Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kazne za internet trgovinu devizama

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Kazne za internet trgovinu devizama

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 11960 | Odgovora: 49 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

konislav

Član broj: 52073
Poruke: 520
*.comnet.bg.



+228 Profil

icon Re: Kazne za internet trgovinu devizama15.08.2011. u 09:58 - pre 154 meseci
Citat:
Dexic: Ta tehnikalija je nama konkretno bitna, jer legalno i dalje nemamo pravo da drzimo novac u banci van zemlje bez boravisne vize ili + :)
A to da li je novac siguran kod njih? Na to uopste i ne pomisljam - ja smatram da novac ni u svajcarskoj banci vise nije siguran :)


Svuda u svetu mozes drzati pare u banci bez boravisne vize i to se zove nerezidentni racun. Potreban ti je samo dokument za identifikaciju i banka ti otvori racun.
Problem se javlja ako je u Zakonu o deviznom poslovanju gradjanima Srbije zabranjeno otvaranje racuna u stranim bankama.
Sad ce neko pametan da pita odakle ce drzava znati da li imate racun u stranoj banci? Pa nece znati, ali ako nekako dozna sledi kazna isto kao sto je bio slucaj sa onom dvojicom o kojima smo pisali. Nije drzava znala sta oni rade, ali kad je nekako doznala, onda su oni nastradali po vazecim zakonima.
Taj zakon vas kaci i u vezi PayPala, opet krsite zakon ako imate pare na racunu kod njih. Tako da tehnicki gradjani Srbije mogu i sad da drze pare gde hoce i da istovremeno krse zakon, to ce isto moci i sa PayPal-om. Neko ce svremena na vreme da nastrada i film ide dalje.
Treba da se promeni Zakon o deviznom poslovanju, pa da PayPal dodje da posluje slobodno u Srbiji.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+7177 Profil

icon Re: Kazne za internet trgovinu devizama15.08.2011. u 10:12 - pre 154 meseci
Citat:
Dexic: Ta tehnikalija je nama konkretno bitna, jer legalno i dalje nemamo pravo da drzimo novac u banci van zemlje bez boravisne vize ili + :)
A to da li je novac siguran kod njih? Na to uopste i ne pomisljam - ja smatram da novac ni u svajcarskoj banci vise nije siguran :)


Pa ako cemo tako - sta god da je PayPal, Srbija bi vrlo lako mogla da kazni ljude koji drze novac na PayPal racunima tako sto bi PayPal svrstala u svoju definiciju banaka. Sta je PayPal van Srbije je potpuno irelevantno za srpske zakone - ukoliko PayPal zadovoljava definiciju institucije u kojoj nije legalno drzati novac ako nemas boravisnu dozvolu i sl...

@konislav, sumnjam da je Dexic mislio na zahtev banke za boravkom. Radi se o zahtevu Srbije za stranim boravkom ako zelis da legalno posedujes racun u inostranstvu. To je regulativa jos iz SFRJ ere koja nije menjana.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

jnk
beograd

Član broj: 29216
Poruke: 1472



+1498 Profil

icon Re: Kazne za internet trgovinu devizama15.08.2011. u 12:00 - pre 154 meseci
Verujem da država ima razloga(interesa) zašto i dalje drži taj zakon o deviznom poslovanju koji zabranjuje otvaranje računa u stranoj banci ako ti je prebivalište u Srbiji. A glavni razlog je pretpostavljam pokušaj sprečavanja iznošenja para iz zemlje tako da ne znam da li će u skorijoj budućnosti paypal moći da bude legalno dostupan kod nas.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+7177 Profil

icon Re: Kazne za internet trgovinu devizama15.08.2011. u 12:52 - pre 154 meseci
Pre bih rekao da je to zastita domaceg trzista (tj. ne trzista vec klike koja ga kontrolise) za bilo kakve buduce servise koje moze da dobije samo privilegovan (citaj: onaj ko plati %).... Ima dosta stvari tipa online-brokering, placanje i sl... za koje ce biti potrebno imati lokalno prisustvo i verovatno podmazati sta treba da se podmaze. Odlican biznis model.

Iznosenje novca danas nije nikakav problem svakome ko ima zelju da ga iznese.

Firme to mogu relativno lako da urade - samo je potrebno da imaju adekvatnu papirologiju i neko svoje pravno lice u inostranstvu, a pojedinci - pa znas kako, pojedinci koji bi imali najvise interesa da iznesu novac sigurno ne drze taj novac po racunima u bankama, pa uvek mogu da primene alternativne metode koje su oduvek palile.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Kazne za internet trgovinu devizama15.08.2011. u 14:35 - pre 154 meseci
@konislav, naravno da sam mislio na problem da gradjanin Srbije imao novac na racunu van zemlje, sa stanovista naseg zakona. Nijedna banka u svetu ti nece zabraniti da imas racun u njoj osim ako nisi na nekoj crnoj listi (koju oni vrednuju :)).

Zasto je to tako? Mrzelo ljude da menjaju jer niko nije podmazao. Ne vidim razlog da se inace to ne dozvoli ( jer kao sto Ivan rece, ko zeli, moze to olako preko firme da uradi, a ko ima vece sume moze da dobije boravisne vize bez problema).
 
Odgovor na temu

konislav

Član broj: 52073
Poruke: 520
*.comnet.bg.



+228 Profil

icon Re: Kazne za internet trgovinu devizama15.08.2011. u 16:23 - pre 154 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Pre bih rekao da je to zastita domaceg trzista (tj. ne trzista vec klike koja ga kontrolise) za bilo kakve buduce servise koje moze da dobije samo privilegovan (citaj: onaj ko plati %).... Ima dosta stvari tipa online-brokering, placanje i sl... za koje ce biti potrebno imati lokalno prisustvo i verovatno podmazati sta treba da se podmaze. Odlican biznis model.

Iznosenje novca danas nije nikakav problem svakome ko ima zelju da ga iznese.

Firme to mogu relativno lako da urade - samo je potrebno da imaju adekvatnu papirologiju i neko svoje pravno lice u inostranstvu, a pojedinci - pa znas kako, pojedinci koji bi imali najvise interesa da iznesu novac sigurno ne drze taj novac po racunima u bankama, pa uvek mogu da primene alternativne metode koje su oduvek palile.


probacu da dam svoje tumacenje ovih problema i pojava kod nas (ja sam imao i jos imam isti problem u Makedoniji), pri tome ne zelim da se stekne pogresna slika kako ja opravdavam Zakon o deviznom poslovanju.
Kako rece Ivan moguce je da se radi o cuvanju biznisa za nekoga ko treba da zauzme mesto na trzistu i pocne da pruza navedene servise. Mdjutim zasto niko ne udje u taj posao sada ili nije vec usao? Ja mislim da je jedan od velikih problema kd nas neznaje, nemanje kapaciteta (tehnickih, kadrovskih i ostalih) da drzava prati i kontrolise elektronsku trovinu za pocetak, e-transfer novca i sve ostale servise koje mogu proizaci iz svega toga. Sledeci problem je totalna neukost sudija, pa neukost nekih nazovi vestaka koji bi u slucaju spora sve to vestacili, a najveci problem je to sto drzava mora da stiti banke koje posluju kod nas. Vecina banaka su na ovakvom ili onakvom losem glasu i vecina ljudi bi rado da svoje pare drze van Srbije ili Makedonije. Ako drzava dopusti nesmetano otvaranje racuna nasim gradjanima, onda ce se u jednom momentu javiti problem da ce ostati jako mali broj ljudi koji stede ili na bilo koji nacin cuvaju pare u nasim bankama. Ako vec znamo da bez stedisa banka ne moze postojati, logicno je da drzava na taj nacin pokusava da zastiti banke koje ovde posluju.
Sto se tice iznosenja novca i kako je to mali problem, tu se nikako ne bih slozio jer je to jedan jako mucan i komplikovan proces. Zasto to kazem?
Primera radi zelis da iz Srbije ili Makedonije izneses 50 000 eura (ne mora vise), kako ces to uraditi?
Ako poneses sve pare odjednom imas problem na nasoj granici jer je limitiran maksimalan iznos gotovog novca, a imas problem i na granici drzave u koju ulazis jer je i tamo limitiran iznos gotovog novca koji mozes da uneses. Ajed da pretpostavimo da cemo proci granicu sa sakrivenim parama, javice se problem kas se pojavimo na salteru banke sa tom sumom u gotovom. Moramo objasniti odakle nam pare i kako smo te pare uneli u zemlju. Do 10000eura nije problem, ali preko toga nastaje problem.
Ako probamo da prebacimo tu sumu preko racuna javice se opet niz zakonskih problema, ako prebacujemo nekom u inostranstvu taj neko ce morati da opravda ili ako i opravda da plati porez na te pare. Ako prebacujemo sa svog racuna ovde na svoj racun u drugoj drzavi, onda se javlja ovaj problem sa zabranom imanja racuna u stranim bankama. Tako da tu ima malo vise problema ili se moa cesto setati sa iznosima do 10000 eura.
Problem je i cuvanje vece sume para u banci.
U Makedoniji su do skoro (ne znam sada kako je) garantovali povrat novca u slucaju propasti banke i to po sledecoj skali:
do 10000 eura - 100%
10000 -30000 - 85 ili 90%
preko 30000 - 75%
i tako dalje.
Medjutim gleda se po maticnom broju gradjana, znaci ne iznos po racunu, vec ukupan iznos u toj banci.
Sta se sad javlja, meni je plata bila oko 5000eura, znaci za dva meseca prelazim limit, onda moras na svaka dva meseca da otvaras racun u sledecoj banci ili ajde neka i zena otvori racun u istoj banci. Cetiri meseca i zavrsio si sa jednom bankom, sledeca cetiri druga banka, sledeca cetiri treca banka i tako redom. Posle dve-tri godine imas racuna koliko ti volja ili moras da reskiras da na jednom mestu drzis vecu sumu para, pa sta bude neka bude. Ovo pisem u kontekstu poverenja u nase banke. Ja nasim bankama ne verujem, a prinudjen sam da saradjujem sa njima, jer me drzava tera na to. E znajuci da i mnogo drugih ne veruje nasim banama, drzava kroz ovaj zakon prisiljava ljude da pare cuvaju ovde inace bi ogroman broj stedisa pobegao.

 
Odgovor na temu

nnn
Tech Lead
Haxr.io
Beograd

Član broj: 16743
Poruke: 679
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+87 Profil

icon Re: Kazne za internet trgovinu devizama15.08.2011. u 16:50 - pre 154 meseci
Inace poreska uprava gleda prilive po maticnom broju u SVIM bankama, tako je barem kod nas. Na oko 1,500,000 dinara godisnje im se "pali lampica" i onda mora da se prijavi novac i plati porez
 
Odgovor na temu

fanfon
Apatin

Član broj: 15355
Poruke: 2658
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+363 Profil

icon Re: Kazne za internet trgovinu devizama15.08.2011. u 17:59 - pre 154 meseci
Nije bas tako. Granica za obavezan ulazak u sistem PDV je pocetkom 2008. povecana sa 2 miliona na 4 miliona dinara prometa za 12 meseci. A 2 miliona je granica za dobrovoljan ulazak u sistem PDV. Pausalci gube status ako predju 3 miliona do kraja godine.
Use Your Mind. Or someone else will.
 
Odgovor na temu

nnn
Tech Lead
Haxr.io
Beograd

Član broj: 16743
Poruke: 679
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+87 Profil

icon Re: Kazne za internet trgovinu devizama15.08.2011. u 18:15 - pre 154 meseci
Pricam za fizicka lica ne za firme, porez na licni dohodak gradjana ili tako nekako(nisam siguran za ime)
 
Odgovor na temu

konislav

Član broj: 52073
Poruke: 520
*.comnet.bg.



+228 Profil

icon Re: Kazne za internet trgovinu devizama15.08.2011. u 21:28 - pre 154 meseci
Licni dohod je jedno, prilivi iz inostranstva su drugo. Ti kad trgujes na Forex-u, ostvarujes prihod preko PayPal-a ili ostvarujes zaradu na kladionici, to nije lican dohod to je prihod koji se mora prijaviti, opravdati i platiti porez. Ako se utvrdi da je to prihod ostvaren od nedozvoljenih poslova ili aktivnosti, eto ti krivicnog dela.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Kazne za internet trgovinu devizama

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 11960 | Odgovora: 49 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.