Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kopiranje knjige biće krivično delo

elitemadzone.org :: MadZone :: Kopiranje knjige biće krivično delo

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 20755 | Odgovora: 129 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Kopiranje knjige biće krivično delo11.09.2011. u 12:40 - pre 153 meseci
Uvek je tako i bilo... gomila ovaca koje šiša ko stigne - pravdu isteruju ćaskajući po kafićima.
Te ucene sa knjigama su vrhunac drskosti, a barem danas nije teško snimiti kompromitujući materijal i proslediti ga medijima, koji će (ovako ili onako) ipak napraviti nekakvu gungulu oko toga.

Ali jbg, svi idu linijom manjeg otpora - misle da ako prećute, dobiće neki skriveni poenčić od profana, pa će im možda biti lakše. A profani postaju sve alaviji i bezobrazniji. I priča ide u krug - niko se ne buni, profani to shvataju kao svoje ustavom zagarantovano pravo i osećam da bi i njima palo na pamet da blokiraju autoput, ukoliko bi neko rekao "dosta".

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Count Zero

Član broj: 32400
Poruke: 203



+406 Profil

icon Re: Kopiranje knjige biće krivično delo11.09.2011. u 12:43 - pre 153 meseci
Citat:
pa postoje fakulteti koji za 80% kurseva nemaju aktuelne, napisane na srpskom, u prodaji, udzbenike.

Nije tek tako lako obezbediti udžbenik na srpskom, pa onda držati kurs. Ali, svakako treba jednoznačno odrediti literaturu koja je dostupna. A bez kopiranja to nije jednostavno. Jedino ako nastavnik pripremi neku skriptu i podeli je. I to se često radi.

Ali, postoje i izuzetni kontraprimeri. Jedna profesorka tako NEĆE da proda svoje knjige, već ih pozajmljuje studentima. Oni ih vraćaju (poneko baš i ne), pa onda daje narednoj generaciji. Ili deo materijala stavi u pdf na net. :)
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Kopiranje knjige biće krivično delo11.09.2011. u 13:17 - pre 153 meseci
Citat:
StORM48: Te ucene sa knjigama su vrhunac drskosti, a barem danas nije teško snimiti kompromitujući materijal i proslediti ga medijima, koji će (ovako ili onako) ipak napraviti nekakvu gungulu oko toga.

Prosto coveku dodje da upise fakultet samo da to radi..

Nego, mogu i studenti, lepo snime situaciju pa kad zavrse sa skolom prezentuju materijal. Medjutim, velika vecina je u fazonu "cuti, sagni glavu i gledaj da nekako zavrsis" a kada zavrse, onda vise ne misle o tome.
 
Odgovor na temu

morihei ueshiba

Član broj: 174125
Poruke: 294
*.cust.dsl.vodafone.it.



+435 Profil

icon Re: Kopiranje knjige biće krivično delo11.09.2011. u 13:46 - pre 153 meseci
@Ventura

Nemam ja iluzija odavno oko toga. Posle gledanja klipa probudio mi se onaj osecaj gadjenja koji sam imao u ono vreme,samo sada jos intenzivniji,zato sto je situacija mnogo gora nego onda. U ono vreme je partija postavljala funkcionere u omladinskom savezu/kako li se vec zvao/ na fakultetima i njihova funkcija je bila da organizuju razne glupijade za zamazivanje ociju + da kontrolisu situaciju i pravovremeno opstruisu svaki pokusaj pobune protiv sistema. Samo sto smo tada imali neki osecaj da su profesori manje-vise na nasoj strani. Nije bilo otvorenog pljackanja od strane istih putem uslovljavanja da se kupi bas njegova knjiga i slicno. Mnogo puta je na uvodnim predavanjima receno: imam knjigu,nema je u prodaji - kolege snadjite se i fotokopirajte od starijih.

Sada su svi u sprezi i u dilu,a nivo nastave je otisao dodjavola. Sve se vrti oko pljacke. Ovi sto postavljaju klipove,ako i ne uspeju nista da promene,bar ce razbiti iluzije deci koja ih mozda jos imaju. I to nesto znaci.
Mio papa' dice che ogni uomo ha tre misure:
altezza, larghezza e lunghezza
 
Odgovor na temu

konislav

Član broj: 52073
Poruke: 520
*.205.62.164.robi.com.mk.



+228 Profil

icon Re: Kopiranje knjige biće krivično delo11.09.2011. u 15:17 - pre 153 meseci
@Goran Mijailovic

Ti podrzavas kopiranje kniga i kradju autorskih prava, kolko ja mogu da razumem. Onda ono sto sam napisao u toj poruci vazi i za tebe, a ti opet brisi i ovaj komentar.

Pricam o dvolicnosti, o cinizmu. Kad je neko drugi u pitanju uredu je da mu se ukrade, a sutra ce te isti vi da objasnjavate kao je neko drugi ukrao nesto i kako to nije uredu.
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.adsl.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: Kopiranje knjige biće krivično delo11.09.2011. u 15:24 - pre 153 meseci
konislave, opet prdnjavis i spinujes o necemu sto niko ne dovodi u pitanje.

sto si toliki trol majka mu stara...?
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

konislav

Član broj: 52073
Poruke: 520
*.205.62.164.robi.com.mk.



+228 Profil

icon Re: Kopiranje knjige biće krivično delo11.09.2011. u 15:30 - pre 153 meseci
Citat:
Tyler Durden: konislave, opet prdnjavis i spinujes o necemu sto niko ne dovodi u pitanje.

sto si toliki trol majka mu stara...?


PA ako ne dovodis u pitanje onda jasno i glasno kazi/napisi da se slazes i podrzavas zabranu kopiranja knjiga i da smatras da je uredu da se zabrani isto. Napisi komentar kojim osudjujes one koji bi da kopiraju knjige i napadni ih. Time ces pokazati sta dovodis, a sta ne dovodis u pitanje. Iz tvojih komentara se vidi da podrzavas kopiranje knjiga i da smatras normalno da se nekome ukrade ono sto je uradio.
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Kopiranje knjige biće krivično delo11.09.2011. u 16:07 - pre 153 meseci
Neka drzava prvo omoguci studentima i njihovim roditeljima da mogu da kupe knjige, i sumnjam da ce ih neko kopirati. Pa ja bih radije voleo da imam tvrdo koricenu original knjigu na svojoj polici kad zavrsim ispit, nego da imam komile kopiranih skripti.

Gde je mojih 1000E mesecno od moje plate? Ko to uzima? Ista firma za koju radim, u Nemackoj radniku koji radi isti posao kao ja placa 1000E vise i zadovoljni su i poslodavci i radnici i kupci. Ko krade mojih 1000E vec godinama? Prvo drzava to nek resi, pa onda neka se bavi ovakvim glupostima.

Slazem se u potpunosti da treba da se zastite autorska prava, ali ima mnogo drugih stvari koje pre toga treba da se rese.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Kopiranje knjige biće krivično delo11.09.2011. u 16:14 - pre 153 meseci
Citat:

Gde je mojih 1000E mesecno od moje plate? Ko to uzima? Ista firma za koju radim, u Nemackoj radniku koji radi isti posao kao ja placa 1000E vise i zadovoljni su i poslodavci i radnici i kupci. Ko krade mojih 1000E vec godinama? Prvo drzava to nek resi, pa onda neka se bavi ovakvim glupostima.


Ako si se ti sa poslodavcem dogovorio za tu platu koju primas - niko ti nista ne krade. Kradja bi bila da si se ti dogovorio za platu koja je 1000 EUR veca, a poslodavac ti isplacuje manju platu.

Drugo, ne mozes direktno porediti radnika u nekoj drugoj zemlji i sebe iz prostog razloga zato sto trziste nije isto. Po toj logici neko drugi moze da uporedi tvoju platu i platu istog radnika u Bangladesu i da kaze kako si ti mnogo vise placen nego sto bi trebalo, sto je podjednako besmisleno.

Inace sto se ideje da se jure kopirnice tice - to je suludo. Ne moze kopirnica biti kriva za krsenje necijih autorskih prava, zato sto kopirnica samo kopira materijal po nalogu musterije i nema nikakav dodatni profit osim naknade za kopiranje koja je ista za istu kolicinu bilo kakvog materijala, dakle nema veze sa samim autorskim delom.

Nije kopirnica pravna sluzba sa ovlascenjem da se bavi istragom pa da urvrdjuje da li musterija ima pravo da nesto kopira, a postoje sasvim legalne situacije koje privatnom licu daju slobodu da kopira originalni materijal.

To je kao kada bi jurili proizvodjace automobila zato sto je vozac automobila napravio prekrsaj. Ili telefonske kompanije zato sto neko koristi telefon da izvrsi neko krivicno delo.

Mada, ne bi me cudilo da krenu da jure kopirnice cisto radi popunjavanja budzeta.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Kopiranje knjige biće krivično delo11.09.2011. u 16:23 - pre 153 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Ako si se ti sa poslodavcem dogovorio za tu platu koju primas - niko ti nista ne krade.


Ok, nisam mislio bukvalno "kradu", recimo da se malo manje grubo izrazim i kazem "uzimaju". Na tu platu sam se dogovorio jer vecu nece da mi daju. Naci ce se neko ko ce raditi za ovoliko novca.


Citat:

Drugo, ne mozes direktno porediti radnika u nekoj drugoj zemlji i sebe iz prostog razloga zato sto trziste nije isto. Po toj logici neko drugi moze da uporedi tvoju platu i platu istog radnika u Bangladesu i da kaze kako si ti mnogo vise placen nego sto bi trebalo, sto je podjednako besmisleno.


Zasto se ne moze porediti? Za Francusku i Svajcarsku ZNAM da 80% artikala, hrane... kosta jednako kao i kod nas, ako ne i jeftinije. Dakle, jedan poslodavac ima jednu prodavnicu istu kao i u Srbiji, hrana koju prodaje kosta jednako kao u Srbiji. Struja, porezi i sve ostalo kosta jednako kao u Srbiji. Prodaje robu u kolicinama procentualno isto kao i u Srbiji. I uspevaju da plate radnike 1000E vise nego kod nas. Kako to???
 
Odgovor na temu

mrkii

Član broj: 60791
Poruke: 520
*.dynamic.sbb.rs.



+843 Profil

icon Re: Kopiranje knjige biće krivično delo11.09.2011. u 16:29 - pre 153 meseci
@Ivan
Nisam siguran da je bas tako, tj. bar ne bi trebalo da je tako.

90-tih je u Novom Pazaru cvetala tekstilna industrija gde ti kazes vlasniku jedne od stotinu radionica da hoces 1000 pari levisa taj model, 1500 onaj model....
Da li bi mogao da kazes da su fabrike legalno poslovale jer su kopirale proizvode koje su neki drugi narucili?

Ili odneses u neku radnju originalni dvd i trazis da ti urade 1000 kopija. Da li radnja moze to legalno da uradi pa posle policija mora tebe da juri?

Ova oblast ako nije regulisana mora da se uredi. Npr da na poledjini knjige pise da li autor dozvoljava kopiranje i jedino je takve primerke moguce fotokopirati.
Ovakvo kopiranje je jednostavno krsenje autorskih prava. Niko nema pravo to da radi, pa ni kopirnice.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Kopiranje knjige biće krivično delo11.09.2011. u 16:31 - pre 153 meseci
Pa lepo, zato sto je ekonomija mnogo jaca - bruto nacionalni dohodak je nekoliko puta veci, pa je moguce platiti radnika toliko koliko placaju, zato sto firme posluju sa daleko vecim profitom pa ima daleko vise love za placanje radnika + daleko vise poreza koji se nakupi za placanje drzavnih radnika.

Kada bi tebe platili 1000 EUR vise, to bi znacilo da bi i ostali bili placeni vise, sto bi automatski znacilo bankrot zato sto tih para, jednostavno, nema.

Cifre ne lazu - bruto nacionalni dohodak je toliki koliki jeste. Pare jednostavno ne padaju sa neba.

@mrkii,

Ne znam bas... Moje laicko misljenje je da u tvom slucaju levis farmerki ako je fabrika drugo pravno lice koje izradjuje white-label robu po narudzbini ona nista nije kriva ako si ti kao narucilac narucio da ti proizvedu farmerke po tvojoj specifikaciji. Ti kao prodavac ces biti kriv za zloupotrebu Levis brenda. Fabrika koja je stancala to sta si ti narucio od njih je samo radila po narudzbini - nisu oni profitirali na "levis brendu" ako je cena toga sto su uradili nevezana za taj brend.

Znaci ako postoji "white label" fabrika farmerki i, lupam, oni naplacuju 5 EUR po paru farmerki... ti dodjes i narucis takve i takve farmerke i oni ti prodaju te po white label ceni od 5 EUR... onda ti te farmerke valjas kao Levis - ti ces biti kriv zato sto si ti organizovao prodaju fake levis farmerki. White label fabrika je odradila to sta si ti narucio od njih.

Citat:

Ili odneses u neku radnju originalni dvd i trazis da ti urade 1000 kopija. Da li radnja moze to legalno da uradi pa posle policija mora tebe da juri?


Originalni DVD je zasticen i nije ga moguce kopirati bez razbijanja zastite. Ne znam kako je u Srbiji, ali u EU je razbjanje zastite nelegalno tako da nije moguce legalno kopirati DVD film.

Medjutim, ako se radi o sasvim normalnom kopiranju sadrzaja koji nema metode zastite, i ako radnja radi uslugu kopiranja sadrzaja za nominalnu cenu koja je ista bez obzira na sadrzaj, znaci bez ikakvih razbijanja zastita - sto da ne.

To je njihov regularan posao - kopiranje CD-ova recimo. Nema nikakve razlike da li je na CD-u nesto sto si ti stvorio, ili materijal koji si negde, recimo, ukrao - firma koja kopira diskove zaradjuje samo na usluzi kopiranja - dakle to nema nikakve veze sa prirodom sadrzaja.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl.verat.net.



+6455 Profil

icon Re: Kopiranje knjige biće krivično delo11.09.2011. u 16:36 - pre 153 meseci
Citat:
CoyoteKG
Gde je mojih 1000E mesecno od moje plate? Ko to uzima? Ista firma za koju radim, u Nemackoj radniku koji radi isti posao kao ja placa 1000E vise i zadovoljni su i poslodavci i radnici i kupci. Ko krade mojih 1000E vec godinama? Prvo drzava to nek resi, pa onda neka se bavi ovakvim glupostima.

Svakog meseca zaradiš čitavo bogatstvo od 200 evra, pa izvoli odgovori nekom Mugabe Ssekgbala iz Ugande ko njemu krade njegovih 200 evra već godinama jer on radi za 15 evra mesečno.

To što konkretno ti možda ne možeš da zaradiš 1000 evra mesečno i nije neki parametar... U Srbiji plata od 1000 evra odavno nije neki bauk, i uglavnom toliko pa i više ima većina koja se bavi temama srodnim ovom forumu... Činjenici da Nemačka firma tebe plaća 300 evra, a radnika u Nemačkoj za isti taj posao 1000 evra, možeš samo zahvaliti to što i imaš posao, jer da nije tako ta Nemačka firma ne bi poslovala u Srbiji.

I na kraju šlagvort - odakle tebi ideja o tih 1000 evra? Jel to tebi neko nešto dužan? Jel ti neko obećao tu platu možda?
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Kopiranje knjige biće krivično delo11.09.2011. u 16:46 - pre 153 meseci
Ivane opet meni to nije jasno. Zasto bi bio veci profit tih firmi? Ta firma i ovde radi fenomenalno, mnogo para prodje dnevno kroz kase. Ali su je ovde otvorili bas zato sto ne moraju da placaju radnu snagu toliko koliko u Nemackoj. Ne verujem da to ima bas neke preterane veze sa nacionalnim dohotkom, bar ne u toliko velikim ciframa.

Ventura, i tog u Ugandi potkrada neko. Puna je Zeneva tih ljudi slicnih poput Caneta Subotica koji se kriju u njoj, koje ta drzava cuva od ljudi koje su pokrali.
Znam da u srbiji plata od 1000E nije bauk, ali nije ni prosecna. Daleko je to vise nego prosecna plata. U Srbiji ima ljudi i sa 1000 puta vecim platama od 1000E, ali oni nisu deo ove price.

I ja se pitam odakle mi ideja o 1000E. Mi smo kao ona prica o kuvanoj zabi, zagrevani vec godinama, zivimo u podzemlju kao u filmu Underground, pa ni ne znamo da nas neko klepa po dzepu konstantno. Toliko smo se navikli na to, da ne zelimo ni da mrdnemo iz te situacije.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl.verat.net.



+6455 Profil

icon Re: Kopiranje knjige biće krivično delo11.09.2011. u 16:50 - pre 153 meseci
Citat:
CoyoteKG: Zasto se ne moze porediti? Za Francusku i Svajcarsku ZNAM da 80% artikala, hrane... kosta jednako kao i kod nas, ako ne i jeftinije. Dakle, jedan poslodavac ima jednu prodavnicu istu kao i u Srbiji, hrana koju prodaje kosta jednako kao u Srbiji. Struja, porezi i sve ostalo kosta jednako kao u Srbiji. Prodaje robu u kolicinama procentualno isto kao i u Srbiji. I uspevaju da plate radnike 1000E vise nego kod nas. Kako to???

Ključ je u standardu. Visok standard građana možeš obezbediti na nekoliko načina:
1. Jaka industrija = jak izvoz, građani imaju novca da kupe šta god žele
2. Osrednja/Loša industrija, zatvoren bilo kakav uvoz građani prinuđeni da kupuju lokalne proizvode, ne znaju za bolje, samim tim imaju i super standard (ovako je poslovala SFRJ)

Komplikovane makroekonomske probleme možemo predstaviti i jednostavnije. Zamisli da je država jedno primitivno pleme koje živi na livadi i broji 20 ljudi, nazovimo ga pleme A. U tom plemenu svako ima neku ulogu, recimo jedan čovek je pekar, drugi gradi kolibe, treći gaji stoku itd. Pleme ima sopstvenu valutu sa kojom pripadnici trguju između sebe. Ukoliko je pleme samo sebi dovoljno, i zadovoljava se sa prizvodima koje proizvode sunarodnici iz plemena, većini u plemenu će biti dostupno većinom sve, niko neće oskudevati i moći će se reći da pleme ima dobar životni standard.
Međutim, u komšiluku živi pleme B. Pleme B poseduje neki proizvod koji pripadnici plemena A žele a ne ume/ne može samo da proizvede, npr. krzna od lava. Pripadnici plemena A ne mogu da dođu u pleme B sa svojom valutom jer je ona bezvredna pripadnicima plemena B, već se mora naći neki zajedniči modus. Pripadnik plemena A dakle proda 500kg hleba zainteresovanom pripadniku plemena B kako bi od njega dobio valutu plemena B i sa njom kupio krzno koje želi. To je optimalan slučaj. Međutim šta se dešava kada pripadnik plemena B ne želi da kupi taj hleb, jer je bajat, a i njegov sunarodnik za iste pare pravi mnogo bolji hleb. Tada su pripadnici plemena A osuđeni na loš standard, jer ne mogu da priušte sebi iste stvari kao i neka osoba iz B plemena.

Zameni pleme sa državom, i otprilike je slična situacija. Kako to da Francuska može da da 1000 evra više istom radniku nego Srbija? Odgovor je prost: Airbus, Peugeot, Citroen, Societe General, L'Oreal, Louis Vouitton MT, Michelin, Danone, Lafarge, BNP Paribas, Areva (nuklearke)... Šta Srbija ima da ponudi? Zastavu, Takovo, Simpo?!? :)
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Kopiranje knjige biće krivično delo11.09.2011. u 17:02 - pre 153 meseci
Citat:
CoyoteKG
Ivane opet meni to nije jasno. Zasto bi bio veci profit tih firmi? Ta firma i ovde radi fenomenalno, mnogo para prodje dnevno kroz kase. Ali su je ovde otvorili bas zato sto ne moraju da placaju radnu snagu toliko koliko u Nemackoj. Ne verujem da to ima bas neke preterane veze sa nacionalnim dohotkom, bar ne u toliko velikim ciframa.


Naravno da ima veze, i iskljucivo ima veze sa tim.

Ako proizvod isto kosta, firma u, recimo,, Nemackoj ima visestruko veci obrt nego firma u Srbiji. Sto znaci mnogo vise love.

Jace trziste znaci da ljudi kupuju mnogo vise, vise se trosi - pa su logicno i plate vece. Sve je to povezano jedno sa drugim, nije neko na neko sastanku odredio "e tolika ce plata da bude" vec je to rezultat ekonomskih faktora.

Ne pada to sa neba, to je rezultat decenija i decenija razvoja jbg....

Zbog toga treba jako puno vremena da se realno poveca zivotni standard (ne pricam o instant varijantama uz pomoc ogromnih kredita, posto to opet dodje na naplatu za 5-10 godina pa se opet sve ulupa) - zato sto za to treba da cela ekonomija postane jaca.

Ako sad u tu pricu ubacis neku stranu firmu koja otvara poslovnicu negde drugde - naravno da ce oni da placaju radnike tamo najmanje moguce, tj. onoliko koliko je neophodno sto je obicno identicno kao i lokalne firme ili eventualno nesto malo vise ako se zeli privuci talentovana snaga. Bas kao sto radnik hoce da bude najvise placen za najmanje rada - medjutim radnik moze biti jak onoliko koliko mu lokalno trziste dozvoljava jer uvek postoji mogucnost da se javi neki drugi koji ce da radi za manje pare.

Zato je potrebno da ekonomija postane jaca kako bi i plate bile vece - jer su plate formirane tako da oslikavaju ekonomiju zemlje, a ne nasumice. Gde god imas velike brojeve - a trziste rada je primer velikih brojeva, uvek se sve na kraju svodi na odnos lokalne ponude i potraznje koji su tesno vezani sa ekonomijom.

@edit - sad videh da me Ventura pretece. U principu ovo gore je isto to sto je i Ventura rekao, samo na drugom primeru.

Za velike plate je neophodno veliko trziste koje omogucava da se okrecu velike pare. Bez toga nema nista.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Kopiranje knjige biće krivično delo11.09.2011. u 17:07 - pre 153 meseci
OK, ali meni ne treb koza lava niti Louis Vouitton.

Ajd na drugi nacin da postavim pitanje.

Ja sam parketar, hoblujem parket. U Srbiji ne mogu da naplatim dovoljno jer ljudi nemaju posla i nemaju visoke plate. Znaci moram da spustim cenu za hoblovanje na nekih 200-300E za neki osrednji stan. OD toga imam ogromne troskove na masine, lak, slucajne nezgode... i mogu radnika da platim samo 150-200E, jer ne moze on da mi zaradi vise od toga. To razumem.

U Svajcarskoj da ishoblujem nekom istu kvadraturu, mogu za 2-3000 CHF, i mogu da platim radnika par hiljada franaka, jer ce on da mi odradi nekoliko stanova. Lak me kosta isto kao u Srbiji, kao i masine. Znaci ostaje mi mnogo vise i mogu vise da platim radnika.


Ali me interesuje bas taj primer te Nemacke prodavnice kod nas i kod njih. Mleko ne kosta u Nemackoj prodavnici 20 puta skuplje nego kod nas, nego isto kao kod nas. Znaci da bi danas mogao da plati radnika 1000E vise nego kod nas, on mora da proda bas mnogo mleka. Problem je sto ne prodaje mleko u mnogo vecim kolicinama nego mi. Nego propoporcionalno broju stanovnika verovatno veoma isto kao i mi.
Kako oni onda uspeju od tog mleka da zarade radnicima platu 1400E a kod nas ne mogu?
Dakle pricam o obicnoj hrani koja isto kosta tamo i kod nas i trosi se u istim kolicinama. Ne pominjem ja luksuz poput Ferarija i ostalih gluposti, nego samo osnove.

To sto tamo Peugeot proda neka vozila za 100 000E, od toga vlasnik ove prodavnice nema nista. Jedino sto moze da ima, jesto sto taj radnik u toj fabrici zaradi platu pa moze da kupi mleko. Ali mleko kupujemo i mi u istoj kolicini sa ovim platama.

I drzava sto dobija porez od tog mleka, pa i tog ferarija ili cega vec, moze da popravi socijalno, pa moze da pomogne ljudima koji nemaju plate da im obezbedi da mogu da kupe to isto mleko. Mislim da sa ovom primerom, odnosno ovom prodavnicom nema nacionalni dohodak neke preterane veze. Jer moje pitanje nije bilo zasto ja ne mogu da vozim ferarija.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Kopiranje knjige biće krivično delo11.09.2011. u 17:12 - pre 153 meseci
Naravno da se u Nemackoj proda mnogo vise mleka nego u Srbiji - jer je zivotni standard veci, pa prosecni stanovnik kupi vise mleka.

Takodje, isto jako bitno - mozda jos i bitnije, Nemacka izvozi surplus u druge zemlje, sto omogucava upliv love.

U tome je poenta - jake ekonomije ne samo sto imaju jako domace trziste, vec imaju i jak izvoz sto se preslikava u jos vise love koja ulazi u njihovu ekonomiju.

Srbija je u svoje najbolje vreme (SFRJ) bila izvoznik hrane, izvoznik struje... danas struju mora da uvozi, a izvoz hrane se sveo na minimum. To je veliki gubitak, ne samo zato sto se odliva novac kada nesto mora da se uvozi - vec zato sto se ne zaradjuje novac na izvozu koji je propusten.

Okreni-obrni, sve se svodi na lovu. Nisu firme u Srbiji nista manje "darezljive" nego firme van Srbije, vec je jednostavno kolicina love manja.

To se lako da videti poredjenjem bruto nacionalnog dohotka - koji je u Srbiji, sta znam, 10-tak hiljada $ dok je u toj DE nekoliko puta veci. To je upravo kolicina love koju jedan stanovnik doprinosi kada se ukupan BND podeli sa brojem stanovnika.

Eto ti prosta racunica - BND Srbije je 10 hiljada $ - sto je oko 7 hiljada EUR.

Znaci, na mesecnom nivou je to 583 EUR.

Od te vrednosti oduzmi troskove za funkcionisanje drzave pa ces doci do grube cifre koja je uporediva sa prosecnom platom.

Dakle, nema lazi - nema prevare. To ti je to sto imas kao zemlja - ne mozes da dopises tu jos jednu nulu, jer tih para NEMA.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Kopiranje knjige biće krivično delo11.09.2011. u 17:12 - pre 153 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic
Ako sad u tu pricu ubacis neku stranu firmu koja otvara poslovnicu negde drugde - naravno da ce oni da placaju radnike tamo najmanje moguce, tj. onoliko koliko je neophodno sto je obicno identicno kao i lokalne firme ili eventualno nesto malo vise ako se zeli privuci talentovana snaga. Bas kao sto radnik hoce da bude najvise placen za najmanje rada - medjutim radnik moze biti jak onoliko koliko mu lokalno trziste dozvoljava jer uvek postoji mogucnost da se javi neki drugi koji ce da radi za manje pare.

Zato je potrebno da ekonomija postane jaca kako bi i plate bile vece - jer su plate formirane tako da oslikavaju ekonomiju zemlje, a ne nasumice. Gde god imas velike brojeve - a trziste rada je primer velikih brojeva, uvek se sve na kraju svodi na odnos lokalne ponude i potraznje koji su tesno vezani sa ekonomijom.


Aha, znaci te firmme koje otvaraju poslovnicu ovde, mogu da isfinansiraju da nam daju plate kao i tamo, ali jednostavno zasto bi, kad ce uvek biti neki "ja" koji ce da radi za 5 puta manje.

Opet smo dosli na ono sto sam rekao, dakle tih 1000E oni prisvajaju sebi i to ulazi u njihov profit i zbog toga su i otvorili firmu ovde.

Sad bih dalje pitao, kako Saobracajci imaju tako male plate? Zato sto mi manje placamo poreze nego u Nemackoj?

Saoracajne kazne nam kostaju verovatno isto kao i tamo ili bar priblizno.
Imamo 18% PDVa, na sve sto se moze zamisliti, dok sam cuo da u nekim razvijenijim zemljama je PDV 8%.

To sto nemci imaju vise stanovnika, pa se vise poreza skupi, ali oni imaju i vise saobracajaca sto mu dodje procentualno isto...

Kako onda nas saobracajac ima platu 350E, a nemacki mnogo vise?
 
Odgovor na temu

konislav

Član broj: 52073
Poruke: 520
*.205.62.164.robi.com.mk.



+228 Profil

icon Re: Kopiranje knjige biće krivično delo11.09.2011. u 17:15 - pre 153 meseci
@ventura

Ponekad se ne slazem sa tobom, ali ovo si odlicno objasnio.

@Ivan Dimkovic

U vezi firme koja izrdjuje falsifikat farmerice nisi u pravu. Postoji u krivicnom zakonodavstvu deli izrade falsifikata i postoji delo upotrebe fasfikita.
Ako neko dodje kod tebe pa zatrazi da mu izradis falsifikat licne karet ti cinis krivicno delo izrade falsifikata i odgovaras za to delo, ako neko koristi licnu kartu, on cini krivicno delo upotrebe falsifikata. to se isto moze primeniti ina kopiranje knjiga. Kopirnice ce odgovarati za izradu falsifikata. Za upotrebu te knjige nece niko odgovarati jer ce biti tesko da se to juri i proverava. Pretpostavljam da u Nemackoj takodje u kopirnici ne mozes kopirati celu knjigu. U Britanskom kulturnom centru u Skopju ima knjiga ili casopisa koje ne izdaju, kad potrazis da ti kopiraju knjigu, oni te odbiju. Mozes kopirati samo neki deo knjige i to ne vise od ne znam koliko strana.

@CoyoteKG
Po kojoj logici ti moras da se skolujes ako nemas para za knjige ili za skolovanje. Nemas para za skolovanje, nema skolovanja.


 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Kopiranje knjige biće krivično delo

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 20755 | Odgovora: 129 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.