Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Laminat ili pločice za podno grejanje

elitemadzone.org :: TechZone :: Laminat ili pločice za podno grejanje

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 45227 | Odgovora: 75 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

cicovic
Zoran Cicović
Petrovac na Mlavi

Član broj: 58643
Poruke: 377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Laminat ili pločice za podno grejanje11.06.2012. u 15:26 - pre 144 meseci
Prinuđen sam da uradim podno grejanje, odn. pripremam dve dečije sobe gde će morati iz nekih razloga, podno grejanje, pa sam u dilemi između laminata ili pločica. Naime, laminat mi dođe kao lepše i praktičnije rešenje, ali za pločice sam već od par ljudi čuo da su bolje rešenje za podno grejanje.
U kući se grejemo sistemom etažnog grejanja preko alfa kamina, tako da je efektivno grejanje u toku dana, a noću se, uglavnom, kamin gasi. Ono što me zabrinjava, je da sam čuo da laminat treba 3x više vremena da počne da isijava toplotu u odnosu na pločice pa mi, uzimajući u obzir vreme loženja, to i ne odgovara, a pak, u vremenu van grejne sezone, plašim se da će pločice biti previše "hladne" za dečije sobe.
Voleo bih da čujem kava su vapša iskustva vezano i za jedno i za drugo.
 
Odgovor na temu

veljkoE
ALU i PVC stolarija
NS

Član broj: 81131
Poruke: 1158
*.dynamic.stcable.net.



+32 Profil

icon Re: Laminat ili pločice za podno grejanje11.06.2012. u 15:29 - pre 144 meseci
da li laminat uopste moze na podno grejanje?
koristite forum, ne pp
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9497
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10254 Profil

icon Re: Laminat ili pločice za podno grejanje11.06.2012. u 18:25 - pre 144 meseci
Ne znam zašto koristiš termin "prinuđen" i "moraće iz nekih razloga", kao da radiš nešto loše ? A zapravo, ugrađuješ najudobnije, najprijatnije i najekonomičnije grejanje. Ako pitaš otkud znam, to je zato što i sam imam podno grejanje.

Preko betonske košuljice (u kojoj su cevi) možeš da staviš bilo koju podnu oblogu, ali keramičke pločice svakako nisu dobar izbor za dečije sobe. Ne znam od koga si čuo to oko laminata i vremena "isijavanja toplote", ali iskustveno ti mogu reći da je to žešća glupost.

Evo par iskustvenih saveta:

1. Slobodno stavi bilo koji laminat. Pri tome, nemoj da koristiš onu belu sunđerastu podlogu, jer je ona zapravo termoizolator. Ja sam kao podlogu koristio običan građevisnki najlon, tek da laminat nije na golom betonu.
2. Ume ponekad da bude nezgodno u prelaznom periodu. Tako, nije loše imati par malih tepiha (staza) koje se neće koristiti kad grejanje radi, jer se time termoizoluje grejno telo, tj. pod.
3. Termoizolacija zidova mora da bude kvalitetna, kao i stolarija. Samo tako se može postiči da temperatura poda bude relativno mala, tek malo veća od željene temperature vazduha.
4. Ako nameravaš da koristiš isti izvor tople vode i za radijatorsko grejanje (u drugim sobama) i za podno grejanje (u dečijim sobama) onda obavezno potraži pomoć ili savet profesionalaca. Ovo već nije trivijalno, jer se potrebna temperatura vode jako razlikuje. Mislim da je i na ovim forumima nešto diskutovano na tu temu.



OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

veljkoE
ALU i PVC stolarija
NS

Član broj: 81131
Poruke: 1158
*.dynamic.stcable.net.



+32 Profil

icon Re: Laminat ili pločice za podno grejanje11.06.2012. u 20:04 - pre 144 meseci
znam da parket ne sme, zato nisam upoznat sa opcijom da moze laminat, doduse, nisam se nesto ni interesovao
koristite forum, ne pp
 
Odgovor na temu

cicovic
Zoran Cicović
Petrovac na Mlavi

Član broj: 58643
Poruke: 377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Laminat ili pločice za podno grejanje11.06.2012. u 21:08 - pre 144 meseci
Citat:
Java Beograd: Ne znam zašto koristiš termin "prinuđen" i "moraće iz nekih razloga", kao da radiš nešto loše ? A zapravo, ugrađuješ najudobnije, najprijatnije i najekonomičnije grejanje. Ako pitaš otkud znam, to je zato što i sam imam podno grejanje.

Preko betonske košuljice (u kojoj su cevi) možeš da staviš bilo koju podnu oblogu, ali keramičke pločice svakako nisu dobar izbor za dečije sobe. Ne znam od koga si čuo to oko laminata i vremena "isijavanja toplote", ali iskustveno ti mogu reći da je to žešća glupost.

Evo par iskustvenih saveta:

1. Slobodno stavi bilo koji laminat. Pri tome, nemoj da koristiš onu belu sunđerastu podlogu, jer je ona zapravo termoizolator. Ja sam kao podlogu koristio običan građevisnki najlon, tek da laminat nije na golom betonu.
2. Ume ponekad da bude nezgodno u prelaznom periodu. Tako, nije loše imati par malih tepiha (staza) koje se neće koristiti kad grejanje radi, jer se time termoizoluje grejno telo, tj. pod.
3. Termoizolacija zidova mora da bude kvalitetna, kao i stolarija. Samo tako se može postiči da temperatura poda bude relativno mala, tek malo veća od željene temperature vazduha.
4. Ako nameravaš da koristiš isti izvor tople vode i za radijatorsko grejanje (u drugim sobama) i za podno grejanje (u dečijim sobama) onda obavezno potraži pomoć ili savet profesionalaca. Ovo već nije trivijalno, jer se potrebna temperatura vode jako razlikuje. Mislim da je i na ovim forumima nešto diskutovano na tu temu.


Ma znam da nije loše, kao grejanje kuće, ali mi je u celoj kući radijatorsko grejanje, i baš to što navodiš u tački 4, moram da iskombinujem da sve radi kako treba sa izlaznim temperaturnim razlikama (iz kotla), a to mi je sledeći problem. Dakle, laminat može. Ok. Maločas sam bio na nekom dečijem rođendanu i jedanm od roditelja mi reče da mu je laminat u dečijim sobama hladniji od plačica (?).
Koliko treba da u sobi koja se greje preko laminata počne da se "oseća"toplota? KOliku temperaturu vode puštaš kroz podno grejanje?
Hvala
 
Odgovor na temu

dlalic
Novi Sad

Član broj: 24116
Poruke: 374



+118 Profil

icon Re: Laminat ili pločice za podno grejanje12.06.2012. u 11:14 - pre 144 meseci
Citat:
cicovic:  jedanm od roditelja mi reče da mu je laminat u dečijim sobama hladniji od plačica (?).
Hvala

Vidi... ovo fizicki nije moguce. Bice na potpuno istoj temperaturi. Moze se govoriti samo o subjektivnom osecaju.
Imam u stanu i plocice i laminat (radijatorsko grejanje) i ne bih se slozio sa gornjom ocenom, naprotiv. U svakom slucaju najlakse je staviti neke prostirke u periodu kada se ne greje pod
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16357



+2922 Profil

icon Re: Laminat ili pločice za podno grejanje12.06.2012. u 17:01 - pre 144 meseci
Citat:
cicovic:  KOliku temperaturu vode puštaš kroz podno grejanje?
Hvala

Podno grejanje je takozvano niskotemperaturno, znaci temp. je izmedju 20-25 stepeni.
Za radijatore ti treba skoro duplo veca temperatura, tako da ti treba strucno lice da ti to poveze sve na isti kotao.

Inace postoji laminat bas namenjen podnom grejanju.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

cicovic
Zoran Cicović
Petrovac na Mlavi

Član broj: 58643
Poruke: 377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Laminat ili pločice za podno grejanje12.06.2012. u 17:28 - pre 144 meseci
Zbog te temperaturne razlike sam i pitao. Nažalost, čačkajući po netu, vidim da mi mešajući ventil neće pomoći za ovaj slučaj jer je pumpa postavljena na povrat (hladnu vodu) pa ću morati da tražim neko drugo rešenje.
Inače, danas sam bio u prodavnici laminata, od 8 "sorti" koje sam gledao, sve imaju oznaku da su predviđene za grejanje. Pretpostavljam da je to sad "standardna oprema" na laminatu, kao ABS u autu :-)
 
Odgovor na temu

zilede

Član broj: 128585
Poruke: 30
109.72.50.*



+1 Profil

icon Re: Laminat ili pločice za podno grejanje14.06.2012. u 22:44 - pre 144 meseci
Citat:
Java Beograd: Ne znam zašto koristiš termin "prinuđen" i "moraće iz nekih razloga", kao da radiš nešto loše ? A zapravo, ugrađuješ najudobnije, najprijatnije i najekonomičnije grejanje.....
u kom smislu najekonomičnije grejanje?
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16357



+2922 Profil

icon Re: Laminat ili pločice za podno grejanje14.06.2012. u 22:57 - pre 144 meseci
Citat:
zilede: u kom smislu najekonomičnije grejanje?

U smislu da je potrebna najniza temp. za grejanje a samim tim i najmanje utrosak kilovata za dostizanje temp.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

zilede

Član broj: 128585
Poruke: 30
109.72.50.*



+1 Profil

icon Re: Laminat ili pločice za podno grejanje16.06.2012. u 10:29 - pre 144 meseci
Citat:
bakara: U smislu da je potrebna najniza temp. za grejanje a samim tim i najmanje utrosak kilovata za dostizanje temp.
jel ti to hoćeš da kažeš da je potrošnja energije za zagrevanje određene prostorije podnim grejanjem manja nego zagrevanjem radijatorima? Ta fizika malo ne pije vodu
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Laminat ili pločice za podno grejanje16.06.2012. u 11:47 - pre 144 meseci
Citat:
zilede: jel ti to hoćeš da kažeš da je potrošnja energije za zagrevanje određene prostorije podnim grejanjem manja nego zagrevanjem radijatorima? Ta fizika malo ne pije vodu

Sve je relativno lako objasniti pomocu fizike... hajde prvo da krenemo od toga zasto je fabricku halu prakticno nemoguce zagrejati radijatorima, a moguce podnim grejanjem... Iz dva razloga, prvi je sto se osecaj za toplotu prostorije zasniva na prvih metar do metar i po od poda, a drugi je sto toplota prirodno bezi gore. Ako koristis radijatore, vec na metar od radijatora nema neke narocite toplote, jer je ona vec pobegla gore. Tek kada se prostor blizu plafona dobro ugreje, topao vazduh se mesa i zagreva prostor ispod. Pri svemu tome vazduh je kod plafona zagrejan na recimo 30 stepeni, na sredini je 25 a do samog poda je 20, znaci u proseku je prostorija zagrejana na 25 stepeni. Koriscenjem podnog grejanja, temperatura je po visini svuda ista, pa ces sa 21-22 stepena imati bolji osecaj toplote nego sa radijatorom gde pod ostaje na 20, a razlika grejanja izmedju 25 i 22 je cista usteda energije. Tu se ostvaruje usteda grubo receno od 10%, mada je proracun toga dosta kompleksniji. Da se vratimo na primer fabricke hale, ako je visina prostorije 15 metara, onda bi radijatori trebalo da zagreju gornji sloj na verovatno blizu 100 stepeni da bi dole blizu poda bilo oko 20, za sta bi trebala elektrana da pokrije tolike gubitke energije. Podno grejanje u takvoj situaciji radi najnormalnije na temperaturi na koju se nasteluje i temperatura vazduha je svuda ista.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16357



+2922 Profil

icon Re: Laminat ili pločice za podno grejanje16.06.2012. u 12:18 - pre 144 meseci
Citat:
zilede: jel ti to hoćeš da kažeš da je potrošnja energije za zagrevanje određene prostorije podnim grejanjem manja nego zagrevanjem radijatorima? Ta fizika malo ne pije vodu

Naravno da je manja...
Povrsina grejnog tela je veca, i niza je polazna temperatura (napisao sam gore) tu je vec velika usteda.


Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

goran80
nnhzttr
bg

Član broj: 75384
Poruke: 9
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Laminat ili pločice za podno grejanje30.07.2012. u 15:30 - pre 142 meseci
Nabasah i na ovu temu koja mi treba :).
Kuca u fazi izgradnje , pa se dvoumimo da li podno grejanje kombinovano sa radijatorima ili samo podno grejanje?
Tao gde ce nam biti plocice tu cemo staviti podno (predsoblje,kuhinja ,kupatilo ,veseraj,kotlarnica i deo kod terasnih vrata. U planu nam je da se grejemo na toplotnu pumpu.
Najvise me zanima sto podno grejanje ne moze na parket jer smo protivnici laminata? Predpostavljam da se parket ne rasusi i da se otvori ili mozda gresim? Mozda da mi neko to bolje objasni ko je strucniji :)?
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Laminat ili pločice za podno grejanje30.07.2012. u 17:39 - pre 142 meseci
Naravno da se salis,parket-podno,znas grejanje.Sala.Ozbiljan nisi.
 
Odgovor na temu

ghost2k3
Lat45.2508; Lon19.3919

Član broj: 25133
Poruke: 691
82.117.202.*

Jabber: ghost2k3
Sajt: www.zombo.com


+8 Profil

icon Re: Laminat ili pločice za podno grejanje19.02.2015. u 08:58 - pre 111 meseci
Naravno da može parket, samo ne svakakav. Majstori kažu da ne može bukov i javorov. I ima tu nekih caka oko postavljanja, tako da je najbolje da se posavetuješ sa profesionalcem. A na kraju krajeva, ako ti to neko uradi i dobiješ garanciju na urađen posao, onda ne moraš da lupaš glavu. Ali to košta :)
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.dynamic.sbb.rs.



+2283 Profil

icon Re: Laminat ili pločice za podno grejanje19.02.2015. u 17:11 - pre 111 meseci
Sve i da nadjes drvo koje odlicno podnosi grejanje, drvo je izolator za toplotu, mozes to eksperimentalno videti ako zapalis jedan kraj drveta a drugi drzis u ruci, taj kraj koji drzis ce biti hladan.
 
Odgovor na temu

mishav
xxx

Član broj: 345605
Poruke: 3
91.207.62.*



Profil

icon Re: Laminat ili pločice za podno grejanje16.10.2020. u 08:22 - pre 42 meseci
šteta što je se nije nastavila diskusija...!
tema je i meni interesantna, postavio bih ista pitanja...što se tiče obloga za podove sa grejanjem.
prošlo je dosta vremena od započinjanja teme, možda su se pojavili novi materijali.
takođe, iskustva su veća...nakon toliko godina.

bilo bi značajno kada bi se tema oživela!!!

pišite, ako neko ima šta da doda ili demantuje?

 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: Laminat ili pločice za podno grejanje16.10.2020. u 09:29 - pre 42 meseci
mishav, imam podno grejanje, pitaj šta želiš.

Ja sam veoma zadovoljan, ne bih menjao za drugi tip grejanja. Svuda imamo pločice. U prelaznom periodu koristimo tepih gde dete sedi na podu, ostalo ništa. Sada je počela sezona grejanja i prijatno je da se hoda bosom nogom.
Kombinacija radijatora i podnog mislim da puno komplikuje i da je bolje da svuda bude podno. Ne može da se kao izvor toplote koristi čvrsto gorivo (osim ako nemaš bafer). Mi imamo toplotnu pumpu i mislim da je ta kombinacija idealna.
Ako nemaš dobru izolaciju i sada puno trošiš na grejanje, podno nije dobar izbor. Pod će ti biti topliji od optimalnog pa će biti možda vruć. Nama je kad je zima, pod sobne temperature ili stepen iznad.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.mbb.telenor.rs.



+2283 Profil

icon Re: Laminat ili pločice za podno grejanje16.10.2020. u 09:38 - pre 42 meseci
Mi smo postavili jos na stotine kvadrata u poslovnom prostoru, plus nesto jos u stambenom, sve granitna keramika. Nikakvi drugi materijali se ne razmatraju. Laminat ako je negde greskom postavljen pre 10 godina, sada se izbacuje i tu dolazi granitna keramika. Laminat nema nijednu prednost, osim nize cene, ali ne bez razloga, nego "koliko para, toliko muzike". Cak, tvrdim, laminat je preskup a granitna keramika prejeftina za konfor, performanse i trajnost koju nude.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Laminat ili pločice za podno grejanje

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 45227 | Odgovora: 75 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.