Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Lose et. grijanje,temp. vode u kotlu jedva 50*C?

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Lose et. grijanje,temp. vode u kotlu jedva 50*C?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 28481 | Odgovora: 30 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Miksa At.

Član broj: 296161
Poruke: 12
*.teol.net.



+12 Profil

icon Lose et. grijanje,temp. vode u kotlu jedva 50*C?28.12.2011. u 19:17 - pre 150 meseci
Pozdrav ljudi!
Imam problem sa centralnim grijenjem,koristim pec alfa term 20!
Otvoreni sistem,sa posudom iznad peci i loziste je spustano u donji polozaj,sve kako treba.
Imam oko 60 clanaka al. radijatora i jos kupatilo i bojler,kuca prizemlje negdje oko 80m2 bih grijao sa tim radijatorima.
Problem je sto mi temp. vode u kotlu ne postize vise od 50*C to pokazuje termometar na vratima od sporeta,a
termometar na povratnoj cjevi je ne vise od 40*C.
Bez obzira i ako zatvorim sve radijatore i ostavim samo jedan nista se ne mjenja?
Imam i cjevni termostat ugradjen na izlaznoj cjevi kod sporeta,podesen da pali i gasi pumpu na 60*C,
ali pumpa bi onda vecinom bila ugasena,tako da sam podesio da mi stalno radi na 50*C.
Odzak sam nanova ozidao,dobar, precnika 16*16 * 6m
Radijatori su dobro ozraceni,svugdje isto ali samo blago topli?
Drva su suva,vatra gori bas dobro,jer sporet kuva i pece bas dobro,
ali zasto ne moze da postigne vecu temp. od 40*C ne znam?
Molim vas za pomoc,ako neko moze da mi da neki savjet u vezi ovoga!

PS: Istu ovakvu pec,potpuno istu,koristi covjek komsija mi,gledao sam licno bio kod njega,grije dva sprata,vise od 70 clanaka,dva kupatila, i dobro je,radijatori vreli kuca topla!?
 
Odgovor na temu

gigamg1
Novi Sad

Član broj: 221683
Poruke: 635
*.mynsn.net.



+270 Profil

icon Re: Lose et. grijanje,temp. vode u kotlu jedva 50*C?28.12.2011. u 21:57 - pre 149 meseci
jesi probao da je otvoris i ocistis.
Kod peci na cvrsto gorivo je poznato da kad se unutra zagadi, napravi sloj prljavstine u lozistu koji sluzi kao izolacija i time svu toplotu odvodi na dimnjak a ne prenosi na komore sa tecnoscu. Spaklu u ruku i kljuceve i otvori je i ocisti
Samo polako i bez ikakve zurbe...
Resenje zavisi samo od perspektive gledanja na situaciju
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Lose et. grijanje,temp. vode u kotlu jedva 50*C?28.12.2011. u 22:03 - pre 149 meseci
simptomi lice na neispravan/nepodesen regulator promaje.
 
Odgovor na temu

Vasastajić

Član broj: 291378
Poruke: 738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2385 Profil

icon Re: Lose et. grijanje,temp. vode u kotlu jedva 50*C?29.12.2011. u 08:19 - pre 149 meseci
Citat:
Miksa At.
Drva su suva,vatra gori bas dobro,jer sporet kuva i pece bas dobro,
ali zasto ne moze da postigne vecu temp. od 40*C ne znam?

Ovo ti nije merilo za adekvatno grejanje stana,nego ajd' ti nabavi kofu "Banovića",nahajcaj,pa mi nakon toga kaži pošto Musa odro jarca.

E,sad,što ćeš od peći morati da bežiš dok "Banović" radi svoje,to je već drugi problem,ali nemoj da je gušiš sa regulatorom promaje,već ga postavi na, recimo, 80-90°C(to je na dugmetu,ako se ne varam adekvatno brojevima 8-9).

Ja takvu peć,samo bez rerne,i u centralnom modu,ne etažnom,koristim još od 1985.godine,a po poterbi sam grejao i 120m2x3m=360m3,koliki mi je čitav stambeni prostor,ali isključivo sa "Banovićem".

Aj' uradi ovako pa javi...
 
Odgovor na temu

Miksa At.

Član broj: 296161
Poruke: 12
*.teol.net.



+12 Profil

icon Re: Lose et. grijanje,temp. vode u kotlu jedva 50*C?29.12.2011. u 15:03 - pre 149 meseci
Pozdrav!
Regulator promaje sam odmah stavio na 9. to je sa unutrasnje strane vrata ona kao klapna okrugla,i ona je otvorena.
Sipka za regulisanje dima je zatvorena,tj. dim je preusmjeren da ide ispod pekare a ne ispod ploca direktno u dimnjak.
Cistio sam ga pre par dana,ali opet cu veceras to uraditi,mozda nisam dobro.
Vatra stvarno gori,kada nalozim tanjih grabovih drva,ugreje se rerna na 250*C i ploca je skoro pa usijana?
Nisam bas siguran da znam,sta je to "BANOVIC" ako moze objasnjenje?
Hvala jos jednom svima!

[Ovu poruku je menjao Miksa At. dana 29.12.2011. u 17:27 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Vasastajić

Član broj: 291378
Poruke: 738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2385 Profil

icon Re: Lose et. grijanje,temp. vode u kotlu jedva 50*C?29.12.2011. u 23:04 - pre 149 meseci
Visokokalorični ugalj.

Mada kad sad ponovo pročitam tvoj prvi post padaju mi na pamet još mnoge začkoljice,a nisam siguran da si baš sve precizno opisao.

Kao prvo imaš li ti etažno ili "centralno" koristiš kao opšte prihvaćen pojam za takvu vrstu grejanja,odnosno razlikuješ li centralno od etažnog grejanja.

Prvo to pa idemo dalje.

I još nešto,ima li ta tvoja peć termometar za merenje temperature kotlovske vode i ako ima koliko pokazuje.
 
Odgovor na temu

Miksa At.

Član broj: 296161
Poruke: 12
*.teol.net.



+12 Profil

icon Re: Lose et. grijanje,temp. vode u kotlu jedva 50*C?30.12.2011. u 19:07 - pre 149 meseci
Dakle kod mene je sporet na cvrsta goriva alfa term 20, koji ima rernu,znaci sporet koji moze i peci i kuvati i ima u sebi taj kazan sa vodom.
Sistem i radijatori su napunjeni vodom.
Lozim samo drva za sad (hrast i grab),posto mi je ovo prvi put,tj. tek sad mi je ugradjeno to grijanje u kucu i nemam iskustvo sa time.
Nisam bas neki strucnjak za to,ali mogu objasniti ono kako jeste,kako trenutno izgleda.
Sporet na vratima od lozista ima dva sata,tj. termometar i manometar i ima na vratima rerne takodje sat za ocitavanje temp.
Termometar pokazuje 50*C ako su mi svi radijatori u upotrebi,a ako sve zatvorim i samo jedan ostavim i to jedan manji sa 10 clanaka,ne mjenja se nesto posebno do nekih 60*C?
Probao sam da mi pumpa za cirkulaciju vode koju pali i gasi cjevni termostat koji je postavljen odmah na izlaznoj cjevi iz sporeta, bude ugasena sve dok se temp. u kotlu ne podigne iznad 80 i tad se ukljuci da radi,ali se ona ugasi za manje od minute i opet ceka ono svoje,malo radi pa opet ceka i sve tako!? Uglavnom da bi pumpa radila stalno i da radijatori ne bi bili potpuno hladni temp. u kotlu kao i na povratnoj cjevi je 40 do 50*C.
A sat na rerni kada nesto se pece unutra pokazuje 250 cak i 280* sto znaci da vatre ima dosta,ako je to mjerilo?
Jedino da non stop stojim kraj sporeta i trpam tanka i suva drva bez prestanka da vatra plamti mozda bi onda grijalo kako treba,ali to nije to ako se nevaram!?
Ako sam nesto izostavio,recite da pojasnim?
Hvala na odvojenom vremenu za savjet!

 
Odgovor na temu

Vasastajić

Član broj: 291378
Poruke: 738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2385 Profil

icon Re: Lose et. grijanje,temp. vode u kotlu jedva 50*C?30.12.2011. u 20:33 - pre 149 meseci
Evo ovako,ako ti je peć u nivou sa radijatorima,koristiš je i kao pećnicu te za kuvanje,onda ti sistem za grejanje tadi u tzv. etažnom modu,odnosno imaš etažno grejanje.
Peći koje su ispod nivoa radijatora (podrum i t.sl.) rade u centralnom modu,odnosno onda imaš centralno grejanje.
Kod etažnog grejanja javlja se problem nestankom struje i prestankom rada pumpe,ako pumpa nije vezana na automatski,akumulatorski pretvarač napona i manifestuje se pregrevanjem kotla(preko 100°C),pretvaranjem vode u paru,kada su moguća ozbiljna oštećenja peći/kotla.
Podatak koji si gore dao da ti se i pored gašenja pumpe temperatura kotla ne podiže značajno može samo značiti da imaš premalo goriva u peći,tim pre što sam navodiš da u nju ubacuješ tanka i suva drva,što može biti dovoljno za pećnicu i kuvanje,ali ne i za oko 60 clanaka al. radijatora i jos kupatilo i bojler,kuca prizemlje negdje oko 80m2, 80m2x2.4m=192m3 ( ! ) pod uslovom da sam dobro pretpostavio visinu tvojih prostorija.
Idemo sad jednom laičkom procenom da bi lakše shvatio na šta mislim.
Zamisli sad situaciju da za svaku prostoriju koju greješ imaš u svakoj zasebnu peć,običnu i da loženjem svake obezbeđuješ grejanje kuće.
Koliko bi ti naramaka drva dnevno trebalo da u čitavoj kući obezbediš neku prosečnu temperaturu od 20-23°C.
Pošto pretpostavljam da baš nemaš mnogo iskustva sa takvim načinom grejanja,reći ću ti da bi ti za tako nešto,u zavisnosti od spoljne temperature,zasigurno trebalo više od jednog d o b r o g naramka drva.

Koliko ti dnevno potrošiš drva za grejanje na način kako to i radiš?

Kad se samo malo poigraš sa ovom "matematikom" brzo ćeš uvideti da ti manjka ihahaj goriva za ovu tvoju peć,pa ti eto odgovora zašto si nezadovoljan dosadašnjim efektima tvog grejanja.
Citat:
Probao sam da mi pumpa za cirkulaciju vode koju pali i gasi cjevni termostat koji je postavljen odmah na izlaznoj cjevi iz sporeta, bude ugasena sve dok se temp. u kotlu ne podigne iznad 80 i tad se ukljuci da radi,ali se ona ugasi za manje od minute i opet ceka ono svoje,malo radi pa opet ceka i sve tako!?

Pusti pumpu da neprekidno radi,jer,veruj mi na reč da nisam siguran koliko je uopšte pametno za etažni mod igrati se bilo kakvim termostatima za štednju pumpe!
Da je u pitanju centralno grejanje,ajde de,voda može slobodnim padom da cirkuliše,ali u tvom slučaju toga nema i samo vučeš tim skalmerijama đavola za rep.

Dalje ovo što si rekao u citatu nedvosmisleno govori u prilog činjenici da imaš malo goriva u kotlu,pa ti stoga opet kažem,nabavi kantu "Banovića" ili kog drugog visokokaloričnog uglja,pouzdano odzrači sistem,užari dobro peć suvim drvima i ljuljni u nju onda ovu kantu uglja.
Ne osvrći se više na temperaturu pećnice,jer,rekao sam ti već,ona nije merilo efikasnog rada čitavog sistema i temperature u ostalim prostorijama,već svu pažnju usmeri na regulator promaje !
Onog trenutka kada se klapna na regulatoru promaje zatvori i prekine dovod vazduha u ložište,postignuta je i željena/birana temperatura kotlovske vode.
U zavisnosti od količine ubačenog goriva i njegove energetske vrednosti imaćeš obezbeđen automatski rad u obezbeđivanju željene temperature prostorija.

Kod nas kažu kome vatra ne ide od ruke nije mu se majka radovala kad se rodio,no siguran sam da kod tebe to nije slučaj,već nedostatak iskustva koje ćeš vremenom sigurno steći.

Čudo jedno šta te peći od goriva mogu da podnesu,pa stoga nemoj da se plašiš nikakvog visokokaloričnog uglja,jer ti jedino on može obezbediti komforno korišćenje sistema.

I da znaš ili kuvaš/pečeš ili greješ,oba zadovoljavajuće gotovo nemoguće.

Treba i to da znaš da sama peć zrači toplotu u vrednosti nekih 2-3 KW,pa ako imaš i radijator u istoj prostoriji moći ćeš zasigurno da je pretvoriš u saunu ako ga ne zavrneš.

Na mojoj peći poklopac je izolovan azbestnom izolacijom u "sendviču",tako da sam joj samo stranice izolovao staklenom vunom da ne bi zračila jer je koristim u centralnom modu u jednom podrumčetu koji sam specijalno za nju iskopao da bih obezbedio slobodan pad i grejanje u slučaju nestanka struje,što se,tamo nekih,kriznih godina sa restrikcijama struje pokazalo izuzetno efikasnim.

Sad na posao,pa javi šta si uradio.

 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+292 Profil

icon Re: Lose et. grijanje,temp. vode u kotlu jedva 50*C?31.12.2011. u 12:42 - pre 149 meseci
Vasa ti dobro odgovorio sa 1 teškom greškom.
Pumpa NE SME raditi svo vreme jer će se pojaviti kondenzat i smola, peć će "procureti"
Dok nisam ugradio termostat za pumpu nisam se ogrejo.
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

Vasastajić

Član broj: 291378
Poruke: 738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2385 Profil

icon Re: Lose et. grijanje,temp. vode u kotlu jedva 50*C?31.12.2011. u 21:43 - pre 149 meseci
Horvat I,
nemoj da ga buniš,prvo nek nauči da loži,a dok to ne nauči,pametnije mu je da pumpa stalno radi.
To što si ti rekao,O TOM PO TOM.
 
Odgovor na temu

Miksa At.

Član broj: 296161
Poruke: 12
*.teol.net.



+12 Profil

icon Re: Lose et. grijanje,temp. vode u kotlu jedva 50*C?02.01.2012. u 20:52 - pre 149 meseci
Citat:
Vasastajić: Evo ovako,ako ti je peć u nivou sa radijatorima,koristiš je i kao pećnicu te za kuvanje,onda ti sistem za grejanje tadi u tzv. etažnom modu,odnosno imaš etažno grejanje.
Peći koje su ispod nivoa radijatora (podrum i t.sl.) rade u centralnom modu,odnosno onda imaš centralno grejanje.
Kod etažnog grejanja javlja se problem nestankom struje i prestankom rada pumpe,ako pumpa nije vezana na automatski,akumulatorski pretvarač napona i manifestuje se pregrevanjem kotla(preko 100°C),pretvaranjem vode u paru,kada su moguća ozbiljna oštećenja peći/kotla.
Podatak koji si gore dao da ti se i pored gašenja pumpe temperatura kotla ne podiže značajno može samo značiti da imaš premalo goriva u peći,tim pre što sam navodiš da u nju ubacuješ tanka i suva drva,što može biti dovoljno za pećnicu i kuvanje,ali ne i za oko 60 clanaka al. radijatora i jos kupatilo i bojler,kuca prizemlje negdje oko 80m2, 80m2x2.4m=192m3 ( ! ) pod uslovom da sam dobro pretpostavio visinu tvojih prostorija.
Idemo sad jednom laičkom procenom da bi lakše shvatio na šta mislim.
Zamisli sad situaciju da za svaku prostoriju koju greješ imaš u svakoj zasebnu peć,običnu i da loženjem svake obezbeđuješ grejanje kuće.
Koliko bi ti naramaka drva dnevno trebalo da u čitavoj kući obezbediš neku prosečnu temperaturu od 20-23°C.
Pošto pretpostavljam da baš nemaš mnogo iskustva sa takvim načinom grejanja,reći ću ti da bi ti za tako nešto,u zavisnosti od spoljne temperature,zasigurno trebalo više od jednog d o b r o g naramka drva.

Koliko ti dnevno potrošiš drva za grejanje na način kako to i radiš?

Kad se samo malo poigraš sa ovom "matematikom" brzo ćeš uvideti da ti manjka ihahaj goriva za ovu tvoju peć,pa ti eto odgovora zašto si nezadovoljan dosadašnjim efektima tvog grejanja.

Pusti pumpu da neprekidno radi,jer,veruj mi na reč da nisam siguran koliko je uopšte pametno za etažni mod igrati se bilo kakvim termostatima za štednju pumpe!
Da je u pitanju centralno grejanje,ajde de,voda može slobodnim padom da cirkuliše,ali u tvom slučaju toga nema i samo vučeš tim skalmerijama đavola za rep.

Dalje ovo što si rekao u citatu nedvosmisleno govori u prilog činjenici da imaš malo goriva u kotlu,pa ti stoga opet kažem,nabavi kantu "Banovića" ili kog drugog visokokaloričnog uglja,pouzdano odzrači sistem,užari dobro peć suvim drvima i ljuljni u nju onda ovu kantu uglja.
Ne osvrći se više na temperaturu pećnice,jer,rekao sam ti već,ona nije merilo efikasnog rada čitavog sistema i temperature u ostalim prostorijama,već svu pažnju usmeri na regulator promaje !
Onog trenutka kada se klapna na regulatoru promaje zatvori i prekine dovod vazduha u ložište,postignuta je i željena/birana temperatura kotlovske vode.
U zavisnosti od količine ubačenog goriva i njegove energetske vrednosti imaćeš obezbeđen automatski rad u obezbeđivanju željene temperature prostorija.

Kod nas kažu kome vatra ne ide od ruke nije mu se majka radovala kad se rodio,no siguran sam da kod tebe to nije slučaj,već nedostatak iskustva koje ćeš vremenom sigurno steći.

Čudo jedno šta te peći od goriva mogu da podnesu,pa stoga nemoj da se plašiš nikakvog visokokaloričnog uglja,jer ti jedino on može obezbediti komforno korišćenje sistema.

I da znaš ili kuvaš/pečeš ili greješ,oba zadovoljavajuće gotovo nemoguće.

Treba i to da znaš da sama peć zrači toplotu u vrednosti nekih 2-3 KW,pa ako imaš i radijator u istoj prostoriji moći ćeš zasigurno da je pretvoriš u saunu ako ga ne zavrneš.

Na mojoj peći poklopac je izolovan azbestnom izolacijom u "sendviču",tako da sam joj samo stranice izolovao staklenom vunom da ne bi zračila jer je koristim u centralnom modu u jednom podrumčetu koji sam specijalno za nju iskopao da bih obezbedio slobodan pad i grejanje u slučaju nestanka struje,što se,tamo nekih,kriznih godina sa restrikcijama struje pokazalo izuzetno efikasnim.

Sad na posao,pa javi šta si uradio.


Onda je kod mene etazno,jer mi je sporet u nivou sa radijatorima.
Ali je smjesten u jednoj sporednoj prostoriji, dogradnja uz kucu,tako da mi sam sporet ne grije nista.
Pa da li mi preporucujes,imali potrebe da ga izolujem kao kod tebe da mi ne zraci bzv?
I imali potrebe da exp. posudu koja se nalazi iznad sporeta da i nju izolujem staklenom vunom?
Godinama smo se grijali na sporet na drva,znam da ovo nije isto,i da treba dosta vise drva,ali eto nemam iskustva sa ovim? Zato me zanimalo da mi da neko savjet iz vaseg iskustva da mozda nesto nije pogresno uradjeno,namontirano.
Sto se tice drva,rekli su mi da lozim dobru vatru tankim i suvim drvima dok se ne zagrije voda dobro i da tad ubacim deblje da drze vatru!
Tako sam i radio i od kako si mi ti rekao da je vatra slaba,jos sam pojacao lozenje,i stvarno sam trpao da vatra plamti i potrosio za ova dva mjeseca od kako sam poceo lozit,vise od 6m3 drva!
Dok ja lozim i trpam ono bolje grije sto jest - jest,ali samo bolje ne bas idealno,i cim ikoliko vatra oslabi i radijatori se hlade? Zar ne bi trebalo da ta voda drzi neko vrijeme toplotu?

Ok. da ne budem dosadan,kupicu ugalj,uradicu kako si mi rekao,vjerovatno je to to,drva ne mogu drzati toplotu.

Sto se tice termostata,ugradio sam ga,NE zato da mi stedi struju,vec da mi voda u bojleru ostane topla kad se vatra ugasi :) Onako kad vatre nema,hladna voda kruzi kroz sistem i voda u bojleru se potpuno ohladi.
Cuo sam za taj akumulator da treba,jos ga nemam,nabavicu ga.

Zamolicu za odgovor ako moze na jos ovo pitanje!?

Samo jedan od svih radijatora,kada grije,povremeno se cuje neko sustanje,buka u njemu,ne znam kako da objasnim,kao da vjetar puse ili kad se cesma otvori pa voda susti?
Probao sam da otvorim ventil sa strane da ga odzracim,voda izlazi,nema zraka? Imali jos neki nacin za odzracivanje radijatora ili ... ?

I da li pumpa treba da radi stalno ili ne,jer neki mi kazu da ako ne radi da se stvara kamenac i moze doci do zacepljenja cjevi? A Gosp. Horvat kaze da ne sme da radi,zbog kondezata i smole?

Vasa hvala ti na pomoci i objasnjenju i hvala svima za odgovore!



 
Odgovor na temu

Vasastajić

Član broj: 291378
Poruke: 738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2385 Profil

icon Re: Lose et. grijanje,temp. vode u kotlu jedva 50*C?03.01.2012. u 10:12 - pre 149 meseci
Citat:
Pa da li mi preporucujes,imali potrebe da ga izolujem kao kod tebe da mi ne zraci bzv?

S v a k a k o !!!

Ako ti je peć dostupna bočno i pozadi,skini te oplate,postavi izolaciju(staklena,kamena,mineralna vuna)onoliko koliko može da stane,pa još i da se stisne -d o b r o- vraćanjem oplata.
Ekspanzionu posudu nema potrebe da izoluješ,jer kroz nju ne cirkuliše topla vode,možda se difuzno malo zagreje,ali to nije ništa.
Citat:
Zar ne bi trebalo da ta voda drzi neko vrijeme toplotu?

Voda je topla dok u peći ima žara,hladi se u roku par minuta,obzirom na broj rebara koje peć "gura".
U peć se dodaje gorivo,u principu,dok je klapna/regulator promaje još uvek u zatvorenom položaju,a uočio si da nema nesagorelog goriva,već samo žara.

Periodičnost dodavanja goriva u direktnoj je vezi sa:spoljnom temperaturom,kvalitetom/kaloričnošću goriva,izolovanosti spoljnih zidova,te potrebe za toplotom u prostorijama.

U početku ćeš morati češće da obilaziš peć,dok se ne "sprijateljite" ,a kad budeš nabavio kvalitetan ugalj,oda'nućeš dušom.
Citat:
Sto se tice termostata,ugradio sam ga,NE zato da mi stedi struju,vec da mi voda u bojleru ostane topla kad se vatra ugasi :) Onako kad vatre nema,hladna voda kruzi kroz sistem i voda u bojleru se potpuno ohladi.

Apsolutno opravdan razlog postojanja tog termostata,što samo govori u prilog činjenici da čim pre nabaviš visokokaloričan ugalj.
Citat:
Samo jedan od svih radijatora,kada grije,povremeno se cuje neko sustanje,buka u njemu,ne znam kako da objasnim,kao da vjetar puse ili kad se cesma otvori pa voda susti?

A da li se to čuje i kada je pumpa ugašena?
Citat:
I da li pumpa treba da radi stalno ili ne,jer neki mi kazu da ako ne radi da se stvara kamenac i moze doci do zacepljenja cjevi?

Kamenac tu nije problem,osim ako ne bi svakog dana menjao vodu u sistemu,a to sigurno ne radiš,tako da su to pričine priče onih koji baš nemaju pretstavu kako to sve funkcioniše.
Ono što se meni desilo,to je da mi je pumpa od stajanja preko leta blokirala i ja to nisam primetio kad sam sistem pustio u pogon i pregorela je,dakle to moraš na početku grejne sezone da proveriš skidanjem onog velikog šrafa sa zadnjeg dela pumpe i ako ne vrti da šrafcigerom pokreneš rotor.
Ne znam ni to u kojoj su meri te priče oko smole i kondenzata na pećima u toj meri fatalne i po peć i po kvalitet grejanja,jer,evo,mene ova moja MIV (metalna industrija Vranje)/Gorenje(nešto su oni zajedno petljali tada) b e s p r e k o r n o-radi od 1985.godine,a da pritom pumpa radi neprekidno od početka do kraja sezone i da još n i k a d a- nisam detaljno sa nje skidao naslage,već jje to sagorevalo samo od sebe kada se peć jače užari kvalitetnim gorivom.
Ne negiram ono što je Horvat rekao,već samo iznosim svoje,višedecenijsko iskustvo,a na tebi je i uslovima kojima raspolažeš šta ćeš i kako ćeš.

Kao što sam gore rekao,dokle god ne naučiš kako se loži ta peć,dokle god ne postanete "prijatelji",neka pumpa stalno radi,pogotovu kada u nju natrpaš "Banović"ugalj ili tome slično.
Kasnije,kada to sve "legne" i kada ti posluživanje peći postane rutina,termostat pumpe će proraditi "sam od sebe".
Ovde je još važno reći da ako kojim slučajem na radijatorima imaš montirane automatske,termoventile,gledaj da ti bar jedan radijator,onaj koji je najčešće u upotrebi,ima montiran običan ventil ili u krajnjem slučaju skini "kapu" sa njega da ne bi došlo do zatvaranja svih ventila i belaja u sistemu.
Istina imaš bojler koji bi "vukao" toplotu,ali nisam siguran u kojoj meri je to dovoljno za rashlađivanje pregrejanog sisitema.

Sad navali,pa opušteno...
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+292 Profil

icon Re: Lose et. grijanje,temp. vode u kotlu jedva 50*C?03.01.2012. u 14:52 - pre 149 meseci
Koristi sušeni ili mrki ugalj jer su bukva i grab "topliji" od Kolubarsko - Kostolačkih ugljeva.
Dok ne nabaviš pretvarač napona drži pored peći posudu sa pepelom, ako ti se desi da ti nestane struja kad je peć dobro naložena da prekriješ žar, zatvoriš klapnu cug_a a otvoriš vrata za loženje da ti što više "falš" vazduha prolazi šprečavajuć kuvanje.
To mi se dešavalo 3-4 X tokom sezone.
Pred sam početak grejanja obavezno obrnem rotor pumpe da se ne desi zatajivanje.
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

Miksa At.

Član broj: 296161
Poruke: 12
*.teol.net.



+12 Profil

icon Re: Lose et. grijanje,temp. vode u kotlu jedva 50*C?04.01.2012. u 19:01 - pre 149 meseci
To sustanje u radijatoru se cuje kada je pumpa ukljucena,povremeno ne stalno,ali ponekad kao odjednom pocme da orga,neke zvukove prizvodi kao da se sliva voda od nekud :D Nije mi to toliko bitno za sad,vjerovatno nije dobro odzracen.
Ok. uradicu kako ste mi rekli :) Gledacu cim prije da nabavim dobar ugalj,a do tad se moram sprijateljiti sa peci :D
Hvala vam obadvojici na detaljnim i dobrim savjetima!!!
 
Odgovor na temu

Vasastajić

Član broj: 291378
Poruke: 738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2385 Profil

icon Re: Lose et. grijanje,temp. vode u kotlu jedva 50*C?04.01.2012. u 19:59 - pre 149 meseci
Citat:
ali ponekad kao odjednom pocme da orga,neke zvukove prizvodi kao da se sliva voda od nekud

E,vidiš,to se po pravilu dešava onda kada mehur vazduha uđe u pumpu,pa osovina rotora počne da vibrira po keramičkim ležajevima,jer,pretpostavljam da ti je to poznato,se ležaj i osovina rotora podmazuju vodom koju pumpa vrti u sistemu.
U trenutku kada pumpa uspe da izbaci taj mehur dalje u sistem onda se čuje taj zvuk kao da se voda od nekud sliva,što se upravo i dešava,jer se mehur penje u višlje tačke sistema,a voda se sliva ka pumpi.

Toliko od mene,nadam se da nisam nešto bitno zaboravio,a ti ako se ukaže potreba za savetom,pitanjem,tastaturu u šake.
Poz.
 
Odgovor na temu

Miksa At.

Član broj: 296161
Poruke: 12
*.teol.net.



+12 Profil

icon Re: Lose et. grijanje,temp. vode u kotlu jedva 50*C?05.01.2012. u 16:33 - pre 149 meseci
Citat:
Vasastajić: E,vidiš,to se po pravilu dešava onda kada mehur vazduha uđe u pumpu,pa osovina rotora počne da vibrira po keramičkim ležajevima,jer,pretpostavljam da ti je to poznato,se ležaj i osovina rotora podmazuju vodom koju pumpa vrti u sistemu.
U trenutku kada pumpa uspe da izbaci taj mehur dalje u sistem onda se čuje taj zvuk kao da se voda od nekud sliva,što se upravo i dešava,jer se mehur penje u višlje tačke sistema,a voda se sliva ka pumpi.

Toliko od mene,nadam se da nisam nešto bitno zaboravio,a ti ako se ukaže potreba za savetom,pitanjem,tastaturu u šake.
Poz.


Vazi,hvala ti jos jednom!
Pozdrav!
 
Odgovor na temu

Miksa At.

Član broj: 296161
Poruke: 12
*.teol.net.



+12 Profil

icon Re: Lose et. grijanje,temp. vode u kotlu jedva 50*C?25.10.2012. u 19:10 - pre 139 meseci
Pozdrav ljudi!
Evo mene opet sa potrebom za vašim savjetima
Do sad sve što ste mi rekli je bilo tako!
Kod mene je zaista bio problem u vatri,kao što ste i rekli.
Ali postoji jedan problem koji sam tek nedavno uočio?
Kada otvorim vrata šporeta da naložim vatru,dim izlazi vani,ne vuče ga kroz dimnjak baš najbolje?
Nije mi jasno zašto,kod nas bi rekli "povraća šporet".
I često se začeplja ispod ploča i sulunari često moraju da se čiste.
Dimnjak je ozidan novi prečnika 16x16 i visok je dosta,ne bi trebalo da je on problem?
Mislim da mi je to i pravilo probleme prošlu sezonu,jednostavno vatra ne gori kako treba,nešto sve mrtvo,tinja,tinja al nema ono da plamti,da pjeva ko' nekad u starim šporetima?
Može on dobro da grije i postigne finu temperaturu,kad dobro naložim i dobra drva,al eto to se dešava.
Da li možda ima veze,ovaj majstor kad mi je dimnjak zidao,sulunar što ulazi u dimnjak je stavio samo onaj mali od pola metra,mada sam dobio dva takva u kompletu (znači metar) kad sam kupio šporet. Nije mi jasno zašto nije obadva stavio?
Možda je kratak taj put od šporeta do dimnjaka,pa ne može da povuče kako treba ili ...?
Šta vi mislite o tome,da li da probijam drugu rupu da stavim i drugi dio sulunara ili šta več?
Veliki pozdrav i hvala unaprijed na odg.
 
Odgovor na temu

Vasastajić

Član broj: 291378
Poruke: 738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2385 Profil

icon Re: Lose et. grijanje,temp. vode u kotlu jedva 50*C?26.10.2012. u 06:28 - pre 139 meseci
Jesi li ikada proveravao uzgon/promaju samo odžaka i to dok je još hladan?
Dakle skineš solundar i prineseš otvoru odžaka plamen sa šibice ili upaljača i posmatraj šta se dešava sa plamenom.
Ajde uradi prvo ovo pa se "čujemo".
 
Odgovor na temu

Miksa At.

Član broj: 296161
Poruke: 12
*.teol.net.



+12 Profil

icon Re: Lose et. grijanje,temp. vode u kotlu jedva 50*C?28.10.2012. u 17:50 - pre 139 meseci
Nešto sam o tome čitao u onoj knjizi uputstva što je došlo uz šporet.
Sa šibicom se ništa ne dešava,ugasi se brzo,pa sam probao sa svijećom,plamen na svijeći lagano se savija ka unutra,dakle malo ga savije prema unutra i vidi se da razvlači taj plamen prema gore. Sve to je lagano,blagi ugao,ne znam jeli dovoljno?
 
Odgovor na temu

Vasastajić

Član broj: 291378
Poruke: 738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2385 Profil

icon Re: Lose et. grijanje,temp. vode u kotlu jedva 50*C?28.10.2012. u 20:32 - pre 139 meseci
Pa sve uglavnom ukazuje na slabu promaju - cug - u odžaku, e sad, zašto se to dešava jako je teško reći.
Može biti da je i sam odžak u "senci" vazdušnih strujanja iznad krovova koji mu umanjuju vertikalni uzgon gasova, što bi se, eventualno, mogo rešiti "petlom" na vrhu odžaka

ili čak i povećanjem visine samog odžaka dozidavanjem.
Šta će od ovoga konkretno kod tebe rešiti problem, teško je tačno reći, ali, hajde da kažemo da dozidavanje/produženje odžaka retko kad omane sa pozitivnim efektima.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Lose et. grijanje,temp. vode u kotlu jedva 50*C?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 28481 | Odgovora: 30 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.