Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Potraži u kojoj jazbini spava lisica

[es] :: Matematika :: Potraži u kojoj jazbini spava lisica

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5124 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

darkosos
Darko Šoš
Beograd

Član broj: 5053
Poruke: 1131
95.180.59.*



+64 Profil

icon Re: Potraži u kojoj jazbini spava lisica10.11.2012. u 15:01 - pre 139 meseci
Milane, bilo bi zanimljivo da napises tu vezu sa kvantnom mehanikom. Da ne ispadne da stvarno samo jurimo lisicu :) Naravno, zadatak je zanimljiv i samo sa matematicke strane.

Drugo, mislim da nema potrebe da proveravas 1, vidi prvu Nedeljkovu poruku. Ne samo to. nego je tada po tvojoj taktici broj trazenja 2n-2 ( = 1+n-1+1+n-3). Naravno ako je u 1 i odmah je nadjes, mozes da platis pivo kafani, ali to vazi za svaku rupu.

Sem toga, postupak izgleda dobro, kao i onaj koji je prikazao miki069. S tim sto nema potrebe za ponavljanjem n-1 ako je broj rupa neparan, pokazali smo vec da je za n=5 dovoljno 6 provera (2n-4). Dakle to bi sve zajedno znacilo 2n-3 provera za parno n i 2n-4 ( = 2(n-2)) provera za n neparno.

S drugu strane, jedino je Nedeljko razmatrao optimalnost resenja, ja sam samo pokusavao da resim kakogod, koristeci pre svega intuiciju :) I dalje mi nije jasno zasto dobijam razredjen skup posle prvog prolaza (odnosno 1,3,5,... ili 2,4,6...) ali mi je jasno sta treba posle da radim...
 
Odgovor na temu

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2156
..able.dyn.broadband.blic.net.



+197 Profil

icon Re: Potraži u kojoj jazbini spava lisica10.11.2012. u 16:50 - pre 139 meseci
Citat:
darkosos: Milane, bilo bi zanimljivo da napises tu vezu sa kvantnom mehanikom.

Drugo, mislim da nema potrebe da proveravas 1, vidi prvu Nedeljkovu poruku. .....
Sem toga, postupak izgleda dobro, kao i onaj koji je prikazao miki069. S tim sto nema potrebe za ponavljanjem n-1 ako je broj rupa neparan, pokazali smo vec da je za n=5 dovoljno 6 provera (2n-4). Dakle to bi sve zajedno znacilo 2n-3 provera za parno n i 2n-4 ( = 2(n-2)) provera za n neparno......


OK.Ne treba poći od prve rupe već od druge.Bez obzira na broj jazbina tada može maksimalno biti 2n-4 provjera.Ponavljanje n-1 rupe je korisno jer tada nije važno da li je njihov ukupni broj paran ili neparan.A na kraju ne moramo tjerati do 1.Posao je gotov u najgorem slučaju kod 2. (Zato je ono moje bilo 2n-3 koje sada ispravljam na 2n-4)

Dakle za n jazbina treba provjere vršiti ovako;

2,3,4,.......,i,i+1,........,n-1,n-1,n-2,n-3,..,i,i-1,....4,3,2.
-------------------------------- ---------------
-------------------------------- ---------------
Za kvantnu mehaniku nisam baš neki stručnjak,ali valjda se misli na nešto ovako:

Elementarne čestice, na mikrokozmičkom nivou se ne daju odrediti deterministički. Apsolutna sigurnost stanja (položaja) nije odrediva; moguć ih je jedino opisati zakonima vjerojatnosti. Ovo je poznato kao Heisenberg-ov princip neizvjesnosti.
Naprimjer elektroni preskaču između susjednih elektronskih ljuski nepredviđeno,nešto kao i ova lisica.
Ako još nešto saznam o vezi ovog zadatka i K. T. javiću.


________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Potraži u kojoj jazbini spava lisica

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5124 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.