Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Motocikl za njive?

elitemadzone.org :: MotoZone :: Motocikl za njive?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 23693 | Odgovora: 42 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: Motocikl za njive?08.10.2012. u 11:35 - pre 140 meseci
Citat:
jnk
Na snimku nikad ne može da se dočara nagib ali veruj mi da se ne bi usudio da probaš ovu uzbrdicu jer je jednostavno nagib takav da ti nikakav 4x4 ili reduktor ili diferencijal ne bi pomogao. ATV je sigurno bolji za neki posao ili nešto ali što se tiče čiste zabave nikad 4otočkaš tu ne može biti bolji.

Penjao sam ja ATV-om poprilično strme uzbrdice, i tvrdim da bi ovo na snimku pristao da idem svojim ATV-om, jer smatram da ne bi isuviše rizikovao da mi se ATV prevrne i izlomi, i da je mnogo velika šansa da bi ga popeo iz prve. Naravno da ga ne bi zaletao kao manijak jer za to nema potrebe (kroserica to mora jer ona ima pogon samo na jednom točku koji je 3-4 puta uži od ATV točka i ne može da održi pogon na uzbrdici), već bi išao laganim gasom, jednom rukom se držim za prednji rack, desna ruka na gasu, i lagano.

A što se tiče zabave, mišljenja su različita... Svako voli nešto drugo... Meni je recimo veći gušt da se vozim na Sport-Utility ATV-u (npr. moja dream mašina je Can Am Renegade X xc 1000), da mogu da vozim i lagano i divljački, da ne dobijem hemoroide nakon 6 sati vožnje u komadu, da mogu više da uživam u prirodi nego da sam fokusiran na samu vožnju, da mogu da prođem mnoge stvari koje krosericom ne mogu itd itd... Dok neko voli da mu gore butine dok čuči na kroserici, da osim parčeta puta ispred sebe ne vidi ništa, da skače po preprekama itd... To su neki različiti stilovi i ne možeš univerzalno da kažeš šta je zabavnije...
 
Odgovor na temu

Zoran Milovanovic

Član broj: 45186
Poruke: 1206
*.exe-net.net.



+159 Profil

icon Re: Motocikl za njive?08.10.2012. u 12:04 - pre 140 meseci
I kad ga zaglavis u blatu, mozes samo da legnes u isto i places, pozoves 3-4 prijatelja da te lociraju i iskopaju, a i to je pitanje da li ce bez dodatne mehanizacije uspeti ;) .. Lepi su snimci, ali realnni uslovi se mogu dosta razlikovati od ovih na snimku..

Nesto ne verujem da bi se lepo proveo na usponu koji je prikazao jnk, pa sve i da teras 3 dzaka cementa iznad prednjih osovina, cini mi se da nisi bas dobro sagledao uspon i teren..
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: Motocikl za njive?08.10.2012. u 12:13 - pre 140 meseci
Citat:
Zoran Milovanovic: I kad ga zaglavis u blatu, mozes samo da legnes u isto i places, pozoves 3-4 prijatelja da te lociraju i iskopaju, a i to je pitanje da li ce bez dodatne mehanizacije uspeti ;) ..

Za to postoji vitlo :)

Ne treba ti ništa drugo osim drveta za koje ćeš zakačiti sajlu :)



Citat:
Zoran Milovanovic
Nesto ne verujem da bi se lepo proveo na usponu koji je prikazao jnk, pa sve i da teras 3 dzaka cementa iznad prednjih osovina, cini mi se da nisi bas dobro sagledao uspon i teren..

Kažem, navozao sam se tih ATV-ova u životu baš dosta, moguće je da sam prešao više kilometara na ATV-u nego što su pojedinci ovde prešli u autu tako da imam neki referentni sistem na osnovu koga mogu da procenim stvari.


Ali to sve je nebitno u duhu teme, nit će se neko sa APN-cem penjati na tolike uspone, niti će ići kroz metar blata ili snega, već je to više bila moja opaska na komentar da su ATV-ovi generalno beskorisne mašine a sve zbog toga što dotični komentator nikad nije imao iskustva sa pravim ATV mašinama već verovatno samo sa onim jeftinim Kineskim igračkama koje su relativno popularne kod nas...
 
Odgovor na temu

Zoran Milovanovic

Član broj: 45186
Poruke: 1206
*.exe-net.net.



+159 Profil

icon Re: Motocikl za njive?08.10.2012. u 12:25 - pre 140 meseci
Meni se ti cetvorotockasi dopadaju, pa makar samo za relaks voznju i prevoz manjeg tovara.. Ali o uzivanciji na 2vs4 tocka, nema sta da se kaze, potpuno drugaciji svetovi.

Citat:
ventura: Kažem, navozao sam se tih ATV-ova u životu baš dosta, moguće je da sam prešao više kilometara na ATV-u nego što su pojedinci ovde prešli u autu tako da imam neki referentni sistem na osnovu koga mogu da procenim stvari.


Ako je tako, onda svaka cast, kada sam pogledao snimak na 5:30, shvatio sam da uopste nije naivno, a isto mi se cini i na oko 10:00, ali kako sam bez iskustva, moguce da gresim, silno ;)


 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: Motocikl za njive?08.10.2012. u 12:43 - pre 140 meseci
Citat:
Zoran Milovanovic:
Ako je tako, onda svaka cast, kada sam pogledao snimak na 5:30, shvatio sam da uopste nije naivno, a isto mi se cini i na oko 10:00, ali kako sam bez iskustva, moguce da gresim, silno ;)

Sigurno da nije naivno :)

Jedan od problema kroserica na ovakvim usponima je što oni moraju da se zalete kao majmuni, i ako ne ubodu ispravnu trasu, odoše na leđa... Ti sa ATV-om možeš da ideš mnogo sporije, da pažljivo biraš kuda da ideš, pa čak i da staneš i kreneš iz mesta jer imaš 4x4, ili bar u najmanju ruku ne ideš toliko brzo, pa i da naletiš na neku stenčugu kakve su ove pri vrhu, neće te automatski katapultirati u nazad jer ne ideš tako brzo...
 
Odgovor na temu

Zoran Milovanovic

Član broj: 45186
Poruke: 1206
*.exe-net.net.



+159 Profil

icon Re: Motocikl za njive?08.10.2012. u 13:00 - pre 140 meseci
Jasno je meni to, nego na tolikom usponu, kada bi i pri minimalnoj brzini prednji tockovi poceli da se penju (preko kamena recimo, jer verovatno ne postoji "cist" prelaz tokom celog uspona), u mojoj glavi jedini scenario je da ce gravitacija odraditi svoje i izvrnuti te na ledja. Uspon + dodatni uspon (uzdizanje prednjeg dela) + okretanje tockova (pa i minimalno) ti "odlepljuje" prednju osovinu od zemlje/stene i kaboom! :) - Jedino da vuku samo prednji tockovi, ali i tada bi bilo nezgodno u trenutku kada proklizaju i celo vozilo se vrati koji centimetar unazad, opet moze biti kaboom :)

Ne kazem da sam u pravu, samo kazem kako ja zamisljam situaciju. Nerealno mi je da se tu ikakvo vozilo popne, osim dvotockasa, koji ce to sve preskociti uz dosta "srece". Nego da ne trolam vise. :(
 
Odgovor na temu

jnk
beograd

Član broj: 29216
Poruke: 1472



+1498 Profil

icon Re: Motocikl za njive?08.10.2012. u 13:19 - pre 140 meseci
Definitivno nisi sagledao koji je nagib u pitanju ali ovo je između 70 i 80 procenata tako da bi ti vitlo bilo neophodno.
 
Odgovor na temu

pisacc

Član broj: 307554
Poruke: 108



+33 Profil

icon Re: Motocikl za njive?08.10.2012. u 18:12 - pre 140 meseci
Na ovom usponu na ovom snimku, nikakav 4x4 pogon ne može da izvuče. Ovo šlajfuje makar imao i gusenice. Bez zaleta - ništa.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Motocikl za njive?08.10.2012. u 19:27 - pre 140 meseci
Citat:
jnk: Definitivno nisi sagledao koji je nagib u pitanju ali ovo je između 70 i 80 procenata tako da bi ti vitlo bilo neophodno.

Tu nema više od 50-60 stepeni, ali nema veze...
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Motocikl za njive?08.10.2012. u 19:28 - pre 140 meseci
Mene bi samo živo interesovalo da čujem koliko se učesnika na ovoj temi bar slikalo na ATV-u koji ima više od 500ccm (time eliminišemo Kineske igračke), a kamoli imalo prilike da isti provoza... :)

 
Odgovor na temu

jnk
beograd

Član broj: 29216
Poruke: 1472



+1498 Profil

icon Re: Motocikl za njive?08.10.2012. u 21:02 - pre 140 meseci
60 stepeni je ~67% al ajde nećemo cepidlačiti jer ne možemo znati zasigurno koji je nagib. Evo kako se guseničar penje na nagib od 78%(ne stepeni nego procenata, 100% je 90 stepeni)



Ja ne sporim mnogobrojne prednosti atv-a i onaj klip je vise iz zaebancije postavljen ali ti si toliko sujetan da ne možeš da prihvatiš da makar u jednoj najnebitnijoj stvari ATV neće biti bolji od specijalnih hard enduro motora(koje ti zoveš 'kroserice') sa vozačima koji ne mogu normalno da hodaju jer im se mu*a vuku po podu ali zato ćeš se ti sa tvojom igračkom direkt iz radnje samo prošetati ovakvom stazicom.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Motocikl za njive?08.10.2012. u 21:18 - pre 140 meseci
Citat:
jnk: 60 stepeni je ~67% al ajde nećemo cepidlačiti jer ne možemo znati zasigurno koji je nagib. Evo kako se guseničar penje na nagib od 78%(ne stepeni nego procenata, 100% je 90 stepeni)

Strme staze se tako sređuju ne zato što ratrak ne može da se popne uz njih, već zbog toga što ne bi imao dovoljno trakcije da još i izgura sneg ispred sebe a da iza sebe ne ostavi izrovarenu stazu.

A kad smo već kod tog snimka konkretno, on je fake. Takođe kada se nagib meri u procentima, 100% predstavlja ugao od 45 stepeni, a ne 90. Tako da ski staza od 67% je ustvari 30°

Citat:
jnk
Ja ne sporim mnogobrojne prednosti atv-a i onaj klip je vise iz zaebancije postavljen ali ti si toliko sujetan da ne možeš da prihvatiš da makar u jednoj najnebitnijoj stvari ATV neće biti bolji od specijalnih hard enduro motora(koje ti zoveš 'kroserice') sa vozačima koji ne mogu normalno da hodaju jer im se mu*a vuku po podu ali zato ćeš se ti sa tvojom igračkom direkt iz radnje samo prošetati ovakvom stazicom.

Zašto bi bio sujetan? Da ne proizvodim/prodajem ATV-ove pa mi je kao stalo da nekoga ubedim da kupi ATV?

Lepo kažem da sam prešao sigurno preko 30.000 kilometara na ATV-ovima i znam vrlo dobro šta mogu a šta ne. Isto tako imao sam prilike da se vozim sa sigurno najboljim motokros vozačima u Srbiji među kojima su neki vozili i Dakar reli, tako da nisu baš neki bez veze vozači... I generalno mi ATV-aši ne preferiramo da se vozimo u grupi sa motokros likovima, jer je smor da ih non stop čekaš i prilagođavaš se njima i tome kuda oni mogu da prođu...
 
Odgovor na temu

pisacc

Član broj: 307554
Poruke: 108



+33 Profil

icon Re: Motocikl za njive?08.10.2012. u 23:37 - pre 140 meseci
Ja sam uzeo uglomer, nalepio ga na ekran pri 10:05, i izmerio 50o.

Ventura, da li tvrdiš da ATV može da se popne uz takav uspon bez zaleta? Odnosno, da stane na onom kamenjaru na nagibu od 50o, i da onda krene i izvuče bez da zašlajfuje, izvrne se u stranu i otkotrlja dole? Nisam primirisao nijedan ATV ali čisto sumnjam da će mu 4x4 pa čak ni 8x8 pomoći na tom kamenjaru bez zaleta. Da je asfalt, pa da se složim, ali na onom terenu, jok. Onde ne može ni normalan guseničar da izvuče bez šlajfovanja (i prevrtanja). Jedino neko specijalno namensko vozilo sa dugačkim gusenicama.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Motocikl za njive?08.10.2012. u 23:51 - pre 140 meseci
Na ovoj konkretnoj uzbrdici (tj. pri vrhu u tom najstrmijem kamenjaru) cenim da ne bi mogao da kreneš ako staneš u mestu sa ATV-om, ali mislim da bi mogao nekom laganom brzinom, bez divljačkog zaletanja da se izvučeš skroz do gore..
 
Odgovor na temu

jnk
beograd

Član broj: 29216
Poruke: 1472



+1498 Profil

icon Re: Motocikl za njive?09.10.2012. u 00:41 - pre 140 meseci
Citat:
A kad smo već kod tog snimka konkretno, on je fake. Takođe kada se nagib meri u procentima, 100% predstavlja ugao od 45 stepeni, a ne 90. Tako da ski staza od 67% je ustvari 30°


Netačno(ovo za nagib pogotovu). U pitanju je najstrmija ski staza u Austriji - harakiri - http://en.wikipedia.org/wiki/Harakiri_%28ski_piste%29
Koristi se vitlo jer je to jedini način da se ratrak uspenje. Inače se na normalnim stazama nikad ne koristi, samo u snow parkovima kada se jumpovi tabaju.
 
Odgovor na temu

pisacc

Član broj: 307554
Poruke: 108



+33 Profil

icon Re: Motocikl za njive?09.10.2012. u 01:11 - pre 140 meseci
Nagib u procentima je (otprilike) kako Ventura kaže. To sam naučio dok sam zidao kuću .

Nagib od 1% (za recimo terasu, ili kanalizaciju) znači da na 1m (100cm) dužine visina raste/pada za 1cm. Što znači da ako na 1m dužine visina poraste/padne isto za 1m, to je nagib od 100%. A to je, svi znamo, 45o, pošto je arctan(1m/1m)=45o

Možemo izvesti i formulu za nagib u stepenima u funkciji procenata: stepeni=arctan(procenti/100)
Što za nagib od 67% daje 33.8o
 
Odgovor na temu

jnk
beograd

Član broj: 29216
Poruke: 1472



+1498 Profil

icon Re: Motocikl za njive?09.10.2012. u 07:45 - pre 140 meseci
Ne znam koji je način označavanja ali ova ski staza ima nagib od 78% i sigurno je mnogo veći nagib od 45'.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Motocikl za njive?09.10.2012. u 08:10 - pre 140 meseci
Citat:
jnk: Netačno(ovo za nagib pogotovu). U pitanju je najstrmija ski staza u Austriji - harakiri - http://en.wikipedia.org/wiki/Harakiri_(ski_piste)
Koristi se vitlo jer je to jedini način da se ratrak uspenje. Inače se na normalnim stazama nikad ne koristi, samo u snow parkovima kada se jumpovi tabaju.


Citat:
At 78% (38º), Harakiki in Mayrlofen, Austria is the steepest piste in Austria, and highly possible to be the steepest in Europe.

http://wiki.answers.com/Q/What_is_the_steepest_ski_slope

 
Odgovor na temu

jnk
beograd

Član broj: 29216
Poruke: 1472



+1498 Profil

icon Re: Motocikl za njive?09.10.2012. u 08:48 - pre 140 meseci
Nešto mi ne deluje da je tako.

Ovo je ugao od 38' i ovo nikako ne bi spadalo u neku opasno strmu stazu.



 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Motocikl za njive?09.10.2012. u 08:58 - pre 140 meseci
Citat:
jnk: Nešto mi ne deluje da je tako.

Ovo je ugao od 38' i ovo nikako ne bi spadalo u neku opasno strmu stazu.

Kako ne bi, pogledaj kako se staze inače klasifikuju:
http://en.wikipedia.org/wiki/Alpine_skiing#Europe

 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MotoZone :: Motocikl za njive?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 23693 | Odgovora: 42 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.