kupovine stana (kuće)
(Zaključana tema (lock), by Nebojsa Milanovic)
Strane: << < .. 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 301406 | Odgovora: 1485 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: Isplativost kupovine stana (kuće)31.05.2013. u 19:13 - pre 132 meseci
Citat:
ventura:
@Marko Maljkovic:
Kakav antitalenat za ekonomiju...

Ne radi se o antitalentu za ekonomiju, vec i za forumasenje... :D Da je samo procitao temu od pocetka... ;)
- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
0

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9517
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10256 Profil

icon Re: Isplativost kupovine stana (kuće)31.05.2013. u 19:26 - pre 132 meseci
Citat:
žutokljunac: Drugari samo da vam javim da mi je gotov stan u Stepi i da sam baš zadovoljan stanom.
Čestitamo ! Uzdravlje uživao u svom stanu !
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
0

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Isplativost kupovine stana (kuće)31.05.2013. u 19:46 - pre 132 meseci
Citat:
žutokljunac: Drugari samo da vam javim da mi je gotov stan u Stepi i da sam baš zadovoljan stanom.

Koji si helikopter kupio? :)
 
+2

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Isplativost kupovine stana (kuće)31.05.2013. u 20:08 - pre 132 meseci
Citat:
mmix:
Jos jedan ne-odrzavac stanova u najavi :) Gledaj i da uzmes stan na prvom spratu da ne moras da placas lift i zajednicku struju :)


Kako ce to da uradi? Pa sve to dolazi kroz Infostan, skupstina stanara to prijavljuje broj clanova, moze on da se slika dalje :D
 
0

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Isplativost kupovine stana (kuće)31.05.2013. u 20:09 - pre 132 meseci
Citat:
Java Beograd:
Citat:
žutokljunac: Drugari samo da vam javim da mi je gotov stan u Stepi i da sam baš zadovoljan stanom.
Čestitamo ! Uzdravlje uživao u svom stanu !

Pridruzujem se cestitkama, nesto najzad korisno u temi da se procita :)
 
0

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
*.dynamic.sbb.rs.



+471 Profil

icon Re: Isplativost kupovine stana (kuće)31.05.2013. u 20:16 - pre 132 meseci
Hvala drugari na čestitkama.

Ventura nisam te razumeo. Inače sam mnogima pokazao link na temi o poljoprivredi. I to ljudima koji imaju novca a ne znaju gde da investiraju. Čak sam i sam jedno vreme razmišljao da kupim zemlju i krenem sa tim.
 
0

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Isplativost kupovine stana (kuće)31.05.2013. u 20:59 - pre 132 meseci
Citat:
žutokljunac:
Ventura nisam te razumeo.

Malo (crnog) humora :)

Biće interesantno videti kako izgleda prvi radni dan kada 13300 stanovnika krenu na posao sa 4700 automobila :)

Preko trošarine, zaboraviti
Kumodraškom na autokomandu, zaboraviti
Kroz Braće Jerković na Dušanovački most, zaboraviti
Preko Medakovića na Plavi Most... Koliko vremena će trebati da se probije automobilom do plavog mosta u špicu? Ja tipujem na minimum 30-45 minuta.
 
0

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Isplativost kupovine stana (kuće)31.05.2013. u 21:05 - pre 132 meseci
kolko treba, trebace. Nemoj da malerises coveka. Zutokljunac cestitam i neka je sa srecom.
 
+1

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
*.dynamic.sbb.rs.



+471 Profil

icon Re: Isplativost kupovine stana (kuće)31.05.2013. u 21:06 - pre 132 meseci
A na to si mislio. Da, to si u pravu. Verovatno će biti krkljanac. Ali, nekako verujem da će u narednim godinama uraditi nešto. Bar se nadam.
 
0

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Isplativost kupovine stana (kuće)31.05.2013. u 21:14 - pre 132 meseci
Po urbanističkom planu Kumodraška treba da izlazi na autoput kod dušanovačkog mosta, gde treba da se napravi kompletno nova petlja..




Ali kad se pogleda koliko tu kuća ima da se ruši da Kumodraška dođe do autoputa, i koliko treba da se ruši za petlju.. Jasno je da nema ništa od toga..
 
0

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
*.dynamic.sbb.rs.



+471 Profil

icon Re: Isplativost kupovine stana (kuće)01.06.2013. u 17:37 - pre 132 meseci
Neće se desiti da 13 300 ljudi krene odjednom na posao zbog toga što je skoro polovina ljudi već uselila i živi tamo. Bilo je 6 parcela. Tako je naselje podeljeno, na 6 delova. Mnogo parcela je već bilo gotovo i ljudi su živeli još na leto prošle godine. Dakle pre godinu dana. Kada sam ja kupio stan, neke zgrade su već bile gotove, a moja još nije bila ni u temelju.

Tako da verujem da si u pravu, biće krkljanac, ali nadam se da neće baš toliki jer, kao što sam napisao, tamo već dosta ljudi živi.
Druga stvar, što ako se taj saobraćajni problem ne reši, to nije dobro ni za ostala naselja: Medaković, Jerković, Konjarnik, Voždovac... jer opterećuje sve okolo, a ne samo Stepu. Tako da se nadam, da će hteli, ne hteli, morati nešto da urade.

Ima tu stvari koje nisam pisao, a nisu mi se svidele. Naprimer, šta su uradili. Ja sam svoj stan isplatio u celosti a da stan nije ni počeo da se gradi. Zgrada nije bila ni u temeljima. Rok za završetak je bio nevembar mesec prošle godine. Zgrada je savršena krajem maja ove godine, dakle posle šest i po meseci zakašnjenja. GDS je čak i putem medija rekao da će nadoknaditi kašnjenja, i to tako što će obračuavati 4€ / m2.
Ja sam kupio stan od 49, 14 kvm. Tako da bi mi trebali platiti 6,5 meseci puta 200 evra mesečno. To naravno nisu uradili, jer su prvo ubacili neki potreban rok za izvođenje radova na infrastrukturi. Pa kada je i taj rok prošao, onda su dodali još 30 dana jer imaju problem sa Elektrodistribucijom. Pa su posle toga opet dadali neke dane na neznamnijašta.
Uglavnom, ljudi su se žestoko bunili, jer većina ljudi nije platila stan u kešu, već su to ljudi koji u Beogradu žive kao podstanari, a stanove su uzeli na kredit od 30 godina. Dakle, platili su neko sitno učešće, a ono resto na kredit. Ti ljudi su skoro 7 meseci morali da plaćaju i rente stanodavcima, i rate kredita.
Ja se nikada ništa nisam bunio, niti sam ih ikada zvao da smetam, ali ostali su im se popeli na kičmu i osećam da su ih zvali svaki dan.
Ni tu nije kraj priče. Sad skoro su me pozvali, i rekli gospodine stan je gotov, trebamo da izvršimo primopredaju ključeva, ali stan je veći za 0,46 m2, tako da trebate da izvršite uplatu od 67 000 dinara. Ako ne izvršite uplatu, ne možemo da vam damo ključeve. Ja odem razmenim 600 evra i uplatim.
E tu sam već malo ppzdeo jer mi je fora baš pilićarska. Prvo sam razmišljao, pa dobro bre čoveče što si se uopšte vratio ovde da živiš, jer verujem da su svima povećali terasu za 20 cm, i pošto terasa ulazi u punu cenu, tj. plaća se kao cena punoh kvadrata ( 1290 € / m2 ), oni su na jednostavan način uzeli od svakoga po 600 evra. Mada nisu od svakoga, jer su izbacili neku listu pošto su svi stanovi veći od onih koji su bili prvobitno projektovani. Nešto neznatno veći tipa 0,2 kvm, pa eto moj 0,46.
Ja se opet ništa nisam bunio. Jer jednostavno znam da je kupovina stana partija sexa gde je kupac jbna strana. I to je tako, hteo ja ili ne, pa onda bolje da se ne nerviram i čuvam živce.

Ali dobro, na kraju, stanovi su stvarno ok kvaliteta i vrlo sam zadovoljan. Čak mi se i pločice i sanitarije sviđaju, a već sam pripremio da stavim nove italijanske, ali za divno čudo, sve mi se sviđa.



[Ovu poruku je menjao žutokljunac dana 01.06.2013. u 18:57 GMT+1]
 
0

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Isplativost kupovine stana (kuće)01.06.2013. u 17:59 - pre 132 meseci
U naselju Stepa Stepanović stanove sigurno ne kupuju penzioneri već mahom mladi (radno sposobni) ljudi sa porodicama, što znači da će maltene svih 13 hiljada ljudi da krene na posao/u školu istovremeno, i da se vraća sa posla/škole istovremeno.

Javni prevoz u tom delu grada je smejurija, a automobilom je moguće do grada doći faktički samo preko plavog mosta (ostali pravci su bili uvek zakrčeni i bez tog novog naselja).

U principu sve je stvar ukusa, ali tamo cena kvadrata nije toliko niža (ako je uopšte niža) od ostatka grada, da bi bio voljan da podnesem tu saobraćajnu izolovanost kao stanar.

Jedini način da se taj deo grada reši saobraćajno je da se Kumodraška produži do autoputa kao što GUP predviđa, ali cenim da u praksi to nema šanse da se desi, pa nastala bi revolucija u gradu da krenu da ruše na stotine (verovatno bespravno sagrađenih) kuća, uz automatski pad gradske vlasti, a to je vruć krompir koga niko neće da se uhvati.
 
0

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
*.dynamic.sbb.rs.



+471 Profil

icon Re: Isplativost kupovine stana (kuće)01.06.2013. u 18:16 - pre 132 meseci
U trenutku kada je to sve počelo, stanovi u Stepi jesu bila dosta jeftiniji. Ipak, nije bilo moguće kupiti kvadrat normalnog stana, pa još i novog za nekih 1200 evra po kvadratu ( koji evro više, jer se povrat poreza vrši samo do 40 kvm ).

Ja sam pre kupovine ovog stana, hteo da kupim stan od 39 kvma na Vračaru u nekoj kao delux novogradnji. Tu mi je drug kupio veliki duplex stan, pa sam hteo da budemo u istoj zgradi. Tu su stanovi bili jako skupi, a zgrada brat-bratu nije nešto. Stanovi su stvarno skockani iznutra, vrhunske kuhinja ( u Stepi sam kupuješ kuhinju što je dodatnih oko 3000 evra ), kupatila sa stvarno odličnom keramikom i sanitarijama, ali sa druge strane cena oko 1900 evra po kvadratu, i ono što me odbilo, hodnici u zgradi super uski, kao da ulaziš u katakombe, jer je privatnik na svemu štedeo. Druga stvar je što to nije planski rađeno, kao na primer gore, a to se sve vidi. Pa na Vračaru nigde mesta za parking.

" Drug " mi reče, onako sav srećan, u pa zeznuo si se, sad na Vračaru imaš novogradnju za 1450 evra. Raspitao sam se i nije baš tako. Preko puta ove zgrade gde sam hteo da kupim taj stančić, naravno nikla je sada još jedna zgrada, i cena je 1650 + PDV. Dakle opet izađe oko 1750 evra, a to je razlika jer je mene stan izašao oko 60k, a taj stan bi bio oko 90k.
Možda to nekome nije velika razlika, ali to samo nije velika razlika ovima što kinte prebijene nemaju pa razmišljaju o kupovini sa tuđim parama.
 
0

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Isplativost kupovine stana (kuće)01.06.2013. u 18:30 - pre 132 meseci
Nasao si da se prepires sa venturom; on gleda samo oglase bez da proveri sta je tacno u njima uopste, pa nalazi 100m2 da iznajmi za 100e i kvadrat u centru da kupi za 1000e lux novogradnje ili 500e odlican stan, extra gradnja iz 60-ih i sl.

6 meseci preko roka za stanove je milina. Ako ne racunas na barem toliko sam si sebe presao. To se mora ukalkulisati.



Inace, imas ti na "Vracaru" novogradnju za 1450EUR... plus PDV plus je to Vracar na Zvezdari ili Sumatovackoj :)
 
+1

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
*.dynamic.sbb.rs.



+471 Profil

icon Re: Isplativost kupovine stana (kuće)01.06.2013. u 18:41 - pre 132 meseci
Znam šta on hoće i zato i forsira ovu priču da stan ne sme biti skuplji od 800€/m2.

Zato sam mu i naveo one primere za London, New York, Dubai, itd. Iz prostog razloga što je ta cene kvadrata podložna tržišnim mahinacijama, dok cena rentiranja tog istog stana ne zavisi od toga, već prati standard jedne zemlje.
Nigde na svetu ne postoji ta korelacija na koju se on poziva. I u Americi, Engleskoj, Emiratima, u najbogatijim zemljama, ta cena ne prati odnos uloženo / dobijeno. To kako on želi da predstavi retko gde funcioniše.
Pa u Skoplju je kvadrat običnog stan bez problema 1200 € /m2.
 
0

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Isplativost kupovine stana (kuće)01.06.2013. u 19:26 - pre 132 meseci
Mnogo komplikujete. Ja samo kažem da ne bi kupio stan po toj ceni za koji moram da čekam i da se nadam da će grad u narednih 20 godina rešiti ozbiljan saobraćajni problem koji postoji.

Kad kupite plac za kuću, sigurno ne plaćate isto onaj do koga vodi asfaltni put i koji je u blizini veće saobraćajnice (gradski prevoz i sl) i onaj do koga vam treba tri dana jahanja i koji nema asfaltni put. Tako gledam i na ove stanove u S. Stepanović.
 
0

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Isplativost kupovine stana (kuće)01.06.2013. u 21:39 - pre 132 meseci
Citat:
žutokljunac:
Znam šta on hoće i zato i forsira ovu priču da stan ne sme biti skuplji od 800€/m2.

Aj podeli onda sa nama, jer jedino sto imam utisak da on hoce je da teoretise na forumu i ignorise praksu, posto se nista drugo ne uklapa :)
 
+1

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
*.dynamic.sbb.rs.



+471 Profil

icon Re: Isplativost kupovine stana (kuće)02.06.2013. u 14:27 - pre 132 meseci
On na stan gleda kao na investiciju. Njemu stan nije socijalna kategorija kao za 95% ljudi u Srbiji. I to je skroz ok. On na to gleda sasvim zdravo, i pošto ima novac ( ili lako može da podigne kredit, nebitno ) čeka da cene stanova što više padnu. Pošto je jako inteligentan i bavi se ozbiljnim poslovima, verovatno se druži sa jako bogatim ljudima, na izvoru je informacija i uvek zna šta se dešava u privredi. To mu omogućava da ima uvid da li ima šanse da cene idu dole i koliko, ili će se tržište okrenuti ( naravno sada jako teško ). Za to sve ne treba biti neki veliki znalac jer je očigledno da je velika kriza, ali opet mu to može koristiti jer će prvi osetiti šta će se desiti sa tržištem. I to je sve ok. Vodi se računicom koliko bi kvadrat stan trebao da košta s'obzirom na krizu.
MEĐUTIM ono što on ne želi da vidi je upravo to što i jeste suština. Tu ne postoji računica za koju je on uveren da postoji, a to bi bilo, aha, cena rentiranja jednog solidnog dvosobnog stan je sada npr. 200 evra, to je 2400€ godišnje, za deset godina 24 000, a za dvadeset 48 000. Realno je očekivati je onda da ako taj stan ima 60 kvm i košta npr 75 000, da njegova cena padne na tih 48 000.
Međutim ta računica ne postoji u većini zemalja ( izuzetak bi bila Nemačka i ove skandinavske zemlje ). Taj odnos nije takav ni u mnogim bogatim zemljama sa super sređenim i regulisanim tržištima. Već kao što sam napisao, ide debelo u korist cene stana. Tako je npr stan u Milanu 360 000 €, a izdaje se za 1100. http://www.john-taylor.com/buy...y-properties-property-for-sale
 
0

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
*.emea.verizonbusiness.com.

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Isplativost kupovine stana (kuće)02.06.2013. u 16:32 - pre 132 meseci
@zutokljunac
To samo znaci da ni tamo ne mora da se kupuje :)
Evo u Pragu stan koji rentam 580e sa troskovima (grejanje, struja, voda, fond za opravku zgrade, garaza) kosta 100.000e. Po onoj racunici da je realno oko 100-120 renti da kosta stan ta cena bi trebala da bude 58.000e-69.600e znaci da je znacajno precenjen. Sve i da postoji balans kupovine i rente ja biram rentu zbog fleksibilinosti da se premestis u drugi deo grada ili drugi grad u zavisnosti od posla.
 
0

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Isplativost kupovine stana (kuće)02.06.2013. u 20:04 - pre 132 meseci
Ventura je poredio samo cene na papiru. Ne znam da li je i prokomentarisao uopste stanje stanova koji se izdaju, kakve su gazde, koliki je to "komfor" i slicno. I naravno uzima samo kamate koje stoje na papiru kada se poredi kredit i iznajmljivanje (sto ne mora da veruje da nije tako, njegova stvar...)
Na papiru se slazem sa njim, sto nekoliko puta sam rekao - i u Nemackoj da je situacija sa cenama kao kod nas ili slicna, isao bih uvek na iznajmljivanje. Ali tamo imam stabilnost, i sistem koji funkcionise. Ovde nema ni 0.00001% od toga.

U nekim zemljama je jos vise korist ka iznajmljivanju ali uz neophodnost ogromnih depozita (neke azijske zemlje), gde u sustini vama novac samo bleji za tudju korist (nemate kamatu, drugi ga koriste, i realno nema stvarne garancije da ce vam ga vratiti) a opet placate kiriju.
 
0

[es] :: Ekonomija :: Isplativost kupovine stana (kuće)
(Zaključana tema (lock), by Nebojsa Milanovic)
Strane: << < .. 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 301406 | Odgovora: 1485 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.